Limburgsch Nieuws. Algemeen Nieuws. En zij volgde den Geest, die riep en dien H&rus' oog ruet zag. En terwijl zij heenging van baren vader, stroomde de bloemen geuren baar na en die bezielende ademtocht die voor oen oogenblik de horst des wijzen met zaligheid bad vervuld. Harus greep zich zeiven bij de borst altfóf hem iets verstikte. «Blijf Blijf riep hij de heengaande na. «Waarom ontneemt gij mij dezen geur, dezen adem, deze zaligheid Maar Assica luisterde niet naar zijne woorden, zij volgde de verschijning, die haar riep... Een vreeselijk gehuil steeg op uit de borst van den jood hij sloeg zich tegen het voorhoofd, hij greep naar zijn hart. «Ik stik... Die leegte bier... geeft mij iets var. dien adem en roepend strekte hij vol verlangen de armen uit... «iets van dien adem des levens dat niet het vefstand maar het geloot schenkt." En met afgrijzen voor de vernietiging van het graf stortte zich de onverzoenlijke vijand van Christus in de kwellingen der vertwijfeling. VEN RAY, 26 Maart 1910. TEIl OVERWINNING Zooals uit de aankondigibg, voorko meode nV'-dit blad, blijkt,'zal de Maria vereeniging alhier de eer, bet voorrecht hebben als .spreker .te zi«n optreden de Weleerw. Pattfr ILDEFONSUS-uit het- CapucijneDkloost,er te Breda, met .het onderwerp Ter Overwinning, door de Vrouxc of: Drankbestrijding een der schoonste liefdeseer ken!' Op dar.' Veiiiay's Vrouwen en Meisjes, op Moedei s der St. Annaverèeniging, op ter Vergadering, Paaschmaandag. Wie niet beslist verhinderd is, blijve niet thuis. Het geldt hier te hooren den Priester drankbestrijder, een der legeraanvoerders onzer Roomsche Drank weer, iemand, die het alcoholvraagstuk ïu al zijne vertak kingen bestudeerd heeft. Nog eer.s komt flink op, in groolen getale De moeder brenge hare dochter, de dochter hare moeder, de vriendin hare vriendin roede. Drankbestrijding niet kennen is vergeef lijk, drankbestrijding niet willen kennen zou niet te vergoelijken zijn. Maar dit kan men met veronderstellen van onze goedgezinde vrouwen.en meisjes. Waar Paus en Bisschoppen hunne goed« keuring, hunne aanmoediging schonken, zullen zij zich niet onbetuigd laten. Io de Zondag gehouden vergadering der Paarden verzekeriog werden alle schat ters herkozen. Als schatters voor 't distr.^ DORP.» fuDgeerep dus J..v^ d. Munckhof en^G. Stevens, voor LULL, Jac. Willems en S. Jansseu. voor LEUj^EN Vollenberg en J. Reintjes. voor OVERBROEK G. Willems en J. Coenen. voor HEIDE A. v. ifeyster en P. J. Derks. voor OÏRLO CASTENRAY P. Duyc- t:vl kers en'J. Rkniüags. Algemeene sehatter M. Claassen. Als schatters voor de Veeverzêkering zijn gekozen voor DORP en LULL A. v. Kessel en M. Swinkels. voor HEIDE en VELTUM Th. Droezen en Joh. v. Meyei. voor OVERBROEK LEUNEN en SCHEIDE G. Willems en H. Voesten. Algemeene schatter Joh. Peeters. Zondag vierde de R.K. Volksbond het jaarlijksch feest van St. Jozef. 's Morgens om 7 uur werd in de pa rochiekerk eene H. Mis opgedragen, waaronder alle leden tot de H. Tafel naderden, 's Avonds te 5 uur had dei feestvergadering plaats in het gewone lokaal. Daar alle- leden IfoUW waren op gekomen, was het lokaal meer dan gevuld. De voorzitter, de heer P. Schols opende de vergadering en dankte allen voor de trouwe opkomst, ook 's mórgens bij de generale communie. Spreker spoorde dc leden, die naar Duitschland gaan werken, aan, zich aldaar bij de St. jozefs vereeni ging aan te sluiten, en toonde duidelijk het doel dezer vereeniging. De gcestel. adviseur Kapelaan Lenders waarschuwde ernstig voor het lezen van neutrale lcCtiuir, o. a. „Limb. Belang" en dankte de n>dactievan „Peel en Maas'V voor een artikel