Over Zaterdag 35 October 1913 34ste .Taargang. No. 44 Uitgave van Firnia W. Van den Munckhof, Venray. Dit nummer bestaat uit TWEE „#LaDKN. Echt gebeuld. Gemengd Nieuws. Abonnementsprijs per kwartaal voor VENRAY g voor°ht?l buitenland bij vooruitbetaling 85 c. afzonderlijke nummers Prijs der Advertentiën van 1—4 regels 20 c. elke regel meer 5 c. letters en vignetten naar plaatsruimte. Advertentiën, 3maal geplaatst, worden 2maal berekend. Lees overigens, als ik u bidden Daar is natuurlijk onder begrepen kan ik buiten de tram niet zien. mag, wat verder nog in dat geit- en een sik varkensopstel voorkomt. en een kruldrtrtje, want 'anders heeft dien eigen akker niets te beduiden en gaat van lieverlee de over wie of wat do vandaag- iespreking zal loopen, laat ik, gsaf vrij bloo van aard, mijn Klaas zeggen. Deze Sörzame, erg koudbloedige an kwam een dezer dagen, dat ik het pennelikken was, het huis oinnengestormd met een nummer van het «Katholiek Sociaal Week blad" in de hand, en kreet mij toe van louter pret: «Salderjen, ouwe heer, dit moet gij lezen, dat is van mijn gading Eer ik van mijn verbazing over 's mans hoog-gestemd-zijn was be komen, had hij het blad voor me op den lessenaar uitgevouwen en uit de diepte van zijn binnenste jubelde het op: Die geit en dat varken hebben hart gestolen mudt er al heel bijzondere es op na, Kiaasbuur" bracht idden. meneer zei de man ^het geschaakte hart lees nu daar gedrukt staat." las: de boerenwerkraan op het ^and moet houden geit en zijn ze riep hij uit. 1 die twee is niet slechts een rerkman, maar ook een ^arbeider iemand van niets. 1 krulstaart maken hem tot <n van eer en fatsoen, ja zeggen raenschen van deugd! k wist niet, vriend Klaas dat je kondet doordraven." «Lees u dan maar vérder, ouwe j s: De boerenarbeider op he nd moet verbouwen zijn ge- aardappelen, groenten enz kan hij niet viel Klaas ,1e rede als hij geen geiten kensboer is." osten hem dan vermat ik te vragen de aardappelen nten enz. niet aan arbeid enz oveel als wanneer hij ze idig koopt «Oc.» dus luidde 't bescheid wat u daar zegt is weer van die boekwurmenwijsheid, waarmee u de lui van «Land en Vee" recht hartelijk voor den mal houden. »Den arbeid heeft de plattelands man voor het doen. Niet enkel de boeren- maar ook de fabrieksarbeider Nu en dan een leeg uurtje aan tuin of akkerbouw besteed, zal goed doen aan die den ganschelijken Gods lieven dag tusschen dampende ovens en machinegeratel doorbrengt, en wat den bodem vetmaakt, daarvoor mn de nooit volprezen stalbewo- Ik las voort: Is dat niet het geval, dat wil zeggen: verbouwt hij zijn gerief niet; dan moet hij niet alleen te duur inkoopen, maar is veelal het practische gevolg, dat de kinderen te weinig melk en de volwassenen te weinig krachtig voedsel krijgen. «Dat heeft u puik gelezen, meneer maar heeft u 't ook verstaan Wat meent ge wel Klaasbuur f. Ik meen dat een keuterboer van dergelijke dingen beter op de hoogte is dan een lettereter of pennelikker. Wanneer een arbeider of zijn Huisvrouw zuur verdiende centjes moet schokken blechen zegt de Juilscher voor melk en spek, bedenkt zij zich wel tweemaal of zij vandaag nog niet liever eens zal Dassen. En het gevolg daarvan is, dat vandaag schraalhans keukenpietert, en dat Hans, die flink pootaan moet spelen, en dat de Hansjes, die in groei zijD, vandaag in niet erg prettige stemming van den disch moeten opstaan. En niet zelden is het gevolg van zoo'n gevolg, dal Hans in buis of broekzak naar beurskens zoekt en de daaruit opgedregde centjes aan jenever versnoept, want jenever