Limburgsch Nieuws. Venraysche Arbeidsbeurs en Informatiebureau. Dreigende oorlog. Ingezonden. Ingezonden Mededeelin^en Rugpijn. Burgerlijke Stand. Kerkelijke Diensten le Venray. het feesieu mogen gaan, en bijna altijd moeten wij na zulk een dag den raachioist straffen wegens dronkenschap. Men heeft zich we! eens verwonderd, dat wij zoo dikwijls van personeel veranderen, maar wij zyn wel verplicht om dat te doen wij hebben getracht het gehalte van ons personeel te verbeteren door menscben uit anderen streken binnen te breogen, maar het hielp niets, na een tijd waren zij net zoo slecht als de anderen. Na deze oprechte ontboezeming zal men zich wel tweemaal wachten om in een trein te stappen in bet Normandische departement Cal van. s. Inderdaad is daar het alcoholgebruik bet grootst van heel Frankrijk. Dijen. De bijenhouder W. v. d. N. Straakven Helmond, zon zijn korven, die in de Astensche Peel stonden, -opdoeken" en per kar naar huis voeren. Men verzuimde het paard uit te spannen, terwijl de kar geladen werd. In den beginne ging alles goed. Maar toen van een der korven het kleedje, dat den korf van onder sloot los liet, vieleu de bijen zoo verwoed op den byenhonder aan, dat deze den korf moest wegwerpen. Maar dit hielp hem Diet veel, terwijl nu ook het paard werd aangevallen. Dit holde als bezeten met de kar over de heide, door slooten en greppels, de reeds geladen korven overal rondstrooiende. Gelukkig wist de zoon het geweldig steigerende en ontzettend te keer gaande dier bij te blijven, ten slotte van zijn kwelgeesten te verlossen en zachtjes uit den gevaarlijken omtrek weg te leiden. Met den vader liep het niet zoo goed af. Deze werd dermate door de nijdige bijen gestoken, dat hij er bij neerviel en in eene naburige woning moest worden binnengedragen. Huurder leer. De bond van Ned. Lederfabrikanten heeft Maandagmiddag in een buitengewone algemeene vergadering besloten van 30 September af den prijs van alle soorten van zool en tuigleder met 10 pet. te verhoogen, wegens de bui'engewone prijsstijging der huiden. Drankellende. Een paar" jeugdige timmerlieden, zekere Weber uit Schiedam en Cooremans uit Rotterdam, moesten zich verantwoorden voor de rechtbank te Maastricht wegens brandstichting. Ze werkten sinds ruim een jaar aan de in aanbouw zijnde mijn Prins Hendrik onder Brunssum en waren nog niet met begin September hadden zij een hoogst ongelukkigen dag In een herberg hadden ze zoolang jenever gedronkeD, dat ze niet meer op hun beenen konden staan. En toen zij op weg waren naar hun kosthuis in Hoensbroek, pleegden ze allerlei baldadigheden. Veld vruchten trokken ze uit en smeten ze over den weg; een kruisbeeld werd uitgerukt en over den weg gesmeten; de te veld staande gewassen werden vernield en vertrapt. De drank zou hen nog grocter euveldaden doen bedrijven. Het plan rijpte een graanmijt in brand te steken; zoo gezegd, zoo gedaan; spoedig stond de mijt in volle vuur en met moeite konden toegeschoten boeren do aangren zende korenvelden tegen het vuur te be schermen. In wijden omtrek vlogen de vonken. Gelukkig was da mijt door den eigenaar verzekerd voor f 700. Tegen elk der beklaagden werd 0 md gevangenisstraf geëischt. Verdronken. Te Keulen is bij een storm een boot tegeD een brug gevaren. Drie personen vielen te water, twee verdronken. Een botsing. Uit Essen wordt gemeld, dat bij een botsing tusschen twee tramwagens op het traject