Weekblad voor Venray, Horst en omstreken. Zaterdag 21 Februari 1914. 3oste Jaargang. NT o. 8 Uitgave van Firma W. Van den Munckhof, Venray. Dit nummer bestaat uit TWEE BLADEN Gemeenteraad te Venray. Abonnementsprijs per kwartaal voor VENRAY 50 c. franco per post 65 c. voor het buitenland bij vooruitbetaling 85 c. afzonderlijke nummers 4 c. Prijs der Advertentiën 20 c. 5 c. van 1—4 regels elke regel meer letters en vignetten naar plaatsruimte. Advertentiën, 3maal geplaatst, worden 2maal berekend. I' - OPENBARE VERGADERING van den op Woensdag 18 Febr, 's namid. 3 uur De Voorzitter opent de vergadering met gebed en verzoekt den secretaris de notulen der 2 vorige vergaderingen voor te lezen. Wijl het voorlezen der notulen van de vergadering van 22 Nov. 1913 eerst ten 4 uro geëindigd was, stelde de Voorzitter voor, liet restser ende aan te houden tot eene volgende vergadering. Wordt goedgevonden. AGENDA 1 Benoeming onderwijzer school Oirlo. Op de voordracht stonden do heeren van Rooij te Groningen, Peters to Mill en Wijnhoven ta Bakel. De secretaris leest de adviezen van hoofd der school en schoolopzieners voor. Het hoofd dor school to Oirlo dringt er op aan dat de verordeningsbepaling, dat do benoemde ter plaatse moet wonen, woide nageleefd. Bij stemming kreeg de heer v. Rooij 4 en do lieer Peters 9 stemmen, zoodat deze laatste benoemd werd mot ingang van 1 April e.k. 2 Benoeming 2 leden Burger!. Armbest. De Voorzitter deelt mede dat in verhand met die benoeming van 2 leden van het B A., een rekwest is ingekomen van de Veniaysche Middenstand, en vraagt of er iemand bezwaar tegen heeft dit te behan delen. Aangezien er niemand op tegen was, deed de secretaris voorlezing van het rekwest, houdende verzoek om op de voordracht geen personen te plaatsen, die nering in dagolijksche behoeften uitoefenen, zulks op grond van velschillende in het rekwest aangehaalde gronden en verzoekt te willen bevorderen, dat de uitdeeling san geld of goederen in natura op vastge stelde dagen ten raadhuize of ander open haar gebouw plaats vindo. De heer Geurts vindt bet vreemd dat er nu weer 4 winkeliers als oand'd&at op de voordracht staan, het is toch hekend dat de Raad daar niet mede ingenomen was en er groot bezwaar tegen hoeft winkeliers te benoemen. De Voorzitter antwoordt dat het dage lijksch bestuur er geen bezwaar tegen heeft, het maakt de voordracht op en heeft gemeend ditmaal de voordracht zoo en niet anders te moeten opmakeD, verder wil hij er niet op ingaan, hij heeft zich vaak genoeg geergerd, Dij beschouwt de kwes tie als afgedaan. De heer Th. Camps zegt dat meerdere leden vao gevoelen zijn, dat zij deze voor dracht niet kunnen aannemen, hij doet 't voorstel de voordracht naar B. en W. terug te zeuden, met verzoek om wijziging en het plaatsen van twee candidaten niet» winkeliers daarop. De Voorzitter zegt dat deze zaak ge noegzaam is overwogen, het Dag. Bestuur zal zich aan niets storen en zijne opinie niet prysgeven. De heer Th. Camps verzoekt niettemin zijn voorstel, gesteund door de heeren Geurts en Wijnhoven, in omvraag te brengen. Voor stemden de heeren Strijbos. Th, Camps. Slits, Geurts, G. Camps en Wijn hoven. Tegen Aerts, Fonck, Michels, Loenen, Derks, Janssen en de Voorzitter, zoodat 't voorstel Th. Camps, om de voordracht te weigeren, wordt verworpen. De heer Fonck meent zijoe stem te moeten motiveeren en zegt dat hij ditmaal B. en W. zal steunen, doch hij hoopt dat er in vervolg winkeliers zooveel mogelijk zullen worden geweerd. Als caudidateu stonden op de voordracht de heeren Hanraets, Ambrosius. L. Ver beek en P. Laurens8e, waarvan kregen de heeren Hanrae's 7, Ambrosius 6 en Lau- rensse 1 stem, zoodat gekozen zijn de heeren Hanraets en Ambrosius. Bij wijze van protest onthielden zich de voorstemmers van hot voorstel Th. Camps van stemming. 