Weekblad voor Venray, Horst en omstreken. Langs den weg. Kaart van Nederland. Zaterdag 25 April 1914. 3e5ste .Jaargang. No. 17 Uitgave van Firma W. Van den Munckhof, Venray. Dit nummer bestaat uit TWEE BLADEN Militieraad. Kamer van Koophandel en Fabrieken. Uitsluitend voor de abonné's van dit blad. Drankbestrijding. K. Venravsehe Middenstand. Abonnementsprijs per kwartaal Prijs der Advertentiën De Burgemeester van Venray, Burgemeester en Wothouders van Venray, Aan ons bureau kan men tegen betaling van 40 cents bekomen een lot den laatsten tijd bijgewerkte Deze kaart in acht kleuren gedrukt heeft eene afmeting van 71 bij 85 cM. Voor niet abonné's is de prijs een gulden. Ruim gezeten, in een nieuwe coupé van een spoortrein, ontmoette ik eenen ouden kennis. In jaren el kander niet gezien, haalden wij ons hart nog eens op aan gebeurtenissen van vervlogen tijden. De korte inhoud vau ons gesprek wil ik bier even mededeelen. Hoofdzakelijk ging het over den ouderdom van de fabriekmatige zuivelbereiding. Wij kwamen tot de conclusie, dat deze wel uit den laat sten, maar niet den allerlaatsten tijd dateeri. Do kinderschoenen zijn haar reeds lang te klein geworden en haren leeftijd zou men thans de «aanvallige kunnen noemen. De lozer merke op, dat zuivelbereiding vrouwelijk is. Anders wel een beelje ongerijmd, want het werk wordt in ons land onkel door mannen verricht. Bij het lengen dan van hare jaren zijn de eerste stukjes, die niet meer pasten, afgelegd en deze ontmoet men soms op de zonderlingste plaat sen Men zietzë gébruiken voor ge heel nieuwe, ondenkbare doeleinden. Zoo doen in stad en land de oude Swarts-vaten dienst als asch- emmer of soms ook melkbussen, waarvan de schuine kap verwijderd is, gedegradeerd tot een dergelijk doel. Andere verouderde of te klein geworden stukken, tot zelfs groote koelers en pasteurs vullen een pak huis van den oud-roest-koopman. Ken zuivelfabriek van den jare 1885, zou men er volledig mede kunnen installeeren. Onlangs zag ik een schipper bezig zijn oude, houten schuit met platen van een afgedankte melkbak bekleeden. Ook de laatste hulpmiddelen, die dienst deden bij het oude bedrijf, doen soms nog eigenaardig nut en krijgen een geheel andere nieuwe bestemming. Laatst, langs den weg, trok een bijzonder model kippenren, met koepel mijne aandacht. Het leek haast een klein kippencircus, want, uit de verte gezien, week de bouw, die rond en hoog vas, geheel af van het gewone hoenderverblijf. Wat had men gedaan Een oude paar- denkarnmolen had men heel handig met zijn groote spil halverwege in den grond laten zakken, het zware kamrad vanaf den grond met ijzer gaas omschoten, van boven dichtge- legd en bovenop in bet midden, als nachthok een koepel geplaatst. Prac- tisch, sterk en goedkoop Iedere bezitter van eene oude karnmolen doe hiermede zijn voordeel, want de eieren zijn duur en zoo'n sta in den weg in huis, of schuur kan zonder veel kosten in een prachtig hoender- hoek herschapen worden. Dat het oude meer en meer ver dwijnt en plaats heeft gemaakt voor het nieuwe, is iedereu vakman be kend, maar dat het oude onbekend t en vergeten wordt, zou iemand niet licht gelooven. Toch is dit in enkele streken reeds het geval. Een sprekend voorbeeld zij hier vermeld. Namen laten we achter- wege. Op een dorp, waar als bij uitzondering nog een boer was, die zijn melk van«eigea vee vei werkte, waren twee jonge meisjes op bezoek, om het karnen en kaasmaken te be zichtigen, Niets bijzonders, zult ge zeggen. Het waren zeker twee stadsjuffers, die soms meenen, dat er geen koemelk meer bestaat, sinds het in de steden alles fPsschenmelk geworden