De Oorlog Uitgave van Firma W. Van den Munckhof, Venray. Bulgarije en Constantinopel Zaterdag 16 November 1912. 33ste Jaargang. No. 46 Dit nummer bestaat uit TWEE BLADEN. Aan de H. Cecilia Zuid-N ederlandsehe Zuivelbond. Abonnementsprijs per kwartaal voor VENRAY JO c. franco por post voor het buitenland bij vooruitbetaling HS c. afzonderlijke nummers 4 c- Prijs der Advertentiën van 1—4 regels elke regel meer letters en vignetten naar plaatsruimte. Advertentiën, 3maal geplaatst, worden 2maal berekend. 2® November. (Tweestemmig met Solo.) KOOR. Cecilia zoo hoog verheven Omkranst met 's hemels gloriekroon Als prijs voor 't deugdzaam aardschcleven Is de eeuw'ge vreugd uw schoonste loon. Wij willen thans uw deugd bezingen Op dezen feestdag U gewijd, Wij bieden met Gods hcmcllingen l>allen lof in ned'righcid. SOLO. Wil in den hemel voor ons smceken, Gij. Patronesse van ons Koor, Blijft daar voor ons ten beste spreken Aan U geeft God steeds graag gehoor. Aanvaard dan onze jubeltonen, Gij, Dienaresse van den Heer. En zie. als om hun trouw te loonen. Vol liefde op uw vereerders neer. KOOR. Cecilia, der maagden eere Eens gaaft ge aan God uw hartchloed Gij koost, om de ondeugd af te weren Den marteldood als hoogste goed. o Toen klonk door de hemelzalen Triumph Zij sterft Jen marteldood En de eeuwen blijven 't lied herhalen Cecilia, wat zijt Gij groot SOLO. Komt dan. koristen, komt dan allen. Wijdt haar uw zang. aan haar uw lied, Nu zij op ons met welgevallen Als Patronesse nederziet Blikt naar omhoog het hart vol hope, Daar troont zij in der maagden ree Zij stelt voor ons haar hart steeds open. Vertrouwt op haar. zij staat ons bij SLOTKOOR. Daar ruischt door alle zangerskringen Eenzelfde feestlied dankbaar-blij Bescherm ons als uw gunstelingen, Cecilia, dat bidden wij En met al de Eng'len van daarboven. Die altijd waakten aan uw zij, Wil elke -zanger blijde U loven Ons aller Patrones zijt Gij I 11. XI. 12. RAMO. voor 10 eeuwen. De Groote Heer aan tien Bosporus is er op het oogenblik kwaad aan toe. Zijne slaven, die bij eeuwenlang in boeien hield geslagen, zijn hem in machtigen bond te lijf gegaan en hebben hem geducht gehavend. »I)e zieke man" is doodziek en wij zullen zien, of zijn veelvermogende redders van oudsher hem weer ter hulp zullen snellen. Natuurlijk zijn de verbonden Bal- kanstaten van die interventie heele- maal niet gediend. Met gewelt rukken de Bulgaren op naar Con stantinopel om den Turk naar Azië terug te jagen. De val van 1453 was een wereld schokkend feit. Dat jaar was he begin van eeuwen vol ellende en slavernij voor Oost-Europa. En als straks de Bulgaren zullen staan onder de muren van het heilige Stamboel, zullen dan de Turken- gruwelen op den Balkan voor altijd onmogelijk gemaakt worden Laten wij hopen, dat de aanstaande val van Constantinopel even groote gevolgen hebbe als de vroegere Maar mogen het zegenrijke zijn Hot is niet de eerste maal, dat de Bulgaren voor Constantinopel staan, Heden duizend jaren geleden, in 913, hielden zij de hoofdstad van het Byzantijnsche rijk ingesloten. Zij stonden toen onder een tsaar, niet minder krachtig dan de tegen woordige. Reeds in het begin der 9e eeuw bedreigden de Bulgaren de Grieksche hoofdstad. In dezelfde eeuw namen zij het Christendom aan en dit deed ben ten minste voor een tijdje met de Byzantijnen in vrede leven. Het zou echter niet lang duren: de Bulgaar- sche tsaren vonden, dat zij aan den Bosporus een even goed figuur-zouden maken als de keizers. Maar de sluwe Grieken waren hun vijanden te slim af. Zij joegen hun een machtig