hierover. Spr. spoorde de.ouders aan. ook hunne jongens lid vanMeh Volksbond te laten worden, "opdat"' er jeugdigekrachten kunnen gcvoimd worden. Zeer gezellig werd de avond verder doorgebracht. Wij hopen dat de goede verstandhouding 'die thans in den Volks bond heerscht, blijve voortbestaan tol heil der leden en de R.K, Organisitie. Voor deelname aan het Schuttersfeest uitgeschreven door de Schutterij „St. Anna" aan het Eindt alhier, op Zondag 8 Mei a.s., hebben zich reeds een 7tal Schutterijen aangemeld. Tot 10 April a.s. kan men zich nog aanmelden. De chevalier van Kinsbergen die op eene rondreis door Nederland is, zal O}) Zondag 3 April a.s. in de Muziek zaal alhier een groole voorstelling geven, met zijn Cagliostro-theater. Hij deed dit reeds in verschillende steden van ons land, waaromtrent „Het Vad - schrijft dat het publiek dankbaar de verschillende inderdaad verrassende nummers van dezen „hofkunstcnaar" be wonderde en toejuichte. De heer Van Kinsbergen heeft een rijk en afwisselend programma van spiritis tische en illusionistische manifestaties, welke keurig in elkaar gezet door de geheimzinnigheid het publiek prikkelen. Bij den Zondagmiddag gehouden voetbal wedstrijd „Vitesse" uit Gennep en D. S. O. alhier, won Gennep met 2 tegen 1. Doze week is te Veltum in een perceel rogge het nestje van een leeuwerik gevonden met vier jongen. Wel wat vroeg erbij Alhier is. gearriveerd het Cinema Circus «Europeen", dat Maandag en drie volgende dagen op het Henseniusplem voorstellingen zal geven, HORST. Dezer dagen werd te-Venlo de fiets gestolen van L E. alhier. Maan dag zag een politieagent te Beek, de fiets bij eon woonwagen staan. I)e eigenaar van den wagen bad ze voor een geringe som van een ander persoon gekocht. De dief is gevaogen genomen in een hotel waar hij vertoefde. WANSSUM. Paaschmaandag zal io de zaal van den heer M. Hendriks alhier een groot concert gegeven worden door bet gunstig bekende Dubbel Kwartet -Ons Genoegen" uit Oirlo. WELLERLOOI. Maandag werd alhier door.M. v. Bommel bouwkundige, Bergen aaobesteed: Het houwen van een boerderij voor rekening van A. Hermans, zonder leverantie van steenen en kalk: de inschrij- viog was als volgi: J. Maas, Wanssum f3978, L.Wijnhoven, Venraij. f3600,M. v. Mill, Aijen f 3580, Th. Boers, Meerlo, £3575, J.Geiats. Bioekluizen t 3553, J. Kleuskens, Biitterswijk f3537, Th.Vissers Wanssum f3500 H. Pingen Meerlo f3435, M. ülaes. Arcen f3400. L. Troost, Arcen f 3360, P. Peters, Meerlo f 3293; P.J. Zieleraans, Wellerlooi f 3275. OTTERS LM. Alhier hebben zich de laatste dagen eenige gevalien voorgedaan van diphteritis en wel één met doodelijkeu afloop. GENNEP. Niar men verneemt, heeft aan de Duitsche grerzea alhier zich een geval van mond en klauwzeer voorgedaan. GENNEP. Door de Rijksambtenaren N. en M. teOttersum werden Woensdag avond dicht bij de Duitsche grenzen een zak met 50 kilo suiker onbeheerd langs den weg gevonden en in beslag genomen. Vermoedelijk heeft de smokkelaar onraad ondekt en met achterlating van het zoete product het hazenpad gekozen. SIEBENGEWALD. Dinsdagmorgen werd door de politie gevankelijk naar 's Her.togp^ibo.seb overgebracht de .onder» Wijzer V. R. uit Siebengewald, oud 22 jaar," naar liien beweert, verdacht van niet te noemen handelingen met minderjarigen. VENLO. Tot lid der Provinciale Staten van Limburg is gekozen de heer H. B. J. van Rijn burgemeester van Venlo met 2096 stemmen. De heer E. Berger verkreeg 1705 stemmen. Stoomtram Venlo Helden. Eindelijk zal dan de lang verwachte tram tot stand komen Wat een moeiten, wat een werk heeft het gekost, ,;voor men zoover was. Een eeresalut, een