Limburgsch Nieuws. Algemeen Nieuws. Daarom moest je zoolang bij ons bfijven- en ik kan don mijn geld opsparen, en dan misschien na ren jaar in eene machine bouw s eb o»»l loeren cn studecren o, nujn hoofd is helder genoegIk kan inge nieur worden, geen knecht van do machine moer zijn, maar de heer dan verdien ik veel ge l.i en heb ceno aanzienlijke be trekking do»r mijn kracht cn jou hulp dan zal"ik al jou opofferingen rijk kunnen vergelden. Dan kun je de andere uitlachen. Ili ndrik al ben je geen soldaat geweest- lij cn ik hier. de andere daar. Dot ik Voord zal houden en geen dwaze plannen maak, daarvoor ken je mij genoog. l)e vierhoekige fabrieksarbeider stond op van de bank: met gebalde vuisten ging hij op zijn broeder toe, die geen ooglid vertrok: Ik heb je begrepen 1 je bent een bliksemsche vent. fijne, hen verduiveld mooi vooruitzicht! De fijne is ingenieur, mï-schion wel op onze fabriek en ik heb imm zoo ver gebracht en hij is me dankbaar daarvoor jawel fijne! drommels slim! Maar voor mij is dat een loterijspel... Ik zou dat loterijspel durvpn wagen viel móeder iusschen beiden. Opgeschrikt en met verbazing in zijnen blik wendde de krachtvolle man zich naar zijne moeder, die altijd achterdochtige nuchtere vrouw, op wie haar leven ont goochelingen als bagelsteenen waren neer gekomen, die bij de helderste zonneschijn regen verwachtte, die achter alles iets vreesde dat leed en schaduw kon ver oorzaken. die rade hem het spel te wagen - - dat hem trof, dat overweldigde hem... Hij legde zijn grove handen op de smal le schouders van zijn jongsten broeder en zeidc, het hoofd geneigd tot dicht voor diens rustige oogen - Ik zal in die loterij spelen, fijne! maar als ik niets trek, dan sla ik je dood als een dollen hond. Slot volgt. VEN RAY, 27 November 1909. Postkantoor Ven ray. Op Zondag 5 December a. s. worden geen postpakketten ter verzending aan genomen. Er zei echter des namiddags nog eene extra pakketpostbestelling in het dorp plants hebben. De Directrice J. M. C. HUIJS. De maandelijksche vergadering van den R K. Volksbond wal Zondagavond wederom druk bezocht. Nadat de voorzitter de vergadering geopend had. werden de notulen voorgelezen en goedgekeurd. Hierna gaf de heer H. Oudenhoven een flink uitgebreid verslag van den 3daag- schen socialen cursus te Maastricht ge houden. Daar de vergadering echter om 6 uur moest geeir.digd zijn, zal een gedeelte van dit verslag in de volgende vergadering gegeven worden. De heer Bonants maakte Dog eens pro paganda voor het Limb. Ondersteunings fonds en spoorde de leden aan zich hierbij aan te sluiten. Op de gehuchten zullen dezen winter hierover propaganda-avonden worden gehouden, waar de heer Bonants als spreker zal optreden. De cursus in 't leggen van eerste ver band bij bedrijfsongevallen, zal iederen Donderdagavond te 9 uur gegeven worden. Nog werd medegedeeld, dat de leden voortaan de kunstraestoffen van den Boerenbond kunnen betrekken. Ten slotte protesteerde de voorzitter ten sterkste tegen den inhoud van een inge* zonden stuk in de N.V.Ct. over den feest avond van den Volksbond, en noemde het hierin aangehaalde over den komiek uit Tilburg onwaar. Hierna werd do vergadering gesloten. De Zondagavond gehouden feestver- gadeiing van het Kruieverbond in de Muziekzaal alhier was buitengewoon druk bezocht en vele bezoekers moesteD zicb dan ook inet eeD ataanplaatsje tevreden stellen. Hierin kan men bet bewijs zien, dat de drankbestrijding ook in Venray meer belangstelling trekt. Na afhandeling der agenda hield