Kuisschilder- Limburgscb Nieuws. Gewichtige Y erklaring gehuwd Paardenknecht, P. Beerkens, eene Keukenmeid, 2de Meid-Kindermeid, Mangelwortelen Jaarmarkt te Venray Paarden, Hoornvee j§§|g Varkens Algemeen Nieuws. De Italiaansch-Turksche Oorlog. van een geneesheer over de Abdijsiroop. Venraysche Arbeidsbeurs en Informatiebureau. Gevraagd Qérard Janssens. Zalig Nieuwjaar PETTEN Heeren- Jongeheeren en Kinderpetten A. Thielen-van Aarssen. snoeien van vruchtboomen J MASTBROEK TB KOOP TE KOOP droge Schanssen, TE KOOP 2 dragende varkens en een partij seheutelingen op Maandag 15 Jan. 1912. rfieVst r*de moedermelk nabij komt. Daarenboven zal ze bijna nooit de tering overbrengen, omdat geiten maar hoogst zelden tuberculeus zijn. De eigenaardige lucht van geitenmelk is 't eenig bezwaar ertegen, doch men gewent er al spoedig aan. VENRAY, 6 Januari 1919. Oudejaarsavond en Nieuwjanrsdag zijn alhier nog al kalm voorbijgegaan. Nieuwjaarsdag was er veel drukte en rumoer in de cafés en op straat. Behoudens een tweetal kleine vecht partijtjes zijn beide dagen in do beste orde voorbijgegaan. Woensdag 1.1. hielden de onder wijzers uit Venray hunne eerste vergade ring van dit jaar in de Dorpsschool. Nadat de Voorzitter om 3 uur de ver gadering geopend had, wenschte hij aan de leden en hunne buisgenooton alle heil en zegen in het nieuwe jaar en sprak den wensch uit, dat de te houden besprekingen ten goede zouden komen aan de school. De notulen der vorige vergadering werden ongewijzigd goedgekeurd. Hierna ontspon zich eene drukke discussie ovar het geschiedenisonderwijs op de lagere school. Na deze vergadering werden nog candidaten gesteld voor leden van 't hoofd bestuur van den R.K.O B.. waarna ook deze vergadering om half 5 uur gesloten werd. Wij vernemen dat pater Melchiu Schilte, vicarius te Wijchen, en pater Chiysologu8 Kaspers to Venray. beiden van de orde der Minderbroeders, binnen kort naar de missie van Zuid Chansi China zullen vertrekken. Zondagmiddag speelde onze voetbal club D. S. O, een competitiewedstrijd tegen S V. V. A uit Stcijl. Uitslag 51 voor D. S. 0. Heden en morgenavond zal in de Muziekzaal het gewone jaarlijksch Lief» dadigheidsoirèe gegeven worden ten voordeele der St. Vincentiusvereeniging. Hoewel het jammer is dat het Quartet Mignon uit Venlo aan deze Soirée's niet kan medewerken, zoo zal 'n blik op achter staand programma eenieder overtuigen, dat er nog meer dan voldoende aangeboden wordt. Daarom beden en morgenavond uilen op naar de Muziekzaal Steunt het edel streven der St. Vincentiusvereeniging MERSELO. In eene de vorige week gehouden vergadering is besloten de jaar lijksche uitvoering van -St. Hubeitus" te I<'e"bru^?fL v£or heer eb en Maandag d.a.v. voor dames. Te oordeelen naar de twee prachtige blijspelen, welke in studie genomen zijn, belooft deze uitvoering niet onder te doen voor die van vorige jaren. WELL. Van 20 tot 29 December werd alhier de H. Missie gpgeven door de Eerw. Paters Minderbroeders Philibertus en Sigismudis uit Maastricht. Ondanks het zeer ongunstige weer is de missie uitmun» tend geslaagd. In grooten ge'ale kwam men steeds op ook uit omliggende parochiën om te luisteren naar de wnarheden des geloofs ons in krachtige taal door de onvermoeibare missionarissen voorgehouden. En hoe hun woord door drong tot de harten, getuigt ons niet enkel het groot aantal Biechten en H. Com muniën tijdens de Missie, maar ook het feit dat 160 personon zich in de Derde Orde van St. Franciscus lieten opnemen. GENNEP. Sedert 2en Kerstdag was hier vérdweneo de machinist A". Nu men e6n paar kilometer beneden de spoorbrug zijn pet bij de Maas heeft gevonden, vreest men, dat den bijna öojarigen man een ongeluk overkomen is. Nieiiwjaarsliuauor. Tingeling 1 Er wordt gebeld 1 Twee goor uitziende meiden