voor omstreken. Uitgave van Firma W. Van oen Munckhof, Venraj. iformveranderingen. Beetgenomen. I Zaterdag 1£> Juni 1913 33ste Jaargang No. 34: <ïïflg732D Dit nummer bestaat uit TWEE BLADEN. Mengelwerk. Abonnementsprijs per kwartaal Prijs der Advertentiën die zich met ingang van 1 Juli a. s. op PEEL EN MAAS abon neren, ontvangen de nog voor en datum verschijnende num- jrs GRATIS. Hitaire tenue is in de laatste heel wat veranderd, nage» inister van oorlog licht, wijzigingen liformen van aan te brengt 'e uitmoiisteri •»en door De persoonlijke dienstplicht heeft veel van die verbeteringen in de hand gewerkt. Tegenwoordig mag ieder soldaat in groot tenue een verlakte koppel dragen; vroeger moesten zelfs kor poraals, met de zilveren medaille op de borst, hun «vetleeren" koppel aan gorden, als ze in groot tenue gekleed liepen. Toen de mantel was ingevoerd, een nieuwigheid bij uitstek, leek dit kleedingstuk voor den soldaat en den korporaal de verboden vrucht". De mantel mocht door den onder officier naar verkiezing gedragen worden. De minderen mochten dat klee- ding8(uk alleen aantrekken op hoog bevel, bij ongunstig weer. De mindere mocht dus zelf niet beslissen, of het weer slecht of goed was; dat deed gewoonlijk de adju dant van de week, of do wachtcom mandant. Nu kreeg je soms den v ,)Hen Aan de wacf g hel rgo uit ..oil de kortej as en mouwvest; c 2 kapotjas .en de volgden. De infanteristen warden gekleeo. met tuniek later kwam er weer een roode kraag bij met roode uit monstering de vangsnoeren ver vielen, de schako's werden afge schaft en de kepi's met de scheer- kwastjes werden ingevoerd. De kapotjas moest het veld ruimen voor den mantel, die met de manoeuvres gemeenlijk als een kron kelende worm over den ransel werd gesjord en in het garnizoen weken noodig had om. weer uit de plooien te trekken. De witte sokken, die bij de thaDs verdwenen waschbazen ge» regeld in de eerste wasch den vorm aannamen van een kinderhand» schoentje, werden vervangen door bruine dito's. lntusschen.- de beruchte «sigaren» kistjes" wisten zich onbegrijpelijker» wijze, het langst te handhaven. Gelukkig voor den Nederlandschen infanterist: er werden proeven ge nomen met rijgschoeneu, een heel wat gemakkelijker en practischer schoeisel, dan die vormlooze klompen en zelfs ging het legerbestuur over tot het invoeren van been'oedekkin» gen bij de infanterie. Practisch had de infanterist reeds langen tijd zich «slobkousen" aan geschaft; bij een langen marsch, of bij patrouillegang door kreupelhout en heidevelden, werd de pantalon eenvoudig in de sokken gestopt. Wat vroeger b.v. verboden was, is thans meestal toegelaten. Wee hem, die vroeger met zijn eigen bottines in dienst dorst te ver» schijnen, die geen model draag banden droeg, die een trekker aan zijn blauwe broek bad laten zetten aan waars'?n.ï"o80RS »r ue», minderen, die utin buite». ut ..azerne gingen, moesten met den mantel gekleed zijn. Een paar uur later de zoo aan den hemel; er werd door de bevoegden geoordeeld: te mooi weer voor manteltenue, bordje ingehaald, en geen manteltenue kwam er te hangeu. Wie uitgingen, moesten de kazerne verlaten in kortejas of tuniek. Zoo bleef men dikwijls den heelen dag sollen met de tenue, en meer malen gebeurde het, dat een soldaat of korporaal, naar de kazerne werd gestuurd, omdat bij niet in de tenue van den dag was, of liever gezegd van dat uur. Doch aan wien lag de schuld De onderofficieren maakten ruim schoots van hun bevoegdheid, om