Limburgsch Nieuws. Dure lijden. VENRAY. Veumsclie Arbeidsbeurs en Informatiebureau Algemeen Nieuws. voor het jaar 1911. Groofe vangst. Overleden. Vijf cent fooi. De Burgemeester van Venray, O die mannen, riep ze, wat kunnen ze dom doen. Van Walen, die veel meer gedronken had dan hy gewoon was, vie! om van den slaap en gingen spoedig naar bed. Den volgenden morgen, juist toen mevr. van Walen van plan was om uit te gaan, werd er gebeld. Hef was Molemans, een vriend van van Walen. Neem me niet kwalijk dat ik je kom storen zei hij, maar je zou me een grooteo dienst kunnen bewyzen. Het echtpaar van Walen bewaarde wijselijk het stilzwijgen. Ik beb mijn porteraonnaie thuis .aten liggen, zei hy, je zou me een pleizier doen roet me een rijksdaalder te leenen. O. heel graag mijnbeer Moleiaans, zei mevrouw, een blik wisselend met haar man. zulk een kleinen dienst weigert men niet aan een vriend. Zij gaf hem den vaiscben ryksdaaider, dien hy onder duizend dankbetuigingen in den zak stak. Duizendmaal dank, mevrouw. Tot ziens. O, geen dank, meneer, hernam mevrouw met een beleefd lachje. En toen mijnheer Molemans weg was keek ze haar man eens aan en zei Je ziet- dat ik den rijksdaalder wel kwyt kan worden en dan bedanken ze me nog bovendien. De mensch is toch een aardig ding, dat klaagt eu jammert over dure tijden en neemt alle mogelijke gelegenheden te baat om geld te verdienen Mis om geld uit te geven. Dat klaagt over dure tijden en is niet meer tevreden met het leggen van een kaartje des Zondags, doch ook in de week zal er feest zijn. Zoo hebben we van af Nieuwjaar al heel wat extraatjes beleefd. De eerste Maandag was Nieuwjaarsdag, voor vele een rede zich zelf eens extra te tracteeren en te klagen over dure tijden. De tweede Maandag was verloren Maandag. Menigeen trekt dan zijn heele of halve Zondagsche spullen aan om te gaan innen de rekeningen van het afge- loopen jaar en tevens om te pikken een extra graantje. En als de huisvader na terdege den prins gesproken te hebben des avonds met strooien beenen bij vrouwlief arriveert en hem daar eene alles behalve liefdevolle ontvangst wacht, beweert hij niets ge dronken te hebben dan botermelk, die hem in de beenen geschoten is eu klaagt intus- achen over dure tijden. T> derde Maandag is bet Allemansnaarkt, Dan zie je ze in drommen ter markt trekken, boeren en bnrgers, mannen en vrouwen, jongens en meiden. Dan zie je ze staan voor de uitstallingen der markt venters, gelijk baringeD in een ton, dan zie je ze in de herberg drinken, bittere, klaore mit of zondersoeker. een borreltje rood of meer andere lekkernij. Dan hoor je ze later in den dag in troepen huiswaarts zingen, dan wordt in menige buitenherberg tersluiks harmonica of trompet te voorschijn gehaald en terwijl buiten het dorp de paartjes rond zwieren in steeds wilder wordenden dans, nemen de poorters de gelegenheid te baat om ter wille van den Ailemansmarkt een extra potje te drinken en .te klagen over dure tijden. Q. Kent gij dat dorp waar heidebloempjes bloeien, in 't groenend veld de leeuweriken stoeien, een frissche wind u toewaait van de bo >men die, levensbly. de plaats omzoomen Kent gij het dorp waar tot op heden trouw zijn bewaard de oude zeden, waar als 't noodig is. n naastenliefde wacbt en eenvoud, goede trouw, door velen wordt betracht Kent gy het dorp waar vroede mannen wonen, waarvan er één door woorden soms wil toonen, dat 't