warm woord van dank, dient hier wel te worden gebracht, aan die mannen, die door onvermoeiden ijver en geduld, het zoo ver hebben gebracht, dat deze noodzakelijke verbinding zal tot stand komen. Een verbinding met de stad Venlo aan Ihet wereldverkeer, voor dorpen zooals Helden en Maasbree, die anders van alle verkeer, geheel en al waren afgesloten. Dat dit niet anders kan, dan strekken tot welvaart en vooruitgang van de twee ge noemde gemeenten, en zelfs voor den heelen streek behoeft geen nader betoog. Met groote vreugde, zien dan ook dc inwoners, de paaltjes in de velden en langs de wegen staan, aanwijzende, waar, binnen korten tijd de tram zal loopen. Naar men van wel ingelichte zijde verneemt, zal binnen een jaar de tram in volle exploitatie zijn. Bravissimo WESSEM. Vanaf 1 Januari tot en met 21 Maart passeerden aan het Rijkskantoor alhier niet minder dan 289 schepen, mees alle met meer dan gewone diepgang of inhoudsruimte, terwijl in het vorige jaar in 't geheel slechts 306 schepen gepasseerd zyn. MAASTRICHT. Het sterftecijfer in 1909 was albier het hoogst nl. 18,86 per 1000, dan volgde 's Hertogenbosch met 17,84 per 1000. Het laagste cijfer had Zaandam 9,83 per 1000. S1TTARD. Alhier werd Zaterdag ge constitueerd, de afdeeling van de Ned. Politiehondenverecniging. Tot bestuursleden werden gekozen de heeren M. Hendricks, burgemeester, Kerkradc, voorz.; Mr. Van Blarikum, Sittard vice-voorz.; A. Peters en W. Robbemans, beiden te Gennep, resp. 1e en 2e secretaris; M. Erkens, inspecteur politie, Heerlen, penningm.; J. Bclmcr en A. Gulikers, beiden Sittard, commissarissen. Nieuws uit de Buurt. OVERLOON. Op Zondag 3 on Maan- dag 4 April a zal in liet Patronaats» gebouw door de St. Jozefsvereeniging alhier eon groot concert met tooneel- voorstelling gegeven worden. Behalve een aantal muziekstukken en komische voordrachten, znl ook opgevoerd worden het boeiende drama -Florimond de Pauselijke Zouaaf." CUYK. Op de markt van Dinsdag waren aangevoerd 450 stuks rundvee en 340 biggen. Het vet vee gold van 34 tot 36 et. per half KG. het dragend vee van 180 tot 240 gld. het mager vee van 80 tot 130 gld. terwijl de biggen verhandeld werden van 10 tot 15 gld. De handel ging druk. Er waren veel kooplieden ter markt. Er werd veel verkocht. De markt slaagde uitstekend. GEMERT. Droevige slagen hebben den landbouwer de Weert op Esdonk alhier de laatste weken getroffen. Ongeveer een maand geleden stierven twee zijner kinde ren, die beiden op denzelfden dag werden ter aarde besteld. Bij thuiskomst vonden de bedroefde ouders een derde kind dood te bed en nu overleed verleden Maandag nog de vrouw van den zoo zwaar beproef den man. MILL. Zondagmiddag ten twee uur brak een felle "brand uit in den uithoek genaamd„de Bruggen" alhier. Twee schuren en een boerderij brandden geheel af. De schuren waren gebouwd van wand eni gedekt 1 met stroo, de" boerderij was voor het grootst gedeelte eveneens met stroo gedekt, zoodal in een oogwenk alles in lichte laaie stond. Huis en schuur waren eigendom van Antoon Gerrits, landbouwer, de andere schuur van diens broeder Gerardus Gerrits wiens boerderij is kunnen behouden blijven. De brandweer Van Mill en van St. Hubert hébben beiden flink opgetreden, waarvoor zij aanspraak hebben op de-dankbaarheid der ingezetenen. Een woord van welver diende hulde aan allen die zoo trouw hunne diensten presteerden. OSS. Dinsdagmorgen is alhier een werkman van de iirma Jurgens bij het rangeeren van goederwagens tusschen de butlers bekneld geraakt. Zijn borstkas werd ingedrukt. Electrieiteit en gas. De gemeenteraad van Tilburg heeft be sloten tot oprichting van eene