Provinciaal Nieuws. Gemengd Nieuws. Ingezonden, Met de keuring waren belast een veearts keurmeester en een hulpkenrmeester, die daarvoor respectievelijk eene belooning ontvingen van f 300 od f 500. De keurgelden brachten op f 1136,82. Tegen een persoon werd procesverbaal opgemaakt wegens het uitsnijden en ver» koopen van een tong van een afgekeurd rund, waarvoor hij veroordeeld werd tot eene boete van f 7.50 of 4 d. hechtenis. Geboorte en sterfstatistiek over 1913. Bevolking op 31 Dec. 1912 te Venray 8526. Levend geboren 254. Overleden mei levenl. aangegeven 198. Geboortecijfer per 1000 inw. 32 pCt. Sterftecijfer per 1000 inw 25 pCt. VENRAY, 9 Mei 1914. Gedurende de maand April werd ten postkantore alhier in de Rijkspostspaar bank ingelegd f 21218,54, terugbetaald f 22484,41. Laatst uitgegeven boekje 5037. Behandeld werden 928 telefoongesprek ken, 429 telegrammen. Gedurende de 2e helft van April werden de volgende brieven ter post bezorgd, welke wegens onbekendheid der geadres seerden niet zijn kunoen worden uitgereikt: Mej. G. Boots. Horst. Mej. L. Broekman Venlo. Wij herinneren de parochianen van Venray er nog eens dringend aan, dat aanstaanden Zondag in alle kerken van Venray en Rectoraten onder alle H. Missen door een zestal professoren van Rolduc over den grooten schoolnood in het Mijn- gebied zal gepredikt en collecte gehouden worden. Het is zeer zeker de hoogste zedelijke nood, die ooit een merkelijk deel onzer provincie beleefde, en het hangt geheel van de vrijgevigheid van on"s, katholieken, af, of [door het stichten van godsdienstige scholen het Zuiden van Limburg voor Christus en het Geloof zal behouden blijven, en of, helaas, duizenden en duizenden arme mijnwerkerskinderen zonder God of godsdienst zullen opgroeien, de zekere prooi van het socialisme en een middenpunt van bederf en besmetting van gansch Limburg zullen worden. De nood is grootvele duizenden zijn er noodig kleine bijdragen helpen ook, zeker: maar helpen weinig. Opent uwe harten en beurzen. liet gaat om het behoud van den godsdienst, nu in Zuid-Limburg, later bij mogelijk stijgen van het gevaar, even eens in Noord-Limburg. Heden vierden op de Sigaren- en Cichoreifabrieken der firma Erven P. Minten en P. J, in 't Groenewolt Co. vier personen hun zilveren jubileum, en wel de heeren Victor Tervooren, P. J. Siebers, Willem Smits en Trommar, DOri jubilarissen zal door de patroons diverse geschenken worden aangeboden, terwijl het heugelijke feit hedenavond met een souper op waardige wijze zal worden gevierd. De hulpbesteller Antoon Thomassen alhier, is met ingang van 15 Mei a. s. benoemd tot brievenbesteller te Geldrop. Het jaarlijksch onderzoek van de verlofgangers der militie zal plaats hebben voor Wanssum en Venray te Venray in de Muziekzaal op Dinsdag 16 Juni, ten 10 u. voormiddag. De bevolking der provincie Limburg bedroeg 1 JaDuari 1914 189,803 mannen 180.404 vrouwen, totaal 370,207. Venray 4456 mannen, 4244 vrouwen, totaal 8700. De zitting van den keuringsraad voor de lichting der militie van 1915 zal te Venray plaats hebben voor Meerlo, Wanssum, en Venay (A tot en met G) op 28 Mei. Venray (H tot en met Z) op 29 Mei, in bot Patronaatsgebouw. EeD ernstig ongeluk bad Woensdag alhier plaats. De molenaar Job. G.bezig met eenige herstellingen te verrichten aaD de molenroeden, geraakte met zijn rechter» been tusschen de as en eene roede, waarbij het been onder de knie werd ge broken en bij zeer ernstige kneuzingeD bekwam. Nadat ter plaatse een voorloopig verband was gelegd, werd G., die vreese» lijk pijn