De Oorlog Uitgave van Firma W. Van dei Munckhof, Venray. Zaterdag 9 November 1912. 33ste Jaargang. No. 45 Dit num mei- bestaat uit TWEE BLADEN. Abonnementsprijs per kwartaal voor VENRAY 50 c- franco per post voor het buitenland bij vooruitbetaling afzonderlijke nummers Prijs der Advertentiën van 1—4 regels elke regel meer letters en vignetten naar plaatsruimte. Advertentiën, 3maal geplaatst, wonlen 2maal berekend. Nu de oorlog de gemoederen der Balkanstaten in vuur en vlam heelt gezet, nu Mars overal zijr. vlijm scherp, bloedig zwaard zwaait, nu de Bulgaren, Serven, Grieken en Montenegrijnen, één in hun haat tegen den Turk, één in hun zucht naar de vrijheid allon gaarne het Turksche juk van zich afwerpen, is onze aandacht op dien Zuid-Oost hoek van Europa geconcentreerd. Er wordt gevochten met leeuwen moed en ware doodsverachting. Zij haten den Turk om zijn wreed heid, zijn lafte bewindvoering en uit- zuigerij. Een staaltje van Maboroedaan- sche wreedheid maakt o. m. de Engelsche schrijfster, Miss DurHw» bekend, in een brief nog voor het uitbreken van den oorlog gepubli ceerd. Zij schrijft volgens de »Tel." «Be gebeurtenissen bier in het Oosten, zijn te ontzettend om in woorden weer te geven. Be groole mogendheden noemen het «handha ving van den vrede". Maar in werke lijkheid beteekent het den Turken gelegenheid geven de christenen uit te roeien en zich van geld Ie voor zien om wapens te koopen. Be Turken zijn vast besloten zich van de christenen tot iederen prijs te ontdoeD, dat zij voor niets terug deinzen. Zij bedienen zich ".an de Muzolmansche slaven en do meest woeste staramen, zooals de Bashi- Barouks en ontkennen dan de ver antwoordelijkheid voor hunne daden. Be Albaneesche stammen, die onder lssa Boletinas in opstand waren, hebben de Serviërs goed ondersteund maar zekere woeste en onbeschaafde stammen zijn tegen Boletinas, en allen voor do oud Turken. Gisteren kreeg ik een bericht uit de eerste hand over den dood van den Kaimakan van Berana. Wij wisten een maand geleden reeds dat hij vermoord was. Ilia Popovick, een Serviër van Berana, was opgevoed te Parijs en twee jaren geleden meteen Fransche ziekenverpleegster gehuwd. Hij was juist tot Kaimakan benoemd, de eerste Kaimakan van Berana. Van het begin af was deze benoe ming, zooals zou blijken, niet ern stig bedoeld. Want ofschoon hij al zijn krachten schijnt ingespannen te hebben, om zijn taak goed te vervul len, werd hij hierin niet ondersteund door de Muzelmansche gendarmerie en militaire autoriteiten. En zich beklagende over gewelddadigheden op vrouwen, en rooverijen in christen dorpen bedreven door het garnizoen, haalde hij zich don haat op den hals van de hoogere militairen. Terwijl Popovick afwezig was, werd een bloedbad aangericht. Hij bevond zich aan de Montenegrijn- sche grens en de autoriteiten aldaar, schijnen hem te hebben aangeraden een schuilplaats te zoeken in Mon tenegro, toen hem het bericht van het gebeurde te Berana bereikte. Hij weigerde en ging naar Sjcnitza. Een Serviër vertelde «Sjenitza is een marktplaats. Ik was daar Vrijdag. Ook waren er een aantal Arnauten, allen Muzel mannen. Ik zag Popovich de Konak binnengaan. Be Arnauten schoolden misschien ten getale van 400 of 500 man, voor het front van het gebouw samen. Toen Ilia weer buiten kwam riep oen der Mohammedanen uit de stad: Baar heb je hem Baar is de christelijke Kaimakan van Berana Een Mohammedaan sloeg hem met een knuppel op het hoofd, zoodat 't bloed den getroffene over het gelaat stroomde. Ilia keek op naar de venstors van de Konak en riep iets in 't Turksch. Be Turken keken allen uit de venstens en antwoordde niets. Noch vizrms, noch gendarmen kwamen hem tenuTp! I Was in ëen woord