Weekblad voer UitgeverW. in Munckhof, Venray. Zaterdag1 1 Januari 1910. 31 rL( Jaargang- No. 1 Dit nummer bestaat uit TWEE BLADEN. Voorschotbanken en geldschieters. Het Weggeld. Mengelwerk. V v PEEL Abonnementsprijs per kwartaal voor Vbnrat franco per post voor het buitenland by vooruitbetaling afzonderlijke nummers 50 c. 65 c. 85 c. 6 o. uw aller deel. dan voorzeker zal het jaar 1910 voor allen een gelukkig jaar zijn, hetgeen wij van harte wenschen MAAS Prijs der Advertentiën: van 1 4 regels 2 elke regel meer letters en vignetten naar plaatsruimte. Advertentiën, 3maal geplaatst worden 2maal berekend hem wissels [non, die van Het is een oud en schoon gebruik dat de menschen bij de vernieuwing des jaars elkander heilwenschen aan bieden. Al hebben deze wenschen in den loop der tijden verschillende vormen verkregen, de bedoeling blijft toch dezelfde' men wenscht elkander een Zalig Nieuwjaar Duizenden en duizenden visite en andere kaartjes, verzonden Daar alle oorden der wereld, vertolken bij de verwisseling des jaars slechts den enkelen weDSoh Zalig Nieuwjaar! De meeste couranten worden op den eerstea dag des jaars voor een groot gedeelte ingenomen door tal van ad7ertentie's, waarvan de ver» korte inboud luidt: Zalig Nieuwjaar! In steden en dorpen, in huttenen paleizen, op straten en pleinen weer» klinkt vandaag als den allereersteu wensch: Zalig Nieuwjaar En in deze eenvoudige woorden is Daar onze meening geheel opgesloten den vurigen wer.scb, dat het vol» komenste geluk aan familie, vrienden en bekenden moge ten deel vallen. Ook wij beschouwen het als een plicht, doch tevens als eene aange» name taak, den lezers van »Pee! en Maas" bij het ingaan van 1910 onzen welgemeenden Nieuwjaarsgroet aan te bieden. Zalig Nieuwjaar Ziedaar dan, waarde lezers, den oud christelijken heilwensch, waarin wij voor U samenvatten al wat U gelukkig kan maken voor tijd en eeuwigheid waarin 'Wij voor U vragen Gods milsten zegen over U, over uwe familie en over uwe ondernemingen 'o' Zalig Nieuwjaar, in 't bijzonder aan hen, die »Peel en Maas" in het ^fgeloopeD jaar zoo flink steunden in den moeilijken strijd om het bestaan ♦oor welke trouw wij bij deze ge» legenbeid aan allen onzen barlelijken dank betuigen. Onder vernieuwde aanbeveiin; geven wjj hierbij gaarne de verzeke ring, dat door ons ook in 't vervolg de belangen van U allen en van ons dierbaar Venray zullen worden voor» gestaan, op alle gebied en ten allen tijde. Zalig Nieuwjaar, in één woord, aan allen; boeren en burgers, rijken en armen, kleinen en grooten. Het ga U dit jaar allen goed in alle omstandigheden; hebt steeds voorspoed in al uwe zaken, en blijft bevrijd van ziekten, ongelukken en 9r Gods beste zegen zij ruimschoots Naarmate we lager afdalen op den maatsc'nappelïjken ladder schrijft P. in Haarlems Dagblad, blijkt het vor- krijgen van geld grooter moeilijkhe den op te leveren. De arbeider die over het algemeen niet zooveel verdient, dat bij een be drag van beteekenis spareu kan. heeft op het oogenblik dat hij geld noodig heelt, noch effecten, noch goed, om aan zijn schuldeiscbet een pand te geven, terwijl hij boven dien onder vrienden on familieleden maar zelden personen kar. vinden van zoodanige financieels kracht, dat een geldschieter, die iich met een matige rente tevreden stelt, met len als borgen genoegen neemt. Zonder zoodanige borgen kunnen ze evenwel bij de hulpbanken, zeer nut- :ge stichtingen overigens van pbilan- rotiiscj-jfT aaru, als "Siet meer ir'opisc terecht. Hebben ze evenwel een flinke verdienste in een vaste betrekkin^ zijn ze menschen van een geregeld leven, dan kunnen ze wel terecht bij de eene of andere voorschotbank, aar de personen van den bor0 veelal maar een formaliteit is, zoodat de borg wel armer nog kan zijn daD de leener zelf, maar wie op deze manier geld gaat leenen, moet meer malen een rente betalen, die ik met een zacht woord maar onmatig noe men zal. Een voorbeeld van een zoodanige leening ligt voor mij. Een werkman met een flink week loon leent honderd gulden. Hij moet daarvoor een levensverzekering slui ten, waaruit de maatschappij, indien hij voor de terugbetaling mocht ko men te overlijden zich zelf schadeloos stellen kan. Aangezien bij iemand die f 100 leent de betaling van de premie van de levensverzekering iet wat onveilig lijkt, houdt men hem die voor een half jaar van de honderd gulden af. Maar er wordt bovendien nog een en ander afgetrokken Ik schrijf de becijfering maar nuchterweg over van het stuk dat voor mij ligt Bedrag van het voorschot f 100. Af.