Zaterdag 16 Augustus 1913. 34ste Jaargang. No. 34 Uitgave van Firma W. Van den Munckhof, Venray. Dit nummer bestaat uit TWEE BLADEN Abonnementsprijs per kwartaal voor VENRAY franco per post voor het buitenland bij vooruitbetaling afzonderlijke nummers 50 c. 65 c. 85 c. 4 c. Prijs van 1—4 regels der Advertentiön elke regel meer letters en vignetten naar plaatsruimte. Advertentiön. 3maal geplaatst, svorden 2maal berekend. Wy doent uyt minne ter eere der Maeghet. (Naar de Sevenste bliscap). Wanneer op dezen Zondag onder het octaaf van O. L. Vrouw Hemel vaart Katholiek Parijs en de prac- tiseerende goede Katholieken in de groote en kleine steden van heel Frankrijk zich opmaken, om in hunne kerken op plechtige wijze den verjaardag der Broederschap van de Behoudenis der Kranken te vieren, willen Katholiek Venray en allen die leden zijn dezer zeilde Broederschap in plechtige viering van den verjaardag geenszins ach terstaan. Wellicht beter dan in vele plaatsen van Frankrijk, waar deze Broeder schap algemeen is, beseffen zij het bo:-r1i)(rp> P a'0"k An r? groote waarde van lidmaatschap dezer gunsten- en genadenrijke Broederschap. In grooten getale trekken zij op waarts naar het aloude Heiligdom van O. L. Vr. van Oostrum, waar eene afdeeling dezer Broederschap sinds 1871 wettig en kerkelijk is opgericht en sindsdien zoodanig in bloei heeft toegenomen, dat vanaf de oprichting tot heden meer dan 15000 leden in het register der Brdsch. staan opgeschreven. Er zullen dan ook wel zeer weinig personen in en om Venray gevonden worden, die niet lid der Brdsch. zijn. Waar we in Oost rum's register namen vinden van verschillende Praelaten, hooggeplaatste geeste lijken en wereldlijke personen, religieusen e. a., naast die van werkelijk armen en behoefiigen, waar 't kind zoowel als de bejaarde man en vrouw als leden staan op- geteekend, daar doet ons de Brdsch. zien »qiie notre oeuvre consiste a prier lous en familieriches et pauvres, vieillards ei en/anlsprêlres et évêques, pour que les malades, dont Dieu saüprochaine la dernière hsure et qui ne sont pas en règle avec Lui, se conver lis sent, prienl avec nous pour leur propre gnérison, et qu' aucun ne meure sans s'être préparé au jugement de Dieu', dat allen God smeeken, dat de zieken zich mogen bekeeren, die in staat vau doodzonde zijn, ja, dat die zelf voor hunne bekeering zouden bidden, opdat zij toch niet in dien jammer lijken toestand voor Gods rechter stoel zouden verschijnen. Rijk en arm, geestelijke en wereldlijke dooi de tusscheukomst der H. Maagd ijveren voor de bekeering en genezing der zieken, dat is het doel. Een waar apostolaat dusZoo begreep het Mousg. Parodis, en daarom haastte hij zich zijn vriend en rector, Mh. Ramaekers z.g. te helpen met het verkrijgen der affiliatie. Zoo werd Oostrum vöör 42 jaien de tweede plaats in ons heele Nederland, waar deze Brdsch. werd opgericht. En onze onvergete lijke Bisschop Monsg. Drehmanns z. g. hechtte nog twee dagen voor zijnen dood, daags voor zijne reis, eigenhandig geschreven zijne goed keuring aan eene gunst ten voor- deele van de Broederschap gevraagd. Dank aan de milde giften voor de Brdschap werden te Parijs een oud- maunenhuis en verscheidene kl,oos tergemeenten voor buurtverpleging gesticht. Het ligt in de bedoeling ook hier in Nederland een huis van weldadigheid door de Nederlandsche Brdsch. te stichten. Evenwel, al mag gezegd worden, dat de Brdsch- ten zeerste bloeit, dank vooral aan den voortdurenden ijver en de groote toewijding der Dames Zelatricen, zoolang het getal leden niet op enorme wijze vergroot wordt, kan er voorloopig niet aan begonnen worden. Daarom zal het zaak zijn voor leek en geestelijke de Broederschap in alle opzichten te steunen en te helpen