Vastenavond uiuioargsch Nieuws. Cursus Veekennis. Saucyzebroodjes, Vastenavondbroodjes. J. J. H. VERHEUGEN. Heeren Tuinders Broeiramen M. TACKEN een partij stalmest.- Iet-aardappelen versche Zeevisch Algemeen Nieuws. Ingezonden. Burgerlijke Stand Kerkelijke Diensten le Venray. Venraysche Arbeidsbeurs en Informatiebureau. Vrijdagavond 23 Febr. 1912 een hartelijk vaarwel. Alph. Pennartz. TE KOOP Jos. Strijbos opnemen van groepen en personen Crayonporli'ellen In den Vastentijd .in vee-v êo vee- i de kosten vergadering VENRAY, 17 Februari 1912- Zondagavond hield de Mariavereeniging haar jaarlijktchen fejsta7ond in de Mu ziektaal. Dat deze vereeniging steeds in bloei toeneemt, bewees de meer dan gevulde zaal. Het was voor alle aanwezigen eeo genotvolleo avond, waarbij nog tevens eene flinke propaganda werd gemaakt voor onze bloeiende Mariavereeniging. Zondagmiddag speelde onze kranige voetbalclub D. S. O. I albier baar laatsten match voor den competitiewedstrijd tegen Germanicus I uit Venlo. De einduitslag was 81 voor do Ven» raysche club, waardoor deze zich het kampioenschap van de Noordelijke 2e klasse L. V. B. verwierf. De Maandag alhier gehouden markt was tamelijk druk bezocht. De veeaanvoer was aaDzienlyk, de bandol ging vlug, doch er werden geen hooge pryzen be- steed. Voor biggen betaalde men van 7 tot f 10 per stuk. Onze dorpsgenoot, de heer Pennartz, gaat heden te Rotterdam scheep naar Noord Amerika. Wij wenschen hem een voorspoedige reis en veel succes in de Nieuwe Wereld toe. OOSTRUM Vrijdag 23 Februari, 's morgens te 8 u. zullen weer de van onds drukbezochte Lijdensmeditaties be ginnen, gehouden door een Pater Francis- kaan. Vanaf halr 7 u. zulloo de Eerw. Paters biecht booren en wordt voortdurend de H. Communie uitgereikt. BERGEN. Het lijk van den matroos, die van de boot van Janssen van Lith in de Maas viel en verdronk, is Dinsdag ODderAfferden opgevischt. TEGELEN. De questie betreffende de benoeming van een gemeente-ontvanger is tot een bevredigende oplossing gebracht. De tydelijke ontvanger, die bij raadsbesluit was benoemd op de wijze, welke geldende is voor een gewone benoeming, heeft te kennen gegeven niet te zullen volharden by zyn voornemen, een beslissing van Ged. Staten uit te lokken over het hem te verleenen ontslag. Naar aanleiding van deze verklaring is hem in de gehouden raadsvergadering eervol ontslag verleend, onder dankbetuiging voor de bewezen diensten. Verve# :.j Veru ms uieuwue- noemde ontvanger beëedigd. Tuinbouw. Te Tegelen zal dit voorjaar een groote uitgestrektheid gronds dienstbaar gemaakt worden aan den tuinbouw. De groote voordeelen in de laatste jaren bebaald schijnt de ambitie voor den tuinbouw meer te doen toenemen, waartoe voorzeker de goede resultateü met kunstmest verkregen alsmede bet groote gemak der groenten' veilingen in het naburige Venlo veel hebben meegewerkt. Moest men vroeger veel naar Duitsche marktplaatsen verzenden of aan handelaren van de hand doen, wat óf veel onkosten óf kleine winst meebrengt, nu kao men ten allen tijde en by elke hoeveel, beid zyne producten aan goede prijzen van de hand zetten. Reeds het vorig jaar hadden de Tegelscho groenten in Venlo een goeden naam. SIEBENGEWALD. Voor eenigen tijd werd zekere J. alhier ter verpleging naar het krankzinnigengesticht te Venray ge bracht. Een dezer dagen kwam bedoelde J. bij donkeren avond in zijn ouderlijke woning terug met de verklaring, -dat ze in Venray wel slim waren, maar niet slim genoeg om bem daar te houden. Men kan zich de ontsteltenis der huisgenooten voorstellen. Brand. Door onbekende oorzaak zijn Dinsdag te Gasthuis Wylre