Limburgsch Nieuws. Gemeenteraad te Ven ray- Algemeen Nieuws. OPENBARE VERCtAPERINO van den op Dipsdag 24 Mei 1910. des namiddags om 5 uur. Afwezig do heer J. Loenen. m I)e Voorzitter opent de vergadering met gebed, waarna de secretaris de notulen der twee laatste vergaderingen voorleest, welke, nu eeno opmerking van wethouder Aerts over de notulen der laatste ver» gadering worden goedgekeurd. Hierna wordt overgegaan tot de behan deling der agenda. Aanbieding rekening 1909 Algem. Burgerl. Armbestuur. De secretaris leest de uitgaven en in» komsten post voor post voor, en sluit met een bedrag van f 18621,81s aan inkomsten, en f 16845,2-1 aan uitgaven, zoodat er een batig saldo is van f 1776,57s Wordt goedgekeurd. 2. Ontsiag nemen als lid van den Gemeenteraad van den heer P. Camps. Do secretaris leest een schrijven voor, waarin den heer P. Camps zijn ontslag indiend als lid van den gemeenteraad. Dit wordt verleend. De Voorzitter zegt, dat binnen een half jaar een nieuw lid moet gekozen worden. Als stemopneraers worden benoemd de heeren P. J. Derks en G. Camps en als plaatsvervangers W. Wijnhoven en J. Loenen. 3. Opmaken eener aanbeveling ter benoeming van leden der Gezondheids» commissie. De aftredende leden zijn de heeren H. Sala, Ven ray en van der Weijdeo, Gennep. Deze worden wederom op de voordracht geplaatst, benevens de heeren fl. Trynes on H. Janssen. 4. Beraadslaging Vredepeel. De Voorzitter stelt voor f 75 beschik baar te stellen, om eventueel voorkomende geschillen over den Vredepeel uit den weg to kunnen luimen. Wordt goedgevonden. 5. Herziening verordening hondenbe» lasting. Het supplementaire kohier over 1909 bedraagt f21. Het kohier over 1910 bedraagt f 768. Eone wijziging is aangebracht in »de betaling geschiedt bij den ontvanger" moet zijn -bij den Gemeenteontvanger van Von ray". Mededeeliog ingekomen stukken. De verslagen der Ambachtsschool te Venlo en de Teekenschool alhier liggen ten Raadhmze ter inzage. Met 1 Juni a.s. wordt eervol ontslag verleend aan den heer H. Jacobs, klerk ter secretarie. Voor de geitententoonstelling ie Swalmen wordt een verguld zilveren medaille ge» vraagd ter waarde vau f 10. Wordt toegestaan. -- -/;A Aan de Fanfare -Euterpe" wordt t 40 toegekend, voor het aanbieden van don eerewijn aan de besturen der verschillende gezelschappen bij het te houden Festival. De Voorzitter vraagt hoeveel vergoeding men zal geven aan den kweekeling, die in de school te Oirlo 5 maanden dienst heeft gedaan. De heer Geurts ia voor f 20, de overige leden allen voor f 15 per maand. Van Marcellis aan het Brukske is een adres ingekomen, waarin hij klaagt over de waterleiding van het St. Servatius» gesticht, die zijn grond onder water zet. De Voorzitter deelt mede, dat hij begin Januari een veldwachter naar de Broeders heeft gesiuurd, met de opdracht veran dering te brengen in de waterleiding langs den grintweg, daar het een groote stink» boel was. Hierop werd geantwoord dat de gracht bij den heer M. Poels ook wel stonk. In Februari werd per brief verzocht verandering aan te brengen, en dat de gemeente geen vergunning had gegeven om vuil stinkend water door die gracht te laten loopen. Hierop werd niet genot» woord-, In Maart werd nogmaals aan dit schrijven herinnerd, wederom zonder aut» woord te ontvangen. De heer Fonck zegt dat hierover veel is geklaagd en dat de toestand zoo niet kan blijven. Het Dag. Bestuur zal deze zaak nader onderzoeken. De heer Geurts vraagt hoe lang het contract van goederenvervoer per tram met van Gend en Loos is aangegaan. De Voorzitter zegt dat dit voor 5 jaar- is aangegaan, ducb elk jaar kan gewijzigd worden. Het Dag. Bestuur vind geen reden om meer te vragen. Voor den besteller