De Oorlog twee bladen. Uitgave van Firma W. Van dei Munckhof, Venray. Zaterdag 7 December 1912. 33ste Jaargang. No. 4=9 Dit nummer bestaat uit Wapenstilstand. Abonnementsprijs per kwartaal der Advertentiën in den kraag heeft gekregen j wusteloos neervalt, terwijl de kleine 't Is maar een vraag, anders niet. werktuigelijk herhaalt Dat opschrift is ook niet voor de poes Dat belooft wat! Daar zal wat loskomen Minstens een gloeiend protest tegen «Muilkorf wetten" of iets der- gelijks. Och neen, lezer, zoon vaart zal het wel niet nemen; er zullen geen dooden vallen. Wij vragen alleen maar vrijheid. Ja juist! Vrijheid om wat Om met tuf-tufs de wegen van Venray onveilig te maken en eerzamen wan delaars doodsangsten en wolken stof op het lijf te jagen t Nogmaals neen. lezer; die vrijheid bestaat immers reeds lang Wij vragen slechts de vrijheid om een borreltje te laten staan. Wij vragen vrijheid van den drinkdwang. Weg met dien dwang Het is ellendig: men moet drinken of men wil of Diet; haar of geen haar toch kammen Brengt gij een bezoek bij vriend of vriendin, drank komt er op tafel. Altijd en eeuwig de flesch of de Bij een ochtendbezoek zullen de gastheer of gastvrouw wel net zoo lang zeuren totdat gij een borrel aanpakt: alleen door er zich op te beroepen, dat men tot het Kruisver- bond of de Mariavereeniging behoort kan men die vriendelijk uitnoodigen de lippen sluiten. Maar niet altijd, want sommige lui schijnen het aar dig te vinden, wanneer men pro beert om zoo iemand ontrouw te doen worden aan zijn belofte. Wij gunnen bun die «aardigheid. Bedankt gij 's morgens voor een bittertje, dan zijt gij niet zoo goed of gij moet een glas port, madera o iets dergelijks slikken. Men moet en zal iets gebruiken. Kijk, dat noemen wij nu drink dwang. Brengt gij 's avonds een bezoek, de flesch of kan is van de partij. Natuurlijk niemand zal het afkeuren dat men om de gezelligheid te ver- hoogen, een pot bier of een glaasje wijn naar binnen slaat. Wat is echter bet geval De gastheer schijnt te meenen dat do deugd van gulheid bestaat in bier o wijn te gieten en te blijven gieten Iemand die den geneelen avond over een paar glaasjes doet, dat is de rechte niet. Den gastheer met een «kliekje" te laten zitten, dat gaat niet. Kijk, dat noemeu wij nu drink dwang, De gastheer acht zich verplicht beleefdheidshalve zelf het voorbeeld te moeten geveD, ook al heeft bij geen zin; en de gast durft ook al weder,'ook." ren vallen hem te voet en smeeken uit dezelfde beleefdheid niet weige-Maar dan vragen u, o gulle om genade, maar de meester blijft ren, al weet hij vooruit dat hij bet gastheer aan wieu J. Jchuld, dat doof voor die smeekingen en blij.t den volgenden dag duur moet be- uw vriend een stuk of echalf stuk het kind doorranseleD, tot het be- koopen. Aan dien sleur moei toch eens een einde komen. Vreemd genoeg! Men wordt al-, leen gedwongen om alcoholhoudende dranken te slurpen. Want wie krijgt het in zijn hoofd, om iemand een tas koffie of thee op te dringen (Dames kransjes laat ik er buiten). B;dankt: Adieu »Ik Het martelaarschap van katholieke schoolkinderen in Polen. zal niet in 't Duitsch bidden.'' Hsgzn. m uraiJBjco iaat i«. mu.vv..;. Krachtens het wetsontwerp iu men voor een tas koffie of thee. Afge-1908 door den Pruisische Landdag tt;. vroor ianooor hi«r aangenomen, zijn 8000 U.A. grond loopen. Uit. Maar jenever, bier, wijn, men blijft opdringen. Het gebeurt