Limburgsch Nieuws. Telephoon. Algemeen Nieuws der aardappelen en verdwenen. alle vooroordeelen Maandagmiddag kwart voor een. Een reiziger vraagt in een der cafés bij het station v. aar hij kan telephoneeren Wordt verwezen naar het station, gaat er heen en klopt aan het loket. Beambte: u wenscht mijnheer? Reiziger: ik zou graag telephoneeren. B Kan niet m' heer. K Kan niet 1 Waarom niet li De tcjephoon hier alleen voor dienst gebruik. R Waar moet ik dan heen B Naar het postkantoor in het dorp. R Is dat de heele dag open? B Weet niet, zal't even den postbode vragen. De postbode, die dienst heeft aan den trein van 12.4» wordt geroepen en verklaart dat het kantoor tot 1 uur open is. R Kan ik met de fiets in 8 minuten naar het kantoor, want het is nu reeds 12.52. B Als u hard rijdt misschien wel. De reiziger springt op de fiets en rijdt in vliegende vaart dorpwaarts, kippen vluchten kakelend weg, honden blaffen woedend, zelfs de ezel van het klooster, die met zijn karretje van het Eindt komt, vliegt verschrikt met zijn vier poolen te gelijk omhoog en schudt meewarig met zijn kop, jonge, jonge dat geven ongelukken. Juist op dat oogenblik slipt de fiets over dc tramrails en fiets en fietser, mitsgaders zijn valiesje met monsters maken onzacht kennis met den Venraysclien bodem of liever met de keien der Hofstraat. De fietser scharrelt overeind, betast zijn beslijkte gescheurde broek en wil den ren opnieuw beginnen als de klok 1 uur slaat en alle moeite vergeefs is geweest. En toch namen de vroede Vaderen den jarc 1900 en zes het besluit in den omtrek van het station een publieke tele phooncel te plaatsen. Historisch VENRAY, 5 November 1910. Zondagmiddag had een propaganda vergadering plaats, uitgeschreven door den R. K. Tabaksbewerkersbond alhier. Als spreker trad op de heer van Rijzewijk voorzitter van den Ned. R.K. Tabaksbc wc rkc-rsbond. Jammer dat juist de niet aangesloten tabaksbewerkers zoo slecht opgekomen waren. In eene duidelijke en leerzame rede toonde de heer van Rijzewijk de rechten en plichten eencr R K. Vakverecniging. De Weleerw. heer Kapelaan Lenders dankte spreker voor zijne zeer nuttige voordracht en hoopt dat allen zich bij de R. K. vakverecniging zullen aansluiten. Den 9en November zullen te Ant werpen scheep gaan als missionarissen v voor Prazüië dc weleórw. paters Minder broeders uit het klooster te Weert La Rose en Stienen. Voor de missie van Z.-Chansi (China) zijn bestemd de weleerw. paters Wismans leeraar te Megen, Van Hemert te Wychen en van den Bosch te Venray. - Maandagavond werd te Oostrumdoor den architect H. J. Smits Gzn. te Guijk, voor rekening van den heer A. Pods alhier aanbesteed het bouwen van een stoomlederfabriek en directeurswoning te Oostrum. Er werd ingeschreven als volgt: J. Ebbens. Beers, f 19200 W. Koenders en Hopmans Nijmegen f 18091 A. J. Smits Jzn. Nijmegen f17999 E. en G. Verstralen Maashees en Boxmeer F. van Gcrvcn. Blerik B. Spreeuw* nberg, Venlo G. Poels en Luttcrs, Venray en Deurne J. Avezaath, Blerik L. Wijnhoven, Venray G. H. Differs. Nijmegen Groenendaal en Martens, Venray Aan de laagste inschrijvers is het werk gegund. Zekere E. aan de Heijde viel Zon dagmorgen met zijn rijwiel zoo hevig dat hij zijn arm brak. D.S.O. „VKesse" Gennep. De Zondag alhier gehouden Match dezer vereenigingen nam 10 minuten over tijd, onder leiding vao den scheidsrechter Hurtjens een aanvang. Het spel zette zich dadelijk mooi in, en beide partijen waren in 't begin aan eikander gewaagd. Na twintig minuten gelukte het de voorhoede van D.S.O. door mooi opbrengen der backs en half backs voor het eerst te doelpunteu, hierdoor aangemoedigd, volgde al