Limhrgscb Nieuws. Algemeen Nieuws. Ingezonden. Burgerlijke Stand. Kerkelijke Diensten le Venray. Venraysche Arbeidsbeurs en Informatiebureau. VF.NKAY, 17 Decbcmer 1910. Zaterdagavond plaatste de t mmerraan C. zijn i ij wiel even langs den Oostrumschen weg, c.m even de ramen te sluiten in de nieuwe villa aldaar. Toen hij terug kwam was zijn verdwenen. Van den dader is nog meis bekend. Voor wielrijders is dan nok een heel je voorzichtigheid wel aan te raden. -- i 5ij het gehouden examen Staats inrichting .slaagde onze vroegere dorps- genoot, dc heer Marius Koeken te "s Bosch. Zondagmiddag werd alhier een voetbalwedstrijd gehouden tusschen D.S O. alhier en V. V. V. uit Venlo. D S.O. won met 62. Dinsdagnacht zijn op de boerderij •»de ToV' van het St. Josephsgesticht alhier een 20 tal prachtige jonge kippen ge3tolen. Dat bier geen onbekenden aan het werk zijn geweest, bleek uit het feit, dat de pannen juist boven het kippenhok worden weggenomen. Voor de arrondissementsrechtbank to Roermond stond 13 dezer terecht Math. J. geboren ie Alkmaar, 62 jaar oud, land» bouwer wonende te Venray, thans gedeti neerd in het huis van bewaring aldaar, beklaagd dat hij bij vonnis van de arr. rechtbank to Roermond dd. 3 Oct. 1910 in staat van faillissemeot verklaard, in de maand Sep'ember en in liet begin van de maand October 1910 te Venray ter bedrie» gelijke varkorting van de rechten zijner schuldeiscl'.crs een paard met tuig en kar, vi-er koeien een kalf en een zeug met biggen tot zijn boedel behoorende, daaraan heeft onttrokken buiten bereik en het beheer van den te benoemen curator en de opbrengst van genoemd door hem verkocht vee. benevens eeu vordering wegens een door hem verkochte dorschmachine en koe bij de inventarisatie op 4 Oct. 1910 opzettelijk niet aan den curator heeft opgegeven. Het O. M. in aanmerking nemende ver» ■/achtende omstandigheden, eischte 5 maanden gevangenisstraf met aftrek van het voorarrest. De verdediger mr. P. Tripels, pleitte eveneens verzachtende omstandigheden en vroeg ontslag uit de preventieve hechtenis en veroordeelirg tot een hechtenis voor den tijd gelijk aan dien in voorarrest doorgebracht zijnde ongeveer 10 weken. De rechtbank vond geen termen om den beklaagde in vrijheid te stellen en bepaal de de uitspraak op 27 Dec. a. s. in dezo zaak waren 7 getuigen gedag» vaard. Tegen getuige H. J., die niet verschenen was, werd eene vervolging Paarfla stond terecht Mathijs W. J., geboren te den Helder, oud 23 iaar, land- houwer, wonende te Venray, beklaagd dat hij, wetende dat de zaken van zijn vader Math. J. achteruit gaande waren en dit op een faillissement zou kunnen uitloopen, ter bedi iegelijke verkorting van de rechten der scbuldeisch8rs, immers met het oogmerk zich boven zijn medescbuld» eischers te bevoordeelen, omstreeks het begin van Sept. 1910 te Venray ten ge» volgc van overleg met zyo vader van dezen drie koeien voor een bedrag van f 300 heeft aangenomen als betaling in mindering van een bedrag van pl.rn, f 430 welke som zijn vader hém schuldig was, zijnde diens faillissement 3 Oct. 1910 uitgesprokon. In déze zaak werden 2 getuigen ge» boord. Het O, M. eischte 3 maanden gevange» nisstraf mot verzoek tot onmiddellijke gevangenneming. Hiertoe vond de recht bank echter geen termen aanwezig. De verdodigor, mr. P. Tripels, vroeg vrijspraak, ais zijnde het bewijs niet geleverd. Na repliek werd de uitspraak bepaald op 27 Dec. a s. OOSTRUM. Het leest van de opdracht der kinderen aan Maria, op 1.1. 