Weekblad voor Venrayjl Korst en omstreken. 1 Maria-Congres Zaterdag 24 Augustus 1912. Sgfe (jaargang. No. 34 Dit nummer bestaat uit TWEE BLADEN. te Maastricht. Uitgave van Firma W. Vati'tfcn Munckhof, Venray. MAAS Abonnementsprijs per kwartaal voor VENRAY 50 c. franco per post 65 c. voor he t buitenland bij vooruitbetaling 85 c. afzonderlijke nummers 4 c. De nude St. Servaasstad huldigt in alle opzichten de terecht zoo hoog geroemde gastvrijheid van ons mooi Zuid Limburg dit heeft ze weer genoegzaam bewezen gedurende de eerste drie dagen van het Maria-Congres, toen duizenden en duizendeDden vereerders van Maria van heinde en verre waren toege» stroomd om hulde te brengen aan de Koningin des Hemels. Doch hoe Limburg's hoofdstad zich ook had ingericht op de ontvangst van een reusachtig aantal congressisten, het was haar bpgrij pelijkerwijze onmogelijk die duizen. den en duizenden een gastvrij dak te bieden, die getuigen wilden zijn van het grootsche jubelfeest, waarmee het Congres ter eere vaD de «Steri der Zee" Zondag besloten werd. Doch over die drukte straks. Voor we een en ander over den historisch-religieuzen optocht mede deelen, volger, eerst eenige woorden over het zaakrijke deel van het Congres. Wat de VERGADERINGEN betreft, zij vermeldt, dat die van Zondag hoofdzakelijk aan de «Derde Orde van St. Franciscus" waren gewijd. We doen er eenige grepen uit. Deelen we echter eerst mede, dat om 9 uur 's morgens een ponti ficale H. Mis werd opgedragen door den internuntius mgr. Tacci, in de indrukwekkend versierde O. L. Vr. kerk pastoor Mutsaers uit Den Bosch hield de feestpredicatie. Een treffend oogenblik was 't, toen een groep van maagden bij *t einde der H. Mis zich aan weerszijden van het hoofdaltaar opstelden, om op keurige gevoelvolle wijze een «Alleluja" aaD de H. Maagd toe te zingen. Zaterdagavond zes uur had in de voormalige Dominicanenkerk een groote vergadering voor de leden der Derde Orde plaats. Mgr. Menten opende de vergade ring en bracht hulde aan Z. D. H. Mgr. var, de Wetering, aartsbisschop van Utrecht, die de bijeenkomst met zijne tegenwoordigheid vereerde. Vervolgens riep mgr. Menten in 't Franseh mgr, Tacci het welkom toe, die later den Pauselijken zegen gaf. Pater Van der Kant S. J. uit Maastricht, besprak vervolgens de Maria-Congregaties, terwijl pater F. Smits van de orde der Redemp» torislen de Broederschap der H. Familie behandelde in verband met de Mariavereering. Ook voerde nog het woord pater Borromeus de Oreeve, die buitenge» woon werd toegejuicht en een geest driftige toespraak hield, over de Derde Orde in verband met de Mariavereering. Het indrukwekkend slotwoord werd gesproken door X Ex. den Commissaris der Koningin in de provincie Limburg, Jhr. Ruys de Beerenbrouck. Z. Ex. dankte het comité, en vooral mgr. Menten, die ond inks zijn hoogen leeftijd zich een der jongsten toonde, doch in het bijzonder den Gever van alle goeds, die ons de Sterre der Zee heeft ge» geven als beschermvrouwe. Spreker hoopte, dat die Sterre in ontaanbare glaüs zou mogen blijven schitteren voor Maastricht, Limburg en geheel Nederland. Zondag werd de vergadering der Derde Orde hervat in de St. Fran- ciscuskerk. Nadat het eerste deel van het oratorium »St. Franciscus" was uitgevoerd, heette p. Borromeus de Greeve allen welkom, inzonder» heid den Hoogeerw. pat. Provinciaal en de Vlamingen. Na een overzicht der Derde Orde in Nedorland