Rijtuig, f Aanbesteding aaoaaatfaae) R. K. Volksbond, Maandel. Vergadering De Algem. Vergadering Waarschuwing. een zilveren Rozenkrans Landbouwloten W. van den Munckhof. Slagerij Kemps-Poels Aanbesteding Heerenrijwiel. Kost en inwoning Een net Bovenhuis Let ivel f GRATIS. Adverteert in dit blad. Ingezonden. (i. Wismans-vaii Meijel. Venraysche Arbeidsbeurs en Informatiebureau. Boter- en Eiermarkten. Burgerlijke Stand. Kerkelijke Diensten ic Venray. ADVEHTENTIEN. Zondag 29 Mei, Landbouwongevallen- en Ziekteverzekering „CAPRA" Zondag 29 Mei VERLOREN Woerdensche Schenken worst 30 ct. Preskop 40 ct. p. pond TE KOOP Korte Kar TE KOOP: Te koop beste Aardappelen, prima Staakboonen, gevraagd, te huur aangeboden. Notaris Esser tc Horst, Notaris Esser te Horst, Notaris Esser te Horst dan reeds betaald zyo, terwijl wij volktel- Hij sprak het zevende kruiswoord.Het wijk C no 40 kadastraal bekend Iers bier in deze Twontsche gemeente nog jf volbrachtVader in Uwe handen beveel sectie C no 2636 i.nui>„n ik mnn geest! Daar bij deze woorden het niet eens weten, hoeveel we zullen hebben J. hootd zwaar op de borst moet vallen, te wachten. Van een beambte onzer ge raeeute secretarie hoorde ik zoo terloops, dat we op 3 ceüt per geteld pers» mi ra rekenen, terwijl ik van andere zyiie vernam dat de regeering 4i/z cent per geteld por soon uitkeert. Zou het nu de bedoeling der regeering wezen dat de onkosten, welke een gemeen tebestuur beeft te makeD, van deze gelden afgenomen zullen worden? 't Zou dan kun» nen gebeuren, dat er voor de tellers een bedroefd beetje overbleef. Vóór de telling was my (niet officieel; meegedeeld, dat we op ongeveer 4of4i/2ct. koDden rekenen en daar ik meende, dat het geld hier in eenige dagen verdiend, ook spoedig uitge keerd zou worden, nam ik de benoeming aan. Als ik echter geweten had, dat deze uitbetaling zoo lang op zich liet wachten, en dat ons het bedrag, door de regeering vastgesteld, niet uitbetaald moest worden, dan had ik feestelyk voor de eer bedankt. Kan uwe redactie of misschien volkstel Iers mij inlichten, öf en in welke bedragen reeds betalingen plaats vonden Kwaad wear In het Rijnland. Zaterdagavond is het. in de Duitsche Ryostreek boos weer geweest, boozer dan men zich herinnert daar ooit gehad te heb ben. Nu pas zijn de berichten over de rarnp volledig. Tijdens een hevig onweer zijn goweldige raassa's hagel neergekomen. De bouwaarde van de akkers is op vele plaatsen letterlijk van de bergen afgehageld In sommige akkers had de hagel putten van een M. diep geslagen. Steengruis viel in de beken en is over weiden, velden, land en straatwegen uitgespreid, soms een M. hoog. Voor het station van Rudesheim ligt een aarden wal, die den toegang tot het station afsluit. Lager gelegen gedeelten van Rudesheim de viaduct en de landingsteiger stonden onder water, zoodat het verkeer daar 's avonds gestaakt moest worden. In de wijnbergen langs den Rijn is de schade zoo groot dat de hoop op een goeden oogst van het -kometenjaar" zeer verflauwd is. De jonge aanplant is op verschillende plaatsen van de bergen afge spoeld en de jonge loten in de wijnbergeD hebben zwaar geleden. Passiespelen Oberamtnerg;au. Over de Kruisigingsscène schrijft Georg Queri in zijn boek „De Christus-Lang" het volgende „Dan komt het groote moment van den dag: de Kruisiging. De gebeurtenis neemt een half uur in beslag. Voor den ver tolker zijn de voorbereidingen het