Nieuwjaarswenschen. Limburgsch Nieuws. De Oorlog- 25 cent per advertentie. Aangifte ter inschrijving voor de Militie. Burgerlijke Stand. Een verschrikkelijk ongeluk heeft Dins dag onder Hees wijk plaats gehad, meldt de '8 Hert. Ct. Met de stoomtram van half tien van de Maatschappij 's BoschHelmond waren een aantal studenten van het gymnasium te Gemert naar Den Bosch vertrokken, om thuis de Kerstvacantie te gaan door brengen. Onder de studenten heerschte nogal groote opgewektheid, wat zien wel laat verklaren, doch waarbij niet steeds de noodige voorzichtigheid werd in acht ge nomen, zoodat het trampersoneel herhaal delijk moest waarschuwen. Onder Heeswjjk. ongeveer ter hoogte van de boerderij van het kasteel, beging een van de studenten, Johan Romanie uit Den Haag, die achter op de tram stond, de onvoorzichtigheid om het lichaam buiten den wagen te steken om zoo tegen de ruiten te tikken, waarvoor zijn kameraden zaten. Hij heeft daarbij natuurlijk niet gedacht aan de boomen, die langs den weg staan en kreeg zoo'n hevigen slag, dat hij door de ruiten werd heengedrukt. Zoo bleef bij hangen, werkte het hoofd nog terug, doch kreeg van de volgende boomen telkens opnieuw een slag, De tram werd zoo spoedig mogelijk tot staan ge bracht, doch de ongelukkige, die ver schrikkelijk verwondwas en veel bloed had verloren, de heele wagen was er me6 bespat, was reeds een lijk. Onmiddellijk werd teruggereden naar Heeswyk, waar geestelijke en geneeskun dige hulp spoedig ter plaatse was. Zij was echter overbodig. Men kan zich de ver slagenheid voorstellen, die onder de studenten en de overige trampassagiers heerschte. Moord. Woensdag drong zekere v, d. V. plot seling de woning binnen van v. d. W. aan het Burgemeester Hoffmanplein te Rotterdam en loste iD het portaal uit een revolver een schot op de vrouw van v. d. W. af. De juffrouw weid in het hoofd getroffen en zakte bewusteloos in elkaar. Daarna joeg v. d. V. zich zelf een kogel door het hoofd, waarna hij bewusteloos neerviel. De man werd naar het ziekenhuis ge bracht, doch bleek bij aankomst reeds te zijn overleden. Ook de juffrouw is naar bet ziekenhuis gebracht: zij moet echter niet levensgevaarlijk verwond zijn. Msb. Te Kassei (Doifscbl.) veroordeelde de rechtbank •"■«o 13jarigen gymnasiast uit OoH'ngen wegens dooding door onvoor z.ehtigheid tot een week gevangenisstraf 90 zyn vader, een apotheker, tot 2 weken als hebbende op schuldige wijze aanleiding tot het feit gegeven. De jongen had n.l. by het spelen met een geladen revolver ten huize van zijn vader een 20jarig dienstmeisje doodgeschoten. De vader werd veroordeeld omdat hy d& revolver niet weggesloten bad doch ze, ^onvoorzichtig genoeg, geladen op zijn bureau had laten liggen. In de gieterij van een machinefabriek te Chemnitz stortte een vloer, door overbe lasting met zand, in. Massa's yzer en zand vielen naar bene- deD, een aantal arbeiders bedelvend. Drie van hen werden gedood, verschei dene andere zwaar gewond. Brandweermannen en werklieden hielden zich met het opruimingswerk bezig. Niettegenstaande door den Balkanoorlog tal van Grieken, Bulgaren en andere uit Oost-Europa afkomstige landverhuizers naar hun geboorteland zyn teruggekeerd, was bet aantal repatrieerenden aanzienlijk minder dan in het voorjaar. De afgeloo» pen elf maanden zijn in het geheel 398126 personen weer naar Europa teruggekeerd tegenover 439555 in hetzelfde tijdsverloop van het vorig jaar. In 1908 verlieten 618657 landverhuizers hun nieuw vader land. terwijl maar 365692 Europeanen zich in de Unie vestigden. Tot 1 December van dit jaar hebben zich 967415 nieuwe bewoners in de Vereenigde Staten geves'igd, tegenover 713276 in het vorig jaar en 1.299,543 in 1907. het grootste aantal laudverhuizers die zich tot nog toe in één jaar in de Sterrenrepubliek een nieuw bestaan zochten. Te Delden in Overijssel is bij een vecht partij een persoon uit Enterbroek zoo danig gesneden, dat