Limburgsch Nieuws. Algemeen Nieuws. groepen, die, geleld door hun vaandel drager zich her- en derwaarts verspreidden naar de verschillende vergaderlokalen. Het waren er een zevental. De Limburgschc R. K. Volksbond, de R. K. Onderwijzers bond de R. K. Landbouwbond, de Hanze het R. K. Secretariaat van Spoor- en Tramwegpersoneel, het Limburgsche Kruis- verbond en de Mariabond. Limb. R. K. Volksbond. Deze afdeeling vergaderde in het Pius- huis te kwart over 10 uur. De voorzitter, de heer A. Vliegen, opende de vergadering met den christelijken groet cn heette de aanwezigen welkom. Op 1-1 en 15 Aug. zal het 10-jarig bestaan van den Limb. Volksbond feestelijk her dacht worden. Nadat hel Vaandellied gezamenlijk was gezongen verkreeg het woord de heer P. A. Bosch uit Gulpen. Men wil het volk wijs maken, dat het Limb, volk aartsdom is aldus spreker. Het Limburgsche volk dorst niet alleen naar ontwikkeling, doch grijpt alle middelen aan om zich tot ontwikkeling te brengen, waar uit rle volkswelvaart moet voortvloeien. Dit jaar zal voornamelijk behandeld wordende gezondheidsleer. De gezond heid, de grootste schat, wordt vaak met onverschilligheid bewaakt en beschermd. En toch loeren zoovele vijanden om ons dien schat te ontnemen. Ieder moet er op uit zijn, dien schat niet te verliezen door ziekte. Wijs doet men te zorgen, dat de ziekten voorkomen worden. Op het platte land ontbreken nog de eerste beginselen van de kennis om de gezondheid te be vorderen. Spr. staaft zijne bewering met enkele eenvoudige grepen uit het volle leven ten bewijze, dat reinheid des lichaams wordt verwaarloosd. Overal zijn de vijanden te vinden, die de gezondheid des menschen trachten tc on dermijnen: in caff's in clubs en vergader zaal. Ondanks alle voorzorgmaatregelen kan de mensch ziek worden. Eenc onver standige behandeling van eene ziekte, kan vaak den dood ten gevolge hebben. De verpleging van zieken geschiedt vaak door menschen, die niet het minste verstand hebben van de verpleging, de raad des doctcrs wordt niet opgevolgd; zijne adviezen worden door de buurvrouwen met „klets praatjes" bestempeld, alles ten nadeele van den patient. Een aanbevelenswaardig middel om de genezing van veel ziekten te bespoedigen en het volk meer op de hoogte te brengen van de beginselen der gezondheidsleer, is de oprichting van afdeelingen van het Groene Kruis, welks doel door spreker in den breede wordt behandeld; hij gaf inlich tingen aangaande de oprichting eener onder- afdecling cn besprak de comtributies. Stampvol was de zaal, waar de heer J. Verboeten uit Echt zijn stellingen, betref fende de befaamde neutraliteitskwestic van het openbaar onderwijs behandelde. Eerst kwam een belangrijke verklaring van den waarn. voorzitter, die mededeelde, dat de president, de heer J. T. Crombach uit Gul pen, de vergadering niet kon leiden. De heer Crombach nl. vertegenwoordigde dien dag den bond te Bochum, waar een groote bijeenkomst werd gehouden om de grondslagen te leggen van een wereld ver bond van R. K. Onderwijzers. De vergadering van het Limburgsch Kruisverbond nemen we als type van het tweede hoofdpunt van deze Katholiekendag. Hier trad als spreker voor een geheel gevulde zaal op de heer Mr. Ch. Janssen de Limpens uit Wylre, die duidelijk in het licht stelde, welk een edel werk van naas teliefde in Limburg valt te verrichten door te ijveren voor verspreiding van hygiënische kennis in Limburg. Als middel om hiertoe te komen, dient het