UmM Venray. Fanfare EUTERPE. 6 puike Stieren, Petkuzer zaairogge Extra fijne Tafelhonig J. P Smits, Eindstraat. zindelijke Dienstbode, Kanarievogels De Notaris Haffmans Adverteert in dit blad. Venraysche Arbeidsbeurs en Informatiebureau. Boter- en Eiermarkten. Kerkelijke Diensten te Venray. Woensdag 14 Sept., Zondag II Sopt a. s. Te Koop bij bestelling Vereeniging Ier bevordering der IIIJEVTFJlT IX VEDEllLWO afd. Venray. Winkel Notaris Esser te Horst Notaris Esser te Horst, Notaris Esser te Horst, Notaris Esser te Horst Notaris Esser te Horst Notaris Esser te Horst Ëen nalatigheid De -Zutph. Ct." schrijft: Zes weken geleden werd een jong koop» mannit Doetinchem, de heer Otto Horsting, vermist Hij had de feesten van den »Alg Ned. Wielrijdersbond" in Arnhem bijge woond en zou om 10 uur in den avond van 17 Juli nog per fiets huiswaarts keeren Zijn familie heeft hem helaas niet meer levend teruggezien: de vorige week werd zijn lijk naar Doetinchem vervoerd uit Lor dingen in Duitschland, waar het reeds den 29 Juli uit de rivier was opgehaald. Daar was het stoffelijk overschot voorloopig ter aarde besteld, nadat de gewone formali» teiten waren verricht, nadat de dokter een verklaring had afgegeven, da' geen uiterlijke teekenen van geweld te bespeuren waren, zoodat de gedachte aan een misdaad was uitgesloten, en nadat de papieren en andere op 't lijk gevonden voorwerpen ten BtadhuizevanUerdingen waren gedeponeerd. Verder hebben de bemoeiingen van de autoriteiten ter plaatse zich niet uitgestrekt. Aan alles wat op het lijk was gebonden, het Hollansch geld, het re§u van de fiets voorde Bondsbesturen te Arnhem, waarop het Bondsnummer stond, was te zien dat de doode een Hollander was. Had de burgemeester van het Duitsche dorp even gedacht in welk een ongerustheid de familieleden van den omgekomene moes ten verkeeren, hij zou stellig althaDS de moeite hebben gedaan even naar zijn ambtgenoot te Arnhem te schrijven, dat in zijn gemeente een lijk was gevonden met een aanwijzing waaruit bleek, dat de onge lukkige kort te voren te Arnhem had ver toefd. Hij heeft echter niets gedaan. Gjen vin ger heeft hij uitgestoken om 't feit hier te lande ambtelijk bekend co maken. Daardoor heeft hij zijn plicht schromelijk verzuimd en nodeloos de familiebetrekkingen van den ongelukkige een maand langer dan noo- dig was in pijnlijke onzekerheid laten ver keeren. De edel wacht des Pausen. De Romeinsche bladen deelen mede, dat den Paus den wensch heeft te kennen ge geven, ook buitenlandsche adelijke katho lieken dienst te zien nemen in de Vatikaan- sche edelwacht. Tot nog toe waren de zes- en zestig ede len, die deze lijfwacht vormden, van Ita» liaansche afkomst, de meesten zijn geboren Romeinen. Zij zullen hun functies behouden, maar bij overlijden kunnen hun plaatsen worden ingenomen door niet Italianen. Eerste H. Communie. In België is het nieuwe decreet des Pausen reeds toegepast. Een mooie premie. Eerst thans is het gelukt, de gelukkige winster van den hoofdprijs der Brusselsche tentoonstellingsloterij, die 200.000 francs bedroeg, uit te vinden. De gelukkige is een dienstmeisje. Eugenie Bruinoghe geheeten. geboortig uit Voileghen. En het lieve kiüd had voor het lot niet eens een rooden duit betaald, daar ze het in een kruideniers winkel als premie cadeau bad gekregen. Het