Het beste erfdeel. Maasverbetering. Uitgave van Firma W. Van den Munckhof, Venray. Zaterdag- 15 Maart 1913. 34ste .Taargang. No. 12 Dit num mei- bestaat uit TWEE BLADEN. Algemeen Nieuws. Abonnementsprijs per kwartaal n treffend schoone bladzijden ïildert de beroemde Lamartine 't indeel, dat zijn moeder in zijn op- beding heelt gehad. Op wat ideale wijze volbracht die ■ouw haar taak, wist ze godsdienst i naastenliefde vasten wortel te de fCh'ötöo in de harten harer kinderen. Bij beurte moest ieder hunner het gebed doen voor de reizenden, voor de armen, voor de zieken, voor eenig bijzonder belangvoor dorp of huis. Dat was om hun een werkzaam aandeel te geven in het ernstig werk des gebeds, ze er bij te betrekken en zoodoende te voorkomen, dat het een gevoellooze gewoonte, een ijdele sleur werd, een voorwerp van tegen zin. Maar buitendien in den loop van den dag bij zoo herhaalde gelegen heid verhief ze de zielen harer kinderen tot God, als van haar lip pen 'n uit het hart gesproten woord weerklonk, dat alle indrukken en alle genoegens harer lievelingen als aanvulde en er wijding aan gaf. Een verre, graag verbeide wan deling op een weelderigen zomer morgen werd voorafgegaan door een korfe verzuchting tot God, dat Hij do blijdschap zegene en van alle 'irr-eval f.en beware. L,. achtig of liefelijk natuur- J, het zwarts donkere woud, duizend diamanten werpende, ischende waterval des berg- ooms, de zonsondergang achter de juveltoppen, de bloemen, de vlin- ,ers, het sterrengeschitter aan de diepblauwe lucht, dan werden door moeders woord de kinderen opge voerd tot den Maker van dai alles, Zijn goedheid, Zijn liefde, Zijn macht. In de beoefening der naastenliefde ging ze hun practisch voor. Mee moesten ze, als moeder de ïen bezocht, de zieken verzorgde, stervenden uitbad en door de den der kinderen, die't immers leeren moesten, bereikten aal- jzen en weldaden hun bestem- .ng. Ts 't wonder, dat zulk 'n opvoeding hart6n der kleinen een voor 't luitwischbaren indruk maak te f Dat de godsdienst bij Lamartine wel een tijd lang tot zwijgen ge bracht kon worclen, maar toen hij toefde in de voorkamer des doods, het recht handhaafde, 't welk hij eens had gekregen op zijn hart en dat hij den God zijner jeugd weer vond aan zijn sterfbed Gelukkig de mensch, wien een godsdienstige moeder het levenspad heeft leeren opgaan Hij heeft het beste erfdeel. Maar hoe gaat 't veelal Is niet het gebrek aan godsdienst bij de opvoeding, dikwijls de oor zaak, dat zooveler levens mislukken? Er zijn gelukkig nog huishoudens en niet het minst onder onze lande lijke bevolking, waar braafheid en eenvoud en godsdienst voorzitten. Waar het gezamenlijk gebed in eer is, waar de geloofsplichten met stiptheid worden uitgevoerd. Maar in hoevele anderen bestaat die godsdienst nog slechts in naam ontbreekt het daadwerkelijke voor beeld van vader en moeder en wor den met verregaande sluwheid allerlei uitvluchten en verontschul digingen gezocht, om zich van de toch werkelijk zware plichten vrij te maken. Wat 'n onverstand, als zulke ouders beweren hun kinderen lief te hebben en dat ze alles voor hen zouden opofferen. Zeker, ze werken om die kinderen te brengen tot een ambt of eon graad, om hun veel geld na te laten, om hen te doen schitteren in de oogen de- wereld. Maar dat godsdienst en geloof en deugd gaan boven alle goud en genot en boven alle aardsche glorie, daar bemoeien die ouders zich niet mede. Toch wordt 't hun dikwijls