Limburgsch Nieuws. Venraysche Arbeidsbeurs en Informatiebureau. GESLOTEN. P. Camjis-Delhougne. Burgerlijk© Stand mi le. Venray. Abonneert U op dit Blad. Ingezonden. Burgemeester en Wethouders van Venray, Geboorten. Ste^gevallun. De Burgemeester van Venray ark, Worden gevraagd Bieden zich aan .- Wegens familieomstandigheden is mijne zaak a.s. DINSDAG en WOENSDAG 21 en 22 Mei dag een hevig onweer gewoed, dat lang duurde en vergezeld was van hevige slagregens en lelie hagelbuien. De hagel* steenen waren van buitengewone grootte en hebben hier en daar aanzienlijke scha de veroorzaakt aan de jonge kersen en krozen en aan de bloesems der nabloeiers. Gelukkig dat vele landbouwers tegenwoor dig hier hun veldgewassen tegen hagel» schade verzekerd hebben. Ook te Balgoij heeft het noodweer groote schade veroorzaakt. Verschillende stukken hagel hadden een afmeting van meer dan 3 centimeter. Gelukkig was er weinig wind bij, anders was de schade nog grooter geweest. Op meerdere plaatsen waar men de vensters niet gesloten had, hagelden ruiten stuk. Het fruit heeft zeer veel geleden en eveneens de tuinvruchten, speciaal de kool, savooiekool, erwten, suiker- en groote boonen, terwyl ook de rogge en vroege haver ruimschoots hun deel ontvingen. De moord <e L'den. De Bossche rechtbank veroordeelde den landbouwer van Vugt uit Uden wegens moord op zyn dienstbode tot 15 jaar. Een royale Landweerman. Voordat Zaterdagmiddag de manschap pen vao het 21ste bataljon landweer- infanterie te Haarlem, die voor herha lingsoefeningen onder de wapenen geweest waren, naar hun haardsteden terugkeerden, stelde een van de landweermannen van de le compagnie den waarnemenden com pagniescommandant een bedrag van honderd gulden ter hand. met het verzoek, dit te willen verdeeleo onder die mannen der compagnie, die geldelyketi steun noodig hadden. Twintig behoeftige landweermannen hebben daardoor een extravergoeding van vyf gulden ontvangen. Elektrische tram. De raad der gemeente Gemeit beeft in beginsel besloten eene subsidie van f 20 000 toe te staan voor de elecirische tram E.ndbovenBoxmeer— Üeniert Grave, onder voorwaarde dat een tram station to Gemert zal worden gevestigd. De koning tan Denemarken -leden. Men mer tfbure Koning 'e VHIe van Dtoo» ïp rreis vertoevende, rieden, vermoord. 'i'joen, lap* -Se M ver- .ade er echter an wandelen, ji* nadat 'hij zich fotogafeeren, zou igbrengen naar de waar de familie •er het kind. Vlak bij het huis van de schoonouders nam M. een revolver uit den zakken schoot het kind in den linkerslaap. Het knaapje was direct dood. Vervolgens richtte M. de revolver op zichzelf en trof zich in de slaap. Hij werd levensgevaarlijk gewoDd. Een moordenaar won 15 jaar. Toen Vrijdagmiddag te Maurik eenige jongens bij het knikkeren aan het twisten raakten, mengde zich daarin zekere Smit. Naar aanleiding hiervan werd deze des avonds door zekeren v. d. Heijden, een knaap van 15 jaren, opgewacht, die hem met een klompenmakersmes vijf levens gevaarlijke wonden toebracht. De dader die als zeer lastig bekend staat, heeft eene bekentenis afgelegd. Hy zeide eigenlijk den broer van Smit bedoeld te hebben. Het gerecht is ter plaatse geweest tot een onderzoek. De verwonde is nog in leven, doch zijn toestand is hoogst ernstig. Tengevolge iler Tariefwei. Als by/.onderheid wordt uit Limburg aan -De Tijd" gemeld Door groote buitenlandsche industrieelen zijn bereids gronden aangekocht met het oog op de komst der Tariefwet, tot vestiging der vreemde industrie ook op Nederland8ch gebied, om dan de concur rentie met de Nederlandsche industrie te kunneD volhouden. Indertijd verplaatsten zich ook bijv, uit Tilburg naar Frankrijk Nederlandsche industrieelen en fabrieken met hetzelfde doel. De Tarietwet beteekent vonr Limburg een vei meerdering van werk en een opbloeien der industrie, die bier door den