en UitgeverW. A. Van den Munckhof, Venray. St. Jozefsfeest te Smakt Over trouwen. Zaterdag 36 Februari 1910. 31ste .Taargang Dit nummer bestaat uit TWEE BLADEN. Levensbeelden uit de Rechtzaal. Uijksveren en Automobielen. N*©.' 9 PEEL Abonnementsprijs per kwartaal voor Vbnrat 50 c. franco por poat 65 c. voor het buitenland by vooruitbetaling 85 c. afzonderlijke nummers 6 o. MAAS Prijs der Advertentiën van I 4 regels 20 elke regel meer f, letters en vignetten naar plaatsruimte. Adverteotiën. 3raaal geplaatst worden 2iuaal berekend. Bij gelegenheid der Jaarlijksche feesten in de maand Maart, toegewijd aan den grooten en machtigen Beschermheilige der H. Kerk, aan den patroon van een geluk zaligen levensstaat, der christelijke buis gezinnen en van een goeden dood, zal op alle ZON- EN FEESTDAGEN, nl. op 13, 19, 20, 27 en 28 Maart, des namiddags 3 uur plechtig Lof met preek gehouden worden. Zaterdag 19 Maart, Feest van St. Jozef, 10 uur Hoogmis met. preek. Zondag 20 Maart nam. 3 uur komt de H. Familie van Vierlingsbeek. Zondag 17 April zal de Congregatie van O. L.- \'r; uit Venray ter bedevaart komen en de Hoogmis met preek om 9 uur bij wonen. 's Nam. om 3 uur Lof en preek. Maandag 16 Mei 2e Pinksterdag, om 3 uur plechtig Lof met preek, komt de H. Familie, van Overloon. Zondag 12 Juni zal de H. Familie van Venray ter bedevaart komen en om'9'uur de Hoogmis met preek bijwonen. N. B. Z. H. Paus Leo XIII Heeft aan alle pelgrims naar St. Jozef te Smakt een vollen aflaat verleend, op een dag naar- verkiezing eens in 't jaar op de gewone voorwaarden, mits men in de nieuwe K^pel kome bidden tot-Zijné; intentie. Inaijn beroemde réde van den 25 Juli 1869. uitgesproken op de Lieb- frauenheide wees de Mainzer prelaat Mgr. von Kelteler het volk, en in 't bijzonder deu arbeidersstand, op de te vroege verkeeringen en de daar mede gepaard gaande ondoordachte huwelijken, »Uit zulke vereenigi ngen ontstaan slechts ongelukkige gezinnen, fa- milie's vol ellende en jammer''. Welnu, laat ons dan eens nagaan, zegt Amicus in de .Voorhoede" op welke wijze zulke ondoordachte huwelijken kunnen voorkomen wor den. Wij tneeneii zulks niet beter te kunnen doen, dan door in enkele punten'mede te deelen, waDneer men niet moet trouwen. Men moet niet trouwen lo. Als man en vrouw niet tot hetzelfde gelool behooren. Wanneer de Katholiek toestaat, dat de kin deren in 't andere geloof worden opgevoed, dan begaat hij tegenover de Katholieke Kerk een Judaszonde en tegenover de kinderen haudelt hij liefdeloos, want bij berooft hen reeds van te voren van de genademiddelen der H. Kerk. Wordt echter ook katholieke kinderopvoeding overeengekomen, dan helpt toch een der ouders niet mede aau deze opvoeding en blijlt zij derhalve gebrekkig. Ook is 't niet altyd zeker, dat de beloften later gehouden orden. De ondervinding bewijst het. Vooral in't Aartsbisdom Utrecht en bisdom Haarlem, waar oolangs nog in alle kerken gewaarschuwd werd tegen 't gemengde huwelijk. Menmoet niet trouwen 2o. Als de vrouw veel ouder is dan de man. De vrouw is dan spoe dig verwelkt, terwijl de man nog frisch en jeugdig is. En als ze samen over de straat loopen, meenen de menschen wel eens, dat hij haar zoon is. Dat verveelt hem. in huis meent de vrouw, dat zij te bevelen beeft, omdat zij zooveel ouder en wijzer is. Maar oe man gehoorzaamt ook niet altijd graag. En zoo is er voort» durend ruzie over bet baasschap en wat daarmede samenhangt. Men moet niet trouwen 3o. Als men met schulden moet beginnen. Dit is vooral verkeerd voor hen, die van h'in handenarbeid moeten leven. Want zij weten niet voorop of zij altijd gezond zullen blijven, of zij steeds arbeid zullen hebben en of zij geen kinderen krijgen. En als nu eens ziekte en werkloos» heid komen en daarbij 't eene kind op 't andere, dan ziet het er spoedig treurig