de woningen met aan- hoorigheden der families Keisters, Duigens en Spronk door brand vernield. Een paard, 3 runderen en 32 varkens kwamen in de vlammen om. OVERLOON. In den nacht van Zondag op Maandag werd bier bij twee buurlui G. en J. ingebroken. Er werd o. a. wat gold en suikergoed vermist. De politie heeft de zaak in onderzoek. Jammer dat de lui niet direct de hulp vau een politiehond ver zochten. MAASHEES. In de vergadering van deD gemeenteraad werd tot onderwijzeres in de nuttige handwerken aan de school te. Overloon benoemd mej. Croymans. Ingekomen was nog een verzoekschrift om gratificatie van deD beer W. Derksen ouderwijzer te Overloon. Wetb. Kersten stelde voor f 40 tp geven. Twee leden waren er tegen, terwijl met 4 stemmen besloten werd een gratificatie van f 15 te v/ «<>en. mishandeling te Budel. Voor het gerechtshof te 's Bosch werd Dinsdag in booger beroep behandeld de zaak tegen J. de Gr. arbeider te Budel. be klaagd van mishandeling van Fr. Janssen, waaraan deze is overleden. Door de rechtbank te Roermond was beklaagde veroordeeld tot 3 jaren ge vangenisstraf. In verband met het verleden van be klaagde en bet thans gepleegde feit, waar. bij iemand het leven heeft moeten laten, achtte de advocaat generaal de opgelegde straf door de rechtbank veel te lioht en eiscbtte 5 jaar gevangenisstraf. Levend verbrand. De 67jarige echtgenoote van G. Visser te Bovenkarspel by Enkhuizen, werd door baar man bij zyn thuiskomst verkoold in de kamer gevonden. Het vermoeden be staat dat zij door het vuur van de stoof in brand is geraakt. De naast haar wonende buren hadden van dit ongeluk niets bemerkt. Let op uwe kinderen. Het 4jarig zoontje van C. Kuik te Culemburg had Maandagmiddag het onge luk onder een mallejan, bevracht met boomen, le geraken, met het gevolg, dat het kind overleden is. Het 3jarig dochtertje van den schoen winkelier H. in de Turfstraat te Zutphen is Woensdag door een vrachtwagen over reden, zoodat de dood onmiddellijk intrad Het rad van den zwaar met koren beladen wagen giDg het kind over den hals. De voerman heeft geen schuld. Treinongeluk. De trein Arasterdam—Parijs, die te 12,44 te Brussel arriveerde, is op de stootblokken geloopen. Acht reizigers werden gekwetst. Zeven van hen konden de reis vervolgen. Een Hollandsche dame moest in Brussel blijven. Ben geraffineerde. Een arrestant voor een of anderen min of meer gewichtigen misslag werd Dinsdag onder politiebegeleiding van Maastricht naar Roermond overgebracht. Daar het signaal ongeveer op de hoogte van Bunde niet veilig stond, moest de trein zeer langzaam rilden. De arrestant benut tigde deze gelegenheid om gebruik te maken van een zeer ingenieusen inval. Na verzocht te hebben zich te mogen verwijderen, ging hij naar de retirade, waar hij zich insloot, door het raampje te kruipen op de treeplank en van den trein te springen was het werk van eemge oogenblikken. De beambten, die door zijn lang weg blijven argwaan kregen, lieten de retirade openbreken, doch de vogel was gevlogen en verheugde zich in zijn herwonnen vrij heid oaJüelgisch grondgebied. Be laatste oud-strijder van 1830 aan Belgische zijde is gestorven: Philippe Domoulin, die voor eenige weken nog bet bezoek van koning Albert ont ving. Hij is 102 jaren oud geworden. Behekst. Een flink gebouwd 15jarig meisje te Heerenveen, leerlinge aan de school voor M. U. L. O. aldaar, dochter van een weduwnaar, (haar moeder overleed nog niet lang geleden], kreeg vei leden week plotseling zenuwtoevallen, die zich telkens herbaalden en de krachten snel dedeD afnemen. Men lichtte den vader in, dat bier een booze geest in het