Provinciaal Nieuws. Venraysche Arbeidsbeurs en Informatiebureau. Gemengd Nieuws. Burgerlijken Sland VENRAY. die zware taak niet op zich nemen. De Inspecteur van het handelsonderwijs achtte Duitsch een der meest gewenscbte vakken, doch nu er hier aan de O. L. S. geen enkele onderwijzer is, die acte Duitsch bezit, zou dat zeer kostbaar worden. Als er een M. U. L. O. school is zal dit voordeeliger zijn. De Handels cursus zou de vereeniging komen te staan op t 1250 met en op f 960 zonder Duitsch I)e gemeentebijdrage zou f 200 moeten bedragen. Ten einde nu geen lapwerk te maken, is het bestuur van oordeel een jaar te wachten en dan iliok voor den dag te komen, hetgeen wordt goedge keurd. Inzake de verkiezing Kamer van Koop handel wordt besloten niet stil te zitten, doch te trachten de Middenstand de hem toekomende plaatsen te doen innemen. Van de Directie van Gend en Loos was bericht ingekomen, dat er niet tot aan* schaffing van een vierwieligen wagen kon worden overgegaan, omrede de gemeente wegen, speciaal de stationsweg te slecht zijn. Het bestuur meende echter dat dit slechts een stok was om den hond te slaan en zal met degelijke bewijzen nogmaals op aanschaffing aandringen. In de vragenbus lag een briefje, hou dende de klacht dat de gemeente voor hare scholen de nieuwe banken van 'ouiteD had laten komen, zonder een enkele inwoner te kennen en het verzoek om bij Ged. Staten te reclameeren, aangezien het besluit daartoe, in strijd met de wet. in geheime vergadering genomen is. De ondervoorzitter merkt op, dat dit feitelyk op den weg der gilde ligt. Wijl er nu hier Dog geen meubeimakersgilde be.-taat, zal bet bestuur der M. V. maar weer in de bres moeten springen. De zaak zal onderzocht worden en den Raad op deze onbillijkheid gewezen. Nadat de heer de Haen nog tot de bakkers en kruideniers eene aansporing tot oprichting van eene vakgilde over te gsan, had gericht, sloot de ondervoor zitter ten 10 ure de vergadering. VENRAY, 25 April 1914. Gistermiddag om 4 uur vergaderde de Gemeenteraad van Venray, en behan delde de navolgende punteD 1 Besluit tot het verleenen van zake» lykeo steun tram HelmondVenray. 2 Besluit wijziging besiuil 22 Nov. 1912 geldleening ontginning. 3 Besluit huurovereenkomst twee boerderijen in het Zwarte Water. 4 Herziening besluit houdende onder» haodsche verkoop wegen Veulen. 5 Concept besluit school M. U. L. O. 6 Benoemicg stemopnemers Kamer v. Koophandel en Fabrieken. 7 Adres gemeentebestuur Velsen in zake wetsontwerp ouderdomsrente. 8 Verzoeken van H. Wijnhoven, P. Niessen, M Jacobs; G. van Dijk en L. Willems, om afwijking verordening der verloflokalen. 9 Opname boeken en kas Gemeente ontvanger. 10 Vaststelling kohieren H. O., hon denbelasting en hand--en spandiensten. 11 Eervol ontslag onderwijzer Maas te Leunen. 12 Mededeeling ingekomen stukken. Op Donderdag 30 April a. s. des voormiddags 10 uur zal op 't Hensenius- plein alhier de keuring van springstier6n plaats hebben. Morgen, 26 April, feest van O. L. Vrouw van Goeden Raad, is het 6 jaar geleden dat in de Parochiekerk alhier, door den Weleerw. Pater Borromeus de Greeve de Meriavereenigmg werd opge richt. Naar wij vernemen zullen in Juli a.s. door de veldartillerie wederom schiet oefeningen worden gehouden onder deze gemeente. Wij maken onze lezers opmerkzaam op de in het 2de blad voorkomende zomerdienstregeling der spoorwegen, aan vangende 1 Mei a. s. De lust om huizen te koopen, schijnt in Venray sterk te minderen. In de laatste veertien dagen toch werden alhier drie woonhuizen publiek geveild, waarvan op de twee eerste geen enkel bod werd