brn lies te eerde»- 101 dat schoone doel te geraken. Een feest als de verjaardag der Brdsch. kan veel er toe bijdragen, om, vooral bij zeer groote en alge meens deelneming, de goede stem ming te verhoogen, de heilige zaak te bevorderen, het ledental te doen toenemen. Men voelt zich meer als één groote familie, als daar van verre en van nabij, leek en priester, rijk en arm, oud en jong als leden zich samengeschaard vinden om de Wonderbeeltenis van Maria, aan den voet van het Kruis. Toen in 1847 het bezielend, wel sprekend kanselwoord van den Vicaris-generaal te Parys onze ver- eeniging (later Aartsbroederschap) stichtte, stroomden 's avonds de geloovigen in menigte toe om als lid opgenomen te worden en waren de aalmoezen overvloedig. En als wij dan straks geschaard staan om Maria's Wonderbeeld, onderwijl het bezielend woord des predikants van of den Kruisberg onze gemoederen ontvlamt, de heerlijke zang en de opjubelende muziek onze harten sneller en dankbaarder doen slaan, engelen en lieve, onschuldige bruid jes Maria's troon omgeven, fiere mannen in hun krijgshaftig uiterlijk met martiaal vertoon de eerewachl vormen bij het H. Sacrament, onderwijl allen zich één voelen, een in geloof, een in liefde, een in apos tolische hulpvaardigheid voor de zieken door lid te zijn (her Broeder schap, zal dan de Christus trium- phans, Jezus Eucharisticus, niet met alle liefde van zijn goddelijk Harte ons innig-teeder zegenen vanaf den hoogen Kruisberg over de Cedron Zal dan Maria, in ons midden door haar wonderbeeld, niet welgevallig neerzien op ons helpers der armen naar de ziel en naar het lichaam Zal dan van uit de H. Hostie ons het zoete woord niet troostend toe- klinken «Wat gij dun minste der Mijnen gedaan hebt, hebt gij aan Mij gedaan. Wat gij ook moogt bedreven hebben, Ik wacht u hier in barmhartigheid, omdat gij ook barmhartigheid bewezeh hebt. Gij eert Mijne Moeder, gij eert Mijne armen, dit is Mij genoeg; vade in pace et Dominns sit tecum. Ga in vrede, Ik, de Heer, ben met U o Haasten we ons dan heden op het jaarfeest der Broederschap de schoone processie te Oestrum mee te maken, haasten we ons ook op deze wijze de Brdsch. to bevorderen, wier werken zoo rijke vruchten dragen voor tijd en eeuwigheid Aan de Leden der Vereeni- ging de ,.R. K, Venrayschen Middenstand.'' M.M. Op Dinsdag 5 Augustus 1.1. ver loor ons Bisdom op geheel onver wachte wijze zijnen Bisschop, door het afsterven van Z. 1). IIMgr. Drehmanns. Het is niet aan mij ook maar op eenige wijze aan te v i 'en de mach» liee haz.uinstoo.'er faam zijner godsdienstige en maatschappelijke werken, van uit het bisdom en van ver daarbuiten de wereld toegezon» den. Aan mij slechts, als uwen Voorzitter, u er op te wijzen dat met Z. 1). II. Mgr, Drehmanns is heengegaan, uwen aanvoerder, vriend en beschermer. Z. 1). H. was het op wiens initiatief en uitdrukkelijk verlangen ontstond de hernieuwde Limburgsche Middenstandsbeweging en tot stand kwam den Diocesaner. R. K. Limb. Middenstandsbond. Zelf tegenwoordig op de stich» tingsvergadering en ons allen aan» raoedigend door zijn vaderlijk woord, getuigend van helderen blik in uwe aangelegenheden, toonde Z. 1). H. zich uw vriend en raadsman. In het bereidwillig aannemen van het be» schermheerschap van den R. K. Limb. Middenstand lag het bewijs, dat Mgr. ook uw beschermer wilde zijn. Welnu R. K. Middenstanders, diep voelt gij uwe nooden en be» hoeften, diep het groote gevaar waarin uw stand verkeert; diep dan ook moet gij het verlies voelen, als hij, die u wilde opgeheven zien, als uwen aanvoerder, vriend en be» schermer, van u henengaat; diep moet gij dan in u voelen opkomen, het verlangen u te kwijten van een plicht van dankbare en eerbiedige hulde. Op dan R. K. Venraysche Mid» denstanders ter huldiging der na» gedachtenis van uwen overleden Bisschop Het was den geestelijken adviseur uv er vereaniging, den Weleerw. Heer Kapelaan Smeets, die mij er opmerkzaam op maakte, dat wij allen in deze, een plicht te vervullen hadden. ZEw. deelde mij mede, dat door hem als adviseur van den R. K. Middenstand a. s. Zoudag 117 Augustus ten 6 ure in de pa» rochiekerk eene H. Mis zal worden' opgedragen voor Z. D. H. en gaf als zijn verlangen te kennen, dat het bestuur en alle leden van Venr.