V/eekblad voor Venray, Horst en omstreken. rief uit de Missie. Zaterdag' I 1 October 15)1 3. 34:8 te .Taarg-ang1. No. 42 Uitgave van Firma W. Van den Munckhof, Venray. J)it nummer J bestaat uit ♦VEE BLADEN Wet en Recht. Gemengd Nieuws. Abonnementsprijs per kwartaal voor VENRAY 50 c. franco per post <>5 c. voor het buitenland bij vooruitbetaling 85 c. afzonderlijke nummers 4 c. Prijs der Advertentiën van 1—4 regels 20 c. elke regel meer 5 Ct' letters en vignetten naar plaatsruimte. Advertentiën. 3maal geplaatst, worden 2maal berekend. pas voor enkele jaren gevonden, ligt op de zuidkust van Nederlar.dsch Nieuw Guinea. We wonen hier met drieën, twee Pastoors en ik voor meid. Onze parochianen, heter zou I't klinken als m^n parochie-hanen noemde, z mals ik dat vroeger in zooals dat bij li ook wel 't geval trouw te geiooven. Mr. I. geeft hiervan heeft drie offerblokken geledigd is, maar hier is het leuk om aan te zien, als de strijdsters zoon llinke en waar- het volgende bewijs Op een dorp bij schijnlijk nog meer zaken van waarde Tilburg brandde op een avond een koren- j meegenomen. Door op een biechtstoel te hij naar buiten oot» pruim achter de kiezer soms zelfs ™ijt af- Verdacht deze in brand gestoken klimmen, heeft bij een raam kunnen Ite hebben arresteerde de gemeenteveld- bereiken, waardoor hij der, mond boordevol Jnebben. Tot achter een aekere P. die dronken op kwam. handtastelijkheden komt t maai'j straat liep, deze werd in het arrestanten- zelden, maar 't regen zooveel telokaal opgeborgen. Den volgenden morgen B"ltrë we| e Mm hoorde, zijn echte harder van die lieve scheld woorden. 1 ward p,< die zich nif,,s vaD den vor'gen Geachte Vrienden Ik durf IJ zoo noemen, ofschoon 't best mogelijk is, dat geen of weinigen Uwer mij zullen kennen en toch zullen wij al heel gauw goede kennissen zijn. Immers meen- ik goed te doen, op aanvraag een Uwer, zoo wat plaatsvervanger te spelen van mijn diepbetreurden Medebroeder en hesten vriend, den Eerw. Pater Theodorus Kusters Drie jaren hebben wij samen te Leuven doorgebracht en ons beider hoop was steeds, samen benoemd te worden voor Nederlandsch Nieuw Guinea, om daar alle lasten van 't zware Missionarisleven te deelen. De uiensch wikt, maar God be schikt en zoo kwam 't, dat we wel samen vertrokken, maar ieder ging (laar, waar wij gezonden werden. Wij brachten dat offer zeer gaarne tot heil der zielen, maar spraken A tevens den wenscb uit elkaar nog eens weer te zien. En wat gebeurd is. is ieder Uwer te goed bekend om het hier nog eens te herhalen. Mijn beste vriend, mijn Medebroeder bidt reeds lang voor mij en de arme wilden", waaronder ik leef. Im mers, al ging Pater Kusters naai de Philippijnen, Zijn hart was bij de «Kaja-KajaV. Zeker is mijn Medebroeder mij zeer ver voor, en ik zou wel gaarne zijn waar Hij is, maar O. L. Heer schijnt mij hier png lang te willen laten werken, want ik hen nog nooit ziek geweest, wat hier natuurlijk van zeer groote waarde is. Ik denk zoo nu en dan vel eens, dat Pator Kusters mij an «hoven" helpt en stel me dan or, alsof Hij mij aanspoort, om h maar Hink te werken, zooals ^erw. dat kon. En nu zullen we in 't kort even kennis maken en dan eens vertellen waar Uw dienaar is neergezeild en dan geloof ik, dat weinigen Uwer nij zullen benijden, maar velen medelijden met mij zullen hebben. Maar dan hebt Ge 't allemaal mis. Mijn naam is Broeder van Santvoori uit Tilburg, dat is genoeg dunkt me. Mijn naam is ook maar alleen noodig voor degenen, die belang in ons werk stellen. U zegt misschien I, dat '1 mooi begint, maar hoe zal 't eindigen l Ik ben een weinig verlegen en zal U daarom maar voorop beloven, niet te "bedelen", want iedereen weet genoeg, waar wij hier van leven nl. van de lief dadigheid van alle