vm j Missie. I Zaterdag- 13 December 1913. 34 ste .Taarg-ang-. No. 51 Uitgave van Firma W. Van den Munckhof, Venray. nummer aat uit Gemengd Nieuv 4 Abonnementsprijs per kwartaal 'Or VENRAY 50 c. ico per post 65 c. r het buitenland bij vooruitbetaling 85 c. dierlijke nummers 4 c. I ki®2*HS£l Prijs der Advertentiën van 1—4 regels 20 c. elke regel meer 5 c. letters en vignetten naar plaatsruimte. Advertentiën, 3maal geplaatst, worden 2maal berekend. ag r.«n 1 Jan. IN MAAS abon- m de nog voor ichijnende num- OKABA, 9 Sept. 1913. Geachte Vrienden ials U ziet, kaa ik niet op ant- wachten en dat komt, omdat 'ist wat tijd heb, wat me -..iet gauw overkomt. We i, dan al reeds gezien, met «ij hier te doen hebben, n.l. met .ïaafde, op een zeer lage trap wikkeiing staande menschen A-el veel goeds fff hunne 1 hebben. «Maar" hoor ik .uil zeggen, «zou 't niet beter zijn menschen maar te laten, zooals ze d, immers zij meenen toch ook kkig te zijn en wat wil men nog r; waarom dan zoovele opoffer en, waarom vaarwel gezegd aan onze dierbaren, om daar bij die dien, waarvan pas na langen eis te maken is, uw leven te ■Ufiriei ongemak en ont- ge, als we nu voor ons 11e wereld waren, dan kon e redeneer ing wel door, en uden er ook maar weinigen e er werkelijk lol in hadden, .ulke koppensnellers te gaan op gevaar af, 8eff vroeg of :ond"" 1 thuis te komen. m jaar of drie ('t iaat- de Missie •eis per boot een snuggert dezelfde wijze juist schreef. behalve zijn al kennis van 4>b«n. Toen hij .ie Missie ver- .over zijn verwon en begon al terstond vaarheen wij gezon- praten, alsof hij len dier menschen verweet ons, dat a l 3n van hun hoogste bun vrijheid" gingen beroo- menschen, ging ons dok- Ier, genieten nog'toor- elijke geluk van 't natuurleven wat zij verlangen, kunnen zij verzekeren, in één woord, 't menschen, zooals Adam en oor zij zondigden. En gij, spreker verder, gij hadt ook >Uy gedaan, maar thuis te blijven, n behalven uw eigen vrijheid, die an anderen te ontnemen. Bat we zelf niet vrij zijn, geven we gaarne toe, maar dat hing toch ook van ons zelf af. Maar dat wij die at me stumperds hun vrijheid ont namen, loochenden wij, immers onze godsdienst dwingt niet. Be menschen te leeren, naar een beter doel te streveD, en te zorgen, dat ze bierna in den Hemel komen, als ze zelf iets meewerken, is toch heelemaal geen beperking, nog minder berooving hunner vrijheid. Maar met zoo iets nam onze «betweter" geen genoegen. Hij bleef er bij, dat die menschen gelukkig waren en dat wij niet het recht hadden, hen dit te ontnemen. Mocht ik echter nog ooit in Holland komen en bedoelde persoon nog eens ontmoeten, dan zou ik hem eens nader spreken over 't grooie geluk dat de menschen hier genieten. We zullen eens nagaan, waarin dat groote geluk bestaat. Is 't soms in een onbezorgd leven? Bat zou nog eenigszins kunnen, want met een beetje werken komen ze aan den kost, alhoewel ze soms met een beetje tevreden moeten zijn, in welk geval ze soms iets eten, waar ze zelf vies van zijn. Gebrek- kigen en ouden van dagen moeten zeil ook voor nun kost zorgen. Zij moeten maar trachten 't medelijden van anderen op te wekken, om niet van honger om te komen. In de meeste gevallen worden ze niet geholpen, zelfs niet door hun eigen kinderen. Tot voor korten tijd werd het meerendeel dier arme stumperds dan ook nog levend begraven. Is dat soms