Weekblad voor Yen v. rst en omstreken. 1 Wat een goed boek is. Zaterdag SB September 19IS. No. 39 Uitgave van Firma W. Van <jen Munckhof, Venray. ])it nummer bestaat uit TWEE BLADEN. T9" HERFST. Coöp. Verfc ,,st. antging Algemeen Nieuws. s. MAAS Abonnementsprijs per kwartaal voor VENRAY 50 c. franco per post voor het buitenland bij vooruitbetaling afzonderlijke nummers 65 c. 85 c. Prijs der Advertentiën van 1—4 regels 20 c. elke regel meer 5 c. letters en vignetten naar plaatsruimte. Advertentiën, 3maal geplaatst, worden 2maa! berekend. De volgende aardige opmerkingen vonden wij in het Magasin Pittores- que 1845. .Wat is een prettig boek een geDOt Al werkende en zwopgeDde, terwijl het zweet op mijn voorhoofd parelt, zeg ik tot mij zeiven Heden avond zal ik het tweede deel van dat boek lezen. Die gedachte alleen doet mij reeds glimlachen; het schijnt mij toe, alsof mijn werk de helft lichter wordt en mijn vuur verdubbelt. De avond komt. Een ander heeft na den maal tijd haast om nog eens te gaan kuieren, of tot elf, twaalf uur in de herberg te zitten; vrouw eu kinderen laat hij maar aan hun lot over. Maar ik haal met blijdschap mijn boek uit de kast, waar het sedert den vorigen dag mij verbeid beeft: ik ga op mijn gemak bij het raam zitten, ik maak het open op de aangeduide plaats, en daar gaat mijn verbeel ding ik laat mij door mijn auteur meevoeren, waarheen hij verkiest. Is bet een reiziger, dan vergezel ik hem naar verre gewesten, ik neem de vreemde zeden en gebruiken op, ik ontdek onbekende streken, ik trotseer dapper de stormen, ik vecht met de wilden, ik vergast mij aan nieuwe vruchten, ik dool rond door maagdelijke wouden, ik vervoer kostbare koopwaren, drijf handel en ruil, ik keer rijk naar mijn vader land terug om er mijn dagen in zoeten vrede te eindigen; en dat alles zonder dat ik mijn ouden lederen leuningstoel verschoven hob. Maar hij is misschien geschied schrijver of verteller Dat is iets anders; hij brengt mij naar de in wendige wereld 07er, hij doet mij een soort van zielsverhuizing onder gaan; ik treed in de ziel van een held var. een groot man en doe met hem groote daden; of wei ik sluip zoetjes in het hart van een of ander goed mensch en voel mij gelukkig of on gelukkig met hem. Ik doorloop al de wisselingen en golvingen van twintig jaar levensin één uur. Het kan ook een dichter zijn; 't is een ander soort van genot. Hij ont rolt voor mijn oogen verrukkelijke landschappen, hij voert mij mede naar een onafzienbaar verschiet, hij leert mij duidelijk te lezen op de geheimste bladzijden van mijn hart, hij verklaart mij in geestdriftige taal, wat ik geleden, gestreden, genoten heb: vermaken, moeilijjtheden, te leurstellingen, verwachtingen; en ik had tot dan toe gemeend, dat ik de eenige was, die het wist. Hij vervult mij met een zachte en zuivere ontroering met een weldadige gevoeligheid; ik gevoel mij beter, hooger gestemd; rondom mij is er geen armoede, geen bezorgdheid meer, en mijn gemoed, door de barmen poêzio verlicht, schijnt mij oen hemel zal zijn toe. Vader, gij weent Vader, waarom lacht gij Mijne kinderen drukken zich togen mij aan, klouteren op mijn knieën en kijken mij nieuws gierig aan; mijn vrouw leunt over mijn schouder; ik lees hardop, wat mij getroffen of verblijd heeft. Soms vraagt men mij, dat ik zal doorgaan, en van kapittel tot kapittel van vers tot vers wordt de voorlezing vervolgd; de nacht daalt zoetj over het boek neder zonder dat iemand het merkt, zonder dat men zich een oogenblik verveeld heeft; het boek wordt gesloten, maar men luistert, men droomt