brave menschen, en die deugd wordt in Venray nogal beoefend, zooals ik dikwijls van Pater Kusters gehoord heb. Nu iels aangaande ons verblijf. Ja, daar moet ge maar geen land kaart bijhalen, want daar vindt Ge toch niet, wat Ge zoekt. Okaba, sch'6euwits «11 lawHHiinaktMs, v«ch- ten ook gaai ne, vooral als ze met velen tegenover zeer weinigen staan. Hot, zijn liefhebbers van «koppen snellen", of wat misschien beter verstaanbaar is, van sluipmoorden. Voor ons, was nog niemand hier geweest, die hen kwam zeggen, dat zooiels niet mocht, en zoo kwam het, dat we vooral de lamste jaren zeker tien van die moord pa-tijen konden boeken. Laat ik er g-.uw bijv «gen dat f,e Regeering nu kran;g k op Eon ding echter' wat in Holland a?ond ,l6rini"re" k""' door den veldwach ,,..„,„1 1-„.„„,1 lil lter aa" een verhoor onderworpen. Aan kwaad blll8d bes,a« .ank.lyk „mk.nde Mj ,I1M. doch d politiebeambte wist zooveel vijven e hier niet, nl. het kwaadspreken. Dat komt misschien wel, omdat ze allemaal zoowat dezelfds fouten heb ben. Zooals U dus ziet aijn 't we degelijk echte raenschi-a met grove gebreken, maar ook n.et vele goede hoedanigheden. Tegenover vreemden zijn ze hee gewoon en beschouwen allen als huns gelijken, alleen de Toeans rHeeren) boezemen hui ontzag in, getieden om dien gruwel tegen iel vooral als doze met een troepje gaan en we dus mogen hopen, v soldaten komen. Voor ons krijgen of laat deze menschen tot betere gedachten te brengen. Krijgt ge nu nog geen mede lijden met me Och kom, er bestaat hoegenaamd geen reden voor. Ik zal U dezen keer eens juist inlich ten over deze brave menschen hier. Ja braaf, want voor natuurmenschen die nog nooit met de beschaving in aanraking kwamen, is dit het ware woord. De »Kaja-Kaja" of de Ma- riendinees is goedhartig, steeds vroolijk en gastvrij, en zelfs mede lijdend. Me dunkt, dat zulke hoe danigheden voor die «wilde" menschen al zeer te prijzen zijn. Als men ze zoo naderbij leert kennen, zou men heusch niet zeggen, dat ze zoo wreed kunnen zijn tegenover de menschen uit 't binnenland. Als men daarover echter hunne redeneerin gen hoort, en daarbij in acht neemt dat ze dat gebruik van voor vele eeuwen hebben overgenomen, en het dus iets «Heiligs" voor hen is, moet men al heel wat door de vingers zien. Onder elkaar beschouwd, zou men ze best tot voorbeeld kunnen stellen voor vele plaatsen van Holland Oorlog onder elkaar is iets zeld zaams. Voor zoover we nagegaan hebben, is 't minstens 20 jaren geleden, dat twee dorpen elkaar den oorlog verklaarden. Er vielen van beide kanten samen maar 4 dooden. en nog altijd gaat 't er voor, dat 't zoo'n grooten strijd was, wel een bewijs, dat ze feitelijk niet erg vechtersgezind zijn. De mannen onder elkaar, vechten zeer zelden. Als er iets is, wordt er alleen maar gescholden. Man en vrouw, och ja, dat gebeurt zoo al eens, dat die ruzie hebben, maar dan is de vrouw gewoonlijk de schuldige. Wil de man gaan eten en is de vrouw op visite, dan spreekt 't van zelf dat 't kermis wordt. Wordt een man kwaad op zijn vrouw, dan kan hij er wel eens ruw aan gaan staan. Er zijn zelfs een paar gevallen, dat de man zijn vrouw een arm stuk sloeg, maar dan wordt zoo iemand door de an deren flink uitgescholden. De vrouwen onder elkaar kunnen ze van lieverlede meer eerbied, omdat wij altijd goed voor hen zijn, hen nooit slaan, steed de waarheid spreken, zelf flink werken, tuinen aanleggen, en dus hirne vruchten niet komen atbedelen. Dat wij spreken W goedheid en schoonheid van Ijoq, ia voor hun nog te geleerd. Ze willen wel naai den Hemel gaan, omdat wij zeggen dat 't daar zoo goed is, maar de rest is voorloopig alben voor ons zij houden zich maar streng aan hunne gebruiken, dit veelal alles behalve stichtend zijn. Zie