Algemeen Nieuws. oplossing gevonden te hebbeu. Limburgsch Nieuws. VENRAY, 8 October 1910. J heden te kunnen beginnen, 't Zal een schor» pe concurrenlie worden BEESEL. l)e boring der rijksopsporing van delfstoffen in de gemeente Beesel is thans by eene diepte van 1736 M. gestaakt Tusscheu 700 en 1000 M. zijn 12 steen Binnenkort zal het Jaarfeest vooi j k00Hagen aaugetroffen, benevens een 16 tal de kinderen der St. Annavereemng alhier o 6 te zijn. om maat'Cgelen te beramen ting zal de kerk. in het midden vno het worden ook thans wederom opvallend tegen de vele ontduikingen, welke gebouw worden gebracht. dikwyls honden on katten bij de landbou» bij dit stelsel kunnen voorkomen. MEIJEL. De bouw van den Coope» 1 wei'8 verraist-De 00r,aak daarvan 18 huo Men meent echter ook biervoordo ratieven Meelmolen vordert snel. Einde welbekend. j dezer maand hoopt men met de werkzaam» 'iet p.og niet schandelijk genoeg, dat '4 de landbouwer het wild voor den jachtheer moet „voeden op zijn lande; ijen, lot zyn groote schade soms Als pleister op de wonde kiijgt by dan misschien wel eens een haasje cadeau. Ook zou hij nog zijn nuttige huisdieren moeten missen 1 Wat beteekent het. als poes of kees ook al eens een haasje kaapt. Daar de wet den landbouwers in dezen niet beschermt, hebben ze besloten zelf maatregelen te nemen. Ook breekt de tijd der wreede -klop jachtenweer aan. Wat daar voor sport zin in zit, ie voor een goed menseh onbegrijpelijk. De dieren worden door omgekochte menschjes, tot voor den loop van het geweer gedreven «Bij de drijfjacht, gehouden door den Hoogwelge boren of wel Edelgeboren heer Heer N. werden geschoten zooveel hazen, zouveel konijnen en jongen, wat een plezier m «boscbkat. Jawel, Ede>Hooggeborene gegevon worden. Het lidmaatschap dier Vereenigin^ gratis, maar jaarlijks wordt eene collecte gehouden tot bestrijding der onkosten, welke de administratie, de diploma's, het jaarfeest enz. meebrengen. Zie advertentie voorkomende in dit blad Heden middag om 12 uur vertrekt do Fanfare St. Cecilia naar Nijmegen om gevolg te geven aan de vereereode ui'noodiging van hei vliegcomiló om op het vliegterrein een concert te geven. Zondag werd alhier een match gehouden tusschen Vitesse van Gennep en D. S. O. alhier uitslag 8—5 voor Gennep. - Maandag had in 't café en voor rekening van G. Pijpers de aanbesteding plaats van het bouwen eencr woning met café, winkel en bakkprij, op den hoek KindstraatHoenderstraat, met bijlevcring van alle materialen. Kr werd ingeschreven als volgt Jac. van Dijck en G" Pools, f *1575. F. Oudenhoven en L. Verbeek, f 3900. Gcbrs. L. en J. Oudenhoven, f 3698. Aan de laagste inschrijvers is het werk gegund. Gistermorgen vervulde het Yenraysch .Mannenkoor den droeven plicht een hater werkende leden, Nico Bekkers, naar zijne laatste rustplaats te begeleiden. Op het kerkhof werd een zeer aandoenlijk afscheidslied gezongen. Door den President Alb. Martens werd namens het Mannenkoor een prachtige krans op het graf van him medelid nedergelegd als een blijvende herinnering. Naar wij vernemen zal door de Fanfare rSt. Cecilia" morgen Zondagmid dag eene muziekuitvoering gegeven wor den te Oirlo. dunnere steeukoollaagjes van mindere beteekenis. Eene tweede boring in de ge meente Helden trof de steenkoolformatie bij 808 M. aan en heeft tot de thans bereikte diepte van 965 M. vier steeokoollagen doorboord. De vergadering. Woensdag 1.1. om 3 uur in de dorpschool alhier gehouden en waarop op een na alle leden tegen woordig waren, werd ook vereerd met de tegenwoordigheid van den Schoolopziener D. Schram. Allereerst werden een paar punten, den R. K. O. betreffende, behandeld. Hierna