Steele—Rellingbausen, negen per sonen werden gewond, van wie zeven zwaar. Duur vleesch Woensdag is de door den raad van Kleef benoemde commissie tot het treffen van maatregelen tegen de duurte van vleesch bijeengekomen. Er is een bijzondere prijsnoteerings- conrant benoemd, die uit vertegenwoor digers van de slagers, landbouwers en burgerij is samengesteld; deze commissie zal verdere maatregelen treffen ten voor- deele der vleescheteode gemeente. VENRAY, 5 October 1912. De Zondagavond gehouden verga- dering van de Werkliedenvereeniging was druk bezocht. Nadat zich een paar nieuwe leden haddea opgegeven, werd tot afge vaardigde naar de Zondag te Heerlen te bonden centrale vergadering gekozen de Leer M. Peeters. De Voorzitter spoorde de ouders nog maals aan hunne kinderen naar de Patronaats-teekenschool te zenden, en deed tevens het voorstel om een gymnastiek- vereeniging op te richten voor jongens van 14 tot 16 jaar. om ze zoodoende tot de vereeniging zien te trekken en op te leiden tot leden. De heer H, Oudenhoven las hierna voor de inleiding voor het jaarverslag van de R. K. Werkliedenvereeniging. Het verslag der openlnchtmeeting te Swnlmen werd uitgesteld tot de volgende vorgado- ring. I)e heer Lenssen stelde voor weer een feestavond te organiseeren en daarvoor een tooneelstuk in te studeeren. De notulen der centrale vergadering werden voorgelezen, waar Lenssen den afgevaardigde naar deze vergadering in overweging gaf. daar 't voorstel le doen dat voor 't Noorden vaD Limburg een district zou worden gevormd. Morgenavond omstreeks 6 uur zal 't Dubbel-Kwartet -Ons Genoegen" uit Oirlo een bezoek brengen aan hun. Directeur, de heer P. Kuijpers aan het Eindt alhier, om alsdan voor belang stellenden, onder 't uitvoeren van een reeks nummers van hun rijk repertoire den avond in genoemd café door te brengen. Voor liefhebbers van zang oen buiten kansje 1 Voorzichtigheid aanbevolen. Een paar bedevaartgangers uit den omtrek van Eindhoven, die per fiets naar Kovelaar gingen, werden door de douanen aan den lijve gevisiteerd. Zij bleken meer dan acht sigaren bij zich le hebben, moesten zware belasting betalen en daar ze niet genoeg geld bij zich hadden, hun horloge in pand laten. Voorzichtigheid zij aanbevolen. Ontoerekenbaar Voor de Bossche Rechtbank stond terecht H. v. H. 21 jaren, arbeider te Venray, thans gedetineerd, beklaagd ter zake dat hij op 31 Augus'us 1912 te Vierlingsbeek met het oogmerk van weder rechtelijke toeëigening heeft weggenomen een hoeveelheid steenkolen, toebehoorende aan H. Poels, althans aan een ander dan aan hem beklaagde. Het O. M. eischte de zaak te stellen in handen van den Rechter Commissaris om te onderzoeken, of beklaagde toereken, baar is. De verdediger Mr. G. Kolfschoten ver- eenigde zich met dien eisch, doch vroeg te7eus ontslag uit de voorloopige hechtenis. Het O M was het hiermede niet eens. De Rechtbank weigerde de voorloopige invrijheidstelling en gelastte een nader onderzoek, si»o«T. Wat za! ons 't komend voetbalseizoen brengen Veel, zeer veel wedstrijden. Zondag a.8. komt Venlo reserve. Waarom al weer Veulo Ziehier de reden Maastricht, Roermond. Venlo e. a. hebben zich terug getrokken uit N. V. B. De Limb. Voet balbond heeft ï.u een Eere-Afdeeling ingeste'd voor hen, boven de le Klasse van Venlo reserve, Roermond res., Maastricht res Venray en Heerlen, die nu een eere competitie zullen strijden, en wel zoo dat Venlo en Maastricht