Allerheiligen Allerzielen. Uitgave van Firma W. Van den Munckhof. Venray. Gemeenteraad te Venray. Donderdag 31 October 1913. 33ste .Jaargang. No. 44 bestaat uit TWEE BLADEN. Abonnementsprijs per kwartaal Prijs der Advertentiën nfKTirrra llït" 111111111101' bidden, Aftredend de eerw. heer Smeets welke f1, y Tranen sijpelen in het kille gras, Mi_acclama,ie herkozen werd. waaronder het stoffelijk overschot j 0 ,nsb "r:lie keurmeesters. van vader of moeder, broeder of zuster, echtgenoot of kind rust. Allerheiligen Dag van glorie en heerlijkheid Een machtige jubelkreet weer klonk door het luchtruim, en de na galm deed zich hooren op aarde in onze kerken. Duizenden en duizenden uitverko renen vieren hun Hoogfeest. En millioenen Katholieken op aarde, levende in geestelijke gemeen schap met de Heiligen, vierden dit feest mede, en zonden vurige gebeden hemelwaarts, tot hunne voorsprekers bij God. Hoe zoet, hoe heerlijk is voor den mensch de gedachte, ook eenmaal deel te mogen nemer, aan 't herael- sche geluk, in het schoone verblijf der Heiligen. Hoe troostend vooral is het besef, thans reeds zooveel voorsprekers hebben, onze heilige Patronen, die ons ook in gevaarvolle oogenblik- ken gadeslaan, die voor ons bidden en ons beschermen. Zij ook hebben eenmaal moeten strijden met het kwade, toen zij even als wij, nog hun verblijf hadden Zij kennen dus onze zwakheid, onze nooden, onze'oehoelten. En behaalden zij eene glorierijke overwinning in den strijd des levens, en verwierven zij het eeuwige loon der zaligen in den hemel, toch bleef de geestelijke gemeenschap tusschen hen en ons bestaan en zijn zij voor ons de beste beschermers. Stellen wij ons dan steeds met hen in verbinding, dan kunnen wij ook rekenen op hunne machtige hulp en invloedrijke voorbede bij God. Hierdoor gesteund, zal ook ons de overwinning ton deel vallen. dan 2 dagen afwezigheid een plaatsver v van de arme zielen in het vagevuur De o vei blij venden onderdrukken ecuter hunne snikken, en bidden voorde eeuwige rust dier zielen. Allerzielen is de dag van droefheid bij uitnemendheid voor de levenden. Maar in het vagevuur gaat een juichkreet op Duizenden zielen verlaten dit droevig ballingsoord, om deelachtig te worden aan het eeuwige geluk des hemels. Do gebeden der overblijvenden hebben hunne boeien doen slaken. Dat maakt den Allerzielendag tot een dag van troost. op Vrijdag 25 Oct. nam. 3 uur. Allerzielen Droevige (lag, doch tevens een dag vol troost. Het akelig klokgebrom, liet zwarte floers in onze kerken, het smeekende gezang der priesters en bovendien 't kille natte herfstweder brengt ons zoo duidelijk het memento mori voor den geest. De herinnering aan onze afgestor ven dierbaren wordt opnieuw opge wekt, en we gevoelen ons droef te moede. Een traan ontvliedt ons oog, maar tegelijkertijd stijgt een gebed opwaarts. En bidden schenkt troost. Minnende weezen, troostelooze weduwnaars, schreiende weduwen en treureude familieleden verdringen zich op het doodenveld, in de scha duw van Gods huis, om zich nog eens in den geest te vereenigeu met hunne dierbare overledenen, en voor MAAS Weekblad voor Venray, Horst en omstreken. 1 voor VENRAY 50 franco per post <>5 voor het buitenland bij vooruitbetaling 85 afzonderlijke nummers 4 van 1—4 regels 20 c. elke regel meer 5 c. letters en vignetten naar plaatsruimte. Advertentiën, 3maal geplaatst, worden 2maal berekend. De beer Wijnhoven stelt voor f40, bouwen. Dit werk zal als bijkomend werk -Va r*VLr» iiut J 1 nieuwe voor» I lezing nnnoodig geacht. Alleen deelt de Droevige, smeekende gezangen Voorzitter mede dat de gozoodbeidscom •ei tolken als het ware de hulpkreten i™;?ndI "n™rkiHD*, "aak?e bne art- 13, r .1 waarin bepaald is dat de veearts bij langer OPENBARE van VERGADERING den zoon va,, den beer V. ien om bei vanger moet stellen, overe -n is te brengen met art. 1 sub 4, dat de veearts ten allen tijde tot keuting verplicht. Nadat besloten werd art' 13 te wijzigen dat de veearts bij iedere afwezigheid een plaatsvervanger moet stelen, werd de instructie goedgekeurd. 