leed, naar huis vervoerd od Donderdagmiddag per auto naar het ziekenhuis te Roermond vervoerd. Vreesde men in den begimie dat het been zou worden afgezet, nader vernemen we, dat er voor G. gegronde hoop bestaat op behoud van dit lichaamsdeel. De Rechtbank te Roermond ver oordeelde Dinsdag Th. J. do L., stations»' assisted te Venray, tot f 20 boete of 20 dagen hechtenis, wegens het doen ontstaan van gevaar voor het verkeer door stoom- vermogen over eèn spoorweg. Te Tienray zal een hulppostkantoor gevestigd worden. Train VenrayHelmond. Donderdag werden te Deurne in den Raad behandeld tram VenrayHelmond en tram RoermondDeurne. In het in »de Zuidwillemsvaart" voor komend verslag, lezen wij hierover het volgende Voorz. Zoo pas is door den secretaris van Roermond van het begin tot het einde bet algemeen verslag afgehandeld. Het' plan is om tusschen Noord Brabant en Limburg een compromis (toenadering] daar te stellen, ten einde beide lijnen tot stand te krijgen, om dan ook HelmondVenray er bij te nemen en daaraan een renteloos voorschot van f 40.000 te verstrekken. Ik heb van ter zijde gehoord, dat er raadsleden zijn, die over Ommel Daar Helmond zouden willen, maar daar is een schrijven van den beer Kroon ingekomen, (dit wordt voorgelezen) waaruit blijkt, dat dan van de lijn niets terecht kan komen. Als de lyn van bier recht naar Helmond gaat, zal de Meierij dit op zicb nemen, en er zal wel geen maatschappij te vinden zijn, die een tramlijn over Ommel naar Venray zal exploiteeren. Zouden de heeren die voor Roermond zijn, ook voor Helmond kunnen wezen Het is in elk geval van een groot belang voor Deurne. De tram loopt door een groot deel onzer gronden en op den »Bult" waar prachtige turf zit, zou een fabriek gebouwd kunnen worden. v. Oers. Mij dunkt, dat de tram naar Helmond voor ods van weinig belang kan zijn. Daar het buurtverkeer aan de S.S. zoo goedkoop is, zal het vervoer per tram duurder zijn. Voorz. Met den prijs der S.S. zal wel rekemng worden gehouden. Oogen» schijnliik kan die tram van weinig belang zijn, maar dan kunnen er nog veel komen die er nog groot belang bij krijgen- v. Oers. Ik zou gelooven, dat de in woners er slechts schade bij kunnen hebben Voorz. Dat zou ik Diet gelooven. Komt die lijn niet, dan komt de lijn Roer mond ook niet. Weth. v. d. Ven. Zooals de heeren gehoord hebben kunnen we niet over Ommel, maar dan zou in de voorwaarden toch willen bepalen, dat de trammen bier op de treinen correspondeeren. Voorz. Dat zullen ze van zelf wel doen. In elk geval geeft de Maatschappij een voldoend aantal treinen. Weth. v. d. Ven. Ju'et daarom zou ik bepalen, om ze hier te laten corres» pondeeren. Voorz. lk zou Diet gelooven. dat men zich daaraan zal willen binden; het was wel wenschelijk, maar we kunnen ze daartoe niet verplichten. De Deurnesche arbeiders, die te Helmond om half 8 bun werk af hebben, zouden er zei-er veel ge» not van hebben. v. Oers. 't Is juist iets, om de menschen uit de gemeente te halen. Voorz. Het tegendeel kan ook plaats hebben, dat wij de menschen uit Helmond trekken. - 0-31O. .