Meer „zelfstandigheid" Uitgave van Firma W. Van den Munckhof. Venray. Zaterdag- 8Q November 1912. 33ste Jaargang. No. 48 Cl (^=7^ Dit nummer bestaat uit TWEE BLADEN. Gemeenteraad te Venray. Abonnementsprijs per kwartaal voor VENRAY franco per post voor het buitenland bij vooruitbetaling afzonderlijke nummers Prijs der AdvertentiSn van 1—4 regels 20 c. elke regel meer 5 c. letters en vignetten naar plaatsruimte. Advertentiën, 3maal geplaatst, worden 2maal berekend. II. De »kudden" zijn thans geen groe pen van menschen meer, die naast wonen en dorpen of steden;vormen. De «schapen" zijn verspreid, maarzij hebben toch hun herders en spoeden naar denzelfden stal. wanneer de wolven naderen en de herders op hun horens blazen. Al wonen de leden der nieuwe organisaties van het menschdom niet meer naast el kander in werkelijkheid zijn zij nog meer door allerlei banden met elkaar verbonden dan de boeren en burgers der middeleeuwsche dorpen en steden. Niet alleen het menschdom, ook de standen, ook de verschillen de ambachten en vakken zijn met terdaad meer één dan ooit te voren. De «leiders" der nieuwe organisaties hebben, over het algemcc-a, oneindig meer menschen, die hen oneindig meer volgen dan de burgemeesters en pastoors der middeleeuwsche ge meenten en parochiën. Willen wij ons Limburgsch'volk trouw doen blijven aan zijn katholiek geloof, willen wij het beschermen tegen de gevaren van het socialisme, die thans dreigen, dan behooren wij dus eerst en vooral rekening te houden met deze groote verandering der wereld, waarin wij leven. Maar ook het groot verschil tus- schen den modernen mensch zelf en onze voorvaderen mogen wij niet uit bet oog verliezen. Meer dan ooit heeft thans de gewone man van het volk, op allerlei gebied, een zekere ontwikkeling noodig. Hij moet meer weten dan vroeger. Ook zijn wil moet gestaald worden. In de wereld, waar bij woont, voelt hij zich meer «alléén" dan vroeger, hij staat daar metterdaad aan heel andere en veel grootere gevaren bloot dan zijn ka tholieke vader of grootvader, Indien wij niet zorgen, dat de verschillende standen van ons Limburgsch voIk in bloeiende katholieke organisaties vereenigd worden, dat het socialisme hier nergens sterke organaties in het leven weet te roepen, en dat onze middenstand niet onbewust liberale ideeën huldigt-- staat hij aan nog veel grootere gevaren bloot in de wereld, waarin hij werkelijk leeft en werkt. Maar al ons pogen zou, helaas, ijdel blijken, indien wij vergaten, dat ook de beste Katholieken, zooals wij zeiden, moderne menschen zijn. Al verkondigen wij dezelfde leer, die door de Apostelen werd verkon digd, al is en blijft de Kerk inder daad «de kudde" van Petrus, al wordt nooit of nimmer iets gewijzigd aan de goddelijke instelling der kerkelijke hierachie; ook op gods dienstig gebied moeten wij, Katho lieken, steeds indachtig blijven, dat wij niet meer tegenover middel eeuwers staan. Wanneer wij voor een oogenblik de Kerk buiten beschouwing laten, zal wel niemand ons tegenspreken, als wij zeggen, dat bet kinderlijk vertrouwen, waarvan de middel eeuwer tegenover de menschen zijner omgeving zoo dikwijls blijken gaf, in de moderne wereld met recht meer en meer verdwijnt. Ook de overheid wordt door den modernen mensch niet meer blindelings ver trouwd. Pogingen om hem tot blinde gehoorzaamheid te dwingen, prik kelen hem tot verzet; zelfs daar, waar hij anders, misschien zonder eenig nadenken, van zelf in de ge- wenschte richting zou zijn gegaan Een burgemeester, die thans de menschen nog wil «dwingen", krijgt 'het spoedig, zelfs op het kleinste boerendorp te kwaad. Ook de uitwendige praal, waar mee bet gezag zich pleegt te om ringen, en die inderdaad bij het gezag behoort, maakt thans niet