van Van Gend en L wel een abonnement- kaart aangevraagd. De heer Geurts vraagt waarom de biljet ten van den Hooldelijkeu Omslag nog niet zijn rondgebracht. De Voorzitter zal bij den ontvanger op spoed aandringen. De beer Slits vraagt of met de ont ginning in de Peel nog geen begin is gemaakt. t De Voorzitter heeft hier niets van ge» lioord. Na eene beele discussie over bet z.g. -pikkenioren" op do wegeD werd de vergadering gesloten. - VENRAY, 28 Mei 1910. Op de Dinsdag alhier gehouden Provinciale Stierenkeuring waren aaoge» voerd 8 stieren. Goedgekeurd 7, terwij I stier werd afgekeurd. woensdag werd te Tienray de Rijkspfemiekeuring van springstieren ge houden. De premie's van f 40 werden behaald als volgt le Vaïkx, BoschhuizeuVenray. 2e Friezen, CastenmyVenray. 3e Voesten, HeideVenray, Mariakapel Oostrum. Zondagmiddag te 3 u. plechtig Lof. preek en processie om de Kapel. Bemerking: Als het. aantal deelneraenden aan de processie zoo groot is dat niet allen in de kapel kunnen, is slechts kort Lof, daarna processie mei het H. Sacrament naar Trans Cedron, alwaar in plaats van in de kerk door een Eerw. Pater een korte toespraak gehouden wordt. Vrijdag le Vrijdag v. d, maand te 7 uur Benedictiehoogmis mot toewijding aan het H. Hart. GRIENDTSVEEN. Zondagmorgen bleef zekere Janssen alhier, terwijl hij een viscbnet mede hielp uittrekken, dat men den vorigen dag wegens het onweer liet zitten, plotseling op de plaats dood. OTTERSUM. In woeste vaart kwam hier j.l. Zaterdag de heer J., door dat zijn fietsmante! tussch- neen der wielen geraakte zoodanig te vallen, dat hij geruimen tijd bewusteloos bleet liggen. Uit een groote wonde aan de knie stroomde het bloed. De ongelukkige moest dan ook zijn knie laten verbinden. Een waarschuwing voor anderen, om niet roekeloos hun mantel over het stuur der fiets te hangen. DietVrial op groote schaal. Voor eenige weken had de administra teur, gep. onderofficier Hoogewerf, be noemd adjudant te Hoorn, in Venlo het goederenmagazijn over te dragen aan den nieuwe titularis Bakker, Deze constateerde reeds na een vluchtig onderzoek, dat onderzolen niet aanwezig waren en meerdere tekorten vermoedende, wilde bij het maga zijn niet overnemen. Onmiddelijk kwam de zaak bij de stedelijke poli-'ie in onderzoek, die een huiszoeking deed bij zekeren K., schoen» maker in de Hoogstraat, welke tot diens arrestatie leidde. Inmiddels werd huiszoeking gedaan bij den raagazynknecht Van der Heijden waar eenige voorwerpen in beslag werden ge nomen, hetwelk ook zijn arrestatie ten gevolge had. V. d. H, en K. werden op het politiebu reau aan een scherp verhoor onderworpen; v. d. H. bekende dat door Hoogewerf verscheideo6 goederen verduisterd waren hij had het zaakje van dezen afgekeken on had toen ook zijn slag geslagen. Hij noem de verschillende personen, aan wie hij goederen verkocht had en de wijze waarop btf te" Werk Was gegaan. Hoogewerf is hierop telegrafisch door de militaire over heid te Hoorn in arrest gesteld. K. bekende na een halstarrige ontkenning Na drie, vier onderzoekingen werden de door hem gekochte goederen in verschil» lende woningen in de Jodenstraat terug., gevonden. Bij verscbilllende andere personen, meest militairen, werd een onderzoek ingesteld en goederen in beslag genomen. Andere personen werden op het politiebureau met v. d Heijden geconfronteerd en tot beken tenis gebracht. Donderdag werd in de cavaleriekazerne algemeen appel gehouden en werden door v. d. Heijden de militairen aangewezen die^van hem gekocht hadden met gevolg dat eenigen in arrest werden gesteld. De goederonmagazijnon zijn leeg ge plunderd tot een bedrag dat ver over de duizenden loopt. Het politiebureau heeft op het oogenbli^ meer