Limburgsch Nieuws. Mariavereenigiog Kerkelijke Diensten le Venray. Venraysche Arbeidsbeurs en Informatiebureau. uitgesteld tot 19 Jauuari. Primitieve frankeering. Als een merkwaardigheid werden op het bureau van de Gld. vertoond een paar visitekaartjes, door een dienstmeisje te Nijmegen verzonden. In plaats van een centspostzegel op de enveloppe te plakken, had ze er eenvoudig een koperen cent door middel van rood lak stevig op bevestigd Als deze primitieve wijze van frankeering door de post werd aanvaard, zou zij met Nieuwjaar wel extra zware vrachtwagens mogen gebruiken om de bonderdduizende Nicuwjaarskaartjes te bezorgen 1 Het zachte najaar. Men meldt uit Cuyk aan de Msb Donderdag werd alhier een meikever gevangen, welk beestje waarschijnlijk door het zachte najaarsweder te vroeg uit zijn winterslaap was gewekt. Ongelukken. Dinsdagavond trof te Oosterbeek, naar de N. A. Ct. meldt, de ouders P. een droevig ongeluk dat hun li/a jarig jongetje hot leven kostte. De kleine had tich meester weten te maken van een knolraap, met het treurig gevolg, dat bij een stuk daarvan in zijn keel kreeg en eenige oogenblikken later door verstikking den dood vond. Een eigenaardige vangst. Te Barneveld zijn Dinsdagnacht een paar kippendieven gesoapt op een wijze, zooals zeer zeker zelden voorkomt. Twee personen waren aan het stroopen, toen ze bij den landbouwer Bisch de kippen hoordeu schreeuwen. Zij gingen er op af en bemerkten twee personen, die met een kar kippen vervoerden. Zij wisten de dieven in handen te krijgen leverden ze met de gestolen elf kippen aan de politie over. Tel. Treinontsporing. Men meldt uit Arnhem d.d, 11 Dec. aan fle Tel. Hedenmorgen om kwart vóór zeven is de goederentrein uit Emmerik hij Arnhem ontspoord, juist even voorbij het kruis» punt naar Zutphen, zoodat èD het verkeer met Zwolle en verder én het verkeer met Duit8chland geheel is verbroken. Men tracht door convooitreinen in bet doorgaan van het verkeer te voorzien. Den reizigers in de richting van het Noorden wordt aangeraden per electrische tram naar Velp te gaan. Ook de post gaat per tram naar Velp. Een allerdroevigst'jongeluk. Te Gestel had Dinsdag een a'lerdroeviget ongeluk plaats, te weten dat de 17-jarige Jacques Th. in een oogenblik van verre» gaande verstandsverbijstering in de. Gender het leven heeft verloren. De bewuste Jacques was een zoon van echtpaar Thomassen van Donk, eenig kind van dit huwelijk hy had zyn moeder reeds verloren toen hij pas 7 dagen oud was zijn vader die hertrouwde en ook zijn tweede vrouw reeds verloren had, kwam door een ongelukkig toeval den 14 Januari van dit jaar om het leven, toen hij te Woensel in de Straat door de tram verrast en onmiddellijk gedood werd. Oplichter. Te Utrecht is een jongmensch van goeden huize gearresteerd, dis daar ter stede een vervalschte wissel ten namen der Firma Boot en Co. te A'dam en groot 4500 gulden had aangeboden. Toen de oplichter zich per automobiel aan bedoeld kantoor aanmeldde verzocht men hem over 'n half uur terug te komen daar men nog iets omtrent den wissel na moest zien. De jonge man kwam echter niet zelf terug doch stuurde eeu slagersjongen om de 4500 gulden te innen, terwijl hy zelf in zijn auto aan den hoek der straat wachtte. Daar ondekte hem de politie en nam hem gevangen. Een 96-jarigen omroeper. Maandag vierde, naar het »Vad." meldt, de oudste ingezetene van De Lem» mer, de heer A. Riemersma, zijn 96en verjaardag. De oude beer is oog zeer kras en heeft nog het volle