Limburgsoh Nieuws. Landweer. Algemeen Nieuws. Burgerlijk© Stand. Inspectie der Verlofgangers Kerkelijke Diensten le Venray. zijn uitgebroken. De Turksche troepen zyn Maandagmorgen om 5 uur Servië binnen getrokken by Ristovast, bij het zuidelijkste punt van Servië gelegen. Onmiddelijk raakten lij roeteen Servisch leger slaags. De Turken staan daar onder aanvoering van den bekwamen bevelhebber Sjefket Pacba. CONSTANTINOPEL, 17 October. Turkije verklaarde lieden den oorlog aan Bulgarije en Servië. De Porte overhandigde de paspooiten aan de gezanten van Servië en Bulgarye. Van den anderen kant kwameD de regeeringen te Sofia en Belgrado overeen haar gezanten te Constantinopel terug te roepen en dezen vóór hun vertrek de oorlogsverklaring aan Turkije te doen overhandigen. En naar het zich reeds nu laat aanzien zal de oorlog, althans van de zyde van Turkye, met groote hardnekkigheid gevoerd worden. Een verklaring van den Turkschen minister van buitenlandsehe zaken. Naradoungbiao, laat in dit opzicb' niets aan duidelijkheid te wenschen over- Door een persvertegenwoordiger geinter vieuwd omtrent de verwachtingen, die bij had van een door Turkije te voeren oorlog tegen de Balkanstaten verklaarde Je minister dat hij niet geloofde dat de oorlog van korten duur zou zijn. Hij beloofde zich een zekere overwinning. En inderdaad, gezien het fanatieke karakter, dat den Turk kenmerkt, gezien ook de steeds sluimerende haat tegen al wat christen is, is het niet te voorzien, dat de Ottomanen zich zoo maar zonder meer gewonnen zullen geven. Een telogiam meldde reeds, dat op de Servische en Bulgaarsche grens de vijande- lykheden geopend zijn. Het scbynt, dat er vooral op de Servische grens hevig wordt gevochten, De Serviërs zyn tot Vranje en Zibefsteh voortgerukt. Turksche bevolking wapent zich en trekt naar de grenzen. De Turksche generaal Hassan Bey is met een krijgsmacht van 5000 man infanterie te Prichiina aangekomen. Hij denkt Servië met een leger van 15000 man aan te vallen. Intusscben is ook de Servische generaal Stepanavitck die de troepen aanvoert, welke met de Bulgaren zullen samen werken, met zijn staf opgebroken. Berana Ingenomen door de Montenegrijnen. Uit Podgoritza worden omtreDt de inneming van Berana de volgende bijzonderheden gemeld De bestorming van de stad door de Montenegrijnen had in den avond plaats- Ze deden een aanval op twee belangrijke r-.1..wvu kauuuiieu mei aromuuiue en verschansten zich gedurende den nacht. Tegen den morgen werd het gevecht voortgezet, waarbij de afdeeling van Woiwoditsch aan den oostkant door de Turksche positie heenbrak eD de stad insloot. Om 11 uur in den morgen werd de witte vlag geheschen. De correspondent van de «New York Herald" te Sofia deelt omtrent de oorlogs toebereidselen van Bulgarije mede Daar Bulgarije eeD aanval vreest van de Turksche oorlogsschepen op de havens aan de Zwarte Zee, worden deze in alle haast versterkt, terwijl de omliggende bevolkiDg ter verdediging toesnelt. Het Bulgaarsche leger zal in twee ge deelten gesplitst worden. De sterkste af deeling, bekend als het leger van de Maritza, dat 250.000 man zal tellen, zal zijn hoofdplaats te Stara Zagora hebbeo, waar koning Ferdinand is aangekomen. De tweede afdeeling is 95000 man sterk en zal vermoedelijk met het Servische leger samenwerken. ATHENE, 17 Oct. De ftrieksch- Turkselie vijandelijkheden zijn lieden begonnen. VENRAY, 19 October 1912. Maandag vierde het Ziekenfonds -St. Ludovicus" alhier bet jaarlijksch