is. Neen, ik moet u opmerken, dat't twee degelijke, heusche boerendoch ters waren, die en kol gekomen waren, met het doel om het oude bedrijf, waarvan ze hunne ouders dikwijls hadden hooren vertollen, uog eens met eigen oogen te zien. In de eerste plaats kan men dit beschouwen als een teeken des tijds, maar in de tweede plaats doet het tevens aan iets anders denkon. Hier rijst als vanzelf een vraag. Want wanneer ook die laatste «zelf- werker" verdwenen is. zijn melk ook in de fabriek oi stad aange land is, waai toont w i iemand dan nog het oüuc ifoiiijr Mag men dit ach trior laton ver dwijnen of onder diep vergeten stof begraven Iels wat eeuwen heeft bestaan, wat gedurende eene roeks van eeuwen enkel door practischen zin en ervaring onzer eenvoudige voor ouders altijd in zijn tijd eenen goeden naam heeft gehad de voorganger en grondlegger is geweest van 't nieuwe verdient meer eerbied en achting dan om het te vergeten of de nage dachtenis weg te vagen. Het is eigenlijk een stuk geschie denis, waarvan de handschriften nu nog bestaan, maar het is tijd om ze te verzamelen. Binnen eenige tien tallen van jaren zullen doze verloren zijn. De Leeuwarder tentoonstelling van 1912 gaf hiervoor een aardige attentie. Daar had men in een be scheiden hoek het oude Friesche zuivelbedrijf nog eons volledig opge« steld. Het gaf, naast al het nieuwe, den indruk van onbeholpen, uitgediend en afgeleefd, hoewel het den aan» dachiigen beschouwer tegelijkertijd ook aan iets eerbiedwaardigs doet denken. Om het nieuwe soms goed te be» grijpen, moet men het oude gekend hebben; en om nieuwe theorieën in te voeren, moet men dikwijls eerst de oude praktijken hebben kunnen nagaan. Daarom zou het wellicht gewenscht zijn, om de vroegere hulpmiddelen, werktuigen en alles wat op de oude zuivelbereiding betrekking heeft, bij een te verzamelen, en op een pas» sende wijze in een gebouw neer te zetten. Een bont geschilderde, versierd met snijwerk en rijk vergulde llol» landscbe kaaspers, oon groote houten Friesche kaaspers, met zware kei van graniet als persgewicht, een koperen kaasketel, staaude op een gemetselde oven, karn met koperen banden en zoovele voorwerpen meer geplaatst in een bijpassend interieur, zouden den beschouwer eenen ruimen blik geven op de vroegere bewerking van de melk tot zuivel Eenige gegevens van boter en kaasprijzen uit vorige eeuwen en wijze van verkoopen of markten, zouden dit nog verder kunnen com» pieteeren. Men beschuldige mij niet van voorbarigheid of overdrevenheid, dit een zuivelmuseum te willen noemen? Verleden jaar is in ons land nog een nieuw museum opgericht voor artillerie of oud geschut en met niet minder recht zou een zuivelmuseum, voor ons land van groene weiden, op zijn plaats zijn. Met eerbied zie men op naar bet oude, Het stempel van zijn waardigheid, Dat men het nooit onthoud?, Vraagt d'aandacht van don nieuwen tijd. N.W.Z.V. MAAS 1 voor VENRAY franco per post voor het buitenland bij vooruitbetaling afzonderlijke nummers 50 c. 65 c. 05 c. 4 c. van 1—4 regels 20 c. elke regel meer 5 c. letters en vignetten naar plaatsruimte. Advertentiën, 3maal geplaatst, worden 2maal berekend. Oelel op de artt. 44 en 45 der Militie» wet (Stb. 1912 no. 21] en op de artt. 4 en 51 van het Militiebesluit alsmede op de aanschrijving van den heer Mditiecommis» naris in het 2e district in dit gewest dd. 15 April 1914, Brengt ter kennis van belanghebbenden: A. dat de eerste zitting ven den Militie» raad voor de lichting van 1915 voor deze gemeente zal plaats hebben te Roermond in de bovenzaal van bet Politiegebouw op Woensdag 29 April 1914 des voormiddags 10 ure, B. dat