meest spannend en pijnlijk. Wc... "Jjür het lichaam op het kruis gelegd wordt, moet het hoofd zooveel mogelijk rechtop blijven opdat de speler niet al te veel hinder krijgt van de doornenkroon. Die paar minuten koster, dus een gymnastische overspanning der nekspieren en het op richten van het kruis is haast een bevrij ding. Interessant is de manier der bevestiging aan het kruis. Een tricot verbergt het uit sterke banden bestaande corset, dat om de lendenen is gesnoerd en onder dë schouders een ring heeft, die aan de dwarsbalk van het kruis wordt vastge haakt. De voeten rusten op een voor het publiek onzichtbaar ijzeren uitsteeksel en de beide polsen zijn omwonden van vleeschkleurige doeken, die ook aan de dwarsbalken zijn bevestigd. Het vreeselijke moment, dat de Christus aan het kruis genageld wordt, geschiedt onder het diepste stilzwijgen. De hamer slagen dreunen neer en het publiek ziet met ontzetting de nagels door handen en voeten drijven. Natuurlijk zijn de spijkers z.g. goochel- spijkers en zijn sikkelvormig gekromd- En terwijl zij tusschen vingers en teenen indringen, worden de bloedsporen op het vleesch geschilderd. Het kruis wordt opgericht. Ongemerkt wordt het aan den grond geschroefd. Twintig minuten moet de Christus-ver tolker zoo hangen. Ondanks de vele tege moetkomingen staat het lichaam nog een ontzettende foltering uit. Het bovenlijf zakt allengs en door de gespannen spieren der armen stroomt het bloed steeds trager en trager en trager, tot totale gevoelloosheid intreedt. Niet steeds verloopt de kruisigingsscène zonder stoornissen en Anton Lang heeft meer dan eens de pijnlijkste situaties doorgemaakt. Bij te snel oprichten van het kruis kan de ring tusschen de schou ders losgaan en het voornaamste deel der houding is weg. En zoo gebeurde het ook eens, dat de verbindingen ontbraken, die braken, die het kruis aan de planken moeten bevestigen. Noodgedrongen behielp men zich met een ketting en Lang hing aan het kruis met het besef, ieder moment van een hoogte van 5 meters te kunnen vallen met bet zware kruis achter zich mach teloos en gebonden. Het onaangenaamste oogenblik heeft Lang echter beleefd, toen de strik van zijn linkerhand afviel. Om zijn houding te redden, en zijn hand ter plaatse te laten, waar zij met den linnen band aan de dwarsbalk was verbonden, sloeg hij zijn middelvinger om de pin. En toen: plotse ling liet de nagel los en viel uil het hout verhoogde dit dc inspanning van het gestrekt houden van den -linkerarm tot hel ping om elke seconde juist bijtijds de scene werd afgebroken. In plaats van 20 minuten had het er 15 geduurd het publiek had niets gemerkt cn miste alleen "den gang tot Pilalus''. De aflegging van het kruis maakt nog lang geen einde aan dc doorgestane moeielijkheden. De armen zijn totaal geslapen" en een snel herstelde bloeds omloop lean congesties of teminste onwil lekeurige lichaamsbewegingen veroorzaken Dan kunnen nog zon en regen, wind en zooals dit jaar sneeuw den Christus- vertolker een heelen knauw geven. Zonderling huwelijk. De deken der Romeinsche senatoren Fenali, heeft zich op den leeftijd van 94 jaar in het huwelijk begeven met een 84jarige dame. Honderd senatoren namen aan de eigenaardige plechtigheid deel. Als getuigen traden op een voormalig gezant van 93 jaar en een voormalig minister van justitie van 89 jaar. Buiten verantwoordelijkheid der Redactie Hoog Water. Door de bewoners van