dienstmeisje zal nu wel, zooals dat gaat bij dergelijke gelegenheden, over stroomd worden met brieven van de meest uiteenloopende soort, die echter in dit ééoe punt samenkomen plukken. De cholera. De verontwaardiging over de onvol doende maatregelen der regeering legen de cholera zoo schrijft een berichtgever uit St. Petersburg is Zondag aanzienlijk verhoogd door het feit dat men schepen met graan uit Odessa, waar zoowel pest als cholera heerschen, St. Petersburg heeft laten binnenkomen zonder eenig onder zoek of sanitaire maatregelen. Zulke schepen, die eenige dagen ach tereen op de kade der Newa gelost zijn, hebben natuurlijk ratten uit Odessa mee gebracht, welke dieren juist te Odessa op last der overheid zooveel mogelijk verdelgd worden om verbreiding der ziekte te voorkomen. De sanitaire maatregelen in de Peters- burgsche haven lijken wel op die uit den tijd van Peter den Groote. Het Novoje Wremja schrijft dat het doode bureau cratische formalisme, de ambtelijke zorge loosheid en de middeleeuwsche gewoonten der onbeschaafde bevolking een samen zwering hebben gesmeed om in Rusland de zaden van verderf uit te storten. De hoogste autoriteiten op medisch gebied beginnen de somberste mecningen te uiten over den gezondheidstoestand in Rusland. Een heeft verklaard overtuigd te zijn dat de cholera het volgend jaar veel erger zal zijn dan dit jaar. De maatregelen der regeering zijn nut teloos zoolang niet alle stedelijke over heden meewerken. Van de 1092 sleden in hel land hebben slechts 38 eenig behoorlijk stelsel van vuilafvoer en slechts 192 zijn voorzien van een waterleiding. In verschillende metaalfabrieken zijn Turken in dienst genomen, in plaats van de Russische werklieden, die uit vrees voor de cholera waren weggeloopen. Dieren en telegrafie. De lengte van de telegraaflijnen der aarde bedraagt meer dan <S millioen K.M. Daarvan loopt een heel eind door onbe schaafde streken en het heeft heel wat gekost, deze te beveiligen tegen de talrijke vijanden, die steeds weer de nieuwe lijnen verstoorden. Niet alleen de wilde volksstammen, ook de wilde dieren hebben de uitbreiding der telegrafie heel wat hindernissen in den weg gelegd en nog tegenwoordig veroor zaken ze vaak, ernstige storingen. Vooral de olifant was een hardnekkige vijand. Telkens weer trokken de reusach tige dikhuiden de telegraafpalen met hun slurf uit den grond, en richtten zoo aller lei verwoestingen aan. Welk instinct volg de olifant daarbij Was 't haat tegen het ongewone. „Het laatste woord over den mcnsch zal eenmaal gesproken zijn" zegt een oud Hindoegeschrift „maar het laatste woord over den olifant nooit. Bijna nog erger waren de vernielingen echter, die de buffels in Indië aanrichtten. Met gebogen kop renden ze tegen de palen, en gelukte 't bij den eersten aan val niet, de tweede sto_>t was zeker vol doende. In Noord Amerika hebben dc holbe woners den ingenieurs heel wat last ver oorzaakt. Vooral de gordeldieren. de wolhazen en de stinkdieren, die anders hun hol graven aan den voet van een boom, gingen onder de telegraafpalen wonen, groeven er hunne gangen omheen en brachten ze zoo al spoedig ten val. Dc beren hadden het in Noorwegen op dc telegraafpalen voorzien. Het gonzen der draden scheen hun te doen gciooven, dat in de palen bijen huisden. De belust heid op honig