dadelijk na prachtig samenspel het tweede en derde punt; even voor de rust krijgt D.S.O. een strafschop en maakt hiervan het vierde punt, zoodat de rust ingaat met 40. Na rust kon D.S.O. ondanks haar goed spel slechts één punt maken, de doel» verdediger van Vitesse, welke nu goed op dreef was, wist verschillende gevaar» lijke ballen steeds in tijds weg te werken; deze wedstrijd eindigde met eene schitterende overwinning van 5—0 voor D.S.O. De spelers van D.S.O. waren over hot algemeen in uitstekende conditie vooral de Centner Half. Een Toeschouwer. HORST. Na een rede van het Eerste Kamerlid notaris Haffinans, van Helden, f17620 f 17493 f 17400 f 16598 f 18210 f 14500 f 14369 13850 Aangezien het in de veel en onophoudelijk geregend heeft is"de Maas weer aan het wassen. Wel is haar aanblik bij de brug te Maastricht thans imposant, doch de schade, die aan de veldvruchten der laaggelegen landerijen wordt aangericht, is verre van onbeduidend De was bedraagt ruim 2.50 M. en de regen blijft vallen. Uit België komen berichten van was. SITTARD. Verscheidene van de 13 candidaten voor den Sittardschen raad zetel, blijken zonder hun weten en tegen hun zin candidaat te zijn gesteld. Zes van de heeren verzochtendan ook by advertentie in de Sittardsche bladen niet op hen te stemmen. Anderen bevelen hun candidatuur aan, een zelfs met de meer en meer gebruike- toevoeging: Eenige en algemeene kennis geving. De volgende advertentie bijft echter wel het meest in den styl dezer befaamde gemeenteraadsverkiezing. Aan Heeren kiezers v. d. Gemeenteraad. Met 13 zijn wij nu aan den candidaten- diseh aangezeten. Misschien zullen nog verscheidenen mijner collega's niet in aau- meiking wülen komen, omdat het getal 13 aan tafel bepaalt, gevaarlijk is. Helmus echter niet bijgeloovig, en blijft stevig zitten. Ik heb als oud artillerist, menige charge in de kamp van Rijen meegemaakt, zonder uit het zadel te vallen, welnu, ik wil ook eens in het kamp van hoogere politiek meerijden. Gegeveu te Ophoven, den 28 October 1910. Wilh. Tummers. werd hier Zondag een Kruisveroond SITTARD. Bij de Donderdag gehouden opgericht. Reeds 65 leden meldden zich gemeenteraadsverkiezing werden uitge»1 aan [bracht 466 geldige stemmen. De heer, iletlro"* Meulenberg verkreeg 151, de heer Kallen Eenigen tijd geleden «fel de arbeider J.205 stemmen; de overige stemmen waren W., te Gennep, van de spoorbrug, waaraan verdeeld. hij bezig was met verven. Volgens beweren brak hij daarbij zijn arm wat ook aan de Rijksvérzekeringsbank werd opge geven. Naderhand lekte uit. dat W. daags te voren op de kermis te Heijen in een vechtpartij zouden zijn betrokken geweest en dat daarbij zijn arm stukge slagen was. Hoewel hij werkelijk van de brug viel, zoude het daarbij ongeval gefingeerd zijn. Naar de 's H. Ct. verneemt, zal deze zaak Dinsdag a.s. voor de rechtbank te 's Hertogenbosch in behandeling komen. Een zestal getuigen werden gedagvaard. MEIJEL. Sedert enkele dagen was de ongeveer de 30-jarige dochter van den landbouwer L. v. d. Berg te Meijel, Kaatsberg. niet wel bij 't hoofd, Dinsdag morgen verliet ze omstreeks half vier hare woning. De vader, dit hoorendo, ging haar dadelijk na. Ondanks zyn roepen en zoeken kon hij hij het meisje niet terugvinden. Spoedig waren de buren ter hand. om met den ongelukkigeo vader het zoeken voort te zetten. Het kanaal werd gedeel» telljk afgedregd. Ia den beginne zondor resultaat. Ongeveer 12 uren raiddag meen de men het zoeken reeds te staken, toen men in de buurt van Kaatsberg in het Deurnesche Kanaal een kleed boven op het water zag liggen, dat in 't riet was vast» geraakt. Hier werd natuurlijk dadelijk