Limburgsch Nieuws. Algemeen Nieuws. Venraysche Arbeidsbeurs en Informatiebureau. ADVERTENTIEN. Aanbesteding lucht nog trillen. Eindelijk zag hij niets meer dan lucht en water. Hij bewoog zich tusschen hemel en zee op bpt ranke brooze vaartuigje. Tegen den morgen na een lange ver velenden nacht doorgezwalkt te hebben, stak een frissche, koelende wind op. Dc zee werd met kleine, bruischendc golfjes bedekt en het onsterke schuitje kraakte en wankelde dreigend op hel deinende nat. Tevergeefs zag de jonge man naar een reddend schip uit, maar niets bespeurde hij op de losbrekende en ontstuimïg wor dende wateren. Op nieuw dreigde hem een doodsvijand in de gedaante der drei gende golvende waterkoppen. De golven stapelden zich al hooger en geweldiger op, de wind gierde feller en joeg het water op. Een storm ontstond, liet zwakke bootje vloog over de golven- bergen been. zonk dan weer terug in de diepe waterdalen als verdween het ineen donker graf, in oen naar binnenzuigend lekkend hol. Zou hij, dc vrijheid zoo nabij, nog ten gronde gaan? Was hij dan ten doode op geschreven, hadden alle natuurelementen tegen hem samengespannen om hem tc vernietigen. Storm en water wilden zijn dood. Maar hij wilde niet sterven. Al mochten alle demonen ook opstaan, om hem naar den afgrond te trekken, zoolang er nog iets vau het schuitje overbleef, zou hij zich daaraan vast klampen en zoo zijn ellendig bestaan redden, in de hoop op verlossing: De gevaren van een gewaagde ont vluchting had hij getrotseerd, twee haaien die hem dreigden te verscheuren, had hij gedood, dien laatsten strijd tegen den wind en het water zou hij eveneens winnen... De storm werd heviger en nog was er geen schip in zicht. Hij wrong de handen schreeuwde ween de en bad. En op de knie gezeten terwijl hij bad. smeekte uit den grond van zijn hart, zag hij ginds heel ver een slipje, dat naderde. Hij sprong op, vreugde straalde uit zijn oogen en een kreet ontsnapte zijn mond een schip dat redding betee. kende. Heel ver aan den horizon, boven het witte der. schuimende watergolven tee- kende zich duidelijk een zeil af, een schip was dus in aantocht. Hij had het uit kunnen zingen, schreeuwen, danken. Maar daar fronste hij zijn wenkbrauwenhij zelf zag het schip wel, maar wanneer het vaartuig hem nu eens niet bemerkte. Wanneer het hem ongemerkt voorbij voer en hem in eenzaamheid aan den dood overliet Hij werkte als een razende tegen de wat kalmer wordende golven op hij riep en wenkte en wapperde met zijn kiel en eindelijk schenen de lieden hem op den schoener gezien te hebben, want 't schip stevende op hem aan en stevende al sneller en vlugger nader. Eindelijk was het dicht genoeg genaderd en men wierp hem ccri lijri» van boord toe en trok hem uit het rijk des doods, der hel en van bet stilzwijgen tot de menschen, tot het leven. De redding was voltooid. De schoener was een Duitsch schip en bestemd voor Nieuw Mecklenburg. Daar heen nam de kapitein den armen drenkeling mee Van Mecklenburg trok Richard naar Indit" en ging later naar Engeland, als vrij burger. Over den moord in het Parijsefce Bois du Boulogne Ligt nog immer een donkere sluier, die de justitie niet vermag op te lichten. VENKAY, 12 Maart 1910. Do Rechtbank te Roermond ver-oor» deelde Dinsdag G. L. kleermaker te Venray tot 2 dagen hechtenis en 3 jaren opzending naar eene rijkswerkinrichting wegens bedelarij, Woensdag hielden de onderwijzers uit de gemeente Venray hunne eerste buitenvergadering van dit jaar in de school alhier. Alle leden waren aanwezig. Om 3 uur werd eene vergadering