Weekblad voor Venray, Horst en omstreken. aan de Maria-Congregatie van Venray, Over moderne Vrouwenkieeding. Uitgave van Firma W. Van den Munckhof, Venray. Gemeenteraad te Venray. Zaterdag 17 Mei 1913. 34ste Jaargang. No. 20 HULDE Abonnementsprijs per kwartaal voor VENRAY Iraru-o per post voor hel buitenland bij vooruitbetaling afzonderlijke nummers 50 c. o5 c. 85 c. 4 c. Prijs der AdvertentlSn van 1—4 regels elke regel meer letters en vignetten naar plaatsruimte. Advertentiën. 3maal geplaatst, worden 2maal berekend. 20 e. 5 c. bij haar vijftigjarig Bedevaart-jubileum uaar O. L. Vrouw van Oostrum. Gelukkig wie bij feest en jubeldag Zijn levensloop gerust herdenken mag En in de rij der weggevloten tijden Zijn dagen niet verroekeloosd heen ?ag glijden Zoo jubelt op den morgen van dit feest De Congregatie, die nu vijftig jaren In bedevaart als trouwe pelgrimsschare Naar 't heiligdom van Oostrum is geweest. Hoe schoon de morgen van den jubel daagt, De Congregatie 't beeld der reinheid draagt Zij wil het ons door woord en voorbeeld staven De rust der ziel is 't erfdeel slechts der braven. Hoe menig kind in angst en zielepijn Hij lust en list die hel en wereld baren Zou in den storm en 't barnen der gevaren In 's levens maalstroom droef veronglukt zijn. Had daar verloren 's reinheids hoogsten schat, Als 't niet Maria's hulp genoten had. Als vroom Mariakind kwam 't Haar zich wijden, Haar Moederhart in zoeten troost verblijden. Als Congregatielid bracht 't jadfr op jaar In bedevaart naar Oostrums lieve Vrouwe De buide van zijn dank en blij vertrouwen. Maria hielp, God sterkte wonderbaar. 0 Juicht dan vrij en zingt uw hoogste lied. Congreganisten allen, 't deert u niet, Dat hel en wereld om uw braafheid vechten. Gij blijft uw Moeder uwe kransen vlechten Van hechte liefde en ware-kindertrouw. Niets kan zoover het hart der Moeder boeien, Als uwe hulde aan Oost rum's lieve Vrouw 24 IV '13. RAMO. De Vastenbrieven der Duitsche en Oosteurijksche bisschoppen zijn er om bekend, dat zij gewoonlijk uit munten door de actualiteit en de degelijke behandeling van hun on derwerp- Zoo hadden wij dit jaar bijv. den brief der gezamenlijke Beiersche bisschoppen over de lijkenverbran ding, welke kvestie vooral in Beieren zeer actueel is. Andere zeer merkwaardige brieven waren o.a. de vastenbrief van bisschop Korum van Trier over de .gehoorzaamheid aan en den eerbied jegens den Paus, die van den bisschop van Bildesbeim over de zorgen voor de vrouwelijke jeugd enz. Over één vastenbrief nu werd in de Duitsche pers, hijzonder veel geschreven, nl. over dien van Bis schop Dr. Andreas Kralin van Triest Dezen brief is gericht tegen de moderne vrouwenkleeding. Zooals bekend is, is dit niet de eerste bisschop, die hiertegen zijn vermanende stem verheft. Reeds voor eeu paar jaar deed zulks de kardi naal van Venetië. De strijd tegen overdreven opschik als andere ge varen der vrouwenkloeding is reeds oud. Men denke slechts aan den geni- .alen en populairen hofprediker Abraham a Santa Clara (1644 1709J, wiens scherpste spot gericht was tegen vrouwkleeren, welke van onderen boven te kort waren. Leefde nu die scherp getongde Pater nog, hij zou nog meer reden hebben dit kwaad te hekelen. In Antwerpen werd hetzelfde euvel bestreden door den bekenden rede naar Wellens, deken en later door bisschop dier stad. Iedereen zal wel toegeven, dat er in de moderne