spel was en deze geloofde dit. Hy ging naar den duivelbanner B. in het naburige Knijpe en deze oordeelde, dat het meisje behekst was. Hij gaf den vader medicamenten mee om op de borst te leggen en kwam den volgenden dag in de woniDg vaD de patiënte en bedolf een zakje onder deo drempel van de huisdeur. Dat zou den boozen geest wel tegenhouden. Echter, de toevallen zijn nog niet opgehouden, ondanks het begraven van den boozen geest. Stakingsoproer in de Borinage. De staking der myowerkers neemt groote afmetingen aan. De burgemeesters vragen om troepen. Stakers plunderen de winkels. Tal van daden van kwaadwilligheid worden ge pleegd. Door de vensters van de burgemeesters- woning te La Bouverie zijn vyf revolver schoten gelost. Overal beerscht gebrek aan levensmid delen. Een linieregiment te Gent is gereed om uaar Bergen te vertrekken. By bet station Framies wilde de menigte twee plunderaars bevrijden. De gendarmes schoten in de lucht. Te 500 stakers te Bergen wilden een wagen plunderen. De jagers kwamen tusschen- beiden en moesten een charge doen met de bajonet. Ten slotte moesten zij vuren. 2 stakers werden getroffen. De soldaten I moesten, doer de menigte vervolgd, vluchten. Vervolgens deden zij opnieuw een charge, waarbij een vrouw werd gewond. Afpersing. De echtgenoote van den landbouwer B. op het gehucht Bedaf bij Baarle Nassau, onder deze gemeente, heeft Zondagnacht angstige oogeublikken doorleefd. Terwijl haar man nl. voor zaken van huis was, heeft do inwonende knecht getracht de geldkast open te brekeD- Zich door de vrouw, die wakker geworden »as, herkend ziende, heeft hy baar eenig geld afgeperst en de belofte dat zy hem niet zou verraden. De vrouw beloofde zulks, doch zich niet verzekerd achtende, dat zy baar belofte zou houden, nam de onverlaat een mes met doel de vrouw van het leven te berooven. w Door b**j bidJ-jn «n smpokpn ©n belofte dat !y he later nog 50 francs zou geven, liet de booswicht zich vermur wen en verliet het huis. De zaak is thans in handen der politie. Buiten verantwoordelijkheid der Redactie Uloppcraars Mijnheer de Redacteur. Het is werkelijk kostelyk te lezen welke vertooningen er tègenwoordig in onzen Raad plaats hebben. Daar is nu de vraag wat de mopperaars zouden doen als zy zelf aan het besiuur zaten. Ik begrijp niet hoe men 1^6^ in ons goede Venray zulke vraag durft stellen, wijl bet toch overbe kend is, dat men alles doet om personen waarvan men verwachten kan datzy zich de gemeentebelangen zullen aantrekken en niet gewillig »ja|' zullen knikken uit den Raad te werep. Welke tegenwerking hebben de heeren Th. Camps en Geurts niet ondervonden bij hunne candidaatslel- ling Zijn ze nitet gekozen tot spijt van eeo gedeelte van den Raad Kan men niet elke vergadering lezen hoe de heer Geur ts behandeld wordt Maar wordt et geklaagd over dit of dat. dan zyn het mopperaars enz Het ware echter te wenschen dat er meer zulke mopperaars in den Raad zaten maar deze moge» er niet in, geen kwestie van. De beste stuèrlui staan aan wal, werd geantwoord. Nu dat is maar goed ook, want als de iruarivVZffi aan het gemeente roer zitten he(| schip ten ondergang voeren, dan kunnen de op den wal staanden ten minste hunne; handen in onschuld wasschen. Dat de op c(en wal staanden vaak beteren kijk op de zaak hebben, dan zij die in den Raad zitten, eta enkel bewijs. Veuray motst en zcu een tram hebben. In plaats van iu flink degelyk spul aan te schaffen, koopt men voor grof geld een hoop oude rommel. Toen die gelost werd sloegen de aetischen de handen in elkaar eu riepen dtt kan nooit goed gaan. En boe is die biwering uitgekomen Zie de