hun geluk Of kan 't zijn, dat de feesten zulk een genot bezorgen, dat hun alle rampen en tegenspoeden met gelatenheid doet verdragen We zullen zien. Wordt bier een groot feest gevierd, dan gaan hieraan voor af, allerlei voorbereidingen en kleine voorfeesten. Be bewoners der om liggende dorpen worden uitgenoo- digd en al wie kan, komt, niet om dat zij voor hun plezier gaan, maar omdat zij bang zijn door hun weg blijven de vijandschap der uitnoo» digers op den hals te halen. Op 't feest zelf blijft ieder dorp bij elkaar, alleen uit vrees voor de vreemde toovenaars. Ook het dorp, waar feest gevierd wordt, beschermd hun jongelingen, ook zooveel moge lijk tegen de vreemdelingen. Ze worden in een huis opgesloten, ter wijl voor het huis, voetangels gelegd worden en dat alleen uit puur geluk". Ooed beschouwd, kunnen de ge noegens van zoo'n feest niet opwegen tegen de angsten, welke de lui te verduren hebben. Baarbij komen nog de kleinere feiten, welke ieder na denkend mensch wel raden kan, zoodat ook van dien kant beschouwd het geluk al niet zoo groot is. 1 Zou hun geluk misschien te vinden zijn in een voortdurende bloeiende gezondheid Ook hier is al gauw oen afdoend antwoord gevonden. Be aanhoudende verandering van 't klimaat bezorgd onze luidjes nog al eens koorts en tengevolge daar van dikwijls een langen, sukkelen den ouden dag. Ban hebben we nog hunne groote bijgeloovigltei I aan de tooverijen, die hun ook bijna nooit met rust laat. Sterft b.v. iemand, die een beetje in aanzien is, dan heeft lit zeker 't een of ander middeltje van een toovenaai gedaan. Is de overledene de laatste dagen in een ander dorp geweest, dan staat 't vast, dat men hem daar geslagen ofwel betooverd heeft. In dit geval durft ook niemand alleen ergens heen te gaan, wijl ze bang zijn, zelf ook zoo iets te ondervinden. Sterft een jonge man 01" kind, dan staat 't vast, dat meD den betreurde gedood heeft en dar moe ^d- wraak genomen worden. D. vergaderen dan in't geheim en be slissen dan, wie ter dood gebracht zal worden. Ook word an dan de moordenaars aangewezendie dan geheel onverwachts, hetzij hun slachtoffer slaapt, ee of werkt, deze ter dood brengen. Ge zult wel kunnen begrijpen, dat bij zulke sterfgevallen iedereen bang is, voor den schuldigen a-.ingezien te worden en derhalve al weinig «ge lukkige" dagen haWP Men zon naast kunnen zeggen, dat i grootste gedeelte van hun leven in angst en vrees voorbijgaat. Kan men zoo iets dan soms hun hoogste «geluk noemen Ik vraag u allen een klein gebed, opdat onze arme «kaja-kajas" wat meer van het ware geluk zullen kunnen profiteeren. Ten slotte nog iets. Een dezer dagen hebben we vier flinke jongens onder onz 1 -"her ming gekregen. Voor. we begonnen met deze te kleedeo, waar toe wij ook door eenige ijverige Venraysche werksters in staat zijn gesteld. Wie uwer heeft de kleedjes enz. niet gezien, welke door eenige Missievrienden of vriendinnen uit Venray zijn vervaardigd Ik was al blij hulp van die jongens te krijgen, maar in plaats van me te helpen, bezorgen ze mij nog veel last. Enfin, in de toekomst zal 't voor mij een heele uitkomst zijn. Nu zal ik er mijn breeden rug nog maar eens aan wagen. Behalve dat die jongens nog geen werken kennen, komt daar bij, och arme, dat zij zoo verbazend kunnen eten Voorwaar een feit, dat niet in ons voordeel is. Hoe geven wij die vier kerels