de heer Rutten eene boeiende lezing over -drankbestrijding is eeu algemeen belang" die door de aanwezigen aandachtig werd gevolgd. Door de Tou&eelvereenigiog van het Kiuisverbond werd hierna het blijspel -Janus de Wonderdokter" opgevoerd, wat zeer inden smaak viel. Het grootste deel van het programma was wederom voor rekening van deD heer Adr. Verheugen, wiens optreden ook thans weer één succes was. Na afloop dankte de ZeerEerw. heer- pastoor allen die tot het welslagen van dezen avoöd hadden medegewerkt, Het Kerkelijk Zangerskoor en do Fanfare "St. Cecilia" vierden Maandag het jaarlijksch Ceeilïafeest. Nadat 's morgens door fceide vereeni- giugen eene H. Mis was bijgewoond, werd de dag verder in feestelijke stem ming doorgebracht, Op de veemarkt van Woensdag waren aangevoerd ongeveer 150 stuks runderen, waarin de handel middelmatig was met veel koopliedeq. Ook waren wederom «en 15tal paarden aangevoerd. Biggen waren er niet veel ter markt, doch de pry zen hooger. Men betaalde van 8 tot 10 guldon per stuk. Op de Groote Markt was het byzouder druk. wyl aldaar voor de eerste maal de lappenmarkt gehouden werd eu hiervan de aanvoer steeds graotor wordt. Donderdagavond brak brand uit in de woning van Philipsen te Castenray. De woning en stalliog werden door het vuur vernield. Het vee werd gered, de inboedel gedeeltelijk. Assurantie dekt de schade. Morgen Zondag wordt in onze Parochiekerk op plechtige wyza het feest gevierd van de H. Oda, byzondere Patrones togen oogziekten. OOSTRUM. St.. Ceeiliadag verraste ons het kerkekoor op de eerste zeer goed geslaagde uitvoering van Holler's Miss a XXIhet duidelijkste blijk van grooten ijver en toewijding. Ware het met Kerstmis voor het eerst geweest., dan nog kon niet anders gezegd worden, dan dat in een zeer kort tijdsverloop enorm voel bygeleerd en ingestudeerd is. Aan den directeur, den heer Th. H.. met zijn koor, dat hem zooveel te dankon heeft, onze buide en beste wenscben voor den gestadigen vooruitgang. Met Beets zeggen we Wear een wil is, is eeo weg. Waar een weg i?, zij een wil, Deeglijk wil'en wat men kan, hoor Spant de krachten, maakt het Zangkoor. WELL. Naar wy vernemeu zal zich hier wederom binnenkort een geneesheer vestigen. BERGEN. In de jongste vergadering van den Gemeenteraad is bij 3de stem ming tot Gemeente-ontvanger (met 7 stem men). benoemd dhr. PYanssen. ambtenaar ter Secretarie te Linden-Katwijk. OTTERSUM. Tijdens betbakselsnyden gerankte de knecht van M. tusschen de machine, met het gevolg dat hem twee vingers werden afgesneden. Een waar schuwing voor anderen om toch niet zoo onvoorzichtig als gewoonlijk met; zoo'n gevaarlyk spul om ie gaat GENNEP. De autodienst Gennep Nymegen is gestaakt. Alleen op de Maandagen (Nijmeegsche marktdagen) zullen gedurende den winter een paar auto's loopen. VENLO. De gemeenteraad besloot tot het aangaan eener tijdelyke geldleening van f 150.000 tot het nemen van 30 aandeeleD ad f 5000 in de Naamlooze Vennootschap Stoomtram Maatschappij VenloMaasbreeHelden. VENLO. Door de politie alhier ia de hand gelegd op deo dader fler in de vorige week gepleegde» diefstal onder Broek- huizenvorst. 'l Bleek te zijn zekere M. v, V. koopman te Tegelen, die de kippen alhier te koop had aangeboden. TEGELEN. By den aannemer Stoffels alhier weid uit bet achterhuis in het vallen van deD avond eene fiets ontvreemd zoDder dat men eenig spoor van den dader beeft kunnen ontdekken. Dat is bet tweede geval, dat in den loop van een paar weken bier heeft plaats gehad en wel onder nagenoeg gelyke omstandigheden. De dief schynt met de plaatsing der rij wielen. alsmede met de locale toestanden goed op de hoogte te zyn. 