Limburgsch Nieuws. X Algemèen Nieuws. v -<x Kerknieuws. Kerkelijke Diensten te Venray. te midden van haar volk en verheugde zij zich ir. den bloei dezer stad en na dit be» zoek kwam Hare Majesteit in juni nog eens in Arasterdam, vergezeld door de Konigin Moeder en Prins Hendrik om de schitteren de Gysbrecht voorstelling hij te wonen, welke inleidde het groote nationale mu ziekfeest van de Maatschappij van Toon kunst. Aan de Amsterdammers, die trotsch zijn op den genialen Alph. Diepenbroek, den toonzetter van het voorspel en do rijen op Willem Mengelberg, Willem Rnyaardsi en zijn vrouw en de kunstenaressen en kunstenaars, die het muziekfeest zoo groo- ten luister gaven, was de belangstelling door de Koninginnen getoond in deze schoone openbaring van wat Nederland vermag, bijzonder aangenaam. Opliet Loo werden soms genoodigd wetenschappelijke reizigers en geleerden om te verhalen van hun ervaring en zoo heeft de Koningin in tal van opzichten getoond dat Zij het leven van haar volk mede leeft Moge Hare Majesteit haar jonge kracht nog lange jaren kunnen wijden aan al wat ons land tot zegen kan zyn en moge Zij Haar dochter even gelukkig zien opgroeien als tot nu. En met het heidebloempje getooid den ken wij tevens aan de belangstelling, welke Z. K. H. Prins Hendrik niet alleen in hei- deontginning, maar in de ontginning van zoovele hulpbronnen in ons land. VENRAY, 7 September 1912. Tot Prior in het Carmelie'enk looster te Boxmeer is gekozen onze vroegere dorpsgenoot de Weleerw. ZeergH Pater dr. J. van Rijswijck (Pater Athanas us.) Zondagmiddag had op liet terrein van onze Venraysche Voetbalclub een openingswedstrijd plaats tusschen D S. O. I en V. V. V. Reserve Venlo. Uitslag 70 voor D. S O. In de Muziekzaal vergaderden Zon dagavond de leden van den Boerenbond alhier. De vergadering werd met- den Chri8telijken groet geopend, waarna werd medegedeeld, dat tusschen 8 en 15 Sept. door de bestuursleden der 6 districten zal worden opgehaald de vaste premie van 60 cent per koe en 20 cent extra, wat besloten werd in de laatst gehouden algemeene vergadering, om de oude schuld te dekken. Op Vrijdag 13 September a. s. zullen op de Groote Markt drie stieren verkocht worden voor de districten Leunen. Merse- lo en Lull. De Voorzitter hoopt dat er alsdan vele koopers en belangstellenden zullen opkomen, In de Bestuursvergadering van 31 Aug. is het voorstel aangenomen om het vol gend jaar het dekgeld voor koeion op 18 cent te brengen. Wegens niet voldoeude opkomst der leden werd dit voorstel in overweging ge geven en zal in de eerstvolgende verga dering in stemming gebracht worden. De heer L. Tacken, lid der Aankoop commissie, deelde mede hoe de wyze van aankoop van krachtvoederartikelen ge schiedt in de kring Boxmeer, omvattende II vereenigingen en waar de aankoop geschiedt voor alle 11 vereenigingen, in ééne opgave voor de maanden November tot April. Er zal gotracht worden aansluiting te krijgen met Boxmeer, lukt dit niet, dan zal de Boerenbond van Venray alleen een publieke aanbesteding houden Bestellingen van deze voederartikelen kunnen gedaan worden bij den secretaris, tot 15 Sept. a., onder verplichting echter om wat er besteld wordt voor de maanden NovemberApril ook af te balen in 1, 2, 3 of 4 keer, zoo dat bij de laatste bestel ling in April de gebeele gekochte hoeveel heid in ontvangst genomen moet zyn. Om misverstand of onaangenaamheden te voor komen zal ieder lid in daarvoor bestemde