verschrikkelijk Hij beproefde zijn revolver te trek ken, maar een man gaf hem een g-eweldigen slag op den arm zoodat deze brak. Vervolgens bewerkten ze hem gezamenlijk met knuppels en steenen. Toen wij hem weer zagen was hij dood, van alles beroofd en letterlijk in stukken gesneden. In oen brief aan de «Matin'' maakt Stephane Lazanne melding van zijn bezoek aan het Turksche kamp tijdens den oorlog. Bit ver liep naar hij schrijft als volgt Toen ik in het kamp aankwam stonden de manschappen in kleine kringen om de officieren heen, die theorie hielden of zij waren bezig met hun ledergoed. Het waren stevige kerels in totaal nieuwe uniformen. Ik pikte er een van de kranigste uit en stelde hem met verlof van den officier, eenige vragen. Waar kom je vandaan Van Angora. (Angora ligt in Klein Azië op 500 K. M. afstand van den Bosporus.) Hoelang heb je werk gehad om hierheen te komen Zeven dagen. Zijn er nog veel soldaten ach tergebleven t Buizenden bij duizenden. Hoeveel ontvang je per dag Brie piasters. Wordt je soldij geregeld uit betaald Heel geregeld. Hoelang denk je van Angora weg te blijven t Twee maanden. Wij gaan een militaire wandeling maken. Heb je niets met leedwezen moeten achterlaten Ja, de muziek; maar die zal wel gauw komen, want wij zullen ze noodig hebben om te spelen, als wij danssen met de Bulgaarsche meisjes. Toen wij zoover gekomen waren met ons gesprek, ontstond er eene groote beweging in het kamp. Een trein zou n.l. vertrekken Beze bestond uit vijftien goederen wagens, waarvan 4 of 5 open en de andere gesloten. Op iedsren wagen stond in het Turksch en in het Fransch geschreven «35 man". Maar er werden zeker meer Jan 60 man in eiken gestopt. In tien minuten was .'le trein ge reed en werd het sein tot vei trek gegeven. Toen verhiel zich een buitengewoon geraas aan -aide zijden aan die der vertrekkende!; en die der blij venden, en dat g>'raag zwol al'engs aan. Ik had nocê zooiets gehoord. Het waren geen kreten van haat, maar van een onuitspreke lijke blijdschap. Eerst toen de trein go-heel en al uit het gezicht was verdwenen, keorde de plechtige stilte n de leger plaats terug. Nadat ik het kamp i ad verlaten bezocht iK de stad. Ban heerschte, niettegenstaande hetgr aantal soldaten, die er biie -'.ren. de volmaakste'orde. Bemannen wan delden, onder geleide van onder officieren, in groepjes door de straten of langs de zee en kochten nu en dan tabak of noga. schenlevens onder de oiet-strijdenden Woensdag besliste over het lot van bet onbeteekenend. leger van Abdullah pasja. Zijn troepen Toen de Bulgaren het vuur van de konden niet langer vechten. Zij hadden Turken voldoende tot zwijgen hadden geen munitie en levensmiddelen meer. gebracht, begonnen zij eeD infanterie- L)t lorlogs correspondent van de -Daily Chronicle" geeft een pakkende schets van den slag bij Loe'e Boergas, waai aan de „N. Ct." het volgende ontleent Het is de meest volkomen militaire ramp geweest sinds Moekden, de grootste debacle sinds Sedan. 20.000 man van de beste Turksche troepen zijn gevallen, terwyl Abdoellah pasja zelf, ternauwernood ont snapte aan het lot van 75 pCt. van de Turksche artillerie die werden gevangen genomen. Zijn mannen schenen weg te smelten als sneeuw voor de zon. Brigades werden regimenten, regimenten compag nieën, compagnieën, kleine onsamenhan gende groepen, tot de demoralisatie volledig was. In volle vlucht kwamen de Turken, door de Bulgaarsche artillerie meedoogenloos vervolgd, te Tsjorloe aan en verspreidden zich over het geheele land in de richting van de hoofdstad. Zy hebben een catastro phe beleefd, die slechts met den gedenk- waardigen terugtocht van Napoleon uit Moskou te vergelijken is. Ik ben een van de twee Engelsche jour