Eene broederschap van onzen tijd. Zaterdag 2 Augustus 1913. 34ste Jaargang. No. 32 Uitgave van Firma W. Van den Munckhof, Venray. nummer bestaat uit TWEE BLADEN R. K. Werklieden- vereeniging. Abonnementsprijs per kwartaal Prijs der Advertentiën deze in Bierhuizen, Tapperijen en werking. i)e aanbeveling der zieken in de kerk, de dagelijksche gebeden dienen onthouden te worden; was op den 22 Augustus 1847, 's Avonds reeds stiooniden de 'geloovigen in menigte toe om in de De Burgemeester van VKNKAV, i Eroederschap te worden opgenomen A en daags daarna trad aeze in Zijn werken en dood. In de maand Januari 1848 werd het difinitief Reglement door Mgr Affre goedgekeurd. Tot in 1853 breidde de Vereeniging zich meer en meer uit en toen scheen het aantal leden in gansch Parijs hoog genoeg gestegen, om voor haar de geeste lijke gunsten der H. Kerk te verzoeken. Met des te meer ver trouwen 4»esfömin en liter weH-tw de vereeniging reeds zooveol goeds II. Hoe zoet moest de gedachte aan deze troostende resultaten voor den eerbiedwaardigen stichter wezen te midden der smartelijke ziekten, die zich vroegtijdig bij hem openbaarden Het lijden kon zijn ijver niet ver koelen, maar deed hem de zorg voor zijn dierbaar werk eerder verdub belen. Groot was zijn vertrouwen op de toekomst. Weest maarniet bevreesd", was zijn antwoord als de anderen daarover bekommerd sche nen. »Zou God het begonnen werk zonder reden afbreken Toen ik het begon, had ik buiten de verheer- ij king van God en van de H. Maagd In Augustus 1847 meende PutoorN»™ ff»» »»<1{» oogmerk d.n het Salacroux het oogeoblik gekomen «ielenhe.1mijner p.rocbinnen. Waar- om zijn plan zoor te stellen aan den ooi zon God het nu laten ten gronde HongEera'. Heer de La Bouillerie,|gaan destijds vicaris-generaal van Parijs Met dit onbezweken vertrouwen en later bisschop van Carcassonne bezield, zag hij den dood tegemoet. Hij verzocht hem in zijne parochie- Voordat de doodstrijd aanving nam kerk, van den kansel hel plan te hij. tusacben zijne reeds koude willen uiteenzetten. ""B»™ d° h»» Jle het De HoogEerw. Heer de La meest voor zijn werk hadden gear- Bouillerie zag onmiddellijk de ver- beid en op hun weenende oogen zijn diensten van dit liefdewerk in en opjzacht-sraeukende blikken vestigend, den Octaafdag van Onze Lieve deed hij hen beloven, dat zij nooit Vrouw Hemelvaart deed zijn over-1 bet werk zouden verwaarloozen, hetwelk hij dit zijn zijn eigen woorden »nog maar ontworpen had." En toen zij het beloofden, werd zijn gelaat kalm en helder als dat van een heilige, trots de hevige het croux als pastoor van «Saint Laurent en later bisschop van Kamer ijk. Tot dusverre was de Vereeniging binnen voornoemde parochie geble ven; onder het bestuur van Duques nay verbreidde zij zich. in Parijs en ging vandaar over naar al de ge westen van Frankrijk, waar zij overal troost en hulp aan de arme zieken medebracht. Het ligt buiten ons bestek hier deze ontwikkeling" geschiedenis te beschrijven; overigens kent God alken wat voor Hem alleen gedaan is. Rome en de vereeniging. De geestelijke gut sten, te Rome door den eerbiedwaardigen Heer Salacroux aangevraagd, werden aan de Broederschap verleend in Dec. 1855. Hoe menigvuldig ook, toch konden zij de heilige begeerten van Monseigneur Duquesnay niet bevre» digen; het volgend jaa. in de maand September zond hij t n geestelijke naar Rome teneinde voor zijne Ver» eeniging den titel en de voorrechten eener Aartsbroedersch tp te erlangen. De H. Vader, niet vre zonde dat hij te edelmoedig mocht rezen, schonk de/p hoope guns< 'rende het Octaaf der