3 Besluit wijziging ontginningsplan. De Secretaris doet voorlezing van het plan om de ontginning van het Zwarte Water aan het plan Boschcultuur te ont trekken, aangezien de gemeente dit zelf ontgint. 4 Besluit vaststellen voorwaarden aan besteding boerderij. De Voorzitter vraagt of nog een der leden iets wenscht aan te merken op het in ge'eime z'tting besprokene, over de voorwaarden waarop deze boer derij zal worden aanbesteed. Aangezien niemand eeDige aanmerking maakte, werden deze goedgekeurd. 5 Goedkeuring aanbesteding boerderij. De Voorzitter zegt dat hij de laagste inschrijvers nog eens bij zich ontboden heeft, zij houden hunne inschrijving echter vol, erop wijzende dat zij met eigen volk beterkoop kunnen werken dan eenig ander inschrijver. Hij stelt daarom voor maar aan de laagste inschrijvers te gunnen. Wordt goedgevonden. De lieer Fonck heelt hooren zeggen, dat de beerput te klein is. I)e Voorzitter wijst er op. dat hij ge bracht is op 35 II. L dus ruim voldoende. 6 Besluit verleenen van een crediet voor de voorloopige werkzaamheden tram HelmondDeurneVenray met rapport over de reeds gehouden onderhandeling. De Secretaris geeft een overzicht der gehouden onderhandelingen, welke tot resultaat hadden dat de directie der Meierijsche tram zich bereid verklaarde, de exploitatie van een stoomtram Helmond (Zuidwillemsvaart) Deurne Venray Station op zich te willen nemen. De Gemeentebesturen van deze drie ge meenten zijn in deze geheel van hetzelfde gevoelen en van oordeal deze zaak zooveel mogelijk te bespoedigen. Zij zijn in den Haag op audiëntie geweest bij den Raad van Toezicht en den Minister van Water staat. De R. v. T. was deze lijn aanvan kelijk Diet erg genegen, doch na de gehou den bespreking ve anderde hij van meening De Minister was de zaak goed gezind en gaf in overweging de concessie-aanvrage te bespoedigen. Als bijdrage in de voor loopige kosten voor het maken van plans en bestekken is door ieder der drie ge meenten een bedrag van f 400 verschut» digd. Hiertegen bestond bij den Raad geen bezwaar. Verder zou door ieder der betrokken gemeenten een renteloos voorschot van 40duizend gulden worden verschaft en als goed voorbeeld voor de particulieren de lOOduizend worden volgestort door voor OOduizend gulden aandeelen te nemen. De tram zal de Noorbrabantsche spoor* wijdte hebben, zoodat, voegde de Secreta ris er aan toe, men per tram te Antwerpen kan komen. 7 Besluit ontbinding pachtovereen komst Peel. De Secretaris doet voorlezing van het Raadsbesluit om bij deurwaarders exploit aan de heeren Lamaison en Co. het contract op te zeggen. De heer Th. Camps hoopt dat hier ook eens wat spoed achter zal worden gezet, het zaakje heeft al zoo lang geduurd, het wordt tijd dat er een einde aan komt. 9' Aankoop nieuwe schoolbanken. 