nalisten, die werden medegesleept in den wilden terugtocht van Turken. Ik heb vele campagnes gezien, maar dit is de eerste maal dat ik was te midden van een versla gen en vluchtend leger en de afschuwelijke tooneelen waarvan ik getuige ben geweest, zijn scherp in mijn geheugen gegrift. Dinsdagmorgen vroeg was het 4e corps aan den uitersten linkervleugel in hevig gevecht met den vijand. De Turken, niet in staat stand te houden tegen bet moordende vuur, weken langzaam terug. De Bulgaren drongen voorwaarts, vast- besloten zooveel mogelijk partij te trekken van hun voordeel. Tegen den middag hadden de Bulgaren de Turken van Loele Boergas weggedreven. Gelukkig waren de bewoners te voren gevlucht en zoo was het verlies aan men» jDgewonden door hun succes. 4eren. Zij sneden hun slachtoffers de bui- aanval en bestormden de stad met de bajonet. Het g'ootste gedeelte van het Turksche garnizoen was reeds terugge trokken. Het vierde Turksche legerkorps, dat twee dagen lang geen stuk brood had gezien, bood een krachtigen wee?stand en sneuvelde tot den laatsten man. Nu richtten de Bulgaren hun aanval op het spoorwegstation, dat vier raijleo van Loele Boergas ligt. Hier vonden zij onver wacht verzet, dat hun nadering 2 uur vertraagde. Een deel van de divisie cavalerie bevond zich daar onder Salih pasja en Perid pasja die in het Duitsche leger heeft gediend. Nadat de Bulgaren de nationale vlag hadden geheschen op de voornaamste moskee, drongen zij voorwaarts. Terwijl zij een heftigen aanval op het spoorweg- staton deden, ontmoette hen het doodelijke granaatkartetsvuur der artillerie van de naburige heuvels. De. Bulgaren raakten in wanorde en wankelden. Toen de ver warring op ïijn hoogst was, bracht Salih pasja cavalerie uit een hinderlaag te voorschyn en met den krijgsroep A'a, Ala reed deze als een stormwind op de Bulgaarsche infanterie los. Niemand kon toen stand honden. De Bulgaren gingen op de vlucht, door de Turksche artillerie achtervolgd, die prooi bi'-edbad aan richtte. ruiters, opgewonden echter van twee zijden onder het vuur van Bulgaarsche machinegeweren genomen Deze aanval bij verassing deed de Turken en hun paarden wankelen en slechts weinig van deze dapperen keerden terug, de meesten vonden een heldhaft'gen dood. De gobeurtenissen volgden elkaar bliksemsnel op. De Bulgaarsche infanterie had zich hersteld en ging, door zware artillerie ondersteund, weer tot den aanval over en de overblijvende Turken trokken haastig terug in de richting van het s'ation van Luie Boergas. De nooit zijn doel missende Bulgaarsche artillerie maakte echter een einde aan dezen aftocht en slechts weini gen ontkwamen. Het was thans de beurt van de Turk sche artillerie, die van zijn positie achter Loele Boergas een zwaar vuur opende op de stad eu den vijand ernstige verliezen toebracht. Maar de Bulgaarsche aritillerie bleef niet werkeloos. Den Turken werden zware verliezen toegebracht. Tegen den avond naderden de Bulgaren steeds sneller. De Turksche artillerie was van den aanvang af slecht voorzien van ammunitie en wat zij had, was feitelijk alles verbruikt in den morgen. Vele artilleristen stonden met over elkaar ge kruiste armen, niet in staat het vuren van de Bulgaren te beantwoorden. Zij wachtten met waren moed den dood af, die in de meeste gevallen snel kwam. Naar mate het langer duurde werd het een eenvoudige slachting. De Turken vielen Bij honderden. De moraal van de troepen was geheel verdwenen. Tegen den nacht hadden de mannen groote be hoefte aan slaap en voedsel. Maar er was geen voedsel voor hen. En slapen was onmogelijk, want de Bulgaren die hen vervolgden, waren onvermoeibaar. De Turksche doodeD en gewonden lagen in alle richtingen over den grond. Er