nog. Is het niet, alsof wij ons inniger liefhebhen en beter verstaan dan te voren 1 1 Is het niet, alsof onze harten in het wederzijdsch genot samensmelten Immers, een eerbaar vermaak, dat gemeenschappelijk gesmaakt wordt, verhoogt de achting, de verknocht heid, die meD voor elkander heeft. Een ander, die achter zijn flesch zit, kan er mee spotten, maar wan- near lijj ze opgedronken heeft, blijft er niets meer over dan een leeg hoofd en eén ieege beurs. Mijn hoek maakt mij ook dronken, maar met zulk een aangename dronkenheid De uwe zaait onrust en ontvlamt niet zelden in gramschap en twist; mijn hoek brengt geluk en tevreden heid in mijn omgeving; het maakt dat ik de mijnen en mijn huisje liefheb; ik houd het cn ik ben alweer blij hij de gedachte, dat ik het nog eens zal lezen, want ik weet, dat dit mij een nieuw genot zal verschaffen, wanneer ik het gedeeltelijk vergeten heb. Dat weldra winter-dood gestreken fjot zijn killen 'adem over de landen V- Wie zal het zeggen Behalve het herlsiVnooi en het mooie van stemming hjeng.t de heifst ons iets anders nog. De herfst is de tijd - an den oogst. De herfst brengt o/b de vruchten; dan wordt ^pono-st Het herfstloofbruin kleurt de hoornen en de zon schiltort op wondere kleurenpracht. Nu buiten in 't bosch en genoten van het veelkleurig spel der zachte zonnestralen op de hoornen, die langzaam aan hun hladeren verliezen. Het is een gezellig geluid, het knerpen der dorre hladeren ooder den voet, het zacht ruischen van den wind door debiuin en paars getooi de hoornen en het vallen der hlaaren op 't woudtapijt. Een herfstdag, als de schemer strijkt over het land en als sprookjes- teer de ijle nevelen de boomkruinen omsluieren, stemt tot droomen. De herfst is de tijd van den wee moed. Maar van den weldadigen weemoed, die niet schrijnt of wondt, maarmooie gedachten wekt en zachte teere gevoelens. Waarom die weemoed in den herfst Is bet 't onbestemde gevoel dat iets sterven gaat l Dat weldra de hoornen, die nu prijken met hun kleurig bladeren-1 schoon de kale takarmen in de lucht zullen steken als smeekend om er- wordt geoogst,! vat in de lente was. Dan plukt men de vruchten van den mowzamen arbeid, die is verricht. De herfst in de Datuur is als de herfst van het leven, j Als het goed is; ii.oet ook in den herfst vac het leven ieoogst worden wat in den lentetijd wj>rd gezaaid. Jonge menschen, hinderen, inde lonte van 't leven, voelen dat zoo niet altijd; zien dat nii- altijd ernstig genoeg in. In de lente trekt natuur de bruids tooi aan en het is dan'zonnig, frisch, vroolijk en luchtig. ZonDig ook is de :ugd en even zeer vol ophruischend. vroolijk leven, luchtig en blij als de vluchtige vlinders. goed dtii^ 'oet zoo ook Dat zij n Een zonnige jeug'd rji'èën geluk" voor het geheele volgend leven. Maaraan het zaaien, opdat later geoogst zal kunnen worden, moet worden gedacht. De ouderen moeten tot werk aansporen, tot leeren waar er wat te leeren valt, want na den bloeitijd van het leven komt de herfst. Dan moeten de mannen en vrouwen, jong nog en krachtig, de vruchten gaan plukken van de werkzaamheid en de inspanning uit de jaren, toen in hoofd en hart gezaaid werd, wat voor het leven nuttig, schoon en goed is. Ook moet wilskracht en energie gekweekt zijn in de lente van het leven, opdat als de heifst komt, die mét het herfslmooi ook den teeren herfst-weemoed brengt, men weer stand genoeg bezit, zich, ondanks dien weemoed, frisch en opgewekt te houden. Mannen en vrouwen in den herfst van het leven hebben gewoonlijk al te veel ondervinding veel droeve herinneringen