Weekblad voor Venray, Horst en omstreken. Een aalmoes voor den bouw. Gemeenteraad te Venray. Zaterdag 6 September 1913. 34:8 te Jaargang. No. 3T Uitgave van Firma VV. Van den Munckhof, Venray. Dit nummer bestaat uit TWEE BLADEN Abonnementsprijs per kwartaal voor VENRAY (ranco per post voor het buitenland bij vooruitbetaling afzonderlijke nummers 50 c. b5 c. 85 e. 4 c. Prijs der Advertentiên van 1—4 regels 20 c. elke regel meer 5 c. letters en vignetten naar plaatsruimte. Advertentiên. 3maal geplaatst, worden 2maal berekend. Deze mooie dichtregelen van Pastoor Binnewiertz willen we thans tot de onzen maken, om een beroep te doen op de goedgeefsheid der ingezetenen voor de te bouwen kapelletjes op den Kruisberg Trans Cedron. Thans, nu Oostrum is voorge gaan, d. i. Oostrum, Lull en Bosch huizen, met het schenken van drie, zegge drie kapelletjes; thans, nu reeds eenige kapelletjes in aanbouw zijn en een ieder zich dus kan komen overtuigen, van wat het. worden moet- thans, nu ook van elders huiten Venray reeds hulp gekomen is, zoodat niet drie, doch vijf kapel letjes kunnen gebouwd worden; thans, nu ook van Venray reeds éétie aanzienlijke gift ons geworden is, twijfelen wij niet, of Venray, dat met de diep ingegroeide devotie van Oostrum opgegroeid is, zal zich aiet onbetuigd laten en zal er prijs op stellen te kunnen en te mogen helpen, waar hulp zoo dringend ge vraagd wordt, hulp «waardoor men zich voor eeuwig rijk maakt", ter liefde van «Haar de zoete lieve Vrouwe van Oostrum die hemel- sche paleizen bouwt van al dat aard- ache slijk." Er zijn in en om Venray onge twijfeld gegoede families, die meer dan een gewoon steentje van «tl. 2.50 met diploma'* willen aan dragen. De vraag is maar, willen deze door den Rector zelf bezocht zijn Willen ze het hem zelf brengen Of zien ze liever, dat een comité, belast met inzameling van giften tot dat doel, bij haar met een lijst komt aankloppen Dit is zeker, dat de Rector «met alle mogelijke soorten van genoegen" haar wil gerieven en believen, zooals ze het zelf het liefst verlangen, als hij maar «Ahnüng" heeft, hoe ze het liefst in dezen willen gediend zijn. 't Is en blijft moeilijk 't een ieder naar deu zin te maken. De een zegt, «och, waarom al die drukte, dat inteekenen op een lijst Waarom komen ze niet met eenen zak Een ander.- wals ik wat geven wil, dan kan ik het stil doen; daarvoor hoeft men zooveel drukte niet te maken, dat Jan en alleman moet weten, dat ik 150 gulden gegeven heb. Ik doe dat stil, stop het in den engel in de kapel, of stuur den rector onder envelop 300 Mark van N.N dan heb ik er het meest verdiensten van en des te zekerder mag ik hopen, dat ik bij Maria ook een steentje voor mijn eigen «hemelsch paradijs" heb aangedragen." Die zoo redeneeren, feliciteer ik van harte mot hun gelukkig denk beeld, maar dan hoop ik, dat ik toch ook mij zelf mag feliciteeren, of liever Trans Cedron, en dat er eerstdaags langs dezen zeer lof- fel ijken weg menige envelop met de contanten mag binnenkomeu Daar zijn ook lui, die zeggen, «de rector kan ook wel eens zelf hier komen; als hij zich die moeite nog niet eens er voor wil getroosten". Wat belieft Wie zei dat daar Zeg 't nog eens, ik ben morgen bij U. Met duizend zegeningen en nog meer; doch weet wel, de beste zegen de beste belooning voor U is die, welke Maiia tot wier liefde gij de gift doet U kan en zal geven. Wat is het dankwoord van mij Een eenvoudig «danken" van een kleinen, onschuldigen eugel van een kindje heeft meer waarde voor II dan het mijne. Ook al weer vindt ge lui, die zeggen: «waarom komt de rector niet met een lijst rond f Dat is altiid beter, als ze zien, dat deze en gene dat geeft, dan kunnen de anderen niet minder doen; dat moest hij zeker doen." Nu, ik vind dat wel