zelfs, dat achter den rug gezegd wordt, van iemand, die uiterst weinig drinkt 't is een beste kerel, in alle opzichten; hij is gezel lig, vriendelijk; één ding is dood jammer; drinken doet hij zoo goed als niets. Inderdaad, doodjammer Tegenover dien drinkdwang vra gen de drankbestrijders en bestrijd— ste-s vrijheid. Vrijheid voor allen. Wil iemand in het gebruik van sterken drank een genot zoeken; het zij zoo, ieder zijn opinie. Maar dan eischen wij ook voor ons vrijheid alleen datgene en alleen zoo veel te gebruiken als wij zelf verkiezen. Dat gezanik Och kom nog een glaasje, op één been kun je niet oopen", moest uit zijn. Binnenshuis kunnen we enorm veel doen om het drank misbruik te beperken. De gewoonte alcoholische dranken op te dringen is algemeen verspreid, 't Zotte denkbeeld bestaat nu eenmaal, dat men zonder dat niet hartelijk, of gastvrij is. Niet minder zot is de gedachte, dat drank nood zakelijk is, om gezelligheid te ver krijgen, ofschoon een matig gebruik door 't opwekken der vrijmoedig heid de genoegens van het samen zijn verhoogt en ik altbaus dezen factor tot verhooging der levens vreugde niet gaarne zou missen. Doch is hoogst ongepast iemand iets op te dringen, waarvan we nie weten of 't voor den gast wel goed is, te meer daar hij dikwijls niet durft te weigeren, omdat hij denkt, dat het «onmannelijk'' is, niet te drinken, alsof 't niet veel manlijker ware den moed te hebben openlijk tegen vooroordeelen op te komen en te weigeren; Inderdaad, 't pleit niet voor onze beschaving, dat het gesprek niet vlotten wil, wanneer eerst de tongen Diet zijn losgemaakt door den alco hol. Zeker, dat opdringen is gewoon lijk goed badoeld, maar het is en blijft een uitwas van de deugd van gulheid. Weigert iemand den gepresen- aan de Polen ontnomendie er de wettige bezitters van varen, om verdeeld te worden tusscL n Duitsche protestantsche kolonisten In de scholen van p-.len wordt de verduitsching en verpv >testanting met onverbiddelijkheid ja uet wreed- ieid voortgezet. Een Poolsch blad geeft daarvan spreaende voorbeelden: De klas is uit. «Stilroept de meester. Hij maakt slordig een kruis en jegint automatisch «Vater unser der du li l Hij houdt plotseling jp, omdat niemand hem aru i ')e kinde» ren zitten metstia gli.i1' gelaat te kij en. De meester buigt zich naar hen en herhaalt opnieuw: «Vater unser der du bist en opnieuw stilzwijgen. De meester, rood als een kreeft, stormt naar de voorste banken en pakt een jongen bij de haren. «Begin bruli de meester. Bleek stamelt de jongen: «lk bid niet in het Duitsch De meester gooit den jongen tegen den muur aan, waar hij bewusteloos neervalt. y De meester neemt een stok en roept: «Maria Xluska Een bleek meisje staat uit haar bank op en zegt dat zij niet in het Duitsch zal bidden. De meester slaat haar in het gezicht, dat het bloed er uitstroomt, maar de kleine weent niet. «Martin Pilal 1" roept de meester een oogenblik later. Een sterke groote jongen staat op en ook hij zegt, dat bij niet in het Duitsch zal bidden. Hij krijgt stok slagen op het hoofd en het gelaat, doch hij verroert geen vin. Alleen werpt hij den meester een blik toe en mompelt: «Hond Met oogen van woede en haat beschouwt de meester die kleine koppige hoofden, die gezichten, met bloed overdekt. Plotseling nadert een klein meisje hem en zegt op klagenden toon. «En ik? Ik heb nog niets ontvangen En de meester slaat zonder mede» lijden