11 Dec., was oven als verleden jaar zeer indruk wekkend. Nadat feestredenaar. Pater Angclicus, den lof van de Onbevlekt Ontvangenc feestelijk verkondigd had, zcide een bruidje-herderinnetje een klein versje op c-n deed daarna in naam van allen de plechtige toewijding of opdracht aan Maria. Waar de engelachtige onschuld zoo kinderlijk naief voor den dag treedt, hoeft 't niet veel, dat veler oogjes zich met trarun vullen. Ten slotte gingen alle kinderen, die van Oostrum en Lull voorop daama de anderen, aan het rijk verlichte altaar hun kaarsje olïeren, onderwijl het koor beurtelings met de volle kerk het Magnificat zong. Na iantum ergo, ge zongen door de heelt kerk, en zegen werd de Relikwie van O. L. Vrouw vereerd. Morgen Zondag te half drie plechtig maandel. Aanbiddingsuur, waaronder Lof, preek en toewijding. Dinsdag te half negen zal in de genade- kapel de jaarlijftsche hoogmis gezongen worden voor de leden der Venraysche Handelscompagnie. Met Kerstmis zal ven als verled* n jaar een meerstemmige Kerstcantate gezongen worden, bovendien vierstemmige Kerst- wacht" van Fr. Alexander. - Morgen Zondag zullen te half zes bij Bertus Jenneskens door den Weleerw. heer Kapelaan Lenders en den heer 1'. ScholSj voorzitter v. d. Volksbond, in lichtingen gegeven worden over de vcr- eenigïng 1 Iet Groent; Kruis. Alle inwoners van Oostrum, Lull en Bosch huizen worden op deze vergadering verwacht. MER3ELO. Zaterdag morgen bad hier eene droevige plechtigheid plaats. De leden en brandweer hadden hun verdienstelijk lid Math. Arts door den dood verloren. Voorafgegaan door drapeau, schutters en brandweer en gevolgd door een grooten stoet familieleden werd de beminde doode naar de kerk en na den H. Dienst graf waarts gedragen. Hierna schotste de heer M. v. Meijel. den dierbaren afgestorvene als een voor beeldig echtgenoot en vader, terwijl deze tevens zijne plichten als scbut'er en brandweerman trouw vervulde. Hij wekte ten slotte allen op een vurig gebed te storten voor de zielerust van den onver„etelijken vriend, die ieder achting genoot. Hierna zongen de zangers, hun vriend ter eere een treurig afscheidslied. R. I. P. Zondagavond had in de zaai van de Wed. M. Arts eene vergadering plaats, voornamelijk belegd met het doel leden te winnen voor de afdeeling van 't Groene Kruis te Venray. Br was zeT veel be» langs'eiling. Dr Struben zotte op duidelijke wijze bet doel en het streven van liet Groene Kruis uiteen en wees vooral op zijn nut. Gevolg hiervan was dat zich thans reeds 08 leden heb'en aangemeld, terwijl dit getal nog wel grootjr zal worden. De heer J. H. Jaspers lid van het voorloopig Bestuur, dankte Dr. Struben uit naarn der- aanwezigen voor de moeite, welke hij zich ondanks zijne drukke praktijk, nog geuo* men beeft om hier zulke bevattelijke ver» klaringen to komen geven, waarna de vergadering gesloten werd. Or II. Poel» Men meldt uit Venray aan deL. K. Dr. H. Poels, Aalmoezenier van den Arbeid, in de mijnstreek, vertrekt dezer dagen naar zijn aangewezen standplaats Wellen. HORST. Maandag brandde de woniDg van J. Schellen, op den Yenl »schen dijk geheel af. inboedel en paard werden nog gered. Men schat de waarde op f 1200. De schade wordt, door de assurantie ge» deeltelijk gedekt. WELL. Vrijdag is op de heide door jagers het lijk gevonden van zekeren Hendriks, een oud man, die ongeveer drie weken geleden op een middag uitging om strooisel te halen en niet terugkeerde. Vermoedelijk is de man toen verdwaald, door den nacht overvallen on aan do koude gestorven. GENNEP. Spatte ons de laatste weken ojjMfén TijüSWeg de70uduerOm deMoTGtv thans komt hierin verandering. Stoom» wals enz. zijn op het oogenblik druk doende