zooveel indruk meer als vroeger. De moderne mensch, als type, mist oneindig vcc! schoon», dot dsn ids» listischen middeleeuwer eigen was. Maar de natuurwetenschappen heb ben een atmosfeer geschapen, waarin de mensch overal het reëelle zoekt. Te veel vertoon wekt slechts zijn afkeer op. Schoone redevoeringen blijft hij bewonderen; maar zij laten hem spoedig koud, waoneer hij geen daden ziet. De couranten vertellen hem alles wat in eigen land en in het buitenland geschiedt. Hij vergelijkt de toe standen in eigen omgeving met die van andere streken Ook onder het gewone volk zijn wakkere mannen, die, bij alles wat zij zien en hooren hun verstand den kost geven. Gewo ne bakkers, kellners en barbiers reizen zelf de halve wereld rond. Ons Limburgsch mijndistrict zit vol werklieden, die door heel Oostenrijk door heel Westfalen of België zijn rondgetrokken, ln opvattingen en gebruiken heeft bij hen de traditie van eigen familie, geboortedorp of stad veel van baar oude macht verloren. Hun nieuwe omgeving zien zij met zeer nuchtere oogen aan. Nu do couranten zelfs gewone mijnwerkers op de hoogte houden van wat hier en wat elders in de groot industrie geschiedt, be ginnen ook zij, vooral de wakkersten onder heD, belang te stellen in alles wat thans in de wereld voor of tegen den werkman wordt gedaan. Onwillekeurig vormen zij zich een eigen opinie over vele dingen, waar aan vroeger een werkman nooit dacht. Ook over diDgen, die het mijnvak volstrekt niet raken en tot heel andere sferen hooren, beginnen zij, haast onbewust, een eigen, al is het weinig gemotiveerde oordeel te vellen. Dat «eigen" oordeel is echter metterdaad slechts zelden het resul» taat van persoonlijk nadenken en wer kelijke studie Iedereen wil thans uit eigen oogen zien. Maar in werke lijkheid zijn de menschen over het algemeen misschien nooit minder oorspronkelijk en in dezen zin, dus minder "zelfstandig" geweest dan juist thans. Duizenden en duizenden van menschen praten onbewust een voudig na, wat hun in de vergado» deriugen hunner organisaties en in hun couranten wordt verteld. Het zijn ook niet de argumenten die hier den doorslag geven. Nooit of nimmer zal het napluizen van argumenten werk worden voor den gewonen man uit het volk. Het zijn de personen, het zijn do organisaties zelf, in wier naam betr effende per« sonen schrijven of spreken, die, ook in deze moderne wereld, de man van het volk leert kennen en liefhebben verachten of haten. Middenstanders zoowel als arbeh ders, die beweren en soms heilig meenen, dat zij over alles hun eigen oordeel vellen, doen ook thans niets anders dan geloof hf hten aan de leiders, aan wie zij hu vertrouwen hebben geschonken. Maar, om dat trou ven te kun nen winnen, moet r: thans ook den g°VC<ïripp r volk voldoende met eigen oogen laten zieo, om hem te doen gelooven, dat hij inderdaad zijn «eigen" oordeel 7elt. De mensch is zoo dikwijls be» drogen uitgekomen, wanneer hij zich liet leiden, dat hij zijn leiders althans niet meer vrijwillig blindelings volgt. Om het vertrouwen van het volk te kunnen winnen, moet men ook, vooral thans, zich niet beperken tot geleerde bespiegelingen, tot schoone woorden en heilige vermaningen: de menschen der «groote schare" volgen ten slotte hen, die zich door daden kloeke mannen en geschikte leiders toonen. Het is evenwel juist om die daden en om de werkelijkheid te leeren kennen, dat heden teD dage, nu de wereld zoo vol bedrog en leugen is, ook voor den gewonen man van het volk meer ontwikkeling noodig is dan vroeger. Evenals thans, nu de mensch buiten de organisatie van zijn stand en van zijn eigen vakgenooten, zich overal zoo «alléén*' gevoelt, de wil van den eenling meer moet worden gestaald en een heel bijzondere zorg moet worden