10 Voorstel uitbreiding school Dorp tot het geven van M. U. L. O. Aangezien deze beide punten nauw ver band houden, worden ze gezamenlijk be handeld. Van den Schoolopziener was bericht ingekomen wolke veranderingen er aan de schoollokalen in de gelieele gemeente moeten worden gebracht, in verband met het op 1 Januari 1914 in werking getre den Koninklijk Besluit. Voorts was er aan toegevoegd eene nota, inhoudende welke ontheffingen de schoolopziener verleenen kan. Ten slotte eeoe aanmaning om te zorgen dat, wilde men geene nadeelige gevolgen ondervinden, met ingang 1 April e. k. aan de Dorpsschool 50 nieuwe 2persoons- banken geplaatst worden en de 50 overige in den loop des jaars. Weth. Aerts merkt op dat de heg om de speelplaats te Oirlo begint te verslijten, en acht het niet ondienstig deze te vervangen door ijzeren paaltjes met draad. De Voorzitter merkt op dat, hoe beter men met den Schoolopzienor bevriend is, hoe meer ontheffing men zal kunnen krijgen Nog was ingekomen eene uitgewerkte begrooting over de kosten eener M.U L.O. school, eveneens van den Schoolopziener. De school zal bevatten 9 klassen. Tot het derde wordt voor lager en voor meer uitgebreid onderwijs hetzelfde leerplan ge volgd. Daarna volgt spi tsing. Er zullen du8 9 lokalen moeten zijn, 6 voor gewoon en 3 voor M. U. L. O., terwijl ook het personeel versterkt zal moeten worden. De salarissen zullen als volgt worden geregeld. Hoofd der School minimum f 1000 voor elk der vakken Frunsch, Engelsch. Duitsch of wiskunde f 121, max f 1825 Onderwijzers met verpi ulite Hoofdacte minimum f 850, maximun f 1075. Onder- wijzors minimum i 550 \iintno f 875. Het aantal kinderen bed. e - Januari 1914 aan de Dorpsschool 253. De school opziener raamt het aantal eener M.U.L O. school op 300. ten hoogste 310. Het schoolgeld zou per kind kunnen bedragen f 12 per jaar. I)e kosten voor de gemeen» bedragen dan na aftrek der rijksbij drage en schoolgeld nog f 2670 De Voorzitter heeft nog een mondeling onder houd gehad met den schoolopziener, doch stelt voor de bespreking over de M U L.O. school en aankoop banken na sfloop der vergadering in geheime zi'ting te doen plaats vinden, waartegen geen bezwaar bestond. 10 Adres aanvrage eervol ontslag H. d. S. Vermeulen, met recht op pensioen. Aan den heer Vermeulen wordt met ingang 1 Mei e.k. eervol ontslag verleend, echter met dien verstande, dat zoo lang de M.U.L.O. school niet geopend is, vie heer Vermeulen als tijdelijk hoofd zal worden herbenoemd. 11 Mededeeling uitslag opmeting grenspaal Horst—Venray. AaDgezien vermoed werd, dat door Horst wederrechtelijk een grenspaal verplaatst was, hebben B. en W den landmeter van het kadaster opmet ngen laten doen en is gebleken, dat deze paal inderdaad was verplaatst. Uit het door den landmeter en den gemeenteveldwachter van Venray opgemaakte procesverbaal, blijkt nog, dat gedurende het verrichten van de opmetings- werkzaamheden de veldwachter van AmerikaHorst ter plaatse verscheen, welke zonder dat er een woord tot hem gericht was, de boodschap van Burge meester en Wethouders van Horst bracht, den paal maar weer te plaatsen, waar hij vroeger gestaan had. De paal is dan ook op de oude plaats gezet, doch wijl men in dien tijd niet in den grond kon komen, zal hij eerstdaags voor goed geplaatst dienen te worden. De heer Slits vraagt of de Voorzitter meent, dat dit feestelijk moet gebeuren. De Voorzitter merkt op dat er nu aan het perceel van Dr. Wubbe werkvolk te krijgen is, dat tegen eene kleine vergoe ding wel zal willen helpen den zwaren steen te plaatsen. De vereischte opmeting enz. heeft ge kost f 29,16. Horst heeft geheel eigen- machtig den steen verplaatst en ons dus 'gedwongen die werkzaamheden