nader gezocht met reslutaat, dat het ongelukkige meisje levenloos werd opge* liaald. Men kan zich de droefheid der familie voorstellen. Het meisje woonde met haar vader alleen. ROERMOND. Zondag had in het café van Gez. aan den Willem II Singel, tusschen eenige bezoekers eene woorden wisseling plaats. Op verzoek der Gez, S. verlieten zij het café om op straat de ruzie voor te zetten. Een Duitseher, genaamd J. P. O., 21 j.. chauffeur en alhier woonachtig, lostte uit zijn met vijf scherpe patronen geladen revolver een schot, tengevolge waarvan de opperman Dahmen, aan de Kruisheeren straat woonachtig, aan den buik verwond werd. zoodat hij door dr Stijns moest behandeld worden. De Duitseher. die zich uit de voeten had gemaakt, is vervolgens docr de hoofdagen ten van politie Haanappel en de Kan en den agent Postma aangehouden. Na opgemaakt proces-verbaal is bij op last van d«n commissaris van politie naar de gevangenis overgebracht. HEERLEN. De 84-jarige H. Wijnhout die de vorige week door een op hol zijnde paard werd omvergeloopen, is aan de gevolgen overleden, MAASTRICHT. De militaire autoriteiten alhier hebben in arrest doen stellen den fourier van E. Bij eene inspectie, die Dinsdag in de kazerne gebcuden werd werden, zooals vermoed werd, in de kist van den fourier goederen gevonden, af> komstig van diefstal ten nadeele van een advocaat te Maastricht. De verloofde van den fourier, dienstbode bij den advocaat, heeft bekend een en ander te hebben ontvreemd. De diefstallen moeten over een lang tijdsbestek loopen. Zonderling request. Als een staaltje van hetgeen onze ge meentebesturen soms aan requesten te verduwen krijgeu. deelt de »Limb. K." een adres mede, dat een belastingbetaler uit Oppenhoven gemeente Sittard heeft ingediend Aan den Gemeenteraad van Sittard. Toen ik onlangs mijn aanslagbiljet ont ving, comme toujours a la hausse sedert ons nieuw bestuur, kon ik niet nalaten, met den grooten Victor1 Hugo uit te roepen; C'est l'histoire d'un crime Ik kan niet beter doen, M. Heeren, om dit te bewyzen, dan een parabel te trekaen tusschen deri Burgemeester van Sittard en dien van Aken. Toen onze nieuwe Burgemeester in Sittard kwam, was zijn eerste werk het zoogenaamde stratengeld af te schaffen -Het was immers eene -verouderde belasting en vandaag moet men niet meer verouderd, maar modern optreden Niet tegenstaande Z. H. de Paus nog onlangs legen de modernisten gewaarschuwd heeft, trad onze Burgemeester als modernist op. Een rente^evend kapitaal van f 20.000 werd weggeworpen. Immers, als het innen van het stratengeld publiek was verpacht geworden, zou bet minstens f 800 voor de gemeente opgebracht hebben. Daarenboven werd deze som voor het overgroot© part opgebracht door niet inwoners der gemeen* te speciaal door de Pruisische vruchten vrachtrijders. Deze kunnen nu voor nieraandal onze straatkeitjes kapot rijden, en voor de vroegere 10 centen welke het stratengeld kostte, zwei Schnapsen drinken Zij klappen er dan ook voel lustiger op los met hunne zweepen tor eere van die gut-e aber dumme Hollander. In Aken bestaat een zoogenaamd stad» geld, op invoer tan vleesch en gevogelte Deze werd het vorig jaar ook afgeschaft. Maar de Burgemeester van Aken, zeker geen föonis. die kartoffelen in zijn vacan» tietijd gaat rooijen, begreep het anders. Die invoerders van vleesch waren speciaal Hollanders (Heerlerhitschon), en dezen kregen het er op. Zoo vertelde mij een hunner, dat hij van 12 mark op 45 mark in de Betrie'^s» belasting werd aangeslagen" -Bezahlen.