feest, waarby tevens de gewone jaarver gadering werd gehouden. Tot president werd gekozen de beer L. Verbeek. Het gildehuis blijft wederom gevestigd by de Wed. M. Jacobs. Op de Maandag alhier gehouden veemarkt waren veel runderen en biggen en een aantal paarden en veulens aangevoerd De handel ging vlot aan booge pryatn. Biggen werden verkocht voor 8 tot 10 gulden per stuk. Naar wy uit goede bron vernemen zal het zanggeztlsehap Het Heidebloempje aan de Heide op 23 November a. s. aldaar een tooneelnitvoering geven. Naar wij vernemen bestaat alhier het plan eene Bouwvereeniging op te richten. De heer W. Spierlz, tijdelyk onder wijzer aan de Dorpsschool alhier, is met ingang van 1 November a. s. benoemd tot onderwijzer aan de school der Eerw. Broeders te Venlo. üllationNveraieriiig. Het station Venray verwierf in den wedstrijd voor stationsversiering, uitge schreven door den A.N.W B. van de 148 deelnemers in de le klasse den 2en prijs. OOSTRUM. Nader bericht men ons, dat niet 17, doch 18 processies dit jaar het genadeoord bezochten. In de opsomming was de schoone processie van Overloon, die in den na middag van 12 Mei kwam, onwillekeurig vergeten. Dit jaar kwamen niet Arcon, Blerick, Blitterswijk, Velden, Venlo on Wanssum. BLERICK. In een bij den heer P. Mulders te 'a Bosch gehouden vergadering van onderofficieren van het 2e Reg. inf. is besloten, dat de woningen voor onder officieren niet zullen worden gebouwd in ven!o, zooals aanvankelijk het plan was, doch in Blerick. Dood door gehuld. Dinsdag hadden voor het Hoog Militair Gerechtshof te Utrecht de pleidooien plaats in de zaak van J. Neuman, ritmeeste- by het tweede escadron tweede regiment huzaren te Venlo, in hooger beroep van het vonnis van den krygsraad te 's Bosch, waarbij hij was veroordeeld tot 2 weken hechtenis wegens door schuld veroorzaken van den dood van een ander, gepleegd door een ambtenaar in de uitoefening van het ambt, tweemaal gepleegd op 28 Juli 1911. toeo hij op een dienstreis va" Venlo naar Riermond bij Neer roekeloos het leven heeft in gevaar gebracht van twee manschappen, die door hem bevolen werden te paard de Maas over te trekken, hoewel zij niet konden zwemmen, zonder dat hij zich vergewist had of de Maas ondiep was en sterk stroomde. Beklaagdes verdediging werd gevoerd door jhr. mr, G. Michiels van Kesser.ich te Roermond. Jhr. Mr. C. van Sasse van Ysselt eischt twee maanden gevangenisstraf, daar zijns inziens een gevoelige straf moet worden opgelegd. Het Hof zal sententie wijzen op Dader te bepalen datum. Deze zaak kwam eerst nu aan de orde, daar de bekende krijg8tuchtzaak van general De Bruyn haar heeft opgehouden. WEERT. Woensdag werd onze stad bezocht door den wereldreiziger Jan de Groot uit Amsterdam. De man, gestoken in een soort fietscostuum en om zijn linkerarm een nationanlband, trok zeer de aandacht. Men hield hem voor een Turk, een Hongaar, eeD bulgaar, een Italiaan, en wie weet wat nogai meer. Ilij is 35 jaar oud en zal een voetreis maken door België. Frankrijk, Engeland, Spanie. Italië. Zwitserland. Duilschland, Oostenrijk, Afrika, Perzië, Australië. Noord en Zuid Amerika, ten dienste van de geheelonthouding. Hij is lid der ver- eeniging Broedertrouw te Amsterdam, welke vereeniging voor de geheelonthouding werkt. De reis zal binnen 10 jaar moeten voleind zijn. In zijn onderhoud voorziet hy door den verkoop van prentbriefkaarten. Jan de Groot bleek een onvermoeid en zeer gezellig prater. Van zijn ervaringen als