in de eerste zitting uitspraak wordt gedaan omtrent vrijstelling (wegens eigen militairen dienst, broederdienst] en uitsluiting van den dienst bij de militie, C. dat de uitspraken 7a» den Militie» raad in het openbaar worden gedaan, nadat de belanghebbenden in de gelegen» beid zijn gesteld hunne aanvrage om vrijstelling toe te lichten, of te doen toelichten. Venray, 17 April 1914 De Burgemeester voornoemd, H. ESS ER. brengen hiermede ter openbare kennis, dat op ülaaiHlng «ieii 1914 des voormiddags van 9 tot 12 me, len llaadliiiize «lezer gemeente zal plaats hebben eene verkiezing van vijl leden van de kauier van koop handel en Fabrieken te Venray, gevestigd ingevolge Koninkl besluit van 12 Januari 1914, no. 30. De stemming geschiedt bij ongeteekende briefjes, waartoe met het zegel der ge meente gewaarmerkte stembriefjes, ten minste acht dagen voor don dag der ver kiezing, door den Burgemeester aan de kiesgeiechtigden worden toegezonden. Den kiezer, die ziju stembriefje ver loren of er geen ontvangen heeft, wordt gelegenheid verschaft om er aan het stem bureau een te bekomen. Het openen der stembriefjes geschiedt dadelijk na afloop der verkiezing. Van onwaarde zijn briefjes, welke niet zijn gewaarmerkt met het zegel der ge meente, welke ondertsekend zijn, welke niet duidelijk een persoon aanwijzen, of waarbij of waaraan andere stembriefjes zijn ingesloten of vastgehecht. Venray, 16 April 1914. Burgemeesters en Wethouders vnd. H. ESSER. De Secretaris, STOOT. Een groot beletsel voor de bevordering der christelijke matigheid is de onverant icoordelijhe wijzewaarop met de zwakke broeders wordt omgesprongen. Er zijn er. helaas, die hel aardig vinden, dat zoo een eens flink aangeschoten raakt zonder te denken aan de gevolgen voor hemzelf of zijn huisgezin Van de fratsen die dergelijke lui verkoopen bij zoo'n ge tegenheidsmullen ze, maar van de dik wijls bittere naweeën trekken ze zich niets aan. Ileel wat mooier handelt dan toch de echte drankbestrijder, die zegt -niet doen I" C Vei*Ka«l«»ring Ruim 8 uur opende Maandagavond de heer VV. Laurensse de vergadering njet den gewonen groet. Hij betuigde zijn spijt over de slechte opkomst, vooral nu er een nieuwe voorzitter gekozen moet worden. Door het plotseling ontslag nemen van den beer» Winters als voorzitter is hy in een moeilijk parket geraakt. Hij zelf heeft ont» slag genomeu als secretaris wegens zijn drukke werkzaamheden en wordt nu in eens opgescheept met 't voorzitterschap. Hij is wel bereid de vereeniging steeds te helpen en bij te staan, doch kan niet langer dan strikt noodig is die zware taak vervullen. Hij hoopt dat de verga dering dit begrijpen zal en mede zal werken om tot eene voorzitterskeuze te geraken. Hij gaat dan over tot bespreking van 't ontslag van den voorzitter. Als reden heeft deze opgegeven, vooreerst dat bij buiten de vereeniging geen medewerking geniet. Als dit eene rede moet zijn om heen te gaan, dan kunnen de voorzitters van alle ver» eenigingen wel heengaan, want buiten de vereeniging is zelden medewerking, doch zeer dikwijls tegenwerking te verwachten. Verder noemt de heer Winters de behan deling van het hoofdbestuur ondervonden, als reden van ontslagname. Ook "dit kan geen motief zijn te meer daar de vereeni ging in deze den voorzitter gesteund heeft en een protest heeft ingezonden. Dan nog dat bij zich onbekwaam acht de middenstand te leiden. Dat idéé is dan wel plotseling bij hem opgekomen, want nau welijks acht dagen geleden gaf hij aan den drang der vergadering om aan te blijven, gehoor. Spr, gewaagt met waardeering voor hetgeen de heer Winters voor de vereeniging