« Uit deze parabel kom ik tot de slotsom dat in Sittard de inwoners het op hen dak krijgen, en in Aken de vreemdelingen. Nu wy toch in het algemeene politiek gevallen zijn, kon ik niet nalaten den raad van Sittard een kapittel voor te houden van algemeene politieke beschouwingen. De raad van Maastricht heeft het vorige jaar verscheidene zittingen hieraan opge offerd, en-- .«••rarom zoa de Sittardsche het niet doen. Toen het Vredespaleis in den Haag verrees, popelde mijn humanitair hart van vreugde. Ik hoorde al de Koningin als een tweede engel aan den Volken een altijddurend Pax Vobis toeroepen. Doch helaas, uit de troonrede ziet men, dat het er met de schatkist treurig uitziet, en niettegenstaande worden er 40 millioen in de Noordzeeduinen weggeworpen. Oh die vrede Nederland zal zijn landstorm krijgen. Hierop zou Keizer Wilhelm gezegd hebben Die Hollandische Armee is für uns ein Fiühsfück a la fouchette, die Hollandische Landwehr ein Schnitcben mit ein Korn- schnaps de Hollandische Landsturm, ein tasse Maggi Suppe, und wier essen rubrig mittag im Haag. Wat zal alsdan die geldverkwisting baten En dat alles van een Christelijk historisch Ministerie WelEd. Achtb. Heeren van den Raad te Sittard, protesteert tegen deze geldver kwisting, alle uwe collega's van Nederland zullen u volgen, UEd.A. ziet, dat ook ik weer mijn penning op die milioentafel moet ofieren. Daarom verzoek ik UEd.A. mijn aanslag in de plaatselijke belasting te verminderen. in de woning, kreeg geen letsel, niettegen staande overigens in de woning alles stuk ges'agen eu hot dak vernield werd. Nieuws uit de Buurt. DEURNE. Vrijdag kregen een paar schooljongens ruzie Dit is natuurlijk niets ongewoons, maar dat zoo iets zoo hoog loopt, dat de een den ander meteen mes in de zijde steekt, dat geeft ernstig te donken, Nauwelijk onder en boven de broek uit, of ze hebben al een -knijp" op zak en gaan trotsch op, wie of maar de grootste beefc. De jongen van P. v. d. B.. welke die onaangenaam souvenier van zijn school makkertje A. v, d. H ontving, heeft zich onder geneeskundige behandeling moeten stellen. Een welsprekende en ernstige les voor alle ouders. EINDHOVEN. Dinsdagavond ontlastte zich een kortstondig, doch vrij zwaar onweer boven deze omgeving, Vooral te Strijp, waar in de Hurksche Straat de weduwe van de Mortel door het hemelvuur werd getroffen en onmiddellijk een lyk was. Haar kind, in de onmiddelijke nabijheid was Diens! weigeraar. Dc anti militairist i) K. als milicien stukrijder van 1909 ingedeeld bij het 2e Reg. Veld - Art. te Leiden is thans weder in het huis Bewaring te 's Hage ter beschikking gesteld van den auditeur militair om voor de derde maal wegens dienstweigering voor den krijgsraad terecht te staan. Hij onderging deswege reeds 4 maanden en 8 maanden militaire gevangenisstraf. Ter waarschuwing onzer lezers deelen we mede, dat de Spaaiische schatgravers een andere wijze van werken hebben gekozen. Ze zitten nu niet meer in de gevangenis maar hebben een verren bloedverwant van u ontdekt, van wie ze een valsche overlijdingsacte, afschriften van testamenten enz. toezenden. Die bloedverwant heeft u een som geld vermaakt, als gij de zorg voor zijn kind op u wilt nemen. Als ge nu de reiskosten voor dat kind stuurt, zijt ge het geld kwyt en hoort natuurlijk niets meer van dieu Spaansche vriend. De dader van den moord te 's-llage gearresteerd. Men meldt uit 's Hage Zondagmiddag is door den hoofdinspec teur van politie, den heer P. Rietdijk, en den inspecteur J. L. Halstein, die sedert den moord op de 86 jarige wed' G., in het hofje aan de Koningstraatmet ijver hun onderzoek hebben voortgezet, op signa lement in de American bar, in de Wagenstraat alhier, gearresteerd een jongmensch, dat door het maken van liooge verteringen de aandacht