| Middenstand zouden worden uitge» 1 noodigd, éénparig deze H. Mis tej komen bijwonen, en eene algemeene H. Communie voor Z. D. H. te willen opdragen. Op dan leden van den Middenstand ook .niet-leden onzer vereeniging, om naar het verlangen van den Wel» eerw. Adviseur, door deze daad van R. K. piëteit u te kwijten van een plicht, en den doorluchtigen over» ledene gebracht de hulde, wij allen Mgr. Drehmanns, die onzen aan» voerder, onzen vriend en onzen be» schermer was, verschuldigd zijn. Moge geheel den Limburgschen R.K. Middenstand u navolgen Willem Winters Voorzitter R K. Vevtr. Middenst. De rijksseruminrichting en haar bestrijding der ratten- en muizenplaag. Het nieuwe, onlangs verschenen verslag van de werkzaamheden der rijksserum inrichting door dr. J. Poels, wijst weer op een aanzienlijke uitbreiding der werk zaamheden van deze. voor den landbouw in zijn uitgebreidste beteekenis genomen, zoo hoogst nuttige inrichting. Op velerlei gebied komt ze dan ook de hulpzoekenden tegemoet. In toenemende mate worden adviezen ingewonnen en hulpmiddelen betrokken door allen die met huisdieren te maken hebben. De directeur is met zijn uitgelezen staf immer bezig sera en entstoffen te bereiden, om zooveel mogelijk ziekten te genezen of te keeren. Zoo hield de rijksseruminrichting zich bezig met het bereiden van serum tegen de varkenspest, die in vele plaatsen weer voorkomt, en zooals latere onderzoekin gen doen blyken. is dit serum van groote beteekenis bij de bestrijding dezer ziekte. Voortdurend, zegt het verslag, blijkt uit onderzoekingen aan de rijksserum inrichting duidelijk, dat vele dieren, vooral jonge o. a. veulens, sehapeD, geiten, honden, vogels, hazen en konijnen, sterven aan ziekten, veroorzaakt door wormen, en bij vogels daarenboven nog door zulke dierlijke parasieten, die tot de protozoën behoorde. Ook tegen ziekten bij kippen voorkomende, als vogelcholera -de Kleinsche" ziekte, tuberculose, werden de noodige middelen en adviezen verstrekt Naar de sera en entstoffen der rijks seruminrichting is voortdurend veel vraag, hetgeen duidelijk blijkt uit het groot aantal dieren, dat ook weder in het afge loopen jaar met die stoffen werd ingeënt. De inenting tegen de vlekziekte der varkens o. a. had op uitgebreide schaal plaats. Door deze inenting wordt jaarlijks een groot kapitaal gered. Men heeft wel eens de meening uitgesproken dat na de vlekziekte-inenting de vlekziekte is toe- genomeo. Bij die meening moet echter rekenschap gehouden worden met het feit, dat de handel in varkens en de varkensfokkerij een veel grooteren omvang hebben aangenomen dan vroeger. Na gewezen te hebben op inenting tegen verschillende andere ziekten, o. a. ook op de entstof tegen den baccillairen vorm der varkenspest, die met goede resultaten toegepast werd, willen we vooral de aandacht vestigen op hetgeen in dit verslag over de bestrijding der muizen- en rattenplaag gezegd wordt. Deze knaagdieren, die zoowel de schrik van den landbouwer, als van ieder ander zijn, staan aan veel vervolging bloot, en kunnen toch, door moeilijk te bereiken verblijf en vooral door de hooge mate van vruchtbaarheid in de voortteling, een ware plaag genoemd worden. Naast de bruine rat, zijn