De Meibeweging en Informatiebureau. Zaterdag 26 April 1913. 34ste .Jaargang. No. 18 Uitgave van Firma W. Van den Munckhof, Venray. Pit nummer bestaat uit TWEE BLADEN Venraysche Arbeidsbeurs Algemeen Nieuws. V- Abonnementsprijs per kwartaal voor VENRAY 50 c. franco per post 65 c. voor het buitenland bij vooruitbetaling 85 c. afzonderlijke nummers 4 c. Prijs der Advertentiën van 1—4 regels elke regel meer letters en vignetten naar plaatsruimte. Advertentiën, 3maal geplaatst, worden 2maal berekend. is wederom op handen. Evenals vorige jaren wordt ook thans weer de Meibeweging gezamenlijk geor- garniseerd. Reeds nu maken de groote bladen gewag ervan. Voor Amsterdam is het plan reeds klaar en aan de bladen medegedeeld. Behalve de hoofdstad zullen ook andere plaatsen weldra met hun jaar op jaar terugkeerende beweging volgen. Programma's worden opgemaakt, plakkaten aangeplakt, trouwe op komst aangezegd. In de Muzentempels wisselen or gelspel, liederen en redevoeringen elkander af. In de straten, langs 's Heeren wegen groote demonstraties van ont plooide banieren, fan'are-muzlek, zang en schrik-rooüe borstver» sieringau. Van versutimeorie puutnu slroo- iBen. stoeten in heïroode feesttooi naar de groote openlucht-meeting Alles staat in bet teeken der Meibeweging. Ook Venray zal zijn groote Mei beweging hebben. Ook in Venray zullen programma's en plakkaten de eenige Meibetooging bekend maken. Ook in Venray zullen liederen, vreugdezangen en feestklanken de lucht vervullen. Ook in Venray zullen ze opkomen allen, jong en oud, arm en rijk, om afzonderlijk en in machtig-grooten stoet eenparig uiting te geven aan hun dankbare gevoelens van vreugde en hulde. Allen zullen zich concen- treeren om één punt, allen zullen zich scharen onder één schutse, allen zullen ze komen in plechtigen op tocht, onder de in de felle zon blij uitwapperende banieren en hei- schitterende, rijkbestikte vaandels, met een stoet van maagdelijke biuidjes, meteen keur van mannen- en vrouwenscharen, de borst gesierd met 't symbool van liefde en geloof, luid uitjubelende, zingende den zang van vreugde: Magnificat anima mea Dominum, mijne ziel prijst groot den Heer Allen zullen opgaan onder dén standaard van 't Kruis, den grooten bidweg, den vromen pelgrimsweg naar Oostrum, naar hun lieve- Vrouwe, de hulp der Christenen, de Moeder der reine liefde. Bij hare eeuwenoude beeltenis zullen zeneer- knielen, even als voor duizende jaren terug hunne voorouders het gedaan hebben, in geloof en in liefde, in hope en zoet vertrouwen, in aan hankelijkheid en zielsgehechtheid, want geene zoo goed, geene zoo machtig als zij, der Meie-Koningin, de lieve-Vrouwe van Oostrum Rn, of vreugde of leed, zorg of, zondeschuld het harte vervullen,! allen, allen knielen neer in één zelfde zelfbewustzijn Zij is het die helpt, Zij is het die kan hol pen. Zij is het die toil helpen, Zij is het, Maria, die verhooring schenkt, na God de machtigste. Aan Haar mijne bede, aan Haar mijn dank En terwijl ginder in Amstel's stad of elders de groote volkshetooging plaats heeft van 'n volk dat zoekt naar gelijkheid, broederschap, vrijheid en recht, soms opgezwiept tot sarrens toe, vaak dol in woest getier en dreigend uitdagingsvertoon, met de bitterheid in het hart, de ruwheid op de tong en den brand naar gelijkberechtiging in 't oog, missend bij leed en zorg, bij zondig zelfver- geten en rijke-kindsverdoeming den vrede, het geluk uit de zegenende hand van Hem, die gezegd heeft warmen zult gij altijd in uw midden hebben" en «zalig de armen van geest", ontbeerend den troost en de begenadigende hulp van Haar, van wie de Zoon getuigde »Zij is uwe en mijne Moeder", knielen hier