Limburgsch Nieuws. Algemeen Nieuws Ingezonden. Burgerlijke Stand. Venraysche Arbeidsbeurs en Informatiebureau. Boter- en Eiermarkten. De wolven Wever achter ons terug. Ala dol sloeg de Tartaar op het paard urn, maai we hadden slechts eeo kleinen voor» sprong gekregeD; spoedig warm de beesten weer aan onze zijde. Eer oog ent lik probeerde de Tartaar nog door de kracht *an het paard aan den dood te ontvluchten, maar toen de nood weer tip het hoogst was, draaide de on- roensch zich weer om en wierp den dieren ei n nieuw offer voor, Hoe wii ook schreiden en smeekten, niets kon den wreedaard, die in zijn zucht naai zelfbehoud al die arme kleinen aan een afschuwelijke dood opofferde, roeren. Ik hen mijn leven lang niet vtoolijk geweest de herinnering aan dien verschrikkelijke» nacht heeft roe nooit verlaten, nooit heb ik kunnen vergeten, dat zes kleine on schuldige kinderen sterven moesten, opdat ik kon leven. Ik zie me nog altijd te midden van mijn vriendjes zitten op de slede, achter ons de wolven en voor ons de onmensch, die de kinderen een voor een voor de wolven wierp. Een voor een alleen ik was nog over Sidderend hield ik mij aan de planken der slede vast. ik had mijn roes gegrepen wanneer hij raar mij grijpen wilde, zou ik hem steken. Daar, gelukkig d iar komen sleden, schoten vallen, we zijn geied. Maar wat is dat de Tartaar grijpt toch nog naar my, wil mij toch nog van de al» de stoeten en nog loopen de wolven, zij het ook baog gemaakt naast ons. -Watdoe je! schreeuwde, ik, moo wil ons redden! Ziie. de wolven aarzelen reedt!"' Maar nog heviger trekt hij aan mijn arm. met reuzenkracht probeerde hij mij van de slede te stooten, maar het gelukte hem niet, daar hij met een hand de teugels moest vasthouden. Slot volgt.- VENRAY, 15 October 19! O- Maandag 'had alhier de verkiezing plaats voor een lid van den Gemeenteraad (vacature P Caraps). Drie candidateolijsten zijn ingeleverd. «1. voor de heeren Th. J. J. H. Camps.. Fr. Coppens en Th Pub» btii De stemming zal plaats hebben op Za» terdag 22 Ocober a s. Dinsdagmorgen ontstond door onbekende oorzaak brand in een der magazijnen der sigarenfabriek fpma G. F. Aerts en Zonen. Hoewel de brand zich in 't begin zeer ernstig liet aanzien, slaagde bet personeel der fabriek e;"~spoe~<l?g in, het vuur ie stuiten. De schade, woidt door de verzekering gedekt, De heer J. F. alhier had Zondag te As'en het ongeluk met zijn Btoomfiets te vallen Bewusteloos en met eene ernstige hoofdwonde werd bij opgenomen. Na verbonden te zijn, kon hij zijn reis weer voortzetten OIRLO. Zondag a. s kermiszondag, ten ha if vier zal het eerste elftal onzer voetbalclub -Wilhelmina' een match spe len tegen »T. V. C." I uit Tegeien. «Bij gunstig weer zal deze wedstrijd weer veel bezoekers trekken." VENLO. Bij Kon. besl. van 10 de zer is benoetnd, met ingang van 1 Novem ber 1910. tot schoolopziener in het arron- dissement Venlo, de heer J. Steijns te Venlo. GENNEP. Limburg heeft een flink kwantum voor do Nijmeegsche Vliegerij geleverd. Uit Roermond, Venlo tot Mook was de weg als met rijwielen bezaaid, zelfs ver» schillende personen uit Heijen lieten zich met de Autobus afhalen om toch maar niets van het ongewone schouwspel te verliezen. In 't geheel passeerden naar Noordbrabant 2S00 rijwielen bet Katwijksche veer, een buitenkansje van f 140 voor den veerman. NEf)ERWE2RT. Zondag 9 October trad de oudste inwoner van ons dorp, dhr. Laureutius Driesser te Leveroy, zijn 100e levensjaar in. De man is zeer kras, en heeft een bijzonder helderen geest. jLUTTERADE GELEEN Zondagavond heeft alhier wederom een bloedige vecht partij plaats