te doen verrichten, het is dus niet meer dan billijk dat het ook gedeeltelijk de kosten betaalt. Hij weDschte daarom voor te stellen aan Ged. Staten tusschenkomst te verzoeken, om de helft der kosten op Horst te ver halen. De heeren Th. Camps en Strijbos zouden er voor zijn, de kosten geheel op Horst te verhalen. De Voorzitter zegt dat hij wel weet wie dat alles drijft, het is de weth. Drabbels. De heer Geurts meent dat Drabbels nog wel vakman is in het landmeten. De Voorzitter: Nou daar moet je van Beurden maar eens over hooren. De heer Fonck Z6gt dat men Horst aan moest schrijven om te zorgen op een bepaalden dag werkvolk ter plaatse be schikbaar te stellen. Wordt na eenig heen en weer gepraat besloteD op Horst zoo#mogelijk alle kosten te verhalen. 12 Koninklijk Besluit tot oprichting eeoer Kamer van Koophandel. De Secretaris deelt mede dat de kennis geving voor de aangifte als kiezer der K. v. K. is geschied en de termijn tot 1 Maart open staat. Voor kennisgeving aangenomen. 13 Adres Boerenleenbank Oirlo over gebruiken der schoollokalen. Van genoemde leenbank was een rekwest ingekomen houdende mededeeling dat hun door B. en W. voorloopige vergunning was verleend voor de gebruikmaking der O L. S. tot het houden van vergaderingen. dat zij nimmer hadden kunnen denkeD dat die verguM^ug R»rd sou worden ingetrokken dat zij verplicht zijn hunne vergaderingen over te brengen naar een café en dat zij onder aanbieding de kosten voor schoon- houden, vuur en licht voor hunne reke ning te nemen, verzoeken desbetreffend raadsbesluit in te trekken. De lieer Loenen merkt op, als we dit doen komen de andere gehuchten ook weer. De heer Th. Camps vindt een school lokaal al heel ongeschikt, er zijn geen zitplaatsen voor volwassen personen, bovendien blijven zij Dergens met de vingers af, de vloer wordt bevuild enz. In Oirlo zijn andere lokalen genoeg beschik baar er is zelfs een kastelein die zijn zaal wil afstaan onder conditie gedurende de vergadering niet te vertappen. De heer Geurts zegt dat de Boeren leenbank slechts ééns per jaar vergadert De heer Th. Camps reden te meer de school niet te gebruiken, voor ééne vergadering kan men best ergens onder dak komen. Hij stelt voor het Raadsbe sluit te handhaven en de school niet af te staan, hetgeen wordt goedgevonden. De heer Geurts vraagt of er geen schrijven van den Minister is ingekomen om de openbare lokalen voor bet houden van vergaderingen beschikbaar te stellen, teneinde het volk uit de kroeg te houden. Daarvan was bij het Gemeentebestuur niets bekend. 14 Adres van den heer Vullings over aanleg van een veldspoor. Van den heer Vullings was een verzoek ingekomen om over een lengte van circa 400 M. een veldspoor over gemeente grond te mogen leggen, in de nabijheid zijner ontginning. Dit wordt toegestaan op voorwaarde: le dat de gemeente ten allen tijde het recht van intrekking der verleende ver gunning heeft, met een maand opzeggen; 2e dat de heer Vullings ter plaatse waar kruissing met andere wegen ge scbiedt, degelijke overwegen met hout voorziening tusschen en buiten de spoor staven aanlegge: 3e dat de heer Vullings betale een recognitie van f 2 per jaar; 4e dat de gemeente tegen een recht van f 2 per wagon van 10,000 Kilo medege bruik k rij ge van de liju tot vervoer van kunstmeststoffen. Ook deelt de Secretaris mede dat de door de heeren van Eeckhout en Vullings aan te koopen wegen moeten opbrengen de som van f 139 Naar aanleiding van eon misverstand 4 over den loop dier wegen ontspon zich eene geheele discussie. Toen ten slotte de Secretaris de kadastrale kaart haalde was het misverstand spoedig uit den weg geruimd en wordt besloten de koop toe te staan, behoudens goedkeuring van God. Staten. 