Tuinbouw G roenten teelt. Limburgsch Nieuws. St. Josephkapel Smakt Venray. Algemeen Nieuws. de kleine looppaadjes. Nu eeos luisterend of er ook verraad is. dan weer liet lickt der lantaarn even sohjjnen latend over een met belm beplant stuk grond, om te zien of er een haas in het leger kon worden verrast. Het doel van hen is altijd het groote bosch waar de fazanten overnachten in de takken der boomen en belicht -door de lantaarn gemakkelijk kunnen worden neergeschoten. Dezen keer wil het echter niet vlotten. Jan heeft nog geen woord by na gesproken, is eenmaal het verkeerde pad ingeloopen, en heeft zelfs een haas die bijgelicht werd, te laat gezien, zo dat het beest met groote sprongen is weggerend. 't Is Geerte die hem voor den geest staat. Geerte met haar vriendelijke blauwe oogen en vroolyken lach. Ja. hij voelt wel dat het niet goed is dat hij hier nu loopt. Niet dat hij het stroopen erg vindt of slecht. Die dieren zijn toch van niemand, zoo redeneert hy, ze eten wat de natuur doet groeien en drinken het water uit de beek. 't Meisje had hem wel anders verteld dat het wild leefde van wat er groeide op den grond die het eigendom was van de heeren en dat daarom die dieren ook van hen waren. Nu ja, zy was de dochter van den jachtopziener en kon wel haast niets anders spreken dan zoo. Neen, daarover is 't niet .lat by in de war zit wild is wild en als hy het kon bemachtigen moest hij het doen. Maar en dat is 't wat hem zoo stil maakte vanavond hij hoeft immers beloofd, dat hy niet meer zal stroopen. En deed bij het toch, dan heeft Geeite gezegd zal het uit wezen tusschen hen. En dat ze woord zal houden gelooft hij wel, ze is daar kracht dadig genoeg voor. Hij voelt zich al minder op zijn gemak. In 't zwiepen der boomen, in 't gieren van den wind hoort hy waarschuwing op waarschuwing. Zijn geluk is weg als hy Geerte moet vet liezen en toch hij kan nu niet. keeren. De jongen naast hem maakt Jan op merkzaam op een fazant in den top van een spar weggescholen, dicht tegen een stam. Gauw dan, hij wordt al wakker. Een laatste strijd voerde Jan in zijn binnenste Hij kon toch niet flauw zyn tegenover dien jongen van veertien jaar. 't Geweer wordt als naar gewoonte opgericht en den vinger aan den trekker. »Geeite, Geerte", loeit de wind en klettereod roept de regen haar naam. Nog een weifeliBg... en 't schot ging af maar 't moordend lood doet den vogel niet vallen. Jan schoot af in de lucht, met een ruk. Nu pakt hij 't geweer bij den kolf en slingert het met kracht tegen «er» spar, zoodat de loop krom staat. Op it zelfde oaganbiiw *priegt de cuwe ön de struiken, grypt Jan heet, die willoos is blijven staan waar de jongen het ip c -n loopen z6ite, en houdt neoi een helder schijnende lantaarn voor. Het behaarde rimpelig gelaat van don opzichter drukt smart uit en toorn, en barsch verwijtend veegt hij Jan toe -Houdt ge zoo uw beloften Dat zal u berouwen viiendje." Maar hy denkt tegelijk aan zyn Geerte. aan 't verdriet dat zij hierdoor zal hebben, eo de droeve trek op zijn gelaat wordt sterker. Nu ziet hij, zoekend naar het geschoten wild, het beschadigde geweer liggen en verwonderd ziet hij Jan aan. Een oogenbhk ziet hij hem in de oogen, merkt de ontroering waaraan hy ten prooi is en begrijpt. Jan wilde eene verklaring geven. Verkeik pakt hem echter by den arm en zegt met gevoel Kom mee jongen, kom mee naar buis, naar Geerte. Ze bad wel gelijk toen ze vanavond meende, dat het geen weer voor mij was, kom mee, ze is zoo ongerust... Den volgenden dag was 't feest in de bosch wachters woning. 