zoo, nu hebt Ge zoowat in grove trekken gezien, wat hier te koop is immers, «ij moeten dat het liefste doen, wijl '1 onze roeping is. Mocht iemand Uwer gesteld zijn op meerdere brieven, laat 't me dan uiaar eens weten, ik heb stof genoeg voor te schrijven. Uverzijds vraag ik alleen van tijd tot tijd een klein gebedje voor ons en onze arme stakkers. Ook voor Uwe goede werken houd ik me dringend aan bevolen. Uw toegenegen vriend Broeder VAN SA NT VOORT, Pastorie, Okaba bij Meraukc, Nederl. Kieuw Guinea. Onder dezen titel verichijnen er in »de Telegraaf eene aerie irtikelen van de hand van den rechtsgeleerde Mr. Israëls, waarvan er sommige zooral om hunne toepassing in het dagelijks leven ook aan de -kleine luijden" w»l belang in zullen boezemen. Zoo waarschuwt deie rechtsgeleerde voorzichtig te zijn met het afleggen van verklaringen tegenover lagere politiebe ambten» speciaal dorpsveldwachters. Is men verdachte of getuife in belangrijke zaken, dan volgt van zdf een onderzoek door den reohter-commiisars en daar is de plaats vau spreke), terwijl voor lichtere overtredingen .envoudig met de behandeling voor het kantongerecht wordt voldaan. Klopt eene verklaring afgelegd tegen een politiebeambte, niet met hetgeen men voor den rechter van initructie of kanton rechter verklaart, dan zip deze autoriteiten zessen bij te brengen dat P. begon te twijfelen en eindigde met te bekennen vooral toen de veldwachter beloofde hem los te laten. Dienzelfden dag werd een vriend van P., zekeren D., die een half jaar tegoed had wegens mishandeling aangehouden en naar Breda gebracht. D was van hetgeen P. ten laste was gelegd totaal onkundig. Later op den dag werd P. opnieuw gearresteerd en voor den rechter van instructie geleid. Daar ontkent hij ten stelligs'e het door den veldwachter opgemaakte proces verbaal en de houding van den rechter oefenden echter zul ken invloed op P. ur, dat hij. tec einde raad andermaal bekent. Gevolg2 maanden voorarrest, daarna veroordeeling tot jaren gevangenisstraf. Maar wat gebeurde er nu Na een half jaar komt D. vrij, hoort de heele geschie denis van P. en roept uit Maar dat kan niet. wij zijn samen van de fabriek te Tilburg gekoa»-"», train een half uur te laat, dus toen de brand ontdekt werd kon P. onmogelijk daar zijn. Onmiddellijk werd er toen werk van gemaakt met het gevolg dat P. in vrijheid werd gesteld. Dit alles was het gevolg van eene door een politie-beambte afgeperste bekentenis. Met den meesten aandrang waarschuwt Mr- I. dan ook tegen het door lagere beambten in te stellen onderzoek Men spreke de waarheid, maar ter plaatse waar zulks behoort. Is de zaak van belang dan geve men de politie onomwon den te kennen, slechts voor den rechter commissaris te zullen spreken. De wet draagt deze het onderzoek op en niet aan veldwachters. Bangmakerij, zooals er wel eens gebeurt, door te zeggen -ik zal je op eed drijven" of -ik zal je laten dag vaarden", late men voor hetgeen ze zyn. Men is tegenover veldwachters gelukkig nog niet verplicht de twee voorste vingers der rechterhand in de hoogte te steken. Ken melkoorlog; Ondanks den overvloed van veevoeder hebben de melkleveranciers te Gennep den prijs verhoogd van 8 op 10 cent. De ontevreden afnemers doen pogingen.om gezamenlijk de melk van elders te be- trekken. IKOS-lttl.'l. Naar de -Grondwet" verneemt, is Vrijdag in het R K. Gasthuis -Charitas" te Steenbergen overleden, de oudste in woner dier gemeente, Antonius de Mooij, weduwnaar van Dvmphna Geers tot het laatste genoot hij een goede gezondheid en was slechts drie dagen ziek.. Het zichtsvermogen was totaal weg sinds lang en hij was moeilijk op zijn gang. Hij werd te Steenbergen geboren 6 Januari 1808 Moordaanslag; op een veldwaclifer. Maandagnacht heeft de