dreef hen steeds tot nieuwe verwoestingen, maar ten slotte leerden rle ruige woudbewoners door de teleurstelling en verloor het gonzen der draden voor bruintje de aantrekkingskracht. In Afrika en Azië gebruikten de apen dc telegraaflijnen als een welkom turn- toestel. Gevolg was dat de draden braken of verward raakten, zoodat voortdurend jde lijnen moesten worden nagezien. Over banken en geld in Cliina. China is een land zonder geld. Munten zijn er vele, geld niet, als je daar tenmin ste onder verstaan kan een niet met de koersen (goudkoers uitgesloten) op en neer gaand ruilmiddel, en toch drijft men er handel, maar -under difficulties. Een gulden i.s geen gulden, een dubbel tje geen dubbeltje, een cent echter wel een cent, want dat is de eenheid, waarmee gerekend wordt. Zoo heeft tegenwoordig een dubbeltje 13 cent, een gulden er 106, morgen is het misschien weer anders. Goud is er niet. Dat is allang volgens Graham's law ('t is immers Graham) Bad money drives out the good, 't land uitge jaagd. Vroeger in den goeden ouden tijd moet er wel goed geld geweest zijn; de boeken spreken tenminste van een tiendeelig inge deeld muntstelsel, dat tot in 100.000ste ging. Maar dat is al lang ter ziele en tot voor korten tijd was de eenige Chineesche munt de welbekende sapeek, 't kleine ko perstukje met een gat in het midden. Marco Polo, de geniale Veoitiaan, merkt het volgende op -Wanneer de Indische kooplui het rijk van den grooten Khaan komen, koopen zijn schatmeesters d.i, de schatmeesters van den Khaan al het hout en al de steenen, die ze hebben op. en ge ven ze daarvoor papieren met zijn zegel bedrukt. Die worden dan door het heele rijk als betaalmiddel aanvaard. Het goud houdt de Khaan in zijn schatkamers. De voorraad er van is zeer groot en de glans zou de oogen verblinden." Duidelijk blijkt hier dus uit. dat Kullai de Khaan in kwestie bankbiljettten emit teerde. zonder echter met het geld winst te behalen, dat was beneden zijn waardigheid Onder zijn opvolgers heerschten oorlogen geld was veel noodig, mee voor dure hof-; houding en harera. Dehandelging achteruit dus pasten ze het. kunstje toe. dat een paar eenwen later in Frankrijk opgeld zou ma ken ze emitteerden ongedekt papier pn in zu'.ke mate, dal niemand het ten slotte meer hebben wou en de hevigste crisissen ontstonden. Sinds probeerde geen keizers meer papieren geld uit te geven en behield mon zich met de aan touwen geregen rijen sapeken en gewogen zilver. Later voerden de Spanjaarden den Mexicaanschen dollar in. 'n stuk ter groote van ern rijksdaalder, dat een vastgewicht hebbend, ook een zekere waarde vertegen woordigde. Dat ging goed tot een 50 jaar terug 't zilver zoo reusachtig in prijs viel. Toen was er weer hopeloos chaos en die is er nog. China ging bovendien zelfs dollars slaan. Iedere provincie had haar eigen munt, heeft die nog en vergeet niet die van de andere tegen te werken, een Peking dollar geldt hier b. v. maar 90 ct. en om gekeerd. Ook is er nog Fransch, Engelsch, Dui'sch en Russisch geld in omloop en iedere nationaliteit doet in een zekere munt! handel en weigert ander geld tegen minder waarde aan te nemen. 