by aan de verwon dingen overleden is. De vermoedelijke daders, de gebrs. M. zijn io hechtenis genomen. Rott. Verdronken. Dinsdagavond is te Hansweerd de ruim 25iarige V. die uit was gegaan om een boodschap te doen, verdronken gevonden aan den voet van den Zeedijk. Msb. Aan de gevolgen. Een zekere J. H. D., die de vorige week by een vechtpartij te Ambt Delden ernstig werd verwond, is dezer dageo aan de gevolgen overleden. De justitie stelde ter plaatse reeds een onderzoek iD. De vermoedelijke daders, gebr. H. zijn gevankelijk naar Almelo overgebracht. M. In den nacht van Zondag heeft te Oss tusschen verschillende personen een ernstige vechtpartij plaats gehad op den Berchemscheo weg. De »'sH. Crt." hoorde zelfs dat zich een 7tal personen moesten laten verbindeo. Ook moet op de politie geschoten zijn. Modern huwelijk. Hij werd verliefd op haar, en zie Ook zij op hem par photographic Toen vroeg hij haar per telegraaf Het antwoord -ja" was glad en gaaf Toen sloeg uit beider hart de vlam, Verloving kwam per telegram Per telephoon met hart en mond Sloot men het eeuwig echtverbond Toen volgde, 't is heel naar den eiscb, Per automobiel de huwelijksreis. En na zea weken lieten beiden Per telegraaf zich draadloos scheiden. Naar O. E. W. H. Ermann S. J. Bij een ontploffiog in de kolenmijn Cubari te Sapporo (Japan), werden er van de 200 arbeiders, die zich in de mijn bevonden, 197 gedood. Een llollandselie pretendent voor den Byzantijnsellen troon. In de buiteulandsche bladen duiken nu en dan berichten op over families, die aan spraak meenen te kunnen maken op den Byzantijnschen troon. Indien het ooit zoo ver komt, zouden er, volgens de •Tel.'' ook te Amsterdam nog menschen zijn, die aanspraken kunnen doen gelden. In 1886 overleed te Amsterdam de heer D. Paleologo, consul generaal van Grie- kenlaud. Deze heer nu, die sinds tal van jaren te Amsterdam gevestigd was, stamde af van het oude Byzantijnsche vorstenge slacht van dien naam. Zijn te Amsterdam woonachtige weduwe die thans den leeftijd van 91 jaren bereikt heelt, bezit nog tal van familiepapieren, in oud Qrieksch gpschreven, waaruit voor een genealoog héél wat te pulten zou zyn. De oude heer Paleologo vertelde zijn naaste omgeving dikwiils pao familie ge8chiodeuis. I-em bij overlevering bekend. Volgens dit venaal zou eens, toen het Byzantijnsche ryk io oorlog leefde, en de vijand een inval In Constantioopel deed, een slaaf den toen mali gen kroonprins heb ben meegenomen uit vrees, dat de knaap anders vermoord zou worden. Het kind werd naar Griekenland gebracht, groeide daar op en stichtte den Griekschen tak der Paleologo's, waaruit dan de latere Amsterdamsche consulgene- raai zou zijn voorgekomen. Jarenlang moet ook het eiland Patmos in 't bezit der Paleologo's geweest zijn. Wat nu de familie te Amsterdam betreft, kan de -Tel.'' mededeelen, dat de consul- generaal indertijd in het huwelijk trad met rapjuffrouw Van der Biesen. Uit dien echt sproten 4 kinderen voort 3 dochters en eeD zoon. De eene dochter trouwde met dea heer Witsen te Amsterdam de andere met den heer Heslenfeld, onlangs overleden de derde is mevrouw de weduwe Lin, te Haarlem woonachtig. De zoon stierf in 1896 en liet zijn weduwe, die, evenals haar schoonmoeder, iD Amsterdam woodI, drie dochters en twee zoons achter. De oudste, Anton genaamd, stierf twee jaar geleden de jongste. Jan, die thans den leeftijd van zeventien jaar heeft bereikt, bevindt zich op de kostschool te Rolduc Deze Jan Paleologo is dus de eenige mannelijke afstammeling van den consul-generaal, en, indien» ooit de familie Paleologo, wat wel niet zal geschieden, naar den troon te Constantinopel mocht dingen, is hij de aangewezen pretendent. Men vraagt zich af zegt het H. v. A. o' Jan Olieslagers, -de Antwerpsche duivel", van het vliegen afgezien heeft, daar men sinds lang niets meer van hem hoorde. Fransche bladen hebben zelfs gemeld dat hij van de vliegerij