gehad. De gebroeders D. uit Daniken. werden ernstig verwond P. M. D. werd near het hospitaal te Heerlen overgebracht. Dr. Joosten legde het eerste verband D. werd van de genademiddelen der H. Kerk voorzien. Zekere K. bevindt zicb in voorloopig arrest. Nieuws uit de Buurt. Een oud recht- Een zaakje van schijnbaar weinig be- teekenis. maar dat inderdaad een dieperen ondergrond bad, diende Dinsdag voor de Bossche rechtbank. En of het zoo vlug beslecht zal zijn, staat ook nog te bezien. Enkele landbouwers namelijk uit O ver- loon, gem. Maashees .varen bekeurd wegens het zich toeëigenen van beide- struiken uit de streek genaamd het Vlak, die zij hadden gestoken en op hun kar geladen om ze naar huis tc vervoeren. Wederrechtelijk had de officier ten laste gelegd. De boeren en dc verdediger ech ter, mitsgaders de getuigen a decharge, waaronder de Tnjarige oud-burgemeester van Maashees zelï, hielden vol, dat dit niet wederrechtelijk was, wijl ze wel degelijk liet recht bezaten om die heide voor eigen, gebruik aan te wenden. Maar er zat nog meer achter. Ook de booze politiek heelt in deze zaak blijkbaar een rol gespeeld. Zes honderd jaar hebben, volgens de oude oorkonde, door mr. Wesseling, den verdediger met hulp van den archivaris, den heer EbclI, van onder het stof der eeuwen opgediept, de poorters van Over- loon en omstreken het recht gehad op die plaggen, hun in 1308 door heer Jan v. Kuijk gegheven endc geleghateerl. En in 1909, dus bül jaar nadien, kwam een bur gemeester, die volgens een gerucht, inden tijd der verkiezing het edict had uitge vaardigd, dat de mannen, die voor zijn eandidaat waren, het recht op de plaggen behielden, de anderen niet. De burge meester echter zeide dat hem hiervan niets bekend was. Maar er komt nog meer. Daags voor de terechtzitting, waarop onze Overloonsche landlieden terecht zouden staan in Den Bosch, dus Maandagavond had de boeren leenbank van Maashees en Overloon een vergadering belegd, om over deze zaak van gedachten te wisselen. Wat in die vergadering was besloten, zeiden de voor standers van liet aloude recht op de heide plaggen. niet zoo precies te weten, hoewel er waren, die de vergadering hadden bij gewoond. Maar de president bleek er wel van op de hoogte te zijn, want hij liet doorschemeren, dat dc Boerenleenbank besloten had. de proceskosten voor haar eigen rekening te nemen en den burger lijken rechter over het geval te laten be slissen in plaats van den strafrechter. De verdediger stelle aan den verbali- seerenden veldwachter de vraag, sinds wanneer er wel bekeuringen hadden plaats gehad- Waarop deze ten antwoord gaf. dat hij er de kapers van heidestruiken pakt, wanneer hij ze krijgen kan. De verdediger vond het van zijn kant erg vreemd, dat er dan vroeger nooit of nimmer verbalen waren opgemaakt, terwijl toch alle inwoners van Maashees steeds zich op dc heide hadden voorzien van die struiken, die ze noodig hadden voor be mesting hunner landerijen, c<n bemestings methode, waarop zelfs al de boerderijen in die streek waren ingericht. Een der boertjes zelfs getuigde, dat ze hoogeren hoofdelijken omslag moesten betalen, met het oog op dat aloude recht, dat zij zelf, hun vaderen en voorvaderen steeds onge stoord hadden genoten. Zelfs de oud- burgemeester Bonants. de 78jarige, die 16 jaar lang den burgemeestershamer met euro gehanteerd had, verklaarde, dat het nooit verboden was geweest aan de boeren, van die heidestruiken gebruik te maken. De tegenwoordige burgemeester echter, de heer Rieter meende, dat als het getij verloopt, men de bakens moet verzetten. De gemeente, zeide hij gaat dien grond j ontginnen