genoeg voorgehouden, ook van den stoel der waarheid, dat zij hun plicht in deze niet gering mogen schatten. Dat spreekt. Het gaat om het beste erfdeel". M. Ct. tot een In druk is verschenen het rapport van de Nederlandscb Belgische Commissie, ingesteld tot onderzoek van de kanalisatie van de gemeen schappelijke Maas. In Mei 1906 werd door het Minis terie van Waterstaat in Nederland en door het Departement van Open bare werken in België een commissie ingesteld, bestaande uit Nedar- landsche en Belgische ingenieurs met opdracht Io een onderzoek in te stellen betreffende de kanalisatie van de gemeenschappelijke Maas. 2 voorstellen te doen ten aanzien van de herziening van het tractaat van 12 Mei 1863 zoomede van de overeenkomst en van de daaraan gehechte verklaring van 11 Januari 1873, betreffende de regeling der wateraftappingen uit de Maas tot voeding van de scheepvaart en van de bevloeiingskanalen in Nederland en België. Aangezien onze provincie zeer groot belang heeft met de totstand koming van de verbetering der Maas, is 't van belang kennis te nemen met dit rapport. Gerekend is op eene normalisee ring van de rivier van Visé tot Geulle tot een breedte van 98,50 M. Geulle tot M aast ij. i breedte van 100 M. Maaseijck tot Roermond tot een breedte van 107 M. Roermond tot Venlo tot een breedte van 150 M. terwijl aan den bodem een minste breedte van 60 M. gegeven wordt tot een diepte van 2,60 onder mid delbaren rivierstand aan weerszijden met een beloop van lOcpl. In het door de commissie opge maakte ontwerp komer 14 stuwen voor en wel 1 beneden Lavoye. 2 beneden St. Pieter, 3 bij Borgharen. 4 bij Geulle. 5 bij Maasland. 6 beneden Nattenhoven. 7 beneden Papenho7en. 6 boven Maaseijck. 9 bij Ohé. 10 boven Maasbracht. 11 boven Linne. 12 beneden Roermond 13 bij Belfeid. 14 beneden Boxmeer. In elke stuw komen twee schut sluizen naast elkandei beide met eenzelfde doorvaart*]' van 14 meter en dezelfde slagaibojpéliliepte van 3.80 meter doch verschillend van lengte. De groote 'chutslris zal geschikt moeten zijn om in haar geheel te schutten een sleeptrein bestaande uit een sleepboot en twee schepen elk van 2000 ton fgerekend elk lang 100 meter, breed 12 meter en diep 2,80 zoodat aan den schutkolk een lengte moet worden gegeven van 260 meter. Voor de kleine schutsluis bestemd voor reserve bij eventueel gebrek aan de groote schutsluis wordt voor gesteld eene lengte van 110 meter, opdat dezelfde groote rijnscbepen kunnen worden geschut. Aan de bruggen over de gekana« liseerde rivier zal een doorvaart» wijdte van 60 meter en vrije hoogte der doorvaartopening van 7 meter worden gegeven, zoodanig dat twee der grootste ledige Rijnschepen el» kaar gemakkelijk kunnen voorbij» varen. Van dezen eisch zal eenigszins worden afgeweken bij de steenen brug te Maastricht, waar de laatste boog aan den rechteroever door een beweegbare brug wordt vervangen, die in gesloten toestand een door» vaartwijdte van 40 M. zal verkrijgen De begrooting der voorgestelde werken wordt gesplitst in die van dadelijk uit te voeren werken en 2 in die waarbij nog eenigen tijd ge» wacht kan worden. Het bedrag der dadelijk uit te voeren werken wordt geschat 31 millioen gulden voor de kana» lisatie van Visé tot Roermond over S2i[2 K.M. met een gemiddeld ver» hoog van 0.42 M. per K.M. 3.3 millioen gulden voor de kana» lisatie van Roermond tot Beifeld over 19 K.m. met een gemiddeld verhoog van 0.18 M. per K.m. en 3,3 millioen gulden voor de kanalisatie van Belfeid tot Boxmeer 511)2 K.m. rr.et een gemiddeld ver» hoog van 0.06 M. per K.m. De begrooting van de eerst later uit te voeren werken tusschen Visé en Boxmeer bedraagt ruim 5 millioen gulden. M. Ct. Jt voor èón. In drift PEEL MAAS Weekblad voor Venray, Horst en omstreken. 