Limburgsch Nieuws. Algemeen Nieuws. en geen tijding kon sturen, en zij toch zijn vroolijke brieven moest voorlezen. Slot volgt. VENKAY, 9 April 1910. /lun «Ie Ouder» der Coininuniekinderen. Ouders, die zoo overgelukkig zyt om de groote genade, die uw kind vaodang mocht ontvangen, bevordert bij uw kind door uw woord en voorbeeld den beilzameo afkoer voor bedwelmende dranken. Dit zal uw kind bewaren voor tallooze ver» leidingen tot zonde, en u den besten waar» borg geven, dat uw kind nooit ontrouw wordt aan de groote genade, die het op dezen schoonen dag ontving. Het Bestuur der Maria en St. Annavereeniging De weleerw. heer A. Feyen van hier, missionnnris van het H. Hart uit het Missiehuis te Heverle (afdeeüng voor theo logie van het Missiehuis te Tilburg) ontving Zondag de H. Wijding van het diaconaat. Bij Kon. besluit is met ingang van 1 dezer bij het hoofdbestuur der posterijen en telegrafie bevorderd'tot commies de heer J. W. Rutten, geboortig van hier. Zondagavond zijn aan de woning van R. op den Heuvel een aantal ruiten inge gooid. Dinsdagmiddag geraakte de heer J. V. door het schichtig worden van het paard, met het rijtuig in een breede diepe1 sloot langs den Oostrumschen weg. V. ge raakte onder het paard en bekwam eene ernstige hoofdwonde, die door Dr.^Baten- burg verbonden werd. Op de veemarkt van Woensdag waren aangevoerd een groote boeveelheid run deren, waaronder veel weivee. De handel ging bijzonder vlug en er werden booge prijzen besteed. Biggen waren er niet te veel aangevoerd tengevolge hiervan bleven de prijzen hoog- Men betaalde van 9 tot 13" gulden per stuk Woensdagavond is alhier in het) café Kemps eene onderlinge Venraysche Glas- verzekering opgericht. Een voorloopig bestuur werd gekozen, dat zich met de werkzaamheden zal be lasten In de Parochiekerk alhier zal morgen Zondag het feest der Eerste H. Gornraunie gegierd worden. Niet minder dan 154 kinderen, zijnde 80 jongens en 74 meisjes zullen dan voor de eerste maal tot de H. Tafel naderen. Op Dinsdag 12 dezer des avonds om zeven uur, zal in de Muziekzaal alhier door den heer dr. G. Romijn inspecteur der volksgezondheid, een voordracht wor den gehouden, toegelicht door lichtbeelden betrekking hebbende op de inrichting der boterfabrieken en de behandeling der producten. Dit onderwerp, van zoo groot belang zoowel voor de fabrikanten als voor de verbruikers verdient aller be langstelling en is derhalve een bezoek aan die vergadering ten zeerste aan te bevelen. De toegang is vrij. Het groote Festival voor muziek- en zanggczelsqhappen. uitgeschreven door de Fanfare „Euterpe" alhier, naar aanleiding van haar 50 jarig bestaan, te houden op 3 Juli a.s., belooft op prachtige wijze te zullen slagen. De deelneming van vreemde muziek gezelschappen is zeer groot, ongeveer 20 korpsen hebben zich nu reeds tot deelname aangemeld. In den loop der a. s. week zal in een daartoe te houden vergadering de Feest commissie gekozen worden. Het gouden jubilé belooft dus flink gevierd te worden. MERSELO. Zoodagavond 7 nur werd de eerste vergadering gehouden van het vereen igingsjaar van »St. Hubertus". De Secretaris las bet jaarverslag voor. waar uit bleek, dat er een batig saldo was van f 17,92. De aftredende bestuursleden wer» den herkozen. Verder werden nog de vol» gende besluiten genomen: Het gezelschap zal ziéh afscheiden van den bood -Vrede en Stryd". Zondag 17 April a.s. zal het schiet- seizoen geopend worden, met een wedstrijd, waarop prachtige prijzen te verdienen zyn, terwijl hij door muziek zal opgeluisterd worden. Maaodag 18 April zal den Hono rair en leden een feestavond worden aange boden. HORST. De leer Geurts alhier, zal eerstdaags zijn ontslagnamen