hield de heer E. Messemaeckers eene lezing over Maatschappelijke toestanden onder de Christenen in de eerste eeuwen van het Christendom. Naar aanleiding van deze van diepe studie over dit onderwerp getuigende lezing, trad de Schoolopziener met den inleider in debat. Hierna werd nog eene rèkenkwestie behandeld en ge discussieerd over de instructie voor de o. I. scholen in deze gemeente, waarop de Voorzitter om 5 uur de vergadering sloot. Staatsbcgrooting 19ff voor Limburg. De Begrooting bevat ook een lijst van spoorwegconsessiën waarvan o. a. de volgende sedert de vorige opgave inge diend lot 1 Juli 1910. Spoorweg van Venlo over Tegelen naar Steijl, door den heer Wendeborst te Venlo Nog niet afgedaan waren o.a. op 1 Juli 1910. Spoorweg van Nijmegen naar Venlo door J. W. van Marie, !s Gravenhage. Stoomtramweg Roermond—Pruissische grens richting Heinsberg door 't tramweg comité RoermondPosterholtHeinsberg. Stoomtramwegen Roermond—Helmond Deurne -Venray, Meijcl—Venlo door La maison, Bouwer en Co. te Amsterdam. Spoorweg Kaldcnkirchen—Maasoever bij Steijl door Continentale Eisenbahn Bou- und Betnebsgesellschaft te Berlijn. MEkSELO. Zondagavond 1.1. bracht het Venraysch Mannenkoor ons een bezoek hetgeen eene gezellige drukte in ons dorp teweegbracht. In alle café's werdeneenige zangnummers uitgevoerd, welke getuigden van degelijke leiding en gestadige oefening De half voltooide Doelzaal deed thans voor den eersten keer goeden dienst. In opgewekte stemming verliet het gezel schap ons. na van allen den wensch te hebben meegenomen, dat het moge groeien en bloeien en ons nog meermalen met een bezoek zal vereeren Het plan beslaat om bij de opening der zaal van den Doel eene uitvoering te geven door de leden van St. Huberlus VENLO. By de op Maandag j. 1. ge- houdeo aanbesteding tot bet bouwen van een kuzernement voor twee bataljons infanterie te Venlo (Iste gedeelte), waarvan de raming 74.200 gld, waren 14 inschi y vers. De laagste inschrijver was P. Verstralen St. Odilienberg voor f 71985. TEGELEN. Maandagmorgen werd do lieer J. H. Claesen, sinds eenige maanden rijksontvanger alhier, dood op bed gevonden De overledene had in den korten tijd, dat hy hier vertoefde veler sympathie ver worven. «Maria WESSUM. Alhier begaven zich Zater dagnamiddag de veerman en R Snijken diens broeder Leonard en zekere W Boumen in een schuitje te water met het doel eene beristelling te gaan doen aan de sluk zijnde ketting der veerpont (z. g. gierketting). Nauwelijks waren zij met het weik begonnen, of het vaai tuigje kantelde met het noodlottig gevolg dat de drie iozirteudea m den vollen Maasstroom terecht kwamen. Veermans broeder kon als door een wonder, nog gered worden doch hij zelf alsmede Boumen zijn jammer lijk verdronken. R. Snij kers stond bekend als eeD ge dienstig, uiterst bekwaam en oppasent veerman niet alleen, maar ook tevens als een voorbeeldig echtgenoot en vader zijner vijf kinderen. Boumen is ongehuwd en ouderloos. Geheel onze gemeente (en zeer zeker ook velen er buiten) rouwt en treurt met de bestaanden des overledenen over het smartelijk verlies dat. vooral de familie Snijkersvan Hinsberg zwaar getroffen beeft. WEERT. Toen Dinsdagmorgen, aldus |8chryft men uit Weert, bekend werd, dat tot pastoor-deken was benoemd de Z. E Heer E. H. Haenen. pastoor te Houtbem wapperde aanstonds van vele huizen de nationale driekleur. Met vreugde werd deze benoeming ver nomen, daur de parochie Weert haren nieuwen herder als kapelaan reeds leerde waardeeren en liefhebben. STEYN. Maandagvoorraiddng, brak al bier brand uit in de behuizing, genaamd -Op den Heuvel" en «In de Koel", alwaar een drietal huisgezinnen