in vroom gebed, met den blos van vreugde op hei gelaat, met de bede van dank op de lippen, met het hart oogen uitstralend machtig zielsver trouwen, rond het oude mirakuleuze Beeldje van de Moeder der Smarten, van de Troosteres der bedrukten, van het heil der zieken, van de hulp der christenen, de kinderen van Maria, de bevoorrechte Venrayscbe kinderen van O. L. Vr. van Oostrura. Daar hooren zij den lof hunner Moeder verkondigen, daar zingen zi zoete Meiliederen, daar doen zij met de wierookwolkjes en den lieflijken bloemengeur hunne bede hemel» waarts stijgen. Alles in het heilig» dom stemt tot gevoelens van geeste» lijke liefde, van zoet vertrouwen, van beloond gebed. En de biddende schare, èn de talrijke processie kaarsen, èn de vele exvoto's van goud en zilver, èn de votieflampen, èn de schitterende kaarseulichten, stille getuigen van geloof, hoop en liefde, van bede en dank. Daar knielen neer do jeugdige borst en de kloeke maagd. Zi denken aan hun toekomst en bevelen zich Maria aan. Zij weten het, Maria zal helpen. Daar knielen neer de arbeidzame vader, Maria aanbe velend het geluk van zijn gezin, de zorgzame jeugdige moeder aanbe velend elk barer kindertjes, geen mag vergeten, Maria moet er voor zorgen. Daar knielt neer de pas getrouwde op hoop van zegen. Maria moet het weten, Zij die eens zoo bereid sprak »Zie de dienstmaagd des Heeren, mij geschiede naar uw woord." Het gemoed vol zorg, en vreeze wellicht, doch moed puttend bij Maria, met een traan van aan« doening in 't oog biedt ze aan den kostbaren schat dragend onder het hart, haren eersten lieveling, onder de schutze van Maria, onder de zegenende hand van haren kleinen Jezus. Daar knielt neer de grijsaard, stram en afgemat op zijn lange levensbaan; al weigi:ren zijn voeten den dienst, om naar zijn vurig ver» j langen dikwijls, zeer dikwijls in zijn laatste levensdagen bij Maria's wonderbeeld troost en bemoediging te komen vragen, zijn geest vertoeft dagelijks bij Haart tot wie hij in zoo menig rozenhoedje bad »bid voor ons, nu en in htjf'uur van onzen dood Tranen, wajihpe tranen van liefde komt hij ftcpen bij Maria. Nog éénmaal kom yk U groeten, o Moge het niet de laatste maal zijn. Aan heel de werehf tiou hij 't willen toeroepen kinderen, vergeet toe onze lieve Vrouw van",Oostrum niet. Zoo komt dan oud én jong, en i ijk en arm, zoo komen alle standen in liefde en vereering naar Maria, naar de zoete lieve Vrouwe van Oostrum. Dat is de Meibeweging van Venray! Gelukkig Venray, dat een zoo gezegend plekje hebt, waardeer hel erfdeel uwer vaderen VERSI.A(Ï der over f iet Jit r /iooaag 13 Aprii u. j op oe astorie alhier de jaarlijkscbe vergadering plaats der Venraysche Arbeidsbeurs en Informa tiebureau, waarop door den Secretaris verslag werd uitgebracht over het dienst jaar 1912. Arbeidsbeurs- In het geheel waren 158 aanvragen in gekomen en 88 aanbiedingen. Van de aanvragen werden 92 personen geplaatst en van de aanbiedingen 76. Zoodat er in het afgeloopen jaar door de Arbeidsbeurs 168 personen geplaatst zijn. Informatiebureau. Het aantal gegeven adviezen door tusscbenkomst van het Secretariaat van den Arbeid te Maastricht, waarvan Rechtskundig Adviseur Jhr. Mr. Ch. Ruys de Beerenbrouck, wordt elk jaar grooter. Dit jaar werden niet minder dan 190 adviezen gegeveD, waarvan 28 in zeer belangrijke zaken, en hadden betrekking op erfeniskwestie, eigendomsrecht, geld belegging, schuldinvordering, arbeidscon tract. bouwverordening, militaire zaken, konioklyke goedkeuring statuten, enz. Kunnen wij elk jaar in ons verslag op vooruitgang wijzen, toch zien wij ons ge- nöodzaaakt bij dezen een beroep te doen op de ingezetenen van Venray en Omstre