bad afgezien. Ziehier wat er met Jan gebeurd is Tijdens vliegoefeoingen in Juli te Etam» pes, in Frankryk, heeft Olieslagers zich verzeerd aan de knie. Hy sloeg daar eerst geen acht op, doch de kwetsuur verergde zoodanig, dat Jan besloot zich te doen verzorgen. Voor een veertiental dagen nam by zyn intrek in 't St. Camillius-gesticht onzer stad, waar dr. Lambotte hem verleden Zaterdag met goed-gevolg opereerde. Nog eenige weken rust en Jan Olieslagers komt ons daarboven weer groeten in zijn reuzen vogel gezeten. Moordaanslag. Zondagavond omstreeks tien uur, is op dpD Verbu ogsweg, te Zwolle, door den 2 -jarigen Koelman met een revolver geacbuteu op tijn vroegere verloofde, de 20jarigeE,C. Botibuys. Hij loste twee schoten op haar. Het meisje werd door een hiervan in den rug, onder de heup getroffen. Do woode is niet levensgevaar lijk. Het meisje s naar de ouderlijke woning vervoerd. De dader is gearres teerd. Tel. In hef nummer van »Peel en Maasdat a. s. Woensdagmorgen (Nieuwjaarsdag) verschijntwordt evenals andere jaren de gelegenheid aangeboden tot het plaatsen van NI EU WJA A SSWENSCHEN, tegen den prijs van slechts Zij, die hie&óah gebruik wensehen te maken, g< 'even dit vóór Dinsdag middag 2 uuc .op te geven aan het Bureau van dit blad. N.B, Adi rtentiên enz. voor het nummer van Zaterdag worden in gewacht tot irijdagmtddag 2 uur. Jj VENjiAY, 28 December 1912. In de Zaterdagavond gehouden vergaderiDg van de afdeeling Venray van den R. K. O. ft, werd met algemeene stemmen benoenr 1 tot afgevaardigde naar de 29 Dec te houden Algemeene Vergade ring te Roermond, de heer W. Drent Verleden Zondag speelde onze voetbalclub D. S. O. een competitie- wedstrijd tegen G. V. V. te Gennep. D. S. O. dai skchta met 10 man, waar- onder nog een Weetal invallers, speelde, verloor met 21. Morgen Zondag zal D. S. O. alhier den strijd aanbinden tegen T. V. V. uit Tegelen, en zal, naar wy vernemen, wederom met eenige invallers in het veld moeten treden. Maandag en gisteren werden door den rechter var instructie te Roermond eenige person's- uit Venray gehoord omtrent de ro: i&ndeling van H. W. op den Maasheoseh i weg, ,-Naar w verneraon is door het beduur der P Werkiiodenvereenigiug besloten een .-.usiiivond ie L uderi. Hier voor zyn een 15tai blinden uit Grave aangezocht. Het enorme succes van hun optreden in andere plaatseu is overal bekend. Door de Rechtbank te Roermond is tegen P. R. R., oud 36 j.. te Geijste- ren, aangeklaagd van diefstal van een rijwiel ten nadeele van J. H. C. te Venray, op 24 Nov. 1912. 4 maanden gevangenisstraf geë scht met aftrek van het voorarrest. De Middenstand in Limburg. Wij zijn gemachtigd tot plaatsing van de volgende belangrijke mededeeling, schrijft de R. K. M. Z. D. H. Mgr. J. H. Drehmans, Bis schop van Roermond, heeft den heer A. Kellenaers, Redacteur van -De R. K. Middenstander" te Leiden, opdracht ge geven, in het Diocees Roermond de stichting van lokaleR. K. Middeostands- vereenigingen te helpen bevorderen om daarna, in overleg met een nader door Z. D. H. aan te wyzen Geestelijken ad viseur en met de gekozen besturen der opgerichte vereenigingen een Diocesanen Limburgschen Hanzebond tot stand te brengen. Z. D. H. acht den Redacteur van de »R. K. Middenstander", die Limburger van geboorte, geheel onafhankelijk en met de Limburgsche toestanden goed be kend is, daarvoor den aangewezen persoon De heer Kellenaers heeft deze vereeren- de opdracht aanvaard, en zal reeds dade lijk na Nieuwjaar voorbereidselen treffen, om aan den wensch van Z. D. H. gevolg te kunnen geven. VENLO. Bij de aanbesteding voor het bouwen eener kazerne voor twee bataljons infanterie (raming f 103.000 was Dinsdag de laagste inschrijver de aannemer Fr. Paes, alhier, voor f 108,070. VENLO. In de Dinsdag gehouden vergadering van den gemeenteraad werd mededeeling gedaan van de goedkeuring van het raadsbesluit tot het aangaan eener geldleening groot 