om den weg een fatsoenlijk aanzien te geven, zoodat wij tegen Kerstmis voor een groot gedeelte van alle misere zullen verlost zijn. Voor automobielen is het thans niet raadzaam een toertje te maken, wijl de wielbanden het hard zullen te verantwoor» den hebben, tegenover den keislng roor zoover deze niet ingewals is. KESSEL. Terwijl de knecht van den landbouwer D. op een zwaar beladen kar voeder wilde springen, schrok het paard met het noodlottig gevolg dat K. van de kar viel en hij geheel gekneusd werd gevonden. Dienzelfden avond werd hij nog met de laatste H H. Sacramenten 7oorzien. MELICK. De te Roermond gedetineerde Ph. H. oud 20 jaren koopman wonende alhier, is voorloopig op vrije voeten gesteld. SITTARD. Alhier stond zekere V. Maandagavond met zijn meisje te praten toon hem plotseling een messteek in den arm werd toegebracht, waarschijnlijk i oor een medeminnaar, zekeren S. Althans deze werd door de marechaussee alhier gearres teerd. Men vond op hem een bebloed mes. Bij de arrestatie werd de marechaussee lastig gevallen door omstanders, zoodat zij van de blanke sabel moest gebruik maken, 't Was Maandag overigens een woelige avond. De politie moest eenige malen handelend optreden, om ernstige vechtpar tijen te voorkomen. SCHIN OP GEULLE. Vrijdag had een droevig ongeval plaats. De ongehuwde smid van Oppen uit Klimmen, bezig zijnde met herstellen van een waterput, viel in den 80 voet diepen put, dewijl de stelling brak. Als lijk werd de ongelukkige op- gebaald. Zware val. Een knecht van den heer Rikmenspoel te Maastricht viel Woensdagmiddag door een glazen dak, en kwam op den barden grond terecht. De man, R. gebeetèn en te Oud- Vroenhoven woonachtig, bekwam zulke ernstige kneuzingen, dat hij aan de gevol» gen is overleden. Nieuws uit de Buurt. OPLOO. In de deze week gehouden vergadering van "den gemeenteraad is aan den heer J. Reason, hoofd der school alhier, op diens verzoek eervol ontslag ve'lnond met ingang van 1 Jan.a.s, Zyn gezondheidstoestand dwong hem den arbeid waaraan hij hier-28 jaren zijn beste krach ten gewijd heeft, neerteleggen. Allen, die hem van nabij gekend hebben, zullen zijn heengaan betreuren, dat do heer Rensen aan ijver en toewijding voor het onderwijs hartelijke belangstelling voor 't kind paarde, wat hem do achting en genegenheid vertfieif. Bij zijn a.s. vertrek naar Nijmegen welt ons das een welge» meend woord van uit 't hart voor het vele goede in die lange jaren van trouwe plichtsvervulling, Oploo's jeugd bewezen, BOXMEER. Tot Schoolopziener alhier is benoemd de heer J. Croonen te 01 den zaal. CUYK. Naar wij uit goede bron ver nemen, zal de bouw onzer nieuwe Kei k. onder leiding van den architect, den heer Franssen uit Roermond, worden aan» besteed op 10 Januari 1911. Het terrein wordt zooveel mogelijk reeds in orde gebracht door opruiming van oude gebouwen, muur,werken, enz. DEURNE". W eene overdiuk bezochte vergadering van landbouwers in 't hotel »dc Zwaan" werd Maandagavond o.m. besloten, wederom eene sloomzuivelfabriek op te richten Eene commissie werd samen» gesteld, bijgestaan door oen deskundige, om uit te zoeken en te vinden voor deo bouw geschiktste plaats, 't Is te hopeD, dat de lang gezochte eindelijk eens gevonden worde Ingestort hui». Het gerechtshof te 's Her Logen bosch heeft Woensdag uitspraak gedaan in de zaak tegen den architect M., te Teteringen en den bouwkundige B. te Princenhoge, aan wie te laste was gelegd het door on voorzichtigheid en verzuim veroorzaken van den dood van Talboom en van Beers, die bij het instorten van oen onder leiding van bekhagdeti