ken, om zooveel mogelijk gebruik te maken van de vraag en aanbod der Ven- rayscjb Arbeidsbeurs en zoodoende deze nuttige instelling te steunen, Men wende zich tot ondergeteekende Bestuursleden, die gaarne bereid zyn hunnen steun en inlichtingen te verleenen aan alle belangstellenden, zoowel op stoffe lijk als op zedelijk gebied. Dit laatste vooral voor de jongelingen en meisjes die in de groote steden of over de grens gaan werken of dienen. Hun kunnen wij in den tegeuwoordigen tijd niet genoeg waarschuwen en bevelen hun aan de Ven raysche Arbeidsbeurs en Informatiebureau welke instelling bun zal helpen en steu nen. P. SCHMEITS, Geestelijk Adviseur. JOS. AERTS, Voorzitter. Dr. A. JANSSEN, Onder-Voorzitter. J. M. MICHELS. F. VERKLEIJ. ALB. MARTENS. P. SCHOLS, Secretaris. bouwer J. Hendriks in de buurtschap Eschoten, onder Otterloo (gem. Ede) bij het wegruimen van hout, in een sloot een kinderlijkje in vergevorderden staat van ontbinding. De politie werd biermede in kennis gesteld, de verdenking viel op de 26 jarige dienstbode G. v. d. D.. nog slechts 6 weken bij H. in betrekking. Het onderzoek leverde voldoende aan wijzingen op, om de verdachte Zaterdag avond in hechtenis te kunnen nemen. Na den nacht onder bewaking te hebben doorgebracht werd zij Zondagmiddag naar Arnhem overgebracht. Voorloopig weigert zij over iels te spreken, meldt de A. C. Voor zij bij H. in dienst kwam. woonde zij bij iemand onder Renkum. Aanhouding:. Zaterdagavond zyn, naar de -Nym Ct." meldt, door de marechaussees uit Nijmegen aangehouden gebroeders J. Th. en P. G. P.. machinale houtbewerkers te Kekerdom (Ubbergen), verdacht van be driegelijke bankbreuk. Zij zullen naar Arnhem worden overge- bracht en ter beschikking van den offi cier vaD justitie aldaar worden gesteld. Gevetensgeld. De Minister van Financiën maakt be kend, dat ten behoeve van 's rijks schat kist, ten kantore van den. ontvanger der registratie en domeinen te Boxmeer, door tusscbenkomst van een R K. priester van een onbekende is ontvangen f 93.50, ter voldoening van te weinig betaald recht van successie. Brug in brand. Dinsdagavond omstreeks 10 uur ont stond er brand op de groote spoorweg brug over den Ryn, tusschen Oosterbeek en Arnhem, zoo meldt de Tel. I)e brand is vermoedelijk ontstaan door vonken .uit een locomotief en vond voed «el in de pas geteerde dwarsliggers. De trein van 9,36 uur uit Nijmegen kon niet meer passeeren, zoodat de passagiers te voet de brug over moesten. De brandende brug leverde oen prachtig schouwspel op. De geheele zuidelijke brug stond in vlammen. De brandende stukken hout vielen in de rivier. Met emmers water uit de rivier en door het slaan met natte zakken beeft men ten slotte het vuur gebluscht. Het verkeer wordt onderhouden. De materieele schade is zeer aanzienlijk. Hind vermis!. Te Laagsoereu wordt de elfjarige Aaltje van Zeist vermist. Het kind is niet geheel normaal. Ze is Dinsdag overal gezocht door een veertig man en ook door een politiehond. Het dier vond blijkbaar het eerste spoor en liep onafgebroken meer dan een uur de bosschen in, maar raakte toen het spoor byster. 's Namiddags werd een tweede bond gerequireerd, doch ook zonder resultaat. Kindermoord Vrijdag ontdekte de zoon van den land« Brutale diefstal. Naar -Het Huisgezin" meldt, is uit de R. K. kerk te Mierlo het boven het hoogaltaar hangende kruisbeeld gestolen. Ontvoering;. De politie te Vlissingen heeft aange houden een nauwelyks löjarig meisje uit Kaiserlautern (Duitschland) dat tegen den wil barer ouders in gezelschap was van een 35jarig gehuwd persoon. Het meisje is, zoo meldt de Tel., uaar de ouders teruggebracht. De Duitscher wordt voor den