het de huis muis en de woelmuizen, waartoe de ver schillende veldmuizen behooren, die men overal tracht uit te roeien. De gewone veldmuis komt zoowel op bouwland als op weiland voor en is tevens boachbewoon ster. Bij voorkeur bewoont ze kleigrond en laag veen. Vooral op niet vochtig kleiland komt de -kortstaartige" veldmuis veel voor. Zij doorwoelt den grond met haar gangen. Heel wat schade is door deze muissooit, die soms in ontzettende menigte kan optreden, teweeg gebracht. Zoo lezen we in het werk van prof. dr. Ritzema Bos, over landbouwdierkunde, dat een landbouwer te Blijham, in bet beruchte muizenjaar 1857, op een bunder land, bij een omgang van den ploeg, 80 muizen telde die door de ploegschaar waren doorgesneden. Rekent men, dat er 84 omgangen waren zoo zou men koinen tot 6720 muizen, die alleen zich ter diepte van de ploegschaar ophielden. Hoe vele er nog ontvlucht of 'n het land onder en boven de smalle slreep gronds die de ploegschaar sneed, aanwezig geweest zijn, valt moeilijk te zeggen. Meer voorbeelden van enorme hoeveelheden muizen in den bouwakker worden genoemd. Reeds bij de oude vol keren was de muizenplaag bekend terwijl het plotseling verschijnen der oude veld muizen steeds de aandacht trok. Allerlei verhalen over dit verschijnsel werden opgedischt. Men zag iets bovennatuurlijks in hetgeen eigenlijk een natuurlijk gevolg was van buitengewoon gunstige omstan digheden, waaronder het voorttelen kon plaats hebben en niet minder van de groote vruchtbaarheid der wijfjes Zoo kan één paar veldmuizen in één jaar 198 veldmuizen (kinderen, kleinkindereu en soms achter kleinkinderen) voortbrengen. Hieruit is het niet moeilijk te begrijpen dat in den herfst van een muizenjaar het aantal op een hectare grond aanwezige muizen legio moet zijn. omdat ieder paartje, dat overwinterd heeft, een paar honderd nakomelingen heeft opgeleverd. Dat niet ieder jaar een sterke vermeer dering plaats heeft, wordt veroorzaakt, doordat gewoonlijk reeds vroeg in het jaar massa's dezer dieren sterven. De overwinterende veldmuizen komen dik wijls van koude om, vooral wanneer ge durende de vorst de bodem met sneeuw is bedekt. En al luidt het Nederlandsche spreek, woord -De muizetand geeft goud in het •and" omdat vooral grasland na eeu muizenjaar veel beter bleek te zijo. zoo zal tosh niemand naar een sterke ver meerdering van dat ongedierte verlangen, en achten we het een gelukkig feit, dat ook hier de Rijksseruminrichting kau hel pen, om alle soorten van muizen, zoowel als ratten te kunnen bestrijden. Het ver. slag zegt dienaangaande het volgende. Deze afdeeling heeft zich gedurende 1911 sterk uitgebreid. Door den zachten winter van 1910—11 waren de muizen op de landerijen niet zooals gewoonlijk, sterk verminderd. Spoedig in het voorjaar kwamen dan ook alle kanten klachten over een beginnende muizenplaag, die den geheelen zomer op vele plaatsen heeft gebeerscht. Ten be hoeve van de verdelging in het groot, werden enkele reizen gemaakt, o a. naar Giesendam en Boskoop. De weilanden, vooral de hooilanden, verkeerden in een treurigen toestand, overal waren de gras sprietjes afgeknaagd en de bodem was, als het ware, doorzeefd met muizengaten. Gedurende de laatste zachte wintermaan den werden wederom veel klachten over de muizenplaag in het winterkoren ge- boord. Op vele plaatsen is met de culturen der rijksseruminrichting met succes ge werkt duizenden liters zijn naar alle streken des lands verzonden. Toch schijnt het middel nog lang niet oreral bekend te zijn, zeer tot schade der landbouwers. De resultaten waren op sommige plaatsen schitterend op andere weer minder goed; PEEL EN MAAS Weekblad voor Venray, Horst en omstreken. 1 20 c. 5 c.

Peel en Maas | 1913 | | pagina 1