- Rente 3 m. 25 dg. d 5 pCt. fl.60 Administratiekosten f 1. Contract- en zegelkosten f 4.00 Halfjaar premie f 14.00 Polis f 1.75 Totaal f22.4Ï Zoodat de man in plaats van honderd gulden maar 177.59 in handen krijgt. De rente van vijf procent schijnt niet hoog. Maar de manier waarop de terugbetaling wordt geregeld, is toch laat ik het maar weer heel zacht zeggenverre van voordeelig. De geldschietende Bank namelijk maand tot maand jen, te samen vijftien in getal tc.. 'e bedrag van f 130.09. 1 Alzoo moet de man 1 oor een som van ruim zeven en zeventig gulden bedrag van ruim honderd en dertig gulden terugbetalen. Het klinkt wel ongelooflijk. Ik kan me voorstellen dat sommige menschen, die dit lezen, jde schouders zullen ophalen en zegden »maar dat moet een vergissing wezen, dat kan toch zoo niet zijn Precies datzelfde zeijik ook, vóór ik de stukken had glzien.. Maar die liggen voor en detjjfers, die ik u noem, staan er zoo enjniet anders Iedereen begrijpt da deze werk man veel duurder geld leent dan een rijke man, die een paa ro zijn effec ten beleende. En nu we-.i ik wel, dat bet risico van den gele schieter ook niet gelijk staat. De cc nmissionair in effecten heeft van ijèh beer een onderpaud gekregen, dl: de waarde der leening ten volle dikt de voor schotbank moet maai »pen. dat de man zijn betrekking 'v idt en dus Raakt hij buiten werk, dan kan de bank zijn veelal armzalig boeltje verkoopen Om die reden zal dan ook hel ver schil tusschen wat hij ontvangt en wat hij terugbetalen moet, zoo groot moeten zijn. De goeden betalen voor de kwaden. Maar het blijft dan toch maar waar, dat een man van dit slag, die om honderd gulden verlegen zit, het geld wel peperduur betalen moet Ik zeg r.iet dat alle voorschotban ken er zulke tarieven op nahouden maar 't blijkt dat er zoo zijn. Nog el erger dingen bestaan er op dit gebied. De nood van arme menschen heeft slimme lui op het denkbeeld gebracht zich voor geldschieters uit te geven, zonder ooit een ceut voor te schieten. Ze maken reclame, ad» verteeren, eischen van de liefhebbers, die er op alkomen, vooraf ettelijke guldens vour kosten en onderzoek en doen dan aan de reflectanten weten dat hun aanvraag is afgewezen. De voorloopige kosten zijn 7crdiend, want informecren doen ze natuurlijk niet Op deze manier staan dègeuen, die minder dan ieder ander schade kun» □en lijden, het meest aan schade bloot. laten nazien en inkorten, want laat 1 men bij deze de hoeven te lang zonder verzorging, dan kan zulks in vele gevallen oorzaak zijn van scheven beenstand of minder goede hoeven. Het is een verkeerd begrip bij sommigen die meenen dat bet hun een voordeel is, hun paard langen tijd op dezellde ijzers te laten loopen, integondeel, hetgeen men daardoor aan hoefbeslag uitwint, geeft men aan de andere zijde dubbel toe. Zoo nu en dan gaan de ijzers eens los» liggen en moet men ze laten vast» leggen, daardoor ook lijden de hoeven veel, doordat er telkens nieuwe nagelgaten inkomeo, de hoeven kunnen daardoor ontaarden in z.g sprokkelhoeven. Midderwijl groeien de hoeven steeds aan en door die lange hoeven loopt uw paard moeielijk. Daarbij komt nog een ander nadeel; wil iemand een paard verkoopen, dat laDge hoeven heeft, dan maakt dat Baryoensch ait alle talen Marchand tailleur, coiffeur, coupeur. Bier houdt men commeoeaien... Zoo snorkt dm poespas huis aan huis. Blageur heb 'k niet p-evonden Je bent in eipen huis niet thuis, Rn Holland dat is zonde. Weet, Hollandses, Hollandsen klinkt met fijn. In de ooren die verbasterd zyn. Neerlandia O- W. Lovendeai. Grave. op den koopman een minder stigen indruk, daar bët daardoor lijkt alsof zoo'n paard slechte hoeven bij^nderr op" 'al? ook daar geven lange hoeven geen gnnstigen indruk. Hollandsch Wat Mengelmoes van talen mag Aan d'Amstei zich vermeien O Stad, waar t hart vao Holland laj Waar Vondel zong zijn reien Maison de Dit, Café au Dat Hotel de... wat f ...Hollande Maar ben 'k hier in zijn land, zijn stad Zijn Amsterdam 't is schande. O, Hollandsch, Hollandsch klinkt niet tijo; 't Moet Fransch of Duitsch of Engelsch zyn Daarom gebeiteld op je Lies Maison de marchandises En Jozef Levertraan et tils Gemaald op je marquises jest, jawohlt en parlevinkt. Roept. Kellner, demoiselle Zorgt dat er vreemde rimram klinkt En aait je clientèle. Want Hollaudsch, Hollandsch klinkt niet fijn 't Moet Fraoscii of Duitsch of Engelsch zijn Verzorging van paardjenhoeven. Er is niets lastiger vooij het paard, dan slechte of minder goei verzorgde hoeven, daarom is een sfakkundige verzorging een voorname zaak; en toch, aan de verzorgijg van de hoeven der paarden, woidt door het meerendeel van het paardenhoudend publiek, niet de noodige aandacht geschonken, soms zelis bijna geheel verwaarloosd, ook voorai door vele landbouwers, die veel te lang hun paard op dezelfde ijzers laten loopen. 