bonboekjes, in duplo zijn handteekening plaatsen onder elke bestelde hoeveelheid: één bewijs van bestelling krijgt de bestel ler en 't andere blijft bij 't bestuur in bewaring. Verder niets meer aan de orde zijnde, sluit de voorzitter met den Chr. groet de vergadering. De Woensdag alhier gehouden veëmarkt was niettegenstaande het regen, achtige weder druk bezocht. Op do vee markt werden buitengewoon hooge prijzen besneed o a. eene koe werd er verkocht voor f 360. De biggenhandel was vlug, eveneens aan hooge prijzen. Men betaalde van 9 tot 12 gulden per stuk. De markt was vroeg afgeloopen. Naar wij uit goede bron vernemen, zal 1 October a.s. de verordening op vee en vleeschkeuring in werking treden. Verleden week overleed alhier de oudste inwoonster van Venray, nl. de Wed. Gerrits aan de Landweert, in d«, ouderdom van 99 jaren en 4 dagen. Bij het Zondag gehouden ond^- prijsschieten tusscheiX.de Schutje Anna alhier, er. het Gilde Sf. uit Overloon, werden de pr'iel, behaald Iste prijs M. Cleophas^ prijs L, Pools, Overloon, Verbeek. De overige prijzen behaald door het Gilde van O fO Heden heeft in de Muz. de Loting voor de Nation, plaats voor de gemeenten Wanssum. Ten nadeele van G. aan het J is deze week een partij roodo kool ont vreemd. Heden Zaterdagnamiddag om 3 uur zal de Gemeenteraad van Venray de na volgende punton in openbare vergadering behandelen 1 Rekening en begrooting Gezond heidscommissie. 2 Aanbieding gemeentebegrooting 1913 3 Adres Ambachtschool Venlo. 4 Verslag Gasfabriek. 5 Verordening verloflokalen. 6 Verordening keuring vee en vleesch en bespreken instructie keurmeesters 7 Circulaire nationale bond voor vreemdelingenverkeer. 8 Besluit veihoogen jaarwedde der onderwijzers Coenders en Nelissen. 9 Adres vereeniging van Nederlandsche Schoolartsen. 10 Adres Stoorazuivelfabriek St. Marie 11 Rtclaraen Hoofdei. Omslag. 12 Adres H. J. Heling. 13 Adres koop of pacht van gemeen tegronden. 14 Mededeeling ingekomen stukken. OOSTRUM. De vergadering, Woeus dag in het café v.d. Voort gehouden door de onderwijzerskring Venray, werd vereerd door de tegenwoordigheid van den schoolopziener G. Goossens. Om 3 uur opende de Voorzitter de vergadering, heette den schoolopziener welkom en dankte de leden voor de trouwe opkomst. De notulen werden na een kleine opmerking goedgekeurd. Hierna hield de heer H. Vollenberg eene lezing over De stijl op de lagere school, door Jos Reijnders. Naar aanleiding van deze schoone lezing gaf de Schoolopziener ver schillende op- en aanmerkingen ten beste. Nadat men nog eenigen tijd gezellig hier over bad gedebatteerd, sloot do Voorzitter te ongeveer 5 uur de vergadering, BERGEN. In de ontginningen Ceres, Jenneskens, Wellsche Meer etc allen ooder deze gemeente, staan nog honderden hectaren haver te gast, die tengevolge van het regenweer der laatste weken maar steeds niet binnengehaald kunnen worden. Voorzeker voor exploiteerders een niet geringe schade. De qnantiteit was, vergeleken met die op de Maasvelden, zeer groot, doch de qualiteït zal nu veel ver minderd zijn. MEIJEL. Van hier is naar Roermond ter beschikking der justitie oveigebracht L S., oud 24 jaren, arbeider wonende alhier thans werkzaam te Crefeld, verdacht van poging tot zware mishandeling van G- Timmermans te Meijel op 31 Augustus jl. Hij is vervolgens in de gevangenis ta Roermond opgesloten. Ken noollotlige val. De schilder Jac. Höltgens te Venlo had Dinsdagmiddag het mgeluk in een in aan bouw zijnd