Limburgsch Nieuws. Algemeen Nieuws. afstand Hun work bepaalde zich hoofd" zakelijk tot doopen.trouwen, en begraven, plus de patroonfeesten voorzitten. Verplicht van de eeoe plaats naar de andere te gaan, een eeuwig zwervend leven te leiden, kon den zy nergens degelijk ouderwijzen, wat gelijk staat niet nergens iets degelijks doen. Onder die omstandigheden is het een wonder, dat het volk nog zoo vast blijven hechten aan den godsdienst, al bleef het enkel hangen aan uiterlijkheden en tnog men zich gerust verwonderen, dat het niet totaal verwilderd is. Eens goed vastgesteld waar de kwaal hen zat was het voor ons niet moeilijk om te weten welk geneesmiddel toegepast moest wordon. Onderwijzen steeds en overal onderwijzen. Dat bet middel probaat is mocht ik troostrijk ondervinden, en naar ieders ge tuigenis is, na een goed half jaar, mijn parochie oiet meer te herkennen. Wat ik nu ga vertelllen, betreft eigenlijk Higa- kit nlleon: ik schat de bewoners van dorp en ouderhoorige Ilaya's op 10.000 de grcote helft heeft een woning in de kom. Ik ben begonnen met op Zoo- en feestdagen twee missen te zetten. De vroegmis was niet noodig zei mijn voorgaDger er kwam toch geen volk in. Nu zijn er vaak vijf, zeshonderd menschen en 't zal uog wel toenemen. Alle Zon- en feestdagen een laDge preek, niet uit preek bundels overgenomen, maar aangepast aan de behoeften en bet begrips vermogen der toehoorders. Lang duurde het nier, of de uitloopers, allen mannen natuurlijk, bleven netjes binnen luisteren. Het zangkoor had ik gauw schoongeveegd van alle verlichte kletsma joors. Zoover kwam liet dat 6r in sommige gezinnen huistwist kwam. wie, van man of vrouw, de Hoogmis zou bijwonen, zoozeer was men er gesteld op de preek. Daar weet ik een middel tegen: nu mijn jongere Confraters het aankunnen en aan durven, wordt ook in de vroegmis gepreekt. De hemel weet nochthans, dat ik den groven borstel ongenadig gehanteerd heb in Holland was de kerk leeggeloopen. De menschen schijnen hier de waarheid te zoeken en lief te hebben men mag gerust het mes in de wond zetten, als de patient maar merkt en voelt dat het voor zijn welzijn is, en dat men hem oprecht lief heeft. Slot volgt. VENRAY, 18 Juni 1910. - Morgen Zondag zal de R^K. Volks hond met de onderafdeelingen ter bede vaart gaan naar de Genadekapel te Oostrura. 's Morgens om half 8 zal de processie van uit de Parochiekerk ver trekken. Zondag werd alhier een match ge houden tusschen Venray en Steijl. De uitslag was 21 voor Venray. Met ingang van 15 Juni, is benoemd tot onderwijzer aan de O. L. School te Bakel, de heer J. Wijnhoven alhier. Dinsdag stond voor de rechtbank te Roermond terecht C. H. M. oud 46 jaren landbouwer te Venray, wegens diefstal van heide. Eisch f2 of 2 dagen hechtenis. Er werd veroordeeld, B. H. huisvrouw W. V. te Venray tot f 15 of 15 dagen hechtenis, wegens mishandeling. OIRLO. Begunstigd door een heerlijk Juuizonnetje, vierde de. wielrijdersclub >-Ons Genoegen" alhier, jl. Zondag haar internationaal Wieierfeest met wedstrijden. Omstreeks 2 uur werd aan de voorzitters der verschillende vereenigingen in ons clublokaal, dat voor deze gelegenheid in feestgewaad prykte, den eerewijn aange boden, waarna de stoet in volgorde werd opgesteld. Voorafgegaan door de bezielende tonen der fanfare -Euterpedaarna onze wakkere voetbalclub Wilhelmina" in uniform, en de feestvierende vereeniging Ons Genoegen waarbij een paar lieve bruidjes, dragende de raedaillos en eerekruizen, gevolgd door nog 15 vereenigingen uit Limburg en Noordbrabant, waartusscbeD we hoorden de welluidende klanken der bekroonde Fanfare -Cecilia", trok men in vreugdevolle stem ming naar het ra^oi versierde feestterrein. Na aankomst aldaar werd onmiddellijk een begin gemaakt, met de