van een goederenmagazyn weg dan vaD een bureau, Hoog op liggen gestapeld: rijlaarzen, onderzolen, hemden onderbroe ken, kolbakken, rybroeken, atilla's, onder- kleeding schoenen, een gekeele winkel dus. Het onderzoek is nog in vollen gang, hetgeen wij niet vooruit willen loopen. Alleen mag hier wel eens geconstateerd worden hoe met een zekere lichtvaardigheid al is het het misschien ter goeder trouw gekocht is. Zeker er zijn menscben ingevlogen. Komt men bij menschen met het praatje, dat de adjudant overcompleet aan goederen beeft, dat de heraden en broeken voor een prikje te krijgen zijn dan kunnen wij best begry» pendater liefhebbers genoeg zijn Hoogewerf en v. d. Heijden hebben zich een groote verantwoordelijkheid op den hals gehaald. Het zaakje is nog niet uit wij zulleD eerstdaags nog wat meer hebben mede te deelen. Van der Heijden is zwaar geboeid naar Roermond gebracht. liet jongste onucder. In Blerik heeft, de bliksem Zaterdag avond een slachtoffer geëischt in den persoon van J. Holtackers, H. keerde met zijn metg9zol van Boekend naar huis, toen hij door het hemelvuur doodelyk getroffen de andere kwam weer bij kennis. Te Meerlo sloeg de bliksem in de wouing van de Wed. Lichtevold. Gelukkig werd alleen een glasraam stukgeslagen eu kwamen vorder geen ongelukken voor. Te Blitterswijk werd het achtorgobouw van de boerderij van Van Bijncn door het hemelvuur gegrepen. Een gedeelte van den achterbouw brandde af, terwijl het overige door spoedige hulp gespaard bleef. Te Belfeld sloeg de bliksem in de woning van de wed. Heggers. Hier werden alleen een glasraam en een gedeelte van het dak beschadigd en een kip op slag gedood. Te Ottereura sloeg de bliksem door het dak van H. en doodde een kip. In de weide werden drie runderen van d* wed. W. getroffen met het gevolg dat een koe dood bleef. By den molenaar L word een boom aan splinters geslagen. Nergens echter werd brand veroorzaakt Te Maaabree werd Zaterdag namiddag door den bliksem getroffen de woning van den beer H. Peetera het j.aard en drie varkens kwamen in de vloramen om en het huis brandde tot den grond toe af. Verze kering dekt do schade. Ter «narscliuu ing. Een Maastrichts ingezetene, den lieer M„ bouwkundig opzichter, is. aldus de »L. K.' de vorige week een hoogst onaangenaam geval overkomen, dat ook anderen ter leering kan strekken. Voor geruimen tjjd ontving de heer M. bezoek van den vertegenwoordiger eener Amalerdamsciie firma, die hem eon agent schap in een slofweringsmiddel (tot liet s.ofvry maken van vloeren in gebouwen) kwam aanbieden. Na eenig over en weer praten, werd besloten, dat do heer M. eene hoeveelheid van bet middel zou ontvangen, naar hij meende, in commissie. Hij teekende een hem voorgelegd biljet, en na het vertrek van zyn bezoeker bleek hem uit een nagelaten afschrift, dat hy voor reaening had gekocht. Reclame, weigering en terugzending van de waar baatten niets de flrma eisebte betaling en liet ten slotte de iieer M., die weigerachtig bieef zich naar hare vordering te schikken, in de gijzeling zetten. Het einde is geweest, dat de vordering wel moest betaald worden, nadat M. 28 uren 111 de gijzeling had doorgebracht. De rekening, die ruim fl 45 voor de tegen M. s zin geleverde waar bedroeg, was met de bijgekomen kosten opgeloopen tot ruim (200. Dhr. M. verzekert ons, dat ook andere personen hier en elders in Zuid-Lirnburg ervaringen met bedoelde lirma hebben opgedaan, waardoor ze betalen moesten voor hetgeen zy niet bedoelden gekocht te hebben, We maken van bet bovenstaande gewag, ter waarsij." wing dat men steeds zeer voorzichtig'moet zyu met het stellen van zijne naamieekening en niets onderteekenen alvorens men zich nauwkeurig hebbe vergewist