't Is dus raad zaam op zyne hoede te zijn. ROERMOND. Naar men verneemt zal biDnen betrekkelijk korten tijd een aanvang worden gemaakt met het leggen van dubbel spoor van Sittard naar Roermond en van Weert naar Eindhoven. WEERT. Toen Dinsdagavond zekere M. logeerende in het logement de Trompet door de vrouw van den logementhouder oiet spoedig genoeg bediend werd. gaf M. baar een slag in bet aangezicht. Om hulp roepende verscheen haar man, welke M.. die de vlucht nam, achtervolgde. Op straat heeft M. een levensgevaarlijke wonde gekregen. De politie arresteerde als ver dacht van den moordaanslag den logement houder V welke Donderdag naar de gevangenis te Roermond werd overge bracht. MAASTRICHT. Een drietal 20-jarige 'personen alten te Maastricht geboren en getogen, en ter slechter naam en faam bekend, drongen 9 Oct. 1.1. te Wijk-Maas- ticht in een zustersschool, en ontvreem den er. na alle lokalen nauwkeurig te heb ben onderzocht, ongeveer 30 gulden de spaarpenningen der kinderen. De buit werd onder het drietal verdeeld. Woensdag werd ieder der beklaagden resp. H.} C. en S. tot 12 maanden gevange nis veroordeeld door de rechtbank te Maastricht. De cisch was 18 maanden. De gevangenhouding bleef bestendigd. kamerverkiezing Gulpen. Vuor de Kamerverkiezing in het district Gulpen, zijn candidaat gesteld de beeren L. V. Hermans te Arnhem (soc. dem.) en Jhr. Mr. Ch. J. M. Ruys de Beerenbrouck (r.k.) ROLDUC. Tot leeraar in de Staat huishoudkunde te ^tolduQ is oenoetqd de beer Mr. M, L. G. Sobons, advocaat procuiour Maastricht zulks ter vervanging van Mgr. Dr. Nolens. De benoemde heefc reeds zijn workkring aanvaard. VAALS. De schoenmaker S. alhier was in April in staat van failissement verklaard. Enkele dagen voor hij failliet werd verklaard onttrok hij diverse meubelen en schoen- makersfomituron aan zijn inboedel. Daarna vluchtte S, naar Aken- De rechtbank te Maastricht veroordeelde hem tot een ge vangenisstraf van 6 maanden. De eisch luidde 12 maanden. CUYK. De jaarmarkt van Dinsdag, de van ouds bekende winter markt, was druk bezocht. Op veemarkt waren aange voerd 570 runderen en in de manden lagen 450 biggen. Het vette vee gold van 28 tot 32 ct. per pond, het magere vee van 80 tot f 115 en de dragende runderen van 180 tot f 250. De biggen golden van 6 tot. f 10. De handel was redelijk. De rundermarkt wa* betrekkelijk Iaat afgeloopen door den groutan aanvoer van vee. HAPS. Naar het -Hbl." verneemt, zal binnenkoft worden overgegaan tot den aanleg van een tweede epoor tusschen de statioow Oeffelt en Mill van den N.Brabantsch Duitschen Spoorweg. Twee gemeenteraadsleden geschorst. By besluit van den gemeenteraad van Tongelre zijn Zaterdag de raadsleden J. v. d. Kerkhoff en P. J Sanders ge schorst in hunne betrekking als gemeente raadslid en wel de "eerste wegens het leveren van «teenen aan do gemeente en de tweede wegens het leveren van takke- bosschen enz» noodig tot het verbranden eener koe die aan miltvuur was gestorven. De Trappisten te Tilburg;. Naar aan «De Tijd" wordt geschreven, zyn de moeilijkheden waarvan indertijd melding is gemaakt, tot een oplossing gekomen, vooral dank ?.y de bemoeiingen van den Franschen abt Dom Chautard, bijgestaan door den prior van Chermay, Dubuiseon. thans voorloopig overste van Koningshoeve. De crediteuren hebben erin toegestemd de schuld niet op te eischen, maar zich recto en kapitaal te