oprichten van R. K afdeelingen van het Groene Kruis. Een paar cijfers om het nut te doen uitkomen. Door bemiddeling' van bet Groene Kruis werden verspreid 50.000 brochures betreffende „eerste hulp bij ongelukken" 40.000 over: hoe voorkomt men besmetting 50.000 bevattende wen ken voor zuigelingenverpleging Van hoe onberekenbaar nut dit is, zal men inzien, als men even denkt aan de groote kindersterfte in Limburg. Doch het Groene Kruis doet meer. Het brengt ken nis en geeft de middelen aan ter verple ging ir. huis, een verpleging welke zoovele voordeelen biedt boven die in de zieken huizen. Hoeveel rustiger gevoelt zich de zieke niet, wanneer hij zich omringd weet door de liefderijke zorg van zijn huisgc- nooten, hoe groot is niet de zedelijke invloed welke van het familieleven uitgaat. Overal in Limburg moeten R. K. Groene Kruis-afdcelingcn worden opgericht, zoodat het ook mogelijk wordt verpleegsters tc krijgen, die de ziekenverpleging in het gezin op zich kunnen nemen of er door hun raadgevingen van groot voordeel kunnen zijn. Wanneer zich slechts een 100 leden aansluiten met minstens een contributie van f 0.50 's jaars dan kan een afdeeling worden opgericht, mits de gemeente dan nog eenige sub&iuic geeft. De prov. ver- eeniging stelt dan aanstonds f 200 <i f 800 beschikbaar voor vcrpU gingsartikelen. Er is dus steun noodig en doet goed te zien, dat de geestelijkheid met Mgr. Drehmanns aan het hoofd, in deze voorgaat. Geen twijfel dus zoo eindigt spr. onder luid applaus, of in Limburg zal overal het Groene Kruis zijn intrede doen Nadat prof. Köhlcr als geestelijk ad viseur aan de Gr. Kruisvcreeniging nog een hartelijk woord ter opwekking had gesproken en het belang in het licht had gesteld cencr R. K. ziekenverpleging, on derstreepte Jhr. mr. Ch. Ruijs de Bceren- brouck het gehoorde in een kernachtige rede. welke ongetwijfeld veel zal bijdragen tot spoedige verwezenlijking der uitge sproken stellingen. Omstreeks half drie. Een onafzienbare menschenmassa in Venlos straten, vol geestdrift bij het aanschouwen van die machtige indrukwekkende uiting van katholiek leven, waarvan de grootsche optocht van deelnemers aan den Katho liekendag getuigenis aflegt en welke zich van den Keulschcn weg over de markt naar de St. Martinuskerk bewoog. Eenig vooral was het schouwspel gezien van het bordes van het raadhuis, waarvoor in dichte drommen het volk geschaard stond. Op het stadhuis had dc plechtige ontvangst plaats van Z. D. H. Mgr. Dreh manns, die ontvangen werd door Venlo's burgemeester cn wethouders. Terwijl buiten in schier ontelbare groepen met even zoovele kleurige vaandels en banieren, de vcrecnigingcn en afgevaar digden onder de tonen der muziek defileerden, werd in de raadszaal door den burgemeester een hartelijk welkom toegeroepen aan Z. D. H. Sym pathieke woorden werden gesproken, woorden die getuigden van eerbied en hoogachting en dankbaarheid voor het grootsche, edele werk, dat de Katholieke Kerk hier wrocht, vóórhaar zorg voor het geestelijk en tijdelijk welzijn van Limburg- In hartelijke woorden dankte Roermonds Kerkvorst voor de sympathieke woorden van den burgemeester, die, zooals Z. D. H. opmerkte, gesproken waren namens dc gebcele gemeente. Met dankbaarheid was Z. D. H. vervuld bij het hooren van die van zoo groote erkentelijkheid getuigende woorden, namens het gemeentebestuur gesproken en Z. D. H. hoopte dat het werken van kerkelijk en wereldlijk gezag leiden zou tot