1 voor VENRAY franco per post voor het buitenland bij vooruitbetaling afzonderlijke nummers 50 c. 65 c. 85 c. 4 c. Prijs van 1—4 regels der Advertentiën 20 c. 5 c. elke regel meer letters en vignetten naar plaatsruimte. Advertentiën, 3maal geplaatst, worden 2maal berekend. Ernstig ongeluk. Bij het rangeeren op het stationsempla cement te Roermond geraakte Woensdag de rangeerder Kleukers uit Maagniel tus schen de buffers van twee goederenwagens. Hem werd de borstkas ingedrukt. De ongelukkige werd naar de kliniek der paters Camilianen overgebracht, waar bij kort daarop aan de gevolgen is overleden. Wat het feit des te droeviger maakt, is dat hij vijf zeer jeugdige kinderen nalaat, terwyl zijn vrouw sinds eenige dagen in het ziekenhuis vertoeft om een operatie te ondergaan. I'll ouden lijd. Men schrijft uit Cuijk aan de Gld. De opgravingen naar oude Romeinsche urnen en ander aardewerk worden op steeds grooter schaal en met succes voort gezet- Dezer dagen werden weder een tiental aarden kruiken en schotels alsmede eenige glazen voorwerpen, meestal onbe schadigd, opgedolvon. In enkele urnen werden gouden en andere muntsmaken gevonden. Het gevondene dateert vermoe delijk uit den tijd van Christus' geboorte. Aanranding. Men schrijft uit Ottersum aan de Gld. Terwijl de 69 jarige weduwe D. van bet gehucht Milsbeek bezig was met heide zoeken voor hare geiten in een bosch op het landgoed St. Jansberg werd ze onver wachts door een goed gekleed persoon vastgegrepen en op den grond geworpen, met zeer onedele bedoelingen. Daar de weduwe door den schrik als buiten kennis raakte, kan zij geen nadere aanwijzingen omtrent den persoon aange. ven, toch jammer is, wijl zulke laffe daad toch streng diende gestraft te worden. Voor de betrekking van hoofd der Openbare School te Rheden, waarvoor zich 71 sollicitanten hebben aangemeld, zal een vergelijkend onderzoek worden gehcuden, waartoe een twintigtal sollicitanten zal worden uitgenoodigd. Kind doodgeschoten. Het onvoorzichtig omgaan met vuurwa penen heeft alweer een vreeselijk ongeluk tengevolge gehad. Een barbier te Brake, die een revolver hanteerde, mikte in de verbeelding dat bet wapen ongeladen was op eeD 6-jarig doch tertje van zijn broeder. Eensklaps ging het schot af en het arme kind in het oog getroifen viel dood neer. De onvrijwillige dader is gevaDgen genomen. Hollandselie boter naar Belgie. Men schrijft aan de N. R. Ct. De invoer van Nederlandsche boter in België is in de laatste maanden sterk toegenomen. Op de mijnen te Luik en te Brussel wordt hoofdzakelijk Noderlandsche boter verhandeld, waarvoor hoogste prys betaald wordt. Iu de eerste maand van dit jaar bedroeg onze uitvoer naar België 513,744 K.G., tegen 497.556 K.G. in de maand December van» het vorige jaar, Een herbergier te Krefeld had eene hooggaande woordenwisseling met zijn vriend. Toen deze hem wat te na kwam, sprong de herbergier achter het buffet uit, trok een revolver en bracht zyn vriend een schot in de maagstreek toe. De getrof fene werd naar het ziekenhuis overgebracht alwaar hij overleed. De moordenaar be vindt zich in hechtenis. Het drama te Eaeken. De gebroeders Beeraerts, verdacht van den inbraak in de villa Hustióre bij Brussel en van den daaiop gevolgden moord op de gendarmen Van der Wouwen en Heldenberg, hebben thans volgens de lel. 