gewijd aan de vorming van standvastige «karakters", ook bij den gewonen arbeider en midden-» stander: zoo moet thans, nu zoovele verleiders en vijanden van het chris« telijk geloof zich rond bewegen onder het gewone volk, nu iedereen boeken en couranten leest en zoovele ver« derfelijke geschriften onder alle standen der maatschappij in de huis« gezinnen binnendringen, bet ver» stand van onze katholieke menschen meer worden voorgelicht en ontwik» keld. N.K.Ct. OPENBARE VERGADERING van den op Vrijdag 22 Nov. nam. 3 uur, Afwezig de heer G. Camps. De Voorzitter opent de vergadering met dat bij een goed beheer der gemeente gebed, waarna de Secretaris de notulen financiën aan dit artikel we! degelijk der vorige vergadering voorleest, die on- j dient de hand gehouden te worden. In de gewijzigd worden goedgekeurd. J raadsvergadering van 17 Juni dezes Alvorens over te gaan tot behandelen jaars keurde de Raad dan ook goed de der agenda wenscht de Voorzitter naar (nieuwe regeling der werkzaamheden aanleidiDg der in de vorige vergadering besproken zaak over het aanbieden van grond aan de boerinnenscbool, op voor stel van den heer Geurts eenige woorden te spieken, De Gemeente heeft bedoeld aanbod aan den heer Verheggen gedaaD, doch kreeg ten antwoord dat, hoewel de commissie met zeer veel belangstelling van dat aan bod had kennis genomen, er toch vrees bestoDd hierop niet kon worden ingegaan, omrede er door andere gemeenten even voordeelige aanbiedingen ïiju gedaan. Mocht de oommissie nader willen onder handelen dan zal het G. B. van Venray daarvan mededeeling ontvangen. De Voorzitter betreurt alzoo dat men niet eerder een aanbod gedaan heeft, doch die het eerst komt, het eerst maalt. Verder stelt de Voorzitter aan den Raad de vraag of de aan de arbeidsbeurs toegekende subsidie eene doorloopande is. Een der bestuursleden heeft de op merking gemaakt dat er eene doorloopende subsidie is aangevraagd. De heer Fonck meent dat er eene jaarlyksche subsidie is aangevraagd. De heer Aerts meent alleen voor 1913. De Voorzitter acht het eene kleine moeite ieder jaar opnieuw aan te vragen, l)e beeren Micrreis en Geurrs zfln van hetzelfde gevoelen. Wordt besloten dat ieder subsidie genietend gezelschap deze jaarlijks opnieuw moet aanvragen en tegelijkertijd verslag uitbrengen. De Voorzitter deelt nog mede dat hij over het aanschaffen van nieuwe school banken met den district-schoolopziener heeft gesproken. Deze achtte het echter wenschelijk dat, in verband met het nieuwe K B. eenigen tijd gewacht werd en met hem overleg werd gepleegd. Ook over de muur aan de speelplaats te Oostrum was de schoolopziener niet best te spreken. Een speelplaats is geen apenkooi, de kinderen dienen vrij uitzicht te hebben, daarom wordt voorgesteld de muur ge deeltelik door een ijzeren hek, waarvan kosten op circa f 100 geraamd worden, te vervangen. Ook zal men trachten dit nog als bijwerk van het dezen zomer geleverde werk te doen aanmerken teneinde de rijkssubsidie te krijgen. Wordt goedgevonden. Hierna wordt overgegaan tot behande ling der agenda 1 Aanbieding gemeenterekening 1911 met rapport der commissie van onderzoek. De Voorzitter leest het rapport der commissie, dat als volgt luidt, voor Aan den Raad der Gemeente Venray. «De Commissie van onderzoek der Gemeenterekening over het dienstjaar 1911 heeft de eer U mede te deeleo, dat zij U voorstelt om geooemde rekening, sluitende met een batig saldo van f 13,972.20a, goed te keuren. Niettemin acht zij zich genoodzaakt, den Raad te wijzen op eenige verkeerde gebruiken, welke bij haar onderzoek aan het licht kwameD. Het is de Commissie nl. opgevallen, dat zy den eersten dag harer werkzaamheden zoovele mandaten aantrof, waarop de handteekening van den