Slavisch volk. de Magyaren, op den bals. De Bulgareu wisten zich echter van hunne aanval lers te ontdoen en keerden zich toen vol woede tegen Byzantium. Zooals gezegd, stonden zij toen onder een seduchten tsaar, die den naam Simeon droeg. Dezer dagen iseenTurksch be richt in de kranten verschenen, volgens hetwelk tsaar Ferdinand van Bulgarije na de inname van Constantinopel den naam zou aan nemen van Simeon II. De waarheid en de strekking van dit bericht zullen wij buiten kwestie laten,- maar wij mooten erkennen, dat tsaar Ferdinand, hoe onsympathiek hij menigeen ook moge zijn, in meer dan een opzicht gelijkt op don eersten keizer der Bulgaren. Wie was keizer Simeon I van Bulgarije Evenals Theodrik de Groote, de bekwame koning der Oostgoten, ontving Simeon zijn opvoeding aan hel hof van Byzantium en leerde daar de Grieksche beschaving kennen. De jonge prins zag in wat zijn ruwen landgenooten ontbrak on hij besloot hun dit ontbrekende te brengen. In het jaar 892 besteeg hij den troon en aanstonds gevoelde Bul garije zijne hervormende hand. Zijne hoofdstad Preslaw maakte hij tot een prachtige residentie en omgaf zich met een schitterend hof. Tal van verbeteringen, ontleend aan het Byzantijnsche staatswezen, voerden het rijk op tot een tot dan toe ongekenden bloei. Maar bij dien stofïelijken bloei mocht de geestelijke niet achterstaan. Hij toonde harte lijke belangstelling in de nationale letterkunde en zij moet in die dagen rijker geweest zijn dan die van eenig land in het Westen. Een nieuwen luister verwierf Simeon, toen Paus Sergius III hem de keizerskroon schonk met den j veelzeggenden titel Basileus. Die titel werd immers ook door de Byzan- 'tijnsche keizers gevoerd. J Maar niet alleen als wetgever en beschaver, ook als veroveraar toon de zich Simeon zijnen eerenaam «Charlemagne van Bulgarije" waar dig. Zijn rijk strekte zich uit van den Donau tot Thessalië en van Kroatië tot dicht hij Conslantinopel. De Grieken bezaten nog. maar een smalle strook langs de zee ln het 913 sloeg Simeon het beleg voor de Grieksche hoofdstad. Maar de geduchte stad, die rjeds meer aanvallers had doen afdeinzen, weer stond ook de bestorming der Bal garen. De Grieken verloren echter Adrianopel en leden in het open veld de nede-laag. Nog eenmaal, in 924, verscheen keizer Simeon met zijn oger voor Constantinopel. Tijdens -lit beleg, had hij een onderhoud met den Griekschen keizer, die hem bewoog af te trekken. Welke overredings middelen deze heeft gebruikt, is onbekend; vast staat, dat Simeon ondanks zijn aftocht geen vrede sloot. Drie jaren later stierf de groote keizer der Bulgaren en nu bleek het aanstonds, dat de groo heid van Bulgarije alleen op zijn persoon had berust. Mogen de dappere F igaron in in 913 mislukte Amosa. troepenafdeeling is zeer strijdlustig en verklaart liever te willen sterven dan een nederlaag te lijden. Df terugtocht der Turken. Mojkhlar Pascha, de ongelukkige i generaal van Kirkkilisse moet, geïoterviewd Over de actie der Bulgaren sinds het begin van den oorlog schrijft de oorlogs Overzicht der llulgaarselie krijgsverrichtingen. linkervleugel zwenkte inet Noordoosten, had de Bul Te Venlo werd Maandag eene algemeene vergadering gehouden van den Zuid-Nederlandschen Zuivel bond, welke o. m. werd bijgewoond door de heeren Reitsma, algemeen secretaris van den Fed. Ned. Zuivel bond en Keizer, rijksbotervisiteur. De stoorazuivelfabrieken Boekei, Eersel, Uden en OostrumVenray werder. als nieuwe leden aangenomen De secretaris deelt mede, dat het nieuwe gebouw der botermijn te Maastricht, gebouwd