ïlt hfl» er -roOn Voorz. Daar wordt nu per fiets veel over den weg gereden. Als de men schen op het Hout meer kunnen verdienen dan hier, laat ze gaan. Als ze een kwartje meer verdienen kunnen gaan ze toch. Uit Overijssel komen ze wel hier. By onder nemingen wordt altijd meer betaald, dan bij den landbouw. v, Oers. Daarom zal de industrie er mee verminderen. Voorz. Zie dan eens naar andere plaatsen. Waar communicatie komt, neemt de industrie overal toe. v. Oers. Het is een reDte van f 1600 per jaar en het kapitaal komt nooit terug. Voorz. Het gemeentebelang alleen weegt daar wel tegen op. v. d. Eynden. Als dat geld eens werd aangewend voor de mindere klas, hoeveel moeten we wel betaleD aan den arme v. Deursen. Schijndel had geprofi teerd van den tram en 2 derde van de bevolking zou hem nog weg wenschen. Voorz. Daar moest vroeger rente betaald worden, maar dat is omgezet in kapitaal. De gemeenten moeten zelf aan» deelhouders zijn, dat is in het belaDg der ingezetenen. v. Oers. Als het is om een tram te krijgen, dan gaf ik aan Roermond nog liever 40 duizend gulden meer. Voorz Dan hebben we hem nog Diet Het groote bezwaar is de verschillende spoorwijdte. v. d. Eijnden. Wegen de belangen op tegen die groote sommen Voorz. Welke belangen rekent ge v. d. Eynden. Dat weten we nie^ voor bij er ligt en dan is het te laat. Voorz. Dat weten we van de electri- citeit ook niet. De plaatsen waar de eind punten komen zijn er het beste mee. Dan zullen hier menschen komen, die er anders niet komen zouden, De tram van Helmond kon voor velen een gemak zijn, die met den sneltrein van 7 uur te Helmond aan komen. v. Oers. Dat zal Diet veel gebeuren. Voorz. Kunnen we geen besluit nemen zooals beide andere gemeenteD ge daan hebben (Het besluit van den Raad van Helmond wordt voorgelezen. Voorz. ZoudeD we er toe kunnen overgaan Het staat in nauw verband met de andere lijn. v. Griensven. Die is er ook nog niet. v. Oers. Ik zou wachten, totdat de gewijzigde statuten bier zijn. v. d. Eijnden.Het is een veel te ge wichtige zaak, om er zoo maar op aan te happen; er mag wel eens goed overwogen worden. Voorz. Het eerste jaar ligt er de andere ook nog niet. Ik wou dat er eens iemand was, die dat tot stand kon brengen Ik acht langer wachten onnoodig; alles is gereed, het gaat zoo op de lange baan. Laten we by Roermond aandringen, de gewijzigde statuten gereed te maken. v. GrieDsven. Die mogen we eerst toch wel zien. v. d. Eijnden. Wij moeten ze toch ook goedkeuren; we hebben toch wel iets te zeggen. v Oers. We mogen ze wel eens goed inzien; over een kapitaal van 2 ton hoeven we zoo maar niet heen te stappen. Voorz. Willen we dan wachten op de statuten Aldus wordt besloten. VENLO. Maandag heeft zich in de kazerne over dé-Maas, de sergeant Gruiters met een revolverschot van bet leven be» roofd. Men schrijft uit Venlo aan het Hbld. Te Duisburg heeft de Duitsche politie de hand gelegd op een Venlosche ingezetene, L. die bier sedert lang bekend staat als de leider van een geregelden smokkelhandel op Pruissen. Den laatsten tijd scheen het eenvoudige smokkeleD met dragers hem niet meer voldoende, doch werden de vrachten 's nachts per auto -den paal over" gebracht. Op een dezer tochten is de auto nu aangehouden en werd de ladiDg van, naar men zegt, eenige duizen den pakjes lucifers, in beslag genomeo, terwijl de inzittenden in verzekerde be waring werden gesteld. Welk eeo uitbreiding deze smokkelaar aan zijn bedrijf heeft weten te geven, blijkt wel hieruit, dat reeds maandenlang bijna dagelijks, 4, 5 of C man, beladen met pakken tabak en zakken koffieboonen zich tegen het vallen van den avond per tram naar Tegelen begeven. Vandaar gaan ze te voet door de bosscben in de richting Kaldenkirchen en Bracht, of laten ze zich met een kar brengen naar Reuver, van waar dan op gelijke wijze de tocht door de grensbosschen begint. Als men rekent, dat er onder de dragers kerels zijn, die~een 116 pond koffieboonen meesjouwen, kan men nagaan, welke boeveelheden aldus wekelijks de grens passeeren. j, Mao