ge daan, terwijl het laatste zoo weinig kon opbrengen, dat de koop niet doorging. Verleden Zondag hield de Maria» vereeniging eene vergadering in het patro naat. Presidente opende met christelijken groet. Aan de orde bet periodiek aftreden van Mej. FonckVerriet en Mevr. Esser Timmer v. Geffen, die beiden bij accla matie werden herkozen. Voorlezing door Pres. van een schrijven van Mevr. Wed. Reijndersv.d. Loo, waarin deze haar spijt betuigt, dat zij wegens vertrek als bestuurslid en penning- meesteresse ontslag moet nemen. Pres. wijdt een woord van dankbare hulde aan het adres van Mevr. Reijnders, die van de oprichting af zich steeds een volijverig bestuurslid toonde, wie nooit iels te veel was, waar het gold groei en bloei der VeDraysche Mariavereeniging. Pres. is er van overtuigd, dat allen zich met deze dankbare hulde zullen vereenigen. Alsdan bracht Mevr. Dr. JanssenEsser als secretaresse baar jaarverslag uit. Volgens dat verslag traden in het af» loopen jaar 59 leden tot de vereeniging toe. Op 1 Jan. 1914 telde de Mariaver eeniging 304 leden, waarvan 13 geteel- onthoudsters; de St. Annavereeniging 159 gezinnen. Aan bet kinderfeest namen ongeveer 400 kinderen deel. Financieel verslag Inkomsten f 198.25. Uitgaven f 179 70. Naar aanleiding van deze verslagen dankt Pres. het volijverige bestuur, dat haar zoo trouw en eendrachtig ter zijde staat. Nu trad voor de vergadering als spreker op de Eerw. Pater Bernardus Teunissen met het onderwerp Verkwisting en weelde. Met de grootste aandacht werd de Eerw. redenaar in zyo heerlyg betoog gevolgd, waarin hy behalve op de verkwisting door drank op zoo menig andere verkwisting wees en de buitensporigheid en onbetame lijkheid der hedendaagsche mode aan de kaak stelde. Hij spoorde de aanwezigen aan in den strijd onzer dagen vooral ge bruik temaken van de geestelijke middelen: het gebed, de veelvuldige H. Communie, de gesloten retraites en meer andere, zonder welke alle actie nutteloos is. Geen wooder dat men na zulk eene rede spontaan toejuichte en de Zeereerw. Aviseur in naam der vereenigiDg in eene echt iD den smaak vallende, geestige causerie den Eerw. spreker hartelijk dankte. Pres. sloot met den chr. groet. Tram llelmond-Deurne- Venray. De Gemeenteraad van Helmond heeft besloten, voor den aanleg van de tram HelmondDeurneVenray een renteloos voorschot te verleenen van ten hoogste f 40 000. op nader door den Raad te bepalen voorwaarden, beoeveDS tot het gratis in bruikleen afstaan van gemeente eigendommen en openbare wegen ten behoeve van den aanleg van dien tramweg volgens door den Raad goed te keuren teekeningen. Bisschopswijding. Ingevolge Romeinsch indull, jl. Maan dag verleend, zal de wijding van Z D. H. Mgr. Laurentius Schrijnen tot Bisschop van Roermond, plaats hebben op Woens dag 13 Mei a.s. VENLO. 7 Duitschers werdeu door bemiddeling van den grenscommissans over de Duitsche grens gezet. Dit soort mensehen lykeD veel op trekvogels, in don winter doen jn 008 |aod t,nn winter slaap om in net voorjaar naar buDDe Heimath te trekken waar dan volop werk ie. ROERMOND. Als verdacht van J. Fermont, harmonicaspeler alhier met eeD mes zware verwondingen aan het hoofd te hebben toegebracht, werd P. D. 53 jaren, zonder beroep, wonende alhier, door de marechaussee aangehouleu en achter slot en grendel gezet. WEERT. Woensdagochtend viel het 9jarig zoontje van den heer J. Luijs bij het visschen in het kanaal. Alhoewel hij spoedig op het droge gebracht was. waren de levensgeesten reeds geweken. Dr. Peeters, die weldra ter plaatse was, deed meer dan een half uur lang alle pogingen om de