gehad. En dan wil het ook wel eens zijn, dat stille mijmerij tot weemoedige gedachten leidt. Wie in zijn jeugd geleerd heeft, sterk en flink ook do droeve dingen van het lever, te aanvaarden en door stevig aanpakken het hoofd boven water te houden, behoeft voor den herfst niet bang te zijn. Dan zal de hen'fsl zijn als de Herfst in de na'tfaur vc' heerlijk kleuren-spf \vol ming. f i ui. si VEku Ten iw.jaju» vastgestelden tijd op heer van Blerk, de Christeiijkeu groe* gen, een 40tal, w woord aan deii lieo teneinde te sprr1 '\ooi;U =jref> stem- -. 't, ÖB.y na den jzitter, de :efing raet den Vt.e de aanwezi- /gaf daarna het p uit Tegelen, A.vperatie, De heer Peetere begon met te zeggen dat de coöperatie niet ten doel heeft geldelijk voordeel, dat zij geen kapitaals- verhooging zoekt, doch dat dat haar streven is de verheffing van den werkman, zoowel zedelijk als stoffelijk. Wat wil coöperatie zeggen Dit wil zeggen: samenwerking. En nu de werkman hier in Venray wil gaan samenwerken om zijn lot te verbeteren, tracht men hem dit recht te ontzeggen. De naam Tegelen is hier in Venray reeds met schrik ver nomen, de alarmklok is geluid, waarom Met welk recht betwist men den werkman de coöperatie Waarom zegt men dat de coöperatie niet eerlijk, niet rechtvaardig is Waarom mogen grooten en midden standers zich vereenigen en fabrieken of dergelijken gezamenlijk oprichten, terwijl men den werkman dit recht ontzegt De werkman kan toch met zijn geld doen wat hij wil, hij kan met zijn geld zijn inkoopen doen waar hij wil, kan hij nu door gezamenlijk iu te koopen voordeel behalen dan is dat zijn volste recht, nie mand kan hem zulks beletten. liet is niet alleen een recht, doch zelfs den plicht dor arbeiders zich sterk te maken door samenwerking. De arbeid is geworden eene koopwaar, die stijgt in prijs naai gelang vraag en aanbod. In de laatste 10 jaren zijn de levensmiddelen 25 pCt. gestegen, doch is het arbeidsloon ook zooveel verhoogd De arbeider kan geen natuurboter eten doch moet zich vergenoegen met margarine ror.jarvL wjrafbix.men, dan nog 1 pond cadeau krijgt. De looöen zijn te laag, daarom mag en moet de arbeider zich vereenrgen om steun te vinden tegen den middenstand. De arbeider wordt uitgezogen. Spreker zal niemand beschuldigen, maar stelt deze vraag Als de rogge opslaat dan zijn de bakkers er als de lappen bij om den prijs van het brood te verhoogen, maar als de rogge in prijs daalt, wat doen ze dan Wat verkoopt u den winkelier, krijgt ge geen meel met zand, suiker met gips vermengd, enz. Spreker weet dat er slagers zijn die in de week voor de kermis, als de werkman toch ook een stukje vleesch wil hebben, den prijs verhoogden om zoo den werkmaD nog geld af te persen. Daartegen gaat de strijd, daartegen is de coöperatie. Als de coöperatieve vereeniging door den groothandel niet bedrogen wordt, levert zij zuivere waar tegen billijken prijs en verdeelt op het einde des jaars de winst onder de leden. Spreker zet daarna het gevoelen van den Venrayer Dr. Poels uiteen. In Tegelen was de omzet der coöperatie in 1908 f 6100 met 5 pCt. winst, in 1911 f 49000 met 8 pCt. winst. Er zijn huis houdingen die op het einde des jaars f 40 en meer kregen uitbetaald. Daarom arbeiders, vereenigt u in de coöperatie. Handgeklap bewees de instemming met het gezegde des sprekers. Hierna vroeg de voorzitter of er iemand in debat wenschtete treden, Aangezien niemand het woord verlangt krijgt de heer Heijnen het woord om een en ander nader toe te lichten. Hij bepleit het goed recht van den werkman om zich te veroenigen in coópe