geestelijken en stoffelijken vooruitgang van Limburg Na aanbieding van den eerewijn werd nog een oogenblik op het bordes vertoefd. Luide juiehsalvo's knalden, toen Mgr. Drehmanns zich daar aan de duizenden toeschouwers vertoonde cn met veel gevoel werden Z. D. H. eenige cantates toegezongen. Toen ter algemeene vergadering naar de kerk van den H. Martinus, waar zich ook Z. E. de Commissaris der Koningin bij de aanwezigen voegde. Weldra* was het ruime kerkgebouw met een compacte menschenmassa gevuld en met een luid, hartelijk applaus werd de binnenkomst van Mgr. den Bisschop be groet. Als spreker trad in de algemeene vegadering, die opgeluisterd werd door eenige keurig uitgevoerde zangnummers j van de zangvereeniging „Venlona" de Zeereerw. pater W. Cramer S.J. op. In een geestdriftige uit het hart gewelde rede stelde dc ecrw. spr. het groote belang in het licht der gesloten retraite- In 1906 hebben Ned. arbeiders voor het eerst de' zegeningen ccner retraite gesmaakt en in Juni 1906 werd besloten een eigen retrai te-huis le stichten, waartoe vooral heeft bij gedragen de afgevaardigde ter Tweede Kamer, de heer R. Rcgout. Zoozeer nam de geestdrift voor de retraite toe, dat tot dit jaar reeds 112 retraites hebben plaats gehad. Niet minder dan 0600 mannen hebben er al aan deel genomen, waaronder 3000 Limburgers. Het waren mannen uit alle standen en rangen, van kamerleden af tot eenvoudige arbeiders toe. Het goede voorbeeld door Limburg gegeven, heeft tot navolging opgewekt on zoo telt thans het overig deel van Nederland (Amersfoort cn Noordwijker- houfl reeds drie retraitehuizen. Van onschatbaar belang voor de leden is de gesloten retraite: waar het licht der waarheid dieper doordringt, waarin de stille afzondering Gods genade als oen zachte vruchtbare regen in de harten daalt. Zoo staat daar dan een nieuwe, herboren mensch, met een nieuw inzicht, steunend op Gods genade. Is de persoonlijke werking reeds groot, even groot minstens ook is de Sociale, Katholieke beteekenis der retraite. Limburg staat aan den vooravond eener bijzondere groote verandering. Over een 30, 40 jaren toch zal het van Jandbouw- provincie een centrum van industrie ge worden zijnLimburg zal een mijnbouw- provincic worden. Men mag niet zeggen dat die mijnbouw ontaardig en verwildering brengen moet. Onze Katholieke mijnwer kers zijn hier, om te loonen, dat dit niet zoo is (Applaus). Tal van factoren wer ken echter tot ontaardiging mede, zooals de vreemde elementen, de verandering van alle levensomstandigheden, de invloed van het socialisme enz. De Limburger echter verbergt onder een schijn van luchthartigheid een diep gods dienstig gemoed en wanneer niet zooals in België en Duitschland te laat wordt aangevangen om den stroom in goede richting te leiden, dan is geen gevaar te vrcczen. Doch dan moet er ook gezorgd worden voor organisatie en moet aange grepen worden dat krachtige middel in den strijd, dat we vinden in de gesloten retraite. Deze gevoegd bij een flinke organisatie en een krachtig Kruisverbond zullen Lim burg bewaren voor schande en ontaarding. Daarvoor is noodig energie, zelfsverloo- chening, inzicht en deze moeten we putten uit dc gesloten retraite. Een geestdriftige opwekking hiertoe was het slotwoord der warm toegejuichte rede. In een innig diep gevoeld woord bracht Mgr. Drehmanns vervolgens dank aan den eervv. spreker en hulde aan allen die Limburg zoo'n warm hart toedragen. Bij zonder wekte Mgr. nog op tot