verschillende wedstrijden, waarvan de uitslag is als volgt Eene prachtige zilveren eereraedaille en het kampioenschap voor Noord Liraburg behaalde F. Janssen te Tienray. Rennen voor nieuwelingen le pr. een fraai zilveren eerekruis Th. Sijbers Venray 2e pr. Maas, Geldrop, 3e pr. J. Rooimans Someren. Hooge hoed rijden le pr. F. Janssen Tienray, 2e pr. J, Gubbels Blerik, 3e pr. C. Conen Venlo. Aardappelrijden le pr. v. d. Vleuten Geldrop, ièe pr. Conen Venlo, 3e pr. M. v. d. Ven Woensel. Pijprijden le pr. Conen Venlo, 2e pr. Gubbels. Blerik. Kunstrijden le pr. een zilveren eere- kruis en het kampioonschap. F. d. Ven' Helmond met 83 punten; 2e pr. C. Conen Venlo met 69 punten; 3e pr. S. Pecasse Venlo met 53 puuten. I Match rijden dnor twee renners van naam. prijs zilveren roedaflUi en f 5 werd behaald door H. Kersten Wanssum. Verder werd een medaille toegekend aan de wielerclub -Trap'ust" uit Woensel, zijnde liet verstkomende gezelschap. Een medaille voor de vereeniging met het grootste aantal leden werd toegekend aan de wielerclub -St. Oda" te Venray. De wedstrijden werden door een talrijk publiek met belangstelling tot het einde toe gevolgd. Alles liep in de beste orde af, zoodat -Ons Genoegen" met voldoening op dit schoon en zeldzaam feest mag terugzien VENLO. In den avond van den 14en is op den Ka ld enkerker weg door de Rijksambtenaren Erlcens en Maguart alhier bekeuring ingesteld tegen J. A. alhier, wegens het frauduleus vervoeren van 20 pond melissuiker, in een harnas. Ged. Stalen in Liuiburg. Als lid van Ged. Staten van Limburg is gekozen de heer H. J. L. Merk el bach te Mechelen Wittem met 24 van de 44 uit gebrachte stemmen. De heeren Beckors en Arnoldts verkregen 17 en 3 stemmen. Doodelijke mishandeling. Dinsdag stond voor de rechtbank te Roermond terecht Jos. T. geboortig van Siebengewald, aangeklaagd van in den nacht van 5 Maart J. Linden te Crefeld met. een mes of scherp snijdend voorwerp door de ribben der linkerborstholte in het onderste deel van het hart te hebben ge stoken, waaraan Linden na eenige minuten overleed. Bekl. was naar Holland gevlucht en door majoor Wijnen van Venlo gearres teerd. Er werden een achttal getuigen ge hoord, meest Duitscüors, waaronder twee artsen, als deskundigen. Het getuigenver hoor maakte duidelijk, dat de daad ge schiedde in een gang van café Heinrichs, dat beiden even te voren verlieten. L. keerde terug, terwijl het mes nog diep in de borst stak door den kellner er uitgetrok keu waarna het slachtoffer neerzeeg op den grond en na eenige oogenblikken een lijk was, wat de aanleiding is geweest werd uit de verhooren niet duidelijk, daar de getuigen voorgaven hiervan niets te weten terwijl 't O, M. te kennen gaf datde caféhouder zich daarover niet wilde inlaten uit vrees voor de Duitsche politie. De in d> instructie afgelegde verklaring van eei niet verschenen getuige bevestigen, dat er in den gang ruzie is geweest, die in 't café goed hoorbaar was. Het orgaan van bet O. M. waargenomen door mr. Mathon «jualificeerde den dader als een verloopen sujet en gevaarlijken dief. Hoe wel overtuigd, dat hier een doodslag is gepleegd kan spr. uit de tuigenverklaring en de bekentenis van bekl. die zeide gestoken te hebben, na geschopt te zijn, slechts coucludeeren tot mishande» ling met doodelijken afloop, maar wil dan ook de hoogste straf eischen, nl. zes jaren gevangenisstraf De verdediger mr. Aquarius vroeg de clementie der rechtbank, daar hij in de oekentenis van bekl. een verzachtende omstandigheid ziet. Uitspraak 21 Juni. Landbouwtentoonstelling te Heerlen. Woensdag werd de Landbouwtentoon stelling van den kring Heerlen van den Limb. Landbouwbond door Z. Exc. den Commissaris der Koningin geopend. De expositie maakt ren zeer gunstigen indruk. Zij omvat