het westelijk deel van den Grooten Markt werd ge klaagd, dat bij ieder onweer hunne huizen en kelders door het overtollige water werden overstroomd. De oorzaak hiervan was het te geringe doorlaat-vermogen der buizen op den hoek onder den stoep van Tillemans. Het dagelijksch bestuur besloot dus het riool op den hoek der School straat te vernieuwen. Of de omwonenden nu al zeiden dat zulks niet kon baten, dat de schuld was de buizen in voornoemden stoep en men moest trachten het water gedeeltelijk al' tc leiden, om zoo die buizen te ontlasten, niets hielp. De Heeren deden hun zin met het gevolg, datde heele rommel geen cent waard blijkt. Bij het eerste onweer in 1910 was de toestand erger dan ooit te voren. Vanaf Van Beesel tot bij Zeegers cn vanaf Van Baar lot een eind in de Hoenderstraat was alles een water. Winkel, kelders kamers stonden blank. Het geheele v keer was gestremd. Men prate niet van hevige buien. Deze bui was minder hevig dan die op 24 Mei van het vorige jaar toen de straat ook blank stond. Waarom komen de Heeren Waterstaats- Ingenieurs eens geen kijkje nemen bij een onweer? Toen er eenigentijd geleden een hek geplaatst moest worden om eenige boompjes achter het groot Klooster toog het Dag. Bestuur vergezeld door de on misbare veldwachtersin optocht derwaarts. Maar daar was ook meer aan gelegen, dan aan een toestand, die eene geheele wijk tot overlast dient. Indien er ooit eene prijsvraag uitge schreven wordt voor Waterbouwkundige Werken, dan mogen de Heeren uit Venray vooral niet achterblijven. Maar alle gekheid ter zijde. Wat nu? Moet de toestand zoo blijven? 't Is pas Mei en voor het einde September kan er nog menig onweer komen, wat tengevolge heeft dat er even zoovele malen gevaar bestaat voor over strooming. Als men bedenkt dat die nauwe buizen moeten slikken 1. Het water van de Groote Straat, vanaf Jan van Meijel tot de Zwaan. 2. Het water van den Grooten Markt. 3. Het water der Schoolstraat, vanaf M. Claassens, van 2 zijden. 4. Het water der Hoenderstraat, vanaf Dr. Ellerbeck, van 2 zijden. 5. Het water van het Schoutenstraatj' 6. Het water der Eindstraat aan de zijde Van Beesel, dan kan men bedenken welke ontzaj gelijke hoeveelheid dat is. Men zal dus moeten trachten die buizen te ontlasten, want den stoep opbreken en ze door grootere vervangen is niet doen lijk. Op welke wijze men dal doet is on verschillig, mits men den toestand maar verbetere en spoedig ook. Maar late men dan^ deskundigen raad plegen en late geen Wethouder zich pro- moveeren tot Waterstaats-Ingenieur. Want van zoodanige bouwkundigen verlos ons Heer! is de wensch van X. Burgemeester en Wethouders van Venray, Brengen ter openbare kennis dat een aanvraag voor den verkoop van sterken drank in het klein voor gebruik ter plaatse van verkoop iDgevolge de artt. 2 en 14 der drankwet is ingekomen van Johannes Mathijs Vollenberg landbouwer wonende te VeDray Veltum voor een gedeelte van het perceel gelegen te Venray Veltum Wijk G no 10 kadastraal bekend Sectie D no 3269 dat binnen veertien dagen na de dagteekeoing dezer bekendmaking een ieder tegen het verleenen van deze vergun» ning schriftelijk bezwaren bij Burgermees ter en Wethouders kan inbrengen. Venray den 25 Mei 1910. De Burgemeester en Wethouders voorn. H. ESSER. De Secretaris. Stoot. Burgemeester en Wethouders van Venray, brengen ter openbare kennis dat de volgende aanvragen voor den ver» koop van sterken drnnk in het klein voor gebruik ter plaatse van verkoop ingevolge art. 2 der Drankwet zijn ingekomen van 1 Wilhelm Swaghoven, metselaar! 