steun aan het Groene Kruis, de K. S. A. en de gesloten retraite, opdat dit alles moge voeren tot verheffing des volks, tot ver„ heffing bovenal van ons H. Geloof. Ten slotte schonk Mgr. allen aanwezigen zijn bisschoppelijken zegen. Tevens werd besloten dat de 13e Ka tholiekendag hel volgend jaar te Sittard zal gehouden worden En hiermede was de 12e Limburgsche Katholiekendag geëindigd, een dag, die, we durven het vertrouwen, niet weinig zal bijdragen tot stoffelijke en zedelijke verheffing van Limburg. VENRAY, 21 Mei 1910. Fier wapperde Dinsdag de nationale driekleur van het verenigingslokaal onzer Fanfare -St, Cecilia," benevens aan bijna alle woningen onzer ingezetenen. En met recht Immers, dubbel bekroond keerde liet kranige gezelschap Dinsdagavond huis waarts van het groot interuationaal Muziekconcours te Rotterdam gehouden, waar het den 2den prijs in de derdeafd. fanfarekorpsen behaalde, benevens den 2den prijs in den marschwedstrijd. Bravo, driedubbel bravo voor het kloeke gezelschap, dat den naam van ons Venray in den vreemde ook op muziek gebied met een zekeren roem en respect deed vernoemen. Geen wonder dus dat Dinsdagavond aan bet station zich een zestal vereenigingen opj-telden, waarbij zich honderden belang stellenden voegden, om Cecilia te verwel« komen. Bij aankomst werd het bekroonde gezel« schap door de besturen der verschillende vereenigingen hartelijk gefeliciteerd met het schitterend succes. Door den R.K. Volksbond werd een prachtige lauwerkrans aangeboden. Vervolgens trok men onder de opwekkende muziek van Cecilia naar Venray, alwaar de fanfare Euterpe zich bij hen voegde. Alsnu ging het in optocht, gevolgd door een ontelbare massa belang stellenden naar de woning van den Edel- Achtb. Heer Burgemeester Esser, aan wien door den Heer Broeder, Directeur van St. Cecilia, mededeeling werd gedaan van de bekroning te Rotterdam. Hierop nam de Ed.Achtb. heer Burge» meester hot woord, feleciteerdc het gezel schap en bracht hulde aan bestuur en leden in 't bijzonder echter aan den talentvollen Directeur, den heer Joh. Broeder uit Mook, aan wien het hoofdzakelijk te danken is, dat zooveel succes werd behaald. De heer Broeder bedankte nu de gezel schappen en het publiek voor de hulde aan Cecilia gebracht. De avond werd verder in het lokaal van bet gezelschap recht gezellig doorgebracht, terwijl muziek en zang werden afgewisseld door toasten op den bloei van Cecilia. Ook wy feliciteeren het gezelschap en den heer Broeder met bet behaalde succes en vertrouwen, dat dit voor hen eene aansporing moge zijn, om zich met nog des te meer ijver toe te leggen op de beoefening der edele muziekkunst. Concours voor Muziekkorpsen De muziekreporter van den Gelderlander schrijft. Een succes heeft onze streek weer te boeken op muziekaal gebied. Op het groote concours te Rotterdam was zij vertegen woordigd door de stafmuziek der Gelder» sche Weerbaarheid en het Fanfarecorps Cecilia te Venray, Het eerste onder leiding van kapelmeester v. d. Goor het tweede onder diree'ie van den heer Joh. Broeder te Mook. De stafmuziek behaalde een eersten prijs in de 3e afdeeling harmonie en een eersten prijs in den marscbenwedstrijd. Cecilia veroverde een 2en prijs in de 3e afd. fanfare en een 2en prijs in den marschenwedstrijdWaar korpsen als S. v. d. B. met 85 in prachtig uniform, Zaan»» dam met pl. m. 45 leden meedongen in den marschenwedstrijd, die allen in hooge afdeelingen thuis behooreo, is het voor deze