de afdeelingen paarden, rundvee, (mededingen voor de heelc pro vincie) als varkens, schapen en geiten, landbouwmachinerieën, en pluimvee, ter- wijl nog enkele inzenders ter opluistering exposeeren. De meeste inzenders zijn Limburgers. In een overdekte tent exposeeren de zuivelbond het controlestation der botelmijn Maastricht de rijkscommissie voor veefok kerij, de centrale commissie voor veefok kerij, de commissie voor verbetering van varkens- en geitenras, het veeteeltconsu- lentschap. Ook dc afdeeling machinerieën omvat een mooie verzameling van werk tuigen betreffende den land- en den tuinbouw. ROERMOND. De hengst Bieofait de Masr.uy behaalde Zondag op de nationale tentooustelling van boerenpaarden in zijne afdeeling den eersten prys en daarenboven den karapioenprijs. die als de wereldprijs mag worden beschouwd. Deze hengst, uit België ingevoerd door de brov. Regelingscommissie tot bevordering der Paardenfokkerij in Limburg, was aangekocht door den beer Cuvelier te St. Odiliënberg voor ongeveer f 3000. Toen hij op de tentoonstelling alhier slechts den vierden prijs ontving, verkocht de beer Cuvelier zijn hengst naar Duitschland, aan den heer Meulenberg voor de som van 13.000 Mark. Deze verkocht hem voor 50.000 francs wederom naar België aan de gebr. Dumont, te Cbassart. Zondag werd er een bod opgedaan van 125.000 francs, j Het dekgeld is gesteld op 500 francs per merrie. HEERLEN. Zaterdag overleed te Heerlen aan de gevolgen eeoer mishan deling door den 18 jarigen mijnwerker Hintzen op hem te Schaesberg gepleegd de) mijnwerker Johan Joseph Kousten. Op 5 April 1910 werd Kousteo door lJintzen in le mijn te Schaesberg zoodanig met een mijnlamp tegen het hoofd geslagen dat bij bewusteloos neerzeeg. De justitie begaf zich Zaterdag daarheen. Moordaanslag. Op het perron van het station t" Vlodrop werd Vrijdag, op het oogenblik van het vertrek van den trein naar Roermond van 7.49, de 23 jarige Baeten. ie Roermond woonachtig, werkzaam aan de spoorlijn te Dalheim, door twee messteken ernstig in den rug gewond. De dader sprong in den trein, die onmiddellijk vertrok. B. werd in café Deckers gebracht, waar een der paters uit het college S. Ludwig der P.P. Franciscanen een voorloopi, verband legde. De stationschef telegrafeerde onderlus schen naar de Roermondsche politie, dat de dader met den trein ziu meekomen- JVIaréchausóes en ageuten hieldeo de pas sagiers uit den inmiddels aangekomen trein aan, doch de dader wist te ontsnappen. Na het door brigadier v. d. Brand ingestelde ouderzoek vj$t de verdenking op zekeren H. Sch.,22jaar, uit Roermond, werkzaam aan dezelfde lyn. Dr. Stijn8, van Roermond, bracht heel kundige hulp aau het station te Vlodrop» en verbond later den verwonde te zijnen huize, waarna hij naar de kliniek der P.P. Camilhanen werd overgebracht. Zijn toestand is ernstig. Nieuws uit de Buurt. BOXMEER. Donderdag werd ten raad- huize alhier aanbesteed het bouwen van een Veerhuis aan de Maas alhier. De volgende inschrijvingsbiljetten werden inge leverd P. Fleuren, Bergen. f5486. H. v. Kesel Nijmegen, f5390. G Tettero, - f5200. Cup, Wanroy, f 5150. A. Liehteveld, Gennep, f4989. J. van Oss, Sarabeek. f 4985. L, Wijnhoven Venray f 49C0. G. Verstralen, Boxmeer, f 4900 M. Veltlmizen. Maashees f 4700 P. Schoofs, Boxmeer, f 4136. BOXMEER. Ook hier, evenals in verschillende dorpen uit den omtrek, zullen proefboringen naar steenkolen gehouden wordon. Het boortoestel is geplaatst niet ver van de -Witte Brug" op den weg naar St. Antonis. DEURNE. Zondagmiddag daalde alhier eoD luchtballon neder op het land van Smits aan den Helmondschen weg. De bemanning bestond uit drie Duitsche officieren van het 39ste regiment infanterie to Dusel&oflf Zy waren aldaar om 9 uur in den morgen opgestegen en