don,linS<>» ©&o uur of drie ver Duitschland in gebracht. Om bij deze krachttoeren de armen vrij te hebben, worden de pakken tabak met draagriemen over de sebouders vastgesjord Boven op de pakken krijgt een zakje koffieboonen plaats, terwijl dan nog om het middel een ruim rilf met koffieboonen sluit. De terugreis heeft gewoonlijk plaats per spoor via LobberichKaldenkirchen. Voor ooggetuigen van deze smokkelbe» weging is het onbegrijpelijk, dat zoo iets maandenlang bijna ongestoord zijn gang kon gaan. Door de politie werd aangehouden en naar Roermond overgebracht de brievenbesteller P. van alhier. Hij wordt verdacht van diefstal van aan do post toevertrouwde stukken. HOENSBROEK. Maandagavond raakte al spelend een driejarig knaapje der fami lie De V. onder 6en voorbijrijdende kar, met het treurig gevolg, dat de arme kleine na korte oogenblikken stierf. Zonder bet nochtans te kunnen ver» hoeden, gebeurde het oDgeluk als het ware onder het oog der moeder. Landbouw. De vrij strenge vorst beeft de vorige week heel wat schade veroorzaakt. Het steenfrnit als kersen, pruimen, abrikozen, dat dit jaar heel wat deed verwachten, is voor het grootste gedeelte bevroren. De jonge vruchten vallen met duizen den van de boocaen af. Ook de vroege peren, appelen en noten hebben duchtig, geleden. Doch wel het ergste is het feit, dat de vroeg gezaaide rogge, welke reeds volop aren vertoont, alsmede de haver- gewassen op vele plaatsen zeer ernstig door den nachtvorst van 1 Mei geteisterd zyo. Inbraak. Te Mook werd op twee plaatsen inge broken en wel in de thans onbewoonde villa -JohaDna" van 'den heer Elling uit Nijmegen, gelegen aan den rijksweg VenloNijmegen en in de villa »'t Hei huis" op den Mookerberg, aan den weg naar Groesbeek, welk huis thans even eens onbewoond is en toebehoort aan den heer Mencke te Amsterdam. In beide villa's hebben de dieven schan delijk huisgehouden en veel veruield en beschadigd; overigens hebben ze z-'ch er te goed gedaan aan wijn en sigaren. Ver» mist wordt uit -'t Heihuis" een partij zilverwerk en uit villa -Johanna" even eens voor een vrij groote waarde aan tafelzilver en eenige gouden voorwerpen. Van de dieven werd geen spoor ont» dekt. Aanbesteding. Te Son had Woensdag de aanbesteding plaats van een R. K. Sanatorium voor Zenuwlijders Hoogste van de 21 inschrij» vers was W. van den Broek te Strijp voor f 55,475. laagste F. Rooyakkers te Deurne voor f 42 920. Gunning aangehouden. Misdaad Op don straatweg OldenzaalDenekamp nabij Oldenzaal werd Dinsdagavond door een paar voorbijgangers het lijk gevonden van een circa 23jarigen Duitscher, die door een schot in den slaap bleek gedood te zijn. In zijne nabijheid lag een nog gedeel telijk geladen revolver. Op het lijk, dat naar Oldenzaal werd vervoerd, werd nog circa 10 Mark aan geld gevonden. Doodelijk getroffen. De werkman Jac. Verboeven, werkman aan de scheepswerf te Millingen, werd Maandag door een vallend stuk ijzer, een z.g platenklem, zoodanig aan den schedel getroffen, dat men voor zijn leven vreest. Aanstonds werd hij naar het Gasthuis alhier vervoerd en door den gemeentearts verbonden. Dit ongeluk treft te pijnlijker, daar eerstdaags zijn dochter in 't huwelijk zal treden. Nader meldt men aan de -Gld." dat V. 