met verwarde haren waarin enkele vuilgrijze stroospieren zijn verdwaald geraakt, roepen met schorre stem door de kierende deur Zalig Nieuwjaar Juffrouw I Van 't zelfde luidt het antwoord 1 Ja raar ich bn auch van Venlo en het is zoo moi es me z'n landsluu Neijaor kan afwinnen. Elk mar 1 cent I Nijdig trekken zij de deur dicht, als afscheidsgroet klinkt h3t spottend Dank u beleefd 1 En dan treft men nog menscben aan die beweren, dat het gilde ouder de zin spreuk -Op kosten van het algemeen" zijn stand niet honden. R it Herstellingsoord. Naar men uit Mook verneemt, zal binnenkort aldaar begonnen worden met den bouw van het R K. Herstellingsoord voor longlijders, op den Mookerberg. De verpleging zal geschieden door de zusters van den H Carolus Borromeus te Maastricht. Stoomtram Nijmegen Venlo. Ten overstaan van notaris Brabers te Boxmeer werd Donderdag aldaar de acte van oprichting gepasseerd van de N. V. Maasbuurtspoorwegmaalschappy; er waren circa 50 aandeelhouders aanwezig ter vergadering. Benoemd werd tot directeur de lieer J. Voorbaeven. president directeur der N.B.D.S., gekozen werden tot com missarissen de beeren Mr. van der Goes te Nijmegen, van Rijn, burgemeester van Venlo, van den Bosch te Goch en Roeff te Nijmegen. In een jaar hoopt men de liju in exploitatie te brengen. Als trokkracht wordt ver moedelijk gebezigd de electromotor. De zetel der N. V. is te Gennep ge vestigd. HEIJTHUIZEN. De gemeenteveld wachter Pustjes, die sedert geruimen tijd ziekelijk was, doch thans herstellende, bogaf zicb Dinsdagmorgen naar het raad huis, ten einde zijn dienstorders te ont vangen. Boven gekomen en in gesprek zijnde, zakte hij plotseling ineen en was een lyk. Doodslag te Hudel. De rechtbank te Roermond hoeft Zater dag den 20jarigen fabrieksarbeider J. de G. te Budel, beklaagd van doodslag ge pleegd in den nacht van 9 op 10 November op F. Jansson aldaar, veioordeeld tot een gevangenisstraf van 3 j iren met aftrek van de voorloopige hechtenis. De eisch was 6 jaar. MAASNIEL. Terwijl Dinsdagmiddag omstreeks 12 uur een afdeeling huzaren uit het garnizoen te Roermond op oefening was, en van hieruit naar do kazerne terugkeerde, werd eeu der paarden schich tig en sloeg met zijn berijder, een jongeling uit Vaals, die ouk nog een ander p; ard los aan den teugel leidde op hol. Het handpaard liet de huzaar evenwel spoed'g aan zijn lot over, om zoodoende het ander paard beter tot bedaren te kunnen brengen, hetgeen hem evenwel niet mocht gelukken. Aan den spoorwegovergang gpkomen. waar juist de goederentrein in de richting Antwerpen passeerde, sprong het dier dan ook in vollen ren met zijn berijder op den rug over de afsluit boonun heen, met het treurige gevolg, dat het paard fegen den voorbijrijdenden trein aanbotste en den huzaar met zijn hoofJ tegen een dtr wagens terecht kwam en daarna vlak langs den trein neerviel. Hevig bloedend werd hij in een nabij- zijnd huis opgenomen, waar bleek dat hij aan het hoofd eene lange en diepe wonde had. Hy jverd verbonden en keerde daar na te voet naar dé kazerne terug. OVERLOON. Zondag, Maandag en Dinsdag gaf de St. Jozcfsvereeniging alhier hare jaar lijksche Muziek- en Tooneel- uitvoering. Alle de dagen was de belangstelling zeer groot, vooral Zondag en niet minder Dinsdag toen ook van den kant der Geestelijkheid, die goed vertegenwoordigd was, bijzondere belangstelling getoond werd. De vele nummers liepen allen flink van stapel. Wederom viel het ons op, hoe, evenals de vorige jaren, de spelers 0n w«ura*»-On xvaiutuJuU. ,Am Frühlingsmorgen" door de Fanfare werd zeer schoon en accuraat uitgevoerd. Stukjes als Student Boemel. Brugwach ter en Barbier, Wè der Tines sjaldaot wilde waorde en Hannes aan Tafeldood vallen altijd in den smaak, en deden den spelers veel bijval oogsten. De