huis door een open luik te val len. De ongelukkige kreeg een dubbele schedelbreuk doordat hij met 't hoofd op een vooruitstekend hoot terecht kwam en overleed spoedig daarna. Hij was onge huwd. VALKENBURG. We lezen in De Tijd: De hotelhouders en andore neringdoen den klagen steen en been over bet vreem delingenverkeer. De aanhoudende regens der laatste weken hebbeu de meeste vreem delingen naar hun woonplaatsen doen vertrekken. Enkele restaurants hebben hun deurtje moeten sluiten-, daar nagenoeg lederen dag geld bij bet bedrijf moest wor den gepast. In andere jaren is de maand Augustus gemeenlijk een tijdstip, waarop de Valkenburgers hun slag kunnen slaan. Wij vernamen, dat het seizoen in geen 10 jaren zoo slecht is geweest als in dezen natten zomer. En wat niet minder ernstig is, het gehalte der toeristen vermindert jaar op jaar groote verteringen bebooren tot de zold zaamheden en velen hebben zelfs hun uitgaven gedetailleerd van dag tot dag, voor zij uit den trein zijn gestapt. Het hotelwezen heeft zich enorm uitge breid ongeveer 75 hotels, hotelletjes en restaurants moeten nu de spoeling deelen HEERLEN. Zooals gewoonlijk waren Maandag weer een troep Zigueners op de Valkenburger markt, waar ze een drukken handel in paarden dreven. Nu heeft dag een hunner, een zekere S., een aard gestolen, behoorende aan een anderen Zigeuner, zekere P., een familielid vaS. In den nacht van Maandag op Dinsdag js de dief naar Heerlerheide gekomen, a<fh- andere Zigeunêfrs, zoodat he* herrie met dat volkje was. '-oegte is de dief arscbijnlijk 4*nmarkt, inde, fX doet ondo-, lijk een von» V. <ii\GSBEEK. Voor*~"tl^vacinte .mg van hoofd der school ^Tuier, - tengevolge van de benoeming *Do Kort als hoofd der school te r,f.welke betrekking bij op 1 Oct. aanvaarden, hebben zich een twaalftal caudiilaten aangemeld. HELJf De onbezoldigd rijks veld. wachter f7 is Maandag, toen hij proces verbaal wilde opmaken te^en drie strooper® welke met do» liclvbak aan het jagen waren "^op lu-.t landgoed van den jhr. Wesselriian tiisschen Helmond en Stap horst, door één van de drie zoo ernstig mishandeld, dat een van zijn ribben brak en hem in de '4ngen drong, waardoor deze ernstig h*rj(iadigd werden. De dader en zijn kornuiten zijn gearresteerd en hebben hekend. Ongelukken. Bij de Dinsdag in de Melickerheide bij Roermond gehouden regimentsoefeningen door het 2e regiment huzaren, kwamen twee in vollon' ren over de heide voort hollende paaiddn met elkaar iu botsing. Het paard van den trompetter Riemsdijk uit Tiel, werd daarbij gedood. De trom petter kreeg ernstige inwendige kneuzin gen, hy werd naar de kliniek te Roer mond overgebracht. De andere huzaar kwam er zonder letsel af, doch diens paard werd vrij ernstig gewond. De familie M. B. te Geldrop ontving telegrafisch bericht, dat haar in Duitsch- land wonende zoon sedert Zaterdag ver mist wordt» Men vreest dat hem een ongeluk is overkomen. Hij was gehuwd en vader van diie kinderen. Zes miliciens verdronken. Te Utrecht zijn Donderdagmorgen een zestiental miliciens allen behoorende tot het 2e en 3e regiment infanterie, in de fortgracht van het fort Vossegat bezig geweest met het stellen van tonnenbuig en tonnenslot. Plotseling bezweek het slot en viel in elkaar, de so'daten kwamen in de gracht torecht en zij die konden zwemmen, wari> 'spoedig aan den kant. Zes der ttï^j.senapjSen zonken In de diepte, wat zoo gauw niet werd opge merkt. Bij het appèl, dat dadelijk na het