en daartoe heeft zij de plaggen' als bemesting noodig, om het land vrucht baar te maken. Vroeger werd het wel altijd toegelaten dat de boeren ze weg haalden, maar nu is dat veranderd. De officier van justitie, mr. Brantjes vroeg schuldig verklaring aan strooperij en veroordeeling der beklaagden tot een geldboete van 1 gulden, subs. 2 dagen hechtenis. De verdediger mr. Wesseling betwistte het rwederrechtelijk zich toeëigencn-, dal ten laste was gelegd, legde een afschrift van het document van den heer Jan van Kuik over en concludeerde met het oog op art, O Burgerl. Wetboek, schorsing dei- zaak. Uitspraak over 8 dagen. HELMOND. Vermoedelijk door de duisternis misleid is Zaterdagavond de wed. Weigers in liet kanaal geraakt. Haar lijk werd Zondagmorgen opgehaald. De ongelukkige droeg de gehaalde winkel» waren nog in de schort. Yijmeegselie Vliegweeli. Op schitterende wijze heeft Jan Olieslagers Zondag zijn vijfdaagsche vlieg- demonstratie alhier gesloten. Duizenden vreemdelingen hadden zich per spoor, auto en fiets naar hier begeven om getuigen te zijn van zijn record vlucht. Aan boveneinde der Molenstraat stond een dicht opeengedrongen menschenmassa, gereed om de telkens heen en weer rijdende tiams. omnibussen en talrijke rijtuigen als bet ware te bestormen en een sterke politiemacht was noodig om voor te groote overlading te bewaken en daardoor onge lukken te voorkomen. De verschillende wegen, die noa< Hueroesoord voeren, waren zwart van de menschen en het aantal toeschouwers op en om het terrein kon veilig op 20000 geschat worden. Hoewel de zon den geheelen dag schuil ging. was het toch gewenscht weer en bijna bladstil de vlaggen hingen slap aan de stokken. Om half vier verscheen Jan in gezelschap van zijn vrouw op het terrein en eenige oogenhlikken later werd de roode vlag neergehaald en de witte gehescben. Om half 5 werd de monoplan uil de hangar gehaald en 7 minuien daarna steeg de moedige aviateur in statige vlucht omhoog, om na eenige mooie wendingen dicht ove-- de hoofden der geestdriftig juichende toeschouweis koers te zetten naar de Duitsche grenzen eD vervolgens de richting te nemen naar Mook on Gennep. Deze mooie vlucht werd eenige keeren herhaald in een sierlijken draai daalde daal na het zweeftoestel naar zijn uitgangspunt op het plankier terug. Ruim een half uur bleef Olieslagers in de lucht en bereikte eene hoogte van 480 M. Na do landing was er bijna geen tegen houden meer aan de juichende menigte. Alles liep in rennende vaart over de heide om den gevierden aviateur van nabij te zien en de bereden marechaussees waarvan er.een met zijn paard vielhadden moeite om het opdringende volk op den noodigen afstand te houden. Eenige oogenblikken daarna werd Olieslagers in de bestuurstent door het comité, bij monde van haar voorzitter, den beer Mos, geluk gewenscht met zijn schitterend succes en een prachtige lauwer krans met de nationale en Belgische kleuren aangeboden. Met gevoelvolle woorden dankte Jan voor de hem gebrachte hulde, hem vooral aangenaam, omdat dit de eerste krans was, die hij in ons land mocht ontvangen, versierd met gecombi neerde kleurën. Na een fanfare der muziek gevolgd door de brabanconne en 't enthu- siastisch gejuich der menigte, vertrok, hierna Olieslagers met zijn eebtgenoote per auto stftdswaarts. Geen enkele maal in de vliegweek heeft Jan zijn vlucht genomen over de stad, hetwelk wel by vele Nijmegenaars een kleine teleurstelling zal achterlaten. Een lastige kwestie. De vijf Amersfoortsche apothekers ware overeen gekomen, des Zondags te sluiten bij beurt orde zou er een openblyven. Alles liep wel en ook het