tir V r Uitgave va» Firma W. Van dei Munckhof, Venray. iterdag 5 October 1912. 33ste .Taargang. No. 4:0 Dit nummer bestaat uit. TWEE BLADEN. Waarom een nationale Missievereeniginy Land- en Tuinbouw. Bedevaart Oostrum. Algemeen Nieuws. Abonnementsprijs per kwartaal voor VENRAY franco per post voor het buitenland bij vooruitbetaling afzonderlijke nummers Prijs der Advertentiën van 1—4 regels 20 c. elke regel meer "5 c letters en vignetten naar plaatsruimte. Advertentiën, 3maal geplaatst, worden 2maal berekend. Uit een godsdienstig en kerkelijk oogpunt zal het wel volmaakt het zelfde zijn, waar de missionaris be missiewerk verricht, schrijft W. II R. in »de Maasbode". De missiearbeid is daarom ook niet beperkt tot bepaalde landen 0 tot bepaalde volken. Naar het God delijk woord «Gaat en onderwijst alle volken", omvat die arbeic geheel het aardrijk en alle volken. Grenzen en verschil van nationali teit vallen weg, waar dit Goddelijk woord in vervulling gaat of zijn toepassing vindt. De verdiensten van den missionaris voor den Hemel zijn even groot, .of hij zijn arbeid verricht in eigen land of ver over de zee, of hij de ziel redt van den blanke, dan wel van den kleurling. Uit een nationaal oogpunt echter beschouwd, staat de zaaK geheel anders. De natie heeft er wel dege lijk belang bij, dat de beste zonen en dochteren van het land, die in de missie eene roeping hebben te ver vullen, zooveel mogelijk behouden blijven voor e'gen land, dan wol voor eigen koloniën. 'Nederland heeft uitgestrekte ko loniën in Oosten Westlndië. Een schier onmetelijk gebied ligt ginder voor den arbeid van den missionaris braak. Millioenen inboorlingen in heidensch ongeloof verzonken, wach ten nog steeds op het licht des Evangelies. Evenvele millioenen hebben de dwaalleer van Mohamed omhelsd, omdat hun nimmer het ware Geloof werd verkondigd. Deze feiten zijn even waar als betreurenswaardig. Mogen zij voor een groot deel ook toegeschreven worden aan de lakskeid der regee ring, in sterker mate nog aan hare tegenwerking van de Zending ge durende tal van jaren, niette ont kennen valt, dat ook onzerzijds niet datgene is verricht, wat had be- hooren te geschieden, om het missie werk in eigen koloüiën krachtiger aan te vatten, nadat de Noderland- sch-Indische Regeeringen hare gun stige gezindheid tegenover de Zending gedurende het laatste tiental jaren meermalen hadden uitgesproken en ook getoond. Toch valt in dit opzicht niet de minste blaam te werpen, noch op de Nederlandsche Katholieken in het algemeen, noch op de missieorden in het bijzonder. De laatsten het is overbskend, verrichten haast bovenmenschelijk werk, om in de behoeften der missiën te voorzien. De fout lag buiten beiden om; zij moet gezocht worden in hoofdzaak vordering der missie in eigen kolo niën; 2o. gebrek aan geld. Wat het eerste betreft, men weet het al, de organisatie is er, zooals begrijpelijk is, niet het werk van één dag, maar van jaren. Het hoofd bestuur der «Indische vereeniging van Nederlandsche Katholieken", 0 in het kort «Indische Missievereeni ging genoemd, is geconstitueerd, de statuten en het huishoudelijk regle ment zijn vastgesteld. Toch zal het nog maanden d,uren, voor de onderafdeelingen zijn opge richt, voor de subcommissies uit het hoofdbestuur zullen zijn benoemd en baar arbeid zullen kunnen aan vangen, kortom, voor het nieuw scheepje der organisatie met volle zeilen zee kan kiezen. Nochthans zit men niet stil en onderwijl staat voor ieder Katholiek de gelegenheid open, om zijne be langstelling in dit liefdewerk te toonen, waardoor tevens aan het tweede desideratum, hierboven oe« doeld, bij voorbaat wordt voldaan. Waarom dit alles Moge bier worden gewezen op een voorbeeld van den laatsten tijd. Op 15 September j.l. vorlieto» 12 missionarissen van het H. Hart van