ip aanbouw zijnde buis te Breda het ieven te hebben verloren. Beide zijn veroordeeld tot 3 maanden gevangenis straf. Vertrokken met de ka» I)e kassier van de Beverwijkeche Boe renleenbank heeft zich verwijderd, naar beweerd wordt met de kas, die onder zyn berusting was en ongeveer f 4000 moet bedragen. Men vermoedt, dat hij zich naar Amerika begeven heeft. Bedolven. -0ïr-niöfeBdfësnvr J M aaudsgm i ad a g te Oosterbeek bij het wegnemen van hout» stutten door neervallende steenen in een waterput bedolven werd. is eerst Woens dagnacht te 12 uur uit den 15 meter diepen put bevrijd. Hij was ongedeerd en in staat alleen het rijtuig te bereiken, dat hem naar zijn woning bracht. Do man is 33 uur onder de steenen bedolven geweest. liet sproopersdrama. Machielse, de verdachte uit het stroopers drama bij het Liesbosch te Princenhage is vrijgelaten. Het D. v. M. heeft hem nu gesproken en zijn lezing van het geval vornomen. Die luidt aldus Ik was met mijn kameraad Mol aan het stroopen: hij droeg do lichtbak,-ik het geweer. Plotseling hooiden wij de veldwachters. Ik zei loopen, loopen. Wat er met Mol is gebeurd, weet ik niet maar ik zette het op een loopen zoo hard ik kon. Echter kwam ik te vallen de haan van mijn geweer stond gespannen en sloeg aan, 't schot ging af. Even daarna zat de veldwachter Hermans mij op den rug. Er ontstond een worste ling, ik rukte mij los en nam de vlucht. En verder? Verder weet ik niets. Ik ben naar huis gegaan en heb van den dood van H. eerst den volgenden morgen hooren spre» ken. Het is niet waar dat ik den anderen veldwachter bedreigde, ik ben rechtdoor naar huis geloopen toen ik eenmaal los was. M. ontkent derhalve aau den dood van den veldwachter Hermans oeoige schuld te hebben. De veestapel. Uit de maandelijksche opgaven van de directie van den Landbouw blijkt dot in November zich in ons iand geen enkel geval van mond en klauwzeer heeft voorge daan. Maar December. Doodelijke ongelukken. Zondagavond bad de alleenwonende 80 jarige mej. A. V. te Stap Delden, zich voorzien van eon warme stoof en een omslagdoek. Terwijl zij in voorovergebo* gen houding zat, kwam de doek in aan raking met bet vuur der stoof, dat zicb verder mededeelde aan haar kleeren, met het gevolg dat ly weldra in brand stond. Toen tegen 10 uur een tweetal vrouwen die gewoon zijn haar tegen dien tijd naar bed te helpen, bij haar kwamen, vonden zij haar met deerlijk verbrande voeten op een 'stoel zitten, Onmiddelyk per brancard overgebracht naar het ziekonhuis. overleed zij aldaar Maandagmorgen. De 69 jarige gpmeen'e architect Buurke inspecteerde den aanleg van den nieuwen zandweg te Veentlam. De heer B viel van zijn fiets en was onmiddelijk overleden. PAAi'denliamlel. Er schijnt te Eist (Bot.) een groote aftrek te zijn voor I1/2 jarige en oudere paarden voor Dnitschland. [n deze stroken zijn vnnr deze week aangekondigd door 4 groote Duitsche f.rma's raonstpiingen, tot aankoop van paarden enkele dezer firma's wenschen zelfs een paar honderd stuks aan te koopen. Griezelige vondst. Te H eere waarden heeft men slechts 25 c.M. onder den beganon grond opgedolven een nog gaaf geraamte, vermoedelijk van een man, in zittende houding. De vertuiste student. Ernst Jezephson, die zich gedurende eenige weken 111 de bosschen by Gaanderen ophield, blijkt thans weer over de Pruisische grenzen to zijn gevlucht. By eenige landbouwers onder Bocholt beeft zich een persoon van zijn leeftijd en signalement vervoegd, teneinde geld en eten ie krijgen. Hij was niet behoorlijk gekleed. In den tijd dat men politie ging ontbieden was Jozephs n