hier komen, terwijl S. O. naar Heerlen en Roermond gaat. In die vier wedstrijden kunnen 8 punten behaald worden, terwijl eene vereeniging 5 punten moet winnen, om in die hoogere afdeeling te kunnen worden toegelaten. Wordt ze niet toegelaten, dan speelt ze de gewone competitie der le Klasse, die in Noord en Zuid is verdeeld. In bet noorden spelen Gennep, Venray, Tegelen, Venlo res., Roermond res. en Roermond Concordia. Is deze competitie geëindigd, dan spslen de 3 Noordelijke winnaars tegen de 3 Zuidelijke, zoodat men nu gemakkelijk kan uitrekenen, hoeveel wedstrijden er nog komen. Niemand kan zich ontveinzen, dat D. S. O. in dit seizoen bet hard te verant woorden zal hebben, want ik voor mij geloof vast, dat Venlo er alles op zal zetten, om revanche te nemen voor de geleden nederlaag in het begin September. JENNY. Smokkelarij. Naar de -Lokal Anzciger" meedeelt is de Duitsche politie weer groote smokke larijen aan de Hollandsche grens op het spoor gekomen. Te Streelen nam een douanebeambte in een uit Venlo komende goederentrein een massa thee, chocolade en tabak in beslag, welke de Hollandsche treinbe- ambten in Duilschland poogden binnen te smokkelen. Tegen de schuldige beambten werd een streng onderzoek ingesteld en de Puitsch Hollandsche grensdiens'. nog verscherpt. GENNEP. Bleven wij tot heden van ongeweoscht bezoek verschoond, in den afgeloopen nacht werd alhier ingebroken bij den beer P. Jetten van Dijk in de Niersstraat en nadien in 't café Rooseboom aan de brug. Bij eerstgenoemde werden twee flesschen cognac, twee flosschen boerenjongens en twee gouden ringen vermist. In hot café R. werden een vijftal kistjes sigaren vermist. In boido getallen werd door het open schuiven der ramen de inbraak gepleegd. Tot oiderwyzer aan de openbare school teGenoep is benoemd de beer W van Lindert te Schayk met vijf van de zeven stemrmn. de heer J. Broeder uit Nijmegen kreog twee stemmen. WELL. In den nacht van Dinsdag op Woensdag is door onbekenden don offer blok aan 't Heiligen Huisje opengebroken en van zijn intioud beroofd. Met een "louweol, dat men van een te veldstaande lai heeft, genomen, is vergoels het slot geforceerd. Men heeft toen, om bij den inhotri te kunnen komen, het hout werk losgebroken. 't Schijnt, dat de dief in zijn werk is gestoord, mei vond 's morgens nog 1 maik en 4 centen. Van den dader geen spoor. VENLO. Dinsdagavond word voor het eerst electrisihe stroom geleverd, 't Is een mooi helue* licht. Ofschoon het aantal aangeslotene nog gering is te noemen, zal dit geta' zich spoedig uitbreiden, aan gezien de meeste neringdoenden eerst eens willen afwacalen, hoe 't licht bevalt. DEURNE. Toen Dinsdag de smid M. van Doorne alhier, in zijne smidse werk zaam was, zikte bij plotseling ineen en was een lijk. De oumiddelijk ontboden Dr. Crobach kon slechts den dood constatee- ren. Deze slag is des te zwaarder, daar zijne vrouw reedsjaren ziekelijk is Inde.ongste raadsvergadering werd aan het R. K. Kerkbestuur f 50.000 sub sidie verleend voor den bouw eer.er nieuwe kerk in den Zeil berg. Besloten werd, medewerking te ver- leenen aan de betrokken gemeentebesturen om den tramweg Deurne- Roermond tot stand te krijgen en voor f 175,000 aan- deelen te nemen. De politieke atmosfeer op den Balkan, die toch reeds zoo vol electrische spanning was. dat de bliksemflitsen er bijna onop houdelijk lichtten, is in de laatste dagen weer in dichtheid toegenomen, zoodat