100,000 voor den bouw van 20 officierswoningen. Een aan vrage der E. V. Motortraraweg Mij om een wachtlokaal te mogen plaatsen aan de Roermondsche straat, werd naar de commissie van openbare werken verwezen; betzelfde geschiedde met eenige andere adressen. Aan de Stoomtramweg Mij. Venlo- Helden werd een jaar uitstel van rentebetaling tegen rente toegestaan. B. en W. zullen binnenkort een plan indienen voor electrische straatverlichting. GENNEP. Het zoontje van deu heer H. M. te Gennep, gooide petroleum in de brande kachel. Een ontploffing volgde, waardoor het ventje deerlijke brandwon den aan het gezicht bekwam. Ook de kleertjes geraakten in brand, doch werden door spoedig toegeschoten hulp gedoofd. M. In het Rijkswoud is een Holland- sche knaap gearresteerd, die voor een hotelhouder te Ooch lucifers smokkelde. Hy kreeg voor elke partij 8 mark. De jongen is io den Kleefscben Zwanentoren opgeborgen en de hotelhouder verbaliseerd. Train Nijmegen-Venlo. Men schrijft van St. Anna aan de -Geld." Nu begint men op te schieten met de tramlijn Nijmegen—Venlo. Zij is thans reeds klaar tot aan de Groenestraat op St. Anna. Wat dat betreft is er dus geen gevaar dat de tram niet op den vastgeetelden tijd zal loopen. Erger is het met de brug over het spoor. Het gedeelte dat reeds klaar, en niet ingestort is wordt weer byDa geheel afgebroken, en daar die beton reeds vrij hard is, valt het licht te begrijpen dat dit werk slecht vordert. Bovendien moet voor het nog niet afge maakte gedeelte geheel nieuwe onder steuning gemaakt worden. Of de dienstregeling dus op den gestel den tijd zal aanvangen hangt grootendeels af van het al of niet op tijd klaar zijn van de brug. TEGELEN. Zaterdagavond deed de bur gemeester, vergazeld van een paar mare chaussees der brigade Venlo en den gemeenteveldwachter, inval in de woning van den even buiten het dorp wonenden G., alwaar vermoed werd, dat zonder verlof of vergunning aan verschillende jongelieden van 18 a 20 jaar bier verkocht werd. Een paar dochters schenen onhevreesd het bier in fleschjes, doch niet in glazen te verkoopen. De inval had succes, want in de woning werden een elftal 18 4 20 jarige knapen, ieder met een fleschje bier voor zich op tafel, aangetroffen. Spoedig bekenden eenige der jonge bezoekors daar meer, en zelfs tot laat in den nacht, te hebben vertoefd en geld te hebben verteerd. Fleschjes bier werden in beslag genomen en vrouw G wier man in Duitschland vertoeft, zal zich nader voor den rechter wegqns het onbevoegd uitoefenen van drankhandel to verantwoorden hebben. LK. Doodelijke inifetliandeling. Ter terechtzitting der Rechtbank te Maastricht van Maandag werd behandeld de strafzaak tegen W. Nordhoff. oud 19 jaar, mijnwerker wonende te Heerlen ter zake -dat hy op of omstreeks 19 September 1912 met een mes, althans met een scherp voorwerp, een geweldigen in de borstholte door den bovenkwab der linkerloDg tot in bet hart doordringenden slag, steek of stoot heeft toegebracht, tengevolge waarvan deze kort daarop den 19 September is overleden." Een vijftiental getuigen werden in deze zaak, waarin mr, Ferdinand Tripels voor den beklaagde als verdediger optrad, gehoord. Beklaagde, die aanvankelijk eene bekentenis had afgelegd, kwam hierop terug. Mr. Gadiot, substituut-officier van Justitie vroeg veroordeeling van beklaagde wegens het veroorzaken van zwaar lichamelijk letsel, den dood tengevolge hebbende, (art. 302 W. v. S.) Mr. Tripels pleitte vrijspraak voor beklaagde, en verzocht diens onmiddellijke in vrijheidsstelling. De rechtbank beval dat beklaagde uit de preventieve hechtenis zal worden ontslageD. BEUGEN. Terwijl het dienstmeisje van den directeur der stoomboterfabriek alhier bezig was met de wasch spoelen, had ze bet ongeluk in de beek te vallen. Een 30 meter afstand s was ze reeds afge dreven, toen haar noodgeschrei werd gehoord. De assistent-directeur sprong te water, zoo vertelt het -Hsgz." en