grimeering van eenigen was typisch. Over het algemeen waren de hoofdrollen aan de juiste personen toevertrouwd. De geweldige krachtige figuur van een mach tigen Hendrik IV, eertijds student Boemel, kwam goed uit. Ook de kluizenaar was was wel de persoon om als zoodanig door taal en door gebaren indruk te maken. De Rijkskanselier was ook een mooie figuur en goed speler. Doch zoo zou men al de personen wel afzonderlijk een eere- saluut kunnen brengen en mijne redactie is nu al te lang. Genoeg zij 't te mogen zeggen, dat in alles vooruitgang zichtbaar was en de spelers allen hun rol zeer goed volbracht hebben. Het oordeel over het „schminken" moge verschillend zijn, als men met zijn neus vooraan zit, valt 't moeilijk een juist oordeel te vellen. Typen als Albrecht, de kluize naar, Tines, de matroos, de maaier, de detfige rijke meneer uit de Oost en de keizer moeten in de verte buitengewoon goed voldaan hebben. Ook de costumes hebben niet weinig den indruk van het drama verhoogd. Overloon mag zich wel fier achten om zulk een patronaat. Steune wie steunen kan. Ken oplichter. Dat men nooit te voorzichtig kan zijn in het verkoopen van zaken, is wederom te Helmond gebleken. De gezusters van 1). hielden daar sinds jaren een druk bezocht cafó, met restaurant en hotel Eenige dagen geleden kwam een zekere heer P. bij hen en buod aan hun zaak te koopen. Alles werd klaar gemaakt. P. logeerde en dineerde enkele dagen in het café zonder een cent te betalen, nam, zooals beweerd wordt, ald&cf geld op, bielp met het bedienen in het restaurant, doch toen bet op betalen aankwam, was de heer gevlogen. Een schadepostje voor de eigenaressen en voor de geregelde clienten, wie reeds een rondje was beloofd over den goeden verkoop. Hei nies. Maandagavond, Nieuwjaarsavond is zekere W. van N. te Geffen uit een kroeg huiswaarts keerend door een paar lage sujetten achterhaald en aangevallen, die hem een paar diepe messteken in den rug toebrachten. Kermend zakte hij ter plaatse ineen, doch werd spoedig door enkele voorbijgangers naar huis gedragen. Pastoor en geneesheer kwamen oogeo» blikkelijk te pas. Een oude voet© schijnt de aanleiding tot dien verraderlijken aanval. Zekere Th. G. Duitsch seizoenarbeider uit Geffen, is als de vermoedelijke dader door de politie in arrest genomen. De toestand van den getroffene is be vredigend. Men denkt dat hij er het leven nog niet zal bij inschieten. Wildplaag, Tusscnen Geldrop en Heeze klagen de landbouwers over een aldaar l.eerschende wildplaag. Hot bestuur van den N.Br. Boerenbond heeft den Commissaris der Koningin van een en ander op de hoogte gesteld en uitbreiding van het aantal vergunningen tot het dooden van schade lijk wild gevraagd, daar de akkers geheel kaalgevreten worden vooral de wilde konijnen. Goed ingezouten. Ergens in Brabant had een familie een varken geslacht en zou daarvan met de feestdagen eens heerlijk smullen. Men had het varken goed ingezouten, om het voor bederven goed te bewareD. Korten tijd daarna kwam men tot de ontdekking dat men in plaats van zout suiker ge bruikt had, Zoodoende was er een groot gedeelte van het vleesch onbruikbaar geworden. Nieuwjaar inschieten. De lSjarige zoon van kapitein B. die te Lohith het nieuwe jaar met een met kruit geladen kattekop zou inschieten, is door liet springen daarvan de linkerhand afgeschoten. Vroege lente. Bloeiende boterbloemen, madeliefjes- doorenetels, kruiskruid enz. herinneren on8 nog altyd door aan den herfst, die maar van geen heengaan wil weten. De wioter laat op zich wachten en mis leid door de ongewoon hooge temperatuur voor dezen tijd van het jaar, roepen aller lei lenteboden reeds voorjaarsverwachtingen op. Hier en daar bloeien al hazelaars, zelfs van sneeuwklokjes wordt reeds gewag gemaakt. Doch onder al die min