weer in de bosschen gevlucht. Dc vergiftigde taart. lie rechtbank te Alkmaar veroordeelde heden Beek, den pleger van de vergiftiging te Hoorn, door middel eener vergiftigde taart, tot 15 jaren gevangenisstraf. De eisch was levenslang. li ran li zinnig door een val. Te Glanerbrug viel de 25 jarige fabrieksarbeider M. met het h >ofd op een beton vloer. Hij was bewusteloos. Toen hij weer bijkwam, bleek dat by tengevolge van den val krankzinnig was geworden. Terug uit Duitseliland. Groot is het aantal Nederlandsche werk lieden dat Zaterdag en Maandag uit Duitscbland io de drie noordelijke p ovin» ciën met gedaan werk is teruggekeerd, Werd andere jaren in den regel tut Kerstmis gewerkt, bij graaf- en bogger- werken vooral, thans is het werk op vele dusdanige karweien reeds geëindigd, daar in de laatste weken met een grooter aantal werklieden kon worden gewerkt. Het aanbod overtrol eiken dag de vraag naar werkkrachten, die tot nabij de de Russische grens bü deiv aanleg vau wegen of spoorlijnen hun diensten kwap»"^ aanbieden. Het loon van losse werkers was dit jaar lager dan andere jaren en varieerde van 3247 pfennige per nur. Een nieuwe socte. Het Westerdok te Almelo, een dicht bevolkte buurt, is op het oogenblik in rep en roer. Aldaar zijn een paar gezinnen woonachtig, welke zich met do leer, in de vorsrhillende kerken verkondigd, niet kunnende ver eenigen, een sccte op eigen houtje opge richt hebben. Avond aan avond, tot zelfs midden in den nacht, houden zij ten huize van zekeren L. hunne oefeningen. Dezer dagen werden de buren verrast mot de officieele aanzegging, dat de echt- genoote van L.. een gezonde en flinke 37 jarige vrouw, moeder van 6 kinderen op den len Kerstdag het tijdelijke met het esuwige zoude verwisselen. Had reeds voor geruimen tijd de man de mededeeling van boven ontvangen, dat zyn echtgenoote van hem weggenomen zou worden, thans is de vrouw het juiste tijd stip medegedeeld. Hun vertrouwen in de bovennatuurlijke berichten, is niet te schokken. Zij zijn zoo vast overtuigd dat reeds alles in urde gebracht is voor de lijkafneming, enz. Zelfs de rouwkleere.t voor de kinderen worden in gereedheid gebracht. Daar de politie en de wederzijdsche familie een 1 erhaling der Appelternsche geschiedenis vreezeD, wordt een oog iu het zeil gehouden, ofschoon alle dwepers beweren, dat er van geweld geen sprake is, docb dat de vrouw haar natuuilijken dood zal sterven. Buiten verantwoordelijkheid der Redactie. Aan wie(n) de schuld In een onzer café's moet zich j.l. Zondag een mooie geschiedenis hebben afgespeeld. Al pratende over koetjes en kalfjes, was men daar ook verzeild ge-i raakt bij den veelbesproken Hoofdelijken Omslag. Vooral een drietal van dat gezelschap wisten cr heel wat van mede te deelen van onwettigheid namelijk, te hoogen aan slag, niet-betalers etc. etc. 't Kwam zelfs zoover, dat er een wed denschap om f25 werd aangegaan, in dien geest namelijk, dat hij. die zijn aanslag betaalde, aan de anderen f 25 verbeurde.- De waarschuwingen en aanmaningen lieten hen natuurlijk koud, daaraan veeg den zijetc. Ziedaar het bloote feit. Dit overwegende, komt men van zelf tot de vraagHoe zou het toch komen dat men zoo maar brutaal-weg durft zeggenik verd het, om te betalen, of, wat ga je daar reclameeren, niet-betalen is het voordeeligste Dat komt, omdat men heeft zien sollen met dc gemeentebelastingen, met het schoolgeld, met hakken en houwen, met Hoofdelijken Omslag, ja, met alles. Dat komt, omdat die raadsleden, wier rechtvaardigheidsgevoel deze manier van doen doet hekelen, door anderen worden uitgelachen en beleedigd. 