ratie. Deze is niet in strijd met de naasten liefde, weliswaar zal de middenstand er door geknakt worden, wel zullen er zelfs middenstanders door te niet gaan doch dit doet aan het recht van den werkman niets al. De coöperatie bevordert de spaarzaam heid, daar alles contant betaald moet worden, ziet de huismoeder hoever de beurs reikt De coöperatie waarborgt goede waar. De coöperatie te Tegelen heeft Bij de staking op Tiglia vcor f 400 brood uit gedeeld aan de stakers bij de keuze van een Bestuur, waot het Bestuur is de as waarop alles draait. Arbeiders gedenkt«Eendracht maakt macht." Te midden der algemeene stilte roept de heer H. Oudenhoven plotseliDg «Hoera leve de arbeidersstand 1" Daverend gelach volgde hierop, terwijl de hoera-roeper ijlings verdween. Spreker wees er verder op dat coöpe ratie bijzaak, doch vakvereeniging hoofd zaak is. In Tegelen moet ieder lid der coöperatie lid zijn van den Volksbond en vakver eeniging. Zoo wordt men door vereeniging en eendracht sterk. Daverend applaus begroette deze rede. Een der aanwezigen vroeg hoe het moet gaan als een lid ziek wordt en meo niet contant betalen kan. Da heer Heijnen antwoordde dat daar in Tegelen een fonds voor bestond, waar in 10 procent der winst werd gestort, ook is dit in de Venraysche statuten opgeno men. Als er een zieke is, trekt hij uit dat fonds en behoeft dus niet te denken dat bij een aalmoes krijgt, want hij leeft dan van zijn eigen gestort geld. De inkomsten van dit fonds bedroegen in het laatste jaar f 439.78. De heer Leussen vraagt of de f 400 aan de stakers in brood uitgedeeld, ook uit dat fonds waren. Spreker zegt zeker, want dat fonds kan nog al een stootje lijden. Ook wees spreker op de voordeelen gesproten uit het contract met een 3lager, die in het vorige jaar f 747,04 in het fonds stortte, terwijl de vereeniging nog had opgericht een bevallingfonds dat in het vorige jaar f 135 uitkeerde. De heer M. Ooumans, slager alhier, vroeg of zij, die tot de coöperatie toetraden ook hunne oude schuld betaald kregen. Spreker zegt dat iedereen in geweten verplicht is 2ijne schulden te betalen, doch de vereeniging kan zich daar niets van aantrekken. Als iemand 10 of f 12 in een jaar bij een winkelier gepoft heeft, kan niemand hem verplichten er te blijven, de coöpera tie kan dan wel het middel worden om de schuld af te doen door de winstuitkeerin- gen. De heer Goumans zegt dat -by de coöperatie contant betaald moet worden. Kan dat iedereen Kunt u dat Eene stem uit het publiek Kunde gij dat Goumans Ikke wel. De ander Ik ók. Gelach. De Voorzitter zegt, dat zy die tot de coöperatie toe willen treden een aaDdeel moeten nemen van f 10, betaalbaar in 2 jaar, doch dat bij aanmelding f 1 moet worden gestort. De heer HeijneD zegt dat het hem spijt dat er niemand meer is die debat wil voeren. Hij bedankt de aanwezigen, die, naar bij zegt, zijn geleuter over coöperatie wel hebben willen aaohooren. Nadat de Voorzitter had medegedeeld dat er Zondag ledenvergadering zou ijo, waar gelegenheid is tot aanmelding, sloot hij ten 6 uur de vergadering met den gewonen groet. Proeven van stijl. Om der curiositeitswille plaatsen wij hier een drietal briefjes door een school» hoofd bij verschillende gelegenheden ont« vangen van ouders, als bericht van absentie hunner zonen en dochteren. Voor de au thenticiteit dezer humoristische epistels staan wij in. Weledele Heer De ondergedeekende verklaard door deze als dat we van wege een vuif ons verslapen Vooral dient er goed toegezien te worden heben. Van ogtend natuurlijk haarpijn

Peel en Maas | 1912 | | pagina 1