electrische centrale en uitbreiding der gasfabriek. De kosten worden op f 500,000 geraamd. Het vermiste knaapje. Het zoolang vermiste knaapje te Alphen aan den Rijn is eindelijk teruggevonden. Het lijkje van het ventje werd Maandag uit den Rijn bij .Alphen opgevischt. Door ejjw seliot gedood. Woensdag Ts fe V&uw, bij Rozendaal, bij den landbouwer van L., waar men aan 't schoonmaken was, bij het verplaatsen eener kast, een daarop liggend geladen geweer afgevallen en afgegaan, met het noodlottig gevolg dat de 18 jarige dienstbode in het onderlijf werd getroffen. De ongelukkige was terstond dood. f 5000 belooning. De Officier van Justitie te Rotterdam looft f 5000 uit aan hem of hen. die ter beoor deeling van den Officier van Justitie zooda» nigejinlichtingen aan deJustitie zal of zullen geven, als zullen leiden tot de ontdekking van den dader de daders van den diefstal van een trommel met effecten van de firma H.Kikkert te Vlaardingen, ten nadeele van mevrouw de weduwe Kikkert, geboren Ensing, en kinderen. Ontvreemd werd bij die gelegenheid ver boven de f 100.000 aan effecten. Overreden. Zondagavond werd op den overweg der Staatspoorwegen nabij wachtpost 48 te Ra vestein het lijk gevonden van den wegwer ker v.d.H. De ongelukkige, die belast was met den bewakingsdienst van genoemden wachtpost, is vermoedelijk door tre.n 169, te 8.50 uur vertrekkende van 's Hertogen- bosch,overreden. Lijk opgevischt. Te Breda werd Dinsdag uit de rivier de Mark, het lijk opgevischt van zekecqn P. Blom, die uit het Gasthuis aldaar gevlucht was. Voorzichtig; toeli met vuurwapenen. Een jongeling te Schoondyke (Zeeland) die voor zijn genoegen met een flobert ge weer aan 't schieten was iu gezelschap van eenige kinderen, ging in op het verlamgen van een 10-jarig meisje dat ook eens zoo gaarne het geweer wilde afschieten, de jon geling zou haar daarbij behulpzaam zijn hoe zy moest richten, doch voordat dit geschied was ging het geweer af met het treurige gevolg dat 't kogeltje bij de buren door de ruiten ging en aldaar een 5-jarig spelend knaapje trof.Het kogeltje doorboorde zijn neus en bleef in de wang zitten.Een genees kundige wiens hulp werd ingeroepen, mocht er in slagen het kogeltje te verwijderen. Landverhuizers-relletjes. Dinsdagavond haalden een ploeg landver» huizers, bestaande uit mannen en vrouwen, uit een landverhuizershotel in de Herbert- straat te Rotterdam hun bagage, om die o« ver te brengen naar een huis in de Kipstraat dat door het gemeentebestuur ter beschik king is gesteld der landverhuizers. Deze' tocht naar de Kipstraat ging met veel bombarie gepaard, zoo zelfs dat het volkje handgemeen werd en twee Russen leelyk werden toegetakeld. De een werden drie gaten in zijn hoofd geslagen, een tweede werd aan zijn pols gewond. Twee vrouwen werden onder het lawaai de kleeren van het lijf gerukt. De politie moest met geweld optreden en joeg te paard de twistende landverhuizers troep uiteen. De toel<">p van landverhuizers is in Rotterdam o groot, dat alle emigratieho tels vol zijn en er geon plaats meer te krijgen is. Dientengevolge besloot de Rotterdamsche gemeenteraad het pand in de Kipstraat kosteloos ter beschikking te stellen der emigranten. En dan wordt zoo'n goedheid met relletjes beloond op den koop toe! Navolgenswaardig voorbeeld. De Friesche bladpn bevatten in ver band met het ingetreden kievitseieren seizoen een groot aantal advertentiën, waarbij grondeigenaars en pachters het eierroeken, slootjesspringen en loopen over landen verbieden. Dit geschiedt, omdat het eierzoeken het jonge gras vertrapt en de kievit zelf ver jaagd wordt, en deze vogel, die zich voedt met wormen en insecten, voor den land bouw van groot nut is. Meer en meer beginnen de landbouwers in te zien, dat de vogels hun beste bondgennoten tegen onge» dierte zijn. Bijenteelt op de Veluwe. Uit Eerbeek wordt het volgende ge schreven Vele bijenvolken zijn goed den winter doorgekomen, dank zij de voeding met suiker, die accijnsvrij door de regeeriog verstrekt werd. Nochtans geschiedde de voedering door de imkers soms wat te laat en onvoldoen de. met het gevolg, dat menige bijen- kolonie het voorjaar niet haalde. 