1 die den laatsten tijd do Kapel gedurende Voor dat de boonen in den bak gelegd volge een procesvirbaaltje, Hoogmis of Lof bezotfht heeft, zal moeten worden 21 April heeft men deze niet ledig herinnering aan Vastenavond, toegeven dat het harmonium niet meer aan gelaten. De kool en sla p'anten heeft men Kon we' erger zÜn- als een het doel beantwoordt. De Kapel kan zich de uitgave om een nieuw harmonium te koopen, niet veroor loven. Vrienden en vereerders van St. Joseph helpen wij den ZeerEerw. Heer Rector aan een nieuw harmonium. Wij hebben nu een schoone gelegenheid om wederom, den Rector in zijn pogingen om de devotie tot St. Joseph te bevorderen, te steunen en werken wy wederom mede tot St. Joseph's luister. Dragen wij ieder het onze by. De groote gift of het kleine geldstukje alles zal in dank worden aangenomen. Zorgen wij er voor dat op 19 Maart a.s. het nieuwe harmonium de plechtigheid op luister^. Wie gij uwe giften zenden moet De geachte Redactie zal wel zoo goed zijn ze in ontvangst te nemen, of een post- wisseltie is spoedig geschreven adres Rector Cremers te Smakt— Venray. T. v. H. OF ii. Voor de vele vereerders van St. Jr-sepb, zal het een aangename tijding zijn. te vernemen, dat dit jaar op de Smakt in alle stilte een groot feit zal worden herdacht. Op 19 Maart a s zal het 25 jaar geleden zijn, dat de groote, nieuwe Kapel voor het eerst in gebruik genomen werd. Zij, die d8 Smakt en omgeving reeds voor dertig jaren kenden, weten wat de ZeerEerw. Heer Rector Fr. Cremers, daar op de Smakt tot staod heeft gebracht. Uit eigen middelen en vooral met giften en gaven van St. Joseph's vrienden en vereerders bracht hij daar alles tot stand wat wij er ca zien. Hot boawen van de Kapel, Pelgrimshuis, Kapel van O. L. Vr. van Zeven Smarten, alles keurig en ne'jes, doch eenvoudig gemaakt, is zyn werk. Vrienden en vereerders van St. Joseph, laten wy nu bij deze gelegenheid, den Rector nogmaals helpen, een zijner wen- schen in vervu ling te zien gaan. Met wat goeden wil en als ieder het zijne by draagt, zal het er komen. Reeds geruimen tyd, heeft de ZeerEerw. Rector een goed Zangkoor om de H. Diensten in zijne Kapel op te luisteren. Tot nu toe bad dat Zangkoor een klein harmonium ter begeleiding. Maar ieder, Na behandeling van de voornaams'e culturen komen die van boonen, (speciaal struikboonen) tuy^ioonen, erwten, kool en worteltjes, die in den tuinbouw een zeer groote rol spelen, en waarmee veel geld te verdienen is, in aanmerking Boeren met een groot bedrijf kunnen zich op deze culturen niet in 't bijzonder toeleggen, omdat deze te veel tijd in beslag nemen, doch met boonen en erwten te zetten kunnen zij zonder veel moeite nog een flinke opbrengst genieten. Voor de vijf opgenoemde gewassen is vroeg en laat ook wederom de boodschap. Wie vroeg wil zijn, moet daarvoor iets ex'radoen; hij schafFe zich enkele bakken aan. De beste soort is de Wesilandsche ééo ruiter. Deze bak heeft een lengte van 1 50 M. en een breedte van 80 c. M. De prijs bedraagt f. 2. Aan de rugzijde plaatst m°n oen plank van 30 c M. boogte, aan de voorzijde een van 15 c. M. De zijplanken loepen van 30 hoog tot 15. Om m6er warmte aan den bak te geven maakt men aaiden walletjes tegen die planken. Hoe verkrijgt men nu goede aarde voor deze koude bakken? Oiü den bak in October aan te kunnen leggen brengt men drie van ts voren in dee tuin éeri hoopje mest, vermengt dit mei kalk en tuinaarde, laat dit een paar maan den zitten"-en steekt het dan kortaf met een schop en zet dit korte mest wederom in een hoop; een maand later herhaalt