een heel goed idee in zooverre hier het woord van den H. Paulus toe passing vindt videant opera veslra bona, d. i. ge moet de menschen uw goede werken laten zien, niet om er u op te verheffen, maar om er nog meer goed door te doen en den Vader in den hemel er door te verheerlijken. »'t Beste is, zeggen weer anderen, ze moeten maar met eenen zak gaan, die dan veel wil geven geeft veel, en die weinig wil geven, geeft weinig, want geven er aan doen ze allemaal graag; daarin zal zich niemand weigerachtig toonen, want de glorie van Oostium, de vereering van O. L. Vr. in haar wonderbeeld, is toch ook de glorie van Venray. Daaraan geven ze graag. En de Kruisweg moet toch juist mee helpen om die gl orie al meer en meer te bevorderen. Daarvoor is hij juist opgericht". Die zoo spreken hebben het heel goed voor, en ik hoop, dat hun goede dunk over den algemeenen bijval die zulk een collecte tot dat doel zal ondervinden, ten volle be waarheid wordt. In alle geval, dit is voor mij ondenkbaar, dat Venray niet met flinke giften zou willen helpen. Dat is niet; als ze geven, die het kunnen, dan doen ze het goed. Men oordeele echter niet, dat kleine giften, hoe gering ook, daar bij versmaad worden. Zeer zeker niet, men denke slechts aan het penningske der weduwe uit het Evangelie. Al is het waar, dat reeds in menig gezin in en om Venray, de bekende Christus van Geraedts hangt, als diploma voor een gift van minstens t 2,50, dit is toch nog niet in die mate als uien he van een goed Venraver verwaeh m en verlangen kan en mag. Daarom wordt hier nog eens een beroep gedaan op alle ingezetenen in en om Venray, >m nu te helpen, om nu geldelijk flmk bij te dragen, dat de Kruisberg tot stand komt, dan zal Trans Cedron binnen niet al te langen tijd een monument van dankbaarheid zijn voor Christus eu Zijn Moeder, een eer en een sieraad voor Venray en Oostrum. En indien daar op den Kruisberg gebeden wordt en den hemel om barmhartigheid ei zegen gesmeekt wordt door dui/i-nde pelgrims de jaren door, dan znlt ook gij, die dit verheven werk i.ielpt tot stand brengen, in den hemel bedacht worden om uwe goede daad, waar door ge zoovelei in de gelegenheid gesteld hebt op '.e bedevaartplaats hun tijd goed eu verdienstelijk te besteden, er. «Wie hier zijn zil er geeft of goud, Maakt zich voor euwig rijk. Hij heeft zijn /eld aan Haar ver trouwd Die hemel t n bouwt Van al dat lij].- P. S. Gaarne worden giften in gewacht aan het reotoraat,. Bij de aanstaande feestelijkheden van O. L. Vr. Geboorte vinden belangstellenden eene gunstige gelegenheid, om de kapelletjes in óogschouw te komen nemen. Iedere kapel kost 180 gld. Voor elke gift van minstens f 2.50 wordt als diploma de Christus van W. Geraedts gegeven. Voor vijf kapelletjes is het geld aanwezig. Een zesde wordt op hoop van spoedige tegemoetkoming er aan toegevoegd. Doch zes is nog geen elf. Bovendien is de grot zelf nog maar voor een vijfde klaar. Voor elke gift hoe klein ook, toont zich zeer dankbaar DE RECTOR. OPENBARE VERGADERING van den op Dinsdag 2 Sept. 's namid. 5 uur. De Voorzitter opent de vergadering met gebed en deelt mede dat van Ged. Staten bericht is ingekomen, dat tegen de toe lating der herkozen lede» geen bezwaar bestaat. Hij vraagt de heeren Th Camps, Fonck, Michels, Slits en Strijbos of deze bereid zijn de voorgeschreven eeden af te leggen, waarop deze bevestigend ant woorden. Zij leggen daarop in banden van den Voorzitter de eeden af. Deze feliciteert ben met hunne herbenoeming eu zegt dat hij dit des te liever doet, orarede hij weet dat zy steeds hunne beste krachten aan het belang der gemeente hebben gewijd en hij ervan overtuigd is, dat z^j dit steeds zullen doen. 2. Verhoogiug der jaarwedde H. d. S. Jaspars te Merselo, wegens het behalen acte Fransch. 