woonden. Om kwart vóór twaalven gaf de dorpsklok het teeken van brand en om kwart over twaal ven w*s de brandspuit reeds aan 't werk, die uitstekende diensten bewees. Gelukkig dat de wind gunstig was, anders ware het onheil niet te overzien geweest. Vee en huisraad werd gered, terwijl veel water schade is aangericht. Oorzaak onbekend HEER. De loteliog J. H. Breuls, der lichting 1910 uit deze gemeente, reclameer» de voor den militieraad -Vrij wegens broederdienst." Deze reclame werd geldig bevonden en als zoodanig op de daartoe bestemde lotiDgs registers aangeteekend. Wat wil nu bet geval Onze loteling ontvangt, ondanks zijn vrijstelling, eeD oproeping om 8 Mei onder J de wapenen te komen. Protesten baten niets. Hy wordt als milicien ingelijfd bij het 8e regiment infanterie. Eerst op 27 Augustus jl. ondekt men de vergissing en wordt onze milicien eervol uit den dienst ontslagen. Deze jongeling is intusschen de dupe van „j historie, indien hem tenminste geen algebeele vergoeding voor de geleden scha de wordt toegekend. Nieuws uit de Buurt. OTTKRSUM. Het pensionaat Roep aan" neemt zoodanig in pensionairen toe, dat het wederom een belangrijke ver» grootiog zal ondergaan. Naar het beet zal, in het voorjaar 1911 met de werkzaamhe» den begonnen worden. Door deze vergroo- HELMOND. By de firma De Wit en Co. deken weverij te Helmond is Maandag middag ten 1 uur een staking uitgebroken, welke 95 personen omvat. De stakers vragen 5 cent per deken meer en Vrijdags uitbetaling van het loon ASTEN. Dinsdag diende voor de arrondissementsrechtbank te Roermond de zaak tegen P. Slaats te Asten beklaagd verduistering van 53569i/s ten nadeele van de Onderlinge Astensche Rrandassurantie. Opgeroepen waren 18 getuigen, die meest allen voor beklaagde zeer bezwarende verklaringeo aflegden. Slaats bleef volharden in de houding van iemand, die zich Diets meer herinnen. Zijn eigen handschrift herkende hij niet meer De ambtenaar van het O. M. wees er op, dat het aan de allertreurigste houding van beklaagde te wijten was dat de instruc tie zoovele maanden geduurd heeft Eisch twee jaar gevangenisstraf met aftrek van voorat rest. Uitspraak 18 October. GRAVE. Dat er soms fabelachtige prijzen besteed kunnen worden voor koei eu is ons gebleken uit het feit, dat een der runderen uit den stal van het St. Catharina's Gasthuis alhier aan een opkoo per is van de hand gedaan voor de exor» bitante som van driehonderd dertig gulden, zegge f 330. Een buitenkansje voorwaar. Jacht. Men schrijft aan de L. K Evenals elk jaar Vliegweek te Nijmegen. Olieslagers heeft Woensdag en Donderdag bij zeer bewolkte lucht 7 minuten gevlogen Eerst 10 minuten voor 5 uur steeg hij op en vloog toen rondom het ter rein, Er was veel publiek, doch weinige enthousiasme waarschijnlijk van wege het lange wachten want om 2 uur was het terrein reeds opengesteld. Ken burgemeesters-geslacht Te St, Pieter bij Maastricht is in den ouderdom van 69 jaren overleden den heer J. P. H. Geulen, oul burgemeester der gemeente Sr. Pieter. Hei burgemeesterambt schijnt erfelyk in zijn geslacht, daar de jrootvader, de vader en hij zelf die waar» digbeid bekieeden en thans zijn zoon burgemeester is. Ken gevaarlijk spelletje Te Willeskop bij Montfoort, waren op de steenfabriek van de gebrs. Wiegerinck omstreeks het middaguur een paar jongetjes aan bet paardje spelen. De kleine voerman bond z .;n paard" zoolang vast aan de horizontaal liggende as, die de beide machines verbindt. Zoodra het schaftuur om was, zette de machinist, die niets van het vastbinden wist de machine ia beweging, zoodat het kind, het vijfjarig zoontje van den fabrieks» arbeider C. vj^n Dijk. met de