de kans op een definitieve uitbarsting oneen ratelende donderbui niet weinig is ver groot. Het blijkt dat de kleinere Staten Duig»- rije, Servic en Griekeland thans gezamen lijk op Tu 'je gemunt hebben, en too hier R' "Ul>stige verandering intreedt, da i kon do Balkan wei eens hot tooneel wnrlon van hot begin van een a'ge- moenen Europeeschen oorlog. Servie. Bulgarije. Griekenland cn Montenegro hebbeu hun geheelo krijgs macht op vort van oorlog gebracht. CONSTANTINOPRL, 3 October. De toestand is nog altijd ernstig. Men acht den oorlog onvermijdelijk, wanneer de mogendheden in de Balkanhoofdstcden en te Constanthopel niet binnen twee of drie dagen uiterst energieke stappen doen. Men denkt dat Turkije, wegens den tegenwoordijen toestand op den Balkan, vrede zal sliiten met Italië. Buiten verast woordelijkheid der Redactie Mijnheer de Redacteur. Verleen mij s.v.p. een klein plaatsje in uw blad, bijvoorbaat mijnen dank. In het nummer van 28 Sept. van -Peel en Maas" korst een artikeltje voor van een zich noemend Werkmansvriend zulks naar aanleiding van een vergadering ge houden door de Coöperatieve Vereeniging -St Petrus Banden" te Venray, wat wij niet kunnen laten passeeren, zonder er even de aandacht op te vestigen. In dit artike.ije worden een der sprekers woorden in ien mond gelegd, die op ge noemde vergadering in het geheel niet gesproken zijn. Op die vergadering werd door een der aanwezigen de vraag gesteld wat er moest gebeuren met de schuld, die de arbeiders hadden bij bakker, slager of winkelier, wanneer zij zich gingen aansluiten bij de coöperatie. Hierop zou geantwoord zyn wel Diet open en bioot maar toch voor eenieder verstaanbaar: pof op een ander maar raak, als gij bij oks met geld komt, zijt gij welkom. Of ge uwe schulden betaalt, moet ge maar met uw geweten zien te schip peren, dat gaat ons Diet aan. Mijn waarde werkmansvriend U zijt een onverbeterlijk verslaggever U weet de spreker woorden in den mond te leggen waar zij zelf niet eens aan gedacht zullen hebben. Als u meent door dergelijke praktijken de coöperatie der arbeiders in Venray tegen te houden, dan durf ik u de ver zekering geven dat u zich deerlijk zult vergissen. Door den spreker word op genoemde vraag heel anders geantwoord. Er werd gezegd dat de arbeiders in ge weten verplicht zijn om hunne schulden te betalen, doch zij waren niet verplicht om bij een winkelier te blyveo koopen als zij elders beter en goedkooper konden koopen al was dat dan ook in da coöperatie. U betwist den arbeider het rocht om coöperatief zijn inkoopen te doen, indien hij by den winkc-iier nog schuld heeft, deze roeeoing deel ik niet. De arboider, waarvoor aan den disch des levens foch al het smalst gedokt is, beeft het volste recht, om alle geoorloofde middelen aan to wenden om in zijn be hoeften to voorzien en een dezer middelen is de coöperatie. Door de coöperatie kan den arbeider jaarlyks een aardige winst behalen, zooals wij op genoemde vergadering gehoord hebben en zou nu don arboider omdat bij schuld heeft, de winst de coöperatie moeten derven, omdat hij daar zijn in koopen niet mag doen Onzin 1 Mijn waarde werkmansvriend 1 U draagt geen werkmanskiel; ik begr'yp dat ook u liever gehad had, dat in Venray geoo coöperatie was opgericht, maar om die reden mag men oene voor de arbeiders nuttige instelling niet bestrijden, door de sprekers hunner vergadering woorden in den mond te leggen, die