in huis uit. Kommer en zorg doen hun intrede en man en vrouw kijken elkander aan alsof ze willen zeggen »had ik je maar nooit gezien. Toch, moet men niet trouwen do. om'het geld alleen. Dat ia ook zeer gevaarlijk. Want, dat is vaak spoedig verbruikt en als dan nood en gebrek komen loopt de huwelijks» vrede gauw naar de maan. Hoe gaat het vaak in de wereld Daar zit hier of daar een meisje dat ais rijk bekend staat. Spoedig komen de vrijers, die meer om 't geld dan om den persoon geven. Gelijk vlinders om een bloem, zoo fladderen zij rondom 't goudvischje. En het ijdde meisje verbeeldt zich dat 't om haar schoonheid te doen is. Als zij zich dan den g'ootsten vleier heeft uitgekozen, wordt er groota bruilolt gehouden, maar er vergaat nog geen jaar. of zij wordt gewaar, dat zij nieis timer te zeggen heefi, dat hij doet wat. hij wil. Spoe» dig zit hij liever in do herberg dan bij z:jn viouw, en hij laat haar duidelijk marken, dat hij om haar niets geeft. Vaak duurt 't nog geen 7 jaar, of de lieve echtgenoot heeft alles opge» maakt en zij zit er, schaamt zich en lijdt gebrek. Eerst gedaan en dan gedacht heeft menigeen, in 't leed gebracht Men moet niet tróuwen 5o. Als de vrouw geen huisvrouw is. Bijvoorbeeld een arbeider usoet niet trouwen met een fabrieksmeisje dat geen huishouden kent, soms niet eene soep kan koken. Zulk een vrouw laat het huishouden in den steek en de man vlucht spoedig van 't huis naar de kroeg. Een middenstander moe.t geen modepop trouwen, als hij niet ruime inkomsten heeft, want, die moet dadelijk 'o keukenmeid en nog een paar andere dienstbare geesten hebben, omdat zij in huis niets doet dan piano spelen, romannetjes lezen enz. Ook trouwe men niet met een meisje, dat eiken dag van 't jaar'n andere ziekte heeft, nu eens hoofd» pijn, dan bleekzucht, dar. zenuwen. Ook mogen die prt>-Vnen niet trouwen, die lichamelijke gebreken hebben, want deze enen zich wel eens over en kunnen eene geheele familie ongelukkig maken En eindelijk moet men niet trouwen: 6o. Met een 'weduwe of weduw naar, die reeds groot» kinderen hebben. Want deze kinderen zijn kwaad op den vader: die zonder noodzakelijkheid nog -ens trouwt, en zij nemen net de stiefmoeder kwalijk, dat zijden vader niet heelt afgewezen. En komen er dan nog kinderen bij, dan is de luzie eerst recht in huis. Natuurlijk loftelijke uitzon» deringen daargelaten. Ja, trouwen is 'n goed, maar 't is 'n gevaarljjk ding. Het gaat er mee als mit den land» verhuizer, die per sch:p naar Amerika vertrekt. Hij komt er wel, maar hij weet niet welk lot hem in de nieuwe wereld wacht. Van "den Biesen s blijkbaar niet op de hoogte. Of 't ook uoodig is Men schrijft aan het, NJjjeuws De be*er -wan utov-'L/At»," ap/ak in de Eerste Kamer als zijn meening uit, dat er in den lar.d en tuinbouw geen ongevallen gebeuren en dat er dus geen landbouw ongevallenwet noodig is. Het schijnt evenwel, dat de beer Van den Biesen, al is hij dan ook adviseur van den Boerenbond, met voldoende op de hoogte is met de landbouwtocstanden in ons land, anders toch zoii hij welen dat er wèl ongevallen in den land en tuinbouw geschieden. Ons is nl. gebleken, dat in 190G niet minder dan 95 landbouwonge» vallen hebben plaats gehad met doodelijken afloop. Als oorzaken van den dood werden de volgende gemeld 22 personen verdronken, 7 werden gedood door werktuigen, 14 werden door paarden koeien en slieren, 10 weiden van den wagen geslingerd toen. het paard op hol ging en stierven kort daarna. 