men dit en zoodoende krijgt men in October een uitstekenden bakgrond. Men zorge, dat de aarde in den bak niet te ver van bet glas verwijderd is, hoog stens 10 15 c. M. Is die grond te ver van het glas, dan groeien de planten te spichtig op en verzwakken daardoor. Wil men nu vroege boonen (Wagenaars) trekken, dan bandele men als volgt Men legt de boonen ongeveer twee vinger breed diep dicht bijeen in den bak. Dit geschiedt omstreeks 21 April dus ongeveer 3 weken vroeger dan anders de tijd van poten is. Met koud weer in Mei kan het geb uren, dat de boonen geel worden en men denkt dan, dat het mis loopt. Doch dan neme men een heel klein beetje zeer fyn ver deelde chili en strooie dit om de jonge plan'jes. Men zal zien. dat de geel geworden boonen, tengevolge van de kou en die daardoor gebrek aan stikstof hadden, weer spoedig een frissche groene kleur vertoonen. Bij mooi weer wordt de ruit even gelicht; s' nachts moet ze dicht en wanneer men harden vorst vreest, iegge men over de ruit nog een stroo of rietmat. Omstreeks half Mei worden de boonen in den kouden grond geplaatst. Ook kan men de boonen (3 4 boonen) in kleine potjes, die voor een gering bedrag te koop zyn, leggen. Deze wijze van poten gdtfft dit voordeel, dat men de planten met een goeden kluit in den vrijen grond kan brengen zonder dat de groei stilstaat. Men vervroegt zijn teelt dan nog met een paar dagen. Die vroege boonen kan men met de teelt van komkommers en sla ver eenigen, aldus: o o O o o o o O o o o o O. o o o o O o o o o O o o o o O o o o o O o o o o O o o o beteekent sla (d. z. overwinterde pl.) - boonen O - - komkommers Een andere manier is in plaats van komkommers late boonen zooals; de Ilinrich's reuzen te nemen. Men beeft dan een vereeniging van vroege en late boonen. erin overwinterd; later zelfs de reuzenkom- kommeis en de meloenen. Voor bloemkool neme men bet zaad van de Haagsche vroege of de Erfuiter dwerg. Dit zaad wordt legen 8 September iD den voller»- grond op een goed bedje niet te dik uitgpzaaid. Hebben de plantjes twee echte blaadjes gemaakt, dan zet men ze vaneen Een voorname zaak is, dat die plantjes goede wortels maken, en daarvoor knijpt men het ponworteltje voor dat men ze in den bak zet, af. Verkeerd is het twee opeenvolgende jaren op heizelfde bed te zaaien. De planten krygen dan licht slechte (knobbel) voeten. De planten worden in don bak zonder ruit gezet cp een afstand van ongeveer 5 c. M. Buter echter is het de planten nog eens op een andere plaats in den tuin temperpoten en dan na een week of drie eerst in den bak uitzetten. Bij strengen vorst wordt de ruit op den hak gelegd en zoo noodig nog met een stroo o^, Bfcivjj !,kt. Omstreeks 10 12 Maart word«Pl#8iioemkoolplantei», al is tiet ook komi, botten gezet en na een dag of drie strooit men wat chili er omheen. Een mooie cultuur is b, v. de volgende Do bloemkool wordt in rijen van 80 85 c. M. afstand geplant Aan weerszijden wordt ieder 4»>!aot geflankeerd door sla planten (overw iter de) In 't laatst van Mei tot begin Juni zyn de kroppen van 't land en legt men ongeveer 14 Mei stankbooneo Goede soort staakboonen zijn de Vroege Veensche, de Reu/.en Slagzwaard öb d Keulsche of Spekboon. De vroege Maasirichtsche savoyen worden in begin Augustus (dus vroeger dan hloemkoo') op een zaaibed uitgezaaid Lie verdere behandeling is als die van de bloemkool, met dit versctiil echter dat de savoyen niet in den bak komen. Bij ha: den- winter legt men er wat rijsjes over. Zijn ze den winter door dan strooit men ongveer 10 Maart er wat chili over en een 