het kleine meisje met den stok in het gelaat, maar het meisje zegt teerden drank, laat dan de gastheer moedig ophouden met zeuren; is de weigering] «Ik ben ook een Poolsche, ik zal niet gemeend, welnu, op die manier, niet in het Duitsch bidden.' straft «de weigeraar" zich zelf. De meester, die zich nu als gek En gebeurt het niet, wauneer de aanstelt, begint het arme kind gru» politieke za en. bezoeker goed en wel weg is, dat de' welijk te ranselen dat het hulp en Volgens de -Agence Bulgare' meldt gastheer zegt »nou die lust'm moord schreeuwt. De andere kinde« zijn de volgende PEEL MAAS Weekblad voor Venray, Horst en omstreken. 1 voor VENRAY g voorhe^bmtenland bij vooruitbetaling «5 c. afzonderlijke nummers Prijs van 1—4 regels 20 c. 5 c. elke regel meer letters en vignetten naar plaatsruimte. Advertentiën, 3maal geplaatst, worden 2maal berekend. O I (n.miil da hlaina De wapenstilstand is dan onderteekend, aldus werd Dinsdagavond nog via Berlijn uit Koostantinopel geseind. Griekenland evenwel, dat zich sterk tegen het voorstel tot den wapenstilstand kantte, blijft doorvechten. De Grieken zijn slecht te spreken over hun Bulgaarsche bondgenooten, een ge volg vooral van de groote meeningsver- schillen oier Saloniki. Het sluiten van den wapenstilstand is een groote stap naar den vrede, waarop de diplomaten dan ook met zekerheid rekenen. De verwachte spoedige tot stand koming van den vrede zal wel geen andere oor zaak hebben dan de zelfbeperking van Bulgarije, dat er alle reden voor heeft door te groote gebiedsuitbreiding Roe- nenic niet teg9n zich in het harnas te jagen. De betoogingen, d-e dezer dagen te deden duidelijk óittooie» dat het Roe-, moensche volk niets weten wil vu een grooter Bulgarijo, zonder Roemenie ins gelijks zijn gebied zou zien toenemen. Hoe minder veeleischend de regeering te Sofia ten opzichte van Turkije is des te geringer ook zal de onrust in Boekarest zyn en des te kleiner de compensaiie- eischen. We wezen al op de oneenigheid onder de Balkanbondgenooten en dat uiteen- loopen der gevoelens is al heel 9terk tot uiting gekomen, du Griekenland op eigen houtje den oorlog voortzet; De Grieken beklagen er zich ook zeer over, dat de Bulgaren öO 000 man van hun legerkorps uit Thracië naar Saloniki zonden, waar toch hun bondgenooten de zaken alleen goed afkonden. Die 60.000 man waren heel wat beter in de Tsjataldsja linie te gebruiken geweest, waar ze een beslissend Bulgaarsch succes hadden kunnen be vechten. Duidelijk blijkt dan ook uit deze handelwijze, dat Bulgarije Saloniki niet aan de Grieken wilde overgeleverd zieD. Evenals Saloniki een twistappel is tusschen Bulgarije en Griekenland, zaait het bezit van Monastir verdeeldheid tusschen Athene en Belgrado. En wanneer het straks tot verdeeling van den Turk- schen buit komt. zullen de mogendheden de handen vol hebben om geen nieuwe conflicten op deo Balkan te voorschijn te roepen. Saloniki en Monastir wei pen nu al dreigende schaduwen over de vorkregen successen in dezen bevrijdingsoorlog, zooals de bondgenooten bun gemeenschap pelijke plundering van Turkije vol geest drift genoemd hebben, en die schaduwen worden nog vergroot door de omstandig heid, dat ook ernstige tegenstellingen zouden bestaan tusschen Montenegro en Servië. Intusschen komt die verdeeldheid aan den Europeesehen vrede eenigszins ten goede, want Servië weet nu, dat het bij zijn eischen den Balkanbond niet achter zich heeft. Voor de Europeesche diplo- matie opent zich hiermede tegelijkertijd j een prachtig terrein voor het doen van voorwaarden voor den wapenstilstand gesteld 1. De oorlogvoerenden blijven in hun stellingen. 