visscher, mijnwerker, expliqueer bij bioscopen, van zijn reizen in Amerika, Zuid Afrika, Zuid en Midden Europa kwam hij niet uitverteld, evenmin als van zijn avonturen in Parijs. Hij spreekt behalve zijn moedertaal, vloeiend Duitsch, Fransch, Eugelsch en tamelijk goed Italiaansch en zal dus op zijn reizen wel den weg vinden. GEMERT. Er is verleden Zondagmor gen hier een vreesolijk tramongeluk gebeurd. Zekere Barteis uit Deurne, een een jongeman van 22 jaar, had Zaterdag avond een fiets verkocht en geleverd hij voerman Verhappen op 't Kruiseind. Hij had daar dier. nacht ook gelogeerd en zou Zondagmorgen met de eerste tram weer naar buis gaan. De man was juist bezig een tas koffie met een boterham te gebrui ken, toen de tram langs de woning voor» bykwam. Haastig staat hij op, loopt langs de" tram op, kijkt nog eens om naar de huisgenooten van Verhappen, die hem in deur8taan na te kijken, roept nog tegen hen -tot vau middag, dan kom ik nog eens aan", merkt, door dat omzieD, den tele foonpaal niet, welke op ongeveer 20 Meter afstand van Verhsppeos wooing langs de tramiijn staat. Hy loopt er tegen aan, valt en rolt met bet hoofd op de lijn, met het noodlottig gevolg, dat de acbsterste wageD hem dit lichaamsdeel verbryzeld, zoodat de dood onmiddelijk intrad. Nadat door de rykspolitie de getuigen van het ongeluk waren gehoord, werd het lyk in een ledig staande woning naast smid van Melis binnengebracht om nog dienzelfden morgen naar Deurne vervoerd te worden. De wijze, waarop dat vervoer plaats had is algemeen zeer gelaakt Als.een stuk koopmansgoed, nog niet eens geheel bedekt, zagen de joelende kermishouders het passeeren in een bak ouder een rijtuig liggende. We kunnen ons de droefheid en verontwaaidiging mode voorstellen vau de Deurnesche vriendeü, toen die bun makker zoo naar de ouderlij ke woning zagen overgebracht. Hoeveel grooter moet echter niet te ontsteltenis der ouders geweest zijn, toen die het smartelyk bericht van dit treurig ongeluk kwamen te vernomen en hun beminden zoon zób moesten wederzien. NF.ERKANT. In plaats van den heer R. Lommens is mt>t ingang van 15 Decem ber a. s. benoemd tot Directeur der Stoomzuivelfabriek -St. Willebrordus' alhier, de heer G. Engels. Voor de derde maal. Voorde derde maal is te Eindhoven van den heer Dr, Diepen dezer dagen een rij wiel gestolen. Van dader of daders als gewoonlijk geen spoor 1 De dokter schynt een gewild merk te berijden. Ellende. Maandagochtend werd te Maastricht in een achter bunrt in een eonkamerwoning dood op hat bed gevonden een ruim 80- jarige vrouw vrouw en kamer verkeerden in verregaanden staat van vervuiling. Let op live kinderen. Hoe gevaarlijk het is flesschen met vloeistoffen, waar kinderen niet aan mogen komen, toch onder bun bereik te zetten, ondervondt -ie arbeider J. J. uit Gendt. Een zijner kinderen nam een fleschje met azijn.essence of spriet van de tafel en dronk hieruit. Spoedig kreeg het kind hevige pijnen, de dokter werd geroepen die het ergste vreesde. Goedkoop en duur fruit. De fruitprjjzen, die tot voor korten tijd zeer laag waren, zijn dezer dagen aan merkelijk gestegen. Op de jongste fruit veilingen te Nijmegen werden groote massa's fyn fruit aangevoerd, welke tot zeer hooge prijzen werden gekocht door Nijmeegsche en Amsterdamsche kooplieden Woensdag j.l. werd besteed voor tafel- peren tot 17 cent per pond, terwijl een handelaar te Nijmegen voor een partijtje appelen 21 cent per pond betaalde. Heiimeftelijke ziekten. De stand der