Onbevlekte Ontvangenis, den 12 December 1856, De afkon» (liging kon echter slechts op den 30 Juni 1857 plaats hebben, wegens den latfen aanslag, die intusschen op Mgr. Sibour, aartsbisschop van Parijs gepleegd werd. Het hart van Pius IX scheen voor goed geopeud en gewonnen voor de Aartsbroederschap. Andore allaten werden verleend in December 1856 en Augustus ruime mate, dat er geen maand in 't jaar is. waarin de geloovigen niet meermalen uit dezen kostbaren schat kunnen putten. Uitbreiding. Sedert heeft de Vereeniging snelle vorderingen gemaakt. Heden telt de Aartsbroederschap affiliation in vele bisdommen. Bij haar zijn aangesloten kloostergemeenten katholieke ver» eenigingen en groote steden. Hier noemen wij de stad Rijsel, (die er op mag roemen, dat zij de eerste is geweest) en verder: Bordeaux, Amiens, Besancon, Saintes, Bourges Dyon, Marseille, Laon, Nantes, Agen, Auch, Versailles, Rouaan, Kaïnerijk, Le Mans, Lyon, Sées, Sens enz. Eerst na driemaal aan» gevraagd te hebben en dan nog door de goede hulp van Monseigneur den Bisschop van Roermond, kreeg ook Oostrum deze groote gunst. Eindelijk. Pius X heeft, kort na zijne verheffing tot den Stoel van Petrus, de bescherming van Maria smarten die hem kwelden; en hij over de Broederschap erkend en bi in uezeu zien oevmueu. cu «ueu uc,stierf (11 Juni 1854] om in den gelegenheid van het halve eeuwfeest redenaar er bijvoegde: »Als vicaris- hemel de heerlijke belooning van ter eere van de afkondiging der generaal en vertegenwoordiger van zijn goede werken en heilige be- Onbevlekte Ontvangenis de kroning B van het beeld van de Behoudenis der Kranken, Notre Dames des Malades 1857, en wel in zoo pleging gesticht (rue Lafayette 214 en rue Philippe de Girard 15). Meerdere priesters zijn aan deze stichtingen verbonden en er met de zielzorg belast. Sinds eenige jaren telt men weinig bisdommen in Frankrijk, die niet bij de Broederschap zijn aangesloten en de kerk der Aartsbroederschap zal weldra te klein worden om er al de ingezonden exvoto's op te hangen. Wat Noderland betreft, ook daar is in het heele land de Broederschap bekend en vele plaatsen hebben haar volijverige Dames-Zelatricen. Echter nog lang niet genoeg, om eveneens eenzelfde plan spoedig ook hier ver» wezenlijkt te zien. Wellicht hebben verkeerde denk» beelden van niet leden in deze de eervolle doch lang niet gerr.akke» taak van menige energieke, ijverige Zelatriceten zeerste bemoeilijkt. Moge deze bijdrage er toe helpen, dat deze verkeerde opvattingen ge» heel verdwijnen, dat het edel doel algemeen gekend en gaarne als ver» heven en zielesterkend schoon erkend worde, en dat het ledenaantal dage» lijks met honderdtallen aangroeie BlOtVtwru. Geachte Lezer en Lezeres, ijveren we allen voor de uitbreiding dezer schoone Broederschap, wier werken zoo rijke vruchten dragen voor tijd en eeuwigheid. Ver reeds is zij bekend en wordt zij, èn gezegend èn bemind; maar bereikt zij al de zieken, die in hun hart of ziel of in ichaam lijden Helaas neen Wel» aan, laten wij zorgen, dat zij zich overal verspreide; hiertoe helpe ons gebed, onze belangstelling en onze geldelijke steun. Ja, moge de Broederschap zich over de g&nsche aarde verbreiden Of werken wij niet voor de meerdere eer van God, voor het heil onzer broeders Onze Vereeniging groeie dus en bloeie, zoolang er zieken te genezen, be droefden te troosten, zondaars met God te verzoenen of ongeloovigen le bekeeren zijn En immer en altijd zal dit toch zoo wezen, totdat de tijd in eeuwigheid zal overgaan. Steeds groeie en bloeie de Broederschap van de Behoudenis