waren slechts weinige geneesheeren en in 't geheel geen ambulances. De dooden lagen, waar zij waren gevallen. Een poging werd gedaan om de gewonden weg te dragen, maar het "grootste stierf ellendig in de koude vin den nacht. Bijna een uur lang geschiedde de af tocht in goede orde, maar weldra was het geheele aanzien van een ordefiik leger verdwenen en de mannen lieten hun geheele uitrusting in vlucht. De -Mil" deelt mede, dat de groote voldslag dien de Turnen onder bevel van Nazim Pacha op de lyn TaradTchorlu begonnen, met een nederlaag der Turken, die geheel door de Bulgaarsche troepen werden verpletterd. De Bulgaren behaalden een schitterende overwinning en brachten deu vijand verliezen toe, die wat het aantal dooden en gewonden betref?, dub bel zoo groot waren als die bij Loele Bourgas. Het verslagen leger volgt de richting naar Tchataldja, achtervolgd door de Bulgaren. Het aantal kanonnen, dat te Loele Boergas en Tchorlu werd genomen, bedraagt meer dan honderd. Een hoeveelheid ammunitie werd buit gemaakt Het aantal manschappen die te Tchorlu werden gevangen genomen, be draagt ongeveer 2000. De wreedheden welke de Turken op hun terugtocht plegen, zyn verschrikkelijk. Alle dorpen worden in brand gestoken, alle Christenen vermoord Vrouwenlijken vindt men hij dozij?ten. Vooral de Arnato» lische redifa stellen zich als wilde dieren aan. Bij den terugtocht dei- 'l urken aan Rski B:»oa naar Luie Boergas, vermoordden zij uit en ken open, staken hun de oogen verbrijzelden hun de schedels. Uit Belgrado meldt men ons De Turken hebben in Oud Servië, en dit herhaalde maler., jonge mannelijke kinderen op ontzettende wijze verminkt. De bloedige overblijfsels dier ongelukkigen werden in den mond der ouders gestoken, die gebon den naast hun gemartelde kleinen lagen. Uit een mededeeling van den Turkschen generalen staf aan het Turksche ministerie van binnenlandsche zaken, blijkt, dat het Bulgaarsche leger bij den aanval in de richting van kirdjali en omstreken een slachting heeft gehouden onder de rustige bevolking van die streken en de woningen plunderde en in brand stak en de veld vruchten vernielde. Adrianopel. De correspondent van do -Reichspost" meldt De val van Adrianopel wordt spoedig ver wacht. Dit resultaat zou door een krach tig bombardement wel eerder te bereiken zijn, maar koning Ferdinand heeft bevolen de stad te ontzien. De Turksche bezetting, waarvan de steikte op 40000 man geschat wordt, doet herhaaldelijk uitvallen. Vooral bij de brug over de Maritza, nabij de voorstad Marasj, wordt telkens hevig gevochten. Volgens een telegram aan de -National Zeitung" zou de vesting nog slechts voor drie dagen levensmiddelen hebben. in Macedonië zetten hun zegevierenden opmarsch naar Salonikt steeds voort. Koning Peter is zegevierend Uskub binnengetrokken en daar als koning-be vrijder begroet. De Serviërs hebben Prisrend, Gostiwar en Prilep ingenomen zonder noemens- waardigen tegenstand. Er wordt verteld dat de Serviërs in den slag bij Koumanowo, ondanks den regen en den gli'oberigen bodem, de in de hoogte gelegen Turksche posities bestormden, onder een hagelbui van kogels, zoodat van liet achttiende regiment zeventig procent der soldaten viel nagenoeg alle officieren werden weggeschoten, zoodat een reserve luitenant bet bevel moest overnemen. 45000 man Servisohe troepen met den steek bij dezwaar belegeringsgeschut is bet Bulgaar- 'sche leger bij Adrianopel gaan versterken. EN MAAS Weekblad voor Venray, Horst en omstreken!, 1 65 c. 85 c. 4 c. 20 c. 5 c. Verpletterende nederlaag der Turken. 20.000 dooilen en gewonden. i-i.'.sei'.g «-• iha - !\ietiw« Bulgaarsche over winning. Turksche wreedheden. De Serviërs

Peel en Maas | 1912 | | pagina 1