levensgeesten op te wekken, doch zonder resultaat. Buurispoor Hijmegen Venlo. Op den 16 April jl. is op den Maas- buurtspoorweg Nijmegen-Venlo een nieuw tarief voor het vervoer van personen in gevoerd. Voor afstanden beneden de 3 kilometer is het tarief aanmerkelijk verminderd en teruggebracht van 15 cent op 10 cent voor de eerste, en van 10 op 5 cent voor de tweede klasse. Vanaf genoemden datum bedraagt derhalve de prijs van station Nijmegen of het Viaduct nabij St. Anna tot den Haterischen weg slechts 5 ct. 2de 6n 10 ct. 1ste klasse. Hetzelfde geldt voor de afstanden PiasmolenMook, Mook Heumen, HeumenMalden enz. Het bestuur der onderneming koestert de verwachting dat door dezen maatregel het personenverkeer niet onbelangrijk zal toenemen. Brand in een mand. Op de veemarkt te Uden liet Maandag een boer, terwijl hij zijn pijp opstak, een vonk -in zijn mand met varkens vallen. Door het in de mand aanwezige stroo stond deze in een oogwenk in lichte laaie. Hoewel men zoo gauw mogelijk trachtte de varkens te redden, kwam een dezer diereu in de vlammen om. Hei auto-gevaar. Men schrijft uit Uden aan de -Gld Dezer dagen had op den Zeelandschen weg ter hoogte van de vroegere Barrière een auto-ongeluk plaats, dat betrekkelyk goed is afgeloopen. Een auto uit Den Bosch kwam uit de richting Zeeland en wilde uitwijken voor kar met paard van J. d. G. alhier. Nu beweert de auto bestuurder dat de kar niet behoorlijk is uitgeweken. De auto kwam bezijden van den weg tegen een boom terecht, waardoor de voorruit werd ingedrukt. De bestuur der liep een bloedige, maar niet gevaar, lijke verwonding op, die door Dr. Koning werd verzorgd. De schade aan de mito zou 200 a f 300 beloopen. CUIJK. Op de markt van Dinsdag heerschte eene oogekende drukte De vee markt stond propvol en ook de aanvoer van biggen was buitengewoon. De handel ging zeer goed. de veeprijzen waren vrijwel stationair, die der biggen belangrijk lager. Zoo werd voor het vette vee besteed van 40 tot 44 cent per pond, dragende runderen van f 280 tot f 380 per stuk. De biggen deden f7 tot f 9 per stuk- Door de firma Berger uit Veulo zal een marktboot in de vaart gebracht worden die bij gelegenheid der Cuyksche markten om circa 3 uur uit Veolo vertrekt en te 8 uur te Cuijk arriveert. Na afloop van elke markt vertrekken twee booten vau genoemde fi-ma uit Cuijk één in de richting Venlo en één in de richting Rotterdam. Het vervoer naar de Cuyksche markten wordt steeds drukker. Naar aan de -Vossische Zeituog" uit Luxemburg wordt geseind, zal H. M. de Koningin in den herfst een officieel bezoek brengen aan de Groothertogin van Luxem burg. Kieuw II. li. Sanatorium. Te Son bij Eindhoven zal op Maandag 4 Mei worden aanbesteed het bouwen van een R. K. Sanatorium voor zenuwlijders. Te Woensel is men reeds volop bezig aan den bouw der uitgebreide krank zinnigengestichten. Huikenfokkerij. Te Gemonde coder Boxtel is dezer dagen een co peratieve machinale kuiken- fokkery opgericht. Het materiaal is be trokken van de firma Joh. Muyserts, Utrecht. Dit is wel iets nieuws op plu'm» veegebied. K'ed. Vliegtuigenfahriek. Naar de Gld. verneemt, bestaan er ernstige plannen om een Nederlandsche fabriek voor vlieg uigen op te richten. Een combinatie heeft zich gevormd, welke zich voorstelt tweedekkers systeem Far- man en eendekkers model de Brouckere te bouwen. Het patentrecht voor Nederland is reeds verkregen. De Ned. Vliegt', igenfabriek heeft zich al verzekerd van een stuk grond naast bet vliegterrein to oesterberg. De Ned. vlie1" Heofi Wyemaien zal als directeur optmcoïf. Een onvoorzichtige papa. Op de lijn Veblo—Wezel liet dezer dagen een man tusschen het Nederl. en het Duitsche grensstation zijn kind, dat hij op den arm had, uit het geopende raampje van den trein vallen 1 Toon men den trein door middel van de noodrem tot stilstand had gebracht, bleek de kleine slechts een paar schrammen opgeloopen te hebben. Klapte. De slapte in bedryf op sommige sigaren fabrieken te Kuilenburg is zoo groot, dat de eigenaars het personeel eenige uren per dag minder doen werken. Bosch- en lieibranden. 