gebruik van al zijn zintuigen. Ook vervuld bij nog steeds de betrekking van omroeper, dagelijks hoort men zyn Log vrij heldere stem door de straten klinken. Het is sedert de oprich- ting, 1866, lid, en thans het oudste lid, van oog Chr. schoolbestuur. Van beroep touwslager, werkt hy nog dagelijks van 's morgens 7 uur tot het 's avonds donker wordt, in een lijnbaan, waarin hij eerst als leerling, daarna als knecht en thans als patroon, nu reeds 85 jaar werkzaam is. Een verloren zoon. De 81jarige weduwe Tydeman te Elburg doet alle moeite om eenigerlei bericht in te winnen over het verblijf van haar zoon, die reeds in 1899 naar Duitschland ver trok. Gedurende den eersten tyd zyner af wezigheid schreef de zoon geregeld aan zijne oude moeder, maar nu heeft zij sinde jaren geen tijding meer van haar' jongen ontvangeo. Zij weet niet eens of hij leeft dan wel gestorven is. De arme vrouw hoopt nog steeds op de terugkomst van haar eenigen zoon. De vermiste zoon heet Hendrik Tydeman, is in 1862 te Elburg geboren en oefent het beroep van landbouwers knecht uit. Wie iets naders weet omtrent het verblijf of den dood van den Elburger, wordt beleefd verzocht hiervan kond te doen bij den gemeente-secretaris va° Elburg, den heer T. Kraay. Een arme gryze moeder wacht io het stille visschersplaatsje aan de Zuiderzee met smart Geld. Moordaanslag Te Rotterdam heeft Maandagavond een 25 jarige koopman op een 16 jarig meisje in de "Bokelstraat, met wie hij vroeger verkeering had. doch die daarvan niets meer weten wilde, een revolver gericht. De broer van het meisje zag bet en sprong dadelyk op den aanvaller toe, om hem het wapen uit de hand te slaan. Hij was in zijn poging echter eenigzins te laat en kon niet meer verhinderen dat de onverlaat nog een tweetal schoten loste. Een dezer trof den vader van het meisje, die op het geraas was komen toeloopen en Dog in den gang was, in den arm; bij het tweede schot ging de kogel rakelings langs de hand van den broer, zoodat deze slechts licht ge wond werd. Het meisje bleef gelukkig ongedeerd. Droevig; ongeval. Woensdagavond geraakte op den Velperbinnen8ingel Arnhem een ongeveer 50 jarigen man bij het oversteken van den weg, onder een auto van den heer S. De auto ging den ongelukkige dwars over het hoofd, hij werd direct naar het stads zieken huis overgebracht, De toestand'is van dien aard dat de dood wel spoedig zal volgen. De oorzaak van het ongeval is nog niet bekend. Gld. VENRAY, 14 December 1912. P. fü Venray. By gelegenheid der jaarl, algem. verg. der V. P. N. alhier, op Maandagavond j I. hield de Heer Dr. te Hennepe, Bacterioloog aan de Ryks-9eruminrichting te Rotterdam een prachtige, leerzame voordracht over Bacteriën, Serum. Hoenderziekten en wat daarmee in verband sUat. De geachte spreker wist de moeilijke stof in zoo'n populairen vorm te gieten, A-at-een ieder irem begrijpen' móest. Na ons eerst rondgeleid te hebben door de groote wereld van het microscopische kleine, de nuttige en schadelijke bacteriën- werking te hebbeu aangetoond, behandel» de spreker achtereenvolgens het instituut der Serum*inrichting. de bereiding van serum en het gebruik daarvan, alsmede de voorbehoedende inenting, om ons ten slotte de ernstigste en meest voorkomende hoenderziekten te verklaren. 