der Kranken te Oostrum—Venray. redend woord allen begrijpen, hoe noodzakelijk dit werk voor rijken en armen was om aan de zieken een zeker middel ter heiligmaking te schenken in den droevigen en dik wijls zoo gevaarlijken toestand waar in dezen zich bevinden. En toen de Voor het lidmaatschap wende men zich tol een der Dames Zelatricen, de Jongejuffrouw Henriette Baser o Mejuffrouw Mina Janssen, Eindstr., of rechtstreeks tot den Weleerw. Heer Rector van Oostrum. den Herder van dit Bisdom vettigJgeerteu te ontvangen ik heden en stel in deze kerk in: Zijn opvolger Mgr. Duquesnay. eene Vereeniging, welker doel isj Zijn werk ging echter met met toegestaan, de 'zieken met geestelijke of gelde- hem ten grave. God had een ijverig. Sedert 18 o; heelt de Vereeniging lijke middelen ter hulp te komen".priester bestemd om het doelmatiger te arijs hare inrichtingen.uiige» toen had de nieuwe Broederschap in te richten en uitte breiden. Deze breid; een oude mannenhuis werd PEEL MAAS Weekblad voor Venray, Horst en omstreken. 1 voor VENRAY franco per post 4 voor het buitenland bij vooruitbetaling afzonderlijke nummers 50 c. 65 c. 85 c. 4 C. 20 c. 5 c. van 1—4 regels elke regel meer letters en vignetten naar plaatsruimte. Advertentiën, 3maal geplaatst, worden 2maal berekend. r>p nei nuuueii I Gezien de verordening op het houden j van Koffie- en dergelijke» in deze gemeente Bepaalt dat het uur van «lulling y()0r hen „estort de vaderlijke goed voor deze inrichtingen in de kom der n gemeente gedurende de Keruila- beid van den priester bij hunne «lagen, iuvallende op 3, 4, 5, fi, 7 enI sponde, maakten het liefdewerk 10 Augustus 1913, zal zijn Ir mldder-L|dra bekend, de aalmoezen werden ""fta. gMloUn roMUm blijven lot de. overvloedig m wat beter is: geen audereu daags voorraiddags 5 uur; zieke stierf, zonder de genademid- vesiigt de aandacht der houders dierl delen der H. Kerk te hebben ont inrichtingen er op, dat dehierbovenver. overgelukkige Stich- leende vergunning, voor iedere iniichtmgl g afzonderlijk, ten allen tijde door .den ter mocht getuigen: »in mijne pa Burgemeester kau worden ingetrokken bij I r0chie wordt de priester doorgaans ongeregeldheden, en dit ook zal eerder dan de dokter geroepen. reeds ingang gevonden in de harten was de Kerw. Heer Duquesnay, voor bejaarde armen en verscheidene liedeuvereeniging eenige afgevaardigden zijner toehoorders. Dag en jaar opvolger van den Eet Heer Sala-kloostergemeenten voor buurtver» 1 naar Sambeek of Venlo zoude zenden tot hebben indien iu eene inrichting uitvoe ringen of vermakelijkheden worden gege ven, zonder verguuning van den Buige- meester. Venray 20 Ju'i 1913. I)e Burgemeester, H. ESS ER. Burgemeester en Wethouders van Venray Brengen ter kenuis van belanghebbenden dat vanaf heden ter gemeentesecretarie voor hstjschiaeivoéo 1 Juli !9I_3 tot l.Juli 1914 jachtvergunningen te bekoineu zijn om op eigendommen der ge» de niet verpachte - meerite, gelegen aan de Oostzijde van denlji&d geslicht; liet aantal communiën provincialen weg Maashees=Venray—- I vvas wej driemaal ZOO hoog gestegen. tegen F Venray—Horst te mogen jagen, betaling van f 2.50 per persoon. Niet voorzien van deze vergunning is bet jagen op dien grond ten strengste ver boden. Venray, 25 Juli 1913. Burgemeester eu Wethouders vnd. H. ESSER, De Secretaris, STOOT. huldiging van Z.Em. Kardinaal van Rossum, hetgeen zonder kosten kon ge» schieden. Besloten werd dat de heeren Odenhoven en Lenssen zich te Venlo bij eene of Wegens afwezigheid van den president door familieomstandigheden, opende de heer Odenhoven