van de verplichtingen, die men aldus schriftelijk op zich neemt. Persdeliet. Sinds de thans uit Maastricht verdwe nen van Vorst zijn goddeloos geschrijf in deD -Voorvechter" was begonnen, geven de Katholieken aldaar een blaadje uit, toi titel dragend den naam -Bessem" en voor namelijk zich tot taak stellend het anti clericalisme te bestrijden. Onder het hoofdje -Volksverdierlijking" kwam in een der nummers van Augustus 1909 in ge- genoerad partijblaadje een artikeltje voor waarin de schrijver o. m. beweerde dat alle fatsoenlijke menschen van welke partij of welke gezindte ook, den rug toedraaien aan van Vorst, Besseras, Schuurmans, do Jonge. De leider der afd. Maastricht van de S. D. A. P. Jhr. de .Jonge achtte zich hier door beleedigd, en diende by de Justitie eeu klacht in tegen de Redactie van de -Bessem"; doch de schrijver van het arti keltje werd niet bekend gemaakt, weshalve de uitgever voor de Rechtbank werd ge» gedaagd. Woensdag sprak zy den uitgever vrij. De eisch was f25 boete. GELEEN. Vastenavond van dit jaar hadden eenige mijnwerkers uit de omgeving van Sittard het te kwaad gekregen met enkele jongelui van Geleen, waarbij den eersten een flink en welverdiend pak slaag zouden hebben gekregen. Toen moesten de mijnwerkers revanche hebben. 14 dagen later, Zondag den 20en Februari, ver zamelde zich het ploegje mijnwerners te Geleen, sprak elkaar moed in en bracht een druk Dezoek aan de herbergen. Menig een in Geleen hield zich het hart vast, bang als ze waren dat het niet goed zou afloopen. Tegen half elf 's avonds, toen de drank voldoende het hoofd bad verhit, zou het sameutreffen plaats hebben. De jongelui van Geleen, die gehoord hadden van de aanwezigheid der buiten de gemeente wonende mijnwerkers, hadden zich uit vrees bij bet naar huis gaan met stokken gewapend teü einde bij eventueelen over val niet zonder wapenen te zyn. Helaas zy hadden goed gezien. In het midden van het dorp werd een bewoner van Geleen plotseling door een der vechtersbazen, die het mes getrokken had, aangevallen. De aangevallene ver dedigde zich met zijn stok, en de mijnwer» kor poetste de plaat. Dit was nog maar een begin. In dezelfde straat oen paar honderd meters verder, had een vechtpartij plaats. Een persoon lag op don grond, twee personen lagen over hem gebogen. Bij het naderen 7an het volk namen deze twee de vlucht. De persoon bleef op den grond liggen het bleek zekere Damaseaux uit Geleen, een oppassend weikman te zijn. Uit ver schillende wonden vloeide het bloed. Met moeite sukkelde hij naar huis, vlak bij de plaats der aanranding gelegen. Na een paar uren was D. overleden. Een paar slagaders waren doorgesneden bloedver lies was de oorzaak van zyn dood. Totaal had D. 5 liepe messteken bekomen 2 wondei w.i en doodelyk. Door de rijkspolitie werden talrijke personen gearresteerd, doch tijdens het rechterlijk ondeizoek werden eenigo in vrijheid gesteld, terwijl twee mijnwerkers de 19 jarige P. en de 19 jarige C. naar de terechtstelling werden verwezen. Woensdag moesten zij zich voor de Rechtbank te Maastricht verantwoorden. Nadat een 17 tal getuigen, waaronder 2 ger.eesheeren deskundigen waren gehoord, eischte het O. M. hetwelk een breed op gezet en vernietigend requisitoir hield voor de beklaagden, tegen elk hunnor wegens zware mishandeling met. doodelijken alloop 5 jaren gevangenisstraf. De verdedigers van beklaagden pleiten resp. clementie en vrijspraak. Zij nog vermeld, dat de eerste beklaagde eene gedeeltelijke bekentenis had afgelegd, ter wijl de tweede alle medeplichtigheid aan de misdaad ontkende Domme politiehonden. Men schrijft uit Gennep. Dat moet in de -de Gelderlander", was het eerste woord, wat ik bij 't uitstappen van