moesten, zooals zy verklaarden, wegens totale wind stilte in de hooge luchten, te Deurne nederdalen. Naar alle waarschijnlijkheid zal onze wielerclub -Deurnesche Doortrappers" voor 31 Juli a.s. groote Wielerfeesten organiseeren. Een prachtig terrein aan den Vlierdensche dijk zou reeds besproken zijn CUYK. Het hooigras is hier zeer goedkoop. Ongetwijfeld zullen de koopers een mooie winst maken, daar op vele plaatsen van ons land weinig gras is gewassen en het hooi dus wel goed van prijs zal blijven. Menig Gelderlander komt dan ook reeds in Brabant zijn voorraad koopen. Het weggeld houdt hem niet tegen daar ieder met een kar 15 maal, mits voorzien van eeu gratis afgegeven rijkaart, de provinciale wegen mag bezoeken. Lit de woningen gewei. Wij lezen in de Eindhovensche courant van Dinsdag. Naar wij vernemen is heden morgen een begin gemaakt met de uitzetting van een paar bewoners van de buizen op -Eindhoi ven Vooruit", in eigendom behoorend aan de heeren Philips. Zooals met weet zijn onlangs de bewo ners daarvan, die tot de uitgestotenen behooren per deurwaarders-exploit aange zegd die te verlaten. De bevoegde macht zette nu dezeo morgen de huisgezinnen van Van Schaik en Ver schuren op straat. De volgende dagen is de beurt weer aan anderen. Uitsluiting te Eindhoven. In de Dinsdagmiddag gehouden verga dering der uitgeslotenen werd verslag gedaan van het onderhoud dat v. Rijzewijk en v. Rijen met de firma Philips gehad hebben. In deze conferentie had de lirma de volgende toezeggingen gedaan Er zullen teruggenomen worden van de meisjes en jongens (als minimum cijfers) de eerste week 150, de tweede week 50 derde en vierde week eveneens 50. Verder zullen er 100 teruggenomen worden zoodra zulks goed mogelijk is, met dien verstande dat dit ongeveer gelijk geschied met de andersdenkenden. De terugneming dezer 100 zal verband houden met evemueel al of niet vervallen der afdeeling -formatie" en uitbreiding der pompen. De rest zynde ruim 100 worden niet teruggenumou, 00 pet. wagons onge schiktheid, circa 10 pet. wegens ziekelijk», heid, de rest wegens te veel propaganda maken in de fabriek. De terugneming ge schied door den directeur Staal, die in overleg met de afdeelmgschefs elke week zal kiezen het bonoodigde getal, met dien verstaode dat de beste krachten het eerst genomeo wordeD, en rekening zal gehouden worden met gezinnen, waarvan meerdere meisjes op de fabriek aanwezig zijn eu met kost winners. Van de mannen zou slecnts een klein aantal worden teruggenomen. Op eene desbetreffende vraag, werd dooi de firma verklaard dat niemand van het personeel verplicht wordt of zal worden, om de huizen der firma te betrekken, als mede dat ongegrond is, de bij velen heer» schende raeening, dat direct of indirect namens de firma eenigen invloed wordt uitgeoefend tot het betrekken van brood of winkelwaren van eene coöperatie der soci- liston. Wanneer door ondergeschikten hieromtrent misbruik zou worden gemaakt verzocht de firma dergelijke feiten ter barer kennis te brengen. De vergadering der uitgeslotenen keurde goed het voorstel van het leidiogscomiié en der besturen om over de drie volgende punten een nieuwe conferentie aan te vragen. lo Het verzoek om de laatste 100 plus de ruim 100 personen die niet zouden worden teruggenomen, terug te nemen binnen een bepaalden lijd, b.v. 3 maanden. 2o. Alle bestuursleden terug te nemen. 