's avonds tegen 11 uur zonder tot bewust zijn te zijn gekomen is overleden. Ernstige verwonding. Dinsdagavond werd een beschonken 18jnrige jongen uit een herberg aan de Zuilingstraat te 's Gravenhage verwijderd, eerst door de kasteleinsvrouw, en toen hij weer binnenkwam, door den kastplein. De jongen, die een geopend knipmes in den zak had, bracht daarmede den kaste lein, tijdens een worsteling op straat, eenige ernstige verwondingen toe. De toestand van den getroffene is zonder gevaar. De dader is door de politie aangehouden. Ernstige vechtpartij. Te Elten is een gehuwd werkman hij een vechtpartij zoo ernstig met een mes toegetakeld, dat de man zwaar gewond werd opgenomen. De vermoedelijke dader is .gearresteerd. Prachtig succes. Met genoegen kan de -Gld." mededee- len, dat van de 17 candidaten der R. K. Kweekschool te Mook, welke deelnamen aan het examen L. O. te Arnhem, 16 met lof slaagden. Voorwaar een schitterend succes voor deze reeds zoo gunstig bekende, inrichting. Slaapziekte. Te Nieuwendijk (Noord Brabant] heeft zich een geval van slaapziekte voorgedaan bij eon landbouwer. Deze is na 4 dagen slapens ontwaakt, doch zal waarschijnlijk geheel lam blijven. LcvenscllciKlc. De hulp der politie te Winters a-ijk werd Dinsdag ingeroepen door eene vrouw, die met hare kinderen, van 1 en 3 jaar oud, naar den Haag moest, zonder daarvoor de middelen te bezitten. Ze had verscheidene jaren in Duitschland gewoond, doch was door haren man verlaten, nadat deze al hun bezittingen te gelde had gemaakt, zoodat ze van alles beroofd te Wiuterswijk aaDkwam. Door de welwillendheid der politie werd ze in staat gesteld hare reis verder voort te zetten. Noodlottige brand. 2 dooden. In den nacht van Zaterdag op Zondag' heeft te Dieren een hevige brand gewoed, die twee slachtoffers eischte. Omstreeks half èén sloegen de vlammen uit het dak vao een dubbel woonhuis, bewoond door de gezinnen van E Gerritsen en G. Cor- nelissen, op de heide tegenover school III. Het vuur greep zoo snel om zich heen, dat nagenoeg niets gered kon worden. De brand ontstond op den zolder bij Cornelissen, waar diens zoons van 19 en 12 jaar sliepen. De oudste kon zich nog met moeite redden, hoewel met ernstige brandwonden overdekt, zoodat hij in het ziekenhuis ter verpleging moest worden opgeiiomeD, doch de jongste kwam helaas in de vlammen om, en zijn half verkoold lijk werd later op den zolder gevonden. Zeven geiten en drie varkens vielen eveneens het vuur ten prooi. Nader wordt gemeld dat ook de oudste zoon aan de gevolgen zijQer brandwonden is bezweken. Onmcnschen. De polderwerker B D uit Harkema Opeinde, die op het werk bij het leggen van een dijk op Ameland door andere polderwerkers dermate mishandeld werd, dat bij aan de gevolgen overleed, is vol» geDs de -Standaard" vóór zijn verscheiden nog even tot bewustzijn gekomen Hij heeft toen de 3 gebroeders S., H. en N. van H. uit Houtigehage bij Drachten, als de daders aangewezen. De ruzie was ontstaan ia de keet van den vader dezer drie persoeen, die keethaas op bet werk was. De verslagene had nog gesmeekt -Och, houdt toch op, je slaat me dood, ik zal me beteren Toch was het slaan met schoppen voort gezet, zoodat later D. gevonden werd met gespleten schedel, terwijl de ingewanden uit het lichaam puilden De aannemer van het werk gaf den keetbaas direct last te vertrekken van het werk, waaraan voldaan is. De twee broeders S. en H. zijn gearres teerd. Na de verklaring van den versla- gene verwacht men ook de aanhouding van den derden verdachte. Andere polderwerkers, ook bij de vechtpartij aanwezig, verklaren van de mishandeling niets gezien te hebben. Wellicht heeft men dus met een komplot te doen tegen D., een man van ongeveer 35 jaren, gehuwd en vader. O ui een kinderleven. Een geneesheer, dr. S. uit Steglilz moest te Berlijn terecht staan wegens het rijden des nachts