werkman H. Wouwije te Sassenheira den gemeente veldwachter Praamsma zoodanig met een mes verwond, dat diens leven in gevaar is. De dader is in arrest genomen en gevankelijk naar den Haag vervoerd. Kerkdiefstal. Maandagnacht is er diefstal gepleegd in een katholieke kerk te Sittard. De dief, zoo nu en dan ook wel eens kijven,'maar al le spoedig lereid aan kwade|diezich waarschijolijk heeft laten insluiten, Hand boogschieten. Men schrgft uit Boxtel aan -de Gld." Ten bewijze, dat da handboog hier kranige beoefenaars vindt, vermelden wij, dat op L'Union.bij het koniogschieteu de volgende series werden geschoten P. Bakx, 120 punten, W. Heesbeeu 113, M. van Esch 112, P. Buddemeyer 111, P. van Eyndhoven 109, A. Schutjes 108, J, van Liempt 108, L. van Geel 105, G. van Esch 104, A. Ballens 99, F. de Koning 97 punten, alles in 30 pijlen. Dat zijn kp'ossale cijfers. Een slachtoffer van sljn uitvinding. Men herinnert zich, dat verschillende malen in de omstreken van Berlijn getracht is, door middel van het spannen van ijzerdraad over den weg, automobielen aan te houden en de inzittenden te beiooveu. Een Berlijnsch koopman, Marerinus ge naamd, meende een toestel te hebben uit gevonden. dat dergelijke hindernissen totaal ongevaarlijk maakte. Het bewuste apparaat, een soort hefboom, wordt voor aan den auto geplaatst en heft, zoodra het met den draad in contact komt, dezen on. zoodat he< voertuig ongehinderd kan passeeren. Zondagmiddag Had Narerinn» over den rijweg een staaldraad gespannen om zijn uitvinding practisch te beproeven. Tweemaal gelukte de proefneming uit stekend, maar den derden keer weigerde het apparaat. De chauffeur werd uit zijn zetel gerukt, terwijl de auto in voile vaart tegen een boom botste. Marerinus werd tegen den grond geslingerd en ernstig aan het hoofd gewond. In het ziekenhuis constiteerde men er dubbele schedelbreuk en vreest men voor zijn leven. Een militair wielrijder. Een soldaat bij de 2e compagnie wiel rijders te Zutphen had voor eenigen tijd een ongeval met zijn dienstrijwiel. De kapitein, zoo meldt de N. Arnh. Ct., kwam na onderzoek tot de overtuiging, dat het ongeval aan zijn schuld te wyten was en bepaalde, dat hij de helft der kesten zou moeten betalen. Toen voor de eerste maal korting op zijn tractement was geschied, weigerde hij daarna met zijn rijwiel mede uit te rukken voor dienst, opgevende, dat hij niet meer durfde rijden. Op den uitdrukkelijken last van zjjo compagnies-commandant om zijn rijwiel te bestijgen, besteeg hij wel het rijwiel, maar viel om, daar hij niet aantrapte. De krijgsraad te Arnhem heeft bem wegens dienstweigering veroordeeld tot 6 maanden militaire gevangenisstraf. Tegen dit vonnis heeft hij zich in hooger beroep voorzien bij het Hoog Militair Gerechtshof. I*aniek in een sclioiiwbnrgtent Maandagavond omstreeks 9 uur, ont stond. tijdens de eerste kermisvoorstelling in de schouwburgtent van Nap. de la Mar, die te Nijmegen staat, een paniek. De geheele tent werd ineens in het donker gezet, zoodat aanvankelijk voor kortslui ting in do electrische geleiding werd ge vreesd. Het bleek echter, dat de stoom machine van de firma W. Stuvè. aan wie de verlichting der schouwburgtent was opgedragen, defect was geworden. Na het vuur uit den ketel te hebben verwijderd, werd een lek in een der kranen gecon stateerd, waardoor een groote hoeveelheid stoom verloren ging. Het defect was spoedig hersteld, zoodat, na ongeveer een kwartier tyds, de voorstelling van -Film- koorts" kon worden voortgezet. Tel. He vierkante stuiver. De Rijksmunt is dezer dagen begonnen met het maken van den nieuwen vier kanten stuivers met ronde hoeken. Over eenigen tijd zal deze nieuwe munt in circulatie worden gebracht. PEEL EN MAAS

Peel en Maas | 1913 | | pagina 1