algemeen belang bem boven alles gaat, dat in zijn brein nooit spookt, duiveltje -eigenbaat" Kent gij het dorp waar wijze wetten, mild toegepast, niet prikk'Jen tot verzetten, waar alles orde, vrede, liefde ademt en eendracht allen met één band omvademt Kent ge dat dorp zoo boog geroemd Zyn naam werd boven reeds genoemd Gezegend 't volk dat zulk een dorp bewoont 1 Gelukkig hy die daar als heerscber H. troont VERSLAG der «■Hkwwia Verleden Zondag had alhier op de pasione bij den ZeerEerw. haer Pastoor de jaarlijksche vergadering plaats der Venraysche Arbeidsbeurs en Informatie bureau, waarop door den Secretaris ver slag werd uitgebracht over het jaar 1911. In het geheel waren 122 aanvragen ingekomen, en 139 aanbiedingen. Van de aanvragen werden 64 personen geplaatst en van de aanbiedingen 102, zoodat er in bet afgeioopea jaar door de Arbeidsbeurs 166 personen geplaatst zijn. Informatiebureau Het üntal gegeven adviezen door tusschenkomst van het secretariaat van den arbeid te Maastricht, waarvan Rechts kundig adviseur Jhr. Mr. Ch. Ruys de Beerenbrouck, wordt elk jaar grooter. Dit jaar werdeu wederom adviezen gegeven in zake Arbeidscontract, Militairenver goeding, erfeniskwestie, schuldinvordering, verzoekschriften, koninklijke goedkeuring statuten, bouwverordening, eigendoms recht, enz. Kunnen wy elk jaar in ons verslag op vooruitgang wijzen, toch zien wij ons genoodzaakt bij deze een beroep te doen op de ingezetenen van Venray en Omstre ken om zooveel mogelijk gebruik te maken van de vraag en aanbod der arbeidsbeurs, en zoodoende deze nuttige instelling te steunen. Men wende zich tot onderge* toekende bestuursleden, die gaarne bereid zijn bunnen steun en inlichtingen aan belangstellenden te verleeneD. PASTOOR SCHMEITS. Geestelijk Adviseur. JOS. AERTS, Voorzitter. Dr. A. JANSSEN, Ondervoorzitter. F. VERKLEIJ. J. M. MICH ELS. ALB. MARTENS, P, SCHOLS. Secretaris. VENRAY, 27 Januari 1912. De beer A. Pennartz. organist aan de parochiekerk alhier is met ingang van 1 Maart a. s. benoemd in dezelfde be trekking aan de Kathedraal te Richmond (Virginia.) Hoewei we den kundigen musicus bier ongaarne zien vertrekken, wenschen we hem toch van harte proficiat met deze promotie. Maandag vierden de handboog» schutterijen -Diana" en -St. Anna" alhier hun jaarlijkschen feestdag. Vastenavond Zondag en Maandag zal Venreysrb Fanfarecorps een groo' concert roet tooneeluitvoermg geven. Naar wij vernemen zijn hiervoor een prachtig drama een blijspel en eenige der nieuwste voordrachten in studie genomen. De Zondag alhier op het terrein de Hoop gespeelde competitiewedstrijd tusschen D. S. O. I en T. V. V. I uit Tegelen, had tot uitslag een gelijk spel 3-3. Het terrein was wegens het dooiweer zeer slecht. Voor de Rechtbank te Roermond standen Dinsdag terecht Th. M. C wed. A. H., 60 jaar, tonder beroep en C. B. 29 jaar, zonder beroep, beiden wonende te \'enr;y, beklaagd van diefstal van dennenstokken ten nadeele van A. P. te Vei,fay op 14 Dec 1911, Eisch voor ieder 3 dagen gevaDgenisstrai. WELL. Woensdag werd hier in eene ondiepte oabij den Maasoever het lijk gevonden van n sedert 7 dezer vermis ten F. J. Waarschijnlijk is de man in dit overstroomde terrein door de duisternis misleid te water geraakt en verdronken GENNEP. Zaterdagnacht is tusschen Boxmeer en Gennep een der knechts van de stoombootreederij Berger uit Venio, door de gladheid van het dek. uitgegleden en