Weekblad voor Venray, Horst en omstreken. 1 De Oorlog. Wettenmakerij. Zaterdag 14 December 19IS. 33ste .Taargang. No. 50 Uitgave van Firma W. Van den Munckhof, Venray. Dit num mei- bestaat uit TWEE BLADEN. De vereering van Sint Lucïe te Venray. Algemeen Nieuws. PEEL EN MAAS Abonnementsprijs per kwartaal voor VENRAY 50 c. franco per post 65 c. voor het buitenland "bij vooruitbetaling 85 c. afzonderlijke nummers 4 c. Prijs der Advertentiën van 1—4 regels 20 c. elke regel meer 5 c. letters en vignetten naar plaatsruimte. Advertentiën, 3maal geplaatst, worden 2maal berekend. dat moeder genas en haar niet alleen vervangen worden, de oad bedoelde .kom®!), altbans ,niet meer over het huwelijk sprak,ma/,r door alle partijen verslechterde maar zelfs goedkeurde, dat al t geld en onverstaanbaar gemaakte Drank voor den heugelijkon huwelijksdag wet, eveneens. bestemd, nu door Lucia onder de En laten we niet vergeten, de armen mocht verdeeld worden. middeleeuwsche Jachtwet vol- De jonge edelman wilde echter[gen3 Minister Regout een onzer met van haar afzien, en verzocht de slechtste wetten ie met de moeder bij haar woord te blijven. Zoowel als St. Oda, St. Barbara, St. Nikolaas, wier feesten wij in den laatsten tijd vierden, wordt ook St. Lucie te Venray en omstreken eene groote vereering toegedragen. Waar vandaan in Venray die groote vereering voor de H, Lucia 't Is bekend, dat zij een bescherm heilige is tegen ziekte in het bloed vooral tegen rooden loop, buikloop, dyssenterie, alsook patronesse tegen oogkwalen. Jaren is 't geleden, ouden van dagen weten het u nog te verhalen dat een kwaadaardige ziekte als rooden loop Venray teisterde. Huis voor huis vond men slacht offers, allen aangetast door diezelfde ziekte. Vanaf de kerk tot aan de Pators was er geen huisgezin waar niet een doodzieke, of een pas aan de ziekte gestorvene neerlag. De ziekte plantte zich voort langs het erf van den Boogaart tot aan de Langstraat. Onderwijl hield meo bijzondere oefeningen ter eere van de H. Lucie. Vandaar ook de St. Lucieprocessie en het St. Lucie- kapelletje. Dank aan hare machtige voorspraak hield de ziekte eindelijk op. Doch de trouwe vereering der Heilige bleef tot den huidigen dag, waarop we 13 December, haar patroonsfeest zoowel 's morgens als 's avonds hare trouwe vereerders ter kerke zien opgaan, om andermaal hare maohtige voorspraak en be scherming af te bidden. Niet onaangenaam zal 't den lezers zyn iets uit baar leven te vernemen, waaruit we tevens kunnen afleiden, waarom ze als Patrones tegen ziekte in.'t bloed, rooden loop en oogkwa len vereerd wordt. Let eens op de afbeeldingen van deze Heilige. Den hals met een zwaard door stoken, ofwel een zwaard in de hand, twee oogen op eene schaal of op een boek, een brandstapel aan hare voeten, aldus wordt ze ons De H. Lucia, wier naam ook dagelijks bij den Canon in de H. Mis voorkomt, was. van Syracusa geboortig. Van hare jeugd af be oefende ze de heilige deugd van zuiverheid. Reeds vroeg moest ze haar vader verliezen, een man vroom en rijk. Hare moeder ver loofde haar met een edelman. Doch Lucia, bleef doof als men over haar huwelijk onderhandelde. Moeder nu werd gevaarlijk ziek en gedurende vièr jaren onpasselijk van een bloed vloed. 1 Lucia overreedde haar op het Graf van de H. Agatha te gaan bidden. Met dit gelukkig gevolg, Moeder echter verontschuldigde zich door te zeggen, dat ze aan hare dochter vrije keuze liet. Lucia wilde niet en de liefde van den jongenman veranderde nu al spoedig in .gloeien den haat. Hij klaagde haar als christinne bij den landvoogd Paschalus aan. Deze vleide haar voortdurend en dacht haar zoo te winnen. Doch Lucia's fiere antwoord was.