6 werden op den straatweg over» reden, 23 vonden hun dood door vallen uit hooibergen, van zolders, ladders, 4 bleven er op het land dood, 4 werden bij het rooien door vallende boomen gedood, terwijl er 5 door den bliksem werden gedood. In 1907 bedroeg bet aantal dooden tengevolge van landbouw» ODgevallen niet minder dan 103. Deze statistiek is niet volledig. Immers wij putten deze mede» deelingen uit de rubriek «Gemengde Berichten" in de voornaamste bladen en daniin worden lang niet alle ernstige ongevallen vermeld. Er zullen dus nog wel veel meer dooden zijn gevallen. En hoeveel land en tuinbouw» knechts zijn levenslang invaliede geworden, tengevolge van ongeval» len Hoevelen werden maanden en jaren invalide Wij willen maar zeggen de heer Een verwoeste. Hij was een vlugge jongen, die graaj leerde en ook goed leeren kon. Toen hij echter de school verlaten had, moest hij echter mede. helpen den kost te verdienen voor het huisgezin. Om te voldoen aan zijn lust tot leerfen beproefde zijn vader voor hem een plaatsje te krijgen als jongste bediende op „het"' secretarie. Dit lukte. Vlug, bij de hand als de jongste bediende was, iedereen had plezier met hem;.; De secretaris van het dorp mocht den jongen gaarne, vandaar dat hij hem flink hielp om zich in de gemeentezaken te bekwamen. Vader, die maar een gewoon werkman was, had plezier in zijn jongen. Langza merhand begon hij tegen zijn jongen op te kijken, en moeder, o die was wat trotsch op haar jongen, die t reeds ge bracht had tot ambtenaar der secretarie. Hij was in de oogen der ouders reeds een halve burgemeester. Ook het salaris had gelijken tred gehou den met zijn ontwikkeling. De ijverige bemoeienissen van den secretaris het flinke leeren van den jongen man waren op't punt om bekroond te worden, hij maakte zich op voor het diploma gemeentesecretaris. Op de eenvoudige dorps-secretarie was geen plaats méér voor den ontwikkelden man. De voorspraak van den burgemeester, de lofzangen van den gemeente-secretaris, die" zijn gediplomeerden klerk gaarne hield maar hem nog gaarne hooger op zag gaan, maakten, dat hij een betrekking kreeg aan het gouvernement, hij werd ambtenaar ter provinciale griffie op een salaris van 1' '100 in een onzer noordelijke provinciën. Hartelijk was het proficiat dat hem werd toegewenscht. Er begon echter een doorntje te steken. De hoogmoed begon onzen ambtenaar te pakken te krijgen, en dat is een Jcelijk ding. Hij begon uit te gaan. De genoegens van het stadsleven grepen onzen dorpe ling aan. Er was al spoedig geen feestje of hij was van de partij, geen uitvoering sloeg hij over en was er niets te doen dan kon men hem aan het biljart in de cafc. vinden. Het uitgaan kreeg hem te pakken- Schuldelooze en schuldige vermaken wer den nagejaagd. Zijn ouders en zijn dorp werden vergeten en het salaris van f 909. waar' hij eerst zoo blijde mede was, waar hij eerst zulke illusies op gebouwd had. bleek onvoldoende. Onze jonge losbol maakte schulden, hij leende belangrijke bedragen en toen hij op een gegeven oogenblik moest betalen had hij geen cent. Een wissel van f 300 gulden maakte hem zuur. Hoe moest hij aan geld komen. Lang dacht hij na. Zijn koortsachtig gloei end hoofd kon geen rust vinden. Altijd nieuwer, altijd sterker kwam dc bekoring bij hem op, f 300 gulden lecncn uit de kast. Eindelijk bezweek hij, "t is maar leenen. Hij nam het geld. Toen dacht hij het geleend te hebben, in waarheid had hij het gestolen. Hij zou immers nooit in slaat zijn het geld terug te geven. Zijn hartstochten hadden hem zoo te pakken, dat hij niet meer terug kon als het ware. Het vreemdsoortig leenen werd ontdekt en de diefstal gestraft. Na zijn straf te hebben ondergaan, was zijn plaats aan dc Provinciale griflie door een ander inge nomen. LI ij werd schandelijk weggejaagd, wie' zou ook een dief kunnen gebruiken? Waar moest hij nu heen Naar zijn brave ouders terug gaan Naar zijn dorp. naar den goeden burgervader, die zich zijner zoo had aangetrokken, naar den eerlijken gemeente secretaris, die hem zoozeer had geholpen Neen duizendmaal neen. Dat durfde hij niet. Hij vluchtte weg uit de omgeving, ver, ver weg. Hij ging