publiek sympathi seerde ermee. Niet aldus de inspecteur Coebergh, belast met de handhaving der wettelijke bepaling of het uit oefenen der artsenijkunde, die op zekeren Zondag de diverse apothekerszaken bezocht en vier van de vijf gesloten vond. Hij maakte proces verbaal op, en wel op grond van de wet, die den apotheker, gebiedt, zijn zaak voor het publiek dagelijks open te hebben. Mjd. Te Haarlem heeft een Combinatie, die geen vlieger kon geëngageerd krijgen 10 hooge door prikkeldraad verbonden palen opgericht op een terrein naast dat, waar de Belgische vlieger Verstraten zou komen vliegen. Deze zal nu niet kunnen komen. Een advocaat voortvluchtig. Uit Utrecht wordt aan het -Hbl" gemeld dat de zeer bekende advocaat mr. A. P. J. M. van Gils alètvur, curator in verschillende Jaillisseroen,' - f MeA? Donderdag, de stad heeft verlaten, zonder orde op zijn zaken te stellen. De rechtbank beeft hem in staat van faillissement verklaard. Een vergissing Een kassier van el Iers heeft bij de Amsterdamsehe politie aangifte gedaan dat zijn tasch. inhoudende een portefeuille met f 1000, in een koffiehuis aan de Kalver- straat is verwisseld voor een uiterlijk volkomen gelijke andere taschdie echter niets dan waardelooze papieren bevatte. 3i millioen boven de raming Naar uit Brussel wordt gemeld, zouden de uitgaven voor de vertegenwoordiging van Nederland op de Brusselsche tentoon stelling reeds vyf millioen gulden bedragen terwijl de volksvertegenwoordiger slechts P/2 millioen toestond. De onkosten zijn hooger dan vermoed werd. De fontein voor het paviljoen kost f600.— per dag Dure varkens- Men schryft van de Belgissche grenzen: Vette varkens blijven hier zeer hoog in prijs. Op de markt te Gent werd Vrijdag voor een varken van 150 en meer kilogram tot fr. 1 30 per kilogram levend betaald een prijs, die bij menschenheugenis nog nimmer zoo boog gewoest is Door Belgische kooplieden werden de vorige week tot 63 Hollandsche centen per kilogram betaald, op andere jaren kreeg men 40 of 43 centen. Ongelukken. Te Enschedé geraakte de 9 jarige J. Lobuis tusschen twee beladen vrachtwa gens der Staatsspoor bekneld. Hij viel en een der wielen ging hem over bet hoofd.. Het ven'je was onmiddelijk dood. Te Zwartsluis is de negentien jirige slagersknecht J. S. op zijn fiets aangereden en zoo hevig gevallen, dat bij aan de ge volgen is overleden. Die drank, die doodt. Dinsdagavond laat is onder Amerongen de stoellenmatter C. door den tram over reden en onmiddelijk gedood. Misbruik van s'eikendrank schijnt de oorzaak te zijn. Strenge winter inzicht. Algemeen valt het dezen herfst op, dat de meikeveis bijzonder diep in den grond zitten, Woiden deze beestjes gewoonlijk ter diepte van 20 a 25 c. M gevonden, thans treft men ze eerst aan op 1 M. a 1.25 M. beneden de aardoppervlakte. Zou dit misschien met een kou ien winter in verband staan t Ouile Eend. De landbouwer C. Soetendaal, nabij Barnevold. is in het bezit van een eend, die den leeftijd van 22 jaar bereikt heeft. I'ijnlijke ironie. Een sedert 10 jaren erm'astig, bej iard eebtpaar te Amsterdam omving een biljet ter invulling voor de, Vermogensbelas» ting Plotseling dood. Maandagavond moest de koetsier G. v. R. een paard afleveren aan het slachthuis te Arnhem. Bezig zijndo het paard van den wagen te doen, werd hij door een beroerte getroffen en zakte in elkander. De in allerijl ontboden geneesheer kon slechts den dood constateeren. Pen dubbele oogst. Te Dixperlo heeft de landbouwer G. Krayenbrink voor de 2e maal dit jaar in denzefden grond zijn erwtenbouw kunnen oogsten. Pen mop vim Olieslager*! Jan heeft een Arnheraschen