door de Mij. tot exploitatie van Staatsspoorwegen, binnenkort zal geopend worden. De begrooting voor 1913 werd vastgesteld in uitgaven en inkomsten tot een bedrag van f 42000. Besloten werd f 1200 uit te trek ken voor de vertegenwoordiging op de wereldtentoonstelling in 1913 te Gent. Ook de Friesche exportvereeni- ging zal daar exposeeren in het belang van den afzet van kaas. Het plan dezer vereeniging is, daarvoor f 1200 te besteden, terwijl de Fed. Ned. Zuivelbond f 1200 beschikbaar stelt voor beide expo- siën. Het bestuur van het botercontrole- station werd gemachtigd de noodige wijzigingen aan te brengen in het reglement, noodig geworden door een Koninklijk besluit, j De begrooting voor 1913 voor het botercontrole-station werd vastge- steld in inkomsten en uitgaven voor een bedrag van f 10250. Msb. correspondent van de -Reichspost" het volgende In het begin van den oorlog rukte het tweede leger (2 divisies) vanuit bet Noorden en het Westen op Adrianopel aan. Opper bevelhebber was lwaoof bij Tamras en Kirdohalu en in Macedonië opereerden ook twee divisies. Het Tamrasleger trok later langs het Ardadal ook naar Adria nopel en kampeerde ten Zuiden van die stad. Het derde leger onder generaal Dimitri- jif rukte in vier collonnes in bet Noord Oosten naar Kirkkilisse, Tusschen deze beide legers door rukte het gros van het leger voorwaarts. De Turken trokken hun terug op Luie Burgas en den rechtervleugel naar het Door deze manoeuvres gaarsche cavailerie gelegenheid Baba Eski en de brug bij Dimotika te bezetten. Dit offensief optreden van beide partijen was oorzaak van den driedaagschen slag by Luie Burgas en Bunarhissar. Na hun overwinning poogden de Bulgaren den Turken bij Sarai den terugtocht af te snijden. Op de linie Instrandscha— TscherkusskoiThoilu leden de Turken ut Jd&essjl °r",ieuw de' nederlaag en moesten op Tschataldscha- linle terugtrekken. Daar wordt nu de beslissende strijd gestreden, reeds met succes voor de Bulgaren. Hei beleg van Adrianopel. De correspondent van de -Reichspost meldt over de operaties bij Adrianopel het volgende De Bulgaren hebben voor Adrianopel geen gemakkelijk spel, wel tijn het belegeringsgeschut en de artilleristen uit stekend, maar sommige Turksche forten hebben groote strategische waarde en de Bulgaren hebben niet genoeg kanonnen Dat gebrek wordt echter ondervangen door hun aan waanzin grenzenden moed, waardoor vooral het voetvolk ontzettende verliezen lijdt. Ik zag dezer dagen twee bataljons vooruitstormen en slechts twee compagnieën keerden weer. Bij Hadinkioi en de redouten AinaluMilit en Kemer Tabia in het Noorden wordt iederen nacht gevochten. Overdag vooral bij Murasch dat nu nog slechts een rookeDde ruïne is. Sinds Zondag nemen ook Servische troepen aan het beleg deel. De beslissing by de Tschataldschalinie 0n de val van Adrianopel zullen waar schijnlijk ongeveer gelijktijdig plaats hebben- He Tcliaialja-linie. De oorlogscorrespondent van de Zoitung- seint uit Tchatalja Alle maatregelen, die hier door de Tur ken getroffen zijo, wijzen erop, dat energieke stappen gedaan worden om de oorlogskans te doen keeren. Ik heb de vestingwerken van de Tchataljalinie voor een groot deel zelf bezocht en op my maakten zij den indruk van moderne forten. De concentratie der troepen en de nieuwe orde, waarin zij geplaatst zijn, bij Kucbuk Tcbemetche en in de bergen ten Noordeo van Silivri bewijzen, dat de Turken ernstig van plan zijn den opmarsch der Bulgaren te stuiten. Ik had een onderhoud met de opper, officieren van de redifdivisies in Bujuk Tcheckmedche, die