2 De belegerde steden worden niet opnieuw van proviand voorzien. 3. De toevoer van levensmiddelen voor het Bulgaarsche legor zal geschieden over de Zwarte Zee en Adrianopel, en wel van den tienden dag af na het sluiten van den wapenstilstand. 4. De vredesonderhandelingen zullen 13 December te bonden beginnen. óór den wapenstilstand. Volgens den correspondent van de New-York Herald" te Mustapha Pacha, deed de bevelvoerder van het Bulgaarsche leger rond Adrianopel aan den commandant dier stad het verzoek zich over te geven, daar alle tegenstand toch nutteloos was en men zoodoende noodeloos bloedvergieten kon voorkomen. De Turksche bevelhebber was bereid het verzoek in overweging te nemen, terwijl de Bulgaarsche bevelvoerder beloofde stappen te doen bij tsaar Ferdinand om voor het garnizoen de meest geschikte voorwaarden van overgave te verkrijgen. Dit is klaarblijkelijk het laatste woord van Bulgarije alvorens het tot de uiterste maatregelen zal overgaan. De toestand van het garnizoen was zeer ongunstig wegens gebrek aan munitie en de noodige levensmiddelen voor de nu - lijke bevolking, terwijl de inneming der stad - or de Bulgareo slcM» «en kwestie is van bet. opofferen van eenige menscDen- ïeh der voort. - was do aaükotflSt van bdD »r vol o®eie ren sabels in het Bulgaarsche kamp. Verscheidene ervan waren sabels van Turksche generaals. Italkangruwelen. De -Times ontvangt uit betrouwbare bron van den Balkan berichten, die doen zien, aan welke gruwelen Servische en Bulgaarsche troepen zich hebben schuldig gemaakt. Zoo wordt uit Saloriki aan het Lon- densche blad gomeld Macedonië is gedrenkt door het bloed van onschuldige slachtofter8. Het is bekend, dat de Bulgaren zich bediend hebben van de woeste Komitat» sjis, waaraan, daar de geregelde Bnlgaar- sche troepen naar Ttiracië zijn gezonden, nu Macedonië geheel is overgeleverd. In sommige plaatsen zooals b.v. in het district Avret Hissar, hebben vreeselijke slachtin gen plaats gehad onder niet-combattanten, zoodat hier en bijna geen enkel mohamme daan het bloedblad heeft overleefd. Intusschen hebben mohammedaansche benden ook in sommige streken vreeselijk buis gehouden en in de omgeviDg van Dede Agatsj beele dorpen platgebrand. Servië-Oosienrijk. Over de Servisch OosteDryksche verhoudingen loopen de krantenberichten eenigszins uiteen, maar over het algemeen kan wel gezegd, dat de toestand aanmerke lijk is opgehelderd. Van Servische zijde wordt het voorgesteld, of Oostenrijk -bak zeil" gehaald heeft, daar de Oostenrijksche kroonprins te Berlijn geen voldoenden steun zou hebben gevonden, terwijl van Oosten rijksche zijde verzekerd wordt, dat Servië teruggekrabbeld is, omdat Rusland het zijn steun zou hebben ontzegd. De opklaring van de politieke atmosfeer wil echter nog niet zeggen, dat daarmede ook alle wolken opeens zijn verdwenen. Integendeel, de lucht blijft nog dontter en somber, maar zooals een politieke plaat in de -Evening Standard" van zaterdag avond het voorstelt tusschen de gescheur de wolken komt even een waterzonnetje stralen en dat zonnetje staat aangeduid met -peace" (vrede). Kondoiu Skoetari. Dinsdagnacht deden de troepen van het

Peel en Maas | 1912 | | pagina 1