14 dagen later nog eens 1 Kilo, zoo noodig nog een derden keer Op die wijze behandeld kan men begin Juni verkoopbare savoyen hebben. Denkt er aan iVonen en kool soorten vragen veel kalk. Per Are geve men 15 Kilo en op lage gronden zelfs nog iets meer. Een aanbevelenswaardige cultuur is nog de volgende PlaDt e: 1.80 M. afstand de ryen tuinboonen t- daarnaast in verband nog nog een r» mep AmstercfTtr-V; -oei. Midden in laat men een ry voor komkommers open. 1.80 M. Zondagavond viel een wielryder uit het naburige Holthees zoo ernstig met zijn fiets op don Maasheezer weg dat geneeskundige hulp moest worden ingeroepen. OOSTRUM. Naar men ons mededeelt is de goedkeuring van Monseigneur den Bisschop van Roermond ontvangen, dat alhier in de kapel voortaan door den Eerw. heer Rector mag gedoopt worden. De oude sacristie zal tot doopkapel worden ingericht, terwijl aan de zuidzijde der kerk een nieuwe sacristie zal gebouwd worden. In de maand Maart zal ter eere van St, Jozef, Patroon van een gelukkigen levens staat, van de christelijke huisgezinnen en van een goeden dood, op alle Zon- en Feestdagen, nl. 3, 10, 17, 19, 24, 25 en 31 Maart, des namiddags om 3 uur plechtig Lof met preek gehouden worden. Op 19 Maart, 't St. JozeFsfeest, om 10 uur Hoogmis met preek en op 28 April, 't Beschermfcest om 9 uur Hoogmis met preek voor de Congregatie van O. L. Vrouw uit Venray. P.S. Na alle H. Diensten bestaat er gelegenheid tot inschrijving inde Broeder schap en t Scapulier van St. Jozef. SEVENU.V1. Door den Boerenbond is by het station alhier een perceel grond aangekocht, waarop zal gevestigd worden een groot kunstmesidepot, stroohulzen- fabriek en. fouragemagazyn. I 4 tusschenliggende bezaaid jglrWXbeste aoort .s de" o beteekeDt tuinboonen. O komkommers. Het wortelenzaad ligt vr'ylang iu den bodem voor het op komt, daarom laat men het zaad wel in vochtig zand voor- kiemen. Men neme b. v. een sigarenkistje en brenge daarin wat vochtig wit zand op elk laagje strooit men wat zaad en zoo gaat men door tot alle zaad op is en vervolgens roert men alles goed dooreen. Het kistje wordt op een warme plaats gezet en na een dag of 8 ziet men reeds de kiempjes. Nu wordt het gekiemde zaad in den grond uitgezaaid en na enkele dagen heeft men reeds de voldoening zijn wortel tjes te zien'uitkomen. Men vergete ook hierbij de chili niet. Per Are geve men echter hoogstens 2 kilo in twee of drie keer. Om tuinboonen vroeg te hebben zaate men ze eerst in den bak. Omstreeks half Maart worden ze uitgepoot. Nu gebeurt het wel een*. dat ze door den vorst zwart worden. Men denkt dan dat van zijn boonen met teel terecht zal komen. Begiet men de bev-"™n blaadjes flink voor dat de zon ercj*K Jt, dan zal spoedig de groene kleur weer terugkomen. Dit middel is zefs goed voor bevroren aard M. Wordt vervolgd. VENRAY, 24 Februari 1912. De Vastenavonddagen zyn in Venray zoo stil mogelijk afgeloopeD. Zondag en Maandagavond gaf Ven- raysch Fanfarecorps een concert met tooneelvoorstelliug in de Muziekzaal, dat beide avonden tamelijk goed bezocht werd. Van vechtpartyen hoorden we zoo goed als niets. Het eenige, waartegen onze politie actief moest optreden, was de aanwezigheid van een aantal bezoekers na politieuur in enkele café's. Ongeveer een 12tal -plakkers" kregen dientenge- gavond is in de Verwerstraat te 's Bosch zekere W. Pullen, 20 jaar oud, door zekeren P. A. Heesbeen met een messteek vermoord. - Er schijnt een ruzie ontstaan te zijn, waarbij de dader werd lastig gevallen door een club jongelui. In het nauw gebracht, stak hij in het wilde