3. Idem Mej. v. Mossel te Merselo. wegens dienstjaren. De Voorzitter zegt dat het salaris van den heer Jaspars wegens het behalen der acte Fransch, gebracht moet worden van f 1100 op f 1125 en dat van Mej. v. Mossel vau f 550 op f 650, vyegens het hereikeu van het vijfde dienstjaar. De Secretaris leest de desbetreffende besluiten voor, die wordeu goedgekeurd. 4. Vaststelling nieuw reglement Bur gerlijk Armbestuur. Wegens het in werking treden der Armenwet moet er een nieuw reglement worden gemaakt. De Secretaris leest dit voor en geeft hier en daar toelichtingen. Hij wijst er op, dat indien bewezen kan worden, dat een armlastige door toedoen van eenig gemeentebestuur zijne woou- plaats naar elders overbrengt, het gemeen tebestuur dat er alsdan van overtuigd kan worden eenige pressie te hebben uitge oefend, met den strafrechter kennis zal maken. Na voorlezing vraagt de Voorzitter wie der heeren het woord verlangt. De heeren Th. Camps en Geurts ver zoeken den Secretaris nogmaals art. 9 te willen voorlezen. De Secretaris voldoet hieraan en blijkt dat volgens genoemd artikel het aan leden van het Burg. Armbest. verboden is mid dellijk of onmiddellijk eenige levering te doen ten behoeve der armen. De heer Th. Camps wijst er op dat de tegenwoordige armenmeester-bedeeler Hanraets winkel heeft, hij kan dus niet gehandhaafd blijven. L»e Voorzitter betwijfelt of zulks de bedoeling der wet is, het staat den armen vrij met hun geld te gaan waar zij willen. De Secretaris zegt dat er alleen in den hoogsteu nood geld gegeven mag worden. De heer Th. Camps uerueouit ii«i oen arraeumeester-bedeeier geen winkel moest houden, dat legt de menschen indirect de verplichting op hun geld te laten waar zij het ontvangen en geeft steeds aanleiding lot gemopper. De Voorzitter bemerkt, dat de raad de leden van het armbestuur benoemen moet. Is het nieuwe reglement door de depu tatie goedgekeurd, dan zal zulks in de volgende vergadering geschieden. De heer Th. Camps hervat dat de benoeming geschiedt door den raad op voordracht van het tegenwoordige arm bestuur. Het nieuw gekozen armbestuur verdeelt onderling de functie van secretaris penningmeester enz., zoodat de raad daarin niets te zeggen heeft, de beste weg is eenvoudig te verbieden dat een lid van het armbestuur nering uitoefent. Verschillende leden stemmen hiermede in, en de heer Wijnhoven merkt nog op dat het is voorgekomen dat Hanraets weigerde geld te geven, doch dat de menschen bij hem wel winkelwaren kon den bekomen. De Voorzitter zegt dat hij er tegeri is rechtstreeks dat verbod in het reglement op te nemen en zegt dat de heeren uit eene voordracht van 16 personen ruime keuze hebben. Wat nu betreft 't weigeren van ondersteuning of knoeiery van Han raets, dit is larie, Hanraets is al vaker beschuldigd, hij heeft eens f 25 en eens f 15 uitgeloofd, als men de beschuldi gingen waar maakte, doch dan kruipen de aanklagers in hun schulp. De heer Th. Camps zegt dat dit alles goed en wel is. maar men moet do menschen geen gelegenheid geven zulke gevolgtrekkingen te maken, de kortste weg is geen winkel. De Voorzitter zegt dat de heeren daar bij de benoeming zelf over moeten beslissen, hij en wethouder Janssen prijzen den armenmeester Hanraets voor de ijverige behartiging van het belang van het arm bestuur. Beiden zouden er feestelijk voor bedanken voor zoo'n gering loon zich zoo'n moeite op den hals te halen. Verschillende leden dringen dringen er op aan in het vervolg bons te geven voor winkelwaar, evenals zulks voor brood geschiedt. De heer Fonck vraagt of de nieuwe wet ook iets bepaalt ten opzichte van Viucen- tius. De Secretaris antwoordt dat Vincentius jaarlijks rekeuiug en verantwoording moet doen aan den Raad en met het B A ainan