gedaan heeft, toch verdient 't afkeuring om zich zoo pardoes terug te trekken en de vereeniging in den steek te laten. Niet dat 't wel en wee van één man afoangt, maar de heer Winters, die er zich I voorgespannen had den handelscursus er door te halen, wist dat van zijn bemoeiing veel afaing. De heer Winters ontkent aan den onder voorzitter het recht om van afkeuring te spreken. Steeds heeft hij gewerkt en ge» zwoegd voorde vereeniging, maar er kun nen reden zijn die iemand nopen af te treden, en deze dienen geëerbiedigd te worden. Dat de handelscursus van hem zou afhangen geeft hij niet toe. Maar hij is hier niet gekomen om ruzie te maken, maar om onder de leiding van een nieuwen voorzitter, zooveel in zijn vermogen is als gewoon lid mede te werken aan den bloei der vereeniging, waarvoor hij veel voelt en steeds zal voelen, zijn heengaan als voorzitter is niet afkeurenswaardig, hoogstens betreurenswaardig. De ondervoorzitter neemt niets terug van hetgeen hij gezegd heeft. Al wijst hij met waardeering op 't door den l)6er Winters ais voorzitter gepresteerde, zijn zoo plot seling heengaan blijft hij afkeurenswaar dig noemen, want iemand 'die beweert veel voor de vereoniging te voelen, handelt zoo niet. De heer Winters zegt dat de onder voorzitter te ver gaat, hij heeft overwe gende reden gehad om af te treden en verkiest niet langer door deu O. V, beleedigd te worden. Hij verlaat onder protest de vergadering. Dc hoor Heling vindt hot oupleizierig dat daar bij het reglement niet in voorzien is. Do Voorzitter mopst verplicht zijo aan te blijven totdat zijn opvolger is benoemd. De onder-voorzitter herneemt dat de heer Winters niet vast in de schoenen staat, hij heeft niets weerlegt en geen enkele positieve reden aangegeven. Een lieele discussie ontspon zich nu over de houding van den ex voorzitter en alge meen keurde men de houding van den onder voorzitter goed. Alsnu kwam punt 2 aan do orde keuze Voorzitter. De heer Th. Janssen zou den onder voorzitter willen verzoeken tijdelijk aan te blijven, dan kon men veertien dagen na den Katholiekendag overgaan tot een verkiezing. De heer Laurensse hoeft hiertegen wel eenig bezwaar. Do heer v, d. Pasch zou nu aanstonds tot verkiezing overgaan, de geschikste en aangewezen persoon is do heer A. de Haen. De heer de Haen protesteert hiertegen en zou die eer liever een ander te beurt zien vallen. De vergadering is algemeen voör den heer de Haen. De heer de Haen zegt er is een vacature in het Bestuur, deze moet worden aan gevuld, de vergadering stelt mij candidaat, dan stel ik de heeren Th. Hoedemakers en H Poels. De onder voorzitter zegt dat er wel is waar een bestuursvacature is, doch daar alle functies verdeeld zijn, is de gekozene tevens aangewezen als voorzitter. Hierna werd tot stemming overgegaan en kregen de heeren A. de Haen 17, Th. Hoedemakers 2 en M. Claessens hakker 1 stem. De onder-voorzitter vraagt of de heer de Haen zijne functie aanneemt. De heer de Haen, hoewel liever gezien hebbende dat een ander gekozen was, zal echter probeeren of hij de taak tol tevredenheid der leden kan volbrengen. De onder-voorzitter feliciteert den Heer de Haen en verzoekt hem do Voorzitters plaats in te nemen. De heer de Haen dankt voor het in hem gestelde vertrouwen, docht verzoekt don O. V. deze vergadering verder te willen leiden, hetgeen geschiedde. De ondervoorzitter deelde nu mede dat het Bestuur gemeend heeft de oprichting van een Handelscursus een jaar te moeten uitstellen. Eerst dacht men hem over te doen aan het Patronaat, doch de Directeur, die uu reeds onder dokters handen is, kon

Peel en Maas | 1914 | | pagina 1