vrijhandel totaal geknakt en vernield is. DEURNE. Maandag werd van hier, door oen Brigadecommandant der rijks» veldwBcht en den rijksveldwachter Alt huizen naar Roermond ter beschikking der justitie overgehracht M G. B., oud 40 jaar, huisschilder, wonende alhier, verdacht van het plegen van strafbare handelingen met zijn 18jarige s'iefdochter. Hy is daarna in de gevangenis opgesloten. ik hy i, Noorderbtt reedt, bezorgd De oorlog. De Italiaanscbe soldaten van de lichting 1888, die van het Afrikaansche oorlogs terrein naar bet vaderland zijn mogen terugkeoren, zijn in Ital aangekomen en in hunne geboorteplaatsen overal met groote geestdrift ontvangen. Volgens de opgaven van de Italiaanscbe -Secoio" heeft do oorlog in Tripoli den Italianen reeds 105.6 millioen gulden gekost, zoodat de oorlogskosten per dag f 480.000 bedragen. De Katacomben le Valkenburg. Het is bekend dat de heeren Diepen te Valkenburg voor een paar jaren begonnen zyn met het aanleggen eener reproductie van de voornaamste gedeelten der Ro» mein8che Katacomben in het Rotspark te Valkenburg. Het gedeelte dat reeds ge reed gekomen is. een gedeelte der kata- combe van Callistus, waarin o. a. de grafkapel des pausen n die van St. Cecilia, voorts meerdere catacomben vormen een der aantrekkelijkheden van het plaatsje. Op 2 Juli zal de opening plaats hebben van de nieuwe gedeelten. De aulo-bamlieten. Garnier en Valet gedood. Garnier en Valet, de twee overgebleven autobandieten, zyn Woensdagmorgen na een urenlange belegering dood onder de puinhoopen van hun door de politie met dynamiet in de lucht geblazen huis ge vonden. Aan beide zijden vielen honderden schoten. Twee agenten werden ernstig gewond. Om middernacht hield de prefect van politie Lépine met de andere politieautori feiten raad. Lépine het vervolgens meliniet komen van het fort te N 'gent, om zoo spoedig mogelijk een eiDde te maken aan de belegering die geslagen werd om het huis, waar de bandieten vertoefden. Besloten werd een nog sterker dosis springstof te gebruiken, dan voor Bonnot en de zijnen. Zouaven beschoten in*usschen het huis. terwijl de brandweer van Parijs zich gereed hield om een mogelyken brand te blusschen. Om 2 05 Woensdagnacht liet men 1 kilo meluuet springen, waardoor het huis ten deele werd verwoest. De politie nam uitgebreide maatregelen orr- by den teiugkeer der agenten uit Noget t demonstralies van anarchisten te voorkomen. Her Fkury is door een kara •istig gewond Zijn ekkeod Zijn rechterarm en doorboord en ook de ü'fi de rugzyde weory nog in uet Qj-V^ket ■t?'" 'deD Een mspcL kreeg een kogel in ue o, erd minder erti- ig getroffen. Op zyn vei zoek werd hy nsar huis vervoerd. Men bespeurt godsdienstige herleving in het Katholieke Venray. Moge O.L. Vrouw dit opbloeien van echt katholiek leven overvloedig zegenen I 's Namiddags van dienzelfden Zondag arriveerde de prachtige processie der pa rochie Overloon, waarbij zich vele pel grims uit die buurt hadden aangesloten. Het was niet het minst overdreven, toen de predikant haar openlijk huldigde als de schoonste processie, die het Genadeoord aandoet. Ja waarlijk om vele redenen speechen werden gehouden, allen behelzen- -ven misdryven door twee of meer ver- de don groei en bloei dezer zoo nuttige -eenigde personen gepleegd wordt, kan de vereeniging. Zy, die hieraan het meest nstraf met een derde worden verhoogd". meewerken, werden raar verdienste ge huldigd. Ook wij wenschen -Volksbelang" een gestadigen vooruitgang toe, waaraan, gezien den ijver der leden, met de subsidies van gemeente en A. N. W. B. wel geen twyfel bestaat. WELL. Met goedkeuiing van Z. E. den minister van Waterstaat heeft Am. was ze schoon, en om het zeer groote getal Drig8en) jngaande l Mei> ,iet rugveer deelnemenden, èn om het stichtend proces- siehouden in aandachtig gebed en gewijden zang. èn om de goede