in bet ruim gevallen, waardoor hij een hersenschudding kreeg. Des morgens werd de man per raderbaar van bet Groene Kruis overgebracht naar het Ziekenhuis. PANNINGEN. In den nacht van Dinsdag op Woensdag is de stoomgraaD» molen van den molenaar W. Joosten totaal afgebrand. Hoe het onheil in zijn werk is gegaan, is niet bekend. Dinsdag avond had men nog tot ruim tien uur gemalen, zonder het minste te merken, terwijl reeds te 2 uur alles in lichte laaie stond en een gedeelte van het gebouw instortte. Slechts een tieatal zakken graan kon men nog redden, terwyl een massa, meest van de omwonende boeren door het vuur werd vernield. De schade is aan- zienlyk, doch wordt door assurantie gedekt. PO§TERHOLT. Heden 27en Januari hoopt de eerw. zuster mère Norberte, in de wereld mej. Betsy Hendrickx, den dag herdenken waarop zij voor 50 jaren hare intrede deed in het klooster der Ursulinen alhier. De moord te Beek. Omtrent de aanhouding der twee ver dachte medeplichtige Duitschers wordt nog gemeld, d de politie te Herzogen» rath door de Naierlandsche marechaussee op 14 Januari werd verwittigd, dat de twee verdachten de Duitsche grenzen hadden overschreden. Twee vrouwen, die in relatie stondin met de twee Duitschers passeerden Zondag 14 Januari Herzogen- rath. De Diftsche politie volgde in bnrgerkleeding de beide vrouwen die met den trein naar Escbweiler vertrokken en daar in de Otillienstraat in een huis gingen, bewoocd door zgn. Zigeuuers. De man, die de vrouwen toegang tot de woning versc'afte, ontmoette de politie later aan het station te Eschweiler. bij vertrok naar h efeld en de politie even eens. Den volenden dag gelukte het der politie aldaar de twee Duitschers te arresteeren. Naar gemea wordt, zou een hunner een omstandige bekentenis hebben afge» iegd. Een kluizenaar overleden. Bij welken toerist, die in de zomer- maaoden bet aan natuurpracht zoo rijke Valkenburg *ft bezocht, is, de kluizenaar die hoog op Ok. ochaesberg zijn kapelletje en kluisken beeft staan onbekend gebleven? De -heremite" van den Schaesberg kan jaar in jaar uit jp een druk bezoek rekenen van geestelyke» en leeken. die allen gaarne enttele oogenb.lkken verwijlen in de stille eenzaamheid, die weldadig aandoet en om even te kr.Rlen op bet eikenhouten bankje, dat v»r het altaar in het kapel letje is aangebracht. De kluizeiaar van den Schaesberg is een man nos in de kracht zyns levens, die slechts relden zijn kluis verlaat en zwarte kleed hg draagt. Het geslacht der kluizenaars sbrft langzamerhand uit. Van mindtre bekendheid dan de kluize naar van den Schaesberg, is de kluizenaar van Geleen bij Sittard, die op 76jarigen leefiijd godvruchtig in den Heer is ont slapen. De iluis, die Broeder Antonius sinds een tvaalftaf jaren bo woonde da teert uit het jaar 1600. Broeder Antonius was een W stfaler. behoorde aanvanke lijk tot d' orde der Franciscanen; hy omheisde hit kluizenaarsleven in den Eifel. trok daarna naar Luxemburg en nam ver<-drens zijn intrek in de S nt Janskluis tf G..I°sn. Broeder Antonius was een vro ra, godvruchtig man, die tal van bedevamnlaatsen bezocht. De dood -rt den -hermite" kwam vrij onverwacht. De zeerei w. heer Pastoor uit Geleen bezocht deze -Jagen den kluizenaar, doch Z E. son kluis en kapel gesloteu. Bij ii" ir bleek, dat broeder An tonius op u.i grond lag. Een smid brak de zware siken deuren open. Broeder Antonius se'een door een beroerte ge troffen. doe