redde de drenkelinge het leven. HELMOND. A. H. J., 23 jaren bankwerker, wonende alhier, door de politie gearresteerd en ten politiebureele over gebracht verdacht van mishandeling zwaar lichamelijk letsel ten gevolge heb bende, gepleegd op Th. van Kraaij, mis handeling van J. M. van Kraaij, wist aan zijn bewakers te ontsnappen en op de vlucht te gaan. Alle nasporingen naar hem bleven tot heden vruchteloos. LK. Een hevig gevecht had plaats tusschen Turksche voorposten en Montenegrynen, in de vlakte by Skoetari. Het gevecht begon om zes uur eo duurde tot midder nacht. De Turken trachtten te ontkomen, maar werden met gevoelige verliezen teruggeslagen. De Montenegrynen hadden 7 dooden en 24 gewonden. Tel. De -Politice' ontvangt een tele gram uit Podgoritza volgens hetwelk de Turken den 17en December een uitval deden tegen de Servische troepeö, die hen dwongen in wanorde te vluchten. De Serviërs verloren 49 soldaten en 6 offi cieren aan gewonden. De verbittering onder de belegeringstroepeu is groot. Den Duitschen gezant te Cettinje, die met de behartiging der Turksche belangen belast is, zou medegedeeld zijn, dat, indien een nieuwe aanval gedurende den wapen stilstand plaats had, het garnizoen iu Skoetari beschouwd zou worden als een troep rebellen. Reuter meldt uit Weeoen d.d. 26 Dec. Men meldt uit Constantinopel dat generaal Savof'u langdurig onderhoud had met den groot-vizier. Men zegt, dat een overeenkomst tot stand kwam over de greoskwestie en over verscheidene andere aangelegenheden. Het tot stand komen van den vrede zou verzekerd zijn. Naar de correspondent van de -New York Herald" te Weenen meedeelt, is de houding der Oostenrijk Hon- gaarsche regeering zoo verandeid, dat elk gevaar voor een oorlog met Servië schynt geweken te zyn. Er zyn reeds maatrege len genomen om de troepen van de grenteu te verwijderen. De publieke opinie, zegt de correspon dent, is grovelyk misleid door de pers- bureaux. Door onjuiste berichten heeft men de Donaumonarchie in een slecht daglicht gesteld. De Burgemeester van Venray, brengt ter kennis van wie het aangaat, inzonderheid van de in het jaar 1894 geboren mannelijke personen of van hun vader, moeder, voogd of curator, dat zy, die ingevolge de bepalingen der Militiewet Stbl. 1912, no. 21 voor de militie moetee worden ingeschreven, de aangifte ter inschrijving moet plaats hebben tusschen 1 en 31 Januari a. s. Voor het doen dezer aangifte zal meer bepaald gelegenheid worden gegeven ter gemeentesecretarie op Maandag den 6 Januari 1913, des voormiddags van 10 tot 12 uur. Men wordt dringend verzocht, zich zoo mogelijk op een der aangegeven uren voor het doen der aangiften ter secretarie dezer gemeente te vervoegen. Zie verder de publicatie aangeplakt ten Raadhuizo en aan de scholen op de gehuchten. De Burgemeester H. ESSER. Burgemeester en Wethouders van Venray, brengen ter kennis, dat ingevolge de door den Raad vastgestelde nieuwe regeling met 1 Januari a.s, de Gemeentesecretarie alhier voor het publiek geopend is lederen werkdag van des voor- middags 9 tot 12 uur en des namiddags van 2 tot 4 uur. Venray 27 December 1912. Burgemeester en Wethouders voornoemd, H. ESSER De Secretaris, STOOT. VENRAY. Aangifte van den 20 tot den 27 I)ec. Geboorten. Joseph Volleberg. Gerardus Cornelis Nicolaas van Dyck. Antonia Gerarda Huberta Smits. Johannes Martinus Godefridus Zwitserlood. Antonia Petronella Huberdina Vermeulen. Johaones Antonius Hubertus Janssen HenricuB Jacobus Hubertus de Haen. Peter Johannes Wilhelmus Emonts. Antonius Hubertus Johannes Oudenboveo Sterigevallon. Gerarda Regina Petronella Weiten, oud 6 maanden Jacqueline Jacoba Dedrika Emnaelot, ongehuwd, oud 18 jaar Ongeluk. Veroordeeld. Instorting lie landverhuizing; in de V. S. Moord. Messentrekker. 10? personen gedood. Jan Olieslagers geopereerd. Het beleg van Skoetari. De vredetionderliandelingen. Oostenrijk en Hervlë.

Peel en Maas | 1912 | | pagina 2