Zaterdag- 19 .Tuli 1913. 34ste .Taargang. No. 30 Uitgave van Firma W. Van den Mmickhof, Venray. Dit nummer bestaat uit WEE BLADEN «eenteraad te Venray. i Abonnementsprijs per kwartaal 11 Juli 's namid. 4 uur. Vrijda| i Weekblad voor Venray, Horst en omstreken. 1 voor VENRAY franco per post voor het buitenland bij vooruitbetaling afzonderlijke nummer» 50 c. 65 c. 85 c. 4 c. Prijs der Advertentiön van 1—4 regels 20 c. elke regel meer 5 c. letters en vignetten naar plaatsruimte. Advertentiën, 3maal geplaatst, worden 2maal hereken. ENBARE VERGADERING van den wr heer H. Esser burgemeester- t. 'üanieme'd voorzitter de heer II. 'Bp, wethouder. te .opent de vergadering met gebed zoekt den secretaris de notulen der overgaderingen voer te lezen. De Secretar is leest de notulen der ver gadering van' £8 April voor, deze worden goedgekeurd, die der 2 latere vergaderin gen zullen een volgende maal worden voorgelezen. Agenda .y Onderzoek geloofsbrieven der herkozen leden. De wnd. voorzitter belast de heeren Derks Wijnhoven en Loenen met liet onderzoek der geloofsbrieven der herkozen leden. Aangezien deze iu orde worden bevonden bestaat tegen hunne toelating geen be zwaar eu wordt in gunstigen zin daartoe beslist. Midderwijl is de beer H. Esser ter ver» gaderiog verschenen en beeft bet voor zitterschap aanvaard. 2. Begrooting Burgerl. Armbestuur. De secretaris doet voorlezing der be grooting van het burgerlek armbestuur, die in inkomsten en uitgaven simt met een bedrag van f *4932.33 Goedgekeurd. 3 Bealmf |ot niet meer v<>or den openbaren Uienst bestemmen van eenige perceeltjes gemeentegrond. De voorzitter zegt dat dit in hoofdzaak stukken van wegen en perceeltjes grond zijn, vallende in den aanstaanden verkoop. Deze zulleir worden gepubliceerd en kun nen bezwaren wordeu ingebracht. De secretaris deelt teek eniugen rond. De heer Slits vraagt wie op de reclames beschik De *voorzitter antwoordt dat de veld» 'achter Lemrnens advies uitbrengt, "te heer Slits zoude eene commissie van '■>0 benoemen, deze kan tocli beter >n veldwachter, De heeren t 'en Geurt» steunen dit voor- voorzitter acht een veldwachter de '.e persoon, bij wijst er op dal :v. er bij betrokken was om tot beffing van een weg, loopende n grond mede te werken, bij meigd zou zijn, naar eigen voor andelen, zoo zou iedereen doen en is een veldwachter do onpartij persoon. ,,t heer Slits hoopt toch niet dat do jorzitter de raadsleden van eigenbelang 1 verdenken. De voorzitter verdenkt niemand en wijst «r op, dat hij begonnen is met zich zelf het eerst te noemen. De heeren Fonck en Slits maken den voorzitter opmerkzaam op een weg in de Spurkt, die niet vervallen mag. De heer Fonck wijst den voorzitter be doelden weg op de kaart aan. De Voorzitter merkt op uit de kaart niet wijs te kunnen worden en zal daarom den veldwachter Lemmens laten roepen om iulichtiogen. Lemmens verschijnt ter vergadering en deelt desgevraagd mede, dat Hanssen ge zegd beeft, dat die weg heelemaal geen doel haJ. De heeren Fonck en Slits in koor: ha ba! Een heele discussie ontspon zich (usschen deze heeren en den veldwachter. De veldwachter tot Fonck en ik zeg, dat ie nergends veur dient as kiek vaur ouw, dor wuit gaar nie mil karre gevare. De beer Fonck betwist dit. De voorzitter maakt aan het rumoer een einde, door te vragen wie in de com missie zitting zul nemen. De beer Michels stelt voor Tb. Slits Th. Camps en H. Janssen, welke verklaren eene eveiPueele benoeming aan te nemen, die daarop met algemeene stemmen volgde De beer Fonck maakte nog een aan merking over den weg bij en den bouw der armenwoningen, doch wist zelf niet recht hoe de vor k aan den steel zat. De secretaris zegt dat de gebeele kwestie is, dat men op eigen band iets gegeven en genomen beeft, zonder de deputatie lastig te vallen. De heer Slils wilde uog een 4e lid aan de commissie zien toegevoegd. De voorzitter acht dit onnoodig, be langstellende leden kunnen er zich bij aansluiten. Hij hoopt dat zij dit ook zullen doen, want bet is bij verkoop van gemeente gronden meer dan eens gebeurd, dat de leden niets van de ligging afwisten. De heer Strijbos wij3t er op, dat te Castenray ook nog een stuk weg verkocht kan worden, by wijst Lemmens de ligging aan. De voorzitter zegt dut dit nu niet aan de orde is, zoo blijft men aan den gang. De secretaris leest de lijst der betrokken wegen voor, deze zullen ter algemeene kennis worden gebracht en reclames doo1' de benoemde commissie worden onderzocht 4 Verslag en balans gasfabriek. De secretaris ?a! It«* ^olioe!