nu te eten Ik beveel mij daarom beleefd in uwe goedheid aan en reken alvast een weinig op uw steun. Wij wonen vlak bij de zee, waarin veel 7isch leeft. Maar koe die te vangen i Met de vingers gaat natuur lijk niet en iets anders hebben we niet. Hiervoor hebben we noodig een flink «sleepnet" van ongeveer 40 M. lengte. Bus alleen voor langs 't strand te visschen. V/aren we zulk net eens rijk, dan waren we uit den nood en behoefden we r.iet te prakkiseeren, hoe die jongens te eten te geven. Vooruit dan weldoeners onzer Missieën, doet nog eens een goed werk, een klein Kerst&isgeschenk van u allen, zal voldoende zijn, mij zoo'n net te bezorgen. Giften, hoe klein ook, worden in dank aangenomen door de Wed. P. A. Kusters te Leunen, terwijl ook de Redactie van deze courant jook giften in ontvangst zal nemen Als het geld er is, zal een kennis van mij wel zorgen, dat 't net besteld wordt. Uit dankbaarheid beloof ik u a eu toe eens iets uit Okaba te ver tellen, terwijl ik u allen voort- 'durend in mijne gebeden zal ge denken. Uw dankb. vriend, H. VAN SANTVOORT, Missionaris v.h. H. Hart Pastorie Merauke, Ned. Nieuw Guinea. werden, zoodat 's morgens waren. In al deze gevallen zeer duidelijk in het gei waar te nemen. 'eren k' Schommelingen van het vetgehalte der melk. De zuivelinstructeur te Bonn wijst in een artikel over de schommelingen van het melkvetgehalte in de «Prakt. Landwirt op de verschillende omstandigheden, die een wyziging van het gehalte kunnen teweegbrengen, met het doel om een ant woord te ?even op de betuigingen van ontevredenheid, door sommige leveranciers over den directeur van de fabriek, waaraan zij geregeld melk leveren, wanneer zij uit een mcdedeeling vernemen, dat het vet» gehalte zoo veel lager is geworden dan bij een voorafgaand onderzoek. Er is niets in hun stal veranderd, de voeding is hetzelfde gebleven, ook hetzelf de personeel enz., wat kan nu wel, be halve een vergissing van den onderzoeker, oorzaak zijn, dat het onderzoek plotseling zoo'n laag cijfer aanwijst De verschillende oorzaken die van 'n vloed zijn op het vetgehalte, worden ach tereenvolgens opgesomd. Zij zijn, de natuurlijke aanleg van de koe, het ras, de leeftijd, de lactatietijd, de beweging, de stalverpleging, de regelmaat of de onregelmatigheid daarin, de tempe ratuurwisselingen, de zindelijkheid, de ventilatie, de voedering, het melken, alle bekende zaken, maar waarop door velen nog niet de noodige attentie wordt geves tigd. Een paar mededeelingen daaruit interes seeren ons ten zeerste, omdat daarbij aan bet licht wordt gebracht, hoe snel en boe sterk het vetgehalte dalen kan. Er wordt verhaald van een deur, welke door den oppasser 's avonds niet voldoende gesloten was geworden. Des nachts toen de wind wat aangewakkerd was, woei deze open en klepperde den gebeelen nacht door. De open deur was oorzaak, dat het sterk tochtte in den stal en koud werd; de koeien waren onrustig. Het gevolg was, dat het vetgehalte den volgenden morgen 1 pCt was gedaald. Op een andere plaats had een marter zich toegang tot den stal weten te ver schaffen, met het doel op de duivenjacht te gaan. Onder het dak van den niet al te nieuwen veestal hadden duiven schuil plaats voor den nacht gezocht; deze operatie van den marter had onrust van het vee tengevolge, en daarmee een aanzienlijke vermindering van het vetgehalte in de melk. In