den mantel te dragen naar eigen goedvinden; daarom liepen velen 's winters zonder, in de hondsdagen met den mantel. Deze boven beschreven misstand is gelukkig ook al weer uit den weg geruimd, ieder soldaat kan den mantel dragen, als hij zulks verkiest. Zoo zoetjes aan komt men op den goeden weg. En wij hopen van harte, dat het eindelijk eens gedaan zal zijn met al die grillige veranderingen van leger» uniformen, en dat minister Colijn er in moge geslaagd zijn, één uniform in te voeren, die nog tal van jaren de verschillende wapens zal sieren, Het leger, en de schatkist niet het minst, zullen er wel bij varen. i voor VENRAY 50 c. franco per post 65 c. voor het buitenland bij vooruitbetaling 85 c. afzonderlijke nummers 4 c. MAAS van 1—4 regels elke regel meer letters en vignetten naar plaatsruimte. Advertentiën, 3maal geplaatst, worden 2maal berekend. 20 c. 5 c. Drommels, dat is kras, riep de plat- landsburgemeester Draai r^c-i uit, en hy sloeg met zijn vuist op detail, zoodat de glazen dansten nu is die brutale kerel er toch vandoor gegaan. Hier, leest, 't staat er met vette letters Hedenmiddag is de tot levenslange tuchthuisstraf veroordeelde moordenaar Knakijzer. terwijl by onder geleide van 3 rijksveldwachters vervoerd werd nar L terwijl de trein in volle vaart was, uit het portierraam gesprongen, onbegrijpelykerwijze zonder er het hachje bij in te schieten en aan zyn vervolgers ontkomen. 'n Canard, lachte de lange apotheker, terwijl de anderen sp-akeioos voor zich uit keken reine reporterstautasie". Mijn waarde draairecht, hoe kunt ge een oogenblik aan zoo'n produ-t van den augurkentjjd gelooven Oho, gaf de burgemeester gekrenkt ten antwoord, zou je er soms aan twijfelen, dat zoo'n booswicht, dien ze levenslang gaan opsluiten, tot alles in staat is en er zyn ledematen aan waagt om, als hij er de kans schoon toe ziet, de plaat te poetsen. Dat de opgewektheid by zoo'n schurk bestaat om 'n goed heenkomen te zoeken, spreek ik niet tegen, zei de apotheker, maar ik houd vol, dat niemand zoo'n luchtsprong ka-^doen, zonder on feilbaar armen en te breken er den hoo' ,entj jn Sbretbï)o oi g"b u\A g «wjo ..wii, fcv._ - „n meeoen, dat Hane- man wel eens meer het doelwit der Spotterny ven de stamgasten moest »ijn. Hy was vroeger onderwijzer geweest, maar had een vrouw met geld getrouwd, en toen het lager onderwijs er aan gegeven om te rentenieYèn in het pUttelandsstadje, waarvan zijn gade afkomstig was, een publiek geheim, dat hij nog al eens moest hooreo »dat 't geld van haar was" en hy dientengevolge danig onder den pantoffel zat. Reden, waarom de heeren zich ge roepen achtten, om Haneman nu en dan in de maling te nemen. Maar ditmaal was er iets in dozen heer, dat hem noopte op de plagery in te gaan, hij had een lumineus denkbeeld gekregen en met een, bij hem geheel ongewone flikkering io de oogen gaf hy tot bescheid Nu, t ware toch wel eens te beproe. ven, en hij haalde de schouders op. Mij dunkt, die historie is niet zoo gevaarlijk als ze oppervlakkig zich laat aanzien. Rondom verblufte gezichten. Had men goed verstaan Haneman, het voorwerp van algemeene vroolijkheid- soms de pantoffelheld, durfde zich vermeten een dolkoenheid ais kinderspel voor te tellen, en dat op een toon, als betrof het een handigheidje, in stede van een doode- lijken sprong 'I Men dacht, dat het in zijn bovenverdieping niet pluis was. Hallo, Hanemannetjs. spotte de geneesheer, laat mij je pols eens voelen. De man krijgt geen druppel