gehouden van den R. K. O. B. waarop, na het lezen der notulen, de agenda voor de algemeene vergadering b'esproken werd. Hierna had de gewone vergadering plaats. Wegens omstandigheden werd geene lezing gehouden, doch werd deze uitgesteld tot de vergadering in Oirlo. De vergadering, te 3 uur door den Voorzitter geopend, werd om balf 5 door dezen gesloten. De vergadering van onderwijzers uit bet arrondissement G.iu.ep. te houden te Atferden, welke reeds 2 malen wegens den hoogen waterstand der Maas was uit» gesteld, is thaDB bepaald op den eersten Woensdag in April. Woensdagmiddag werd onze gemeen» te bezocht door een paar wageos Zigeuners Tot. aller genoegen en onder veel belang» stelling werden ze door de politie spoedig het dorp uitgebracht. In Castenray werd overnacht. Door veldwachter Temmens werd aldaar gesurveilleerd. Met een bezoek van dergelijke lui is Diemand vereeid Heden Zaterdagnamiddag om 4 uur zal de Gemeenteraad van Venray eene openbare vergadering houden, waarin de volgende punten behandeld worden 1 Benoeming van een onderwijzer O. L. School O11I9. 2 Verslagen inrichtingen van Hooger Onderwijs in deze gemeente 3 Verordening regelende de order» wij zet si aar wed den 4 Adres van de firma Latnaison. Bouwer en C<>. 5 Missive van de Gezondheidscommissie over tiet Gasthuis. 6 Adres van de bewoners van liet. Veulen ter-bokoming vau een kunstweg. 7 Adres van de bewoners van Leunen en Overbroek ter bekoming van een kunstweg 8 Instructie kantonniers op de ge» meentewegen. 9 Benoeming van een lid van het Armbestuur, voorgedragen G. Ambrosius en P. Laureosse. 10 Benoeming vun leden der commissie tot wiring van school vei zuifla. Commissie dorpsschool aftr. J. J. H. Verheugen, A. J. Hauraets. H. W. A. Kraykamp; Te Merselo aftr. P. J. Janssen en J. F. Michels; te Leunen aftr. J. Loenen. Th. Assolberghs. M. van den Berg en een vacature; i« Oirlo r ft. F. M. H. Poels, L. Janssen en G. H. de Pont'; te Oos trum aftr. A. Loonen. 11 Procesvei'b» al opname boeken en kas gemeenteontvanger. 12 Reclame Hoofdelijke» Omslag. 13 Sch'ijven van den heer Miuister over aanleg kunstweg Venray Overloon. 14 Rekening Alg. Buig. Arm best. 1909 15 Mededeelt»# ingekomen s'ukken. Slieren keuring;. (Led. Staten hebben bepaald, dat de keuring van springstieren dit jaar zal plaats hebben op Dinsdag 24 Mei te Vei ray. ter plaatse genaamd Ilenseniusplein. dis voormiddags te 11 uren. Naar wij vernemen, zijn bier de laatste dagen sporen van oen wild zwijn waargenomen. MERSELO. Met groot genoegen doelen wij mede, dat onze vroegere dorpsge- nooten, de heeren P. J. van den Heuvel en P. Janssen, thans onderwijzers aan eene R.K. bijzondere school te Alkmaar, be» noerad zijn aan pene met 1 Mei te Mid» delburg te openen R.K. bijzondere school de eerste als hooft, de tweede als onder,, wijzer met verplichte hoofdakte. Wij fëliciteeren beide knappe opvoeders der jeugd met hunne schitterende promotie. MEERLO. Wegens het venten van pe troleum zonder vergunning daartoe is J. D. tweemaal verhaliseerd. We zijn benieuwd wat dit zaakje zal uitwerken. HORST Woensdag werd door een lOtal jagers eene klopjacht gehouden op de wilde zwjinen. dvo reeds zooveel schade aan» richtten. Een dezer heesten werd dood» geschoten en mee naar huis genomen. WANSSUM. Manniag namiddag ont stond er brand in de woning van H Derkx die totaal afbrandde, van den inboedel kon weinig gered worden. Oorzaak onbekend Assurantie dekt de schade. VENLO. In het Vincentiusgebouw alhier is Zaterdagavond door Jhr. Mr. Ch. Ruys de Beerenbrouck de commissie