een derda geval was een kat de rustverstoorder. Deze had zich zelf achter een schuinstaande zeef gevangen en door haar pogingen om bevrijd te worden, zooveel spektakel gemaakt, dat de koeien 's nachts geen oog hadden dicht gedaan. Een kalf. dat zich al te zeer verontrust had, was losgebroken en had de algemeene consternatie nog verhoogd. Eindelijk wordt nog melding gemaakt van lekkage van een waterbassin, waar door de koeien en de standplaatsen nat Onze Ongevallenwet Niettegenstaande de vele gabreUu. ui« er nog in onze ongevallenwet gevonden worden, moeten wij erkennen, dat deze wet een zegen is voor de arbeiders, zee-t de Chr. Mijnwerker. In de eerste 9 jaren van hare werking werden uitgekeerd 1904 1,660,000 gulden 1905 - 2,085,000 1906 - 2.607,009 10Ö7 - 3,069.000 1908 3 063,000 1909 3,078,000 1910 3.265,800 1911 3,590,000 1912 - 3.945.000 Totaal bedrag 26,362,000 gulden. Ouderdomsrente. Dinsdag heeft de eerste uitkeering krachtens de Invaliditeitswet plaats gehad. Deze uitkeering loopt over het fetfdvak 3— 14 Dec., de tweede 15—21 Dec. enz. Blijkbaar is het de bedoeling geweest, de tijdvakken te doen samenvallen mei de kalenderweken. 't Eerste tijdvak bevat echter 12 dagen. Toch wordt slechts de gewone uitkeering ad f 2 resp. f 1 50 ge geven. Feitelijk wordt zoodoende door de administratieve voorschriften ter uitvoering der wet de datum van inwerkingtreden verschoven van 3 Dec. op 8 Dec. Wel werd eenigen tijd geleden volgens de bladen eene hoogere uitkeering verwacht en uit de doorgehaalde aanwijzingen op verschil- lende der door de Rijksverzekeringsbank toegezonden formulieren blijkt het dan ook eerst in de bedoeling te hebbe een dubbele uitkeering te doen, welke redenen men hiervan is ter» komen is onbekend. Op deze wijze ontvangen de rentetrek kers minder, hetgeen voor den Staat een voordeeltje oplevert van meer dan f70 000 aangenomen althans, dat er ongeveer 60 tot 70 000 rentetrekkers zijn. Verdacht van waderinoord. Donderdag arriveerde te Grave, uaar men aan de Gld. schrijft, de justitie uit 's Bosch, ten einde een onderzoek in te stellen naar het plotseling overlijden van den rijtuigverhuurder J. van G. Het lyk was daags te voren naar het gasthuis overgebracht, alwaar de sectie plaats had. Daarna begaf de justitie zich naar het gemeentehuis, waar het onderzoek verder werd voortgezet. Na een langdurig en streng verhr werd de 23jarige zoon J. zadel, aldaar, in bewaring genomen, om naar 's Bosch te worden overgebracht. Nader verneemt men, dat uit het onder zoek gebleken is dat de overledene een wonde had, die door een mes veroorzaakt is en eene diepte had van 4i/ï cM. Inmiddels verklaart de aangehoudene onschuldig te zijn. Volgens uitgestrooide geruchten zou de wonde ontstaan zijn door een val op een scherf van een waschkom. De aangehoude ne staat ongunstig hekend. liet dure vleesch. Te Almelo hadden de arbeiders reeds dikwijls bij den slagershond op verlaging van de vleescbprijzen aangedrongen. De slagers zeiden verlaging toe, zoodra de veeprijzen lager werden. Toen zijn de varkens belangrijk goed» kooper geworden, doch de hooge vleesch» prijzen bleven. Nu begonnen de werklieden te spreken over de oprichting eener coop, slagerij. En zie, zoodra dit spook om den hoek kwam, werd het vleesch bij de slagers •Veekblad voor Venray, Horst en omstreken.

Peel en Maas | 1913 | | pagina 1