meer. Acute alcobolvergiftigiog met waanvoorstellin gen. Men lachte luidkeels om den patient tegen wil en dank Haneman daaren tegen de zaak werd steeds meer onverklaarbaar bleef onvervaard, stond veeleer kalm van zijn zetel op, en zei zeer gelaten Heeren, gij schynt myn woorden als scherts op te vatten maar ik moet u opmerken, dat het volkomen ernst is Ik ben bereid een bewijs te leveren van hetgeen ik beloog. Willen wy wedden. Ik waag den sprong. Wat is dat In allen ernst een wedden» schap En dat wel een, die men zeker winnen moest.. Die grap mocht men zich niet laten ontgaan. Aangenomen, top, vooruit met de schuit, riep men dooreen, zes flesscben houd ik tegen ik ook en ik geef nog honderd pop extra. Zoo goedkoop moet hy r niet afkomen, die grootspreker, jubelde de rentenier Huber met zyn eerbiedwaar dige volle maan. Stilte heeren, zooiiet de stentorstem van Draairecht zich hooren de zaak is afgehandeld, nu nog maar de voorwaarden schriftelijk te formuleeren en door beide partyen te onderteekenen, Heidaar, pen, papier en inkt. Zie zoo de deur dicht, niemand binnenlaten voor dat wij klaar zijn. Plechtige stilte. Mijnheer Haneman verklaar u thans nader, opdat van de weddenschap naar behooren een protocol worde opgemaakt. Spoedig was zij op het papier gebracht. Luide las Haneman ze aan de verzamelde Crona voor Ik, Leendert Haneman, verbind mij, morgen, Dinsdag des namiddags om vyf uur in den trein naar L. te stappen en midden op den spoorweg, tegenover den grooten molen, terwijl de trein in volle vaart is, met een sprong door het portier raam mijo coupé te verlaten. De tegenpartij zal intyds zich by den molen bevioden, om zich te overtuigen van de volvoering van dit waagstuk. Kom ik mijn verplichting niet na, zoo verlies ik 10 flesschen Veuve Ciiquot, die 's avonds zullen worden gedronken door ons allen. In bet tegenovergestelde gevaj botalen de heir®», deze tien fl.«<nh«.> 111 .ieer Hubert bi"*'""''*1 i» -- en mo nó de iiemcu u.»«. weddenschap te bekrachtigen. Overtuigd van hue zegepraal baast als vreesde men, o nog zou terugtrekken, zet Jde e.sn na de ander zijn naam onder tiet stuk. Draai recht, als man van gezag nam bet document in bewaring. Den volgenden middag zag mun eer. processie gezette heeren het smalle voetpad laDgs de spoorlaan inslaan, om zich te begeven naar den wel ekenden windmolen, waar de lyn vlak langs gaat. Men sprak niet veel, want wat de weddenschap be treft. zoo hadden de beeren den vorigen dag alle eventualiteiten haarfijn bekeken en was men tot de blijmoedige conclusie gekomen, dat Hageman het loodje leggen zou. Voor den bepaalden tijd was men ter plaatse gekomen. Eigenlijk vrij stom, dat wij hier met ons zessen staan met open mond, merkte de apotheker aan terwijl onze Haneman misschien gezellig zit bij moeder de vrouw en ons allemaal uitliacht. Nog liever dit. dan dat hij den doodelyken sprong waagt, en wij het ons eeuwig zouden te verwyten hebben als hij 't ongeluk kreeg, sprak de burge meester, die hierover nader had nagedacht. Och kom, hij doet 't toch niet, lachte Huber. De burgervader schudde het achtbare hoofd. Doch lang behoefde men zich hierover niet ongerust te maken, want het gewone signaal liet zich hooren men hoorde het geratel van den trein al in de verte, de locomotief werd zichtbaar en naderde met onheilspellende snelheid. Men kon de wagens reeds onderscheiden, angstige spanning wat is dat Uit een portierraam van den laatsten wagen bengelden een paar beenen