als raadslid en wethouder dezer gemeente, wegaDS zijn hoogen ouderdom. Als raadslid fungeerde de heer G. reeds 50 jaren, als wethouder '31 jaren. Moge het de beer Geurts gegeven zijn nog vele jaren ambteloos eene welver diende rust- te genieten. GENNEP. De concessionnarissen van den Automobicldienst Gennep—Nijmegen, waarvan de wielen der rijtuigen thans van ijzeren banden zijn voorzien, hebben van hoogeiiinnd aanzegging gekregen, deze te vervangen door gummibanden om het voortdurend stukrijden van den rijks weg te voorkomen. SITTARD. Nog ligt versch in het ge- beugen. de moord, die den laats ten Dec. van het vorig jaar hier plaats vond en waarvan de schuldige reeds door de recht bank werd veroordeeld, nog is het slechts een goede maand geleden, dat in liet na burige Geleen een jeugdig mijnwerker op vreeselijke wijze door verschillende per sonen zoodanig met messteken werd ge stoken. dat het slachtoffer na korten tijd den geest gaf, of voor de derde maal in korten tijd is onze stad en de omgeving andermaal in opschudding gebracht door eene bloedige misdaad, waarbij zekere W. een venter1 levensgevaarlijk werd gewond. In den nacht van Maandag op Dinsdag moet W. naar men veronderstelt, onver hoeds in bet gehucht Ophoven zijn aange vallen. W. bekwam verschillende messteken in het lichaam. Een der steken moet de longen hebben geraakt, zoodat naar alle waarschijnlijkheid W, zal sterven. Ook de geneesheeren achtten den toestand van W. levensgevaarlijk. Hij moet niet weten, wie hem de doodelijke steken heeft toege bracht. Dinsdagavond werd in verband met deze misdaad aan het station alhier gearresteerd oen mijnwetker die van de kolenmijn huiswaarts keerde. De op» brengiug van den aangehoudene geschiedde onder een grooten toeloop van volk. Wij vernemen dat W. gehuwd is en in de kracht van zijn leven. Nieuws uit de Buurt. MAASHEES. Bij het nazien der offer blokken in de R. K. Kerk alhier bleek, dat de een r.f andere indringer met lijm» stokjes bezig was geweest. Of zijn hoos opzet echter gelukt is. kan niet met zeker heid gezegd worden. OVERLOON. Een inwoner uit Ayen was Donderdag bezig met verhuizen naar hier. Hij aankomst alhier viel zijü 4jarig zoonije onder het rad van een der karren met het noodlottige gevolg, dat het een uur daarna reeds aan de bekomen ver» wondingen overleed. DEURNE. Zondag 1.1. waren hier op 't marktplein een paar krac.htmenschen te bewonderen waarvan een nog wel van 't „zwakke" geslacht. Men kaats-balde met gewichten van 150 kilogram, als ware 't kinderspel cn kronkelde de lichamen als ware zij botloos, doch elasie I de schrap pers der ommestaanders zaten te vast. De clown kon ze zelfs door zijn grappen niet los krijgen en de groote voorstelling eindigde met een zwaren zucht van den krachtman„Wir arbeiten uns nicht kaput 1" voor zoo'n klein beetje... en de schare hoogst voldaan huiswaarts. Staking te Beek en Donk. Het Bestuar van het Bureau voor de R.K. Vakorganisatie heeft aan de Vereeni- ging van Indusïrieelen van Klein Ijzer waren, waarvan de Firma P. van Thiel en Zonen lid is, voorgesteld gezamenlijk overleg te plegen tot het ontwerpen van voorstellen, waarop de strijd voor beide partijen bevredigend en eervol kan worden beëindigd. Genoemd Bureau meent, dat al is de R.K. Metaalbeweikersbond nog ettelijke maanden in staat ora den strijd voort te zetten, dien strijd verder te voeren, als er een oplossing kan worden gebracht, nutteloos is, waarom het aan genoemde werkgever8vereeniging te Helmond heeft voorgesteld het kalm en zakelijk overleg te verkiezen boven den in het uiterste doorgezetten srrijd, die zeer ernstige ge volgen zou kunnen hebben. Iotusschen hebben reeds verschillende stakers