't Was der vergadering een stamp volle zaal met ongeveer 160 personen aan te zien, dat iedereen spreker gevolgd en begrepen had Deze leerzame, populaire rede zal dan ook zijn uitwerking alhier niet missen. Niet alleen zal de verzorging van den hoenderstapel zeer zeker verbeteren, maar ook de zindelijkheid, het voorkomen van ziekteo, gezondere dag- en nachthokken, zal beter betracht worden, terwijl de organisatie temet nog een Hinken stoot kreeg. 't Dankwoord van den Heer de Punti was dan ook wel verdiend en 't hartelijk applaus der heele vergadering bewees, dat hiermee ten volle werd ingestemd. Met genoegen releveeren we nog even, dat behalve tal van leden der V. P. N.. ook verschillende belangstellenden, de Rijksveearts en 't Dagelijksch Bestuur der Gemeente aanwezig waren. Gaarne zal men op een volgende vergadering Dr. te Hennepe hier weer zieu optreden. Dinsdagmorgen werd het 5jarig kind van Mej. de Wed. R. alhier door een paard omvergeloopen» Hoewel de toestand van den kleine in 't eerst ernstig was, is hij thans zoo goed als genezen. In 't begin dezer week vervoegde zich bij den rijwielhandelaar F. een persoon, voorgevende uit Boxmeer te komen, om een rijwiel te huren, voor een reisje naar Lottum. Een flets werd hem medegegeven, doch tot op heden is van beiden niets meer gezien. Zaterdag en Zondagavond gaf Ven» raysch Mannenkoor in de Muziekzaal een Concert met tooneeluitvoering. Beide avonden mocht deze uitvoering zich in een onverdeelde belangstelling verbeugen, vooral Zondagavond moesten velen huis waarts keeren wegens plaatsgebrek. Voor een afwisselend programma was gezorgd, de toehoorders genoten van mooie opwekkende zang, voordrachten, blijspelen en komische scèoes. Zoo de leden van Venraysch Mannen koor, dat onder de bekwame leiding van den heer P. Kuijpers sterk vooruitgaat, hunnen ijver blijven behouden, en de eereledon hun onmisbaren steun blijven verleenen, gaat dit gezelschap een flinke toekomst tegemoet. Het plan beslaat om 2de Paaschdag wederom een concert te geven. MERSELO. Op dagen van vreugde volgen dagen van rouw. Dit ondervond deze week ons gezelschap -St. Hubertas". Nadat het Dinsdagavond in de lolligste stemming -geteerd" had, moest het Donderdagmorgen een droeven plicht vervullen. Hun lid, M. Martens nl., die het ongeluk had zicb met een geweer deerlijk te verwonden en in het ziekenhuis te Nijmegen overleden is, werd grafwaarts gedragen. Algemeen was de droefnejd over het verscheiden van dezeo braven en veelbe- lovenden jongeling. Zwaar is ongetwijfeld de slag, die de treurende moeder, broeders en zusters getroffen heeft. Laten zij er evenwel een troost in vinden, dat hun zoon en broeder de algemeene achting en liefde genoot, vandaar ook die belangstel ling bij zyn eóOï vroeg afsterven, welke belangstelling vooral getoond werd door het gezelschap, waarvan hij enkele maan den lid was. Hopen wij, dat wij. na op aarde één te zijn geweest, wij ook hiernamaals mogen vereenigd worden. R. I. P. Poging tot doodslag;. Voor de rechtbank te Roermond werd Dinsdag voortgezet de behandeling der zaak van het O. M. tegen H. H P.. metselaar, wonende te Swolgen, beklaagd van poging tot doodslag op den gemeente en onbezoldigd ryks veld wachter P. H. B. Het O. M. had .tegen beklaagde geëischt twee jaren gevangenisstraf, doch de rechtbank had nader onderzoek bevolen. Als nieuwe getuigen werden gehoord de brigadier der Kon. Marechaussee ta Well en M. Driessen, herbergier, wonende te Meer lo. Na re- en dupliek begaf de rechtbank zich in raadkamer, stelde de zaak in handen van den rechter van instructie, en gelastte de onmiddellijke invrijheidsstel ing van den beklaagde. VENLO. Bij de Woonsdag plaats gehad hebbende verpachting