HOEST omstreken. Uitgave van Firma W, Van den Munckhof, Venraj. De bierhuizen. Zaterdag 17 februari 1013 33ste Jaargang l)it nummer bestaat uit TWEE BLADEN. Een lied per week. Een curieuse legende. BOEREN BOND PEEL Abonnementsprijs per kwartaal voor VENRAY 50 c. franco per post 65 c. voor het buitenland bij vooruitbetaling 85 c. afzonderlijke nummers 4 c. Prijs der AdvertentlSn van 1—4 regels elke regel meer letters en vignetten naar plaatsruimte. Advertentien, 3maal geplaatst, worden 2maal berekend. 20 c. 5 c. Zij loven den Heer. Woorden van Muziek van Th. Sevens. F. Mille. I. Wien loven de starren, Die lachen scheem'len Wien loven de blaad'ren. Die rui8chen en weem'len Wien loven de starren Wien loven de blaad'ren Ze loven, ze loven den Heer, Ze loven, ze loven den Heer, Ze loven, ze loven den Heer, Ze loven, ze loven den Heer. II. Wien loven de bloemen, Die kleuren en geuren Wien loven de beken. Die vlieten en ueuren Wien loven de bloemen Wien loven de beken Ze loven, ze loven deo Heer, enz. III. Wien loven de golven, Die woelen en klotsen Wiën iöveu üe wouden, De bergen en rotsen Ze loven, ze loven den Heer. IV. Wien loven de winden, De dauw en de wolken Wien loven de bronnen, De vloeden en kolken Ze loven, ze loven den Heer, enz. Men behoeft zoo heel ver niet huiten Limburg geureest te zijn, om te weten, dat er in onze provincie veel meer bierhuizen zijn dan in de andere provinciën van ons land en dan in de meeste streken van het buitenland. Wat vooral in onze provincie op valt, is het reusachtig aantal kleine bierhuizen. Bijna bij ieder bedrijf wordt er nog een herberg bij gehouden; en als een jeugdig paartje trouwt en de man zijn inkomsten meent te moeten vorhoogeu, dan is het gewone red middel eene herberg beginnen. Toch leert de ondervinding, dat de meeste dier kleine herbergen geen voordeel brengen aan den her bergier en van zeer groot nadeel zijn voor het publiek. Als de herbergier den tijd berekent dien bij aan zijn ambacht ODtlrekt. om den «gast even gezelschap te houden": als bij het geld eens wilde tellen, dat hij zelf opdrinkt want de beste klant van de herberg is zeer dikwijls de herbergier als hij bet nadeel rekent, dat hij ondervindt, omdat zijne vrouw maar al te dik wijls haar huishouden niet voldoende kan nazien; dan zal menige man, die als nevenbedrijf eene herberg houdt, tot het inzicht komen, dat hij geld op zijn bierhuis toegeeft. En dan hebben we nog de veel grootere zedelijke nadeelen buiten I rekening gelaten, want maar al te veelvuldig zijn de gevallen, dat èn voor den man, èn voor de vrouw het herberg houden eene aanleiding wordt van zedelijken achteruitgang. Deze nadeelen zijn veel minder te vreezen bij de herbergiers, die van hun herberg hun hoofdbedrijf maken, want dan kan de man zich geheel wijden aan zijn bedrijf en dan neemt hij zich gewoonlijk en dit ver schijnsel zal men veelvuldig waar nemen veel meer in acht voor een overmatig gebruik van drank, dan de kleine herbergier, die door vriend of kennis of gast van zijn werk wordt gehaald, om «even ge zelschap te houden.' Het is dan ook zeer zeker in het algemeen belang, en in het persoon lijk belang van velen, die anders een herbergje zouden opzetten, als de eischen, waaraan het huis, of de localen moeten voldoen, worden verscherpt. Degenen, die thans herberg hou den, kunnen volstaan met de lokaleD waarin zij nu gevestigd zijn. Maar een nieuwe herbergier moet localen kunnen aanwijzen, die vol doen aan de hoogero eischen cmtront grootte, hoogte, luchtververschiDg enz. Daardoor zal het onmogelijk worden, dat iedere arbeiders of boerenwoning voor herberg gebruikt wordt, zooals tot nog toe zoo veel geschiedde, voornamelijk in de nieuwe arbeidersbuurten, die ook in Limburgsche dorpen toenemen, vooral in het rr.ijndistrict. Waar nog zoovele duizende her bergen in Limburg gevonden wor den, kan men niet spreken van behoefte aan nieuwe drankgelegen- heden. Integendeel, het ware te wenschen dat er nog heel wat van de berbergen zooals we ze boven schetsten, kon den verdwijnen; want vooral hier geldt het«de gelegenheid maakt den dief," Zeer juist maakt P. A. RijkeD O. P. in het Centrum de opmerking, dat de Minister de eischen moet stellen, die voor het geheeleland gelden, maar dat de gemeenten, waar zij het noodig achten, nog meer mogen vorderen. En deze schrijver voegt hieraan toe «De meeste