- vewtag niet voorlezen, doch slechts bier en daar een greep doen, het blijft ter inzage liggen voor de leden. In bet afgeloopen jaar werden verbruikt 512000 KG. kolen, opleverende 141076 Ma gas of 15.2 procent meer dan bet vorige jaar. Het grootste gasverbruik bad plaats 2 Dec. 1912, liet kleinste 6 Juli 1912, aangesloten zijn 3*26 nieters voor lichtgas, de winst bedroeg 4448 Mark tegen 894 Mk. in 1909—1910, 689 Mk. in 1910—1611, 1792 Mk. in 1911—1912. De voorzitter deelt mede dat de gasfabriek de gedane concessie van 10 gratis lan taarns beeft ingetrokken, niet alleen slaat sinds April liet volle aantal op de rekening doch ook beeft hij eene nota ontvangen tot bijbetaling van het bedrag der 10 gratis lampen voor bet tijdvak Augustus 1912April 1913. Hij heeft dit echter voorloopig geweigerd en is in corieapon» deritie met Berlijn. De rokeniug wordt hierna voor kennis geving aangenomen. 5 Verhuring Post en Telegraafkantoor. I)e secretaris doet voorlezing vau een concept contract tussohen de gemeente Venray en den Staat der Nederlanden voor de verhuring van het Post en Telegraaf kantoor aan bet rijk voor de som van f 1200 per jaar, voor een tijdvak van 5 j «ar, aanvangende 1 Juli 1914 en ein digende 30 Juni 1919. Goedgekeurd. 6 Af en overschrijving vau eenige posten op de gemeentebegroting 1912. De secretaris doet voorlezing van de wijzigingen, die tengevolge van onvoor ziene inkomsten en uitgaven in de be» grooving 1913 gebracht moeten worden. Goedgekeurd. 7 Vaststelling kohieren Hoofdelijken Omslag. Wordt in geheime zitting behandeld. 8 Verslag schoolcommissie 1912. In 1912 hield de schoolcommissie ver schillende vergaderingen. Zij begint met er in baar verslag op te wijzen dat het onderwijs aan de dorpsschool niet is zooals men redelyker wijze verlangen kan. Zij schrijft dit voornamelijk toe aan 1 de ziekte van een tweetal onderwijzers waarbij nog komt het herhaaldelijk ver- wisselen der tijdelijke onderwijzers. Ge tracht wordt de dorpsschool te hervormen in eene school voor M. U. L, O. met 8ste leeijaar. Hiervoor wordt ovffrie^ content en vragen steeds meer, als er ooit pleegd met den schoolopziener. Op onder scheidene 'ijdstippon werden bezoeken ge bracht aan de scholen op de gehin .ion. 1 aan de school te Oirlo. Het onderwijs aan deze school walmeer bevredigend. Vooral bet hoofd der -r-h.. de beer de Ponti en de onder ijzer Nelissen drukte zich op bevattelijke ijze tegenover hunne leerlingen uit. Bij e- ge kinderen werd hoofdzeer geconslateer en werd don ouders aangezegd, als zij ,or hunne kinderen geene geneeskundige ulp inriepen, deze niet meer .tot de se.vol zouden worden toegelaten. 2 aan de school te Oostrum. Zoowel door bot hoofd als door den onderwijzer vau bijstand wordt op -er bevredigende wijze gewerkt. 3 aan de school te Leunen. Het hoofd dezer school toont zich en uitstekend leeraar, üoch ook de h- Ie onderwijzers vervullen hunne taak ot volle tevredenheid, alleen kon inde Las van den onderwijzer Maas de orde its beter zijn. 4 aan de school te Merselo. Werkt de methode van het hoofd di er school zeer gunstig, zoowel van deu der wijzer als van de onderwijzeres kan dit minder gezegd worden. 5 aan de verschillende bijz. scholen. Op al deze scholen liet onderwijs, r- heid en tucht niets te wenschen over. ei aautal leerlingen der St. JosephSch bedroeg 15 Jan. 1912 123 leerlingen. C> J» 4«nmoh»nt. C Gaf de commissie reeds in den aanvu haar verslag kennis van den mindi van gunstigen toestand van het onderwijs >an deze school, dit beperkt zich niet alleen tot de klassen der zieke onderwijzers, doch strekt zich in liet algemeen over de gebeele school uit. Ook heerscht er onder het personeel dezer school geen opge- wekten geest. In verhand met het reorga nisatieplan zal de commissie dit jaar niet verder hierop ingaan. Tevens maakt de commissie opmerkzaam op den treurigen toestand van het her- halingsonderwijs, waarvan te weinig ge- bruik gemaakt wordt. Nog wijst zij op het feit dat de beleefdheid on tucht op straat bij de jeugd op de gehuchten gunstig afsteekt hij die vap het dorp.'Iloewel de wet aan de onderwijzers goon toezicht huiten de school voorschrijft, acht zij dit voor de onderwijzers toch niet zoo bijlan der lastig: en vertrouwt de commiisie hierin op aller medewerking. Voor kennisgeving aangenomen. 