as meewen» telde. OuX' angstig, geroep van. a&nige te hulp snellendeo deed de machinist wat hij kon om de machine zoo spoedig moge* lijk te doen stilstaan. Zwaar verwond en met gebroken arm werd du het knaapje te voorschijn gehaald. Een der aanwezigen legde voordat de dokter aanwezig kon zyn, heel handig een noodverband. Daarna werd het zwaar verwond kind per rijtuig naar Montfoort vervoerd en verder door dr. Verheijen verbonden. Pas op uw kinderen. Men schrijft uit Eist Toen de 10 jarige M. B. Zondag ging fietsen werd zy door een onbekend lieer aangegrepen, welke haar een gouden rin en snoepgoed beloofde wanneer zij met bem meeging. Het kind doodelijk verschrikt sprong op de fiets en reed schreeuwend weg. Van het geval is aangifte gedaan by de politie Ongeluk. Op het 8tationsemplacemont te Roosen daal werden Maandagmorgen den spoor wegarbeider Corlo beide beenen afgereden. De dood volgde bijna onraiddelijk. De ongelukkige laat een vrouw met zes kinderen achter. Vergiftigingszaak te Hoorn Woensdagmiddag is J.J. Beek, schuldig I aan den moord op mej. Markus van Hoorn naar Alkmaar overgebracht. Een ontzet tende menschenmassa had zich voor het station te Hoorn verzameld. Allen werden teleurgesteld, daar B. per rijtuig naar j Bobeldijk werd gebracht, om vandaar per spoor de reis voort te zetten. Het rijtuig was omringd en werd ge volgd door meer dan 100 wielrijders. Bij den overweg aan het Keern te Hoorn moest men, daar de boomen gesloten waren, wachten. Reeds daar nam het publiek een zeer vijandige houding aan, wat verergerd werd aan het station Bobeldijk, waar zeer velen zich verzameld hadden. Green auto ongeluk. Bij een ingesteld onderzoek is gebleken dat het aan den horlogemaker C. W. H te Terborg te Velp overkomen auto-ongeluk met dcodelyke afloop, geheel aan een ongelukkig toeval is te wijten. Hy wilde op zijn rijwiel gezeten, achter de auto en oor een karretje heen ryden naar de overzyde van den weg en had toen hel ongeluk met zijn rywiel van achteren tegen de auto aan te rijden en daardoor tegen den g 1 grond te vallen. De bekomen kneuzingen bet jachteeitoen h<""en *Ün dood tengevolge. 4 Moordaanslag Men meldt uit Terbeijden I ZoDdag ontstond alhier tusschen een zekeren Verkooijen en Dellenaar eene hevi- 1 ge twist. Spoedig werden de messen getrokken. D. bracht V. een steek toe tusschen het schouderbeen en den i ek. waardoor V. levenseevaarlyk werd gewond. D. is voortvluchtig. Rijke kinderzegen. Werd het ge/.in van den arbeider P. Tieostra aan den Ringdijk bij Halfweg het vorig jaar vermeerderd met drielingen, thars bracht de ooievaar weder twee welgeschapen zonen Alzoo werd in 15 maanden tijds dit echt- paar roet 5 kinderen verrijkt Dankbaar automobilist* De burgemeester van Eemnes ontving van een automobilist die de laatste jaren vfle malen door het dorp reed, een bedrag van f 100, om daarmede de schoolkinderen een aangenaroen dag te bezorgen als blijk van waardeering voor de welwillende houding der bevolking, oud zoowel jong Hondsdolheid bij een rund. MaaDdag word een lund, lijdende aan hondsdolheid en toebehooienie aan den heer Grooten, na onteigend te zijn, afge» maakt, verbrand en begraven. Dit i and was gebeten door den hond welke ongeveer een maand geleden in de gemeento Bocholtz en Simpelveld had rondgdoopen en gebeten zonder dal men den bond zelf had kunnen bemachtigen, nng met juistheid heeft kunnen nagaan, welke besmettingsgevaren hij nog heeft kunnen verwekken. Uit de verschijnselen echter, die ver schillende gelnofwaardige ooggetuigen den hund hebben kunnen ontwaren, is het dier del verklaard, waarvan men thans dus door de Daluurlijke enting (door den beet van