vrouwenkleeding onder menig opzicht veel overdreven wordt en dat zij werkelijk soms bespottelijk is. Rn waar wij in de couranten zoo dikwerf meer dan kolommen gevuld zien over mode en modezaken, daar mag het noodig zijn ook eens te wijzen op het zede- lijk-ongezónde dier moderne vrou- wenbekleeding. .Jaren ook reeds duren de klachten over die reus achtige hoeden, door hun scherp gepunte spelden een gevaar voor den evenmensch en reeds lang ook is er gelachen over de broekrokken, maar toch vindt men nog én gewapende reuzenhoaden én bespottelijk enge rokken. En in Holland moge de kwaal minder groot zijn dan in de Zuider- landen, ook daar echter neemt in de groote steden het «gedecolleteerd zijn toe en wekt somtijds niet weinig ergernis. Het ware te wenschen, dat de stof, die aan den hoed te veel is, boven aan het kleed genaaid werd. Om het lichaam een onnatuur lijk mooien vorm te geven wordt het geperst en gesnoerd in een corset, welks gevaarlijkheid door deskundige artsen reeds honderd maal werd aangetoond. Nog onlangs ging door de pers het teekenend verhaal van den Araerikaan8chen dichter 07er de wilden van Samoa. Deze hadden van het zendelingengenoofcschap van Boston een partij kleeren gekregen, waaronder ook corsetten. Na lang ouderzoek wisten de natuurvolken dit kiv -iingstuk niet beter te gebruiken dan als straf middel (een soort dwangbuis) voor hun weerspannige vrouwen Ware de zaak niet zoo ernslig, men zou over die modedwaasheden in alle toonaarden kunnen spotten. Hoe bespottelijk worden soms jonge meisjes, nog kinderen, aangekleed of opgedirkt. Het is dikwijls als hadden de ouders geen stof genoeg om 't rokje wat langer te maken en de jonge beentjes steken er onderuit als dunne stellen. Men spreekt veel over duurte, over slechte tijden. Maar waarachtig als men de Zondagsiileeren ziet, zoowel van dienstmeisjes als van de vrouwen uit den middensiand of nog iets hooger, dan zou men niet zeggen dat de tijden slecht zijn. Veel hier over schrijven heeft weinig nut, het moge genoeg zijn de aandacht er op te vestigen. Aan alle vrouwen, de katholieke vrouwen in 't bijzonder, de taak en de plicht, niet slechts zich zelf hierin grenzen te stellen, maar ook dnnr haar voorbeeld op anderen te uv.en. -ÖïAl v.p •-*, '.J.-,, Ir.vLïïg van den Kath. Duitseftefr Vrouwen bond, in ücU>a&. j.i. te Straatsburg gehouden, werd er in een welspre kende rede op gewezen, dat ook door eenvoud en betamelijkheid in de kleeding de vrouw zooveel doen kan tot verbetering der openbare zedelijkheid. Men vergete niet, dat door haar kleeding de vrouw dikwerf haar eigen eer wegwerpt. Wij halen nu een stukje aan uil bovengenoemden vastenbrief van bisschop Kralin. «Van verschillende zijden", zoo luidt het schrijven, «hooien wij in den laatsten tijd klachten dat het vrouwelijk geslacht, bijzonder in de steden, in zijn kleederen zulk een ijdelheid aan den dag legt, dat zekere modes zelfs door ernstige leeken als aanstootelijk en lichtzinnig veroordeeld worden. Ongelukkig kan men bijna dagelijks personen ontmoeten, van wie iedereen, zonder aan hun eer te kort te willen doen^ zou kunnen zeggen, dat zij zich zoo kleeden allèèn met het doel om de oogen van anderen op,zieh te trekken. Het is, geliefde Cbristeuen, voor zeker niet tegen de wet Gods, dat de vrouwen zich volgens haar stand en daarbij betamelijk kleeden en ook op zich zelf zou het niet te