zeggen de proevers is melk en spek tegelijk. Van 't kantoorvenster uit moet men de wereld niet bekijken, maar als gij u plaatst in het volle leven gelijk het inderdaad geleefd wordt, dan kunt gij de toestanden waarne men, zooals ze werkelijk, veeltijds althans, zijn. van louter bescheidenheid welstand fluiten. Eigen haard en ga^rd, zeg ik maar, melk in de teil en spek aan den balk, dat maakt dhn arbeider den koning te rijk. Voeg daarbij, ilaas, een kloeke vrouw in het huis, at dient vooral niet, verge,en N.L.K. En koopen, meneer, met de cent- A moeten betalen eiken kartoffel, .k blaadje groenigheid die hij eot, oijnheer, daar kan op den duur de welstand, voor mindere mensen niet tegen. huisgezin. Gij zijt dus overtuigd, voegde ik den koudegrondschen volkshuid- houdkundige toe, dat beide reeds meermalen met lof vermelde beestjes voor 't arbeidersgezin niet veel min der dan een ware zegen zijn. Bepaald, meneer, een ware zegen en daarbij meer nog dan Van Houtens cacao goedkoop en voor deelig in 't gebruik. Mijn oudste dochter staat op trouwen, voor uitzet krijgt ze een halven morgen gronds, plus timmer hout en metselsteenen. Haar ver loofde heeft een niet onaardig som metje gelds, waarmee de bouw kosten worden bestreden, en ik heb tot den jongen gezegd Denkt gij aan de stalling, zoo doet schoonpapa er een tweejarige geit en een biggetje toe Boert dan onder Gods zegen maar aan. Wat gij daar zegt, vriendlief strookt heel en al met hetgeen Paus Leo in zijn Rerum Novarum zoo warm aanbeveelt. Wat u mij vertelt Die brave H. Vader. En spreekt hij ook van die beestjes Dat wel juist niet, maar we van eigen akkertje, waarin de kleine man ziet de bron van een bescheiden zichzelven en zijn Wij lezen in -de Kruisbanier' Op een mooien zornerschen dag reed de paardentram van het Limbnrgsche dorp X. naar het station. De postbode met zijn hrieveizak en twee he6ren waren de eenige passag.ers. Ofschoon de tram wel eens uit de rails loopt, is de rit toch niet gevaailijk. zoodat het volstrekt geen vergrijp vas tegen de publieke veiligheid, dat de reinigers een druk gesprek voerden met de i tramkoet. sier. (-Wagenbestuurder" rn; >st eigenlijk gezegd worden, dat is de vakt' a Ongeveer halfweg het -.mak" ligt een tramhalte-, 'n café naUr Nieuwe reizigers waren er niet. De twee beeren, de postbode, koetsier en conducteur (-wagengeleider''is de vak term) stapten echter *an de tram af en gingen -eventjes- binnen in de herberg, waarschijnlijk om -eventjes» een glas water te gebruiken. Een opgeschoten kwajongen nadert de onbeheerde tram en bekijkt haar eens van alle kanten. Hij gluurt ook de ber'oerg in. Niemand ziet hem. Hij gooit de streng los, waarmee het paard aan de tram verbonden is. -Alla, vort". Op een sukkeldrafje gaat het paard den bekenden weg op naar het station en schijnt niet eens te merken, dat het dezen koer geen vracht behoeft te trekken. Nog altijd druk pratend komen de twee heeren, de postbode, koetsier on conduc teur weer huiten. -Wat is dat Waar is het paard Potd In de verte sjokt het paard rustig door. 