gemeenteraadsleden weten niet eens, dat zij het recht hebben, dergelijke verordeningen uit te vaardigen: en om te beseffen, dat zij in gegeven omstandigheden daar toe verplicht kunnen zijn, hiertoe ontbreekt hun het goed inzicht om» trent de gevaien van het bier alcoholisme «Dat de gemeentebesturen en ge meenteraadsleden in beiderlei opzicht worden voorgelicht, zal hopelijk een der mooie resultaten zijn van het Limburgsch en Roomsch congres tegen het bieralcoholisme, dat onder hooge goedkeuring van Z. D. H. Mgr, Drehmanns, 6, 7 en 8 Aug. te Roermond zal worden gehouden. «Niet onwaarschijnlijk, dat dit zelfde congres Vuö^óen minister van Binnenlandsche zaken een aan leiding en spoorslag wordt, om in een nieuw Koninklijk Besluit de eischen nog hooger te stellen en zoo het aanvragen van nieuwe verloven nog meer te temperen. «Zoo komt er langzamerhand een ve-mindering van verloven, omdat er steeds oude verlo»en of uitsterven, of om welke redenen ook worden afgeschaft of opgeheven". Iu de Duitsche keizerlijke familie zoo lezen wij, wordt eene zeer curi- euso historie voortgedragen, die bij sommige HohenzolDmsche prinseD supertieuse angst levendig houdt. In 1849 toen de koninklijke prins die later de stichter vin het Duitsche rijk werd, het leger [orps comman» deerde, dat naar Balen was gezon» den om daar de revjlutie te onder» drukken, vterd zijn nieuwsgierigheid door de reputatie eeiyhr waarzegster geprikkeld. De zienster werkte met een potlood op een seVie cijfer Jie in 't ronde gesteld werden en haar antwoorden bestonden uit cijfers, waarop het potlood zich vestigde. In welk jaar, vroeg haar de prins zal het Duitsche rijk gesticht worden De waarzegster schreef het loopend jaarcijfer neer, 1849 dan achter, eenvolgens onder de. 9 de cijfers, waarop haar potlood feich vestigde. Tot verbazing van de het de cijfers juist van milie bezig houdt. Tweemaal is 't uitgekomen, in 187J, toen Wilhelm I tot keizer van Duitschland werd gekroond en in 1888 toen hij overleed. Met benepen hart, schrijft het chauvinistisch Fransche blad met een schadefreude, die toch wel eenigszins te begrijpen is, wachten zekere leden der keizerlijke familie den derden vervaldag af, waarvan de tegenwoordige oorlogsbedrei» gingen en de triomf van het socialisme voor hier beangstigende voorteekenen zijn. verticalen zin geschrevt j prins waren het jaartaliD 1849 1 8 4 1871 Ziedaar het jaartal uwer kroning, zei de pythonis^e. En op welken leeftijd zal ik sterven kwam de tweede vraag. De zienster schreeflnu weer het» zelfde jaartal öp en dezelfde wijze van handelen volgend, die wij reeds gezien hebben, scbteof zij dat -4- 1888 de eerste keizer is Het jaar overleden. En wanneer zal het Duitsche rijk verwoest worden werd nu weer gevraagd. Even als 't reeds tweemaal ge» schied was, schreef de waarzegster het laatst geschreren jaai t il neer, 1888, en dan weer hetzelfde cijfer vertikaal daaronder, - 1888 S. 1 8 8 8 1913 Ziedaar de curieuse legende, die sinds het midden der voorgaande eeuw de leden der keizerlijke fa» Vergadering van den Zaterdag 10 Februari. Om half 7 opende de Heer Th, Michels de vergadering. Hij heette allen hartelijk welkom en wenschte aangezien dit de eerste vergadering is in 1912, allen een Zalig Nieuwjaar". Hy deelde mede dat de ve'gadering eerst nu plaats had, omrede de secretaris door drukke werkzaamheden verhinderd was vroeger verslag te geven. Als adviseur van den Lirab. Boerenbond is benoemd de Weleerw. Heer Reijs te Elaelen, welke in plaats van den gewonen groet voorgeschreven heeft de vergadering met gebed te openen. De Heer Michels leest bet gebed voor, dat door allen met ontblootten hoofde werd aanhoord. Daarna gaf bij bet woord aan den Heer J. Poels, omrede deze beter bespraakt is eD duidelijker stem heeft dan hy. De Heer J. Poels begon met een over zicht te geven van het onderzoek der ontvangen kunstmeststoffen, die allen aan de eischen voldeden, met uitzondering van een wagon uit Belgie, waarvan het gehalte te gering was en waarvoor schadevergoe ding was verleend. Daarna werd rekening en verantwoor ding gedaan. De inkomsten bedroegen f 645,59, de uitgaven f 637.31, zoodat er een batig saldo is van f 8.28. De iukomsten der stierhouderij bedroegen f860,80, de uitgaven f 859,93, batig saldo 86 cent. Inkomst paardenverzekering f 34£3,22, uitgaven f2405,88, batig saldo f 1087,34 Dit maakt met bet