bij Luie Burgas ver slagen waren. Zij konden zich den afloop van den slag na de zegevierende gevechten der eerste uren nog steeds niet verklaren. Ook had ik een gesprek met Ali llbamy bey de aanvoerder van het Albaneesche vrijwilligerskorps, dat 5000 man sterk is en te Hademkeui ligt. Deze goed uitgeruste door den correspondent van de -Echo de Paris", de volgende verklaringen hebben gegeven van de Turksche nederlagen De Jong Turken, vertelde hij, hebben alles in de war gestuurd. Vroeger hadden wy officieren, die deels van gewoon soldaat waren opgeklommen deels als officier van de krijgsscholen kwamen Dit vonden de Jong-Turken verkeerd zij begoonen kwistig goed-betaalde postjes uit te deelen aan de officieren. Hierdoor verlieten vde officieren het leger, wier plaatsen door jongelieden, die pas de krijgsscholen hadden verlaten, moesten worden vervangen. Zoo hebben we in drie jaar tijd zeker vijftienhonderd jonge officieren zonder ervaring in het leger gekregen. Onze bataillons van 800 man hadden bij het uitbreken van den oorlog slechts 7 officieren, terwijl er vroeger geregeld 16 of 17 bij één bataillon waren ingedeeld. Onze dappere soldaten hadden geen bevelvoerders meer. Wat wilt ge dat ze zonder hoofden zouden uitrichten. Vervolgens, ten tijde der Oud Turken bemoeide de officier zich uitsluitend met zijn troep. Hij deed er ailes voor. Onze ionge officieren evenwel willen doen zooals te BerlijD. Na de oefeningen, steken ze bun sabel in de scheede en beschouwen zef Verder hebben wij geon into;, -.auce dienst. In Berlijn heeft men wegen en spoorwegen, kortom, een heele organi satie. Wij hebben niets van dat al I Bij het begin der vijandelijkheden kou ik 200.000 man tegen de Bulgaren stellen. Griekenland en Montenegro baarden mij geen zorg. Met hen zou meu na den oorlog wel klaar komen. Eerst en vooral moesten de Bulgaren lot stilstaan worden gebracht. In dit dappere leger nu, moesten vele soldaten twee of drie dagen zonder voed sel blijven. Zij hadden geen officieren en yerden niet gevoed. Verwondert het u, dat ze op de vlucht sloegen Voss. He gevechten bij l'rilep. Een ooggetuige heeft aan den oorlogs correspondent van do -Daily Telegraph" de gevechten beschreven rond Prilep en in het bijzonder die bij den pas door de Babouna Platina heuvels waar doorheen de weg van Veles naar Monastir loopt. Gedurende liet gevecht, aldus verhaalde de ooggetuige, slaagden de Serviërs wegens de terreinmoeilijkheden er niet in, meer dan twee stukken berggeschut in actie te brengen en de sterkste Turksche verschansing moest door een bajonetcharge genomen worden. Een gedeelte van het leger van den kroonprins zou zien door het Turksche leger heenslaan om don weg naar Monastir vrij te maken. Aan Turksche zijde vochten 35 batal jons, met 8 stukken berggeschut. De pas is bier en daar zoo smal dat de kanonnen er niet door konden, en de Serviërs van hun geschut dus geen gebruik konden maken. Maandagmorgen begon het gevecht en Woensdagavond viel de laatste sterkte, toen vluchtten de Turken deo weg naar Monastir op. He Ulontenegrijneii zyn het groote bombardement van Skoetari begonnen. De christenen en de vreemde consuls verlaten daarom de stad Te Saloniki, dat zich onvoorwaardelijk aan de Grieken overgaf, namen deze een leger van 27000 Turken gevangen, waaronder ook de Turksche ambtenaren der stad. Het is een heel werk geweest om deze allen in de forten op te sluiten. MAAS Weekblad voor Venray, Horst en omstreken. 1 20 c. 5 c. m 4 O knr, M KJ A. J l C .«v-»-'.".», v liUU MlilBlu o..

Peel en Maas | 1912 | | pagina 1