knapte na liefdevolle ver zorging weer wat op en stierf enkele dagen later met groote godsvrucht na met volle bewustzijn de H.H. Sacramenten der stervenden te hebben ontvangen. Zal broeder Antonius een opvolger krygen Deen blijde verwachting. Officieel tferd Woensdag bekend ge maakt dat eene lichte ongesteldheid der Koningin gedarende eenige dagen aanlei ding heeft gegeven tot verijdeling der hoop, welke gedurende korten tijd werd gekoesterd. De toestand van ,H. M. de Koningin geeft reden tot tevredenheid. Herhalingsoefeningen 1919. De dienstplichtigen der laodweerlicb- tingen 1907, 1908, 1910 en 1911, met uitzondering van hen, die tot de hospitaal soldaten behooren. worden in dit jaar voor den tyd van ?es dagen voor herhalings» oefen ngen onder de wapenen geroepen. De drank. Zekere J. D., bijgenaamd -de piepekop" is Zondagavond in de Heistraat te Helmond waarschijnlijk door de duisternis misleid in een sloot ge oopen, waarin hij den dood vond. Maandagmorgen werd zijn lijk gevonden. Het ongeluk moet voornamelijk worden toegeschrevou aan bet misbruik maken van sterken drank indien de man toch in normalen toesband was geweest had hij zich zelf teer goed kannen reddeD. De dood was althans, naar men meldt, niet het gevolg van verdrinking, doch van koude, daaa hij gevonden werd rechtop iu het water staande, met zijn hoofd boven water en met de handen nog vastgegrepen aan eenige takken. De moord te lucht. De Arrondissementsrechtbank te 's Bosch veroordeelde Adnanus Van R. te Vucht, wegens moord op Adriana van Roosmalen tot eeoe gevangenisstraf vau 20 jaren, met aftrek van het voorarrest. Beklaagde hoorde de voorlezing van het vonnis en zijne veroordeeling tot zulk een zware straf met groote kalmte aan. In de eendenkooi te Balk zijn in één dag 1100 wilde eenden gevangen. De kooiker herinnert zich niet, dat dit ooit eerder gebeurde. Treurig. Men meidt uit Oss Door de justitie werd Woensdag aan de echtgenoot van v, G. (v. G. wordt in een krankzinnigengesticht verpleegd) hare 7 kinderen ontnomen. De vrouw, welke de kinderen geheel aan hun lot overliet, voorzag in haar eigen ooderhoud door bedelen, 's Nachts word buiten of in een of andere schuur gebivakeerd, daar haar reeds eenige weken de woning ontzegd was. De kinderen zullen in een gosticht opgenomen worden. Ongelukken. Te Zesgehuchten heeft het ijs nog een slachtoffer gevraagd. Het lOjarig doch tertje van den landbouwer Engelen viel door het ys en verdronk. Dinsdagmiddag is te Viymen het 4jarig dochtertje van den mandenmaker T. H. tegen een brandende kachel gevallen, tengevolge waarvan haar kleertjes in brand geraakten. Het meisje is aan de hevige brandwonden, die zij daarbij opliep, eenige uren later overleden. De houtzager J. H., m dienst bij den heer C. J. Alblas te Waddinxveen, is Dtnsdagmorgen door een stuk hout, dat onder een cirkelzaag uitsprong, zoo ernstig getroffen dat bij nog denzelfden dag aan zijn wenden overleed. De 53jange M. de J. te Sneek. die in dienst van do firma Houwink aldaar onder een kist met glas geraakte, is aan de kneuzingen overleden. De laatste van «ie vier. Uit Parijs werd naar Rotterdam ge seind dat de inbreker-uitbreker De Vos, de laatste der vier uitbrekers uit de strafgevangenis van Den Bosch, die nog niet ingerekend was, aldaar gearresteerd is. Uitlevering zal; zoo spoedig mogelijk volgen. Een spook gepakt. Sinds de jongste vondst van munten op Haink