't Sterkst hebben dit de Japanne s doorged-even. Die voerden een zilveren yen in en weigeren pertiraent in ander geld handel te drijven en daar ze nog al wat omzetten is 't land vol yens. Die Japanners krijgen hun zin al gaat alles er op of er onder. Andere firma's willen weer Spaansche dollars, die men nooit of te nimmer ziet en die er eeu soort fictieve eenheid gewor den zijn. De sporen laten je keus tusschen een paar, maar (zoo las ik over Few Chwan tusschen een paar munten die daar niet voorkomen. Gaat men langs de kust op en af dan heb je door louter wisselen geen geld meer en dat in 't zelfde land. Du Chineezen viüden dit heerlijk, het geeft gelegenheid tot squeezen (afpersen). Je -boy" krijgt b. v. een cheque, wisselt die vlug in tegen klein zilver en betaalt daarin. Van een Europeaan zoude» ze het niet willen aannemen. Het gevolg van al die misere is, dat gij geen geld meer hebben wilt en uw toevlucht neemt tot do banken. Die zijn heel goed en laten je door middel van cheques alles vereffenen iu wat plaats je ook komt. Dat gaat prachtig. Gij stort b. v. uw salaris bij do bank en trekt voor ieder uit te geven bedrag een cheque en hebt er verder geen omkijken meer naar. Komt ge nu aan een bank eD wilt ge geld hebben d-n krijgt ge voor een cheque van 10 p s., tien zilveren dollars omge keerd daarentegen wilden 2e een percent winst hebben. Waarom is me niet duidelijk (It is exchange, you know, zeggen ze.) En dan geven ze ook nog allen bankpapier uit, dat ook al weer geen gelijke waarde heeft, Die vanHongKonger. Shanghai staan boven, aan als hebbend de reputatie als zeer solied lager de gouvernementsbank en de groote Japansche Af en toe gaan en dan geruch ten over soliditeit van de banken en dan hebben er natuurlijk -run*" plaats want van een wettelijk geregeld en gehandhaafd voorschrift omtrent het percent van den goudvoorraad is geen kwestie. Betalingen hebben plaats weliswaar in dollars maar naar het gewicht in zilver. Ik meen dus niet te veel te beweren, als ik zeg dat China een land zonder geld is. 't Heet nu, dat het gouvernement onder Europeesche leiding een hervorming zal gaan beproeven, om tenminste de onderdeelen van den dollar een vaste waarde te doen houden o. a. door dubbeltje niet te zetten 10 cent maar 1/10 dollar etc. Of het echter lukken zal is wel aan grooten twijfel onderhevig, 't Zou met zijn de -Squeeze" gedaan zijn en waar verdient de Chinees dan zijn geld mee Een gouden standaard behoort vooreerst nog tot het rijk der vrome wenschen. Ingezonden. Binten verantwoordelijkheid der Redactie. Hoe een droom uitkwam Een dezer nachten droomde ik dat het Zondag was en zich na de Hoogmis eene groote schare volks in derichting der Hoenderstraat begaf om het nieuwe riool bij Tillemans te bewonderen. Ik begaf mij insgelijks derwaarts en zag met genoegen hoe dank zij de vaderlijke zorgen van een geacht bestuur er alles veranderd was, welke prachtige riolen en waterlossingen Ook de buurt was in haar nopjes, geen vrees meer voor hoog water, sneeuw of ijs! Men wilde dit heugelijk feest vieren en beraadslaagde of men een concert of Bal- Champètre zou doen geven. Ook wilde men een adres van dankbetuiging door eenige lieve bruidjes doen aanbieden. Dit duurde zoolang totdat de wekker afliep en alles slechts een droom bleek. Den 13 Juli 1910 werd besloten dat alles ten spoedigste zoude worden veranderd en heden twee maanden later is er geen hand uitgestoken. Leve de trekschuit l Naar aanleiding van