of meer voorbarige lentegasten slaat wel de blauwe boschbes het record. Met dat al ziet de land en tuinman die voorjaarsuitingen in deze maand alles be halve gaarne. De bessenk noppen en ouk vel? fruiiboomen werken meer dan hem lief is en als straks de zoo goed als zeker te verwachten temperatuurdaling intreedt, dan bestaat er veel kans, dat 1912 een mager fruitjaar worden zal. Intusschen is het niet onmogelijkdat na een abnormalen winter een even a'mor- malen zomer volgt. Verdronken, tA—v V SO j anan CJ TT.nn uit Bergharen, die zich reeds in den vroegen morgen voor zaken naar Nijmegen wilde begeven, had ter hoogte van de Tolbrug aldaar het ongeluk in de wetering te vallen en daarin om te komen. Eenige uren daarna werd zijn lijk opgehaald. De overledene was gehuwd en laat een weduwe achter. Maandagmorgen is de heer H. v. B die den nacht tnsschen het oude en het nieuwe jaar met spel had doorgebracht, bij 't huiswaarts keeren en vermoedelijk door den mist misleid, in de nabijheid zijner woning te Bergharen, in het water geraakt en jammerlijk verdronken Vergiftigd. Vermoedelijk door het eten van ver giftigd vleesch (van een ziek kalf) is in het Gooi het echtpaar Van der Vaart, een voudige hoerenlieden, gestorven. De justitie heeft verlof gegeven de lijken ter aarde te bestellen. Eenige knapen uit Kaldenkirchen die op de wandeling waren aten onderweg te Kriekenbeek van de wortels der water scheerling. Een der knapen stierven na het gebruik binnen een half uur, de andere is in levensgevaar Muizen en ratten. Door de zachte weersgesteldheid blijft in de Betuwe de muizenplaag verschrikke lijk aanhoudeo. Tevens richtende ratten menigen schadepost aan, ja zelfs zoo erg, dat dikwijls kippen, konijnen enz. het met den dood moeten bekoopen. Vergiftiging. In een tehuis voor zwervers te Berlijn zijn Dinsdag en Woensdag 36 menscben door vischvergiftiging gestorven. De visch was bedorven. Nieuws van bet oorlogsterrein valt er de laatste dagen niet veel te berichten. Wel duiken er allerlei vredesgeruchten op. doch de groote moeilijkheid zal natuurlijk zyn een basis voor de onder, handelingen te vinden en dit te meer, nu de Arabieren en Turken in Tripolis zicb weer gereed schijnen te maken voor een nieuwen verwoeden aanval. Italic zal zelf ook wel naar vrede be ginnen te verlangen. Eerstens al wegens het nog altijd zeer magere oorlogssucces en dan vooral om financieele redenen. Het Tripolisavontuur zou reeds 120 raillioen lire hebben verslonden en nu komt de nog veel kostbaarder en gevaarlijker tocht naar het binnenland. Dr. SURER van de Geneeskundige Faculteit van Parijs heeft ons den onderslaanden brief geschreven over de beroemde ABDIJSIROOPKlooster Sancla Paulo. Mijnheer, In myne kliniek voor long- en bronchitis- lijders was ik speciaal in de gelegenheid om met uwe Abdijsiroop proeven te nemen op verschillende mijner patiënten, aangetast door hevige bronchitis en in het bijzonder door chronische bronchitis van cntarrhalen aard of gecompliceerd met asthma (ast matische bronchitis.) Do verkregen resul taten hielden gestadig aan en de verschijn selen, waardoor zich de beterschap kenmerkte waren het gemakkelijker opgeveD, de vermindering en het ten slotte verdwijnen van de benauwdheden, alsook van do pijnlijke verschijnselen van congestie. Deze vooruitgang deed zich in twee gevallen van astmatische bronchitis op een zoo spoedige en merkbare wijze voor, dat ik niet aarzel om de Ahdijsiroop te Keschouwen als het aangewezen middel voor deze kwaal. Aangemoedigd door deze gunstig'» resul taten kwam ik er toe het middel ook bij ernstiger gevallen aan te wenden, zooals tuberculose der longtoppen in den eersten en tweeden graad, en ik had de voldoening te constateereD. dat ook hier een zeer merkbare verbetering viel waar te