naar Duitschland. - Wat hij hier uitvoerde? ik De obscure bedrijven, die door dergelijk slag menschen in de vreemde worden uitgeoefend, zijn gewoonlijk nier na te gaan. Wat echter wel te zeggen is: dat ze steeds dieper en dieper vallen. En wanneer men hen dan na verloop van tijd weer terug ziet. dan vindt men eeo gebroken menseh, - een individu waar men liefst voor op zijde gaat, dat men graag roet een paar centen afscheeptmen is blij wanneer men zoo een weer uit het oog verloren heeft. Na een lange omzwalking in hetgroole Duitschland zakte onzen gewezen ambtenaar weder ai naar Holland en raakte verzeild ia Arnhem. Dc man, die eens oen. zijn af komst in aanmerking genomen, schitteren de positie had. een flink salaris van f 90) had thans geen centen om zelfs maar een Lroodje te koopen om zijn honger ie Stillen- Teneinde raad vergreep hij zich weer aan den eigendom van een ander, om ten minste onderdak en eten te krijgen - hij nam een paar schoenen weg van een uitstalling en... liep ermede naar de politie zeggende: ik heb gestolen! Pak me op, opdat ik weder eten en onderdak krijgen moge. Hij werd opgepakt. In Arnhems kleine, maar sympathieke rechtzaal werd het vervolg van dit treur spel gespeeld. Terzijde van de bank der beklaagden is een deur, en achter deze deur bevinden zicb cellen, waar de beklaagden, wier zaak behandeld wordt, zoolang worden opge sloten tot het bun beurt is. Ook onze man zat daar zijn beurt af le wachten. Eindelijk werd zijn naam afgeroepen en de dienst- duende marechaussee haalt hem uit zijn koud bokje. Bibberend van kou, de kraag in dc hoogte stapt dc 54 jarige naar voren. Een echtv schunniger figuur die 'échter wet op- gevoedheid verraadt. Stijf staat hij voor de groene tafel en vertelt aan de vertrouwen wekkende rechters met hun goeden en beminnelijk en president zijn wedervaren. Zijn toon was beschaafd, doch zonder ontroering. Men kon het hem aanzien, '-n hij voelde het zelf ook wel Vëcnhutèen is zijn toekomst Hij heeft geen moed mee;. Drie maanden gevangenisstraf voor den diefstal acht dagen hechtenis vooi 't rondzwerven zonder middelen van beslaan. De president vermaant hem ten slotte beter op te passen, ook .wanneer hij over eenigen tijd weer vrij zal zijn. Er zijn nog wel menschen die je helpen willen. Moge het waar zijn voor dezen arme- man, die zijn dorp niet had moeten verlaten. Voor wien het stadsleven «le ondergang was en die, wanneer hij op zij a dorp ware gebleven, daar een autoriteit zou gewor- den zijn. Kort geleden werdén wederom verpacht le Rijksveren op de rivier de Maas. L'it Limburg wordt ons een tarief ge zonden schrijft ,de Voorhoede". En 't is ook buiten Limburg van belang daarmede kennis te maken. Want een sterker staaltje van onze Hollandsche achterlijkheid is niet denkbaar. Een geladen boerenkar oï rijtuig tnet twee wielen en een paard, muilezel of twee ossen bespannen, betaalt 15 ets. veergeld. Dezelfde kar met twee paarden, muil- zcls of vier ossen bespannen, betaalt 21- ents. Vccigeld voor den voerman'int >c- repen. Verder moet 3 tot. 10 cent veergeld bc» taald worden voor alle mogelijke soorten van dieren, muilezels, paarden, ezels, cn ezelinnen, koeien en ossen, schapen, geiten bokken, speenvarkens. - gonzen, kalkoenen, kalveren en varkens. Kalkoenen, hamels, schapen bokken, geilen cn een paar ganzen betalen evenveel als menschen. Ezels be-taich twee cent meer. Speenvarkens 1 cent minder. Boeren met karren moeten flink belalen. Maar hccren met automobielen, motorrijwielen en fietsers zijn VRIJ. Ze komen niet eens op het tarief voor. terwijl muilezels en kalkoenen, die volgens de verklaring van een veerman, die 20 jaar het vak uitoefende, nooit op zyn pont zijn geweest, met de grootste zorg in het taruf genoemd zijn. Automobielen betalen dus niets

Peel en Maas | 1910 | | pagina 1