6 Ontslag ondenoijzer Coenders. Deze heeft eervol ontsi .g aangevraagd tegen 1 December. Tot nu toe zijn er 2 sollicitaties inge nomen Gooren uit Meerto en de Broeder uit Nijmegen. Indien er ijdig eene be noeming kan geschieden, zal het eervol ontslag gegeven worden. De heer Tb. Camps acht het zaak niet te lang te wachten met d( benoeming. De Voorzitter zegt dat ..e stukken voor 5 November moeten zijn ingekomen. Ook deelt de Voorzitb r mede dat de tijdelijk onderwijzer i-piertz van de Dorpsschool met 1 No ven her te Venlo is benoemd en daar is nie s legen te doen. Wel heeft Spiertz een v i vanger aan het I). B. voorgesteld, doch ze heeft, niets meer van zich laten hc en. Het zal nu zoodanig geregeld raoete:. .vorden dat een beurten Eftler vorige vergadering voor, die ongewijzigd werden goedgekeurd Agenda 1. Aanbieding der Gemeenlerekening 1912. Aangezien deze een viertal weken ter visie wordt gelegd stelt de Voorzitter voor eene commissie van onderzoek te benoemen. I)e heer Geurts zegt dat zulks verplich tend is volgens het reglement van orde. De Voorzitter benoemt alsdan deheeren Michels, Th. Camps en Wijnhoven en vraagt of do heeren misschien 5 leden wensclien, dat onnoodig wordt geoor deeld. 2 Besluit maken eener verordening gemeentelijke schoolgrenzen. De Secre'aris deelt mede dat or in overleg is gepleegd met den rector van Leunen. Aanvankelijk was m°n van plan om do Wieën en den Molenhof bij Venray te trekken, doch met het oog op catechis mus enz, werd besloten deze bij Leunen te laten. Zonder de Wieön en Molenhof bedraagt het. aantal kinderon te Leunen 170, dus nog plaats voor 20. Ook heeft do Secretaris iemand van de Heide gesproken en hem uiteen gezet dat het geen oDwil is om aan de Heide een school te weigeren, üoch alleen maar men wil eerst zien aan welke zijde de gemeente zich zal uitbreiden nu er zooveel ont ginningen bijkomen, hetgeen die persoon dan ook moest toegoven dat het haar recht was. De Voorzitter zegt er tegen te zijn om nog ooit in Leunen bij te bouwen. Voor zooverre dit door het snelle lezen van den Secretaris verstaanbaar was, behooren tot het dorp Kom, Vellum, Kulut, kiezelweg naar de de Heide, weg van Van Meijel naar den Nachtegaal, weg naar den Nachtegaal, In de Bergen. Vlak. water, Brabander, Lullsche Kuilen, Smakt. Boschhuizen, Lull (gedeeltelijk tot aan den smid) en Brukske. Leunen Wieën. Molenhof, Volen, Steegb, Veulen, Overbroek. Scheijde. verder onverstaanbaar evenals Merselo en Oostrum. Deze verordening treedt in werking op 1 Januari 1913 en zullen de ouders dei- kinderen die moeteu verhuizen schriftelijk worden gewaarschuwd, terwijl B. en W. ontheffing kunnen verleenen. 3 Besluit verkoop dennenbosch Oirlo. De Secretaris leest de voorwaarden voor 1 Mei 1913 moet het tophout en afval en 1 Juli het hout geruimd zyn. Goedgekeurd. 4 Benoeming lid commissie tol wering van schoolverzuim. De heer Th. Camps merkt op dat de heer Vermeulen Jr. niet meer bij het onderwys is. De Voorzitter acht deze persoon toch beter voor de klus als een schoenmaker of metselaar. Wordt besloten zoo spoedig mogelyk een tijdelyk onderwijzer op to roepen en tot zoolang do heer Vermeulen Jr. werk zaam te stellen. 7. Aanbesteding weg naar O vertoon. Do Voorzitter deelt mede dat de stuk ken van Noord-Brabant binnen 14 dagen uit den Haag kunnen worden terugver wacht, zoodat de aanbesteding in Novem ber zal plaats hebben. Hij is er voor om op denzelfden dag als Noord-Brabant aan te besteden, dat is gemakkelijk voor de aamemers. De kwes tie der onteigening met Poels, van Dijk en Peters is in orde Er moet nog met Hillen worden gesproken, hetgeen aan de Wethouders wordt overgelaten. De heer Slits vraagt hoe het met het gasthu's gaan zal. De Voorzitter zegt dat het Gesticht, er 5 meter hij krygt, doch dat is slechts eene wegverlegging. 