15 Adres Bond Spoor e/i Tramweg personeel -St. Raphael." Van genoemde vereeniging was een rekwest ingekomen, waarbij zij te kennen gaf, dat naar aanleiding van een verzoek om loonsverhooging bij den Raad door haar ingediend, de heer Slits in de ver gadering van 11 Juli 1913 verklaard had dat zij St. Raphael de leden harer vereeniging raddraaide. Dit had gestaan in het verslag van -Peel en Maas" van 19 Juli d.a.v. Dhr. Slits is twee maal uitgenoodigd, op kosten van den bond, en onder een onpartijdig voorzitter zich op eene vergadering te komen rechtvaardigen. Hoewei er een postzegel voor antwoord was bijgevoegd, achtte de heer Slits het echter niet noodig de burgerlijke beleefd heid in acht t6 nemen en deed niets van zich hooren. Daa-om protesteert 't bestuur van St. Raphael, dat er misbruik wordt gemaakt van de onschendbaarheid als Raadslid, om eene vereeniging, die nim mer met het kerkelijk gezag ook maar het geringste in conflict kwam, op do meest grove wijze te beleedigen. De Voorzitter vraagt wat de heer Slits hierop te zeggen heeft. woorden dut de notulen ter hare beschik king lagen, dat zijn de officieele gegevens en niet het verslag in de kranten. De heer Fonck kan zich niet herinneren dat de heer Slits dat woord gebruikt heeft. De heer Slitsde notulen zullen het uitwijzen, ik heb met de krant niets te maken. De Voorzitter zegt dat bet wen schel ijk was dat men zich minder met krantenge schrijf inliet. Al die stukken, geteekeud A, X, Y of Z is prulleboel. Als iemand wat te reclameeren heeft dan moet hij maar persoonlijk tot het Bestuur komen, hij hoopt dat de heeren er zich niets van aan- zullen trekken, hy stoort zich ten minste nimmer aan dat g-schrijf van zekere groep. De heer Fonck ik ook niet. De Secretaris haalt de notulen der ver gadering van 11 Juli 1913. leest deze voor, doch het woord raddraaien is niet te vinden. De heer Th. Camps merkt op dat zulks in -Peel en Maas" ook niet gestaan heeft. De heer Fonck zegt, de heer Slits heeft wel gesproken van drijven, niet van raddraaien. De heer Geurts meent dat het woord raddraaien wel is gebruikt. De heer Fonck betwist dit. het staat niet in de notulen. De heer Geurts zou er een eed op durven doen dat hij het gehoord heeft. De heer Fonck tot Geurts Dan ben jij een prulkerel, omdat je in de volgende vergadering niet opgekomen bent tegen de notulen. De Voorzitter zegt dat bet woord rad draaien wel voort kan komen uit een verminkt drijven, maar het is nu eenmaal ten kwade opgenomen, dit is alles. De heer Geurts zegt dat Fonck den Secretaris ook maar een standje moet maken, omdat het niet iu de notulen staat. De geheele vergadering, met uitzonde ring van den heer Geurts, beweert niets van raddraaien te hebben gehoord. De Voorzitter vraagt wat zal men ant woorden. De heer Slits zegt de notulen ter be schikking stellen als ze het verkiezen. Hiertoe wordt besloten. 16 Adhaesie betuiging adres gemeente Maashees. j Door de gemeente Maashees is een adres verzonden aan aan de Maatschappij 'tot Expl. van S.S. om aan wachtpost 34 te Holthees—Smakt eene halte met los- 1 l'/o hexit Oll'.o sic oroonipiïig «rt»>-

Peel en Maas | 1914 | | pagina 1