't Is hoog tijd om te vertrekken. Koetsier, conducteur, postbode hollen het paard achterna. Hu, pèrd. schreeuwt de koetsier zoo luid hij kan, maar de knol staat niot stil, voor aleer hij gegrepen wordt. Nu terug naar de tramhalte, waar de twee heeren bezorgd op hun horloge kijken en in het geopend spoorboekje. Buiten adem springen conducteur en postbode in de tram; de koetsier heelt in één oogenblik het paard weer aangebonden en legt er de zweep op. Juist is de tram weer goed op weg. als de trein reeds in de verte zichtbaar wordt. I .Zullen we 'm nog halen vragen de twee beeren angstig. Het paard moet draven, zoo hard, als het nog nimmer gedaan had. De trein rijdt het station binnen. Alles vergeefsch. Op betzelfde oogenblik dat de tram aan komt, krijgt de machinist het teeken cm te vertrekken. Als een spotlach klinkt de gil der loco motief in de ooren van de twee heeren, den koetsier, den conducteur en den post bode. Nu krijgt de koetsier het te kwaad met de twee heeren. Maar het ergste is, dat ik mijn brieven zak niet afgeleverd heb, jammert de post bode, wie weet wat er de gevolgen van zijn." De conducteur stelt de vraag, hoe bet paard los gekomen kan zijn. Niemand begrijpt er iets van. I>e koetsier, de conducteur en de postbode gaan weer met de tram terug naar X en krijgen de bedreiging mee der twee heeren «we zullen er werk van maken.' Aan de tramhalte wordt belangstellend gevraagd, of ze den trein nog gehaald hebben. -Net op het nippertje is het dubbelzinnige antwoord. De kwajongen nadert de twee heeren, die op en neer drentelen hij het station, en vraagt of ze een beetje vuur voor hem hebben. Toen ik deze geschiedenis vernam, dacht ik aan de adressen tot den Minister en de Ged. Staten gericht door het Limb. Kruisverbond om alcoholvrije wacht kamers bij de tramwegen. Zij werden afgewezen. Zijn de inlichtingen van -de Tijd" juist dan zal de ouderdomstoelage, die begin December aan JOjarige oud-werklieden van v rijkswege moe, woroen uugeteón., tófti aMaastricht o Kr in gevlogen. Zekere O. K.. Oostenrijker, wonende te Heerlen, had Donderdag IA. bij een vrouw L. te Scbaesberg. een ógulden- stukje gaan wisselen. Toen vrouw L. ua het vertrek van K. het goudstukje nader bekeek, bleek dat zij bedrogen was, want het goudstukje was een medaillon met de beeltenis van H. M. Koningin Wilhelmina er op. Aanstonds werd de politie verwittigd. Deze trok op onderzoek uit en ontmoette 2 kerels, welke echter niet aan het op gegeven signalement beantwoordden. De politie vroeg hun naam en woonplaats en liet ze vertrekken. Toen er echter verder geen personen moer gevonden werden, begaf zich de hoofdagent met een agent naar de opgegeven woonplaats te Heerlen. Hier waren zij wel in de kost geweest, nu echter woonden zij eenige huizen verder. Toen de politie aan hun werkelijke woonplaats kwam, vernam zij, dat beiden op schicht waren en 's avonds naar huis zouden komen. Hier werden zij gearres teerd en K. bekende bet stukje, dat vaisch was, te hebben gewisseld. 's Avouds kwam de kostbaas thuis en hoorende van het geval, zeide hij tegen z'n vrouw -Dit zal toch zeker 't medaillon van mijn dasspeld niet zijn, die was stuk en lag op 't kastje." Toch was het zoo, het medaillon was weg. K. bekende ook, dat bij het weggenomen had. K. is /egens uitgifte van vaisch geld grooter uitgaven vorderen, dan waarop is gerekend. Er moeten tot dusverre bij de ver schillende Rentecommissarisseo reeds meer daD 80.000 aanvragen zijn ingekomen; en al zullen daarvan door de Rijksverzeke ringsbank nog wel eenige worden uitge schift, het is nu al zeker, dat er heel wat meer dan 25.000. het cijfer dat minister Talma door zijn deskundigen is voorge legd, zullen overblijven. Aan de Rijksverzekeringsbank wordt iederen avond door tal van ambtenaren eenige uren extra gearbeid om de paperas sen te bewerken, die uit het geheele land herwaarts zijn gekomen, en er komen nog handen te kort. Ongelukken. Zondagmorgen is de 55jarige weduwe Meivis aan de Ceresstraat te Breda in een waterput bij hare woning verdronken. In