den hond ia den staai t van het rund} het proefondervindelijk bewijs heeft opge. daan. Het kan voor de verschillende personen, die gebeten zijn en in liet Insti'uut Pasteur genezing hebben gaan zoeken, in zooverre een troost heeten, dat de distrmtsveear's, in oveileg met het geneeskundig slaatstoe zicht, destijdsgoede eo degelijke voorzorgs maatregelen heelt getroffen. De districtsveearts, de heer Goossen, de veeartsen Hu ij "POS Sr. en Jr., riorbacb en Houba onderzochten het aan dolheid lijd de rund. Gekkenwerk Luitenant Von Schroder te Grosbeeren bij Potsdam had vernomen, dat een zijner kameraden te paard was gereden tusschen de wieken van een inbeweging rijnden windmolen door. Dat kunststukje moest hy nadoen. Hy werd door een der wieken gegrepen en vijftig roeter weggeslingerd Hij was op slag dood Verlaging van petroleutnprijzen. De Daily Mail verneemt uit New York dat de standaard Oil Trust meldt, dat een campagne is begonnen tot vermeerdering van het verbruik van gerafiueerde petroleum over de geheele wereld, door middel van een aanzienlijke verlaging van de pryzen in het Oosten van Europa. Dr revolutie in Portugal. Ontvangen berichten zeggen, dat de voorvallen te Lissabon zich als volgt toe droegen Toen de revolutionnairen den opstand begonnen, en de politie niet bij machte bleek de beweging (e onderdruk- ken, werd de militaire macht gerecjuireord, maar een deel der troepen weigerde en liep over naar de opstandelingen, die reeds de marine min hun zijde hadden. Zoo rankten Iwee revolutionnaire artillerieregimenten slaags met een koningsgezind regiment van hetzelfde wapen. Er werd den gelieeien Dinsdag gevochten. Woensdagochtend gaven de kouingstrouwe troepen den strijd op en sloten zich by de muiters aan. Achtduizend gewapende buitenlieden (vermoedelijk aanhangers der revoluti naire) wareu Lissabon binnengelaten. Het koningschap is vervallen verklaard, de republiek geproklameerd onder luide toejuichingen van het revolutionnaire volk Er wordt een republikeinsch bewind ge- formeerd De «tntransigeant* verneemt uit Londen dat de vluchtelingen uit Portugal een telegram hebben ontvangen, meldende dat in een proclamatie de republiek is afge» Ikondigd en bet koninklijk paleis in banden der opstandelingen is. Volgens een telegram uit Cintra zou Lissabon in banden der revolutiooaireo zijn. De koning zou aan boord van een Portugeeach torpedoboot ontkomen zijn uit Lissabon om 11 uur voorm. Om 8 uur 's morgens maakten de troepen, die de regeeriog waren trouw gebleven en op de Dom Pedro plaats waren opgesteld, ge» rueeno zaak met de revolutionairen en trokken naar hun kazernes terug. De menigte juichte en riep: Leve de Republiekl Op Russische manier. Te Warschau is een staking van tram» beambten op hoogst eigenaardige wijze geëindigd. Onderhandelingen tusschen de directie en de stakers zyn onraogelyk, daar al de 600 stakers in hechtenis geno men zijn. Een regiment soldaten brengt de gevangenen 's morgens uit de gevangenis, en de wagenbestuurders en conducteurs worden gedwongen, onder bewaking van telkens vier soldaten per wagen te ryden. Des avonds haalt de politie de luitjes weer op, om ze weer in de gevangenis te bren» gen. De vluelit «les koning» De «Lokal Anzeiger" verneemt via Parijs uit Lissabon dat by bet mvaiieu van den avoDd. van de Sao Paulo, het Brazi» liaansclie oorlogschip, dat maai schalk Hermes de Fonceca naar Lissabon beeft gebracht, een stoorabarkas voor het koninklyk paleis heeft aangelegd. Na eenig tegen stribbelen stemden koning Manuel zijn moeder toe, te vluchten ven zich door de gelederen van de trouw gebleven troepen in de barkas en vervolgens aan boord van de Sao