den trein hoorde. De leuke affair o is dan ook wel de moeite waard naverteld te worden. Zekere M., waarvoor de geblinddoekte dame in Brabanlsch Hertogstad nog steeds een barer salons ter beschikking houdt, schijnt op dit verblijf niet bijzonder ge steld te zijn, kan echter evenmin de plek vergelen waar eens zijn wieg op stond. Zoo r.u en dan maakt hij een snoepreisje naar zijne Heiraath dit was nu ook het geval. In een café een paar pierenverschrikker- tjes verorberende treden een tweetal marechaussees binnen, die gelukkig voor den man hem niet kennen. M., die een broertje dood had aan sabels en rinkelende sporen betaalt zijn gelag en zet koers naar de Oostermeet. Op de Niersburg kliükl hem het forsch bevel tegen van den gemeente-veldwachter -je bent mijn arrestant". M. schijnt voorloopig geen trek te hebben, rukt zich los en laat opnieuw zijn hakken zien. De veldwachter komt van den drafin galopen achtervolgt den delinquent. Tweede bedrijf er verschijnen twcT politiehonden op het tooneel Klaoske en Wimpie. De viervoeters doen hun plicht en leggen de hand, pat don den poot, op den voort vluchtige. Een vervaarlijk leelijk gezicht trekkende beduidt hij de twee speurders, dat zij aan het verkeerde adres zijn, de beestjes schijnen menschenverstand te bezitten, zij laten los, maken rechts omkeer en leggen beslag op den veldwachter die naar ons verzekert ^wordt, een brokje van het zitvlak op het tooneel van den strijd achter liet. De jacht werd gestaakt en M. komt zonder kleerscheuren over de meet. Nieutvs uit de Buurt. DEURNE. In de vergadering der R. K. Kiesveroening -Helmond", Afd. Pourne, werd Maandag met 73 (algemeene) stem men tot candidaat voor de Provinciale Staten gekozen Dr. P. J. H. Crobach. Noodlottige brand. BOEKEL. Maandag zou het zilveren jubilé van den Z.Eerw heer H. Verkuijlen, als pastoor van Boekei op zeer luisterrijke wijze gevierd worden. Doch helaas zou dit feest op jammerlijke wijze verstoord worden. Even nadat de feestredenaar, de Z.Eerw. heer Tiratners, pastoor van Lage-Mierde, den kansel bad verlaten; keerde hij daarop terug met de tijding, dat het pand van Theod. Van der Zanden, molenaar in brand stond. De brandweer die spoedig ter plaatse was, wist door haar krachtdadig optreden, het aangrenzende woonhuis te bewaren, de schuur echter brandde totaal af. Vijf personen kwamen onder een neervallenden muur terecht, viar kwamen er met lichte- wonden af, de vijfde een zekere H. Reij- broek, bekwam zulke ernstige verwondin gen, dat hem de laatste H.H. Sacramenten werden toegediend en men voor zijn leven vreest. Ook een paard en een muilezel, rijtuigen kar eu landbouwgereedschappen werden een prooi der vlammen. Onweer. Vrouw F. van Nistelrode, te Oir schot, werd Zaterdag door den bliksem getroffen en is aan de bekomen wonden overleden. Ook van Nistelrode zelf en diens dochter werd door het hemelvuur getroffen, waar» door laatstgenoemde een ernstige hoofd» wunde kreeg. De hoeve waarop de familie woonde, ging in vlammen op. Een klopjacht* Door een aantal landbouwers in de Heurne onder Dinxperlo werd Zaterdag eene ware klopjacht gehouden op drie personen, die bij enkele landbouwers binnendrongen en geld eischten en de kippenhokken inspecteerden. Een twintig tal landbouwers gingen hen achterna met hooivorken en dorschvlegels. De indringers werden zoo in het nauw gebracht, dat ze zich op Pruisisch gebied in veiligheid moesten brengen. De drank, die doodt. Men meldt uit Harderwijk. Een gepensionneerd militair te Harderwijk ging Zaterdagavond uit met een goeie vriend, die hem in het café Stumhels zooveel wilde laten drinken als hij op kon. Werkelijk werd aan den man ook zooveel geschonken, dat hij, geheel buiten