sjouwer er leelijk in laten loopen, althans volgens een verhaal van de »A. C." Zekere B. wonende in de Weeidjesstraat te Arnhem, had aan Olieslagers aangebo den Zaterdag in Nijmegen met hem mede te vliegen. Hij kreeg een briefkaart van Jan terug, dat bij maar moest komen. B., trok in gala met den trein van 11 uui naar onze stad. Alhier aangekomen, werd hij door eenige heeren, w. o. Olieslageis, afgehaald ea naar een hotel gebracht, waar B. rijkelijk onthaald werd. Hij deed zich evenwel zoo rijkelijk aan den wijn te goed, dat hij meer dan légérement ému" naar bet station werd gebracht. In den trein viel hij in slaap en ontwaakte tot zijn schrik in Utrecht. Daar moest hij een kaartje koopen om tegen den avond in Arnhem terug te kee- ren. Hij was verontwaardigd en toonde ieder de briefkaart van Jan Olieslagers. Hij was er in gevlogen in plaats van er boven op Pen minder prettig avontuur Een dame op reis naar Hoek van Holland kwam Dinsdagavond per trein te Haarlem aan en ontdekte daar op het perron een kennis. Zij stap'e uit, lette niet op het sein van vertrek en zag den trein vertrekken met haar koffer, reisbiljet, geld, enz. Onmiddellijk waarschuwde zij de politie, die voor haar telegrafeerde, doch ten ant woord kreeg, dat er niets was gevonden en nu zonder geld of iets was zij genood» zaakt den nacht op bet politiebureau door te'breugeir. -* - - •»- Gisterocbteud werd baar reisgeld ver strekt om per stoomtram naar Leiden te komen en juist kon zij Hillegom hebben bereikt, of de politie ontving van den Hoek bericht, dat de koffer daar was gevonden Aan de dame werd dit nu nog te Lei den bericht. Vreemde bergplaats. In de buurtschap Ter Eem, by Baarn. is bij wegbreken van het rieten dak eener boerenherberg een portefeuille gevonden, waarin een bedrog van ruim f 2000 aan bankbiljetten. Het bedrag is ten gemeente» huize aldaar gedeponeerd. Levenskracht. De oudste vrouw van Weenen, Katha- rina Lust, is 112 jaar oud, overleden. Ze was een arme jodin, weduwe van een kleermakersknecht, met w ien zij in 1816 |trouwde. Ze is haar heele leven arm ge» weest, heeft bard voor den kost moeten werken en was tot kort voor haar dood zou ge/ond en flink, dat ze geen bril noodig bad. Zij heeft 10 kinderen gehad. Spoorwegstaking in Frankrijk Li heel Frankrijk is de staking afgekon» digd voor alle spoorwegbeambten. Revolutie in Portugal. De bladen melden nieuwe bijzonderhe den over de gruwelijke uitspattingen van bet revolutionaire geweld in de laatste dagen der vorige week. Zeer zeker is de regeer ing daarvan de oorzaak geweest. Zy vaardigde immers hei onmenscbelyke bevel uit, dat de kloos'er» lingen binnen 24 uur bun kloosters en liet land moesten verlaten. Geen de in inst mogelijkheid dus om eeni'gzins orde op hun zaken te stellen, om een heenkomen te zoeken. Het is wel treurig, dat geen der mogend heden van beschaafd Europa ingegrepen heeft in deze treurige toestanden. Wel zijn sommige landen er spoedig bijgeweest, om de verbannen kloosterlingen te beletten zich te vestigen. De Spaansche en de Itali» aansche regeeringen moe'en hiertoe maat» regelen hebben uitgevaardigd. Buitenvcrantiooordelijnheid der Redactie Nog eeDS het Tramverslag Wanneer er in dc krant een artikel over het beheer van B. en W. staat dan ant woorden dezewij trekken er ons niets van aan. laat de klagers maar om inlichtingen „Boven" komen. Welnu, dezer dagen is eea der Venraysche ingezetenen om inlichtingen „boven" geweest en wel over den tram. Niet alleen gaf men geen inlichtingen, doch weigerde zelfs in strijd met art. 72 der ge meenlewet inzage van het tramverslag. Art. 72 der gemeentewet