met een mes om zich heen en trof den verslagene in de hart streek. Pullen kon nog tot in de Kolper- straat loopen, waar hij in elkaar zakte. D 'or spoedig toegeschoten hulp, waarbij ook direct de politie ter plaatse was, werd de getroffene binnengedragen in het melk- salun van den hoor Hirdes. Toen geestelijke er» geneeskundige hulp ter plaatse kwam, bleek Pullen reeds ovedoden. Later in den nucbt werd de dader ge arresteerd en in verzekerde bewaring ge bracht. Deze staat anders niet bekend als een vechtersbaas, en de d-ank schijnt in dit» drama weer de hoofdrol te hebben gespeold. Zaterdagavond is te Heereuveen ge vankelijk binnengebracht ds. A. E. pre dikant by de Herv. Gem. te Oosterzee, wiens echtgenoote Vrydagavond bij Span nerburg is overleden. Hij wordt verdacht daaraan niet vreemd te zijn. Het was algemeen bekeod, dat de verstandhouding tusschen de echtgenooten veel te wonscheD overliet. Als een tragisch slot van de carnaval zoo meldt men het bericht dat Cornelis Uytdewilgen, arbeider. 25 jaar oud en woonachtig onder de gemeente Roosendaal levenloos uit de haven was opgehaald. Uytdewilgen was Maandag heel den dag stevig uitgeweest en was verkleed met een kameraad Maandagavond den Hf vendyk opgegaan. Omstreeks 9 uur heeft men hem toen vermist, waarschijnlijk is hy toen in de haven gesukkeld en verdronken. Maandagmorgen omstreeks 9 uur toen het stoombootje voorby de fabriek van Castelot voer, kwam het lyk naar boven gemalen, waarna men het op den wal trok. Het was nog gestoken in het carnaval costuum, waarmede de ongelukkige Maandag was uitgegaan. Haar llelgie. Nog steeds blyft de trek uit Maas en Waal naar België voortduren. Binnenkort zullen zich weer verschillende huisgezinnen naar bet Zuiden begeven. De roeesten vestigen zich in de buurt van Nieuwpoort. Op de fabiieken virdienen zy veel geld. zoodat hun voorbeeld steeds meer navolging vindt. Inbrekers hebben bet stoute stuk durven bestaan Dinsdagnacht in het hartje van Amsterdam een goud en zilverwinkel van den geheelen inventaris aan kostbaarheden te ontdoen. Toen do beer G. W. Seegers, Utrecht- sche straat 21, zich 'a morgens naar zyn winkel begaf, bemerkte hy, dat, hoewel de deur van het rolluik gesloten was, de deur van den winkel open stond. En bin nentredende zocht hij tevergeefs naar de gouden, zilveren en diamanten voorwerpen die den vorigen avond in de etalage en de kasten waren geëxposeerd. Ongenoode gasten hadden van zijn af wezigheid gebruik gemaakt, om des nachts den geheelen winkel leeg te plunderen. Er moet voor vyf zesduizend gulden gestolen zijn. Afschuwelijke misdaad. In het bosch by "s Heerenberg is Maandag een 7jarig meisje schandelijk mishandeld en doodgedrukt gevonden. Het kind deed Zondagmiddag boodschappen en keerde niet terug. Omtrent de aanhouding van den ver moedelijk en dader van dezen kindermoord meldt men nog het volgende De juiste naam van den arrestant is Franciscus Derksen, hy is in 1877 geboren met een Duitsche vrouw gehuwd en land arbeider van beroep. De dame uit Emmerik, op wier aan wijzing D. gearresteerd werd, erkende hem onmiddeliyk uit de vier personen, die voor haar waren gebracht. Het door haar uitvoerig gegeven signalement van den man en het meisje Hartjes stemde volkomen overeen met den arrestant. Een der Duitsche poli'ieagenten uit Emmerik, die met drie politiebonden den omtrek hadden afgespeurd hei-rontirde zich, dat een der honden tegen den verdachte onder het zoeken opgespi^c-n was, waar uit big kt dat hij zelf zoo brutiRrt geweest is het speuren der honden gade te slaan. D