Jezus te Tilburg, 10 priesters en 2 broeders, allen Nederlanders, in Nederland geboren en in Nederland groot gebracht, het, ook voor hen, zoo dierbaar vaderland, velen van hen om misschien nooit weer den vaderlandschen bodem te betreden. Van deze 12 missionarissen vertrok« ken 7 priesters naar het nieuw opge« richte bisdom Lipa op het eiland Lucon en 3 priesters en 2 broeders naar de provincie Surigao op Min danao. De paters van het II. Hart hebben in Nederlandsch lndië op de Key eilanden en op Nieuw Guinea een prefectuur mot eene uitgestrektheid van 3 a 4 maal de oppervlakte van Nederland. In deze prefectuur zijn thans 45 laters, broeders en zusters werkzaam onder wilden en halfwilden, koppen snellers en menscheneters. Het be» loeft geen betoog, dal de missiona» rissen daar geheel moeten onder» louden worden, levensmiddelen ncluis, voor rekening van het Vlissiehuis, dat ze uitzond. Voor de Philippijnen en Brazilië is dat anders. Hier worden zij met open armen ontvangen, hier wordt een deel der lasten gedragen door de regeering en de gemeenschap. Geen wonder, dat in de laatste 4 jaar van dit eene missiehuis alléén 41 priesters naar de Philippijnen en 6 priesters naar Brazilië zijn gegaan, die allen behouden hadden kunnen zijn voor eigen koloniën. Hier had hun een arbeid gewacht, uit godsdienstig oogpunt even ver» ienstelijk als elders, en uit nationaal oogpunt zou deze verdienste nooit genoeg te waardeeren zijn geweest. Immers, de nationale opvoeding Zoo hebben alle kohniseerende landen het begrepen, z 0 heeft het ook Amerika begrepen, dat, bij de verovering van de Phil'ppijnen als eerste daad stelde het sluiten van een Concordaat met Rnne, om de •^paansche door Amcikaansche priesters te doen vervang<n. De Nederlandsche priesters kun nen in dit opzicht hun nationalen plicht vervullen beter er intenser, dan welke particulier of ambtenaar ook, omdat zij schier volkomen medeleven het leven van de inboor» lingen, die onder hunne hoede zijn gesteld; omdat zij dieper doordringen tot hun gemoed, waardoor zij zullen worden opgewekt, om, soms onbe wust, in zich op te nemende natio nale gevoelens van liefde trouw en aanhankelijkheid van de priesters, die met vertrouwen tot hei gekomen zijn en ook aan hen wede; seerig het volle vertrouwen hebban geschonken. Steunt daarom, Nederlandsche Katholieken, naar best vermogen de jonge organisatie, de Indis> he Missie vereeniging, wijl gij u daardoor kwijt van een dubbolen cht, dien van godsdienst en dien .v ^ationa» titelt. van het Roomsch Sanatorium voor drank- dat in de bovenste lagen, waar het leven der wortels juist het meest intensief is, de kalkbemesting geen voordeel doet. Goed in eggen verdient daarom de meeste aanbeveling. Soms wordt de kalk bij hakvruchten als overbemesting gegeveD, b.v. bij aard appelen. Nu is het algemeen bekend, dat kalk bij aardappelen vaak Dadeelig werkt op de knollen, die dan licht schurftig worden. zuchtigen. Hij verzocht hier, in dit genadeoord aan den voet van net roirakuleus beeld van O. L. Vrouw van Oostrum, waar Maria klaarblijkelijk de eeuwen door zoo gaarne de pelgrims verbooring bood, om de stille actie van bet gebed tot zegen over dit edel werk, de redding van drank zuchtigen. Onmiddellijk na de aanneming der aspirant-leden bad de Presidente met luide stem, in naam van alle leden der Venaysche Mariavereenigiog, een indruk wekkend gebed om de genade der stand vastigheid. Het plechtige Lof werd voort gezet, nog een smeeklied tot Maria, en na een half uur trok men weer in processie naar Trans Cedron. Hier vooral was de -Passionist, die de passio Cbristi" preekt, aan het woord -per Mariam ad Jesum heerlijke prediking, die diepen indruk maakte Ook hier werd in vroom gebed het sanatorium werk herdacht. Met Benedictie na terugkomst in de genadekapel werd