tramlyn op ien Oostrum^ctien weg scheef in elkaar hsngen. zie de ungeloopan rails in de Groot* Straat, hoor de rammelende versleten wagens, kortom, bekijk de lieele oud roest, die tram hee', eo zeg mij dan waar de beste stuurlui ston ten. Als men de; raadsverslagen leest, komt men meer en meer tot de overtuiging dat de Raad worty hoe langer boe meer stroop- smeerderij. personen, die elkaar in 't openbaar leven niet luchten of zien kunnen verkondigen [daar elkanders lof en dat op eene wyze [die elk onpartydige de ver zuchting ontlokt En ter wille van het smeer Likt de kat de kandeleer. X. Paturagee, waar soldaten een wagen j wilden beschermen, die werd aangevallen en geplunderd, werden zy ontvangen met een hagel van steenen. Verscheidene soldaten werden gewond, een ernstig. Proclamatie. Wij, PRINS CARNAVAL, door de gunst des Volks gedurende de Vasten avonddagen Sèerscher dezer landen aan allen die zulks zien en hooren lezen salut Overwegebde dat het noodig is, gezien de snoodheid en boosaardigheid der Veen- rodeoaars gedurende en na de afgeloopen kermis, een bijzonder reglement voor de Vastenavonddagen vast te stellen gehoord de door schout en schepenen aangeheven jammerklaohten gelet op art. 1111 en 1313 der Gemeente wet hebben goedgevonden en verstaan om voor de dagen voornoemd het volgende vast te stellen Art. XI. Het is gedurende de Vastenavonddagen aan eenieder verboden, hetzij er bal gegeven wordt of niet, het gebouw Soos" genaamd, aao te gapen, te bespionneeren of daarover minachtend te spreken. Art. Xla. Wanneer een der leden de -Soos" ver laat of het plein betreedt met het kennelijk doel zich daarheen te begeven, zal het publiek front maken, de militaire houding aannemen en eerbiedig groeten. Art. Xlb. Insgelijks is eenieder den grootsten eerbied verschuldigd aan alle dienaren der gewapende macht zooals daar zyn, champiters, koddebeiers, gendarmen of hoe zij verder mogen heeicn, zullende elke oneerbiedigheid tegenover deze ijveri ge, dappere en beleidvolle mannen ten strengste worden gestraft. Verder manen wij onze onderhooi igen ten zeerste aan de goede voorbeelden, hun door sommige leden der »Soos- gegeven, ten zeerste le waatdeeren. Gelasten en bevelen dat het zal opgeno men worden in het plaatselijk blad en opgeplakt ter plaatse waar zulks behoort. Veenrode 11 2*12, 11,11 vm. PRINS CARNAVAL. Burgemeester en Wethouders van Venray, gelet op de bepalingen der Drankwet; Maken bekend dat door Cbristiaan Weyers, landbouwer en Peter Johannes Coopmans, koopman, beiden wonende in deze gemeente, bij hun college zyn inge diend, verzoeken ter bekoming van ver loven voor den verkoop van alcohoibouden- den drank, anderen dan sterken drank. dat door eenieder, die tegen het ver leenen der gevraagde verloven bezwaren meent te hebben, deze bij bun college kunnen worden ingediend, schriftelijk voor den 1 Maart a.s. Venray 16 Febr. VENRAY. Aangifte van den 9 tot den 16 Febr. Geboorten. Anna Helena Huberdina Hendrix Gerarda Johanna Maria van Lierop. Christina Theophila Petronella Hoede- makers. Martinus Johannes Jeuken. Johanna Jacoba Camps. Maiia Hendrika Theodora van Roy. Huwelijken. Johannes Jenniskens, weduwe van Geertrui Beurskens, oud 46 jaren, land bouwer en Maria Gertrudis Heidens, oud 34 jaren. Sterfgevallen. Johanna Maria Goumans. oud 70 jiren, echtgenoote van Peter Antoon Laurensse. Petronella Huberdina Strijbosch, oud 18 maand. Parochiekerk. Maandag 8 uur jaarg. voor Engebert Wismans. Dinsdag 8 uur Sol. jaarg. voor Maria Wilhel- mina Esser. Woensdag boetvaardige Aschdag, om 8 uur leesmis, 10 uur hoogmis. Donderdag 8 uur jaarg. voor