- Niets ter wereld kan mij van mijnen hemelschen Bruidegom scheiden, aan wien ik mij reeds lang weggegeven heb. En toen de landvoogd haar dreig de, dat hij haar aan zijne dienst knechten prijs wilde geven, om hunne vuile geilheid aan haar te boeten, antwoordde zij: Mijn lichaam zal niet geschonden worden, waar mijn ziel niet wil, noch behagen er in schept. En inderdaad God vrijwaarde haar voor zulke schanddaden, zoo dat zij, die baar tot die vuile euveldaad wilden wegsleepen, haar lichaam niet van zijn plaats konden krijgen. Zij had het voorrecht alsnu den marteldood te mogen sterven. Allerlei brandstoffen werden om haar, die daar stond als een steenen beeld, opgestapeld en haar lichaam werd met olie besproeid. Doch de vlam, hoe fel ook gevoed, liet haar ongedeerd. Bij het zien van dit dubbel won der geraakte de landvoogd buiten zich zelve van woede en veroordeel de haar tot de hevigste folteringen die hij bedenken kon. Dat alles doorstond zij met bovennatuurlijke standvastigheid en bezweek eerst toen haar de keel met een zwaard doorstoken werd. Onze tijd staat in 't leeken van de wetten makerij, schrijft R. in »de Zuidwillemsvaart". De liberalen verwijten de recht- schen, dat zij nog niet genoeg wet ten gemaamt hebben. En de liberalen zelf hebben al weer op hun program staan 'n drietal ontwerpen, die niet voor de poes zijn: 'n gewijzigde grondwet, emeen kiesrecht en staatspen sioen Wij vragen ods af, waar 't op den uur met al die wetten naar toe moet. De ouwe en verouderde dingen, daar blijven we mee zitten. De Gemeentewet mag onder- gekende, dehand wel eens door een nieuwe geen Drankwet aan 't moreel van ons volk knaagt. Met al dat oude goed blijven we zitten en men gaat maar ijverig door met nieuwe wetten in elkaar te flansen. De beide kamers loonen over van advocaten. Maar wie er *;oede wetten maken, zij niet. Het scbijnt, dat de hnele juristerij 't er op toelegt iets voor den dag te brengen, waarin de knapste advo caten een gelegenheid v;nden om met elkaar aan 't redeneeren te gaan. 't Volk verstaat van de heele wet geving geen steek. E toch moet't de wetten naleven. En wat wonder, »at 't volk ze niet verstaat, als di enen, die ze gemaakt hebbep, er' naderhand mekaar over aan 't ph rharen gaan. Men roept altijd: k.yqipa juristen daar is in de kamep^-.( L.% a aan. Maar wij zéggen T or zftfen'er ai' veel te veel, 't wordt tijd, dat ei knappe menschen komen, die zin hebben voor oe praktijk, die verstand genoeg bezitten om bijvoorbeeld een drankwet te maken van vier, vijf artikelen, die iedereen verstaat en waar men geen advocaat voor noodig heeft om ze na te leven en te ont- duiken. We staan er op dat men geleide lijk de sociale wetgeving tot stand brengt. Maar niet, dat men de menschen met honderden wetsartikelen op lijf valt, waar de ontwikkelste werkgever nog moeite mee heeft. zee niet, en zich geen kolen verschaffen, want de Grieksche vloot blijft op den loer liggen. Een teiegram uit Constantinopel bericht, dat men een Grieksch eskader van 6 schepen in de buurt der Dardanellen heeft gezien. De Turksche Vloot. pe mes in aanraking te komen, dat de spieren werden doorgesneden, waardoor hy het gebruik van dat lichaaamsdeel wellicht voor altijd zal moeten missen. Jan Olieslagers, de bekende Antwerpsche vlieger, heeft