bij Roozendaal ging het bange ge rucht dat het er spookte. Tal van personen zwoeren dat zij de akelige verschijning gezien hadden, liefst bij nacht en ontij, 't Kon niet anders, 't was de verloren ziel van bem die de schatten daar begraven had, en nn geen rust meer kon vinden, meenden bijgeloovigen. Eenige mannen van 'n meer positieven aanleg, wilden er meer van weten en legden zicb in een hinderlaag. En met succes, want zij snapten het spook. Het bleek een antiquair te zyn, die reeds meermalen tevergeefs geld voor de gevonden monten geboden had en er nu zelf maar delven wou. Na d8ze onverwachte hardhandige ontmoeting gelooft men echter niet, dat de oudheidkundige verder aan het spoken zal gaan. Carbid gevaar. Te Rucphen (N. Br.) is Zaterdag de smid C. Ros door een uit elkander springend carbidtoestel gedood. Mej. A. J. R. te Ginneken, die Zaterdag bij bet aanmaken van een kachel ernstige brandwonden had opgeloopen is Maandag nacht in het gasthuis te Breda, waarheen zij was overgebracht, overleden. Een inwoner van Rijsenburg die er warmpjes bij zit, zegt het N. v. d. D. wilde per Oosterstoomtram meeryden. De tram stoomde reeds t, de man wilde er opwippen, maar sprong mis, hij klemde zicb vast aan de tram en werd eeD eiod meegesleurd. De reizigers schrokken, de hangende houding van den heer was hoogst gevaar lijk, de conducteur floot gauw om den machinist te doen stoppen od hield onder» tusschen op het achterbalkon don hangen den mijnheer vast, opdat, deze niet zou vallen en onder de raderen komen. De tram schokte stil. de passagier werd op het balcon getrokken en was voor een gevaar behoed, hij had er zijn leven bij in kunnen 'schieten en op zijn minst een arm of been kunnen verliezen. Toen de meneer aan zijn bestemming was gekomen en uit de tram stapte, duwde hij den conducteur, die hem gered had, iets in de band. Da's voor jou, mompelde hy. De conducteur kneep eerst zijn hand eens goed dicht, opende de vuist, hij zag vijf kopere centen in den palm der hand liggen. Om den broode. In Berlijn sprong dezer dagen een jonge opvallend elegant gekleede dame in de Spree. Van de menschen, die haar de -wanhoopsdaad" hadden zien verrichten, kwam geen enkele haar te hulp. De dame was kopje onder gegaan, maar kroop na eenige seconden toch weer door het dunne ysvlies, dat op het water lag. naar boven zwom naar den oever, werd daar door behulpzame handen in dekens gewikkeld en in een gereedstaande auto weggebracht. De jonge dame een bekende actrice van de Duitsche hoofdstad had met haar sprong in het ijskoude element vol strekt geen poging tot zeifmoord bedoeld, maar enkel haar beroepsplicht vervuld. Zoo zyn bijna alle jeugdige acteurs en actrices van Berlijn in dienst van bios coop filmmaatschappijen, waarvan er in de Duitsche hoofdstad alleen ree lOtal bestaan. Deze maatschappyer eeo groothandel in films, welke z zelf vervaardigen. DaariT' tooneelisten ter zyde eu »werkloozen'' onder hen beroep eene heele uitkom Bokkenirr aait (jir De Gr. Ct. vertel adres aan den rand f is ingezonden De oodergeteekende bokkenier, wonende te M verschuldigdon eerbied te dat hij by U.Ed. onbekend zal zijn a. royschen bloede; dat hy zich nog verheugt ov^ uw tyds goede verstandhouding tusschen UEd. Achtb. gemeeutenaren en hem; dat hij daarom vrijmoedig tot U komt en wel om de volgende reden Het zal UEdelachtbaren bekend zyn dat ik eene byzondere liefde koester voor