Paolo Het heet, dat de revolutionaire comitó's van deze vlucht weten en er stilzwijgend jin hebben toegestemd De bron van dit bericht heel betruuw» baar. Volgens de laatste berichten uit Londen, de Koning in veiligheid aan boord van een oorlogsschip. De Koningin Moeder heeft zich naar Cintra begeven. Stakingsonlusten. Als de bladeren vallen, rumoert hal gewoonlijk aan alle kanten. Op meerdere plaatsen heeft de politie de laatste dagen de handen vol. Zoo ook in Keulen, waar een aantal stakende grondwerkers de ru9t ver» stoorden. Arbeidswilligen, die onder politie geleide Woensdagavond van hun werk kwamen, werden er door een groep stakers aangevallen en met steenen gebom bardeerd. Zoo gauw trof de politie geen maatregelen van tegenweer, of by de eer ste aanvallers sloten zich anderen aan en bet verzet kreeg zulk een ernstig karakter, dat de politie van hare wapens moest ge bruik maken. Van de aangevallenen werd één persoon, van de aanvallers werden drie ernstig gewoDd. In bet geheel zyn dertig personen gekwetst. Ook een loopjongen, die eten bracht voor de arbeiders, liep ern stige verwondingen op. De politie herstelde, na versterking te hebben ontvangen, weer do orde. Pseudo detectives. Te Marseille zijn twee bekende handels lui, van wie de een juwelier en de ander wapenfabrikant is, door een paar dieven, die zich voor detectieven uitgaven, gearres teerd. De handelslui waren tot een rendez-vous in een hotel uitgenoodigd, door iemand, die hun gezegd had..dat-hij vele jgeld*. o - veu' zaken te verkoopen had, waaronder zilver en juweelen. Nadat zij de goederen, in een een der mooiste zalen van het hotel waren tentoongesteld, hadden bekeken, kwamen zy overeen om de artikelen voor f 8500 te koopen en zy betaalden beo in bankbiljet ten. De kwitantie werd geteekend en de goederen weer ingepakt, toen op eeos een paar beeren ëe kamer binnentraden eo zich bekend maakten als detectives eo zei den, dat die kostbaarheden gestolen waar was. De verkooper verdween met de kooppen ningen en de detectives arresteerden de twee handelslui wegens in 't bezit zijn van bet gestolene. Daar de gearresteerden bezwaar maakten om geboeid over straat te gaan, werd hun toegestaan om op hun kosten eenbuurry* tuig to nemen en zij en hunne geleiders reden naar het stadhuis. Diar aangekomen stegen zij uit en moesten in een zijgang wachten, terwijl Je detectives heen gingen om de zaak in orde te brengen. Zy wacht- teu, maar de pseudo-detectives kwamen niet terug, en later vernamen zy, dat de politie niets met de zaak uit te staan had. Onderwijl gingen de pseudo-detectives naar bet hotel terug, namen de juweelen en verdwenen. Kopenlekade. De Kopenicker oplichtery vindt nog steeds navolging. De opvolgers van den handigen schoenmaker blyven actueel. Te Cuiseuux stapte verleden week oen .mecano" af in het eerste hotel en maakte bekend, dut hy kwartier kwam maken voor een groot aantal luchtvaarders en bun personeel, die men den volgenden oohtend verwachten kon. Terwijl bij bet zich gemakkelyk maakte in zijn hotel en zich de fijnste schotels en merken liet voorzetten, werd door de op getogen bevolking in alleryl bet noodige in gereedheid gebracht om de vliegmeoschen waardig te ontvangen. Den volgenden ochtend vertrok de meca- nioien op een rijwiel naar eeu naburige plaats, om daar eenige ordens uit te voeren, zooals hy aaD den hoteleigenaar zeide. Al spoedig bleek toen, dat een handige oplichter misbruik bad gemaakt vao het goed vertrouwen der eenvoudige gemeen» teoaren. De gendarmerie begaf zich ijlings op bet pad en was zoo gelukkig bet heer schap te St. Etienne du Bois te achterhalen

Peel en Maas | 1910 | | pagina 2