ziekten bij den veestapel is, volgens officieele mededeeling van de directie van den Landbouw over de maand September 1912 als volgt Aan miltvuur stierven 32 dieren, waar van 13 in Limburg, G in Noordbrabant, 4 in Gelderland. Schurft werd bij een paard in L'rrburg geconstateerd. Door de vlekziekte w -en in Nederland 97 varkens aangetast v '-van 13 in Gelderland en 4 in Nor" Mond en klauwzeer bezocht nog k.,11. ïtal in Noordhrabant. Diefütul. Aan don iieer A M. uit Eindhoven is in hotel Owaan de Hoofdsteeg le Rotterdam een bedrag van f 600 aan bankpapier ontstolen. Hadden wij, zoo schrijft men uit Mill al met genoegen vernomen, dat de N. B. D. S een lokaaltrein had ingelegd om ons aansluiting te geven op den trein, die dezen zomer tegen 6 uur Nijmegen verliet, thans ondervinden wy dat de Staatspoor ons gefopt heeft. Zij heeft ons den trein van 7,13 uit Nijmegen afgenomen. Na 5.54 kunnen wij niet meer die stad verlaten, willen wij 'a avonds nog thuis zijn. 's Zondags is het uitgaan naar Nijmegen al heelemaal af geschaft. Om niet den anderen dag thuis te komen, moet men reeds te 2 uur deze stad verlaten 't Is te hopen dat er een flinke campagne op touw gezet wordt om den trein van 7,13 uit Nijmegen terug te krijgen. l)e geheele streek is er mee ontriefd. Duur fokvee. De heer J. Pruiter te Blokker bij Hoorn, verkocht deze week aan vee- opkoopers uit het buitenland een ander- halfjarige stier, een ljarig rund en drie melkkoeien szmen voor f 4000. Buiten verantwoordelijkheid der Redactie Alvorens iemaDd te beschuldigen van 't gebruiken van oneerlyke wapenen ware het van Cooperatoo beter geweest eerst te leoren lezen. Ik heb geschreven dat de spreker dat niet open en bloot zegde, dus in bedekte termen of als Cooperatoo dat beter verstaat, dat ieder die nadenkt uit des sprekers woorden mij De conclusie kon trekken. Ik heb in de verste verte den spreker de woorden niet in den mond gelegd, of zooals C. wil, doen uitspreken Wat de spreker antwoordde is mij goed bekend, doch al dat gescherm met groote woorden, als -in geweten verplicht"', zedelijk en stoffelijk belang van den werk man enz. is niets als de vlag, die eene 7eidachte lading moet dekken Wat hebben de beide sprekers gedaan Niets dan ophitsing gepredikt van deD werkman tegen den middenstander. Of is het geen ophitsing, als er geniepig gespro- keu wordt van zand in meel, gips in suiker, van opdryven van vleeschpryzen voor de kermis Weet C. wel, dat indien er 1 pond zand op 100 kilo meel werd bijge voegd, de 100 kilo meel totaal bedorven waren Spreker zegde geen namen te noemen, dat was zeer wijs, want anders zou hij misschien op onaangename wijze kennis hebben gemaakt met dun strafrech ter. Was het geeoe ophitsing toen spreker niet zonder leedvermaak zeide, dat de middenstand door de coöperatie een knak zou krygen en misschien er zelfs wel een middenstander door ten onder zou gaan C. zegt dat ik den werkman het recht betwist coöperatief te werken als hij schuld heeft. Onwaar, ik heb gezegd dat het eerlijker en rechtvaardiger is eerst zijn oude schuld te betalen, dan bij 't passeeren van een winkel de pet in de oogen te moeten trekken of in de herberg gaan zitten oreeren over coöperatie. Ik heb zelfs toegestemd on doe dat nog dat de werkman met zijn geld doen kan wat hy wil, maar dan geve C. ook eens antwoord op de vraag of de werkman die f20 of meer schuld heeft, praten kan van z ij n geld C. zegt zelf dat de werkman met alle geooiloofde middelen ziju lot