2 Wilhelmus Franciscus iïubertus Sanders, voerman wonende te Ven» ray voor een gedeelte van het perceel gejegen te VenrayOostrum wijk K no 59 kadastraal bekend sectie E, no 2379, dat binnen twee weken ua de dag» teekening dezer bekendmaking een ieder tegen het verleenen van deze vergunningen schriftelijk bezwaren bij Burgemeester en Wethouders kan inbrengen. Venray 25 Mei 1910- Burgemeester en Wethouders voornoemd, J H. ESSER. De Secretaris, STOOT. Tot or.ze diepe droefheid overleed 21 Mei onze dier bare Echtgenoole en Moedor, Mejuffrouw Dc diepbedroefde familie M. WISMANS—v. MEMEL en Kinderen. Burgemeester en Wethouders van Venray, Gelet op het bepaalde van art. 37 der Drankwet maken hekend ditdoor Josephus tlubertus Folbers schoenmaker wonende te Venray. Wijk D no 113 een verzoek is ingediend ter bekoming van een verlof voor den verkoop van alcoholhoudenden drank, anderen dan sterken drank, dat binnen veer tien dagen na de dagteekoning dezer bekendmaking een ieder tegen het verleenen van het gevraagde verlof schriftelijk bezwaren bij bun college kan inbrengen. Venray den 25 Mei 1910. De Burgemeester en Wethouders voorn. H. ESSER. De Secretaris. STOOT. Worden gevraagd 3 Boerendienstmeiden. 1 bekwame keukenmeid voor Venlo. 2 Bekwame timmerlieden voor Venlo. 1 Meubelmakersleerling. 2 meubelmakersknechts. 1 dienstmeid voor Venray kunnende melken, 1 Stalmeid voor Deutschlaml loon 300 mark. 2 Timmerlieden. 1 Schoenmakersknecht. 1 Smidsknecht voor Overloon. Bieden zich aan 2 kindermeisjes, 1 Boerendienstknecht niet voor buiten Venray, 1 meisje 14 jaar. 2 modisten. 1 Boekhouder. 1 dienstmeisje voor burgergezin. 1 Jongen 16 jaar voor boerenwerk. MAASTRICHT 24 Mei Gemijnd 39655K.G. boter. Hoogste prijs f 1.21 per K.G. Midden f 1.16 Laagste f 1-10 VENRAY. Aangifte van den 20 tot den 27 Mei. Geboorten. Mathijs Johannes Cornells Arts. Huwelijken. Peter Ewals oud 26 jaren landbouwer eu Johanna Strijbosch oud 25 jaren zonder beroep beiden te Venray. Sterfgevallen Maria Gertruda van Meijel, eoiitgenoote van Martinus Wismans oud 51 ja:en. Marinus van Aalst echtg. van Maria van der Heijden oud 49 jaren. Antonius Andreas Alphors Simons oud bijna 5 maanden. Hendrik Friesen weduw. vao Theodora ix oud 77 jaren. Parochiekerk. Maandag half 9 de uitvaart voor H. Friezen. Dinsdag om half 10 Huwelijksmis 2de kl. Woensdag half 9 Jaarg. voor de overleden (amilie LaurensseVerriet. Donderdag om 4 uur de Vespers met processie en Te Deum tot slot der octaaf. Vrijdag feestdag van het H, Hart van Jezus om 8 uur plechtige Hoogmis met eerherstel aan het H Sacrament. Dinsdag en Woensdag om 6 uur de leesmissen voor Pet. van Meijel. Donderdag en Zaterdag om 6 uur do leesmissen •oor de vrouw van Martin Wismans. Paterskerk. Zondag ieder half uur de H. Mis. Om 8 uur de Hoogmis, om 5 uur Lof en kroontje. Dinsdag om half 8 Hoogmis. Om 5 uur Lof. waaronder Te Deum tot sluiting der Meimaand. Vrijdag feest van het H. Hart van Jezus. Volle aflaat onder de gewone voorwaarden, loevoegelijk aan de zielen des vagevuurs, om half 8 Hoogmis, waarna acte van toewijding en litanie tereere van het H. Hart van Jezus. Om 5 uur Lof en H. Kruisweg. Om half 8 zal er geen H. Mis zijn voor de leden der 3e Orde wegens de werkzaamheden in de kerk. De opdracht zal a. s. Zondag in de ver gadering plaats vinden. Zaterdag om 7 uur en halt 8 de gewone uit- aartdiensten voor Mathijs Deriks als lid der Aartsbroederschap. Deze week iederen dag om 5 üur Lof. Krampachtig hield Lang zijn arm naar ,T - boven, tot de medewerkenden de situatie .wonende te Venray vooreen gedeelte beroerten. van het perceel gelegen te Venray, Wegens familieomstandig heden is mijn Cufé a. s. Dinsdagen Woensdag gesloten Miiniidojs, Vlei. 