zij in het geheel niet gesproken hebben en waardoor een verkeerden indruk gevestigd wordt. Als u strijden wilt tegen de coöperatie der arbeiders, welnu strijd dan, maar doet het dan miostons met eerlijke wapenen. Tracht de coop9ratie terug te houden door uwe afnemers meer winst en beter waar te leveren dan de coöperatie, niemand is er, die er bij de arbeiders aan denkt om u dit kwalijk te nemen. Dat er arbeiders zyn die met hard werken eu goed oppassen nog schulden maken, omdat het loon niet toereikend is om in hunne behoefteo te voorzien, is treurig, maar ook is het treurig, als men door een zich noemend vriend van deD arbeider in de courant ziet verkondigen de arbeiders mogen niet lid van de coopeia'ie worden, omdat zij nog schulden hebben. Waarlijk de liefde eu vriendschap voor den arbeidersstand zit er bij zoo iemand niet dik op. Coöperatoo. Burgemeester en Wethouders van Venray, Gelet op art. 175 der gemeentewet,, Brengen ter algemeene kennis dat de op den 29 September jl. afgekondigde ver ordeningen Verordening op de keuring van vee en vleesch in de gemeente Venray, Verordening tot heffing van keurlooneo met de verordening op do invordering der belasting, gedurende drie maanden op de secretarie dezor gemeente voor eenieder ter lezing is nedergelogd en hotzy in druk, hetzy in afschrift, legen betaling der kosten, algemeen verkrijgbaar is gesteld. Venray den 1 October 1912. Burgemeester en Wethouders voornd. H. ESSER, De Secretaris STOOT. Burgemeester en Wethouders van Venray, brengen ter kennis dat op Donderdag den 10 October a. s. in werking treedt, de verordeningen Verordening op de keuring van vee en vleesch in de gemeente, Verordening op de heffing van kenrloonen met de verordening op de invordering dier belasting. Volgens deze verc dening is aan keuring onderworpen 1 alle slachtvee, waarvan liet vleesch zal worden verkocht, te koop gestold of dient voor do consumptie; 2 vleesch wat van elders in de ge meente wordt ingevoerd, zoo liet niet is voorzien van do stempels vaD goedkeuring en niet vergezeld gaat van een attest van deugdelijkheid van een door eenig gemeen tebestuur aangewezen keurmeester. Van keuring is vrijgesteld alleen het vee en vleesch. dat uitsluitend dient voor eigen gebruik van hem, die liet slachtvee doodt, of het vleesch invoert of in voor raad heeft. Aan keuring en betaling van keurloon is aldus onderworpen het vee en het vleesch h welk geheel of gedeeltelijk wordt verkocht, te koop is gesteld, dient voor de consumptie in gestichten, inrichtingen van onderwijs of verpleging, kosthuizen, hotels, restaurants en dergelijke huizen; zoodat aan keuring ook onderworpen zijn varkens waarvan men de hammen of een gedeelte verkoopt. Verder is het verboden ziek of gestorven slachtvee, of vee dat uit nood is geslacht uit eene andere gemeente in te voeren, tenzy vergezeld van een attest van den Burgemeester van die gemeente. Dat attest moet o.a. inhouden I eene beschrijving van het vee, met vermelding van den gezondheidstoestand de ziekte waaraan het vee is gestorven of de redenen waarom het uit nood is ge slacht; 2 de namen der geleiders, 3 de plaats van herkomst ei. bestemming; 4 de aanwijzing van den weg langs do inv< or zal plaats hebben. Voor de verdere bepalingen zie m- verordeningen liggende ter inzage Gemeentesecretarie en aangeplakt t Raadhoizo. Venray 5 October 1912. Burgemeester en Wethouders voornoemd, H. ESSER Do