kennis kwam en in door S. in de schuur werd nedcrgelegd, alwaar hij kort daarna stierf door zijn drankmisbruik. De politie kwam het geval spoedig ter oore. Denzelfden nacht te halfeen ure bracht zij per bran card het lijk naar het kerkhof. Dc Officier van Justitie kwam Maandag te Harderwijk om een onderzoek in te stellen. Moord* In verbanil met den moord op den fabrieksarbeider W. te Gronau zijn door do politie aldaar reeds een 15 tal personen in verhoor genomen, waaronder twee perso nen uit Lossersckeveld en zekere V. uit Enschede. Eerstgenoemden zijn na verhoor in hechtenis gehouden, terwijl V. zijn alibi kon bewijzen en weer op vrye voeten werd gesteld. De politiehonden hebben voor het aangeven van sporen geeo dienst kunnen doen, daar de plaats van den moord door te veel personen was bezocht. Verdronken. Nauwelijks ïs de zomertemperatuur in het land, of er komen berichten in over ongelukken bij het baden. Te Druten is de 22jarige Van M. arbeider op een steenfabriek aldaar, bij het baden in een baggergat verdronken. En te Zutphen is in de beek bij de Varkensweide het elfjarig zoontje van den arbeider S. bij het baden verdronken. Korte metten. Woensdag hebben de Pruisische com miezen bij Dinxperlo op een automobiel uit Mulheim, welke langs de Pruisische grenzen reed, geschoten, toen de chauf feur niet spoedig genoeg remde om te worden gevisiteerd. De automobiel raakte defect en bleek bij onderzoek eenige hammen en zakken haver te bevatten. Do ,yveuleiikoopman*'v Het gebeurde deze week in den omtrek van Goch. Een paardenkoopman kwam bij een boer in den stal, praatte met de landbouwers over „kelflces en fullekens" en gaf zich onder het gesprek uit voor veulenskoop man. In den omtrek van Goch zou hij veulens opkoopen. En daar hij in den stal van den vee fokker een pracht van een jong paardje zag staan, begon hij al dadelijk met den boer te onderhandelen. Na veel handslagen en afdingen werd men het over den prijs van 600 mark eens. De koopman was zoo „eerlijk", dat hij reeds vooruit wilde betalen, op voorwaar de dat de boer zijn verkocht beestje des anderendaags aan het naaste station zou brengen, waar meerdere veulens zouden gebracht worden. Den boer werd dan een biljet van 1000 mark ter hand gesteld, de verkooper hield 600 mark af cn gaf dus den veulens koopman er 400 terug. Met het terug ontvangen geld maakte de koopman zich uit de voeten. Den volgenden dag trok het Duitsche boertje met zijn veulen cr op uit, en toog naar het naaste station. Wie beschrijft zijn verbazing toen hij daar niemand vond. Hij zag geen veulenskoopman, cn geen andere veulens en stond daar met zijn paardje alleen te kijken. Ons boertje was er een van den ouden stempel, en wilde zoo maar niet die 600 mark in zijn bezit houden. Hij bleef wachten, een kwartier, een kwartier, een half uur, een heel uur en daar verscheen een kennis van den boer, wien hij alles mededeelde. Hij snapte er niks van, die lui gooien hun geld toch zoo maar niet in de goot. Doch zijn vriend meende er iets van te begrijpen en was heel achterdochtig. Hij vroeg zich af of dat 1000 markbiljet wel echt was, je hoorde tegenwoordig zooveel van oplichterij. Maar zij zouden raad inwinnen. Het tweetal toog met het veulen naar een bijkantoor der Rijksbank, waar vast gesteld werd, dat het biljet valsch was. Onze boer was dus voor 400 mark afgezet en had met zijn veulen een ver- geefschen tocht gemaakt. Wacht u voor „veulenskooplieden", die met valschc bedoelens den boer opgaan. De volliglelling. Hierover schrijft men in het Centrum het volgende Dat de regeering teruggave vraagt van de te veel gedeclareerde reiskosten door leden van examencommissies. Zouden dm

Peel en Maas | 1910 | | pagina 2