in een onverlichte auto. De dokter voerde te zijner verdedi ging aan, dat hij bij een doodziek kioJ geroepen was Zijn auto uit de garage halend, bemerkte hij tot zijn schrik, dat de accu, waarop de lantaarns moeten branden, geheel uitgeput waren. Daar hij zich geen andere kon verschaffen, besloot bij met. onverlichte auto op weg te gaan. Hij kwam nog juist bijtijds, om het kind door een seruminspuiting het leven t.o redden. Op den terugweg werd hij door een agent aangehouden, die hem verbali seerde. Volgens dr. S. was dit geval er stellig een van nooddwang, wam hij had het met zijn geweten als geneesheer vol strekt niet in overeenstemming kunnen brengen, een met den dood worstelend kina in den steek te laten, omdat toevallig zijn lantaarns niet brandden. De rechtbank eischte de laagste, wette lijk toelaatbare straf, eene boete van één mark, met de moiiveeriDg, dat de lantaarn voorschriften ter bescherming van het algemeen zijn gemaakt, en de veiligheid van het straatpubliek hooger staat dan tiet belang van den enkeling. Mevrouw Caillatix. Naar de -Paris Midi" schrijft is me vrouw CaJIaux er vast, van overtuigd dat zij in Juli zal worden vrijgesproken. (Waarom ook niet De ministersvronw heeft mets gedaan dan een mensch in koelen bloede vermoord.) Zij heeft aan naar personeel geschreven, dat zij in October baar salons weer zal openen. Mevrouw de moordenares heeft ook aan de voornaamste modemagazijnen geschre ven om... stalen. Mevrouw Caillaux maakt het best in de gevangenis, dank zij de vele verzachtingen en gunsten, die men aan anderen, die die veel minder gedaan hebben dan zij, weigert. Noodlottige vastenavondgrap. Op vastenavond stelden twee arbeiders op n gemaskerd bal te Menden een beer en een berenleider voor. De -beer" was zekere Folk, die zicb van het hoofd tot de voeten in stroo gewikkeld bad. Zijn vriend Thelen was de berenleider. Deze offerde dien avond te veel aan Bacchus en kwam op een gegeven oogeoblik op het denkbeeld om voor de grap het stroo, waarin Folk gehuld was, aan te steken. In minder dan geen tijd stond deze in lichte laaie. Wel deed zijn vrieDd al het mogelijke gedaan om de vlammen te blusschen, en liep daarbij zelf vrij ernstige brandwonden op, doch Folk, kreeg zulke verschrikkelijke brandwonden, dat hij kort daarop onder hevige pijnen overleed. Het gerechtshof te Hagen heeft thans Thelen wegens veroorzaken van dood door onachtzaamheid tot 9 maanden gevange nisstraf veroordeeld. Mond en klauwzeer. Uit de kreis Geldern wordt gemeld, dat op regeeringsvoorschrift alle rundvee der van moDd en klauwzeer besmette stallen in de kreis Geldern'geslacht zal worden, het gaat hier over 88 stuks vee. De staat zal twee derde deel der schade dragen, terwijl de eigenaars de rest der schade zullen moeten lijden. Buiten verantwoording der Redactie. Quo Vadis Waar heen Dit vraagt men zich on willekeurig af, als men leest hoe er met onze gemeente-finaniën wordt omge sprongen. In de laatste vergadering werden besteed 40,000 voor een tram naar Hel mond, f 40,000 voor een ontginning, voeg daarbij de f 24,000 schuld op onzen paardentram, dan krijgt men eene ronde som van f 100,000 aan loopende schuld. Wel is waar wordt er gevraagd een renteloos voorschot van ten hoogste 40,000 gulden, maar men kan er zeker van zijn dat die tot den laatsten cent op gaan, nog afgezien van het feit dat de Stoom tramweg-Mij. later misschien de gemeente goed- of kwaadschiks voor een bedrag van wie weet hoeveel duizend gulden aandeelen aan zal smeren. Men kan wel

Peel en Maas | 1914 | | pagina 2