der Maasbrug was eenige inschrijver de tegenwooidige huurder J. PeetWs--v.d. Steen, voor de som van f 6000 por jaar. Deze huur loopt over de 3 achtereenvolgende jaren, 't Vorig jaar bracht de huur f 5200 op. OTTERSUM, Woensdag voegde zich by den WeleerV» Heer Kapelaan alhier ©OP „jie&T. jiade van eterken drank verkeerend persoon, die verklaarde dat zyne dochter in een woonwagen binnen déze - gemeente met de geboorte van een tweeliog verrast was. Daar hy deze kinderen gaarne wilde laten doopen. doch wegens armoede niet instaat was die van het allernoodigsto te voorzien, verzocht hy genoemden geeste lijke om eenige ondersteuning. Daar laatstgenoemde a'gwaaD koester de, verklaarde hij wel bereid te zijn onderstand te verleenen, doch eerst moesten de kinderen maar gedoopt worden waarna de man heenging en beloofde terug te komen. In eene herberg vertelde hij later, dat het hem niets kon schelen of de kinderen gedoopt werden en dat hij dien avond op het marktplein acrobatische voorstel lingen zou geven. Daar tot heden nog niemand is verschenen en ook bij den Burgerlijkenstand geen aangifte is gedaan werd een onderzoek ingesteld en bleek onder deze gemeente geen woonwagen te staan, zoodat men hier weer te doen heeft met een oplichter, welke op een zeer sluwe manier zich geld trachtte te verschaffen om zijn drankzucht te bevre digen. Naar wij vernemén is de heer J. J. Verboeten, oud hoofd der openbare school alhier en thans leeraar te Echt, benoemd tot schoolopziener in bet arrondissement Venlo. - G. ECHT. De machinist H. Swinnen, van de stoompannen fabriek te Schilberg die Maandag zoo noodlottig van den ketel viel is overleden; nalatende een vrouw eu 3 kinderen; L.K. Brug; iiigesforf. Te St. Anna bij Nijmegen is Donder dag de voor den stoomtram naar Venlo in aanbouw zynde betonbrug ingestort. De spoorlijn, die onder deze brug loopt, was daardoor geheel versperd, het verkeer io de richting Kleef en Maastricht werd gebrekkig onderhouden per gemeentetram; die de reizigers van de plaats van het on geval naar het station Nijmegen brengt. Een afdeeling infanterie heeft den weg vrij gemaakt. Buiten eenige lichte kwetsuren van de daaraan bezig zij ode werklieden, kwamen geen ongevallen voor. Bij vroede vaderen. De gemeenteraad van het Limburgsche plaatsje Heer ia in die provincie om ver schillende reden bekend. Dinsdag hebben de vroede vaderen weer vergaderd. Onder het zeer talrijke publiek was aanwezig een brigadier en een marechausseé om eveo- tueele relletjes te bedwingen. Uit het verslag dat do «L. K." geeft, ontleenen we het volgende De voorzitter, wethouder Hegtermans, ooodigt wethouder Habets uit alsnog de presentielijst te teekenen. Wethouder Habets weigeide de presentielijst te teekenen, zijn weigering aldus motivee- rende -ik zal mien partij toch wel bloozen", hij wenschte geen presentiegeld. Even daarna moet gestemd worden. Er volgt eenig debat over bet ophalen der stembiljetten. Wethouder Bovens die steeds de stembiljetten heeft opgehaald, zegt -ik sta niet meer op, ik zie Pieters ook eens gaarne loopen". Pieters -ik ben er niet -beschimmeld" voor". Pieters haalt de biljetten op de beer Habets leverde een blanco biljet in, naar hij mededeelde. Gekozen werd tot wei houder de heer L, L«yssen met 6 steramen, 2 stemmen op den heer Bosch een biljet is geteekend -Speknek". Wanneer ten slotte de waarnemende voorzitter een en ander nader heeft toege licht, merkt het lid Ummels nog op -Van artikelen der wet heeft Hegtermans (de Voorzitter) net zooveel verstand als de os van Jean Jacobs. Hierop volgde uitbundig gelach. Ingezonden. Buiten verantwoordelijkheid der Redactie Spoorwegtoestanden. M d. R. Dat iemand, die zich met rechtma ige klachten tot de autoriteiten wendt, daarover door bet ondergeschikt personeel wordt aangesproken is op zyn zachtst genomen, onbegrijpelyk» En toch is dit hier dezer dagen geschied. Dat er voor het opmaken dier klacht de hulp van derden weid ingeroepen gaat niemand, en allerminst het in gebreke zijnde personeel iets aan. De wet stelt de spoorwegbesturen ver antwoordelijk voor de daden van haar personeel en waar nu door nalatigheid van dat personeel voor den betrokken persoon geldelijk nadeel het gevolg kan zyn, is het niet. meer dan billijk, dat deze zich daarover beklaagt. Het moge voor het betrokken personeel onaangenaam zijn zich te moeten verant woorden, voor den handel en vooral voor den middenstand is het in deze dagen, nu de concurrentie den strijd om het bestaan steeds zwaarder maakt, nog veel onaan genamer de goederen beschadigd, veel te laat of in het geheel niet te ontvangen. Er bestaat dan ook voor het publiek geen enkele reden om in geval van be schadiging enz. zich niet om schadever goeding tot 1 het spoorwegbestuur te melden, ten spijt van zeker personeel, dat doet alsof het publiek er is ten dienste dor stations en niet de stations ten dienste van het publiek. Want zoo als vele goederen in den laats'en tijd te Venray (ik zeg niet dcor de schuld van station Venray) worden afgeleverd, is inderdaad droevig en kost den handel heel wat geld. Dankend voor opname teeken ik, Hoogachtend F. K. Van dit en dat. Als men een Raadsverslag leest, krijgt men een hoogen dunk van zoo'n verga dering. Daar wordt gezegd ons trammetje heeft 480 gulden overgehouden en de Raad knikkebolt 't goed. Maar als de heeren eens nagerekend hadden, zouden zij andere resultaten gekregen hebben. Bij de opening van den tram was bet geleende kapitaal op, of ten minste kon er na zekeren termijn door de leveranciers over worden beschikt. De tram moet dus jaarlijks opbrengen interest en behalve het eerste jaar 1000 gulden aflossing. Nu was het batig saldo wel f 480, maar nu er f 1000 afgelost moeten worden, waar haalt ge nu de f 520 tekort vandaan Natuurlyk uit andere bronnen van inkomsten, maar zoo de gemeente niets anders had dan de tram waar moest men dan die 520 gulden vandaan gehaald hebben Die het weet zegge het. Nu, we eene motorverordening hebben zou ik den E.A. heeren in overweging willen geven, het straatje loopeode van C, Goumans over de pastorie naar de Hof straat en naar Café Janssen op het Eindt voor fietsen enz. te sluiten. Niet alleen zijn deze straatjes te smal, doch ook wegens de scherpe bochten uiterst geschikt om gebrekkigen en ouden van dagen de dood op het lijf te jagen. Eri om van den hak op den hak te springen, dat onze politie eens wat beter toezicht hield op het voeren eener bran dende lantaarn door karren enz., vooral buiten de kom. Het splitsen der rekeningen voor bet Raadhuis is heel goed. Ik zou de afdeeling -tram" wel eens willen zien. Daar zou je rekeningetjes zien van debet aan voor UEd. geleverde goederen en leveranties. Zooveel maal de tram uit de sloet ge haald idem zooveel. Zooveel gebroken tramruitqo, idem zooveel. Voor het plaatsen van zooveel omver gereden lantaarnpalen, idem zooveel. Voor geleverd hechtpleister enz. enz. idem zooveel. Ik hoorde onlangs dat zekere firma niet ongenegen