3o. Een grooter getal mannen terug te nemen en degenen, die niet direct worden teruggenomen, de voorkeur te geven wan neer later mannelyke arbeidskrachten noodig zijn, aan werk waarvoor zij eenigs- zins zouden geschikt zijn. Toer door Nederland Do Minister van Waterataat heeft even als vorig jaar. aan de ver. Arosterdamsche sportclub -Olympia" te Amsterdam ver gunning verleend tot het houden van den intornationalen Wegwedstrijd op rijwielen onder den naam -Toer door Nederland" De wedstrijd zal plaats vinden op Woens dag 6 Juli van Arasterdam naar Utrecht, Ede, Arnhem, Nijmegen, Venlo, Maastricht Donderdag 7 Juli van Maastricht naar Sittard, Nijmegen. Arnhem. Velp, I Bruraraen. Zutphen. Deventer, Zwolle, Assen, Groningen. Zaterdag 9 Juli van Groningen naar Assen. Elburg. Harderwijk Nijkerk, Utrecht naar Arasterdam. %oor een prikje. Te Eist is een boomgaard van 300 booraeo op de kersenverkooping verkocht voor f8. Of de kersen ook schaars zijn Niemaud herinnert zich een zoo schraal kersenjaar. Uitbreker gesnapt. Arie Boere, de bekende misdadiger, die verleden jaar uit de gevangenis te 's Her togenbosch is uitgebroken, is Dinsdagmid dag in een perceel Weteringsdwarsstraat 27 te Amsterdam gearresteerd. Den 15en Augustus van het vorige jaar ontsnapte hij uit de strafgevangenis te 's Hertogenbosch. Vermoed werd dat een paar kennissen van B. geholpen hadden, door een touw bij wijze van lasso, over een der ijzeren pinnen te slaan, den hoogen muur te be klimmen, toen af te dalen, met een looper de deur van het binnenplaatsje te openen eD kalmweg de sleutels gaan halen van de cachotten. Toen de bewakers 's ochtens om half vijf de ronde deed, zag hjj een aantal deuren open staan en miste bij nader onderzoek den sleutel der cachotten. Na de ontvluchting was van den vluch teling geen spoor meer te ontdekken en eerst Dinsdag is het de politie mogen gelukkende hand op hem te leggen. Ernstige ontploffing. Maandagavond omstreeks half acht had een hevige ontploffing plaats in de fabriek der naamlooze vennootschap „Electro zuur- en waterstoiïabriek gelegen in den Zeeburgerpolder no. 2, nabij het Merwede kanaal, tegenover de Oranjesluizen, tus schen het spoorwegbassin en het loozings- kanaal. De slag was zoo hevig, dat op zeer verren afstand, o. a. tot aan den overkant van 't IJ, de menschen er door werden opgeschrikt. In de fabriek waren vier mannen van de te zes uur opgekomen nachtploeg aan 't werk onder toezicht van den 56-jarigen baas machinist Zaadveld, namelijk de 4b-jarige stoker Van Noort. de 33-jarige machinist H. Wilfeert en nog een arbeider. Bezig zijnde het gas te bereiden, is, door tot nu onbekende oor zaak, de ketel gesprongen met het noodlottig «•evolg, dat de 56-jarige Zaadveld. gehuwd en vader van groote kinderen, op slag gedood en de beide andere arbeiders zeer ernstig werden verwond. Moord uit jalousie. Zondag morgen heeft de landbouwers- knecht van den heer Nijsingh te do Stapel gera. de Wijk de dienstbode meteen mes doodgestoken. De aanleiding was. dat de dienstbode, die eerst verkeering had met den knecht, met een anderen jongen is uit geweest. De dader trachtte zich eerst te ver drinken, doch vluchtte later in een bosch waar hij door de politie in hechtenis is genomen. Portiuucula aflaat. De laatst aangekomen Observature Romano bevat, naar aanleiding van het zevenhonderdjarige bestaan van do Orde der Minderbroeders, een „Motu proprio de mdulgentia Portiunculae"'. Daarin wordt bepaald dat in dit Jubeljaar de Portiuncula- aflaat gemakkelijker kan verdiend worden dan in andere jaren. De voorwaarden, waaronder de Portiuncula-aflaat te winnen is, blijven wel is waar dezelfde, maar de 1 aus geeft aan de biscboppen de volmacht, om in hunne respectieve diocesen in elke plaats een of meer kerken aan te wijzen, waarin dit jaar alleen deze aiiaat kan verdiend worden, zoodat wij in dit opzicht gelijk gesteld worden met de reeds gepreviligiëerde kerken. Dit tijdelijk previlegie wordt door den Paus zelf uitgesrekt tot de religeuzen deze kunnen den aflaat verdienen in hun eigen Kerk of Kapel, mits het H. Sacra ment daarin bewaard worde. Ten slotte verkrijgen de Bischoppen