heeft den nacht na den moord niet in zijn eigen huis, maar in een schuur te Zeddam geslapen. De Erameriksche dame herinnerde zich ook den man en het kleine meisje het bosch te hebben zien ingaan, het meisje stond even daarvoor in smeekende houding voor den man. Het vermoeden wint veld bij de politie dat het plan van den moordenaar was, nadat bet kind vermoord was en by den houtmijt was gebracht deze in brand te steken, zoodat het kind eveneens in de vlammen zou omkomen en hierdoor geen spoor van zyn daad zou teruggevonden worden. De verdachte D. heeft nog niet bekend. Niettegenstaande de vele nasporingen in elke richting heeft men nog geen vast bewijs tegen D. gevonden, het onderzoek wordt voortgezet om bewijzen in handen te krijgen. D. blijft in arrest. De Emmeriksche dame verklaarde in tegenwoordigheid van het Arnhemsche parket, dat het meisje, dat zy met D. gezien had bjj het bosch, een gestreept kleedje droeg. In weerwil van al de verklaringen van de dame heeft men de schuld van D. nog niet kunnen vaststellen evenmin weet men, waar D. vertoefd heeft tusschen 4 en uur. Om 4 uur had de dame hem nog in Beek gezien en eenige personen ver klaren dat D. om 5 uur in een café te Stokkum zat. Derksen was sterk oDder den invloed van jenever. De justitie zal nu uit moeten maken in welken toestand D. vorkeerde, in den berusten middag van den moord tusschen 4 en 5 uur. Verschrikkelijk. Op de steenkolenmijn Rheinpreuszen te Mörs heeft een ongehuwde steenkoolhakker zelfmoord gepleegd, door een dynamiet- patroon in zijn mond te doen ontploffen. Landelijke rust. Te Oudewater is door den slager W. BI. bij den burgemeester een arbeidslijst ingediend, welke op de volgende wijze was ingevuld -Niet vast te stellen, doch de rusttijden zijn in het kleine Oudewater zoo verbazend vele. dat 'n jongen naar werk blijft ver langen. Komt 'n klant om een pond spek, dan is er werk overigens bijna altijd niet. Hoe ik moet invullen is my een raadsel. Toestand in Portugal. De laatste dagen zijn weer tal van gruwelijke en weerzinwekkende byzonder- heden bekend geworden over den toestand in Portugal, een toestand, die ten hemel schreit om verbetering. Vooral met het gevangeniswezen is het allerdroevigst gesteld. De Portugee8che kerkers zyn nog erger oorden van verschrikking dan indertijd de beruchte Fransche bastille. Als graven op een kerkhof strekken zich de vochtige kille kerkerholen onder den grond uit. Ooggetuigen vertellen ervan We begaven ons naar beneden in de casematten, waar de gevang -nen zyn op gesloten. De eersto vyf minuten konden we door de duisternis niets zien en stieten hier en daar tegen de bedden. Toen het oog langzamerhand aan de donkerheid wat gewend was, werden we door schrik aan gegrepen. Vlak voor ons stond overal water het liep van de wanden af en droop van het gewelf op de britsen; een stiklucht heersebt overal, waarin merf het niet kan uithouden. De Portugeesche republikein Homeo Christo brandmerkt ook dezen verschrik» kelijken toestand en schrijft Op het oogenblik bevinden zich 6900 gevangenen in de kerkers der republiek. Ondanks alle tegenspraak handhaaf ik deze cijfers beslist. De gevangenissen zyn over vol en de ongelukkigen zitten opgepropt in cellen van 1,5 bij 1 M vierkant. In Portugal worden de burgers gear resteerd zonder eenig rechterlijk bevel schrift; op ieder uur van den dag of den nacht maken de carbonario'a zich onder den roep open de deur of we steken den St. Jozef te Smakt. O O O O O O II oord te 's Bosch. Verdronken. Winkel geplunderd!.

Peel en Maas | 1912 | | pagina 2