ongeluk gehouden werd, bleken zes infan teristen te ontbreken. Vier der verongelukte soldaten zijn bij name bekend, en het zijn de railiciöns Makka en Apol te 's Bosch en van Gorp en Louwersen uit Domburg. Marineschip gezonken. Donderdag is de Nijraeegsche Marine boot -de Rhenus", die gewoonlijk in de haven te Nijmegen gestationneerd ligt, op de Waal voor Ewijk gezonken. Het marineschip werd aangevaren door de boot -Egan". Het logge schip zonk direct en kwam hoogstwaarschijnlijk op zijde te liggen onder de waterlinie. De veertig personen, matrozen enz. die aan boord waren werden ijlings gered door middel van bootjes, die in de buurt van een bagger machine op de Waal lagen. Hoewel de Marineboot midden op de Waal gezonken is, blijft er toch nog een genoegzaam breede vaargeul over voor het scheepsver keer. Gras inkuilen. Door het voor den nahooibouw te om gunstige weer, terwijl er over het alge meen nog veel gras is, is in het zuidelijke deel van Noord Holland veel gras ingekuild om in den staltijd te worden gevoederd. Men is dan Diet afhankelijk van hot weer, terwijl het ve bet ingekuilde gras met graagte eet. Branden. Woensdagnacht zijn te Oss twee boeren woningen afgebrand, bewoond door drie gezinnen. Er werd niets gered de bewo ners konden temsuwernood, door uit het venster te springen, zich redden. Zoo goed als niets was verzekerd. Oorzaak onbekend. Moord te Best. Zondagavond werd te Best zekere Adr. Vervoort met een klompenmakersraes in de borst.gestoken waaraan hij bijna direct overleed. Een zekere v. K.4bekwam eveneens een ernstige messteek. De daders zijn gearresteerd. Jongensspel. Zondagavond sprongeh t6 Weuift bij 'Nijmegen drie jongens op de tranf Maas en Waal, Terwijl de 14jarige W. Jansen naar dey '-oDducteur uitzag, kwamj bij met het l :n aanraking met een Ungs den weg staanden boom. Hij kreeg daarbij een zoo ernstige verwonding, dat hij na enkele oogenblikken overleed. Den lials gebroken. De landbouwer O. wonende in het Korvelsche Hoekske bij Tilburg, had bij het laden van een kar hout het ongeluk, toen hij eene lus wilde aantrekken, achter over te vallen en den hals te breken. Door onweer genezen. Men meldt nit Groningen Grietje Spies, uit de Martenstraat alhier, die tien jaar geleden werd aange rand door oen individu, verloor daarbij door den schrik haar spraak en verlamde, zoodat zij alleen de linkerhand kon ge bruiken, Thans is zij, tydens een hevig onweer plotseling hersteld van de verlamming. Alleen is de spraak nog niet teruggekomen. Gebrek aan prleslers. Mgr. Meunier, bisschop van Evreux in Frankrijk, klaagt in een herderlijken brief over het gebrek aan priesters. -Wat ons vooral ontbreekt, zegt hij, dat zijn de mannen die roeping gevoelen om priester te worden. -Wij zien de toekomst dan ook met schrik tegemoet. Hoe zou uw bisschop niet voor dit bisdom vreezen, nu de plaatsen, die ziekte of dood onder de pastoors open maakt, niet vervuld kunnen worden Hoe groot is niet onze bezorgdheid onze vrees, wij denken aan de zielpn zonder leidsman, de kerken zonder priesters, de gemeenten zonder herder, en als wij, op uw aanvrage om eon gees'elijke, slechts kunnen antwoorden met u te wyzen op de leegte aan de seminaries, onvoldoende bezet door liet kleine aantal dat de roepiüg gevoelt, en nauwelijks in stand gehouden door poovere aalmoezen J" De villa van ftapoleon. Van de villa San Martino, waar keizer Napoleon I gedurende zijn korte ballingschap op het eiland Elba in 1814- 