er genoeg van, hij zal voortaan geen deel De «New York Herald" verneemt tele- j meer nemen aao die waaghalzerij. Hy ia grafisch uit Athene, dat de schepen, die een van de weinige, die met succes gevlo» de Dardaoellen doorvoeden melding gen heeft eo nu alleman vliegt en bet vet maakten van Turksche vlootbewegingen.van de ketel ia, staakt hij het gevaarlijk Men meent, dat zulks wijst op de'bedrijf, Gangmaker wordt hy ook niet plannen der Turken om de Dardanellen j weer, daar is hy te rijk voor geworden, zaken te Weenen, druk op, dat de mogendheden zich de voorwaarden, wordt gesloten, vertelt een Belgisch sportblad. Geen mollen-verdelging. De Gedeputeerde Staten der provincie Gelderland, overwegende, dat in verschil» lende gemeenten in hun gewest in den laatsten tijd eene strafverordening is vast» gesteld, waarbij verboden wordt op eens anders grond mollen te vangen of naar mollen te delven, zonder schriftelyke ver» gunning van den eigenaar of gebruiker van dien grond Overwegende voorts, dat het tegengaan van het verdelgen van mollen hoogst ge» wenscht is, met het oog op bet groote gevaar, dat voor deD landbouwer zal ont» staan door het uitroeien van dit zoo uiterst nuttige dier Heboen aan de gemeentebesturen in dit ge we t, voor zooveel noodig, in ernstige overweging gegeven een verordening, als bovenbedoeld, in het leven te roepen. Wraakneming. $$>••- -djt P. Arandinga afgebrand. l>ó oorzaak, schrijft de -Prov. Gr.Ct." is allertreurigst. Toen een half uur voor het uitbreken van den brand de ruim 50jarige knecht Harm IJpma beschonken 'huis kwatn en zijn patroon hem daarover onder handen nam, dreigde de dronkaard, dat hij de boerenplaats in brand zou steken. Men nam daarvan weinig notitie, omdat hij dit dreigement reeds vaker geuit had. Toen bij zich dan ook spoedig daarop naar achteren begaf, dachten boer en vrouw aan geen kwaad en men meende dat hij op de kooi zijn roes ging uitslapen. E9ü vreese- lijk geknetter toonde echter weldra, dat de knecht woord had gehouden. Hij zelf wasechter niette vinden. Tot... even na middernacht de brandspuitgasten zijn lijk vonden nabij het brandende hooi. Zijn lichaam was een onherkenbare klomp geworden armen en beenen waren ver teerd, het hoofd bijna. Slechts aan den rug was te zien dat men nier met een raenschelijk overblijfsel te doen had. Kommies mishandeld. Maandagavond hebben een viertal per sonen by Dinxperlo een Pruisischen commies aangevallen. De man werd van zijn fiets getrokken en mishandeld, zoodat hij werd verwond, aldus meldt de «Geld." De daders wisten naar Hollandsch gebied te ontkomen. Wildezwijnenvleescli. Maaüdag werden op het keuringsbureau te Gocb voor het buitenlandscbe vleesch vier wilde zwijnen aangegeven, die in Holland geschoten waren. Landonlginning. Voor de te ontginnen broeklanden in Beugen hebben zich, naar de G. schrijft, reees meer dan 35 Hollandsche boeren aangemeld. Deze ontginning belooft voor Beugen een buitenkansje te worden en tevens vooruitgang te brengen. Een veelzijdig talent. IntIJIst wordt een gemeente werkman gevraagd, die niet minder dan 7 baaDtjes zal moeten vervullen, n.l. van doodgraver, wegwerker, klokluider, onderhouden der brandspuiten, zandstrooier, boomsnoeier de was, had i. d. E., doordat de lamp e" helper bij den reinigiDgsdieost. Zoodoende toch kan Turkije plotseliog uitging, het ongeluk met zijn Onder de vier sollicitanten bevindt zich nieuwe troepen uit Azië laten j rechterhand zoodanig met het vlytnscber. °°fc