van de vorige jaren in kas zijnde bedrag een batig saldo van f 1934.89. Veeverzekering ontvangsten f 1880,99, uitgaven f 3663,23, nadeelig saldo van f 782,24. Aangezien er bet vorig jaar een batig saldo was van f 1954,07 zoo is thans nog in kas f 1172,83. De Heer J. Poels deelt mede dat door de Heereu de Ponti, Jos. Aerts en Hans- sen de boekhouding is gecontroleerd en alles in de beste orde bevonden. Hij wenscht bier, mede namens het bestuur openlijk hulde te brengen aan den Secre taris. te meer daar er al zonderlinge praatjes geloopen hebben. De menscben zeggen vaak zoo veel betgeon ze niet verantwoorden kunnen. In 1910 werd aanbesteed meststoffen enz. een millioen 94 duizend Kilo, in 1911 587 duizend Kilo, dus bijna de helft minder Het aantal leden bedroeg 537 of 5 meer dan in 1910. Het aaotal leden der paardenverzekering 249 met 324 paarden verzekerd voor f112375. De nieuwe leden betalen f 6 per paard. De verzekering telt 142 leden met 342 koeien verzekerd voor f 63475. In 1911 werden 17 koeien tot een bedrag van f 2592 uitbetaald tegen 3 koeien voor ruim f 300 in 1910. "Der pieuiTo boslcaagt f 1.70 per-100 g!d. geschatte waarde. De heer Poels deelt mede dat er een brief van den heer Geurts is ingekomen waarin o. m. voorkomt dat deze hoopt dat door de onderlinge goede verstand houding men nu weldra zal kunnen over gaan tot oprichting van een depót voor kunstmeststoffen en veevoederartikelen. Tevens bood de heer G. zijne veront schuldiging aan voor het ten onrechte beticht hebben der jongens van de Heide, dat zij de aanplakborJen van den Boeren bond zonden hebben bevuild. Dit bleek later onjuist. Wat betreft bet oprichten van een depót hiervoor werd eene commissie benoemd bestaande uit de heeren W. van Meyel, A. Wisraans, Hansen, A. Jacobs, W. Willem8, A. Aerts en Tacken. Deze zal advies uitbrengen eD zal er over deze kwestie eene nieuwe vergadering worden uitgeschreven. Daarna werd behandeld wijziging re glement. Art 2 luidt als volgtAlle vee, ouder dan twee jaar moet verzekerd worden, weidevee uitgezonderd. De beer G. Goseens zegt dat hij een koe heeft die verzekerd is te Almelo, en vraagt hoe dat dan moet. De heer J. Poels zegt dat meo in zoodanige gevallen de vreemde verzekering zoo spoedig mogelijk moet verlaten en zich aansluiten by den boerenbond. Nieuwe leden kunnen „steeds toetreden. Art. T Aan de schatter wordt toegekend f 1.20, aan de argemoene schatters t 0.60 per dag, bij algemeene scb&ttiDg f 6. Art. 11. De vergoediog wordt met 20 procent verminderd, als blijkt dat het e niet drachtig was. Art. 12. Vee, afgemaakt wegens be smettelijke ziekte, wordt niet, of slechts gedeeltelijk uitbetaald. Art. 14. Afgemaakt vee moet gebracht worden binnen de gemeente, ter plaatse waar het bestuur zulks verlangt. Art. 15. De uitverkooper moet een schatter zijn, die daarvoor f 1.20 ver goeding ontvangt. Ook in de paardenverzekering werden vele wijzigingen gebracht. De heer J. Poels besprak bet pl»n om de stierhouderij in te richten als te Sevenum. Daar zijn alle stieren in één 1 geplaatst en worden gevoed op kosten der vereeniging. Aangezien Sevenum nu veel kleiner is dan Venray zal men hier niet met een, doch met twee of drie stallen de proef nemen. Ook werd er gesproken over de broeikassen. Zij die er in willen riebteo of inlichtingen verlangen, kunnen zich tot bet bestuur wenden. De heer J. P. zegt dat er praatjes loopen dat Fr. van Gerven jaarlijks f 100 tot 1 500 aan den Boerenbond verdient. De Secretaris heeft nu eens eene rekening opgemaakt en blijkt dat van Gerven in 't afgeloopeu jaar verdiend heeft f 151.87. Moest vroeger bij bft bestellen van kunstmest 25 cent worden betaald, dit is thans vervallen, doch zij die het be stelde niet afhalen worden beboet van f 2,50 tot f 5, naar gelang de hoeveel heid. Hierna kreeg de Heer Schols het woord ora te spreken over de Arbeidsbeurs in verband mot den Boerenbond. In breede trekken schetste de heer Schols de spordeeleo welke er voor de leden van den Boerenbond aan verbonden waren en spoorde allen aan er een ruim gebruik van te maken. Namens het bestuur werd den beer Schols dank gebracht voor zijne mede- deelingen. Hierna bohandelde de Heer Th. Michels het nut der Retraiten en spoorde vooral de a. s. militairen aan er eene roede te maken, die Speciaal-Voor hen geges^p zal worden. s - 'i> r 1

Peel en Maas | 1912 | | pagina 1