8. Rekwest Arbeidsbeurs Door het bestuur der Arbeidsbeurs en Informatiebureau is eene aanvrage om f 60 subsidie ingediend. De heer Mickols acht het eene zeer nuttige instelling en deelt mede dat de Venlosche Courant weigert de advertentie langer gratis te plaatsen, zoodat er wel eene subsidie kan gegeven worden. Wethouder Aerts deelt mede dat de inkomsten bestaan uit de bijdragen der werkgevers van 25 cent en van de werk nemers ad 10 cent. Verschillende leden zijn er voor het bedrag der werkgevers te verhoogen Wethouder Aerts zegt dat dit niet moge lijk is, omdat er een vast tarief bestaat voor geheel Liraburg. Hij wijst op het groot aantal personen die door deze instelling aan werk zyn ge holpen, het is dus van algemeen belang. De heer Th. Camps zegt dat iedereen zijne zaak wel van algemeen belang kan noemen. Loonen Kom, kom d'r is werk zat te kriege, daor hebbe ze die kels nie veur neudig. De Voorzitter zal in omvraag brengen of er subsidie gegeven wordt. Voor s'emden: Aerts, Fonck, Michels, Derks, Janssen en Voorzitter. Tegen Loonen, Tb. Camps, Slits, Geur's, G. Camps en Loenen. Nu vraagt de Voorzitter f 60 of hoeveel anders. gesteund door Slüs en Th. Camps. Voor f 60 stemden Aerts, Fonck- Michels. Derks en Voorzitter. Voor f 40 Loonen, Th. Camps, Slits. Geurts, G. Camps, Loenen, Wijnhoven en Janssen. Zoodat f 40 subsidie gegeven wordt. 9. Adres H. Poels over jachtverpach ling. Van den heer H. Poels was een adres ingekomen om de pacht met 3 jaren te verlengen, hetgeen wordt toegestaan, mits Poels de pachtsom van f 35 tot f 50 ver hoogt. De Voorzitter deelt mede dat van de Gasfabriek een schrijven is ingekomen waarbij aan de gemeente de gevraagde 10 gratis lantaarns worden toegestaan te rekeneo van 1 Augustus 1912. 10. Verpachlingsvoorwaarden grond Oostrumsche heide. Naar aanleiding van het in de vorige vergadering ingekomen verzoek v. d Sterrenvan Gemereu om overdracht der pacht, deelt de Voorzitter mede, dat er een derde bij hem is geweest, die f 140 heeft geboden, tegen nu f 114. De gemeente heeft van der Sterren ge vraagd de pacht over te doen, doch deze wil hier niet op in gaan, zoodat daar niet9 aan te doen is. Nu worden de teekeniugen rondgegeven van de te verpachten, ongeveer 70 H. A groot zijnde terreinen. De heer Geurts stelt voor de terreinen rechts van den weg OostrumWanssum ter .beschikking, te stellen van 't bestuur der op te richten school voor boerinnen Echt en Sevenum hebben dat ook gedaan doch die plaatsen schynen minder ge schikt. De Voorzitter en verschillende leden stemmen met dit voorstel in. Men zal het bestuur schrijven en de Oiilosche en links van den weg liggende perceelen te ver pachten op Zaterdag 30 November 1912 De heer Geurts stelt voor alvorens aan de hegrooting te beginnen, een half uur te pauzen. De Voorzitter beeft nog eenige kleinig heden, waarna hij het voorstel tot pauzen zal doen. Van de bewoners der Heide is een schrijven ingekomen om antwoord op hun rekwest om eene O. L. School. Wordt besloten voorloopig afwijzend te beschik ken. Van het Patronaatsbestuur is een schrijven ingekomen dat het bereid is den inventaris der gemeentelijke teeken school voor f 50 over te nemen. Wordt goedgekeurd. De goedkeuring van Ged. Staten over den aanleg van een weg Venray—Deurne is ontvangen. Dit wil nu niet zeggen dat eraan begonnen kan worden, doch dat Ged. Staten er in principe niet tegen zijn. Verder beloofde de Voorzitter de steenen bij het Kruis en St. Antoniuskapel zoo spoedig mogelijk te laten wegnemen. De pastoor bad hem gezegd dat het offer by St. Antonius tegenwoordig zoo gering was. Voor dat de tram liep bedroeg dat jaarlijks ruim f 70, toen de tramhalte er was 30 A f 40 en nu de tramhalte bij Cremers is nog maar f 3. Loonen Daor hit de pastoer niks mit te maken, dat is vur Ostrum, dat stet beschreve. De Voorzitter had den pastoor gezegd dat eene kapel toch Diet geschikt is als wachtlokaal, doch