't Begint weer voor goed te branden. Van alle zijden komen berichten van verwoestingen aangericht door het vuur. Behalve een brand tusschen Arcen e« Venlo aan de Duitsche grens hebben Zon dag ook op verschillende plaatsen in ons land bosch- en heidebranden gewoed zoo o a. bij de legerplaats bij Zeist, welke brand door detachementen cavalerie en artillerie werd bekampt; onder Lonneker (prov. Utrecht); onder Leusden; in het buitenpark van H. M. de Koningin op het Loo; op verschillende plaatsen in de om geving van Arnhem eu bij Apeldoorn enz. Uitbreker. Een der mijitaire uitbrekers uit de ge vangenis te 's Bosch, zekere de Gr. is gearresteerd. Omtrent de arrestatie meldt Het Huis gezin De gearresteerde de Gr. heeft in de buurt van de gevangenis kleeren weten te krijgen. Na zich in burger gestoken te hebben is de Gr. alleen zijn kameraad heeft een anderen weg ingeslagen, waar been weet de Gr. niet naar Zwijndrecht geloopen, waar bij door een rijksveld wachter is aangehouden en naar het gar nizoen te Bergen op Zoom is overgebracht. Plagerij. Te Arnhem heeft zekere heer A Giebing makelaar en assuradeur aldaar, een huis gekocht, grenzend aan het paleis van justitie, en dat, Daar men aanvankelijk meende, door het Rijk zou worden aan gekocht voor de zittingen van den krijgs raad. Het Rijk kocht het niet en nu werd de heer Giebing eigenaar, die in den tuin van het perceel, volgens de N. A. Ct., door gehuurde krachten een groot draai orgel laat spelen. De zittingen van de rechtbank ondervinden hierdoor veel last, de ambtenaren van parket en griffie kun nen niet rustig werken en vooral voor het aangrenzend Israëlitisch ziekenhuis is de toostand onhoudbaar. 4 milliocn verduisterd. Te Brussel heeft oen bekende effecten handelaar, die jarenlang het grootste ver trouwen genoot, weer een enorme finan- cieele -krach" veroorzaakt. Een onderzoek heeft uitgemaakt, dat de effectenhandelaar M. A. C. niet minder dan 4 millioen francs verduisterd heeft, waardoor een paar adellijke families maar ook enkele kleinere renteniers getroffen zijn. De zaak wordt nog verder onderzochten men vreest dat het bedrag van 't gestolone nog grooter zal zijn. Wat liet onderwijs l*ost. De vraag, wat in Pruisen dooreenge- rekend elke leerling eener lagere school kost, blijkt uit de thans verschenen stutist'eken. Volgens die gegevens, zegt de -Kreuzzeitung", kost elke leerling der lagere school gemiddeld 61.50 Mark. Deze kosten zijn sedert de laatste 25 jaar verdrievoudigd, want destijds kostte een leerling 21 Mark. v De kosten voor het lage onderwijs in Pruisen stegen van 1886 tot 191.1 van 100 118,290 M. tot 420 898 192 M., ter- wijl het aantal leerlingen van 4,848,24'' tot 6 572,140 steeg, dus maar met 23 percent vermeerderde, werden de kosteD meer dan verviervoudigd. In Keulen kost iedere leerling gemiddeld 100 Mark. Doodgereden. Maandagavond is aan den overweg van de Abelstraat te Wezel het voertuig van den landbouwer Steckling door den treiD gegrepen en verbrijzeld. De bestuurder en de twee paarden werden op slag gedood. De seinhuiswachter had den overweg niet gesloten. De drie