nemen, door de snelle verwijdering van de stoffen, die de ontsteking veroorzaakten, waardoor vanzelf de koorts ophield tegelijk met bet transpireeren, terwijl de eetlust werd hersteld en de krachten toenamen. Ik aarzel dan ook niet stellig te ver klaren, dat de Abdijsiroop beslist het aangewezen middel is voor de behandeling van long- en luchtpijpkwalen, daar het my van alle geneesmiddelen, daarvoor aangewend de voortreffelijkste en steeds aanhoudende resultaten heeft opgeleverd. Ik kan dit geneesmiddel dan ook met warmte aanbevelen aan de talrijke lijders, die te kampen hebben met dergelijke kwalen, welke zoo spoedig een ernstig karakter aannemen. Dr. SURER, van de Geneeskundige Faculteit te Parijs. Du.1 g oxlij lxo Öbaiid.. VENRAY. Aangifte van den 29 Dcc. tot den 5 Jan. Geboorten. Johannes Gijsbertus Franciscus Silvester Hermans. Sterfgevallen. Wilhelmus Peter Hubertus Weijs, oud 3 maanden. Het kantoor ia geopend op werkdagen van 12 tot 1 uur. Zondags van 's morgen hall 9 tot nall 12. Worden gevraagd 1 bp^rendienstmeid-huishoudster voor Horst. 1 hoerendienstknecht 1018 jaar voor Belleld. 1 boerenknecht voor Baarlo, 1 keukenmeid en 1 bovenmeid voor een hotel te Sittard. 1 paardenknecht van 17 tot 20 jaar en een van 13 tot 16 jaar voor Sevenum. 1 bejaarde dienstmeid-huishoudster voor een burgergezln te Venray. 1 dienstmeisje voor Venray. Bieden zich aan 4 kindermeisjes, 1 hoerendienstknecht voor Venray. 1 dienstmeisje van 13 jaar voor Venray. I dienstknecht voor een vrachtkar te rijden. 1 winkeljuffrouw anderhalf jaar in galahteriën, ondergoed en witgoedwaren voor I Pebr. a.s. 1 2de meid. 2 jongens van 17 jaar voor boerenwerk 1 dienstmeid voor winkel- en huiswerk, Venray. 1 kantoorbediende. Bij elke aanvraag van werkgevers behoort 25 ct. te worden betaald, aanvragen van werkzoekenden loet. Bij aanvragen om inlichtingen op de aan vragen of aanbiedingen moet voor frankeering een postzegelvan 5 cent gevoegd worden. Kerkelijke Diensten le Venray. Parochiekerk. Maandag half 7 zielmis waarna processie over het kerkhof. Paterskerk. Heden elk halt uur de H. Mis, om8 uurhoogmis met preek, om 9 uur vergadering der 3de Orde, mannenafdeeling, om 2 uur vrouwenafdeehng, kwart na 4 de Vespers, om 5 uur Lol. Dinsdag om hall S hoogmis, om 5 uur Lof. Vrijdag omhall 8 hoogmis, om 5 uur Lof en H. Kruisweg. Adres F. H. NAB, Meerloo. t 1 leden overleed zacht en kalm, in den ouderdom van 70 jaren, tijdig voorzien van de H.H. Sacra menten der Stervenden onze innigge- •iefde Echtgenoot, Vader, Behuwd- vader, Grootvader en Oom de Heer VY ij bevelen den dierbaren overlede" nc in Uwe godvruchtige gebeden aan, Wed. G. JANSSENS—Gabriels. DOROTIIEE JANSSENS, Religieuse. JOS. AERTS—Janssens, ANTOINETTE AERTS-Janssens en kinderen. VICTOR BRUINEN, missionaris. - JAC. AERTSBruinen, MARIA AERTS—Bruinen en kinderen. l*<Venrayff 29 Doe. 191, Aan familie, vrienden en beken den een JAN JACOBS, JAC. JACOBS-van Brunt. Cincinnati-Cleveland (Ohio.) Ondergeteekende bericht hiermede bet geachte publiek van VENRAY en omstreken dat bij zich gevestigd heeft als Door eene nette en prompte bediening hoopt hij de gunst van eenieder te verwer ven. Aanbevelend. Groote Straat. Wederom ontvangen prachtige keuze in de nieuwste modellen. JougenspeUen vanaf 15 et. Beleefd aanbevelend Ondergeteekende beveelt zich beleefd aan voor bet aanleggen en on derhouden van luxe-tuinen, en alles wat tot het tuin vak behoort'. Beleefd aanbevelend p. a. Fr. WINCKENS. Schoolstraat Venray. Mevr. Ch. BONG AERTS, Keulsche weg. 21 VENLO vraagt en eene om 15 Febr. e.k. in dienst te treden. Goede getuigschriften vereischt. f 14 per 1000 K. G. by HUB. JENNISKENS Oostrum eene partij bij de Kinderen GEURTS, Castenroy. bij JOZEF SEUKEnS, Heide. voor

Peel en Maas | 1912 | | pagina 2