te hebben gegeven, was het woord aan pater Reijnenberg uit Woerden, die in een gloedrijk beloog de wereld met en zonder den Christus schilder de en daarbij deed uitkomen het doel der Derde Orde. Wie van die orde deel wil uitmaken, moet katholiek van de daad zijn. De hear Ridder van der Schueren uit Nijmegen deed vooral uitkomen, d it de hoogere standen allereerst deel moeten uitmaken van de Derde Orde ten onrechte meent men nog dat deze alleen voor de lagere klassen is. Na afloop der vergadering trok» ken al de aanwezigen, pl.m, 2000, naar de Mariakerk, waar zij door den Hoogeerw. pater Provinciaal plechtig aan de «Sterre der Zee'' werden toegewijd. Een aardig beeld van den gods» dienstzin van Maastrichtenaren en vreemdelingen was de zg. bidweg, een spontane geloofsuiting van bonderden en honderden personen, die de Rozenkrans biddende, de straten doortrekken. Het was als een lawine van biddende menschen, alles meetrekkende en meesleepende wat zij op haar weg ontmoet. En nu de OPTOCHT, de overweldigend mooie stoet, die één grootsche, één indrukwekkende demonstralie was van de liefde en eerbied, welke de stad van St. Ser- vaas, welke heel het katholieke Nederland voelt voor Maria, de Ko ningin des Hemels De optocht zelf bestond uit drie deelen de voorafbeelding der H. Maagd in het Oude Verbond; de tegenwoordige vereering der H. Maagd en Maria's verheerlijking in den Hemel. Te twee uur zou de stoet worden opgesteld, maar de honderden en honderden deelnemers, het groote aantal praalwagens en groepen waren oorzaak, dat eerst omstreeks drie uur alles was gerangschikt. Daarbij kwam nog, dat de meeste treinen met deelnemers uit het Noor- Prijs der Advertentlën van t—4 regels elke regel meer letters en vignetten naar plaatsruimte. Advertentiën, 3maa! geplaatst, worden 2maa! berekend. 20 c. 5 c. den met uren vertragl g binnenkwa men. Voor de pers was (x gedeelte van het mooi versierde sw .juis gereser veerd, waar uitmuntei ^gelegenheid was het prachtige sc uwspel gade te slaan. Beneden onder een raaien troon hemel hadden de wfkelijke en wereldlijke autoriteitei plaats ge nomen, we merkten 'daar op Dr. Mannnns, vicaris-gene bal als ver tegenwoordiger van Mg i Drehmanns den internuntius Mgr. Tacci, Mgr. Menten, Mgr. Hofmann den grijzen pater Dominicaan Fümvon Lowen- stein, voorts Z.Exc.minister L. Regout, Z.Exc. den cdn.missaris der Koningin er. de burgiineester van Maastricht. Het was een o'erweldigend schouwspel, den kleurrijken, vaak feeërieken stoet te zienj voorbijtrek ken.- een ontzagwekkend beeld van Roomsch leven en Btoomsch ge loofsuiting. Een heerlijke groep s'bitterend in paars, geel en blauw vol Oester schen gloed was in het <T, -ite gedeel te de stoel der -uwsche vrouwen; Miriam menKt anker, de dochter van Jephte met de harp, Ruth met de korenaren en de in purperen mantel statig voortschrij dende KoniDgin van Saba. Toen volgde de voorstelling dei- tegenwoordige vereering der H. Maagd: een schier eindelooze reeks van afdeelingen van het aartsbroeder schap der H. Familie in Nederland; we noemen o.a. die van Arnhem, Boxmeer, Oisterwijk met de mooi nagebootste kerk, gedragen door zes jongelingen in middeleeuwsche klee- dij, den praebtigen groep van Roer mond met het genadebeeld van O.L. V. in het Zand, gedragen door de in blauw gekleede knapen en om geven door een stoet van meisjes in witte gewaden, de emblemata met zich voerend, die de