mag trachten te verbeteren, maar zijn lot, met ander- mansgeld, ten koste van den winkelier trachten te verbeteren, is dat een geoor loofd middel Dat er arbeiders zijn, die met hard werken Dog schuld moeten maken ontken ik geenzins, maar onder de cooperalie- roepers zijn er ook die met een goed wekelijkse!) inkomen overal diep in de schuld zitten. Maar nu vraag ik C. of de coöperatie den armen werkman, die schuld moet maken ook borgen zal 1 Neen, voorwaar, want volgens het reglement moet alles contant betaald worden. Bij de coöperatie zal men dus met klinkende munt komen, en als deze op is, gaat men naar den winkelier om te borgen, ten minste als deze nog zoo gek is. Dit is dus weer eene bevestiging van myne getrokkene conclusie over het in mijn vorig schrijven aangehaalde gezegde des sprekers. Wat nu de coöperatie in Venray betreft? Men moet Venray niet vergelijken met een fabrieksplaats waar de coöperatie duizenden leden telt en zich dingen laten voorspiegelen die hier nooit of nimmer verwezenlijkt kunnen worden. Wil C.- beweren dat ik de coöperatie vijandig gezind hen, hetgeen beslist on waar js dat bii dan eerst roiioe vragen over hun geld enz. beantwoorden, maar de taak niet orakeere of verdraaie. Een Werkmansvriend. M. de R. Dinsdagavond circa 9 uur bevonden zich in Hotel -de Zwaan" 2 reizigers met bestemming BeekElsloo bij Maastricht, Vertrouwende op de verzekering der in woners een officieele dienstregeling is er niet wachtte men geduldig tot kwart voor 10 toen de tram uit de Hof straat kwam. Hoe nu nog de aansluiting op den sneltrein te halen Bidden en smeeken dat de reizigers zouden uitstap pen en terugkoeren naar het station opdat de reizigers, die 5 kleine kinderen thuis hadden, den sneltrein zouden halen, hielp niet. De tram. vol Oirlosche kermisgangers ging op z'a dooie gemak tot aan het Gym nasium, kwam daarna circa 10 uur aaD -de Zwaan" terug voor den trein van 9,54 1 Reizigers stappen in, komen te laat aan den trein, hebben bun K. M. boekje voor heen en terugreis afgestem peld, zyn K M. kwijt, vertelegrafeeren een kwartje, moeten terug naar het dorp 5 kleine kinderen in doodelijke onrust, en dat alles terwille van onzen fraaien tramdienst. Wie zal die onkosten vergoeden UILTJE. P. S. Volgens ingesteld onderzoek was de treinenloop niet in de war, doch wachtte de tram op Oirlosche kermis gangers Tramdienst. De WinterdienBt is nu reeds byna 3 weken begonnen en nog altijd is er geen nieuwe tramdienstregeling verschenen. Loopt er een tram op den laatsten trein uit Holland Ja zeggen de menschen, Deen zegt de officieele dienstregeling die in de trams en café's hangt. O ja, maar deze is nog van den Zomerdienst. Een nieuwe kan er blijkbaar niet op af. En toch is zulks geen overbodige weelde bij iedere verandering het publiek in te lichten. X, M. de Radacteur. Dezer dagen vernam ik door toevallige omstandigheden, dat er bij alle scholen in deze gemeente, zoowel bij de Dorpsschool als bij de Buitenscholen het plan bestaat, om do zomervacantie te zetten van half Juli tot half Aug., met het oog op den oogsttijd. Zou het niet tienmaal heter zijn de groote zomervacantie io zeiten in de maand September, de tijd, waarin den aardappeloogst va't, waarbij alie kinderen zonder uitzondering behulpzaam kunnen zijn, wat niet het geval is bij der rogge» oogst. Aardappelen verbouwt iedereen, boer zoowel als burger en dat de kinderen bij tiet oprapen best een handje kunnen helpen en ook zouden helpen als er vrij van 