dit schandalig ge treuzel vroeg ik dezer dagen aan iemand die het weten kan, hoe de zaak stond en kreeg ten antwoord -Zalig degenen, die geen Gemeentebestuur gciooven, want zij worden niet teleurgesteld", mij aldus in groote vreeze latende, de belasting betalen de marktbewoners wellicht bij den neus genomen zijn. Welk raadslid eischt dat men zich ver klaart, Waarom wandelt de burgerij steeds in nevelen op dees aard X. Burgerlijke Stand. VENRAY. Aangifte van den 2 tot den 9 Sept Geboorten. Maria Petroneila Voesten Leonard us Feter Lnmbertus Linders. Jeannctta Francisca Maria van Kessel. Sterfgevallen. Helena Maria Hoogstraten, ongeh. oud 79 jaren. Worden gevraagd 1 keukenmeid voor Venray. 1 keukenmeid en 1 2de meid voor Roermond. 1 schildersknecht voor Venray. 1 Smidsknecht voor Overloon. 1 dienstmeisje voor bij Venlo. 1 keukenmeid en 2de meid voor Venlo 1 kindermeisje voor Venray. 1 dienstmeisje voor boerenwerk voor Venray. 1 kleermakersknecht voor Venray. Bieden zich aan 1 tuinier of koetsiersknecht. 2 kantoorbedienden. 1 2de meid. 3 jongens van 14 jaar voor boerenwerk. MAASTRICHT 6 Sept, Gemijnd 37105 K.G. boter. Hoogste prijs f 1.36 per K.G. Midden f 1.29 Laagste - f 0-00 - Aangevoerd 157900 Eieren. Per 100 stuks f4.20f5.20. Part. Eieren f5.30 Parochiekerk. Maandag 8 uur Jaarg. 2de klas voor Hendrina Martens en Ouders. Dinsdag 8 uur Jaarg, 2de kl. voor Mathijs v. d Putten. Johanna Evers, Gertruis v. d. Putten, Jan Jacobs en Maria v. d. Putu-n half 10 huwelijksmis 2de kl Woensdag 8 uur Jaarg. 2d- i'-. voor Johannes v. d. Linden eo echtgenooto. 9 uur Jaarg. voor de overledene familie de Haen en Kersten. Donderdag .8 uur Jaarg. 2«iki. voor Joseph Roussau, Wilhelmina Crouimentuijn en hunne dochter Maria Vrijdag 8 uur Jaarg 2de kl. voorde Weleerw. heeren Frans en Mntbn Roelofs, Jacob Uiehieb en echtgenoot'.-. Paterskerk. Zondag om 5. 0. 7 uur de H. Mis met instructie. Om S uur de Hoogmis met preek. Om 5 uur Lol en H. Kruisweg. Maandag half 8 plechtige Lijkdienst voor onzen beminden medebroeder Pater Sylvester van Lijnschoten. Dinsdag om hall 8 hoogmis. Om 5 uur Lol. Vrijdag om half 8 de Hoogmis. Om 5 uur Lof. Zaterdag lecbtdai: van de If. H. Vijlwonden van onzen H. Vader Franciscus Volle aflaat onder, de gewone voorwaarden. Om half Hoogmis. Om kwart over 4 plechtige Vespers. Om 5 uur plechtig Lof. ADVERTENTIEN. Afd. Stierhouderi). Openbare Verkoop VAN voor alle districten der Stierhouderij, op des voormiddags te 11 uur, nabij het Hotel ,.de Gouden Leeuw.'' Zegt het voort. HET BESTUUR. op het Eindtpleiu, Aanvang 's avonds 6 uur. HET BESTUUR F. von Lochou's eenmaal naver- bouwde in geplombeerde zakkenafkomstig van Noord Ned. Zaaizadenteett »Ceres" J. L. Robertas Winschoten. Monster te zien bij Gebr. HOEItE- MAKERS. Langstraat Venray. in de raat A 60 ct. per pond, verpakt in doosjes van 1 K.G Voor dorp verkrijgbaar P. LATJRENSSE, Langstraat. Ondergcteckende beveelt zich beleefd aan voor het maken van portretten in alle formaten. Opnamen voor Ansichten Voor Amateurs worden door mij de platen ontwikkelt, en wrder naar Ver kiezing netjes afgewerkt. Aanbevelend, Govra.igd voor 1 October eene bekend met de burgerkeuken. Adres Bureau van dit Biad. Te koop PRIMA bij H. THOMASSEN. Henseniusstraat. Trekliingslijst der Woerden* sehe verloting ligt ter