muziek, èn om de allerliefste versiering van onschuldige bruidjes en ryken vaandeltooi. De ZeerEerw. Heer Pastoor deed het plechtig Lof, geassisteerd door den Wel Eerw. Heer Kapelaan van Maashees en den WelEerw. Heer Rector van Oostrum. Bij zulke gelegenheden is de WelEerw. Heer Kapelaan van Overloon ter assistentie aan het altaar niet te hebben, want hij is tegelijk directeur der kloeke Fanfare en directeur van het Kerkkoor. Hij heeft er heel wat .e beredderen Het moge hem een aangename voldoening zijn, dat alles wat hij onderneemt zoo uitmuntend lukt. Dat verzoet het vele werk op zoo ver scheiden gebied. En Herder èn parochianen Maria's machtige steun en teedere be scherming en Gods milde zegen Volgens den HoogEerw. Pater Kronenburg, schrijver van -Maria's Heer lijkheid in Nederland" was in het begin der 17de eeuw het mirakuleus Beeldje, volgens den smaak dier tyden onder aller lei groote kleederen schier geheel ver borgen. Een inventaris der kapel, opge maakt in 1665, spreekt niet alleen van zilveren kettingen, bidsnoeren en medal- jons als sieraden der beeltenis, maar ook van -vijf rocken" in verschilleode kleuren, o. a. een wit van fijn zilverstof, een vbo aschgrauw satijn, en twee zilveren hullen als hoofdsluiers. Jammer, dat alles verdwenen is en de beeltenis niet in haar oud cachet met haar -vyt rocken" gebleven is. Volgens het kerkelijk voorschrift echter moeten de beelden, moeten de beelden, van alle mantels in stoffen ontdaan worden en mogen geen nieuwe stoffeu mantelbeeld n ten toon gesteld worden. GENNEP, De geweldige hagelbui van Zondag heeft ook deze streek geteisterd. De hagelsteenen, die zoo dik waren als duivereiereu, brachten ve-1 »- fruitboomen en tuinvrur reeselyV ,w3«s«. V. Aok heef; 1 wen enare overgenomen van den vorigen pachter G. Tax Dit geldt alleen voor de nog loopen- de 2 jaren, dat T. pachter was. Keuring;. De zittingen van de keuringsraden m Limburg, volgens de nieuwe Militiewet, voor de meting en het geneeskundig onder zoek naar de geschiktheid voor den die' - van de ingeschrevenen voor de lichting der militie van 1913. zullen in het 2e militie- district plaats hebben te Hor^t [Harmoniezaal onder raadhuis) vo'~" Venray nos. 1 tot en met 46 op 13 Juin, 10 uur voorm., nos 47 tot en met 66 op 14 Juni 10 uur voorm. voor Meerlo, Sevenum en Broekhuizen. 15 Juni 10 uur voorm.; voor Horst 17 Juni 10 uur voorm. BERGEN. De gemeenteraad der ge meente Bergen heeft aan eene firma Van den Bosch uit Goch een perceel heide ter grootte van circa 180 H.A. verkocht. De Ged. Staten zullen echter nog hun zegel aan dezen verkoop moeten hechten. Men vermeent, dat dit uitgestrekte terrein is aangekocht, om er een glas- of aarde werkfabriek op t.e bouwen. Mooi eueeea. Van de Rijkskweekschool te Maastricht en van de Rijksnormaallessen te Venlo slaagden dit jaar alle candiJaten bij bet examen voor onderwijzer; evenzoo allo candidaten 'elf) van de Rijkskweekschool der Eerwaarde Broeders v. d. Onb, Ontv. te Oud Vroonhoven bij Maastricht. WANSSUM. Vrijdagmiddag had alhier de aanbesteding plaats ven de nieuwe school met onderwijzerswoning te Geiete- ren, Ingeschreven werd door M' Vv «.nssum f 5509, issers War f 5770, Gebr. Oudenhoven Vanray f5< F 1 rs torst f 5800, Heurker.s Boxtnae. f 'Oer Nelissen Qnlo f6790 Het wer1' is aan de iaagsten inschrijver gegur VENLO. ri de" van Maakt bekend dat op overtredingen dezer bepalingen ten strengste za! worden gelet en verzoekt de ingezetenen dezer gemeente dat zoo hun overtredingen in deze bekend of in hunne tegenwoordigheid bedreven worden, daarvan onmiddellijk bij de politie aangifte te doen. Venray den 17 Mei 1912. 'De Burgemeester H. ESSER. brengen ter algemeene kennis, 1 dat h6t verboden is op alle eigen dommen der gemeente, zonder daarvoor van ons College schriftelijk vergunning te hebben bekomen, veen. zand. aarde, zoden plaggen, heide enz. weg te nemen of te houwen 2 dat op overtreding van dit verbod ten strengste za) worden gelet en tegen de overtreders procesverbaal zal worden opgemaakt. 