werken. De Voorzitter zou het wenschelijker achten zoo hij geen lid was van het B. A,, dit is zeer tijdroovend. Niet dat het hem te veel is arme menscheu te woord te staan, doch de Gemeentezaken lijden er onder, hij hoopt dat de heeren hiermede rekening zullen houden, De heer Michels zoude er voor zijn ook eenige bewoners van gehuchten ais lid te benoemen, het zijn thans allen burgers. De Voorzitter zegt dat er op de gehuch ten niet veel armlastigen zijn en dat Vincentius overal goed is vertegenwoor digd. Het nieuwe reglement werd zonder hoofdelijke stemming goedgekeurd. 5. Onttrekking aan den openbaren dienst van een perceeltje gemeentegrond. De Voorzitter zegt in de vorige verga dering, toen een der leden nog een per» ceeltje grond aan de lijst wilde toevoegen, dit geweigerd te hebben omrede men dan aan den gang bleef. Thans komt hij zelf mot een stukje weg, doch dit is een buitengewoon geval. Het betreft namelijk de aanvraag van den smid Vennekens aan den Stationsweg, tot aankoop van een hoekje grond om zijn smidse te kunnen vergrooten. Hij zou dit zoo spoedig moge lijk willen doen, en heeft verzocht om er haast mede te maken. Het stukje heeft eene breedte langs de straat van 2i)2 meter en loopt naar achteren spits bij, de ge- heele oppervlakte is 15 vierk. M De weg naar den Boschhuizen zal iets smaller worden, doch de personen die hem het meest gebruiken moeten, hadden er geen bezwaar tegen. Ook is gebleken dat aan de overzijde van den kuil een strook grond ter grootte van 60 M., door Beurskeu» Marten in gebruik genomen, feitelijk aan de gemeente behoort. Marten betwistte dit niet en wil het er wel bij koopen. De heer Slits vraagt of men het kuiltje niet verkoopen kan. De Voorzitter is daar beslist tegen, om- rede dit terrein steeds zijn geld waard is en altijd te pas kan komen. Het besluit om de aangewezen perceeltjes op de lijst te brengen, wordt goedge» keurd. 6. Aanvrage suhsidie Vakteekenschool, De Voorzitter zegt dat er in het geheel 4 aanvragen om subsidie waren ingeko men en stelt voor deze na punt 8 der agenda te behandelen. Goedgekeurd. 7. Onderhandsche verlenging coutraet tramvervoer. De Voorzitter zegt dat het contract voor het vervoer van den tram op 15 Juui 1914 eindigt. In verband met in bewer king zijnde tramplannen, die ter zijner tijd in den Raad ter tafel zulleu worden gebracht, was het Dag. Bestuur vau oordeel de verpachting niet meer voor 5 jaren te doen geschieden, doch te trachten het bestaande contract onderhandsch met een jaar te verlengen, en zulks van jaar tot jaar, zoolang als noodig is, met een opzeggingstermijn van een half jaar en onder de bestaande voorwaarden, waarmede de tegonwoordige aannemer, de heer A. Schellings, genoegen neemt. De heer Michels achtte een onder* handsche aanbesteding niet verantwoord tegenover het publiek, men moet iedereen gelegenheid geven om in te schrijven. De Voorzitter betwijfelt of er liefhebbers zullen zijn voor een jaar in te schrijven. De Secretaris leest de voorwaarden voor. De aannemingssom bedraagt f 3800 De aannemer moet 4 paarden houden en 6 volledige paardentuigen beschikbaar houden. Hij is gehoudou in aansluiting op alle personentreinen te rijden, eens per dag 1 goederentrein en hij kan verplicht worden extra trams te rijden tegen ver goeding der halvo ontvangen vracht. Hij is verantwoordelijk voor alle aan de rijtuigen toegebrachte schade. De heer Th. Slits vindt het onbillijk, dat de aaonemer verantwoordelijk is voor schade toegebracht bij het laden of lossen van goederen. Dit is niet de taak van deu PEEL MAAS 1 Wie hier zijn zilver geeft of goud. Maakt zich voor eeuwig rijk. Hij heett zijn geld aan Haar vertrouwd, Die hemel8cbe paleizen bouwt Van al dat aardache slijk.

Peel en Maas | 1913 | | pagina 1