geïnstalleerd, ter voorbereiding van den Katholiekendag die met Pinksteren alhier zal gehouden worden. Medegedeeld werd, dat het onderwerp in de afdeelingsvergadering zal zijn »De ziekteverzorging ten plattelande en in de steden." Maandag werd door de gemeente» politie alhier aangehouden J. H. Th. .'10 jaren oud, geboren le Siebengèwald. melk» knecht, laatst verblijf houdende in Pruisen die in den nacht van Zaterdag op Zondag in café Hendriks aan de Gladbacberstrasse te Crefeld den melkknecht J. v. d. Linden in een twist met een mes op de plaats dood stak. Hij wordt ter beschikking der justitie naar Roermond overgebracht. HELDEN. Te Pannirtgen brandde Zondag de kapitale boerderij van den landbouwer P, Craenen totaal af. Het vee kon gered worden. Inboedel, schuur en akkergereedschappen werden een prooi der vlammen. Alles is verzekerd. ROERMOND. Dc arrondissementsrecht bank alhier veroordeelde F. R.. notaris te Echt, wegens het plegen van valsche han delingen met autentieke stukken lot een maand gevangenisstraf. GELEEN. Zekere S. alhier, die op 22 Februari op last der justitie werd gearres teerd en naar het buis van bewaring te Maastricht werd overgebracht, in verband met het overlijden van zijn vader, is Maandag voorloopig op vrije voeten ge» steld. Zooals men zich herinnert, werd beweerd dat de oude S. tengevolge van mishandeling of vergiftiging zoude zyn overledeD. MAASTRICHT. Zondagmiddag waren door den plotselingen val van het water twee schepen in de Maas bij Maastricht aan de zijde van ijk, buiten het vaar water aan den grond geraakt en men was bezig door middel van een staaldraad, gepannen over den stroom achter om een der boomen, staande op den kanaaldijk aan de zijde der siad, en aangetrokken door een stoomboot die, om kracht bij te zetten, stroomafwaarts voer, deze beide schepen in het vaarwater te trekken. Door het losraken van tien staaldraad bij den boom op den kanaaldijk alwaar zich vele wandelaars bevonden om densnel vlietenden stroom en den hoogen waterstand in oogen- schotiw te nemen, werden vijf personen door den straal draad getroffen cn deerlijk verwond. \'an twee personen waren de beencn verbrijzeld. De ongelukkigen wer den na het geslicht Calvnriënbcrg over gebracht. Duizenden toesc houwers waren na hei ongeval ter plaatse in de omgeving der Maasbrug aanwezig. SIMPELVELD. Alhier heeft zich een geval van hondsdolheid voorgedaan. De dolle hond. die is afgemaakt, had reeds oenige honden, gebeten, ook een man. Alle honden die gebeten zijr^ werden dood geschoten. Het cadaver van den dollen is opgezonden ter onderzoek. Door Mgr. Drehmanns, bisschop van Roer mond is Zondag le Weert het If. Priester schap toegediend aan de volgende Eerw Fraters Minderbroeders: Martinianus Briels, Keinhertus Graman, Frumentius Lips, Sil-, vanus van den Bosch, Gustavus Ammeriaan. Chrystologus Kaspers, Titus Plekker, Bal- duinus de Goede en Damasus SJoots. Het II. Diaconaat hebben ontvangen de Eerw. kraters: Quirinus van Rooy. Donatus van Adrichem, Nolascus van Vliet, Sergius Emonds, Theotimus van Vel/en, Balduinus erbcelc, Majella Weenïnk, Alardus van den Berg, Ludgerus Zeinstra, Marius Ea rners, Floribertus Schneiders en Affridus Waardeloo. Het Subdiaconaat hebben ontvangen de Eerw. Fraters: Meinardus Broersen. Gau- dentius Bootsma, Georgius de Boer. Gregorius van Heugden, Justinus Janssen, Stephanus Lucasscn, Ludovicus Geldens, Dismas de Kok, Canutus Peters. Ludwi- nus Exler, Malachias Geelcn, Zaeharias van der Hoeven en Clemens van den Berg Het mes in Limburg;. Men schrijft uit Nederweert: Zondag heeft alhier aan sluis 15 een ern stige vechtpartij plaats gehad, waarbij zekere Math. N. van sluis 14 onder deze gemeente verscheidene sneden over het hoofd en lichaam en een steek in den rug bekwam, welke laatste tot in de longen moet zijn door gedrongen. N. is opgenomen in het gesticht der E.E. ZZ. Franciscanessen alhier waar Dr. Schmidt de eerste hulp verleende. Als vermoedelijke daders zijn door de marechaussees van Weert en den gemeen te-vel (.1 wachter Leg veld alhier dienzelfden nacht nog gearresteerd J. Kn., L. O., en R. S., alle drie van alhier. Zij werden door de marechaussee zwaar geboeid naar Weert overgebracht in afwachting hunner overbrenging naar Roermond. De toestand van den getroffene is bedenkelijk. Stalhouderij verbrand. Tc Maastricht, is Zondagnacht de stal houderij van '.den heer Verstraaten grootendeelfj ujr* brand. De. oorzaak is onbekend. Vele Spaarden kwamen in de vlammen om. de schade is aanzienlijk. Nieuws uit de Buurt. BOXMEER. Dinsdag overleed alhier na een kortstondige ongesteldheid, Jhr. L. van Sasse van Ysselt, oud griffier bij het kantongerecht alhier. De overledene verheugde zich in aller hoogachting. CIJYK. Op de markt van Dinsdag waren aangevoerd 345 runderen cn 311 biggen. Het vette vee gold van 31 tot 35 ets. Tt dragende vee van 180 tot 240 gld. De markt had een ongeregeld verloop, voor vet vee was de handel nog al levendig voor 't overige ging er niet veel om. Het hooge water belemmerde de verkeerswe gen waar door het marktbezoek niet groot was. De markt was vroeger afgeloopen dan gewoonlijk, bij gebrek aan affaire. DEURNE. Onze eerste vrije jaarmarkt van Maandag is zeer druk geweest, terwijl een bijna zomersch weder den dag beguns» tigde. Nog nimmer was er zooveel vee aangevoerd. De toeloop van volk is dan van zelf daardoor grooter. Aangevoerd waren 184 stuks vee en 34 manden met biggen. De biggen waren zeer duur. HELMOND. Id de drukkerij der N.V. A. Pelleraans, Stoomdrukkerij alhier, bad Maandagavond een treurig ongeval plaats- Mej. B. P. zuster van den Directeur, die bare hulp verleende bij bet stellen van eene nieuwe machine, geraakte met haar haten tusschen eenige draaiende deelen. Voor de machine kon worden stopgezet, waren de haren reeds van den schedel afgescheurd. Zij werd onmiddellijk naar het Gasthuis vervoerd; waar haar nog under.vreeselyke pijnen de H. Sacramenten zijn toegediend, llaar toestand is uiet zonder gevaar. j EINDHOVEN. Naar wij vernemen is het bestuur van den K. K. Volksbond alhier van plan eerte coöperatieve slagerij op te lichten. Lijken aangespoeld. Onder Coothem (Belg. Limb.) is op het veld gevonden, heillijlc van een onbekende vrouw naar schatting twintig jaren oud. Het lijk was door [le Maas aangespoeld. Onder Urmond is poor de Maas aange spoeld het lijk van <?en a 10-jarig meisje ook van dit lijk is dj? herkomst onbekend. Vermist* Te Nijmegen wordt vermist de heer F. J. B., sigarenfabrickant. De vorige week zou zich op een avond naar zijn broer begeven, doch hij is daar niet gc weest en sedert heeft men niets meer van hem vernomen. Groofe schuld. Een sluwadoorsfirma te Rotterdam blijkt aan de Rijksverzekeringsbank een schuld te hebben van 93000 wegens achterstal lige premies over het half jaar. Er komt waarschijn!.,!v niet veel van terecht. W aai* een levensmoede toe komt. Te Groningen heeft een Duitsch ge vangene zich een spijker weten te ver schaffen welke hii in zijn hoofd sloeg om zich te zelfmoorden. Het opzet mislukte en in wankelenden toestand werd de levensmoede weggebracht. De toestand is thans