trok Gevraagd naar de herkomst van het geld. kon hij dien aangaande geen bevredigende oplossing geven. Naar het commissariaat aan de Van der Venuestraat overgebracht, en aldaar door den officier van justitie in verhoor genomen, heef' hij volledig bekend, in vereeniging met den man en de vrouw, die zich reeds in voorloopige hechtenis bevinden, den moord en de diefstal te heb ben gepleegd. Ook hij is naar het huis van bewaring overgebracht. Onze 'pasmunt. Op het oogenblik moet er zooveel ver sleten en onbruikbaar geworden pasmunt by de Rijksmunt aanwezig zijn dat de in 1911 te vervaardigen f 800,000 aan nieuwe kwartjes en dubbeltjes geheel uit het zilver der versletene zal zijn aan te maken. Wanneer men aankondigde, dat de versleten kwartjes en dubbeltjes tegen nieuwe waren in te wisselen, zou men zeker in minder dan geen tijd nogmaals voorf 800,000 kunnen beuren. De moord te Renktim. Woensdagmiddag werd voor de recht bank te Arnhem met gesloten deuren behandeld de zaak van J. v. R., steenoven arbeider te Renkura. beklaagd van moord op de dertienjarige Adriana Pulle. In deze zaak werden 17 getuigen gehoord. De verdachte ontkende de bedoeling gehad te hebben het meisje te vermoordeD. Toen hij het misdrijf pleegde heeft hij haar by den keel gegrepen om het schreeuwen te beletten. De eisch van den officier van justitie, mr. van Outeren, luidde r vei oordeeling tot levenslange gevangenisstraf, volgens art. 288. Een spaarpotje. Te Aifsrden is ten sfcerfhuize van iemand die zijn geheele leven door bedeeld werd, onder een vloersteen een bedrag van f500 De bedeeling te rooyaal of de man te zuinig. Ook een Crediet. Onder dit opschrift schryft de -A. Ct.": Te Betiteld is een vacature van onder- wyzeres. Het hoofd werden de stukken door den burgemeoster toegezonden met verzoek om spoedig advies. Deze berichtte, dat hij tijd noodig had om inlichtingen in te winnen of persoonlijk kennis met de sollicitanten te maken. Daartoe werd hem een crediet toegestaan van.... vijftig centen. Wolvenjachten. In Noord-Brabant en vooral in de om- geving van de Peel, heeft men in vroeger jaren meer last van wolven gehad dan in de andere provinciën van ons land. De eerste wolvenjacht in die streken, waarvan is melding gemaakt, had plaats op 3 November 1687. Er was groote schade toegebracht, vooral de schapen hadden veel van die wilde dieren te lijden, zoodat een formccle klopjacht gehouden werd in de Milser bosschen. Die jacht scheen met veel geholpen te hebben, tenminste het volgend jaar ver toonden zich de wolven •veer m even grooten getale, zoodat op 4 Mei 1688 de boeren weer eens op jacht gingen. Wanneer een klopjacht moest gehouden worden werden de boeren uit al de om dc Peel gelegen dorpen bij Mokkesiag opgeroepen, om in het Gasselschc of Bartzenbosch te jagen. Ieder gezin, hetwelk twee paarden bezat moest één man leveren met snaphaan, kruit en kogels voor minstens zes schoten de andere gezinnen een man met spies of gaffel. De mannen moesten 15—60 jaar oud zijn, en mochten geen wild of ge- Ito schieten, alleen wolven. In Mei 1716 hadden de wolven zich weer sterk vermenigvuldigd in de Gasselsche en Geestebosschen. Aldaar werd weer een klopjacht ge houden. Hier en daar omspande men de bosschen met wolvennelten, waarbij jagers de wacht hielden. Tot 1730 werden nog vier jachten ge houden. maar toen waren de wolven vrijwel geheel uitgeroeid. Later werd er nog wel eens een gescholen, maar deze was dan in die streken verdwaald ge raakt. Op 28 November 1814 schoot een jager in de nabijheid van Eindhoven, aan het riviertje Strijpsche Gender, een wiifjes- wolf. Men had het dier al eenige dagen vroeger