elders werk gevonden en zullen verschillende goede krachten der stakende werklieden nog op andere fabriekeo ge plaatst worden. Verdronken. Maandagmiddag is in een wiel in de Vuchterheide een 16 jarige polderjongen, zekere V. uit de in de heide staande keten, bij het waterscheppen verdronken. Hoewel spoedig dq drenkeling uit het water was opgehaald, konden de levens geesten niet meer worden opgewekt. Kind verbrand. Te Nijmegen is Zondag eeo kiod vun 13 maanden, terwijl de moeder afwezig was, in aanraking gekomen met een brandende kachel en verbrand. De moeder vond bij haar thuiskomst een verkoold lijkje. Paardenhandel. In de Betuwe is de laatste dagen leven dige handel in paarden geweest. Jonge 2 jarige paarden werden bij 10taJlen tot flinke prijzen opgekocht en verzonden naar Duitschland. De handel is thans stiller, omdat met 1 April de invoerrechten per paard zijn verhoogd van 30 tot 55 mark. Er werd besteed f200 en hooger. Ridderorde. Het Nederl. Correspondentie-bureau in Den Haag meldt: Met zekerheid kan worden medegedeeld dat het voornemen ligt den verjaardag van Prinses Juliana te maken tot geen gelegenheid voor het verleenen van een reeks koninklijke onderscheidingen, zooals verleden jaar naar aanleiding van de ge boorte van de prinses is geschied. Veeleer kan men aannemen, dat het in de bedoeling der regeering ligt, in het vervolg eenige soberheid te betrachten in de voordrachten tot het toekennen van ridderorden. Landverhuizer». Op verzoek van den hoofdcommissaris van politie ie Rotterdam worden de land verhuizers die aan het station alhier aankomen en voorzien zijn van scheeps- kaarten, afgegeven door de z. g. n. Russische Vrijwillige Vloot, naar Duitschland terug gezonden, door de Kon. marechaussee, die bij alle uit Duitschland hier arriveerende treinen aan het station aanwezig is. Gasverstikking Er heeft zich te Utrecht weder een geval van gasverstikking voorgedaan De bewoonster van een perceel in de oude stad stak een gascomfoor aan. dat op tafel stond en met een gummi-slang was verbonden met de lamp. Zij zette zich daarna neder in een stoel om te wachten totdat het water op het comfoor zou kokenintusschen viel zij in slaap. Het schijnt dat de slang niet voldoende stevig aan de lamp was bevestigd, want tijdens de slaap van de juffrouw is de slang van de lamp geschoten en heeft zich het vertrek met gas gevuld. Toen de andere huisbewoners het onraad bemerkten was het reeds te faal. De juffrouw bleek reeds overleden. lan Armoede. Te 's Hage is een man in zijn woning van armoede gestorven. En dat in de luxe-stad, Den Haag. Beter laat dan nooit. In de Friesche gemeente liet Bildt zijo Vrijdag een man en een vrouw getrouwd, die in 1829 en 1830 zijn geboren. Conflict in de bouwbedrijven. De gemeenschappelijke bondsdag van de metselaars en bij het bouwbedrijf betrok ken losse werklieden van Duitschland heeft Woensdag na een urenlange bespreking eenstemmig een lange motie aangenomen, waarin gezegd wordt, dat de metselaars en de losse werklieden in het bouwbedrijf de ruodelovereeokomst van Dresden van den Duitschen werkgeversbond verwerpen en dat zij besluiten, den strijd tegen de werk gevers aan te binden, met het doel, om tot de door de werknemers geëischte loon» overeenkomst te komen. De bondsdag der timmerlieden van Duitschland en die der christelijke bouw arbeiders van Duitschland hebben zich met algemeene stemmen bij de besluiten van den bondsdag van metselaars en losse bouwar beiders aangesloten. Doodelijk ongeval. Men meldt uit Ter Apel: Maandagmorgen, ongeveer 11 uur, had in het naburige Maten een ernstig ongeluk plaats. Terwyl (Je/en dq meid van den landbouwer Deiraan op een wipkar za ten, schrokken