beide gezelschappen een schitterend succes dat zeker waardeering zal vinden, dio zoo hoog noodig is om dergelijke korpsen te doen bloeien. Maandagmiddag had de feestelijke opening plaats van de nieuwe concert- en feestzaal in het geneeskundige gesticht voor vrouwelijke krankzinnigen »»St. Anna" alhier. In een kort openingswoord drukte do directeur, dr. Gooseens, den wensch uit, dat de zaal aan het goede doel zal mogen beantwoorden. Daarna gaf de bekende prestidigitateur, M. P. Okhuyzen van Rotterdam, voor de patiënten een goochelvoorstelling. Bijna alle patiënten waren daarbij tegenwoordig. Het gelukte den bekenden goochelaar. en dat is met het oog op den toestand der patiënten niet gemakkelijk de patiënten aangenaam bezig te houden. Vele geestelijken waren bij de opening aanwezig Binnenkort zal de heer Okhuyzen oog- raaals in -St. Anna" optreden. Door eenige jagers werd Donderdag aan den Bosschbuizen een vossenhol uitge graven, waarbij een 4tal jonge vossen werden gevangen. Dinsdag 24 Mei a.s. des voormiddags 10 uur zal op bet Heuseniusplein alhier de Provinciale keuring van springstieren plaats hebben. Dr. Poels. Men schrijft aan de Geld Den 7en Juni zal Dr. Poels, hoogleeraar te Washington, te New-York scheep gaan naar zijn vaderland. Naai' wij uit beste bron vernemen zal hem een candidatuur voor de Tweede Kamer, district Helmond, worden aangeboden. De Woensdag alhier gehouden veemarkt was weer bijzonder druk bezocht, terwijl de veeaanvoer voor den tijd van 't jaar belangrijk mocht keeteo. De handel was levendig, vooral in dragen de koeien en vet vee. Biggen waren er in overvloed op de markt, en werden veel verkocht, niette genstaande de prijzen kolossaal hoog waren men betaalde van 8 tot 13 gnlden per stuk. Zondag 29 Mei a. s. zal deonder- afdeeling »St. Bonifacius den R. K. Bond van Post- en Telegraafbeambten, in Ven ray een pi pagandadag houden, 's Morgeus om 0 uur zullen de leden in uniform gekleed eene H. Mis bijwonen in de Parochiekerk waaronder Generale Communie der leden. 's Middags na het Lof zal deze vereening een optocht door Venray houden, welke zal worden opgeluisterd door muziek dei- Fanfare -Euterpe". 's Namiddags om 5 uur zal in Hutel -de Zwaan" eene feestvergadering gehouden worden. Als spreker zal alsdan optreden de heer W. L. H. Hendriks uit Amsterdam thans te V'enlo, niet het onderwerp -Waarom moet eene katholieke organi satie naast de stoffelijke ook de geestelijke belangen behaitigeo. Deze feestvergadering is voor eenieder toegankelijk. Met de Pinksterdagen hield de R. K. Bond van Post en Telegraaf beambten »St. Petrus", waarvan ook te Venray een onderafdeeling is gevestigd, de groote jaarvergadering te Eindhoven. De afd, Venray werd hierbij vertegenwoordigd door den heer G. Kusters. Deze krachtig werkende vereeniging telt thans 28 afdee- liogen met 708 leden. Donderdagavond is door de mare chaussees uit Arasterdam in het St. Serva- tiusge8tichr, alhier binnengebracht, de laatste der 3 patiënten, die sinds Zondag 8 Mei, na den aanslag op een broeder en een verpleger steeds voortvluchtig is geweest,, OOSTRUM. Morgen, Zondag nam. komt de Wanssurasche processie, onder begeleiding der eigen, krachtige en bloeien de Fanfare ter bedevaart. Maandag de schcone Congregatie van Vierlingsbeek. Deze O.L.Vr. Congregatie arriveert met trein vaD 1,32 u en ver trekt te 4.44 u. Dinsdag komt bet St. Josephgesticht van Venray met zijne aan ontplooide vaandels en banieren