daar algemeene ontzetting volgt met een kraebtigen zwaai het bovenlichaam, ter wijl de rechterhand stevig het portier vasthoudt. Haneman zweeft een oogenblik in de lucht nog een bang oogenblikje en ongedeerd staat bij met beide voeten op loopplank langs deD wagen, neemt verge noegd zyn stroohoed al voor het ver bouwereerde zestal, opent heel gemoedelyk het portier en is voor het oog der tegenparty verdwenen. Een oogenblik later op den trein. Beueden by de spoorbaan, by den molen, staren zes verbaasde menachen met open mond elkaar aan. Er in geloopen. klonk dof de echo. Haastig werd het protocol te voorschijn gehaald ja. zoo waar, daar stond het, zwart op wit. midden op den spoorweg terwijl de trein in volle vaart is zoo s'aat er met een sproDg door het portierraam dat klopt mijn coupé te verlaten 't staat er precies." Draairecht had het voorgelezen hoofd schuddend met wegstervende stem. Men was geblameerd, onsterfelyk ge blameerd... O, die rampzalige Haneman. In de Gouden Kroon vinden wij het geslagen heir terug. Manmoedig spoelde men de ergernis naar binnen en dra was alle leedwezen en afgunst zoozeer geweken, dat, toen Haneman van zijn uitstapje terugkeerde, en door het open venster binnenkwam, hij als overwinnaar met een luid hoera begroet werd. Het geval maakte verder onder stroomen 8chuimwijn, bet onderwerp van gesprek uit. En de arts meesmuilde En toch, al hebt ge ons sjj den neus gehad, dien tour de form1 1 n we van een gewezen onde cht. Met een <- -n Haneman by *yn u bemerkte' daarbij, dat a* de kelder werd ledig gepompt, w.is geraakt. Teneinde dit gebrek te verhelpen, o de hy het luik, waarmede de keid sloten was en daalde laDgs een''^dov den bijna ledigen kelder »f. Hij geraakt» echter terstond bedwelmd door de ver stikkende gassen, welke zich daarin hadden ontwikkeld, en viel bewusteloos aan den voet van den ladder neer. Zijn zestienjarige zoon, die het gevaar bemerkte, waarin zijn vad^r verkeerde, riep dadelijk om hulp, waarop een buur man, de heer Boekensteijn toesnelde en in den kelder afdaalde, met het gevolg, dat ook hij daarin bedwelmd neerstortte. Hetzelfde lot trof den zoon van een anderen buurman, den heer J Ham, die ook in den kelder was afgedaald, zoodat vier menscben bewusteloos in de verstik kende ruimte lagen. Een panische schrik ontstond onder de inmiddels toegesnelde menigte menschen, die jammerend heen en weer liepen. Ge» 'ukkig had de heer G. Nobel, broeder van bovengemelden J. Nobel, de tegenwoordig» digheid van geest, handelend op te treden- Snel bond hij zich een touw onder de armen, nam een tweede touw en daalde daarmede, na eerst diep adem gebaald te hebben, in den kelder af, bond toen vlug het touw om een der slachtoffers, waarna het terstond werd opgetrokken. Viermaal volbracht de heer Nobel deze moedige daad en hij had de voldoening alle vier de personen, hoewel nog bewusteloos naar boven te brengen. Langzamerhand keerde bij alle vier de slachtoffers het be wustzijn terug. Zy zyn allen buiten ge vaar. Verpletterd. Zaterdagnamiddag sprong een jongen van ongeveer 10 jaar in de Henegouwer» laan te Rotterdam van een sleeperswagen waarop hy met andere jongens gezeten was. De jongen viel en kreeg een achter wiel van den wagen over het boofd, ten gevolge waarvan de dood byna onmiddel lijk intrad. Spelenderwys sprong Zaterdagmiddag te Wageningen de 13jarige Adriaan van der Uit te Wageningen op de Ooster» stoomtram. Hy viel en kwam onder den

Peel en Maas | 1912 | | pagina 1