ballon** welke Zondag boven Kleef, Nijmegen, een deel van Gelderland en Hpiland zijn waar genomen, blijken afkomstig te zijn ge weest uit Gelsenkiichen, waar Zondag een ballonwedstrijd werd gehouden ter ge legenheid van den 50en ballontocht van den ballonvaarder Dieckmann, apotbekor te Dortmund. Bij de mijn Rheineble te Gelsenkirchen was de start. Het eerst vertrok de ballon -Gladbeck" onder leiding van den ingenieur Raven en met vier heeren aan boord. Dan steeg de ballon -Duisburg*' op, bestuurd door apotheker Dieckmann en bemand met vier heeren. De -Duisburg" werd door een windvlaag overvallen en neergedrukt, schoof met baar schuitje lange 't omhulsel van den ballon -Essen" welke scheurde en aan flarden vloog. De ballon -Krefeld" steeg vervolgens op met drie heeren en een dame en vertrok om 10,15 D. T. De wind dreef de hallons naar zee en na een vlucht van bijna 6 uur moesten de luchtvaarders landden, die na een luchttocht over Wezel, Kleef, Nijme gen, Arnhem, Amsterdam, Haarlem in de duinen bij Zantvoort atteriseerden. Aan een banket van beambten van de Algemeene Londensche Omnibus-maat schappij zijn eenige getallen medegedeeld die van het verkeer te Londen eenig denkbeeld geven. In de vier fees'dagen, van Goeden Vrijdag tot Tweeden Paasch» dag, hebben de bussen van de maatschappij vijf en half millioen menschen vervoerd. Verleden jaar heeft de maatschappij er 676 millioen vervoerd, iets minder dan de helft van de inwoners der aarde. De inwoners van Looden zijn in dat jaar dus honderd maal per hoofd vervoerd. Aan plaatsbewijzen was in dat jaar opgehaald 31/4 millioen pond sterling, waarvan 11/2 als Iood was uitbetaald. Het personeel is sterk 18000 man, met die van verbonden zaken mee, bijna 20000. In en om Londen bedient de Maatschappij 800 KM. weg. met 3000 bussen en 10000 koetsiers en conducteurs. Verleden jaar hebben de bussen gezamenlijk 168 millioen K. M. afgelegd. Oorlog; in Amerika. De hangende verwikkelingen tusschen de Vereenigde Staten en Mexico zyn nog niet opgelost. President Huerta verlangde nl. dat de Amerikaaoscbe oorlogsschepen schot voor schot bet saluut der Mexi» caansche forten te Tampico zouden beant woorden, terwijl de regeering der Ver. Staten slechts genoegen wil nemen met een salvo van 21 schoten zonder eenige voorwaarde en dat de Amerikaansche oorlogsschepen het saluut eerst zouden beantwoorden, nadat het geheel afgescho ten was, dus niet schot voor schot. President Huerta van Mexico heeft zijn vertegenwoordiger bij de Amerikaansche regeering te Washington teruggeroepen. De Amerikaansche regeeiing beeft een groote oorlogsvloot voor Vera Cruz bijeen gebracht, terwijl deze belangrijke haven plaats Dinsdag door de Amerikaansche troepen is bezet. Vera Cruz, dat ongeveer 30,000 inwoners telt, is het voornaamste tolkantoor van geheel Mexico. Wat de verovering van Vera Cruz be treft. hieromtrent heeft een telegram van de -New York Herald" al verschillende bijzonderheden medegedeeld. Uit nadere berichten blijkt dat de Mexicanen geducht tegenstand hebben geboden Mex'caansehe scherpschutters onderhielden den geheelen nacht, verscholen op de platte daken, een levendig geweervuur op de Amerikanen, die echter weinig verliezen leden aan Mexicaansche zijde sneuvelden 150 man. Woensdag hadden de Amerikanen 3000 man ontscheept, die gedeeltelijk onder het geweervuur der Mexicanen moesten landen. De stad, die thans geheel in handen van den vijand is. heeft nu eon doodsch aan zien, de winkels zijn gesloten en door do straten loopen patroudles. Naar "do Parijsche -New York Herald" meldt, is de opening der vijande