Mart. Bruinen en Gertrudis Gabriels. Vrijdag 8 uur jaarg. voor Fr. Aerta en echtgenooteu, Dinsdag om half 7 leesmis voor vrouw Laurensse. Paterskerk. Heden ieder half uur H. Mis, om S uur de plechtige hoogmis. Heden en Maandag en Dinsdag zal in deze kerk het 40urengebed gehouden worden, liet Allerheiligste zal van 's morgens G uur tot des avonds 8 uur uitgesteld blijven, waarna de zegen zal gegeven worden, Vandaag en morgen om 5 uur plechtig Lof. Morgen niet om 8 maar om 9 uur plecht. Hoogmis Dinsdag, 2e der negen Dinsdagen ter eere van den H. Antomus, om 9 uur plechtige hoogmis waaronder korte toespraak en gebeden der No veen. Deze hoogmis zal worden opgedragen voor het geestelijk en tijdelijk welzijn onzer weldoeners, s Avonds om 6 uur plechiig Lof, waaronder processie en Te Deum tot slot van het dOurengebed Woensdag om kwart na 7 plechtige aschwijding, waarna hoogmis. Morgen feestdag van den H. Conradis, Belijder der Derde Orde, Donderdag van Margaretha van Cortona. Boetelinge van de Derde Orde en Woensdag van de H. Angela. Maagd der Derde Orde; volle afl. o. g. v., 's avonds Lof. Vrijdag om half 8 hoogmis, om 6 uur Lof eu Lijdensmedidatie. Zaterdag om 7 en half 8 de gewone uitvaart diensten voor de ziel van zaliger Johanna LaurensseGoumans als lid der Aarts broederschap. Worden gevraagd 1 boerendienstmeid-huishoudster voor Horst. 1 keukenmeid en 1 bovenmeid voor een hotel te Sittard. 1 bejaarde dienstmeid-huishoudster voor een burgergezin te Venray. 1 keukenmeid voor Boxmeer, 1 dienstmeid voorBlerick, 1 paardenknecht en 1 jongen van 16 jaar voor boerenwerk voor Duitschland. 1 waschvrouw (eigen kost! 2 keukenmeiden voor Venray, hoog loon. 2 keukenmeiden en 1 2de meid voor Venlo. 1 2de meid voor Tegelen. 1 boerendienstknecht voor Venray. 1 timmermansknecht voor Horst.. 1 meisje van 16 tot 18 jaar voor Venlo. 1 smidsknecht voor Horst, I dienstmeisje van omstreeks 18 jaar, bij Boxmeer j jongen om opgeleid te worden op de pakkamer 7oor sigarenfabriek. Bieden zich aan 1 flink meisje van 17 jaar voor alle huiswerk op een dorp. 1 banketbakkersleerling van 17 jaar. 1 dienstmaid voor bij een priester. 1 kantoorbediende. 1 keukenmeid voor Gladbach 1 timmermansleerling van 16 jaar. De cuisus in veekennis te geven door den Heer SALA, Rijksveearts, zal geopend worden des avonds half 8 in de Muziekzaal. Leerlingen kunnen zich nog aan geven a.s. Zoodag na de Hoogmis, Hotel »DE ZWAAN". HET BESTUUR. Bij mijn vertrek aan alle Vrien den en Bekenden Zaterdag, Zondag, Maandag en Dinsdag Maandag en Dinsdag vanaf 6 uur 's morgens warme Aanbevelend Direct leverbaar Westlandsche eemuiters 150 by 80 cM. Aanbevelend, Timmerman, Langstraat. TE KOOP Adres te bevragen aan het Buroau van dit Blad. 35 a 40 vat beste bij de Wed. Bern. THIJSSEN aan de Scheide. Zuiveie soorten boonen en erwten, en alle andere ZADEN, die de Leeraar Kruytzer heeft opgegeven, zijn verkrijgbaar in den Zaadwinkel vau Klaas Bekkers, Groote Straat, VENRAY. Fotograaf VENLO, Het beste en goedkoopste adres voor het Zonder prijsverhooging overal aan buis te ontbieden. in alle afmetingen vanaf f_5 en hooger. Gegarandeerd scherpe en duurzame foto's. Inlijsten van prenten en portretten. Te ontbieden bij den Heer J. van Meijel Ilenscniusplein Venray is te bekomen tweemaal in de week Vastenavond Maandag en Dinsdag verscbe viscfh te bekomen voor te verkaarten. Puike ZOUTE HARING ook in vaatjes van 50 en 100 stuks. DROGE BOKKINO, INGELEGDE HARING en ZOUTE VISCH. Scherp concurreerende prijzen. Beleefd aanbevelend, Fr. Winckens. Boodschappen worden desgewenscht aan buis bezorgd.

Peel en Maas | 1912 | | pagina 2