in7age. Hiermede bericht ik het geachte public^ van VENRAV cn OMSTREKEN, dat ik een in Sigaren geopend heb cn hoop door goede waar, zoowel in goedkoope als duurdere prijzen en een prompte bediening de gunst van allen te verwerven. Neemt proef en over (aiff U Aanbevelend. W. Swachöjer, Maasheesche Weg. VENRAY. Openbare Verkoop VAN Vast goed te Swolgen. zal Maandag 12 September 1910. om half 2 namiddag te Swolgen, in Café van [Rijswijk, op verzoek van de Wed. Hen drik Feelers cn kinderen te Oostrum, publiek verkoopen Swolgen, gemeente Mecrlo. 1. Geligt, B. 4144, 4145 en 1265, huis. «tal schuur, erf, boomgaard H. A. C. en bouwland 29 45 2. Id. B 560 id. 30 30 3. ld. B 13?» id. 49 67 4. Middelpark, B 1650, bouwland 09 10 ^5. Broekenweideveld, B 2527 bouwland 53 70 6. Id. B 2530 bouwland 28 80 7. Swolgenderbroek B 1585 weiland 33 9O 8. Geligt, B 1256 weiland 29 70 9. Swolgenderbroek, B 932 hakhout 15 40 10. Id. B 1811 dennenbosch 1 10 50 11. ld. B 1812 id. 130 70 Dc massa groot 5 21 22 Het kapbaar hout, dienstig voor mijn- hout, wassende op het perceel B 1811 in Swolgenderbroek, groot 1 h. 10 a. 50 c. wordt afzonderlijk verkocht en daarna den grond. Daarna 20 Eikeboomen, 2 Rood wilgen en 2 Canadaboomen, vooraf te bezichtigen. Zegt het voort zal op Dinsdag 13 September 1910 nam. 4 uur bij G. Tax op de Kooi te Wanssum op verzoek van den Weled. heer Th. van den Boogaart, De gewone jaarlijksche verpachting houden van zijne bouwlanden onder Well gelegen. zal op Vrijdag 16 September 19|f), te Yen„ ray voor Mich. Janssen en kinderen pu blick verkoopen A* nam. 2 uur ten hunnen huize te Lull: Eenige huismcubelcn 2 kasten, 2 tafels, latafel, kist, stoeles, porcelein, glas, aarde, werk cn een partij aardappels; B. nam. 3 uur bij Jac. Fila, Een huis met tuin^gelegen te Venray aan de Landweert Sectie C, 4231 groot 8 a. 60 c. zal op Vrijdag 16 September 1910 nam 5 uur bij de *Ved L Vollenberg te Venray op de Kemp voor de Familie Reinders, publiek verkoopen Gemeente Venray Venraysch broek beide C 34S0 groot 63 areu 20 cent belend Franssen. Venraysch broek heide en weiland C 3186 groot 20 aren 80 centiaren belend Wismans. Brabander weiland en heide C 4752 groot 57 a. 20 c. belend Verheggen en Pierlo. zal op Woensdag 21 September 1910 voorm. 10 uur ten huize en voor J. van Kessel en kin deren, te Horst aan «ie Mid dellijk publick verkoopen Huismeubels 3 tafels, stoelen met rieten zittingen, 6 gewone stoelen, comode 2 kasten, mantelketel, ledikant, 2 kachels, waschkuip, lampen, spiegels, schilderijen, porcelein, glas aardewerk, keukengorief. benevens kruiwagen en vlcchtdraad. zal op Woensdeg 21 September 1910 nam 5 uur bij J. Sander-, t«- Horst in dc Herstraat, voor H. Yacssen. publiek verkoopen Een perceel tuinicrslanii. gelegen te Horst in dc Kerksteeg sectie I) no 2461 groot 23 aren 60 c. Daarna 35 hoopen boonenstaken gelegen te Horst in de Kerksteeg en Bollewcide deze vooraf te bezichtigen. zal op Vrijdag 23 September 1910 nam. 5 uur bij P. J. Maasscn te Venray aan de Langstraat voor dc Gez. van Trèeck publiek verkoopen t Huis, stal en tuintje gelegen te Venray aan de Kruissen C no 3682 groot 1 a. 65 c. in pacht bij Derkx. 2 a Bouwterrein aldaar M.O. ged. van C 1343 groot 3 a. b Bouwterrein aldaar Z.O. ged. van C 1343 groot 3 a.

Peel en Maas | 1910 | | pagina 3