de macht, om in plaats van 2 Augustus den daarop vol genden Zondag aan te wijzen als den dag. waarop door in de wereld of in bet klooster levende personen de Portiuncula-aflaat kan verdiend worden. Ue II. vader drukt hierbij den wensch mb dat m tie kerken en kapellen resp. op I .Augustus of den daaropvolgenden Zondaa bijzondere gebeden zullen gestort worden i 2ra^L'n aus' bedienaren van den godsdienst en de geheele Kerk en spreekt ïanVderia?FenpUit'-dat' "a de inroeping van den H. branciscus van Assisie en bidden van de Litanie van alle Heiligen aan hgt slot de zegen met het Allerheiligste zal gegeven worden. s Een leuke dief. Nadat Maandag zich iemand bij den kapper Govers had laten scheren, bracht hÜ het gesprek op oen daar staande Bets, eigendom van den kapper, die zijn karretje zeer roemde. De geschorene wilde wel eene probeeren of het werkelijk zoo'n goede flets was en kreeg daarvoor toestemming; de banden werden opgepompt eo mynheer vertrok Tot beden duurt de proef nog voort. Onteer. Behalve in ons land heeft het onweder ook ontzettend gewoed in een gedeelte van België en Duitschland. De schade is in Rijn-Pruisen enorm groot, en overal ontstonden overstroomingeo. In een aantal weverijen te Muocheu Gladback zijn de rioolbuizen gesprongen tengevolge waarvan de magazijnen onder water kwamen te staan eu de geweven goederen bedierven. Het tramverkeer met Reydt stond tot 's avonds acht uur stil daar de tramweg op een punt waar by den straatweg kruiste, ettelijke meiers onder water stond. Kr moesten op verschillende plaatsen noodbruggen geslagen worden. Ook het tramverkeer met Hardterbroich was geheel gestremd. Men zal wel lien dagen noodig hebben om de schade die door het verzakken van de rioleering ont- staan is te herstellen. Van verschillende tramrijtuigen heeft de bliksem de toestellen voor het overbrengen van den stroom stuk geslagen. Te Jüclien in de buurt van Muchen Glad- bach stoüden da jtraten ook blank De brandweer moest vele menschen uit hunne huizen wegdragen. Een trein uit Keulen nad een half uur noodig om door het water te komen. Op de velden zijn de groenten uit de akkers gespoeld. Oberainmergau onder water. .Mun.c.h0D wordt gemeld, dat in de Beiersche Alpen een wolkbreuk heeft dkM MhaJt waardoor ds Al»a>er i„ korten tijd 1 M. steeg en een deel van het dorp Oberammergau overstroomd werd. De buizen in bet stationskwartier moesten door de brandweer worden ontruimd, om kindoren en vrouwen te redden. In bet plaatsje Oraswang staat het water op de tweede verdieping. De Leioe is sterk gewassen en dreigt het tooneel van de passiespelen. Oberammergau is noch met den spoorweg noch langs den straat, weg te bereiken. De vreemdelingen in het plaatsje kunuen voorloopig niet vertrekken. Ook in Oarmiscb en Mittenwald beeft het onweer groote vorwoeslingen aange richt. In Garniscli staat het station onder water, het abatoir is overstroomd, de electrische centrale bedreigd Io Mittenwald steeg het'water tot de tweede verdieping van den molen. Volgens niededeelmg van het meteolo- gisch centraalstation zijn nog meer ernstige regens te verwachten, wat voor Zuid Beieren groot gevaar zou opleveren. Kamerplanten. Een goed middel om de kamerplanten gezond te houden is het volgende. Om de week of zes worden z, een tobbe gezet en giet er een liter vol lauwwarm water over been. Alle luis en ander onge dierte, spoelt er af en ze zijn „a het bad zoo tnsch als men maar wenschen kan. Zulk een behandeling geeft veel meer dan allerlei kunstmiddeltjes. Schildluis op kamerplanten verdrijft men door ze onder te dompelen in een afkooksel rail tabak. Men kan de planten er gerust eenigen tyd het onderste boven in laten 1 staao do kimt mag er niet inkomen W"r lnet w.„r

Peel en Maas | 1910 | | pagina 2