mijn hierboven aangehaald beroep; dat de vooruitstrevende wereld steeds in alles hooger en hoogere eisciien stelt, doch niet het minst van het bokkenvak; dat ik de eischen mijner dankbare klan ten onder wie vele van uwe Gemeente moet billijken. Zij vorlaDgen dat de bok zal zyn raszuiver en zoo mogelijk bekroond; dat niet één maar minstens twee exem plaren voor den dienst gereed staan; dat de dieren steeds tegen de felle zonnestralen, regen, wind en sneeuw goed beschut zijn; dat hun uithoudingsvermogen onuitput telijk zij en zij bezield zijn met onlembaren moed; dat, door in het bovenstaande te voor zien, het geitenras eene belangrijke ver betering tegemoet zal gaan; dat ook daardoor eene beduidende ren- demontsverhooging der geitenmelk bet gevolg zal zijn, die den verbruikers, voor 't groote deel der behoeftigen ten goede zal komen; dat ik met ongenegen ben u een paar foto's mijner exemplaren te doen geworden vervaardigd door onzen beroemden Mil- schen en u niet onbekenden photograaf, onder voorbehoud dezelve deugdelijk te bewaren en ze niet te onttrekken aan bet oog van het belangstellend publiek. Redenen waarom ik an uw geacht college met den diepsten eerbied verzoek, om een bijdrage van twintig gulden, teD einde aan bovenstaande te kunnen beant woorden, aangezien opbrengst dekgeld niet toereikend is; dat een dergelijke subsidie een ieder kan rechtvaardigen, te meer daar ver schillende Provinciale, Gemeente en Boerenbondsbesturon ons daarin voorgaan en steun aan bokkenieis of geitenvoreeni- giügen verleenen; dat het mij verleden jaar uard gevallen is, geene bijdrage van myn dierbare gemeente ontvangen te hebben, zonder reden op mijn rekwest; doch alleen daarom dat mij een bedrag tot ondersteuning waa geworden van de Eerste Haagsche Ver- eeniging tot verbetering van het geitenras. Het rekwest eindigt met de belofte, dat. wanneer de Raad de gevraagde subsidie aan den hokkenboer L. K. de naam wordt voluit genoemd verleent, bjj met vrouw en kinderen een loflied zal aanheffen eere van de Edelachtbare Heeren. iet lied, gezongen op het wijsje -Van je bokkie, bokkie bè l sluit aan het rekwest aan. Fatsoenshalve kunneu wy het drolige liedje hier moeilijk laten volgen. De heele geschiedenis doet denken aan Limburgsche doipsmop hier is het evenwel een Brabantsche en volgens de Gr. Ct. een historische. L. K. heeft de Wanroysche subsidie nog niet te pakken, maar de piauo is gestemd het lied gecomponeerd, de stembanden wachten op inspanniDg voor het danklied van Bokkie. Gelet op de art. 11, 12 en 13 der Kies wet, Noodigt de mannelijke in\voners dezer gemeente uit om, zoo zij in efene andere gemeente over het laatst vertappen dienst jaar in eene der fijks directe beladingen zijn aangeslagen, wat de grondbelasting betreft in eene andere gemeente of in meer gemeenten te zamen, tot een bedrag van ten minste een gulden, daarvan door overlegging der overeenkomstig het be paalde bij art. 1a der swet, voor vol daan geteekende aanslag, ijetten voor dén 15 Februari a. s. te doe- blijken. Nog worden de nelijke inwone die op grond van „et bepaalde bij 4de lid van art. 2 of krachten^ van voormelde wet aanspraak mcei. kunnen maken om geplaatst te v op de kiezerslijst, uitgenoodigd voor den 15 Februaii a. s. aang doen. Voor verdere inlichtingen zie puhjr aangeplakt ten Raadhuize. Venray 26 Januari 1910. De Burgemeester I 'SSEh

Peel en Maas | 1912 | | pagina 2