't Voorjaar heeft zich echter voor de bijenhouderij goed ingezet. Al heel vroeg hadden we mooie dagen, waarop de bijen hun reinigingsvlucht konden houden, welke voor den gezondheidstoestand der koloniën van groot belang is. De vorige week, hoewel het zonnetje helder scheen, was voor de bijen niet zoo gunstig, omdat de kuude wind een geregel de uitvlucht belette. Daardoor kon weinig stuifmeel, dat thans voor den broedaanzet zoo noodig is, worden aangebracht. Tinimerliedenstaliing. Het getal stakers te Heerenveen bedraagt ongeveer 80. Te Oranjewoud hebben een paar bondsleden het werk hervat; zij worden door de politie beschermd. Een paar oude knechts ook bondsleden te Heerenveen werken door, met goedvinden der stakers. Deze hebben tot de burgerij een manifest gericht om raoreelen steun. Financieele steun is niet noodig, volgens het coramité is de bondkas sterk genoeg om de staking eenige weken vol te houdeo. Opliehterstruc. Bij een juffrouw in de 3e Schinkelstraat te Amsterdam meldde zich een jonge man aan en onderhandelde met de vrouw des huizes over het verhuren van kamers. Weldra was men het eens over den huurprijs, de huurder zou zelfs een maand vooruit betalen en gaf de vrouw een h mkje van f40. De verbuurder gaf het te veel terug en de huurder marcheerde af. Spoedig bleek, dat de juffrouw was beet» genomen en haar een valsch biljet in de hand was gestopt. Ook bleek bij onderzoek dat eenige kostbare sieraden uit het huis veidweneu waren. De huurder moet nog altijd komen opdagen, de kamers wachten hem ieder uur, maar de onbekende laat zich wijselijk niet zien. Een blanke fakir. Maandagmiddag heeft de K.K. Hofkun» stenaar Nordini. de eerste blanke fakir, in het circus Variété te Rotterdam, voor een klein publiek van genoodigden een voor» proelje gegeven van wat hij daar ter stede vertoonen zal. De heer Nordini be» hooit, zijn Italiaanschen naam en 0<>ster» 8chen bijnaam ten spijt, tot het volk, waai uit het groote leger der -variété artiesten meenen wij, voor het overgroote deel geworven wordt, het Duitsche. Maar hij haalt kunststukjes uit. waar uit zijn ordebroeders aan de Ganges zich waarschynlyk niet schamen zouden. Drie dokters, die op verzoek van den blanken fakir op het tooneel waren ge komen, moesten eerst controleeren, dat hij zijn hart kon laten stilstaan. Zij voeL den hem den pols en ausculteerden zijn hart. en het oordeel der faculteit was, dat inderdaad gedurende eenige seconden de harttonen onhoorbaar waren, al leek de pols door te gaan. Hoe deed de man dat Hij liet zijn maagholte diep invallen, deed aan nek en borst spieren uitpuilen, strem» de in de aderen van den arm de bloeds omloop enz. Wie weet waar hij een oogenblik zyo hart had weggemoffeld. Het was heel vreemd. Maar de fakir vertoonde ons nog andere dingen. Hij wist zich los te wringen uit de riemen en ketenen, en een dwangbuis, waarbij hij een geweldig athloet toonde te wezen. Hij begaf zich gekleed in een zwempakje in een koperen ketel, waar onder een fel vuur brandde en meer. Ik doe alles door mijn magnetische wilskracht, had de fakir in zijn woord ter inleiding