lijkheden en de bezetting van Vera C'uz daardoor bespoedigd, dat de Duitsche stoomboot Ypiranga, welke door een niet Du.tsche firma geleverde machinege weren en munitie aan boord had voor de troepen van Huerta, de bovengenoemde Mex caanscbe havenplaats naderde. Da machinegeweren zullen in beslag worden genomen, wanneer bewezen is. dat Huerta ze betaald heeft. In het andere geval zullen ze, om internationale moeilijkheden te voorkomen, aan den afzender worden teruggezonden. Staatssecretaris Bryan heeft trouwens al over de in beslagname te Vera Cruz van oorlogsbenoodigdheden voor Huerta, met de vertegenwoordigers der buitenlandsche mogendheden gesproken. De kruiser Denver ontving opdracht naar Salinacruz te gaan om de ontscheping van een door een Japansche firma afge zonden lading wapenen te verhinderen. De Burgemeester van Venray, gelast bij deze Arts Johannes Antonius, milicien verlofganger der lichting 1908 no. 24. gemeente Venrav, behoorer.de hij bet Regiment Genietroepen, om zich, voor zien van al de voorwerpen van kleeding en uitrusting, door hem bij zijn vertrek met groot verlof medegenomen, en van zyn verlofpas, op den 12 Mei 1914 bij zyn korps te Fort bij Rynauwen aan te mel den, teneinde ingevolge art. 80 in verhand met art, 114 der Militiewet juncto art. 111 der Militiewet 1901, onder de wapenen te komen. Zie verder de bekendmaking aangeplakt ten Raadhuize. Venray 23 April 1911. De Burgemeester, H. ESSER. 17—24 April 1914 Greboorten. Antonius Leooardus van Vegchel, GertruJia Johanna Hube'dina Voesten, Huwelijken. Martinus Gerrits, oud 28 jaar, land bouwer en Jacomina Hcndrina Verlinden, oud 28 jaar, zonder beroep, heiden to Venray. Gerardus Huhertus Nelissen, oud 29 jaar, koopman en Johanna Geu'ts. oud 30 jaar. zonder beroep, beiden te Venray. Martinus Hubertus Pelzer. oud 25 jaar. landbouwer, en Wilhelmina Heesen, oud 26 jaar, beiden te Venray. Peter Johannes Weijs, weduwnaar van Anna Maria Cox, oud 48 jaar, landbouwer te Wans«um en Anna Maria Goumans, weduwe van Michiel Hubert van de Pasch, oud 44 jaar, te Venray. Marti' tis Gerardus Antonius Berkens, oud 37 jaar, bakker te Venray en Huher- t;na Helena Maria Linssen, oud 26 jaar, te Venlo. Peter Joseph Hubert Linssen. ou.l 29 jaar, bakker te Venlo en Elisabeth Maria Antonia Berkens, oud 34 jaar, te Venray. Sterfgevallen. Johannes Franciscus Janssen, oud 53 jaar. Hendrikus Johannes aan den Dijk, oud 45 jaar. Berendina Hart, oud 77 jaar. Worden gevraagd Bieden zich aan VorHlelijk bezoek. Het verkeer in Londen. Ier. Staten en Mexico. 1 paardenknecht voor Velden 1 werkmeid voor Maastricht f 15 per maand 1 meid huishoudster klein gezin Atferden 1 kleermakersknecht halfwas Broekhuizen 1 boerendienstmeid Nachtegaal Venray. 1 smidsknecht voor Venray dorp. 1 hoerendienstknecht voor Venray 1 kleermakersknecht voor Horst. 1 tuinier klooster Ursulinen Venray 1 jongen 1718 jaar wijnzaak Heerlen 1 meisje 17-18 jaar Heerlen 1 dienstmeisje boerenwerk Bergen 1 bakkersleerling. Meerlo 1 smidsknecht Horst 1 paardenknecht voor Grubbenvorst loon 350 Mark per jaar. 1 smidsknecht voor Broekhuizenvorst 1 schildersknecht voor Horst 1718 j. goede ge legenheid hout en marmerschilderen te leeren 1 schoenmakersknecht voor Well 1 knechten 1 dienstmeid 1620j. boerenwerk 1 boerenknecht voor Grubbenvorst (Paschen.) 1 bekwame Keukenmeid voor Kevelaer 1 opzichter v. ontginning (diploma rijkslandhouw- school) gehuwd. 1 kindermeisje 13 jaar, voor Venray 1 boodschapmeisje Het kantoor is geopend op werkdagen van 12 tot 1 uur. Zondags van 's morgen 9 uur tol half 12.

Peel en Maas | 1914 | | pagina 2