vereering van Maria door de bedevaarten voorstel» len. Zeer de aandacht trok ook de groep «Thorn" met de abdij van dien naam en de abdis vaii 'het stift, te midden der stiftdames 'B prachtige deftige costumes. Dan volgden de R. K. Onderwijzersbond, de R K. Volksbond en andere Katb. sociale vereenigingen, de zeer bewonderden prachtige praalwagen van Sittard, in heerlijke stemmige tii ten van wit en zeegroen, met bovenop ondereen stijlvol baldakijn het beeld van Onze Lieve Vrouw van Sittard. Hieraan sloten zich de groep der katholieke Polen uit Heerlen, het bijzonder mooi versierde miraculeus beeld van de «Sterre -Ier Zee", de glorie en trots vau Maaeiritht en de praalwagen van de stad, waarop Engelen, die symbolen droegen van dank en vereering. Nu volgde het glanspihnt van den zoo schitterenden stoep. ,IIaria's ver heerlijking in den HemM. In deze afdeelingeflv i de geheele Litanie van Loretto'.j' -heerlijke wijze uitgebeeld. Eatfg ,t?p kruiden a l ieder een witte of rose letter van bloemen dragende, vereenigd tot: Ik ben de Rozenkrans, opende dit ge deelte. Het was een gevoelvol oogen» blik. toen deze mooie groep onder hel zingen van «Magnificat" voorbij» trok. En dan die andere groepenbeelden het «Heer ontferm u onzer. Christus boor ons enz." voorgesteld door meisjes met banieren, en dan de decoratieve praal wagende verheer lijking van Maria als Moeder Gods, een eenig mooie groep, evenals die der Moeder van Goeden Raad en vooral de verheerlijking van Maria als Maagd. Te midden van sneeuwwitte leliën, omgeven door een krans van maagden, de toepasselijke sym» bolen dragende, troonde daar prachtig versierd het beeld der H, Maagd Maria. Dan ook willen we vooral ver» melden de «Geestelijke roos", een stoet van kinderen in licht rose ge» waden, guirlandes van rozen dra« gende met in het midden een rozenbouquet. Treffend was ook de hfo-genster. voorgesteld door een door storm ontredderd schip met gebroken mast Twee zeelieden heffen smeekend de handen op naar de H. Maagd, bid» dend om redding. Een eenig mooie, verheffende groep. Toen volgde Maria's goedheid voor de menschen, behoud der kranken, toevlucht der zondaren en Troosteres der bedrukten en daarna Maria, de hulp der christenen, de herinnering aan den slag bij Lepan» to, waar de Christenen door de voorbede van Maria de overwinning op de Turken behaalde-- een oud oorlogschip met kanonnen en ge» vangen Saracenen, waarboven de witte vlag met het roode kruis en het opschriftHulp der Christenen. Geheel in overeenstemming met de even magnifieke als godvruchtige voorstelling waren ook de volgende groepen, waarvan we vooral noemen de praalwagens van Abraham, Isaac en Jacob met hun gezin, uitbeeldende de Koningin der Patriarchen, dan de Koningin der proleten, vervolgens de twaalt Apostelen in hun Ooster» sche gewaden, de Koningin der Belijders en in het hijzonder de groep van maagden, met smetteloos witte bloemen, voorstellende de Koningin der Maagden en de Koningin zonder smet ontvangen. Niet minder schoon en gevoelvol waren ten slotte de verzinnelijking van de Koningin van den H. Rozen» krans en de verheerlijking van Maria als Koningin. Het was een schouw» spel, zoo feeëriek, zoo grootsch, zoo kleurrijk, als wel zelden in Nederland zal zijn gezien. Dat bleek ook uit de eerbiedig vrome houding der duizenden toeschouwers, die deze grootsche hulde aan Maria bewonderden. Tyt die devote stemming