15 leefde, is markies Ruspoli kooper geworden voor 300.000 francs. De bezitting is ruim 165 Hectaren groot. Door eleelrieileit gedood. Dinsdag zijn tusschen Dingwall en Srathpeffer in Schotland een moeder en kind gedood door een electrischen kabel, die door den storm gebroken was. Eerst kwam het kind ermee in aanraking en viel de moeder vloog te hulp en werd het tweede slachtoffer. Een andere vrouw die toesnelde, kreeg een schok, die haar niet doodde, maar toch bewusteloos sloeg. erdronken. In de Lahn. by Oberlahnstein is Woensdagmorgen een bootje omgeslagen, waarin gezeten waren twee gehuwde vrouwen, een 17jarig meisje en een 12jarige knaap. Alle vier zijn verdronken. Een Jubilaris. OOSTRUM. 8 September hoopt de Zeereerw. Franciscaan, Pater Rochus Kauling van Arasterdam te Venray, den dag te herdenken, waarop hij vóór 25 jaren priester werd gewijd. Ongetwijfeld zal het den geachten Jubilaris dien dag niet aan veelzijdige hartelijke gelukwenschen ontbreken Immers Pater Rochus is voor Venray en speciaal voor Oostrum geen onbekende. De laatste jaren trad bij herhaaldelijk te Oostrum op als de zeer geziene en graag gehoorde feestpredikaot voor processies, congregaties en andere geestelyke vereeni gingen. En altijd met een ijver en een liefde, met een bezieliDg en een overtuigen de zeggingskracht, met een meesterschap van taal en schildering en met een oratoi risch taknt, dat steeds de juiste snaar getroffen, de gemoederen er warm bij werden en de geest blijde er door ver heven werd. Wij weten wel dat de zeer nederige monnik deze openlyke erkenning door dit blad niet verlangt, waarom zijn naam zelden of nooit hierin vermeld werd. Doch by feestgelegenheden als deze van zijn 25jarig priesterschap mag het, dunkt ons, toch wel dankbaar vermeld worden. Ook om de volgende reden. Men wil, en in den allerlaatsten tijd hoort men het in Venray en elders herhaaldelijk dat de bedevaart Oostrum voornitgaat. Men vindt treffeod schoon de beide H. Sacramentsprocessies naar Trans Cedron. Welnu, het quorum pars major fuit slaat geheel en al op den persoon van Pater Rochus. Een zeer groot aandeel in dezen vooruitgang komt hem, den ijveraar voor de aloude bedevaart toe. Hij heeft begrepen, dat hier iets weer goed gemaakt en hersteld moest worden, wat jaren lang wegsluiraerde, ingedommeld was, de levendige belangstelling en de algemeenheid en herleving der aloude devotie tot O. L. Vrouw van Oostrum eene der alleroudste bedevaartplaatsen van ons land. Waar anderen terugschrok-' ken, of klein voelden, ging hy onversaagd i en overschrokken voort, wist te bemoe digen, aan te wakkeren, een riem onder het hart te steken, durft te toonen en met succes. Althans het is op heden van algemeene bekendheid, dat »de bedevaart er weer isen om zoovele diepgaande redenen, zoo vaak reeds aangehaald, er inderdaad ook wezen mag. Wie niets voelt voor Oostrum, is geen oprechte Venrayer. Wie de geschiedenis van de vele eeuwen lang over de devotie totO. L. Vrouw v. Oostrum goed kent en niettemin koud voor deze heerlijke Maria- vereering blijft, is geen vurig, geen innig Mariavereerder, iets wat voor Venray en rectoraten ondenkbaar is. Vandaar dat het, in den tegenwoordigen tijd vooral, zoo goed doet de oude bede vaart te zien herbloeien, weer heerlijk op te zien komen, dank niet het minst aan de groote medewerking en het albezielend woord van den jubilaris, Pa'er Rochus. Wat deed het niet goed aan, bij de H. Sacramentsprocessie