deze, ook door vele niet-drankbestrijdsters meegemaakte pro cessiedag der immer bloeiende Maria vereeniging gesloten. Reeds eerder is het gezegd -wat de Mariavereeniging vau Venray onderneemt, slaagt altijd-, Eere aan Bestuur en Propagandisten Zondag II. werd op waardige wijze de processiëoreeks van dit jaa: door de Venr8ysche Mariavereeniging gesloten. Te 3 uur was plechtig Lof, waaronder feest predikatie door den Zeereerw, pater Placidus Stevens, rector der P.P. Passio- nisten te Mook. Op verheven en duidelyke wijze schelste de gewijde reJenaar hoe wij 0026 -Moeder" Maria dienen te kun nen vereeren, te beminnen in hare machtige Moederliefde Tretfeid was het, a's hij wees op de actie dsr drankbe strijdsters in navolging van Maria's liefde voor het welzijn der menschel) en voor de schoone deugd van versterving. Treffend vooral ook als de Pater, die jirenl mg in 't Heilig Lsnd te Jeruzalem vertoefd heeft, en van nabij aldoor de IYotestantsche weeskinderen gezien heeft, -die dubbel -wees zijn, omdat ze noch aardsche, noch »hemei8che moeder hebben", het geluk aantoont dat wij kindereu smaken in het bezit van Haar, die ons onder het kruis als geestelijke Moeder is fegeven. Na deze feestpredikatie traden een tiental nieuwe leden voor een lief bruidje las namens allen de gebruikelyke formule, waarin voor één jaar beloofd wordt zich van alle sterke dranken te onthouden en de deugd vaD matigheid te beoefenen Op de vraag of allen met dete belofte in stemmen, klinkt bet eenparig ffnk en wel bewust-ja, dat beloven wij 1" De nieuwe leden werden door den rector gelukgewenscht namens het Bestuur, de vereenigiDg en de aanwezigen alsmede wordt er haar op gewezen tot wat ede! reddingswerk ïij meewerken, want voor koming van drankellende beteekent redding van drankverslaafden en drank- zuchtigen, redding der kinderen van armoe, en gebrek en verwaarlooving en zooveel meer; beteekent,»aan vele huisgezinnen een blijder, zonniger en zorgeloozer leven geven beteekent bovenal, bevordering der godsdienstige en zedelijke opvoeding in het gezin. Uit dien hoofde was liet ook dat de rector in zijn welkomstgroet erop wees, dat met deze bedevaart samenviel de Sanatorium- of Sobriëtasdag, waarop Kalkbemesting. Wanneer is het de geschikte tijd voor een kalkbemesting In het algemeen kan men koolzure kalk (mergel) aliyd strooien, zoowel in den herfst en den winter als in het voorjaar. Op een ding dient men echter te letten en dat is, dat men een tijd kiest, dai het mogelyk is de mergel goed in te eggen. Een goede vermenging door den grond is van veel belang. Waar men den mergel gebruikt voor grasland, verdient het aanbeveling den herfst te kiezen. Met de winterregens kan dan de kalk in den bodem dringen. Ook de schuimaarde zien we gaarne voor den winter uitgespreid door de werking van den vorst zal ze zich in den winter ge makkelijk laten verdoelen. Met de gewone, bijtende kalk moet men voorzichtiger zijn, daar deze immere voor de zwaardere gronden wordt gebruikt De kalk moet in den grond worden ge bracht in fijnkorreligen, drogen toestand. Dit kan alleen, als de grond voldoende droog is. Men kieze dus een tijd, dat de bodera niet te vochtig is en een goede bewerking toelaat. De kalkbemesting heeft daarom bij voorkeur plaats in den herfst en dan zoo vroeg mogelijk. Het aanbrengen van groote hoeveelheden bijtende kalk in het voorjaar oefent vaak nadeeligen invloed uit op het kiemen der zaden en de her vatting van den groei bij overblijvende gewassen. Frambozen b. v. verdragen in het voorjaar zeer slecht een bemesting met kalk evenals vele onzer vruchtboomen. Ofschoon hot weoschelijk is de kalk goed door den grond te werken, moet men toch steeds zorgen, dat ze in de bovenste lagen blyft. Het onderploegen van de kalk verdient daarom geen aanbe veling. De