de paarden voor een kudde schapen, waardoor beide inzittenden een buiteling maakten. De knecht bleef onge» deerd, maar de meid was bewusteloos. De te hulp geroepen geneesheeren constateerden hersenschudding en vonden haar toestand levensgevaarlijk. Een seliade. Het Wbl. v.d. Noordbr. Chr. Boeren bond schrijfc Er is in onze goede provincie een zand- dorp. waar de boertjes hard, zeer hard ora den kost hebben te tobben. In datzelfde dorp woont een ryk heer, die, zooals het meer gebeurt., liever hazen en konijnen ziet dan boeren. Aan zijn oppasser beloof de hij honderd gulden als hij zorgde, dat iu één jaar 1000 konijnen konden ge« schoten worden op een terrein, waar vroeger nauwelijks één konijn te vinden wae. De oppasser kweet zich zoo uit stekend van zijn taak, dat er niet 1000 maar 1300 werden geschoten. Nog zoowat 300 bleven er over, maar een groot aantal andere beesten zijn el ders gehaald cn er bijgezet. De boeren klagen en kermen steen en been en in Den Bosch worden akten op schadelijk gedierte uitgereikt. Maar zie een van de boeren, die zulk een akte bekomen heeft, heeft ook grond in huur vaD dien grooten beer en omdat hij over den grond van den heer naar zijn land ryden moet, wordt hem de weg versperd. De boer gaat naar een advocaat en breekt den weg open, maar nu verschijnt een oppasser, die hem aankondigt, dat hij over den weg rijden mag, als hy zijn akte verscheurt. Dat is waarlijk groot nieuws in de jachtkwestie. De autoriteiten geven de boeren permissie, maar een dorpsheer dwingt de boeren om ze te vernietigen. Zoo iets hebben wij oog nooit gehoord. Zyn de heeren jagers dan zoo verliefd gewoideu op de langooren, dat zij hun verstand kwijt zijn. Zien zij niet in, dat zij hun eigen ruiten ingooien Aan het bestuur van den Boerenbond geven wij den raad, dat zij de heele geschiedenis aan den minister van land bouw meedeelen. Het zal hem stof leveren voor de nieuwe jachtwet, die binnenkort in de Kamer behandeld zal worden. Propagandist voor doodstraf. Te Dinxperlo kwam deze week de vroegere beul uit Maagdenburg om zyn werk'uigen, waarmede bij aan vele men- schen het doodvonnis heeft voltrokken, in een koffiehuis ten toon t.e stellen. Het publiek toonde zich evenwel met zoodanige tentoonstelling zoo weinig ingenomen, dat de beul zonder zijn werktuigen te hebben uitgepakt, weer kon vertrekken naar Duitschland. De man had waarschijnlijk gehoord, dat men hier te lande ijvert voor wederin voering van de doodstraf, nu wilde hij zich denkelijk in de gunst en recomman datie aanbevelen. llolHindsch vee naar tluenos-ilyres. De -Purmereoder Courant1' schryft het volgende In de veestallen van -de Doele" te Pur» merend zijn deze week gestationneerd eenige exemplaren van onzen veestapel, die bestemd zijn voor de Internationale ten toonstelling te Buenos Ayres. Volgens beoordeeling van deskundigen behoort die vee tot het beste en edelste van onzen veestapel. Drie der stieren zijn in Friesland. 2 dtieren en 4 vaarzen in Noordholland aan gekocht door de bekende firma Poels Co. die behalve in ons land, hare vertakkingen heeft in veisctnllende landen, waar zjj op grooie schaal de veehaudel uitoefent. Deze firma, van oordeel zijnde, dat het Nederlandsohe vee in kwaliteit en fok waarde *oor geen enkelen veestapel ter wereld behoeft onder te doen, heeft het initiatief genomen voor haie rekening bovenbedoelde exempl. deel te laten nemen aan de iuieru. tentoonstelling te Buenos Ayres. Dit is van beteekenis, indien men in aanmerking neemt dat verschillende re» geeringen de kosten van deelname aan die tentoonstelling voor hunne rekening nemen en daar de belangen van onzen veestapel gemoeid zijn met het welslagen van de firma