tegen kwart voor 7 de vergadering, waarop behalve een 12tal leden, ook een 20tal belangstellende niet leden tegenwoordig waren. Hij drukte zijn spijt uit over het slechte bezoek en heette allen welkom, waarna werd over» gegaan tot inning der contributie. Daarop werd in omvraag gebracht of de afdeeling Venray van de R. K. Werk» andere vereeniging zouden aansluiteu. Voorts deelde de heer Odenhoven mede I dat men voornemens was den Weleerw. heer pastoor toestemming te vragen om als afzonderlijke afdeeling de processie te mogen vergezellen. Het lid Willems merkt op dat de Volksbond dan maar het laatste moet loopen, de werkman komt toch sleed» achteraan. Hierna kreeg de heer Lenssen het woord tot het houden zijner protestrede. Alvorens daartoe over te gaan zal spreker eerst een woord spreken over de noodzakelijkheid en den plicht der orga» nisatie. Als men een blik om zich heen werpt ziet men overal het verenigings leven bloeien. Spreker noemt Boerenbond, Patroonsbond enz. en vindt het jammer dat er werkl'edenorganisaties zijn die elkaar tegenwerken, omdat men niet beseft het groote belang der eendracht. Het «allen voor een, een voor allen i» hier nog niet genoeg doorgedrongen, het allen voor een wordt slechts toegepa»t door de werklieden om het geld in de lade der kasteleins te jagen. Men denkt in Venray als het mij maar eeoigszin» goed gaat, kan het mij Diet schelen hoe het een ander gaat. Alleen het vereni gingsleven kan den werkman verhellen, (lOCü 00k aiitrou t/e... «se««- is op christelijken grondslag. Spreker betreurt den val van het Christelijk Ministerie en somt het goede op door dat ministerie tot stand gebracht. Hij laakt de lakschheid vau Veoray's gemeentebestuur dat niets uit voert. Onze wetten schijnen voor Venray niet te gelden. Venray is neutraal op wettengebied. De woningwet schijnt in Venray niet te gelden. Op alle plaatsen, zelfs in de kleinste, worden huisjes en krotten afgekeurd, in Venray woont iedereen in paleizen. Ook weet spreker zeker dat de burgemeester aanschrijving gekregen heeft om geschikte personen aan te wijzen om de ouden van dagen behulp zaam'te zijn bij de indiening van verzoek schriften om ouderdomspensioen te ver krijgen, maar tot nu toe heeft men er niets van gehoord. Venray schijnt voor de wettenuitvoering aan de Noordpool te liggen. Spreker wijst nog op de encykliek over het verenigingsleven en hoopt te Venray ook eene Kiesvereniging te zien opgericht. Nu komt hij tot het protest tegen deu aanval op het verenigingsleven in de Raadsvergadering van 11 Juli jl. Uit naam van den Volksbond protesteert spreker tegen den aangedanen smaad door het Raadslid Slits. Deze durft nog wel openlijk te zeggen dat hij zijn personeel goed betaald, Bravo raadslid Slits, bravo Firma Scheilings— Slits, gij die uwe koetsiers een weekloon geeft' van f 8 40 Duitsch geld. of acht gulden eu vier en twintig koperen centen als gij in Hollandsch geld uitbetaald, roept spreker uit. Hij wenschte het raads- lid Slits en den heer Scheilings de vraag te stellen of zij met dat bedrag ook in hun huishonden kunnen rondkomen. Het verzoek van St Raphael is afge ketst, maar St. Raphael laat zich niet op een ijsberg jagen. St- Raphael zal terug komen en zal zoolang hameren totdat aan haar verzoek voldaan is. Ook protesteert spreker tegen het gezegde -Willem wordt oud" enz., dus de oude werkman moet maar aan den kant geschoven worden, dat is zoo het gebruik bij vele werkgevers. Spreker stelt aan de vergadering de vereeniging St. Raphael ten voorbeeld en stelt namens den

Peel en Maas | 1913 | | pagina 1