een Ondanks den gesloten wapenstilstand is toch nog gevochten. Vooreerst moeten de Bulgaren vier uur na het sluiten van den wapenstilstand Adrianopel nog hebben aangevallen. Of zy toen al wisten dat het vechten moe9t worden is niet bekend. Bij Skoelari is het kanongebulder gewoon doorgegaan. De Turksche bevelhebber der stad wil van geen wapenstilstand weten. Hij ge» looft er blijkbaar niet aan. De mededee- ling van den wapenstilstand werd hem door een Montenegrynsch officier als parlementair overgebracht met een tele gram van Nazim pasja, den Turkscheu hoofdaanvoerder, erbij. Maar Hassan Riza schiet door. Het bericht is mij niet officieel overgebracht, zegt by. Eerst lieten de Montenegrynen hem een tijdlang vuren, maar later begonnen zij mee te doen, tot de Turksche kanonnen zwegen. Griekenland. uit te varen eD den strijd aan te binden met de Grieksche vloot. De Turksche oorlogsschepen hebben den omtrek van Constantinopel verlaten eD liggen thans te Kale Sultane geankerd, terwijl de Turksche torpedovernielers bij bet einde der Dardanellen verkenningen hebben gedaan. De vredesonderhandelingen. Uit Sofia wordt aan de Frankf. Zig. bericht, dat men daar geloofr dat de regeling van de Adrinanopel, alsmede die van Saloniki, de hoofdpunten vaD de onderhandelingen zullen vormen. De toongevende kringen leggen het vertrou wen aan den dag, dat men op alle punten tot een vreedzame oploss'mg zal komen. In Tsjataldzja moeten de onderbande* laars elkaar het woord hebben gegeven de vredesonderhandelingen uiterlijk tegen nieuwjaar ten einde te brengen. Het Fremdenblatt, het olficieuse orgaaD j.er>lcT.dscbe legt er nogmaals na< Europeesche groote hebben voorbehouden waaronder de vrede aan een onderzoek te onderwerpen in deze richting, dat zal worden aan getast. Het blad drukt de hoop uit, over een snel verloop van de vredes onderhandelingen, die slechts bemoeilijkt kunnen worden door de kwestien van den afstand van Janina en Skutari. Bulgaarsclie gruwelen. De "Daily Telegraph" publiceert een bericht van haar correspontent te Wee» nen, dr. Dillon, waarin melding wordt gemaakt van afschuwelijke gruwelen, die eeD onuitwisbare vlek werpen op de Christenen van den Balkan. De corres» pondent heeft berichten ontvangen uit Constantinopel en Boekarest, volgens welke de soldaten der Balkaüstaten on» meDSchelijke slachtingen zouden hebben aangericht onder de onbewapende Turksche bevolking in den omtrek van Saloniki. De ongelukkigen werden door de Bulga» ren niet slechts vermoord, doch moesten, naar verluidt, duivelsche martelingen doorstaan. De schandelijkheden, waarvan de vrou» wen het voorwerp waren, laten zich niet beschrijven. Tot het ergerlijkste moet wel gerekend worden, dat gewonden met opzet levend werden begraven. Dr. Dillon deelt ten slotte mede, dat de bijzonder» heden van deze gruwelen wel niet lang meer onbekend zulleD blijven, daar de consuls van Frankrijk. Duitschland Enge» land en Italië reeds uitvoerig hierover aan hun regeeringen hébben getelegrafeerd. Men twijfelt er nn niet langer aan of hét is een doorgestoken kaart geweest met de andere Balkanlanden dat Grieken land den wapenstilstand niet mede onder Ongelukken. Men meldt uit Valkenburg aan de Msb, De landbouwersknecbt M. te Hulsberg geraakte onder een kar en was op slag dood. Maandag trof den molenaar v. d.E, te Cuyk een droevig ongeval. Bij het onderzoek van een geslacht varken, het- vermoedelijk aan tuberculose lijden I

Peel en Maas | 1912 | | pagina 1