Poels Co., lijkt het ons toe, dat in ons land van regeenngswege de plannen van de firma Poels &Co. dienen gesteund te worden. Allea weteo we dat het financiëele belang een diijfveer is voor bijna elke onderneming; maar ook weten we dat het risico van deze onderneming groot is. Slaagt de firma Poels Co. naar wensch dan bestaat er zeer veel kans dat ook hier de veehouder daar voordeel van zal ge nieten; hoe dan ook: het trachten den naam van onzen Nederl. Veestapel in den vreemde hoog te houden, verdient steuo van regeeringswege. Duftselie fantasie. In een ons iduor vriendelijk hand toege zonden Duitsche -Unterhaltings" blaadje vinden wij een verhaaltje, dat niet onaar dig illustreert, watier in het buitenland al niet gefantaseerd wordt over ons Koningin. Volgens dat verhaal, dan bracht de Koningin dit jaar tegen Paschen een bezoek aan een weeshuis De directeur had juist van eene begunstiger der inrichting eene groote hoeveelheid Paascheieren yoor de weesjes gekregen en ook een zeer groot, dat voor hem zelf bestemd was. Juist ter» wyl hij dit reuzeoei, benieuwd wat het bevatten zou, bekeek, werd^de Koningin aangediend. De Directeur die niet zoo spoe dig wist. waar het ei te laten stak het in den achterzak van zijn jas, en haastte zich vervolgens, de hooge bezoekster te ontvan gen. Toen de Koningin gezeten was noodigde zij ook den weesvader uit, plaats te nemen. Maar deze, gedachtig aan het brooze ei iu zijn achterzak, dat wie weet wat inhield durfde Diet, en bleef staan. Doch eiudelyk moest hij wel gaan zitten, met het te ver wachte resultaat, dat de een of andere vloeistof (het bleek fijne cognac to zijn), die in het ei bevat was geweest met een straal tje uit de buurt van zijn zitvlak op den grond droop. Algemeene vroolijkheid, ook vun de Koningin, die er tranen om lachte, en den arme weeshuis directeur voor zyn verlies schadeloos stelde door hem een mand fijnen wyD te zenden. Wij, Nederlanders, weten wel ongeveer hoeveel of hoe weinig er van der gelijke verhalen waar is. En inzonderheid dit jaar. Pascben viel zoo dicht by 1 April! Dooreen boertje.bedrogen. Jan Mops vertelt in de Nbr. In een fabrieksstadje in onze provincie, waar de ruiming der faecaliiën nog op de ouderwetsche manier plaats vindt, komt een boer aangescheld aan het woonhuis van een zeer welgestelde familiemevrouw ontsluit zelf de deur. „Juffrouw is er nog st.., in de put „Jawel Hannes, maar hoeveel geeft ge." „Als het goeie is f 2.50 de ton, ant woordde het boertje. „Gaat uw gang dan maar en morst er volstrekt niet mede, Hannes." Laat dit maar aan mij over juffrouw, en meteen gaat hij met emmer en verder gereedschap de binnenplaats op, ahvaar zich de put bevindt. Zijn knecht komt met paard en kar, waarop zich dc st...ton bevindt. Er werd ijverig aan de ruiming gewerkt en dra was de ton geheel gevuld. Mevrouw werd geroepen om geld in ontvangst te nemen. Ons boertje meende echter dat de st... geen f 2.50 waard was en zeide„Mevrouw ik kan niet meer dan f 2.25 geven, meer waarde heeft de st... niet." „Ik kom daar niet mee in, Hannes, ge hebt eerst f 2.50 beloofd en die ral ik hebben." Het boertje bleef er echter bij nie't meer te betalen als 2.25. Er ontstond een for meels scheldpartij en het slot van dit zaakje was dat de boer de stop uit de ton trok cn geheel de binnenplaats besmet werd door de faecaliën, „Ziet ge nou dat de st... veel te dun was voor f 2.50, anders liep de binnen, plaats niet zoo geheel onder", riep het boertje en verdween met paard ton en emmer. Mevrouw was naar binnen gesneld viel op de sofa flauw neder en dra stond het geheele huis overhoop; de dokter werd gehaald en nu vertelt men mij dat mevr. in het vervolg de put gratis