3 dat overtredingen van dit verbod is strafbaar gesteld by art. 314 van het wetboek van strafrecht met een gevange nisstraf van ten hoogste een maand of geldboete van ten hoogste zestig gulden. Venray 17 Mei 1912. Burgemeester en Wethouders voornoemd. H. ESSER De Secretaris, STOOT VENRAY. Aangifte van den 10 tot den 17 Mei. Gertruda Maria Hubert* Kusters. Wilhelmus Hubertus Verhoyen. Michiel Martinne Relouw. Johannes Hunolt, 71 jaren, echtgenoote van Sara Kruekeberg. Jan Christoffe] Meiersiek, 33 jaren. Sophia Sehoeder, 43 jaren, echtgenoote van Johannes Kriek. Antoina LenRsen, 3 maanden. Swaghoven 3 rnr.d. Cath. »r!r. o r> iindere VENRAY, 18 Mei 1912. Voor het acte-examen lager onder wijs slaagde Dinsdag te Venlo mej. P. M. H- Cramer te Venray. Voetbal. Blijkens achterstaande advertentie zal morgonnamiddag op het terreio -de Hoop" de beslissingswedstrijd om het kampioen schap van Limburg gespeeld worden. Wie of echter winnen zal, valt moeilijk te voorspellen, in ieder geval zullen beide partyen hun beste beentje voorzetten, en beloofd het een spannende wedstrijd te worden. Wanneer onze spelers echter in dezelfde conditie verschijnen als in den wedstrijd tegen het Rijnelftal. dan houden wij een overwinning der D.S O.'ers als het meest waarschijnlijke, in ieder geval wenschen wij hen veel succes, en hopen dat ook velen dezen wedstrijd zullen bij wonen. om onze nog ongeslagen sport mannen aan te moedigen. Morgen Zondag gaat de mannen- afdeeling der Derde Orde ter bedevaart naar de Smakt Om half 8 bijeenkomst in de Paterskerk In de kapel van St. Jozef te Smakt H Mis en predicatie. De jaarmarkt van Woensdag was tamelijk druk bezocht. Vee was er ook niet bijzonder veel aangevoerd. De handel was echter vlug en er werden goede pryzen besteed. Biggen waren er veel aangevoerd, men betaalde van 7 tot f 11 jper stuk. I OOSTRUM. Nooit zagen we de H. Familie en de R. K. Workliedenvereeni- ging zoo talrijk, en zoo algemeen versierd met haar insigne ter bedevaart komen als •11. Zondag. Dat was een lust om te zien. vojels werden gedood. De bladgewassen totaal vernield. De rogge weinig. OIRLO. Op de Donderdag alhier ge houden agemeene vergadering der 3oerenleenb»nk waren alle leden aanwezig. De director opende de vergadering met den groet YGeloofd zy Jezus Christus", waarna hjj allen hartelijk welkom heette en bedankte voor de trouwe opkomst. Hij spoorde alfen aan om deze nuttige in stelling zot veel mogelijk te steunen, zoowel geiameDlyk als individueel. Dan gaf hy het woord aan den kassier, die de persentielys:aflas en ieder een huishoude lijk reglemtot uitreikte. Toen deelle de kassier mede. wat in de twee maanden sedert de oprichting al is omgezet. Er werd ingelegd op spaarboek» jes f 5507.3C, uitgegeven aan voorschotten f 2275 en overgedragen aan de Centrale Bank te Eindhoven f 1920,40. Met nog enkele kleiia uitgaven was het totaal bedrag ervan f 4756,39, zoodat er in kas was f 750.91. Vervolgens werd nog door v ijf nieuwe leden bet lelenregister geteekend. Hierna deelde de Heer de Ponti mee, dat Raad van Toezicht en Bestuur des morgens de boeken aan een nauwkeurig onderzoek hadden onderworpen en alles in volmaakte orde hadden bevonden. Hij dankte den kassier voo; zyn accuraat beheer en zijn goede boekïouding en spoorde de leden aan nog meer dan tot heden van de Leen bank gebruis te makeD. deu hagel dij- boomen yüo tas gek orr leed .chterHEERLEN. kerk dor Eerw de rui aanhield. Zo nu 9 Mei zal do patei» Minderbroeder», gelegen in een mijnwerkerskoionie te Heerlen, door Mgr, Drehraanns. bis schop van Roermond, worden ingewijd. Buiten verantwoordelijkheid der Redacti.' MERSELO. Onze