gezegd. Wij meenden de faculteit over dat magnetische van den wil te hooren meesmuilen, maar de wilskracht die noodig is geweest om zulke toeren te leeren is onbetwisbaar. Ter (lood veroordeeld. Uit een door vriendelijke hand ons toegezonden nummer van de Mnnsierischer Anzeiger blijkt. dat de gezworenen te Müoster Woensdag den Hollander Stepha- nus Jonkman afnomsiig uit Noordwolde ter dood veroordeelde wegens moord met voor bedachten rade op den landbouwer Kleimaa en diens dienstmeid Maria Ammeimann. Onder de getuigen vinden wij twee uit ons land den commissaris van politie'te Leeuwarden, den Heer Heeg en de com mandant der gren8gendarmerie Pikemar uit Vlissingen. Ze kennen den aangeklaag de persoonlijk niet maarihun informaties zijn ongunstig. Jonkman diende bij de huzaren, klom op tot marechaussee, maar werd wegens slecht gedrag weer in het buzarenregiment terug geplaatst. Hij was^onbetrouwbaar, dronk *en ^maakte het de meisjes lastig. De neiging tot het vrouwelijk geslacht heeft hem, blijkens het proces, thans in handen van den scherprechter overgeleverd Het droeve slot tafereel wordt aldus beschreven; Aangeklaagde (tot de president); -Ben ik ter dood veroordeeld De voorzitter bevestigt dat bet doodvonnis volgenjinoet. Aangeklaagde (over zijn woorden val lend:) «Dan wil ik ook, dat men ray binnen acht dagen het leven beneemt, omdat het voor mij geen doel meer heeft, langer op de wereld te zijn." Na deze woorden ging Jonkman weer zitten en staarde wezenloos voor zich heen. Geachte Ingezetenen. U allen is het bekend, dat in den laatsten tijd door den hoogen waterstand van de rivier de Maas geheele velden, dorpen en steden zijn overstroomd, waar door aan die bewoners eene enorme schade is toegebracht. In onze provincie heeft zich reeds een watersnoodcommissie samengesteld, ten einde door het inzamelen van gelden de slachtoffers vanjdezen ramp te hulp te komen. In alle gemeenten onzer provincie zal daarvoor eene collecte aan de huizen der ingezetenen worden gehouden, ook in deze gemeente willen wij hierin niet ten achter blijven, daar ook wij eene kleinigheid voor deze getroffen medeburgers willen bijdragen. Ik deel u dan mede dat door de Raads leden binnen enkele dagen deze collecte zal worden gehouden. De Burgemeester, H. ESSER. Burgerlijke Stand. VENRAY. Aangifte van den 19 tot den 25 Maart Greboor ten. Cornelia Petronella Anna Catharina Hoeij» makers. Sterfgevallen. Peter Johannes Marlines Roffers oud 6 maanden. Maria Kiieckaeri weduwe van Jan Bef- nardus Andriessen, oud 75 jaren. Jan Peter Hemtges ongehuwd oud 57 jaren Mathis Beurskens echtgenoot van Johanna de Muider oud 72 jaren. Jacobus A-rntz echtgenoot van Anna Maria Werten, oud 53 jaren. De Burgemeester van Venray deelt de belanghebbenden mede dat door Burgemeester en Wethouders van Horst vergunning is verleend tot het afbranden vaD heide op de in de Peel der gemeente Horst gelegen gronden, naby de grenzen dezer gemeente. Inlichtingen kunneo verder verkregen worden ter gemeentesecretarie alhier. Venray 25 Maart 1910. De Burgemeester voornoemd, H. ESSER. Burgemeester en Wethouders van Venray Gelet op het bepaalde van art. 37 der Diankwet. Maken bekend dat door Gerard Martin Janssen molenaar wonende wijk E no, 38a. aan ons een verzoek is ingediend ter bekoming van een verlof voor den verkoop van alcoholhoudenden drank, dat zy, die tegen het verleenen der gevraagde vergunning bezwaren hebben, deze voor den 15 April a.s, aan hun collega schriftelijk moeten kenbaar maken. Venray den 23 Maart 1910. Burgemeester en Wethouders voornoemd, H. ESSER. De Secretaris, STOOT.

Peel en Maas | 1910 | | pagina 2