redelijk. Twee menschen verdronken. Zondag avond zijn te Leur dc 60 jarige landbouwer S. v. cn de arbeider II. M. door het schrikken van het paard in de haven gereden. Beide personen verdron ken. Len Itaron. Dezer dagen werd Amsterdam verblijd met de komst van een Berlijnschen baron voornaam maar nog jong. Hij stapte af aan een der grootste hotels en koos daarvan de mooiste kamers. De portier kreeg twee duizend mark in bewaring en de baron was grand seigneur. Doch na een paar dagen vertrok hij weer uit het hotel even correct in alles als hij er geko men was. Hij nam nu zijn intrek, in een goed hotel in de Warmoesstraat, waar de grootheid hem reeds vooruit was gegaan. Doch de eigenaar van het hotel liet zich niet overbluffen door de grootdoenerijen toen dan ook Maandagavond de gast hem cvtn vroeg te spreken en hem plompver loren mededeelde dat hij in Berlijn 5000 mark had verduisterd, was hij niet al te; zeer verwonderd. De baron zij de hooge afkomst te willen verloochenen en als stoker op een schip te willen gaan. Papieren had hij niet en de duizenden marken had hij op gemaakt in minder nette danshuizen. De baron vertrok en terstond telepho- neerde de hotelhouder de politie, met het gevolg, dat de baron Maandagavond nog werd aangehouden en-in verzekerde bewa ring gesteld. De politie zal nu wel verder zijn doopceel lichten. 'n snuggere. In den raad te B., een bloeiende ge meente op een paar uren afstand van Den Bosch, stelde een der leden dezer dagen voor, een snel stroomend binnenwatertje, dat inderdaad, vooral bij hoogen water stand. heel wat gevaar oplevert, af te wateren. Bij de bespreking van dit voorstel zeide het raadslid v. Kr. het volgende„Ik ben weieens in Venlo geweest. Daar is ook een soort riviertje met veel stroom. Men heeft daarin een rooster gemaakt. Valt er iemand in het water, dan kan hij niet wegdrijven. Hier zouden ook ijzeren spijlen in kunnen worden aangebracht, waar geen mensch door kan. Heel leuk merkte de wethouder v. d. S. daarbij op „Dan kunnen we er ook wel een fuik inzetten.-' Het geval is historisch. Gelukkige menschen daar te B. Hel raadslid v. Kr. wil ze de zekerheid geven, dat hun corpus door een ijzeren rooster zal worden opgevangen, als ze eenmaal verdronken zijn. Wat een zorgzaamheid Hare snuiters. Eigenaardige typen treft men onder de beroepszwervers aan. De een heeft lange vingers, de andere -masselt» en een derde kan de buislucht met verdragen. Met een duo van het derde soort is Dinxperlo bedeeld. Dagenlang toeven in die gemeente twee landloopers, die nergens liever zijn dan in de buitenlucht zoowel overdag als 's nachts Biedt men den beeren nachtlogies onder de pannen of het stroodak aan. beleefd be danken zij voor het aanbod, want zij kruipen veel liever in een hooiberg. Vreemd keken de lui in Dinxperlo dan ook op toen zij Maandagmorgen bet twee tal op handen en voeten uit èen hooiberg zagen kruipen. Een hunner werd daags daarna door de Duitscbe politie wegens zwerverij in arrest genomen. Hij moest, daar men in Duitsch» land op Hollandsche zwervers niet gesteld is, door onze politie in-ontvangst worden genomen. Wij blijven zoo met de onzen zitten en de Duitschers met de hunnen. Eerlijk deelen, zegt de Pruis. Een (lokter van honderd jaar. Zondag is te Saint- Valerien, by Sens, een feest gevierd ter eete van dokter Jean Boullé, die een eeuw oud geworden was. Er was een feest aangericht, waar 150 menschen deel aan namen. De mi nister vau openbaar onderwijs had een vertegenwoordiger gezonden, de onderper» fect presideerde do tafel en de Senator