de mijn Laura te Eygelshoven is een mijnwerker onder vallend gesteente geraakt en in het hospitaal te Heerlen aan de bekomen verwondingen overleden. De 36jarige dekknecht J, T. wonen de te Amsterdam, is Maandagmorgen in de vroegte te Ouderkerk aan de Usel van de stoomboot Prinses Marie te water geraakt en verdronken. Zijn lijk is opge- vischt. De man was gehuwd en vader van vier kinderen. Tusschen Mierlo en Geldrop heef1 Zondagavond een vreeselijk ongeluk plaats gehad. Twee wielrijders reden in den zwaren mist zoodanig tegen elkander op, dat de een op slag gedood werd Zaterdagmiddag is het 6jarig zoontje van Van Dijk te Haarlem, toen hij op den zolder aan het spelen was. door het zolderraam gevallen. Het ventje is spoedig daarop overleden Zondag is. volgens de 's H. Ct.. tus schen Boxtel en Best een conducteur van de treeplank van den trein die te 11.21 van 's Hertogenbosch vertrekt, gevallen, vermoedelijk doordat hij uitschoof. Hij wilde gaan zien of eenige jongens, wien hij het rooken in een niet rook coupé had verboden, aan dat verbod hadden gevolg Wie weet hoelang we gegeVen. Tot vergebrachtJ Kenletrekkers. beden kwamen bij de rentecom- moeten wachten. Wij krijgen vanavondgen der reizigers bemerkte het geval in Utrecht geen aansluiting meer. Jij had en bracht door aan de noodrem te trekken op de tram moeten letten. I ,jen trein tot stilstand. -Jullie hebben zelf getracteerd, verde- - Zwaar gekwetst werd de man laugs den den digt de koetsier zich, als ik binnen zit, Spoordijk gevonden. missie voor het district Vechel, omvatten de de kantons Vechel en Boxmeer, reeds ruim 1000 aanvragen om een ouderdoms rente in. I)e SI. VincenliuBvereenigin# In Nederland. Aan het jaarverslag over 1912 ontleen en wij het volgende; Er zijn 3 nieuwe conferentiën opgericht n 1. te Arnhem, Woerden en Koewacht, één heeft opgehouden te bestaan, n.l. De Steeg. Er zijn dus 241 conferenties en 19 bijzondere raden. Het aantal werkende leden bedraagt 5312 of 66 meer dan 31 Dec. 1911. In den loop des jaars werden 8966 gezinnen bezocht. Aan 13156 jongens is katholiek onderwijs verschaft, 525 kinde ren genoten een christelijke opvoeding in gestichten en 2666 kinderen zijn door 40 commissiën voor kinderbescherming ver pleegd geworden. Er zijn 179 ongeoorloofde samenlevingen en 109 kinderen gewettigd. De spijskokerij schijnt in enkele groote steden steeds minder gewild te zijn bij de armen, maar de schoolvoeding neemt toe. Het Haagsche gemeentebestuur geeft aan dit liefdewerk daar een jaarlijksche subsi die van f 4000. Ook het werk der bibliotheken neemt overal toe. In Amsterdam is nu al de vijfde geopend en telde daar 79666 lezers. Zware mishandeling. Maandag is te Delfzijl door de Riji en gemeentepolitie aangehouden, om n„ Groningen, ter beschikking van de justi. te worden gebracht, de 23jarige arbeidf W. B., van Delfzijl, die verdacht word. van zware mishandeling, in den nacht van Zondag op Maandag, ter gelegenheid der kermis, gepleegd op den arbeider J. S.. eveneens van daar. De verwonde, die in de borst en in het hoofd gestoken werd, verkeert in zorgelijken toestand. Tel. |>e „VollHrno'-ramp. Blijkens opgaaf van de directie van de Uranium Stoomvaart=Maatschappijbe vinden zich onder de vermiste leden van de bemanning 8 Nederlanders. Vechtersbazen. Men meldt uit Oss aan de -Tel." Na eerst in een café aan de Kruisstraat boel te hebben opgeschept, hebben Zondagavond eenige vechtersbazen onder PEEL MAAS Weekblad voor Venray, Horst en omstreke 1 c. Oiiderdomstoelag;e.

Peel en Maas | 1913 | | pagina 1