Secretaris. STOOT. Rugpijn is een verschijnsel, hetwelk niet verwaarloosd dient te worden, wan meestentijds duidt het aan, dat do nigren (welke onder het smalle gedeelte van den rug zijn gelegen) aangetast zijn of bedreigd worden De pijn kan iich', vaag, dof, on ophoudelijk of met tuaschenpoozen optre den, zy kan van betrekkelijk weinig hinder, een gevoel van zwaarte, stekend of snydend zijn, zoodat hukken haast ondoenlijk is. Zelfs wanneer zij het gevolg is van een gevatte koude, een slag of val mag zy niet verwaarloosd worden. Bij hen, die gewrichtspijnen lijden, is zij een waar schuwend ve.-schynsel, de voorloopstor van rheumatiek, jicht, zenuwpijnen, heupjicht, in het kort zy wijst op lichamelijke ver woesting door urinezuur. Andere gevolgen kunuen zyn nier- of blaasontsteking, uremie (urinezuur vergiftiging) waterzucht, niersteeo. Foster's Rugpijn Nieren Pillen genezen de rugpijn, omdat zy haar aantasten in haar werkelijken oorsprong: de nieren. Zy herstellen de nieren, wanneer deze verzwakt of aangedaan zijn, zij lossen op uitstekende wyze het urinezuur op en voorkomen dientengevolge tal van ge vaarlijke ziekten. Te Venlo verkrijgbaar bij S. Muijsers, drogist. Toezending geschiedt franco na ontv. van postwissel a f 1.75 voor één, f' of f 10.voor zes s'jf doozen. Eischt de echte Foster's Rug- PU" Nieren Pillen. wei8ert elke doos, ^'e n'e' Voorzien is van nevenstaand han- delsmerk. 43 VENRAY. Aangifte van den 27 Sept. tot den 4 Oct. Geboorten. Johanna Gertruda Wilhelmina Kusten. Maria Gerarda Beckers. Catharina Josepliina Beckers, fluberta Hendrik» Wilhelmina Arts. Theodorus Peter Johannes Claessens. Johannes Hubertus Knypers. fluberta Elisabeth Theodora v.d. Putten. Wilhelmus Hubertus Verschuren. I Iuwelijken. Marlinus Manders 31 jaren, landbouwer en Maria Huberta Jcnneakens oud 24 j beidon to Venray. Peter Jan Mathijs Hubert Linskens oud 29 j., timmerman en Maria Elisabeth Hellegers, oud 24 j. Sterfgevallen. J ihanna Catharina Meijers, echtgenoote van Johannes Boom, oud 68 j. Worden gevraagd Bieden zich aan Parochiekerk. •ir e' —«out. Tn Uot l-ll— linillll-M.VMMKMK 3 keukenmeiden voor Venray -vPaschen}. 1 dienstmeid voor Deurne. 1 boerendienstraeid voor Duilschland, 1 hoerenhuishoudster voor Venray. Metselaars, hoog loon, voor Heerlen. 1 boerendienstknecht voo^ Venray, 1 kindermeisje van 14 tot 1G jaar voor Venray, 1 boerenmeid voor Broekhuizenvorst. 1 igen van 14 jaar voor hoeren weric, 1 slagersleerling. 1 werkmeid voor 4 dagen in de week zomer en winter. 1 meisje van 14 jaar voor boerenwerk. 1 smidsknecht9jaar aan het vak. I voerman voor vrachtkar of molenkar. 1 sjouwer, 2 dienstmeisjes van 17 jaar voor Weert Het kantoor is geopend op werkdagen van 12 tot 1 uur. Zondags van 's morgen 9 uur tot halt 12. Bij elke aanvraag van werkgevers behoort 2.")Ct." te worden betaald, aanvragen van werkzoekeuden 10 et. Bij aanvragen om inlichtingen op de aan vragen of aanbiedingen moet voor frankeering een postzegel van 5 cent gevoegd worden. N.B, Brieven om inlichtingen waarin zich geen postzegel bevindt, worden niet beantwoord. HET BESTUUR. Maandag 8 uur jaarg. voor Nico Bekkers. Dinsdag 8 uur jaarg. voor Hendrina Verblakt, wed. Bistervelds. Woensdag 8 uur jaarg. voor Anna Maria Cutters, huisvrouw van Arnold Baten. Donderdag 8 uur Sol jaarg voor Alb. Essor en Joh. van den Boogaart. A.s. Zondag 13 October zullen de kinderen vau

Peel en Maas | 1912 | | pagina 2