bouwvoor onzer akkers ver armt steeds aan kalk. De planten gebruiken een deel voor hunne voeding, maar een ander belangrijk deel wordt elk jaar met het regenwater naar den ondergrond gevoerd. Zoo komt, dat het water onzer putten steeds kalk bevat. Men spreekt dan van hard water, water dat met zeep niet schuimt. Wanneer nu de Rogge voor groenbemestiDg. Zoo langzamerhand raakt de moestuin al aardig leeg en san men erover denken den tuin gedeelteiyk om te spitten. Is men zoover dan kan ik aanbevelen den mest over den tuin te laten breDgen, deze onder te spitten en vervolgens rogge te zaaien. Wanneer men uitzicht op den tuin heeft is het 's winters aangenamer op een groen tapijt te zien, dan op den zwarten grond. Men bereikt daarmede ook nog een paar voordeelen. Eerstens zullen de meststoffen, die zoover zijn, dat ze door de planten kunnen worden opgenomen en gemakkelijk, gedurende den winter zouden kunnen wegzakken, door de rogge worden opgenomen. De rogge werkt als een vangplant en wanneer ze in het volgende voorjaar wordt ondergespit zijn deze voedingstoffen nog aanwezig en komen teu dienste van het volgende gewas. In de tweede plaats zal de rogge het humusgehalte van den bodem aanmerkelyk ';nrhwjfln. V->or arraern trronden, vooral zandgronden, die pas ais moestuin in gebruik zijn genomen is deze manier van doen zeer aan te bevelen. Vooral boonen willen op ondergespitte rogge goed vooruit. In plaats van rogge zaait men voor hetzelfde doel ook wel spurrie. Voor het geval, dat men veel onkruid in zijn tuin heeft is het misschien minder goed de hier aangewezen maat regelen te nemen. Op den weg naar Nijmegen kwam Dinsdagnacht een automobiel toebehooren- de aan den heer L. tusscben den Heumen- schen molen en Malden in botsing met een met twee paarden bespannen wagen, welke zich op weg naar Venlo bevond, roet het gevolg, dat het voorste gedeelte van de automobiel bijna geheel vernield werd, terwijl de wagen eveneens ernstige schade bekwam. De voerman kwam met eenige ontvel lingen en den schrik vrij, de inzittende van de automobiel, de heer K. kwam eveneens met den schrik vrij, terwyl de chauffeur ernstige hoofdwonden bekwam en over hevige pijn in de linkerborst klaagde; hij heeft een sleutelbeen ge broken. Op last van een geneesheer uit Heumen is hij naar het Wilhelmina Ziekenhuis te Nijmegen overgebracht. In de buurtschap Dale, gem. Aalten is de landbouwer D. toen hij naar zyn koeien in de weide wilde gaan kijken, door een stier overvallen. De man kwam onder den stier te liggen. Om zich los te werken, beet de man zijn aanvaller in den neus. De stier liet los en de man kon, hoewel bedremmeld, ontkomen. Drankjatumer. De -Iniransigeant" bevat een onderhoud met den directeur der spoorwegmaatschap pij. op welker lijn het ongeluk gebeurde met de treiDen vol menscben, die een uitstapje maakten naby Merville in Normandië. -Het is droevig om te zeggen" aldus deze directeur -maar wy zijn altijd bang wanneer er een pleiziertrein rijdt op vaneen bsheerscht volk is de eenige ,ndermstl dow het Mwatief _r lo. in het gemis aan eene goede waarborg, om dat vo'k op den duur van Sobriëtas deelneming on hulp gevraagd gevo'g daarvan zyn, dat ze spoedig buiten te denken, dat wanneer zij een trein Nederlandsche organisatie tot be-Ae behouden voor het Moederland. werd voor bet Dr. Ariënsfonds tot stichting bereik van de plantenwortels geraakten feestgangers laten rijden, zij zelf ook deze lynen, want het is in zulk geval kalk reeds dadelijk onmogelijk om de machinisten den ge- diep in den grond wordt gebracht, zal het beelen dag nuchter te houden. Zij schijnen met MUI 1 PEEL EN MAAS Weekblad voor Venray, Horst en omstreken. 1 50 c. 65 c. 85 c. 4 c. Aiilomobielong-eluk. Wilde slier. 1 li gnuavuiiuiii- uwviicmouat, waaiuu

Peel en Maas | 1912 | | pagina 1