'n volledige bekentenis afgelegd. Uit verklaringen van Jozef Beeraerts bleek, dat hy de man was. die de beide gendarmen neergestoten had. Tot het laa'ste oogen- blik trachtte hij nog zyn onschuld vol te houden, doch toen zijn broeder verklaarde alles bekend te hebben, begreep bij, dat langer loochenen niets heipen zou en deed hy een omstandig verhaal van zijn vlucht er. achtervolging door de politiebeambten. Na zijn achtervolgers onschadelijk gemaakt te hebben, hah bij zijn revolver verloren, anders had hy zicb, naar zijn zeggen, een kogel door het hoofd gejaagd De beklaagden zijn thans naar de gevan genis te Vorst overgebracht. lRI j kslandbou* proefstations. Ingediend is een wetsontwerp tot reor ganisatie van de Rijkslandbouwproefstati- ods, wier arbeid wordt gecentraliseerd en gespecialiseerd als volgt Station Groningen onderzoekingen akkerbouw; Hoorn zuivelbereiding en veevoeding; Maastricht, dat vergroot wordt en waarvoor f 42.000 wordt aangevraagd, controle onderzoek van meststoffen; Wa- geningen; idem en zaaizaden, terwyl 1 100.OüO noodig is voor het gebouw «lüuar. voor net (f veevoederartikelen, waarin tevens het chemisch en botanisch microscopisch onder zoek zal ondergebracht en waarvoor by begrooting van 1914 gelden voor den eersteD termijn zullen aangevraagd worden, station Goes: onderzoek landbouwproduc ten en hulpmiddelen. Ondernemende landbouwers uit Asperden en omstreken zullen nog dit jaar gelijk het -Niederrh. Volksbl. meldt naar Lingen in Hannover trekken cm zich daar aan den landbouw te wijden. Ook uit Kessel zullen landbouwers zich daarby aansluiten. De strekeD om Lingen welke jarenlang braak zijn blijven liggen, zijn vooral het laatste jaar yverig ontgonnen. Te vermel den valt nog, dat ieder der aankomenden verplicht is, op den door hem verkregeu grond zijn gebouwen op te richten. Het bouwland doet daar 120 mark de morgeD. Voor wilskrachtige boeren is daar dna nog wel wat te verdienen. 335 voor één. Voor de betrekking van gemeente veld wachter te Akersloot (N.H.) hebben zici 335 sollicanten aangemeld. Belgie—Nederland 3—3. Zondag werd te Antwerpen onder over- groote belangstelling, plm. 15000 man, de jaarlijksche voetbalwedstrijd België Nederland gespeeld, welke met een gelijk spel eindigde, zoodat de beker weer voor een jaar in Holland blyft. België wint de toss en laat Holland het voordeel van den wind. Dadelijk zitten de Belgen er vurig op maar vertoonen weer het ouderwetsch fanatieke spel. Voor er echter een minuut gespeeld is weet Hol land de leiding te nemen. Dit is voor de Belgen het sein om aan te vallen en slagen zy er achtereenvolgens in 3maal te doel punten Het laatste kwartier der eerste helft is dan echter weer voor Holland en wordt het tweede pont gemaakt «n gaat de rust in met 3—2 in het voordet/i fler Belgen. Na de rust vertoonen de Hollan ders wat beter spel dan in de eers'.e helft, de voorhoede wordt actiever en slagen zij er eindelijk in gelyk te maken, waardoor de stand komt op 33. De ziekte van den Paus. De ziekte van den H. Vader blyft lang zaam vooruitgaan. De nacht was rustig de koorts geweken en de hoest en de keel aandoening aanmerkelijk afgenomen Verschillende Italiaansche bladen be» schouwen de ongesteldheid zoo goed als

Peel en Maas | 1913 | | pagina 1