'l Is gelukkig haast periodiek aftreden 1 Heusch, ik zou wel eens nagegaan willen zien, hoeveel schoolgelden de laat ste tien jaren onbetaald, hoeveel biljetten van den H. O. blanco zijn gebleven J Het doet me daarom genoegen, dat er thans, ook bij het D. B. een andere wind schijntjte waaien, 't is noodig, hardnoodig ook om de goedwillige» zelf, die natuur lijk de dupe van de historie zijn. We zullen dan ook eens precies nagaan of beter, doen nagaan, wat er met boven bedoelde drie onwillige boeren geschiedt. Laat men ook thans weer met zich spotten, dan zullen we de vrijheid nemen het heele gedoe in al zijn kleuren en geuren, en zonder aanzien des persoons, af te schilderen, maar tevensde burgerij aansporen ook zoo te doen. Ycnrav 14 Dec. '10. OBSERVATOR. Burgemeester en Wethouders van Venray, Brengen ter kennis van belanghebbenden dat ieder mannelijk Nederlander en ieder mannelyk ingezetene niet Nederlander die op den le Januari van het jaar 1911 zyn 19de jaar is ingetreden nl, die in 1892 ia geboren, onverschillig of hij^als dan niet redenen van vrijstelling meent te hebben verplicht is zich in de maand Januari 1911 voor de militie doen insehryven. Zie verder de bekendmaking aangeplakt fceD Raadbuize en aan de scholen op de gehuchten. Venray den 17 Dec. 1910. Burgemeester en Wethouders voorn. H. ESSER. De Secretaris STOOT. VENRAY. Aangifte van den 9 tot den lo December Greboorten. Mathea Jacoba Theodora Petronelta Weiten. Mathijs Willem Gerard Vervuurt. S terlgevallen. Matliys Arts oud 46 jaren echtgenoot van Catharina van Osch. Wilhelmus van Tiel oud 68 jaren ongeh. Franciscus Johannes Niggeman oud 71 jaren. Anna Huberta Janssen oud 4 maanden Martinus van den Berg oud 43 jaren echtgenoot van Johanna Wilhelmina vao de Pasch. Hendrik Hubbers oud 79 jaren weduw naar van Petronella Hubbers. Peter Wilhelmus Godfried Croymans oud 10 maanden. Parochiekerk. Maandag 8 uur Jaarg. voor Johanne» Vergeld echtgenoote, Martinus en Johanna Vergeldt. kwart voor 9 begrafenis voor de vrouw van .Tocobus Creiuers 9 uur leesmis voor Mevr. Arts als Donatrice der Maria vereeniging. kwart na 9 begrafenis van Catharina Steegs. Dinsdag 8 uur de uitvaart voor de vrouw van Jacobus Cremer8. 9 uur de uitvaart voor Catharina Steegs. Donderdags uur Jaarg. 2e klas voorMartinu» Eibers Willem Eibers Theodora Arts Johannes Eibers Johannes van Rijswijk en Peter en Maria Eibers. 9 uur Jaarg. voor Hend. Verblakt. Vrijdag 8 uur Jaarg. voor Johannes Munsters. Zaterdag Vigilie voor het Hoogfeest van Kerst mis. Woensdag Vrijdag en Zaterdag om half 7 de leesmis voor Martinus van den Berg. Deze week zal «le collecte voor den armen gehou den worden. Paterskerk. Zondag om 5, 6, eu 7 uur de H. Mis. Om 8 uur Hoogmis welke opgedragen zal worden voor de levende leden der Aartsbroederschap. Na d* Hoogmis processie. Om 5 uur Lof. Maandag om 7 en half 8 de gewone uitvaart diensten voor de ziel vau zaliger Mevrouw Johanna Gertrudis Arts—Heidens als lid der Aartsbroe derschap. Dinsdag Om half 8 hoogmis. Om 5 uur Lof. Vrijdag om half 8 Hoogmis. Om 5 uur Lof waarna de H. Kruisweg. Worden gevraagd i 1 bakkêrsleerlhig voor Wanssum. 1 bakkersleerliug voor Venlo. 1 le 2de en 3de keukenmeid 1 smidsknecht voor Duitschlaud. 1 kleermakersknecht voor Blerick. (Paschen). Bieden zich aan 1 waschvrouw. 2 kindermeisjes. 1 klompenmaker. 1 tuinier of koetsier. 1 gehuwd persoon voor paardenknecht. 1 timmermansknecht. lreizigerot magazijnsknecht, 2 dienstmeisje 2 dienstmeiden van 19 ja»r voor sen burgerge» zin liefst voor Venray.

Peel en Maas | 1910 | | pagina 2