werkten voc.. al ook de lieflijke gezangen en gevoelvolle muziek der talrijke harmoniën in den stoet mede, die in zacht ruischende klanken Maria verheerlijkten. Het schouwspel was onvergetelijk en hulde zij daarvoor hun gebracht, die op zoo uitmuntende wijze de verheerlijking van en godsvrucht tot Maria wisten uit te beelden. Het was een wonderheerlijke apotheose van het zoo prachtig ge» slaagdo Congres. Hot was ongeveer acht uur toon de stoet haar rondgang had volbracht en bet beeld van O I,Vr. Sterre der Aee teruggebracht werd naar zjjoe rustplaats in de O.L.V.kerk. Dit is wel een van de mooiste momentjes van Jen dag geweest. Een betrekkelijk kleine stoeteerst de wit-blauwe maagdekens dan de palmen- dragende maagden bun Alleluja-zang doen opklinkend door de in schemerlicht getinte strateD -, de pag?s, voorafgaande het beeld, met de kronen op en in den rood fluweelen statiemantei gedrapeerd daar achter het koor, bet Magnificat zingend. En ook hier weer de onvermoeide pastoor van O. L. V.. het kostbaar beeld vergezellend als een trouw en zorgzaam waker, gelijk hij het bij gaoach bet trekken van den stoet als aeu lijfsdienaar zfiner H. Moeder niet verlaten had. Alles ontblootte bet boofd by bet passeeren van het zoo boog in eere gehouden genadobeeld. Wat ten slotte de ILLUMINATIE betreft, biervan vei telt de »L. K." het volgende Wat liet ze zich feestelijk aanzien, de illuminatie, waarvan bij bet vallen van den avond geleidelijk steeds meerdere stukken en gedeelten bun flikkerglans door bet duis'er deden pinken en glinsteren en straleo. Wat was het druk in de stad 1 En wat beloofde de avond schitterend te worden. Een file van rijtuigen en auto's raDg* schikte zich op de Markt voor het stadhuis om onder geleide van den burgemeester een rit door de stad te maken, teneinde de illuminatie te bezichtigen. Helaas, nauwelijks was de uit een zestig tal rijtuigen en een do rijn auto's bestaande stoet onderweg, of bet sinds den ochtend door de scherpe barometerdaliog voorspel* de onweer brak los. De bliksem flitste, de donderslagen kraakten en zware regen* druppels gutsten omlaag. De kappen der rijtuigen werden opgezet, bet uitzicht belemmerd. Maar dit was zoo erg niet Het ergste was, dat door den stroomenden regen, nu en dan door wind vlagen met verdubbelde kracht neerge» zweept, de vetpotjes vol water liepen en doolden, de Chtneesche tampions triestige achrompeibollekens werden, de papieren rozen veiflensden, den transparanten een nat geweld werd aangedaan. Bij duizenden vluchtten de meDscben in de huizen, de oafó's, naar het station. Bfina een uur beeft de regen aange houden. Om baiftien was bet onweer over. Wei lichtte bet nog in de luobt, maar de regen bad opgehouden. Eilacie, de verlichting was grootendeels verdwenen. De gas illuminatie kon ge makkelijk weer worden bjjgebolpen, voor zoover ze was uitgewaaid; de vetpotjes waren verdroukeD, van de kaarseolampions bad slechts een klein deel den strijd der elementen doorstaao. Alleen de electriache verlichtingen waren vrijwel ongedeerd gebleven. Het was jammer, diep jammer voor de moeiten en kosten, die men zich zoo be reidwillig en geestdriftig getroost bad. Om 10 uur was de rit afgeloopen. DE DRUKTE. We vernemen nog dat bet aanial alleen per spoor aangevoerde personen (dat op de helft van het totaalcyfer bezoekers te sobatten ia) 30.000 bedraagt. Dit bevestigt

Peel en Maas | 1912 | | pagina 1