7 li 1 Ir o 1.-, -J 1 r Zulks is zeer nadeeliol jonge paarden. Een jong al, moet men dikwijls Vooral voor •aard voor» de hoeven 't Heet broederie, boulangerie, Lunchroomcostumière, Zum dit, zura Dat tapisserie, Carosserie parterre; 't Is speciaal exquis, solied Dan trekt en 't is probable, Al ken je je eigen moerstaal niet, Het klinkt toch fashionaole. Want Hollandsch, Hollandsch klinkt niet fijn 't Moet Fransch of Duitsch of Engelsch zijn. Liegt eigen vrucht ais vreemd 't is naar, Maar geeft een goed recetje. En plekt op eigen werk en waar Een Engelsch etiketje. Herdoopt in jam je vruebtendrii En 't wordt als jam geprezen. Dat is liet wat dom Hollaod wil 't Moet uit den vreemde wezen. Want Hollandsch, Hollandsch klinkt niet fijn. 't Moet Fransch of Duitsch of Engelsch zijn. Dat krult op spiegelruit en deur De wijziging inzake het weggeld is door de Provinciale Staten van Noordbrahant aangenomen. Enkele punten zijn echter nog veran derd, zoodat b.v. de kaart ten behoeve vao den zelfden persoon eenmaal in het belastingjaar zal worden verstrekt en verder is vervallen -voor hetzelfde ry en trekdier enz. Wat hebben wij nu verkregen vraagt de Meijerijscbe Ct. Door de vreemdelingen kan nu 15 dagen vrij van de provinciale wegen worden gebruik gemaakt; en kunnen deze al of ofet achtereenvolgens worden verbruikt. Hiertegenover staat echter dat belang hebbenden by Ged. Staten of de daar voor aangewezen belastingambtenaren zich van een rijkaart moeten voorzien. pit is nu geiden wej v^iop (Jjp perso^M personen aan de grens wei aan een kaart zal zijn te geraken, maar hoe nu voor de anderen die van uit Zeeland. Limburg. Gelderland of Holland die provincie binnen komen In de meeste gevallen zal dan ai reeds een half uur vao de provinciale wegen moeten wordeu gebruik gemaakt (en dus al eene overtreding zijn begaan) alvorens zij gelegenheid hebben zich bij een ambte naar te vervoegen, Maar het ergste is dan nog dat wanneer 'de kantooruren voorbij zyn geen ka3rt meer is te bekomen. Nu rust bij ons de vraag of onder de hand de verordering niet in stiijd komt met art. 126 octies der prov. wet. Want Prov. belastingen [zoo luidt dit aitikel) mogen den doorvoer, deo uitvoer uaar. en den invoer uit andere provinciën met belemmeren. Het remedie verergert de kwaal in plaais van deze te verminderen. Het grootste bezwa-ir is echter nog dat dezelfde persoon slechts eens in het jaar een rijkaart kan bekomen Wunneor hij deze veriie>t, of schaft hij een ander fi-its of paard aan. dan 13 de vrijstelling opgeheven. Dat de termijnen van 15 dagen voor de voornaamste categorie van wegblijvers de zomer pensionaires en greosbewoners te gering is, merkten wij reeds op. Voor de Noord braoanters is het hek aan denzelfden paal blijven hangen en wordt bet toerisme nog steeds op dezelfde manier gefnuikt. Dan nog dit. Zooals de verordering er nu uitziet, ge- lykt zy in het geheel niet meer op een retributie. De manier waarop in de verordening door de Staten met de wijziging is gehan deld, getuigt, dat zij even goed als ieder overtuigd ziju, dat deze belasiig enkel den naam van retributie draagt, maar feitelijk een bijzondere verteringsbelasting is. Dat de een dubbel moet betalen, en de ander vrij is, en dat er verband moet be- staan tusschen gebruik en betaling wordt eenvoudig niet aan gedacht, als of er titer van retributie-heffing geen sprake is. Op dergelijke wijze geraakt het rechts gevoel vau de massa toch wel eenigzins in de klem. Het beste middel dat wij kunnen vinden 3 aan deze lastige zaak een einde te maken zoude misschien oog wel zijn., de geheele wegbehstibg, die toch maar altijd een lastpost biijft voor deze provincie, in hgir jeherl j* tn beffen.

Peel en Maas | 1910 | | pagina 1