Burgemeester en een der Wethouders niet voorkwamen. Den tweeden dag (t wee dagen later) was in deze nalatigheid zeker voorzien, daar toen alle mandaten van de vereischte handteekening waren voorzien. Dit neemt echter niet weg, dat de Commissie tot de overtuigiog is gekomen, dat de meeste betalingen geschieden zonder inachtneming van Art. 224 der Gemeentewet. Zij meent op de Secretarie, waarin 0. a. voorkomt Hij (De Ontvanger) betaalt alleen op hem door B. en W. verstrekte mandaten, ter Secretarie opgemaakt en geboekt. Wat betreft het betalen van het werkloon der losse gemeentewerklieden, hierop zou de commissie een uitzondering willen maken. Toch zou het aanbeveling ver dienen voor deze in te voeren Loonstaten volgens model in gebruik by het Rijks- boschbeheer. Deze loonstaten zijn zeer eenvoudig. Zij besparen den ontvanger veel schrijfwerk, geven een vlug en nauwkeurig overzicht van de kosten van bet een of ander werk, en vorderen niet dat groote aantal mandaten, zooals thans het geval is. Om niemand te kwetsen zal de com- misie geen namen noemen van leveranciers wier rekeningen nog zijn opgemaakt onder de leuze «Het is toch voor de gemeente." De commissie zou het evenwel raadzaam achten, dat, alvorens door B. en W. een bevelschrift tot betaling wordt uitge vaardigd, de rekeningen door deskundigen te doen beoordeelen, en mochten dan nog zulke rekeningen worden aangetroflen, dan zou het niet onbillijk zijn. dat de betreffende personen hierop door B. en W werden gewezen en dat men dezelve geflorende een" jaar geen werg of leveran- tiën voor de gemeente liet doen. Ook zou de Commissie in overweging willen geven, om de gemeenterekeuingen per half jaar te doen indienen. Het splitsen der rekeningen acht de commissie niet het werk van den ontvan ger. De Commissie meent, dat zy, die eene rekening aan de gemeente hebben in te dienen, erop gewezen moeten worden, hoe zij hunne rekeningen hebben op te magen, alvoreüs dezelve door B. en W. kan worden aangenomen. AI zal dit in den beginne wel wat moeite kosten, over een paar jaar weten belanghebbenden dat een levering van schoolbenoodigdheden niet mag voorkomen op een rekeniDg van bureaubehoeften, of dat een reparatie van van de tram niet thuis behoort op een rekening voorde ontginning enz. Zoo zal dan ook in deze verouderde en afkeurens waardige gewoonten een reine toestand geschapen worden. De Commissie betreurt dat zulke groote bedragen van de kosten dor bureaubehoef ten hun weg naar buiten de gemeente viDden. Hoewel de commissie volstrekt iet ontkent, dat niet alle druk- en bind werk ia de gemeente kan vervaardigd worden, zou zy toch gaarne zien, dat de plaatselijke handel en industrie in deze zaken meer gesteuud werd. Daar geen polis aanwezig is der ver zekering tegen brandschade van de dorps- school en onderwijzerswoning, acht de commissie noodig deze ter bevoegder plaatse aan te vragen, daar eene herziening hoogst waarschijnlijk noodig is. De Commissie voornoemd, (w g.) W. WIJNHOVEN, (w.g. J. M MICHELS, (w.g.) Th. CAMPS. Venray 19 Nov. 1912. Het antwoord van den Voorzitter luidde als volgt Wat betreft bet betalen zonder door een wethouder geteekende mandaten, daarop zal in het vervolg worden gelet en de mandaten niet eerder worden uitgereikt. Des Zaterdags is er vergadering van Burgemeester en Wethouders, deze moeten de rekeniDgeu nazien en mandaten teekenen en tot zoolang moeten de menschen ook op hun geld wachten. Wat betreft, het geen namen noemen der hebzuchtigen, dit acht de Voorzitter zeer juist. Deze kunnen in de vergadering van B. en W. ontboden worden en huu het onbillyke onder de oogen gebracht PEEL EN MAAS Weekblad voor Venray, Horst en omstreken. 1 50 c. 65 c. 85 c. 4 c.

Peel en Maas | 1912 | | pagina 1