kreeg ten antwoord als het ten voordeele van kerk ol armen kan strekken wel. Loonen mot ie ok subsidie De Voorzitter heeft nu den conducteurs aangezegd beide punten Cremers en kapel als Halfweg te beschouwen. Voorts wordt mededeeliog gedaan van het rapport der commissie speelplaats Oostrum. De muur om de speelplaats is ongeveer 63 M.lang, de kosten voor het bouwen eener muur aldaar van 2 Meter hoogte, fundeering van een halve M. inbegrepen, bedragen f 350, van eene muur van 2.25 M. boog f 400, van een ijzeren omheining f 250. Bij beiden is een ijzeren afsluitpoort inbegrepen. Na eenige toelichting door den beer Fonck wordt besloten eene muur van 2.25 te doen van de groote verbouwing zyn te be schouwen en dus aan denzelfden aannemer gegund worden. De Voorzitter herinnert de leden eraan om eens met Dieuwe straatnamen voor den dag te komen, dan kunnen er ook nieuwe naambordjes geplaatst worden, die zijn groot noodig. Van het ooglijdersgesticht te Nijmegen is een aanvraag om subsidie, hetzij van de gemeente, hetzij van het armbestuur, ten bedrage van f 15, ingekomen. Hiervoor ontvangt men kostolooze verpleging en 30 vrije verpieegdagen. De beer Geurts vindt dit een goed zaakje voor den pastoor van Oirlo. De Voorzitter is er niet voor om Maas tricht dat thans f 25 subsidie geniet deze te onttrekken, hoewel er meer menschen naar Nijmegen gaan. Wordt besloten dit rekwest aan het Armbestuur van Venray en Oirlo te overhandigen. Verder deelt de Voorzitter mede dat er een aanvraag om aankoop van het Weve-slosche Ven is ingekomen voor f 900. Ook is de aanvrager genegen om terreinen links van den dijk naar America te koopen. Verschillende leden zijn voor verpach ten, niet verkoopeD, tenzij het Wevers» losche Ven, waartoe machtiging wordt gevraagd. De Voorzitter acht het zaak dat de opmetingen juister geschieden. Het stuk ..an Dr; Wubbe is ongeveer 3 H.A. grooter dan bet bij aankoop was opgege ven. De beer Geurts deelt mede dat iemand in Oirlo 49 roeden te veel heeft en wat hebben die foutieve metingen per dag gekost Loonen En ik mende dat die veld wachters zo goed mète kosse De Voorzitter zal zulke fouten zooveel mogelijk trachten te vooikomen en doet het voorstel tot pauzen. Verschillende leden willen voortgaan. Wethouder Aerts wilde graag om 7 uur weggaan. De heer Geurts denkt dat het lang zal duren. Loonen Halt de moei géj, we zitte now goed, anders zien we merrege nog nie weg. Wordt besloten over te gaan tot behan deling der Begrooting 1913. De heer Th. Camps vraagt of er nog niets vernomen is over het voorstel eener nieuwe normaalschool, hetgeen door den Voorzitter ontkennend wordt beantwoordt. Bij den post belooning ambtenaar ter secretarie, zegt de Voorzitter het volgende voorstel te willen doen Nu de volontair Schaeffers den gemeente dienst verlaten heeft, is het werk van den ambtenaar Vermaten zeer toegenomen. Deze geniet nu een salaris van f 350, dat klimmen kan tot f550, het aanvangsalaris van een onderwijzer. Hij is er voor dat alle werk naar behooren yordt betaald en stelt voor het salaris te breDgen op f 400. Praa'jes als Hij heeft geld genoeg van zijn eigen, enz. waren vroeger jaren goed, thans niet meer. Iedereen heeft aanspraak op een redelijk loon. Wordt besloten het salaris van den heer Vermaten te brengen op f 400. De heer Th. Camps stelt voor de be grooting in druk aan de leden te laten ronddeeleD. De Secretaris acht dit goed mits deze nu reeds gedrukt wordt en er een kolom bij wordt gevoegd waar de cijfers voor toekomend jaar in kunnen worden ge- De heer Th. Camps vraagt wat de post f 200 administratie gemeentetram beduidt; De Secretaris zegt dat die post pro memorie is uitgetrokken, om later als de heer Voesten werkzaam is als ambtenaar ter seeretarie, aan hem het beheer van tram en gemeentebedrijven over te dragen. De heer Th. Camps dringt aan op tydige verspreiding der dienstregelingen.

Peel en Maas | 1912 | | pagina 1