was, te Oo9trum electrisch licht te leveren, dat men dan ook de tram maar electrisch make, was de opmerking van een der tramreizigers, want als h^j dan valt. blijft hij tenminste aan den draad hangen en nu zou ik aan de firma van Gend en Loos de vraag willen stellen of het er niet meer op af kan om voor het handwagentje waarmede de pakeiten besteld worden, een dekkleed aan te schaffen, of zoo er een voor bestaat, dit te gebruiken, dan krygen de raepeohen hunne pakjes tenminste droog thuis. X; Burgerlijke Stand. VENRAY. Aangifte van den 6 tot den 13 Dec. Geboorten. Cornelia Josephina Maria van Blerok. Arnoldina Antonetta Siberia Gooren. Franciscug Peter Johannes Greefkens. Lamberdina Gerarda Johanna Jenpiskéns. Sterfgevallen. Gertruda Johanna Mathea Custers, oud 9 maand. Catbarina Jenniskens, oud 12 jaar Hendrikus Cremers, oud 62jaar, we duwnaar van Petronella Weiten, echtge noot van Maria Catharina Steegh. Parochiekerk. In den loop dezer week zal de collecte voor algemeene armen. Morgen collecte voor de voortplanting des Öeloofs. Maandag uitvaart voor Kaatje Jenneakens. 9 uur de uitvaart voor Henriua Cremere. Dinsdag 8 uur Jaarg. voor Johannes Vergeld en echtgenoote Martinua en Johanna Vergeld. Woensdag half 7 de Ouldenmia. 8 uur Jaarg. voor Hend. Camps en Petronella Jenniskens. Donderdag 8 uur Sol. Jaarg. voor den Weleerw Heer W. H. Van Haeff. Vrijdag 8 uur Jaarg. 2de klas voor Willem Eibers, Theodora Arts, Johannes Eibers, Johannes van Rijswijk, Petrus en Maria Eibers. Woensdag, Vrijdag en Zaterdag zijn het quater temperdagen, geboden Vasten en onthoudingg- dagen. Paterskerk. Zondag om 5, 6, en 7 uur H. Mis met inetruc. tie 8 uur Hoogmis voor de levende leden der Aartsbroederschap,, waarna.Processie, 3uur Ves pers. 4 uur Metten, 5 uur Lol, preek en Te Daum. Dinsdag halt 8 Hoogmis, 5 uur Lof, Woensdag om 6 uur Ouldenmis. Vrijdag half acht hoogmis 5 uur Lol waarna H. Kruisweg. Volle aflaat o. g. v. Mariakapel Oostrum. Zondag half 3 uur maand Ahnbiddingsuiif met plechtig Lof, preek en akten van toewijding en eerherstel Maandag half 9 uur gezongen H. Mis voor de leden der Venraysche Handelscompagnie. Woensdag 7 uur Ouldenmis, vanaf uur wordt de H. Communie uitgedeeld. Worden gevraagd 1 smidsknecht voor Horst, 3 of 4 jaar a. h. vak. 1 boeren dienstmeid voor Baarlo (PaBchen 1 dienstmeid voor Venlo. I kleermakersknecht voor Venlo 5 of6jaaraan het vak. 1 jongen. 16 tot 20 jaar boerenwerk Venlo. 1 boerendienstmeid voor Orubbenvorst. 1 dienstmeisje voor bij Boxmeer. 1 keukenmeid voor Venray 1 paardenknecht voor Venray. 1 boerendienstknecht voor Venray, 1 dienstboden eenigzins bekend met de keuken, 1 bekwame kok of kookster of bekwame keuken» meid voor het jaar 1913 van 15 Juni tot 15 Sept. 1 net kamermeisje. 1 molenaarsleerling of 2de knecht op een'dorp bij Venlo Bieden zich aan 4 kindermeisjes 13 a 14 jaar. 1 dienstmeid 15 jaar voor huiswerk, 1 boerendienstknecht of daglooner. 1 boerendiensUnecht [Paschenj. Het kantoor is geopend op werkdagen van 12 tot 1 uur. Zondags van 's morgen 9 uur tot half 12. Bij elke aanvraag van werkgevers behoort 25 ct te worden betaald, aanvragen van werkzoekenden 10 ct. Bij aanvragen om ialichtingen op de aan vragen of aanbiedingen moet voor frankeering een postzegelvan 5 cent gevoegd worden N.B. Brieven om inlichtingen waarla sicb geen postzegel bevindt, worden niet beantwoord. HET BESTUUR. Wegens onvoorziene omstan digheden is onze Feestavond het bestuur.

Peel en Maas | 1912 | | pagina 2