daar van Venray te zien het koor der Maria Congregatie, het Mannenkoor en de kranige St. Anna- schutterij, hoe misten we toen de oude Euterpe! Geiustelijk mag deze heerlijke ovatie aan het H. Sacrament en aan Maria van Oostrom dankbaar toegeschreven worden aan de ijvervolle zorgen van Pater Rochus. Doch dit is niet alles, we zouden een groote fout, begaan indien we bij deze gelegenheid niet melding maakten van den arooten ijveraar vnor de mirakuleuze medaille. Pater Rochus In stad en land, in 't Noorden en in 'i Zuiden, onder de uitsluitend katholieken en onder de ge mengde bevolking overal en altijd predikt hij, en steeds met uitbundig succes, de orie en de macht van Maria door de verspreiding en bekendmaking der mira kuleuze medaille. Wat ze is, ieder die dit leest kent ze en draagt ze. Zoo Diet, men bezorge er zich eene en vrage om inlichting te Oostrum. Dat thans duizenden en dui zenden en nogmaals duizenden deze me daille vromelijk en vertrouwvol dragen, z ij n werk, wat hij nog steeds met onverraoeiden en onverdroten yver voort zet, we willen hopen nog vele, zeer vele jaren, even als het werk der bedevaart naar O. L. Vrouw van Oostrum. Geen inniger en beter wensch, dan deze, dat Pater Rochus Kauling van Amsterdam de door allen geliefde Jubilaris, bij een bestendig welzyn nog een reeks van zegenrijke en gelukkige jaren het succes van zijn werken moge zien en genieten, zoo van de bedevaartplaats Oostrum als van het dragen der miraku'euee medaille dank aan de loonende zegening van O. L. Heer en de byzoDdere bescherming van O. L. Vrouw van Oostrura. RAMO. Ingezonden. Buiten verantwoordelijkheid der Redactie Winterdienat 1919. M. d. R. Volgens krantenberichten zal bij de nieuwe winierdienstregeling de sneltrein van 6,42 naar Venlo alhier niet meer 9toppen, doch zal deze gevolgd worden door een personentrein, die circa 7 uur hier is. Of de trein van 8,31 blyft be staan. valt uit een en ander niet af te leiden. Is dit laatste niet het geval, dan ziet het er voor de stations der lijn Nymegen Venlo treurig uit. Vooral de houders van z g. weekabonnementen zullen de dupe der historie zijn, want blyft die toestand tendigd, dan zullen metselaars, stuca- doors, timmerlieden enz die in de richting Nijmegen op karwei gaan, reeds tegen 5 of half zes hun werk moeten verlaten. Klagen of lamenteeren helpt nu niet meer, maar zou het niet op den weg van ons gemeentebestuur liggen, om te zorgen, dat er in Februari en Augustus door het Ministerie van Waterstaat een exemplaar van het ontwerp der nieuwe dienstregeling wordt gezonden, dat voor een ieder ter inzage wordt gelegd. Dan konden werklieden- of vakvereeni- gingen, desnoods of zelfs op de eerste plaats bet gemeentebestuur pogingen in bet werk stellen om een, aan de ver» keerseischen voldoende treinenloop te ver krijgen. Daar waar in zooveel kleinere en minder welvarende gemeenten als Gonnep, Weert of Valkenburg een exemplaar der ontw. dienstregeling ter secretarie wordt nedergelegd, mag Venray toch zeker niet langer achterblijven. FIAT. Parochiekerk. Maandag om 6 uur speciale mis voor de vruchten der aarde. 8 uur jaarg. voor Peter Emons. Dinsdag 8 uur jaarg. voor Maria Muis. Woensdag 8 uur jaarg. voor Christina Janssen. Donderdag 8 uur jaarg. 2de kl. voor Hendrina Marlens en Ouders. Vrijdag 8 uur jaarg. 2de kl, voor Math, van der Putten, Johanna Evers, Qertr. van der Put ten, Jan Jacobs en Maria v.d. Putten.

Peel en Maas | 1912 | | pagina 2