ver werpen zijn, zoo zij zich volgens een nieuwere mode kleeden, indien zij slechts de grenzen der eerbaarheid en welvoeglijkheid niet overschreden Doch helaas, zooals de nieuwere mode in de steden heerscht, is zij zoodanig, dat men daarvan in waar heid beweren kan, dat zij niet ver vult het hoofddoel der kleeding, dat zij niet dient de eerbaarheid, ja zelfs niet de gezondheid, doch slechts de zinnelijke ijdelheid." Daarna vervolgt de bisschop: «Het kan u misschien zonderling voorko-1 men, dat ik u op deze zaken op- merkzaam maak. Maar wie zal u j dan toch deze punten onder het oog brengen, zoo niet gij, die eens voor uw zielen strenge rekenschap zullen moeten afleggen". Het schrijven eindigt als volgt: Ik bid u dus in aller, ernst, christelijke vrouwen en meisjes, kleedt u niet op een wijze, die bij anderen aanstoot of ergernis verwekken kan. Die zin heeft voor een leven in eerbaarheid en tucht, zal mij verstaan en mijn woorden volgen. Ik gevoel mij met mijn waarschuwingen in volle over» eenstemming met de leer van het Evangelie. Hoort hoe onze Heer en Heiland over de ergernis spreekt; Die een der kleinen, welke aan Mij gelooven, ergert, hem ware het beter met eefl molensteen aan den hals in de diepte der zee verdronken te worden. Wee der wereld om hare ergernissen. Want het is noodig, dat er ergernissen komen, doch wee den mensch door wieo ergernis komt Ook de liberale, Berlijnsche Tagl. Rundschau die, zooals de Koln. Volksz. opmerkt, gewoonlijk met het schrijven der bisschoppen spot en deze niet zelden hatelijk beoor« deelt, »ei over dezen vastenbrief: •Men kan voorzeker over menig punt in deze vertoogen lachen, doch even zoo zeker bevatten zij gewichtige dingen. Nog nooit was er een mode zoo zeer er toe leidende, op de straten de zinnelijkheid te prikkelen als de tegenwoordige en nog nooit ook is haar door de vrouwen zoo weinig wederstand geboden als tegenwoor» dig." Dat dan de christelijke vrouwen den anderen hierin een voorbeeld geven. Dan zullen zij ook hoog houden en de christelijke zedelijkheid en der vaderen eenvoud, welke allen vrou» wen zoo goed staat. Gld. SPOEDEISCHENDE OPENBARE VERGADERING ▼an den op Dinsdag 13 Mei 's namid. 6 uur. Na opening deelt de Voorzitter mede deze apoedeischende vergadering belegd te hebben om den aanleg van den weg naar Overloon te bespoedigen. Zooals men weet is de begrooting zoawel hier als in Noord Brabant zeer ver overschreden. De com missie heeft er echter onmiddellijk werk van gemaakt en Ged. Staten van N.B. hebben in overleg met den Ingenieur van den Rijkswaterstaat besloten om den aan nemer Spierings oit Boxtel, die hen reeds tweemaal zeer goed geholpen had, in den arm te nemen. Het D. B. van Venray, de zaak niet willende vertragen, heeft den heer Spier ings eveneens aangezocht eene opgave te doen. Om echter den laagsten inschrijver bij de opeubare aanbesteding niet tegen het hoofd te stooten en teven» omdat bet een geboren Venrayer is, heeft men de" heer L. Wijnhoven ook oog de gelegen heid gegeven in te schrijven. Van beide beeren is dan ook een biljet ingekomen Het werk wordt uitgevoerd volgens bestek echter «onder afbreken en weder opbouwen van bet spuitenbuisje dit wordt afzon derlijk aanbesteed en onder voorbehoud dat zoo de weg in N. B. niet gemaakt wordt, ook deze inschrijving vervalt. Nu moet de Raad beslissen of bij deze onder- handsche aanbesteding