's namiddags 6 uur, zal in bet café G. GOSSEXS, Eindt worden voor rekening van den Weled. II er H. i TRYNES alhier. Het bouwen van een Woon- huis met Stalling. Bes'ek eo teekening liggen vanol' Don. j derdag 20 Mei a.s. ter inzage in bovengo. noemd café. I Inlichtingen geeft den Heer A. Martens ulbier. die wenschen mede te werken tot verbetering van den weg van den Nachtegaal naar Kraaienhut, worden beleefd verzocht Zondagmid™ dag om 6 uur te vergaderen bij L. POTTEN aan de Heide. Namens hel Bemeenlebesluio'. 8 namiddags om 4 uur in het gewoon lokaal. Trouwe opkomst verzoekt HET BESTUUR /-ij, die zich willen verzekeren bij, of inlichtingen verlangen omtrent de van den Limb. Landbouwbond kunnen zich aanmelden bij den Voorzitter TH MICHELS, den Secretaris M. JANSSEN of bij den heer G. WILLEMS, Overbrock. HET BESTUUR. van den Kleinen Landbouwbond zal plaats hebbeu op 's namiddags half zes in het Café van JEUKEN op 't Brukske. HET BESTUUR. Het is ten strengste verboden om op de zoogenaamde „Patersbleek" gras te snijden of platten te steken. in étui. D© eerlijke vinder kan op een goede belooning rekenen. Terug te bezorgen aan hot Bureau van dit Blad. 4 60 cent per stuk verkrijgbaar bij Ploofdprijzen I. van ruim Dertig koeien, ter waard 6009 gulden. 2. Een Utrcchtsch Wagentje, bespannen met twee Paarden. 3. Een Kaasbrik, bespannen met een Paard. Voorts paarden, 2 veulens, f» koeien, I0U schaptn. 4 rijtuigen, minstens rijwielen, diverse landbouwartikelcn. Totaal 1500 prijzen. Trekking 7 Sept. 1910 verkrijgbaar ook uitgesneden. Jean Verriet. t Maandag 30 .11 ei. 's namiddags 6 uur. zal in 't Café W. WIJNHOVEN aan de Langstraat, voor rekening van Guoren te Lull, worden Het bouwen van een Woon huis met Stalling. Bestek en teekening liggen ter inzage by W. Wijnhoven, alwaar verdere in lichtingen te bekomen zyn. wegens plaatsgebrek een zoo goed als nieuw en een Waar zegt de Uitgever. een goed onderhouden Waar zegt de Uitgever. 50 cent per vat en by JAC. ZEEGERS, Zandscbe Bleek. ad f 35's maands. Aanbiedingen aan den Uitgever van dit blad. Adres te bevragen bij den Uitgever van dit Blad. zal op Maandag 6 Juui 1910 nam. 4 uur tor herberge van de wed. Th. Beurskcns te Venray aan het Schoor op verzoek van dan heer F. Clerex publiek rerkoopen 50 hos eiken weidepalen, 50 nos. eiken knuppels, 25 nos snoeisel en 25 nus. spaauders, gelegen te Ven. ray aan het Overbroek op Bekkers™ plaats. zal op Maandag 6 Juni 1910 nam. 5 uur ter herberg'.- en up verzoek van Gerard Pijp rs te Venray in de Schoolstraat publiek verkoopen Een huis, waarin beklante i winkel, café en bakkerij, mctl groote remise en tuin. gunstig] gelegen te Venray in de School straat sectie C nö. 4563 groot 3 a. 15 c. TEN KANTORE van den zyn steeds groote en kleine tegen matige rente op «oliede i hypotheek verkrijgbaar. Die zich met ingang van i Juli a s op PEEL EN MAAS abon- neeren, ontvangen de nog voor dien datum verschijnende num- irs

Peel en Maas | 1910 | | pagina 3