rijke pro cessie. Het tegenwoordig meer gunstige weder brengt weer vele pelgrims naar de kapel. In den beginne van Mei was het slap. Maria Itapel Oostrum. Ons ingezetenen wordt bet meer en meer duidelijk, dat do aloude bedevaart sinds de laats'e tien jaren haren ouden luister gaat herwinnen. De belangstelling wordt telken jare grooter. Zelfs in deze onhebbelijke eerste Meidagen, toen weer en wind, regen en stof het kapelbezoek niet in de hand werkten, was de belangstelling groot, zoowel van mannen als vrouwen, ofschoon wegens het weer niet zoo groot als verleden jaar. Ook de beide Pinksterdagen was de kapel goed bezocht; in aanmerking ge nomen, dat Pinksterdag Maandag Katho liekendag in Venlo was. was de kapel zelfs zeer vol te noemen. Op Pinksteren zelf scheen de kapel te klein. Indrukwekkend was de groote processie. Niet alleen een groot aantal vrouwen namen er aan deel, doch achter het H. Sacrament, waarvoor een dertigtal luve bruidjes gingen, zag men een overgroote, onoverzienbare en bijna niet te tellen schare mannen. Dat was eerst een processie Dat was bidden Als er maar goed gebeden wordt, lukt de bedevaart altijd. Is omgekeerd de orde verstoord en wordt er weinig of niet gebeden zooals om de buitengewoon groote massa bij minder gunstig weer op 's Heer- hemelvaartsdag, dan lijdt alles er onder, gebed, devotie, tucht en bedevaart. Vriendelijk worden dan ook alle be zoekers van O. L. Vrouw van Oostruöa verzocht, om de orde mede te bewaren door geregeld aansluiten in processie en vooral om goed, luid en gelijk te bidden. De nieuwe gebeden die hier ingevoerd zijn, kunnen hierin geen hinder zyn, omdat de antwooideo in O. V. en W.G. dezelfde zijn gebleven. He nieuwe catechismus. Z. D. H. Mgr. J. H. Drehmanns, Bis schop van Roermond, heeft bepaald, dat de nieuwe Catechismus vanaf jl. Zondag zal moeten gebruikt worden voor en door allen, die nog niet tot hunne eeisie H. Communie zijn toegelaten. Voor de andere kinderen is het gebruik van den nieuwen catechismus wel niet vuorgesclneven maar toch ten sterkste aanbevolen. Io den herderlijken brief, waarbij de invoering van den nieuwen cateclvsmus bevolen wordt, zot Z. D.H. de hooge be- teekeni8 uiteen van het onderricht in den godsdienst en hoe de Kerk er steeds op uit was om reeds io hun prille jeugd de kinderen te onderrichten op de meest eenvoudige en doeltreffende wyze. De ledenvergadering v. d. KI. Land» bouwbond -Capra" kon wegens omstandig* heden op Zondag 22 Mei niet doorgaan, doch zal op der komende Zondagen plaats hebben (zie advertentie volgend no.) In den loop dezer week zal de contributie der leden geiod worden. Wie een Saanenlam bestellen wil, kan zich wenden tot een der bestuursleden van -Capra". De jacht op het waterwild in Limbu"g wordt 26 Juni geopend. Prins Hendrik naar Limburg. Prins Hendrik zal waarschynlijk in Augustus het congres van den Nederl. Zuivelbondte Maastricht bijwonen. GENNEP. Do Niersweiden schijnen nog gevaar voor het vee op te leveren, althans er gaat geen jaar voorbij, of een of meer runderen worden door miltveur aan getast dood in de weiden gevonden. Ook Dinsdag was zulks het geval met een rund. Verontreiniging van het water door de duitsche fabrieken, die de rivier als afvoer kanaal gebruiken, is oorzaak, dat bij overstrooraingen de weiden giftstoffen in zich opnemen, die allergevaarlijkst voor het tundvee zijn. ROERMOND. Door de marechaussee werd Zaterdag van A9ten naar hier ter beschikking der