9 Besl. Ged. Staten op eenige reel. Hoofdei. Omsl. Door den heer de Ponti, hoofd der ach. te Oirlo was bij Ged. Staten gereclameerd tegen zijnen aanslag in den H. O., wasrop door dit college afwijzend is beschikt. De secretaris leest gemald besluit voor. voor kennisgeving aangenomen. 10 Adres hord van spoor en tramweg personeel. Door de vereenigiug St. Raphael was een verzoek ingediend om loons verhooging voor de tramconducteurs, dat door den secretaiis wordt voorgelezen. De heer Th. Camps zegt dat hij ver meent dat deze vereeniging reeds meerdere adressen heeft ingediend De Voorzitter antwoordt: reeds dre. De heer Wijnhoven zegt ze deuken zeker de aanhouder wint, en vrargt of er sinds de opening der lijn al eens ver hooging gegeven is, wat door den voor zitter ontkennend wordt beantwoord, Verschillende leden zijn van meening dat de fooien ook iets opleveren. De heer Fonck beweert steeds gezegd te hebben, dat het loon te klein is. De voorzitter zegt dat als er een plaats openkomt, er wel 10 of 12 direct klaar staan om het voor een gulden te doen. De heer Slits noemt dien boud een ondiug, liij kweekt slechts ontevredenen, die er hij zijn aangesloten zijn een plaats open komt, stelt hij voorden nieuw te benoemen te verbieden lid van den bond te worden. De voorzitter antwoordt dat men niemand verbieden kan tot een bond toe te treden, vooral niet tot ei n katholieken. De heer Slits zegt zelf werkgever te zijn, hij gaat te Nijmegen eene nieuwe fabriek openen, wil slechts katholieke werklieden in dienst hebben, geeft een goed loon, doch wil van bonden niets weten, evenzoo kan de gemeente als werkgeefster doen. De voorzitter kent menschen, die thans f 1,30 tot f 1,40 verdienen per dag en toch hebben deze hem verzocht bij vacature in aanmerking te mogen komen, omrede zij zeer zeker meenden dat bet conduc teursbaantje nog loonender is. De heer Slits merkt op dat de conduc teurs hun baantje voor f1 hebben aauge» nomen, zijn ze er niet meer mee tevreden, dat zij dan maar heengaau. De voorzitter zegt niet de conducteurs, doch de bond doet riet verzoek. De heer Slits antwoordt dat de raad met den bond niets te maken heeft, en stelt voor afwijzend te beschikken. De voorzitter zegt ook nog iets over de dienstverrichtingen van het personeel in het midden te willen brengen. Willem wordt oud. zoodat ayn gezicht niet meer te best is. In den zomer is dat minder, doeh in de winteravonden geeft dat ge sukkel met kaartjes uitreiken en geld ot w -• •- zag in, men houdt hem vaak voor den gek Sanders schijnt het ook zoo kwaad niet te gaan. deze vraagt nog al eens verl >f, en moet den vervanger zelf betalen, doch ook hij treedt in zijn dienst niet op, zooals het behoort. Zoo is in de laatste dagen de tram eenige malen ontspoort, niet wegens gebrek aan het materiaal of aan de lijn, want er lag geen steentje op. maar omdat het aehterbaicon te zeer belast was en de reizigers er een genoegen in vonden den train er uit te wippen. Men staat daar soms te dansen en te springen, alleen om een ontsporing te veroorzaken. De con ducteurs gaan dat niet tegen. Zij schijnen er plezier in te hebben, in plaats van de reizigers naar binnen of naar voren te jagen. Vroeger stond het aantal staan plaatsen op de balcons vei meld, doch hij heeft dit uit laten wisschen en zal streng lateu toezien, dat de conducteurs de reizigers gelijkmatig over den tram ver doelen. Op het request van St. Raphael werd afwijzend beschikt zonder hoofdelijke stemming. 11 Mededeeling kasopname Gemeente ontvanger. Bij de laatste kasopname bij den ge meenteontvanger was in kas f 1316,96. Voor kennisgeving aangenomen. 