laat balen. De kapitein van Kopeniek. Willem Voigt, de beroemde schoenmaker uit Rixdorf, meer bekend onder den naam van den kapitein van Kopeniek, is eindelijk ccn geposeerd man geworden. Een reis door hem in Amerika cn Engeland gemaakt heeft hem netto 16.000 Mk. opgebracht voor deze som heeft hij thans een café gekocht, waarin hij-zelf zijn bezoekers za 1 bedienen. Brand in een balzaal. Allerwege in Hongarije laakt men het slappe toezicht, dat door de overheid wordt uitgeoefend op bijeenkomsten als die te Oekorito, waardoor rampen als de plaats gehad hebbende mogelijk zijn. Men dringt algemeen op scherper toezicht aan. Als een bewijs hoe zelfs de gruwelijkste rampen niet in staat zijn de menschen voorzichtiger te maken blijkt wel uit de omstandigheid dal te Totfalu, een gemeente bij Oekorito den dag na de ramp een danspartij onder dergelijke omstandigheden ook in een zeer brandbare schuur, is gehouden, zonder dat de jongens en meis jes zich hun plezier lieten bederven. IMezierig ambt. President Tuft had beloofd, Woensdag op het Witte Huis een deputatie onderwij zers uit de New Enlandstaten te ontvangen. Nu de deputatie kwam, ze was op tijd, en telde 2000 leden Maar Taft was niet op tijd. Staatszaken hielden hem bezig en de 2000 moesten wachten. Zij bleven wachten: een uur, twee uur. Toen vonden zij dat het genoeg was geweest, want zij stonden buiten in den tuin. Zij drongen het Witte Huis binnen door deuren en ramen en zochten Taft op. Het was een ware bende; onderwijzeresjes raakten onder den voet vielen flauw en zagen haar kleeding deerlijk gehavend. Maar de toegang tot de wachtzaal werd geforceerd en Taft kwam voor den dag» bood zijn excuses aan en liet toen al de deputatieleden hem de hand drukken. Dat wil zeggen hij trachtte dat toe te laten Maar bij handdruk no. 1700 kon de goede president niet meerzijn hand was bont en blauw geknepen. Voor huis ©n liof. Zorg voor geheel zuivere lucht ook in uw slaapkamer, gedurende den geheelen nachtl Wilt. ge onderzoeken of uw slaapkamer aan dien eisch voldoet, verlaat dan 's morgen» het vertrek, ga even naar buiten en ga het slaapvertrek dan nogmaals even binnen. Ruikt ge iets, dan is het zeker niet goed. De Burgemeester van Venray brengt ter kennis van belanghebbenden, dat bij hem is ingekomen en verzonden aan den betrokken Ontvanger der Directe Belastingen, een kohier der Personeele Belasting Venray—dorp dienst 1910, invorderbaar verklaard door den Directeur der Directe Belastingen te Maastricht den 4 April 1910. dat ieder verplicht is zijnen aanslag op den bij de wet bepaalden voet te voldoen en dat heden ingaat de termijn, binnen welken bezwaarschriften daartegen kun nen worden ingediend. Venray 7 April 1910. De Burgemeester voornoemd, H. ESSER. Burgerlijke Stand. VENKAY., Aangifte van den 2 tot den 9 April. Geboorten. Agnes Francisca Janssen. Theodora Maria Cornelia van Dyck. Josepbus Martiuus Mechtildus Ttiuodorus Verbeek. Huwelij ken. Martinus Manders, oud 35 jaren en Anoa Maria de Lauw, oud 28 jaren, beiden te Venray. Peter Johannes Logtens oud 30 jaren en Hendrika Rongen oud 26 jaren, beiden te Venray. Jacobus Marcellis oud 42 jaren te Venray en Johanna Maria Craenmehr oud 33 jaren te Horst. Antoou Emonts oud 26 jaren, en Maria Elisabeth Friesen oud 27 jaren, beiden te Venray Gerard Hanssen oud 32 jaren te Horst, en Maria Gertrudis Emonts, oud 30 jaren, ie Venray. Johannes Arts oud 22 jaren te Ubbergen en Wilhelmina Huberts Derickx. oud 24 jaren te Venray. Sterfgevallen. Johannes Martinus van Lierop ongehuwd oud 22 jaren. Jacoba, Huberdina. Constantia, Hillen, echtgenoot van Gerardus. Josephus, Hubert Camps, oud 38 jaren.

Peel en Maas | 1910 | | pagina 2