vroegere dorpsge noot, de heer P. A. H. Janssen, thans onderwijzer met verplichte hcofdacte aan de R. K. School te Middelburg, is met ingang van 1 November 1912 benoemd tot hoofd der nieuwe R. K. School te Hans- weert. Den benoemde en zijne geachte familie hartelijk proiciat. Donderdag namiddag werden wy bezocht door een groot gedeelte der leden van de Rijwielclub -Volksbelang", die van plan geweest zijnde een fietstocht naar de ontginning -Lactaria' te maken, doch door den regen hierin verhinderd waren in Merselo verzeild geraakten. De aanwezigheid van zoovele fietsers bracht in ons dorp den heelen namiddag eene gezellige drukte teweeg. Verschillende Politie en politiehonden. Onlangs is het in eeno naburige Bra- bantsche gemeente voorgekomen, dat de veldwachter zijn politiehond afzond op fietsers zonder licht. Is dit geoorloofd De een zegt ja, de ander neen. Wijl onze politie ook iü het bezit is van politiehonden en het zoo kunnen gebeuren dat zulks ook hier zou voorkomen, diene dat de Recht, bank te Alkmaar den veldwachter van Heer Hugowaard veroordeelde en de Hooge Raad dit vonnis bekrachtigd heeft, wijl deze veldwachter zyn hond op vluchtende hengelaars, die in verboden water vischten had losgelaten. De Hooge Raad overwoog dat een politiehond mag gebruikt worden tot opsporing van strafbare feiten, doch dat deze nimmer op weerlooze burgers mag wordeD losgelaten. Mocht dus iemand op onverhoedsche wijze door een politiehond worden aaoge vallen, hij diene direct een aanklacht in bij den officier van justitie. ARGUS. vestigt by deze de aandacht der ingezete nen op de artikelen 351 en 354 van het wetboek van strafrecht, om reden het in den iaatsten tijd herhaaldelijk is voorge komen, dat de lautaarns en ballons der straat en openbare verlichting worden vernield of beschadigd. Art. 351, -Hij die spoorweg of telegraafwerken, -werken, dienende tot waterkeering of -waterloozing, gas of waterleidingen of -riolen, voor zoover deze werken, leidingen -of riolen ten algemeene nutte gebezigd -worden, opzettelijk en wederrechtelijk -vernield, beschadigd of onbruikbaar maakt, wordt gestraft metjgevangenisslraf -van ten hoogste drie jaren''. Art. 354. -Indien een der in dezen titel omschre- aan Ja p. Woensdag op tie en Heide. o en 7 aar II Mis rost instructie, uur plechtige hoogmis voor de levende leden der Aartsbroederschap, ca de hoogmis processie kwart ca 4 Vespers, om 5 uur Lof, Henen, morgen en Donderdag, feestdag van den H.H. Ivo, Bernardinus van Siena en Crispinus, Belijders der Orde van deu H. Franciseu», volle aflaat o. g. v.. om 5 uur Lof. Dinsdag om half 8 hoogmis, om a uur Lof. Vrijdag om half 8 hoogmis, om 5 uur Lof en H. Kruisweg. Zaterdag Vigilie van Pinksteren, g-boden vastendag, om half 8 hoogmis. 5 kleermakers tegen hoog loon of stukloon, vast werk. voor Veghel. meubelmaker en I timmermansknecht voor Eindhoven. I banketbakkersleerling voor Duitschland, 1 boerenknecht voor Duitschland. 1 boerenmeid voor Kernrade, I dienstmeid voor Maastricht [oogenkliniek.) 1 bakkersleerling voor Venray. 1 boerendienstknecht voor Wanssum. 1 schoen makersknecht voor Venray, 1 boerendienstknecht van 14 of 15 jaar v. Venray. I meisje van ongeveer 15 jaar voor huishouding. 1 boerendienstmeid tevens huishoudster voor Venray, 1 boerenknecht voor Velden. 1 bekwaam boekhouder, 8 kindermeisjes, I boerendienstmeid van 84 jaar. 1 meisje van 17 jaar, 1 meisje voor een burgergerin op een dorp. 1 jongen van 16 jaar voor kantoorbediende. Het kantoor is geopend op werkdagen van 12 tot 1 uur. Zondags van 's morgen half 9 tot half 12. Bij elke aanvraag van werkgevers behoort 25 ct. te worden betaald, aanvragen van werkzoekenden li' ct. Bij aanvragen om inlichtingen op de aan vragen of aanbiedingen moet voor frankeering een postzegelvan 5 cent gevoegd worden.

Peel en Maas | 1912 | | pagina 2