8CI100I was, is zeker. Schoolverzuim in dien tijd zou voor komen wor '.n en vragen voor landbouw, verlof was niet noodig, wat zeker ten goede zou komen aan 't onderwijs. Of zou de va-aniietijd misschien niet ver deeld kunnen worden, een dag of 10 voor de roggeoogst en 3 #eker voor de aardappeloogst, zooals reeds jiren goschiedt aan de school te Oirlo, waar 't Hoofd der school terecht meende door aldus de vacantie te b palen, het onderwijs niet alleen te be.ordei >n. maar ook aan do wenschen der oudr j tegemoet te komen. Mijn dank M. J. R. voor de plaatsing van bovenstaande regels. A. VENRAY. Aangifte van den 11 tot den 18 Oct. Geboorten. Martini Gertruda Catharina Emonts. S terfge vallen. Arnoldus Poos, echtgenoot vnn Maria Elisabeth Walraven, oud 52 jaien. Jacobus Philipsen, oud 5 jaren. Sophia Maria Agnes Weskamp, onge huwd. oud 53 jaren. Johanna Beurskens, ongehuwd, oud 54 jaren. Burgemeester en Wethouders van Venray, brengen bij deze tor kennis van de ver lofgangers d r landweer dezer gemeente, behoorende tot de hieronder genoemde lichtingen, dat het onderzoek (inspectie) in dit iear zal plaats hebben op plaats en op de dagen en u:en als volgt Lichting 1906, 1907 en 1908 op 15 November 1912. 11 nur voarm. te Venray in de Muziekzaal, Lichting 1909; 1910 en 1911 15 Nov. iviz, 12 uur voorm. Ie Venray in 3e Muziekzaal. Lichting 1. 12 16 November 1912 11 nur voorm. te Venray in de Muziekzaal. Zie verder de aanplakbiljetten aange plakt ten Raadluiize en aan de Scholen op de gehuchten. Venray 12 October 19)2. Parochiekerk. Morgenavond met de trein van 4,44 u. zal Z. D. II de Bisschop alhier aankomen om het H. Vormsel toe te dienen. De Parochianen worden verzocht door het uitsteken van vlaggen hunnen eerbied voor den kerkvoogd van ons bisdom te oetui- gen. Maandag begint de plechtigheid van het H. Vormsel met eene leesmis ten half zeven, waaronder de H. Communie wordt uitgedeeld, daarna korte instructie waarna toediening van het H. Vormsel aan de vormelingen die den Catechismus hebben bygewoond of door den Zeereerw. heer pastoor zijn aangenomen. De vormelingen worden eraan herinnerd dat elkeen by het naderen tot het H. Vormsel zijn vormbriefje zichtbaar tusschen de saamgevouwen handen moet dragen, wijl zonder dit briefje met den stempel der kerk, niemand tot het H. Vormsel wordt toegelaten. Ten half 10 begint de plechtigheid eveneens met een H. Mis, waarna korte instructie en toe diening van bet H. Vormsel aan de kinde ren der rectoraten en omliggende pa rochiën. De bruidjes worden verzocht Z. D. H. Maandag kwart na 6 aan de Pastorie af te halen. Morgen en Maandag wordt, een collecte gehouden ter tegemoetkoming van de onkosten der kerk. Men gelieve a.s. Maandag alle banken in het middenschip der kerk onbezet te latei. Paterskerk. Oorlogsloebereldselen, Een ongerief. Coöperatie. Onze Tram. T Dinsdag 8 uur sol. jaarg. voor I.aurentius van Valkenburg, zijn huisvrouw Johanna vau Tricht, Henricus Verholstadt, huisvrouw en kinderen. Woensdag 8 uur jaarg. voor Johanna Wis- mans, Leonard Wismans en Petronella Jennes- kens. Heden, om 5, 6. 7 uur H. Mis met instructie, om 8 uur plechtige hoogmis voor de levende led 11 der Aartsbroederschap, na de hoogmis processie, kwart na 4 Vespers, om 5 uur Lof, Dinsdag en Vrijdag om half 8 hoogmis. Woensdag, feestdag van den H. Johannes Capis- tranus, en Zaterdag, feestdag van den H. Ronaveutura Potentia, Belijders onzer H Orde. volle altaat o.g.v.

Peel en Maas | 1912 | | pagina 2