officier van justitie geleid. Arm bruidje. Zaterdag j. 1. zouden ze in 't huwelijk treden, zegt de Gld. Het zou voltrokken worden ten stadbuize te Enschede. Alle toebereidselen waren gemaakt. In de feestzaal was alles voor de ontvangst der gasten in gereedheid gebracht. En 't bruidje zat uitgedost in baar trouwcostuum thuis te wachten op hem, dien zy zoo lief had. Waar bleef hy toch Zou hem een ongeluk overkomen zijn ofc. zou hij haar bedrogen hebben i Toen zij in ondertrouw werden opge nomen was dit wel wat vreemd gegaan. In den corridor van 't stadhuis had bij haar achtergelaten, was alleen even bij den betrokken ambtenaar geweest en teruggekomen had hij gezegd, dat alles in orde was. Haar angst en vreeze namen iu erge mate toe, want nog steeds kwam de bruidegom niet. Als zij eens even 'ten stadbuize liet informeeren. Zoo gezegd, zog gedaan. Een kennis werd er heengezonden en kwam terug met de boodschap dat de jongelui niet in ondertrouw waren opge nomen. En omtrent den bruidegom ver nam men, dat hij vertrokken was, zonder zijn adres achter te laten. Arm, bedt ogen bruidje. Toeslag; aan onderwijzers. Gelijk te verwachteu was. is het wets ontwerp tot toeslag aan onderwijzers, f 40 vcor elk kind boven de twee en f 50 aan gehuwden of weduwnaar met kinderen, als extra bijdrage in de huishuur, met overgroote meerderheid aangenomen. Door verschillende recbtscne sprekers werd afdoende aangetoond, dat deze nood maatregel een latere definitieve regeling van het salarisvraagstuk allerminst in den weg staat. De Eramabloeni. De verkoop van de Emmabloem heeft te Rotterdam f 4953,22 opgebracht; te Haarlem f 4089; te Leiden f 1020; te Groningen f 1476. Te Delft f947; te Hengelo f 600; te Leeuwarden f 1268, te Zwolle f 320. Om den Pointnerr-beker. De Fransche vlieger Bosano, die Dins dagochtend om 7 uur met een tweedekker uit Parijs vertrok, kwam 's middags om 1 uur te Etterbeek bij Brussel aan. Om 4 uur vertrok hij naar Nederland. Men meldt uit Haarlem aan de Tel. Dinsdagavond te kwart voor 7 is op een weiland aan de Kleverlaan te Haarlem geland de Fransche vliegenier Felix Bosano die opgestegen was voor oen vlucht, ter mededinging om de -Coupe de Pom- mery", waarvan winner zal zijn een vliegenier, die tusschen zousop- en zons ondergang in een dag meer dan 1000 K.M. aflegt. Bosano vertelde dat hij steeds in noor delijke richting gevlogen was en te half vijf in eeu plaatsje by Brussel was geland. Daarna is hij in één stuk doorgevlogen, tot bij wegens duisternis moest landen. Hij was zeer tevreden over zyn vlucht en verklaarde, dat alleen zijn oogen wat vermoeid waren. Zijn snelheid was onge veer 125 K, M. per uur en hij vloog op een hoogte van gemiddeld 900 meter. Hij deelde mede, dat eeu medediuger reeds 900 K.M. opeen dag heeft afgelegd, op een vlucht van Parys naar Johannis- thal. Bosano's machine is een Ocylinder Aozani van 50 paardenkracht. Eenige duizende menschen brachten den vlieger een ovatie, waarna deze ten huize van een bewoner van het Kleverpark eenige ververschingen gebruikte en om zyn mecanicien te Parijs telegrafeerde. Te paard van Utrecht naar Parijs. Luitenant de Jong van het le regiment veldartillerie is Vrijdagavond om 7 uur 45 min., na Zondagmorgen 7,15 van Utrecht vertrokken te zijn te Parijs aan gekomen. Paard en ruiter verkeerden ondanks het slechte weer in goede conditie. De afstand is plm. 650 KM. Hy heeft dus dagelijks pjm. 100 K. M. gereden. Een kranige rit, besluit het U. D. erdronken. Te Weert is Maandag het 3jarig innnlje van den arbeider v. d. S. in de Driesbeek verdronken. PEEL Weekblad voor Venray. Horst en omstreken. 1 20 c. 5 c. CU UD

Peel en Maas | 1913 | | pagina 1