luidt Hij (de 6.) zorgt, dat elk ingezetene der gemeente dit vragende, ter secretarie inzage l:an nemen en ten zijnen koste, afschrift kan doen op maken van de besluiten van den Raad zoo ver daar omtrent volgens art. 43 geen geheimhouding is bijgelegd. In openbare vergadering van 17 Sept. 11. is de tramrekening door den Raad goedge keurd dus volgens art. 72 voornoemd moet dc bij bovengenoemd raadsbesluit goedge keurde rekening voor een ieder ter inzage liggen. En men weigert 1 Schrijven mag niet, inlichtingen geven doet men niet, wat nu Alles geheim, zwijgen Is de tramrekening dan van dien aard dat ze het daglicht niet kan verdragen Het is te hopen, dat in eerstkomende raadsvergadering meer licht ontstoken zal worden. VAN VENROOY. De Burgemeester van Venray, brengt ter openbare kennis, dat op Zaterdag den 22 October aanstaandev an des morgens acht tot des namiddags vijf uren, de stemming zal geschieden ter vervulling van een plaats in den Gemeen teraad, De candidaten in alphabetische volgorde zijn CAMPS TH. J. J. H. KOPPENS F. PUBBEN TH. Tevens wordt de aandacht gevestigd op art. 128 van het Wetboek van Strafrecht, luidende „Mij die opzettelijk zich voor een ander uitgevende aan eene krachtens wettelijk voorschrift uitgeschreven verkiezing deel neemt wordt gestraft met een gevangenis straf van ten hoogste een jaar". Venray 10 October 1910. De Burgemeester voornoemd, H. ESSER. Burgemeester en Wethouders van Venray, brengen ter openbare kennis, dat het verzoek van Johannes Hubertus Versteegen bakker wonende alhier om op het perceel kadastraal bekend in sectie E no 1179 eene bakkerij met bakoven te mogen oprichten door hen is ingewilligd. Venray 10 October 1910. De Burgemeester en Wethouders voorn. H. ESSER. De Secretaris. Stoot. VENRAY. Aangifte van den 7 Oct. tot den 14 Oct. Geboorten. Maria Catharlna Janssen. Hen'rik Autoon Theodoor Heling. Petronella Hendrika Alberdina Maassen. Hendrikus Wilhelmus Gerardus Maria Jacobs. Johannes Hendrikus Hubertus Stevens, Sterlgevallon. Gertrudis Maria Janssen eebtgenoote van Gerard Vul'ings, oud 37 jaren. Michiel Marinus Hendrikus Hubertus Arts oud 2 maanden. Worden gevraagd t 1 keukenmeid voor Venray. 2 dienstmeiden voor Venray, 1 keukenmeid en 1 2de meid voor Roermond. 1 kindermeisje voor Venray. 1 schildersknecht voor Venray 1 dienstmeisje van 15 jaar voor boerenwerk. 1 iongen om opgeleid te worden op 't kantoor van v. Gend en Loos 1 hakkersleerling voor Wanssum. 1 bakkersleerling voor Venlo. Bieden zich aan 1 kantoorbediende. 2 jongens van 14 jaar voor boerenwerk, 1 waschvrouw. 2 kindermeisjes. 1 Boerendienslmeiil 18 jaar niet voor buiten Venray 1 dienstmeisje 14 jaar voor boerenwerk. 1 daglooner. 6 lo3se werklieden. Kerkelijke Diensten te Venray. Parochiekerk. Maandag S uur leesmis voor de Ludovicuaver- eeniging Woensdag 8 uur Sol. Jaarg. voor Maria Eliea Sevriensen haar neet Heijthuizen. Donderdag 8 uur Sol. Jaarg, voor Laurenttua van Valkenburg zijne huisvrouw Johanna van Tricht en kinderen. Paterskerk. Zondag om 5. 6, en 7, uur de Mis met instruc. tie. Om 8 uur zal de hoogmis worden opgedragen voor de levende leden der Aartsbroederschap. Na de Hoogmis de processie. Om 5 uur Lof. Dinsdag om halt S hoogmis. Woensdag feestdag van den H. Petrus van Alcantera. Belijder onzer H. Orde, is er in deze kerk te verdienen volle aflaat onder de gewone voorwaarden. Vrijdag om half 8 de Hoogmis. MAASTRICHT 5 Oct, Gemyod 40830 K.G. boter. Hoogste prys f 1.45 per K.G, Midden - f 1.38 - Laagste - f 1*32 Aangevoerd 18810 Eieren. Per 100 stuks t 5 70 f 7.70. Part. Eieren f 7 .50

Peel en Maas | 1910 | | pagina 2