goedkeurt. De heer Th. Campe vraagt hoeveel de begroeting bedraagt. De Voorzitter is verwonderd dat de heer Camps dat niet weet. De heer Th. Camps zegt dat deze nim mer is bekend gemaakt, er ia steeds gesproken van ten naaaten bij. De Secretaris haalt de betrokken be scheiden en deelt mede dat de eerste be. grooting in 1907 was f 19215,'de laatste in 1912 f24689,00. De beer Th. Camps vraagt of allea nu juist volgens bestek zal worden gemaakt. De Secretaris leest de bijkomende werken voor, zijnde 100 M. bestrating, 100 M. rioolbuizen, het afbreken vaneen putrand en overwelven var. een bestaande put bij M. van der Putten, het plaatsen van greus- en kilometerpalen, bet leggen van vier De heer Wijnhoven valt den Secretaris in de rede en zegt dat dit niet alles be hoeft te worden opgedreund, de weg is toch reeds aanbesteed, dat heeft de Secretaris zelf verteld. De Voorzitter begrijpt niet dat de heer Wijnhoven dergelijke cafépraatjes ge looft. De heer Wijnhoven zegt dat Peter Camps en Hendr ik us Wismans het hem verteld hebben en die liegen niet, zij hebben er nog aan toegevoegd, de Secre taris weet alles en jullie niets. De Secretaris bad gedacht een heel ander compliment te krijgen, iedereen -<«94 Vö'ka tor ..jfc». Hij «OOT lint wa? aé daao heeft. Ook heeft de commissie haar ontslag schriftelijk bij den Raad ingediend zoodat zy niets meer te «eggen heeft, maar er kan gebeuren wat wil, hij zal er voor bedanken, dat de raad dan zelf maar een commissielid kieze, bij begrijpt niet boe Wijnboven zicb aan dergelijken kroegpraat stoort. De heer Wijnhoven merkt op dat hem meermalen verweten is dat de Secretaris de baas speelt en de raad niets te zeggeu heeft. De Voorzitter vraagt wie het geld toe staat, de Raad of de Secretaris. De heer Wijnhoven herneemt dat Ged. Staten van N. B. verkeerd handelen, Spierings is een persoon die bij openbare aanbesteding niet voor den dag durft te komen, doch achter de deuren den luis tervink speelt en dan met een schijnheilig gezicht zijn diensten aan komt bieden. De Voorzitter zegt dat wij met N. B, niets te maken hebben, Spierings heeft Noordbrabact reeds 2 maal geholpen, zij zullen dus wel weten wat ze doen Wijnhoven: ja die zal 't wel moeten zijn. De Voorzitter herneemt dat aan beide inschrijvers dezelfde condities zyn gesteld, is Spierings het laagste dan komt hem het werk toe. Wijnhoven o. 't is zonna lieve mins, zonne goeje kei. De heer Th. Slits zegt als de aanbe steding tusschen die aanuemers alleen gaat, er hier ook 2 gesloten enveloppen met de inschrijvingen op tafel hadden moeten liggen. De Voorzitter bemerkt den heer Slita dat hij de zaak vooruit loopt, de Raad moet eerst tot onderhaudsche aaubesteding besluiten. Wordt dit verworpen dan kan de raad aanstonds naar huis gaan en by gelooft dat het den heer Wynhoven dan zou berouwen dat alles, wat hy hier heeft uitgekraamd, in de krant komt. De heer Wijnhoven vraagt of de Voor zitter de enveloppen heeft opengebroken. De Voorzitter zegt ja. De heer Wynhoven betwist den Voor zitter bet recht daartoe. Weth. Aerts «egt dat de aanbesteding plaats bad ten overstaan van Burgemeester en Wethouders, onder goedkeuring van den Raad. De Secretaris zegt als Wijolmven dit niet bevalt, hy maar eene nieuwe iuscbrij. ving moet vorderen. PEEL EN MAAS 1 1 .r'rll ,il..<S /UK I KUIT .VU» 't V» «aéct'.ttni-UliriM»,

Peel en Maas | 1913 | | pagina 1