justitie overgebracht P*S. oud 53 jaren, secretaris der gemeente Asten en secretaris penningmeester van do Astenscbe brandwaarborgMij., verdacht van ten nadeele dier maatschappij 6 aan» deelen voor een gezaraenlyke waarde van f 2250 te hebben verduisterd. Hij werd vervolgens in de gevangenis opgesloten. HERTEN. Zondag werd J. Sprenger landbouwer te Merum Herten op de open» bare straat alhier een levensgevaarlijke steekwonde toegebracht in de borst. Als vermoedelyke dader werd door den brigadier Jonker te Roermond en de ge meentepolitie gearresteerd zekere J. M. oud 19 jaren, zonder beroep, wonende alhier. HELMOND. De arbeider J. de L., welke bij de firma H. van Thiel Co.. door het springen van een riemscbyf een pubbele beenbreuk bekwam, is aan de gevolgen overleden. Het ongeval heeft dus aan twee menschen het leven gekost. Muziekconcours ie Rotterdam- De uitslag van den met Pinksteren te Rotterdam gehouden Muziek wedstrijd was als volgt Derde afdeeling. Fanfarekorpsen le pr. Vriendschap en Eensgezindheid, te Den Haag; 2e pr. St. Cecilia te Venray; 3e pr. niet toegekend. Harmoniekorpsen: le pr. A. met medalje van H.M. de Koningin, Prins Hendrik der Nederlanden te Rotterdam; le pr. B, Gel» dersche Weerbaarheidsvereeniging te Nij megen. 2e pr. Rijkswerklieden-harraooie te Amsterdam; 2e pr. B, Muziek vereeni ging Handel en Scheepvaart te Rotterdam 3e pr. Harmonie Vlietlaan te Rotterdam. Tweede afdeeling. Fanfarekorpsen le pr. niet toegekend; 2e pr. Kunst en Vriendschap te Vugt; 3e pr. Na arbeid Kunst te Haarlem. Harmoniekorpsen: I<? pr. A; S. V. D. B. te Rotterdam; le pr, B Apollo te Zaandijk 2e pr. Harmonievereeniging Grave te Grave 3e pr. Paul Kruger te Zandvoort. Eerste afdeeling. Fanfarekorpsen: le pr. A, met medalje van H.M. de Koningin Moeder. Excelsior te Smallingerland; le pr. B, Unie te Araeide. fiarraoniekoipsen: le pr. Kunst aan 't Volk, te Enschede; 2 pr. A, Amsterdam» sche postharmonie, Amsterdam; 2e pr. B, Arbeidersrauziekvereeniging Excelsior te Rotterdam. Afdeeling van uitmuntendheid. Fanfarekorpsen 2e pr. Excelsior te Zaandam. Harmoniekorpsen: 2e pr. Volharding te Steenbergen. Het concours, dat den geheelen dag in beslag nam, werd des avonds te 7 uur met een marschwedstrijd besloten, waarbij de Fanfare St. Cecilia te Venray een 2e pr. behaalde. Dubbele moordaanslag;. Te Dinxperlo heeft Dinsdag de arbeider B, R. een dubbelen moordaanslag gepleegd. Eerst viel bij den bejaarden arbeider te K. met een dolk aan en bracht hem ernstige wonden aan het hoofd toe. Vervolgens werd de vrouw van den arbeider G. N. met een dolk zwaar gewond. Toen de politie hem wilde arresteeren, schoot by met een revolver op deo gemeente veldwachter, die tot zelfverdediging met zijn revolver R. een kogel in den voet schoot. Het publiek, dat de politie te hulp kwam sloeg den dader met zware knuppels, tot hij in arrest was. Zijn broer, die hem hielp, is nog zoek. Door den bliksem getrolTcn. Men meldt uit Veerhuizen, dat gisteren drie verpleegden van de R. W. 1. doodelijk door den bliksem zijn getroffen. Twee anderen werden zwaar gewond. Zwaar weder. Zondag woedde in den Tieierwaard een hevig onweder, gepaard met zwaren regen en hagelslag. Vooral de Waalkant had te lijden van den hagel, zoodat aan de vruebt- boomen veel schade is toegebracht. Aan het station te Geldermalsen sloeg de bliksem in een kokerpaal, die totaal afbraodde, zoodat de telegrafische gemeenschap was

Peel en Maas | 1910 | | pagina 2