12 Verzekering brandweerpersoneel. Van een tweetal verzekeringen was eene aanbieding ingekomen. Dé secretaris leezt deze voor. Aangezien de aanbieding der vereeniging Vatura het voordeeligst was, besloot de [aad hiermede een contract aan te gaan, de jaarpremie bedraagt 50 cent pér persoon en per jaar, de uitkeering f 1000 bij overlijden of invaliditeit, en f 1 per dag bij tijde lijke ongeschiktheid. 13 Benoeming lid der commissie tot wering van schoolverzuim te Oostrum. Op de voordracht stonden de heeren W. Loonen en J. Hansseu. Gekozen werd W. Loonen met 12 stemmen, 1 stem was ongeldig. 14 Mededeelingen. Van den kl. Landbouwbond was een dankbetuiging ingekomen voor de genoten subsidie. Voor kennisgeving aangenomen. De voorzitter deelt mede, dat het hoog. ste bod voor de rogge der gemeenteont ginning bedraagt f 358 en vraagt of deze nooit daarvoor zal worden gegund. Hij deelt t mede, dat hij een bezoek heeft gehiacht aan den opzichter Min, deze achtte het bod te laag. Hij schatte de opbrengst van 6 H. A. op 100 mud rogge. Het voor deel dat met de serradella behaald kan worden op f 60. De heeren Janssen en Slits achten 100 mud rogge te hoog. 15 mud perH. A. is ruim genomen. De voorzitter zegt dat als de rogge tegen f 6 per mud verkocht kan worden, er toch voor de gemeente nog steeds veel voordeel in zit om zelf te maaien en te dorschen. Hiertoe wordt besloten. De heer Geurts vraagt hoe ver men gevorderd is met de splitsing der ge meente in stemdistricten, waartoe in de vorige vergadering met algemeene stem* men besloten is. I)e voorzitter zegt dat daar geen besluit toe genomen is, er is slechts besloten uit te zien op welke wijze dit het best te regelen is. Hij wil. wel zeggen, dat het dag. best, er tegen is. als men niet moet, zal het niet gebeuren, doch als de raad er toe besluit, zal men er wel toe over moeten gaan; de geligele splitsing is een groote last en kosten. Weth. Janssen merkt op dat er in de groote gemeente Bergen slechts 1 stem bureau is. Verschillende laden wijzen weth. Janssen er op, dat Bergen verdeeld is in 5 distric ten nl. Bergen, Heijeii Afferdr Siê^ 'f?* - -w C t |t> J De heer Geurts zegt dat verschiüeude personen niet op de kiezerslijst voorkomen die hij vermeent ia* er recht op hebben. De voorzitter zegt dat hij dit nu niet beantwoorden kan, laat belanghebbenden de lijsten in komen zien, dat hebben Strijbo» en Odenhoven ook gedaan. De heer Th. Camps vraagt hoe het slaat met de Normaalschool. De voorzitter heeft er niets naders van gehoord, evenmin als van de banken. De schoolopziener heeft gezegd er geene aan te schaffen, zonder zijn advies. Zijn ze du» 1 Januari niet klaar, dan is het zijne schuld. De heer Th. Camps vraagt of de com missie van het ziekenhuis al iets verricht heeft. De voorzitter antwoordt, dat hij en de secreian» de overste van het St. Josephs- gesticht bezocht hebben. Deze is genegen de verpleging op zich te nemen. Er is slechts gesproken over afstand van grond en voorloopige conditie, doch daar de overste eerst met de generaal-overste moet spreken, js er niets naders te zeggen. De heer Th. Camps vraagt hoe helstaat met de Peelpacht. De voorzitter antwoordt dat het vonnis in kracht van gewijsde is gegaan, de gemeente kan dus laten dagvaarden tot betaling of overgaan tot ontbinding van het contract. De heer Geurts vraagt of er in deu aanvang der vergadering niet gezondigd is tegen de gemeentewet. Deze schrijft uit drukkelijk voor, dat de raadsleden niet bij het onderzoek hunner eigen geloofsbrieven tegenwoordig mogen zijn en geen der her» kozenen heeft zich gedurende dat onderzoek verwijderd. De voorzitter zegt aanvankelijk niet tegenwoordig te zijn geweest, doch hij ziet er geen bezwaar in, wijl allen toch her kozen zijn. De secretaris zegt dat het toch wel het zelfde zal zijn of de leden aan de tafel blijven zitten, of bij het publiek of achter de deur gaan staan. De hoer G. Camps vraagt op een uader aangeduide plaats achter Oostrum eenige duikers te leggen. De voorzitter verzoekt den heer Camp* zich tot veldwachter Fila te wenden, deze zal de zaak regelen. De heer Slits vraagt of het schoolgeld geind is. 1 De voorzitter weet er uiet» van, doch

Peel en Maas | 1913 | | pagina 1