en het kamerlid uit dè streek waren onder de gasten. De honderdjarige, een levendig, klein, mager mannetje met witte haren, vetscheen aan den feestelijk en diach, vet- gezel d van zijn jongsten zoon, een man van vijf en zestig jaar, medicus als zijn vader, Dr. Boulé heeft hij deze gelegenheid van zijn leven verteld. Ingezonden. V. I». H. Onder-afdeeling Venray. Opdat eenieder zooveel mogelyk van een coöperatieven aankoop van kippenvoeder kunne profiteeren, zij hierbij nogmaals medegedeeld, dat de benoemde Commissie, de beerón Fr. Coppes, Ant. Jacobs en Jac. Geuits reeds druk aan het werk is. Voor bestellingen gelieve men zich liefst tot een dezer Commissieleden te wenden. Ook de verschillende verpakkers der eierverzttn- dingen zullen in deze wel een handje willen helpen. 't Is nu te hopen, dat onze 147 leden allen meedoen: hoe meer bestellingen, hoe beter en hoe goedkooper. O. 8 Mrt. 1910. d. P. Burgerlijke Stand. VENBAT. Aangifte van den 5 tot den 11 Maart. Geboorten. Peter Hubertus Vogelsangs. Joseph Martinus Johannes Balte9en. Sterfte vallon. Pelronella Johanna Huberta Wilhelmina Kusters, oud 10 maanden. Jacobus Veltmeijer, ongeh. oud 59 jaren. Kerkelijke Diensten le Venray. Parochiekerk. Maandag 8 uur Jaarg. voor R. Derki en echt- gouoote. Dinsdag 8 uur Sol. Jaarg. voor Oer. Verbunt en de familie Verbunt Heres. Woensdag S uur Jaarg. voor de echtgenoote van Jozel Le Brun. Donderdag s uur Jaarg. 2de. kl. voor Dr. O. Poels. Vrijdag .8 uur Sol. mis ter eere van dezeven smarten van Maria waarna de zeven wieën op het kerkhof gebeden worden. Zaterdag S uur Sol. mis ter eere van St. Jozef. Om 4 uur het lof. Zondag om 7 uur H. Mis en generale communie voor de leden van don R. K. Volksbond. Deze week wordt, het Allerheiligste aan de zieken gebracht. Dinsdag door het dorp Woonsdag op de gehuchten en Vrijdag Veltum en Heide. Paterskerk. Zondag om 5, G en 7 uur de H. Mis. mei in structie. Om 8 uur Hoogmis met preek. Om 5 uur het Lof en H. Kruisweg. Dinsdag Se der 9 Dinsdagen ter eere van den H. Antonius v. Padua. Om hall 8 Hoogmis waaronder korte toespraak en gebeden der nove- t:e. Om 5 uur Lol. Vrijdag feestdag van O. L. Vr. van zeven Smarten, onder dien titel patrones dezer kerk. Om halt 8 Hoogmis.Om uur Lol en Lijdens meditatie. Zaterdag feestdag van den H. Joseph patroon der kerk. Om 8 uur plechtige Hoogmis. Om 5 uur Lof. Worden gevraagd 1 dienstmeisje voor Venlo, 1 dienstmeisje voor ïegelen, j knecht voor de vrachtkar van Gend en Loos te rijden. 1 Schoenmakersleerling en een bekwame schoenmaker voor Duilschland. 1 schoenmakersknecht voor Helden, 1 hoerendienstmeid voor Maashees. 1 Boerendienstmeid. hoog loon, 1 kindermeisje voor Venray, 2 Jongens van 12 a 13 jaar voor de sigarenfa briek. Bieden zich aan 2 kindermeisjes, 1 winkeljuffrouw, goed kunnende naaien, 1 Timmermansleerling. 1 tuin iersknecht voor Venray. 1 2de modiste, 1 dienstmeisje 18 jaar voor Mei 1910 in dienst te treden. 1 vaste daglooner voor Venray, 1 bekwaam Boekhouder. Ondergeleekende ver- zoek', de rekeningen voor de leerlingen van het Gym nasium in te leveren vóór 20 Maart I)e Prefect van het Gymnasium, E. ENGELS. Op Maandag 21 Maart a des natmd, 4 uur zal voor rekening van ANT. HERMANS in het café J. van Aarssen te Wellerlooi worden Het bouwen van een woon huis met stalling enz. met bijlevering van materialen. Plan eö bestek liggen in genoemd café en het café J. A. Festen ter inzage en zijn tegen betaling van f 1.50 ver» krygbaar. Aanwyziug op den dag der besteding, nam. 2 uur.

Peel en Maas | 1910 | | pagina 2