op andere plaatsen gezien, zonder er een wolf in te vermoeden, daar dit dier toen te hoogst zelden voorkwam. De boeren dachten dat het een hond of een groote vos was. Met twee schoten gewo nen hagel schoot de jager het dier dood" In Augustus 1815 werden twee wolven gezien in de bosschen bij Venray, Maas- hccsche en Gasselsche bosch. Men riep alle weerbare mannen op en schoot de dieren neer. De laatste wolven schoot men in December 1820 en in Februari 1822 te Grocsbeek, niet ver van het land van Cuijk. Men meldt uit Weert- Tijdens het hevige onweder, dat Dinsdag boven onze stad woedde, sloeg de bliksem in het station des trams. Er werd nog al wat schade aangericht. Eenige personen, die in de gelagkamer vertoefden, bekwamen niet het min9te letsel. 1 Wijchen werden Dinsdagmorgen door een hevigen rukwind dc kap, de wieken en de as van den molen weggeslagen. Een bijna volwassen zoon van den mo lenaar en een knecht zijn beiden gedood. Men schrijft nader uit Wijchen Een vreeselijk ongeval bracht dezen morgen ons dorp in opschudding. Door een windhoos sloeg de windkorenmolen van P. J. de K. door de ketting met het gevolg dat de kap met de wieken een paar malen als een tol ronddraaide en plotseling in elkaar stortte. Toen men van alle kanten toeschoot, vond men onder puin en balken den zoon H. dc K. en den knecht zwaar gewond en den dood nabij. Nadat zij van de H. Sacramenten waren voorzien bliezen beiden eenige oogenblikken later den laatsten adem uit. Groot i9 de deel neming in de smart der betrekkingen van beide slachtoffers. Vliegmachines in oorlogsdienst. De Duitsche regeering heeft een 40-tal aeroplanes besteld, te leveren tegen het a.s. voorjaar, terwijl tegelijkertijd bij de firma Krupp een 6-tal kanonnen besteld zyn speciaal gebouwd voor het schieten op vliegmachines. Deze kanonnen zijn gesteld op 60-paards gepanserde auto's en kunnen 12,000 voet hoog schieten. Een kogel, op die hoogte ontploffende, vernielt alles wat op een 100 voet afstand is. Omkooping van stemmen. Zooals men zich herinnert, is dezen zomer toen er eene verkiezing voor het lidmaat schap van den gemeenteraad van Oisterwijk (N. Br.) moest plaats hebben, eene aan klacht by de rechterlijke macht ingediend tegen een der candidaten wegens omkoo- ping. Deze candidaat werd gekozen en onlangs als lid van den raad geïnstalleerd; terwijl men niets vernam van de gevolgen dezer aanklacht. Het scheen dat hot onderzoek der mare chaussee op niets was uitgeloopen. Thans echter zijn eenige kiezers, die openlijk haddon verklaard, hun stem verkocht te hebben, gedagvaard om voor den rechter van instructie te Breda te versehynen. Voetbal. Uitslag competitie wedstrijden L. V. B- van 30 October. V. V. V. II Venlo G. S. C. II Roermond, 1 —3 Blerick Tegelen 3 1 D. S. O. Vitesse 5 0 Wedstrijd programma van LV.B. op 6 Nov. G.S C. II Roermond— D.S.O. half 3 u. T.V.V. Tegelen—V.V.V. II Venlo 2 u. Blerick Gennep half 3 u. Ingezonden. Buiten verantwoordelijkheid der Redactie. Mijnheer de Redacteur, Vergun ons even te antwoorden op het ingezonden stuk uit Venray voorkomende in do Limburger Koerier van 26 October j.l. geteekend Observator, die zich eigen lijk had moeten noemen Dwarskijker. Wij zullen 't stukje vao Observator alias Dwarskijker maar even voor den voet volgen, O. zegt: -de heer Willems las (curs. van ons) hierover een uitvoerig stuk voor". Wij zeggen de heer Willems sprak zeer mooi en had een degelijk uitgewerkte lezing, alleen was zijne stem te zwak voor de groote zaal. Verder is O. er over gevallen, dat de z.e. heer Pastoor de leden van het voor- loopig bestuur aanwees. Jammer dat z.e.

Peel en Maas | 1910 | | pagina 2