laten uitbetalen uit winst, welke, naar men hoopt, de brouwery met het lanlbouwbedrijf jaarlyks zal opleveren. Zaterdag ^3 dezer beeft de afgetreden abt, die zich ><flkoiueh aan Rome onder worpen heeft en geeulari9eerd is, alle goederen die op zijn naam stonden, overgedragen aan eene naaml. Vennoot schap, welke de bovengemelde verplichtin gen jegens de schuldeischers op zich heeft genomen. Gedurende de vorige week zijn dagelijks de Trappisten uit de verschillen de huizen. waarin zy tydeljjk een onderkomen hadden gevonden teruggekeerd 2eodat er zich op het oogenblik 66 te Tilburg en 21 in de van -Koningshoeven" afhankelijke priorei van Zundert bevinden. Weer in blijde verwachting. Uit den Haag wordt aan de -Petit Bleu" eu -Le Journal" bericht, dat H. M, Koningin Wilhelmina opnieuw in blijde verwachting is. De Koningin zou met het oog op haar toestand, een groot deel van den winter op het Loo doorbrengen. Als dit bericht juist is, zou de reis van de Koninklijke familie naar Engeland in het voorjaar niet plaats hebben. 66 jaar getrouwd. Te Utrecht hebben de arts Buurman, 91 jaren oud en zyn ega, 90 jaren oud, hun 66;arige echtvereeniging gevierd. Een hongerige zieke. Vrijdagmiddag toen de trein uit de richting Bergen op Zoom te Goes arri veerde, bleek een der reizigers, een man op leeftijd, totaal bewusteloos. Hy werd in wachtkamer gebracht, waar de station chef er na eenige moeite in slaagde den man by te brengen. Het eerste, waarom de man vroeg toen hij bijkwam was... een biefstuk met aardappelen. De hongerige zieke kon met een volgen den trein zyn reis voortzetten. Een smokkelaarstruc We lezen in een Duitsch blad. dat de smokkelaars aan onze greDzen er weder iets nieuws op gevonden hebben om de tolbeambten te verschalken. Onder hun halsdoek dragen ze een varkensblaas met bloed gevuld. Wordt de smokkelaar aangehouden, dan steekt hy zich een mes door den halsdoek, alsof hij zich wilde dooden Tegelijk laat de schurk zich tegen den grond vallen. De beambten, die dit zien, haasten zich geneeskundige hulp of verband te halen en ze laten den in bloed badenden smokkelaar even alleen. De gewonde sprirgt dan op en zet er de sokken in. Dat grapje zullen de heeren wel niet dikwijls uithalen. PtteiMlo-koiuuitezen. Vorige week vermeldden we, dat een partij koffie aan de grenzen was in beslag genomen door iemand, die geeu kommies was. Dit geval staat echter niet alleon. In de laatste weken is het meermaleu voorgekomen, dat personen, die iu Holland gekochte winkelwaren tersluiks over de Pruisische grenzen brachten, ontlast worden van deze waren door personen die zic'i slechts ais kommies voordeden. De mogelijkheid daartoe is zeer gemakke lijk, waar de meeste komraiezen niet meer in uniform de ronde doen en vreemdelingen dus niet zoo spoedig kunnen bemerken, dat ze misleid zyn. ill oord. Te Aalteu is Zondagavond eon man een meesteek toegebracht. De getroffene was spoedig een lijk. De dader is gearresteerd. De justitie uit Zutphen stelt een onder zoek in. Uil den Groesbeekselien Baad. In de jl. gehouden vergadering vao den Groeabeekichen gemeenteraad was o. a. een schoolkwestie aan de orde. Hot schooltoezicht had nl. medegedeeld, dat het schoolgebouw van school no. 1 niet voldoet aan de eischen van ruimte en hygiëne. Nadat hierover tal van discussies waren gevoerd en de heeren besloten hadden, aan de autoriteiten te zullen raededeelen, dat de Raad zich voorstelt in 1910 een definitief besluit ie nemen, werd door eenige leden nog een merkwaardige opmerking gedaan. Deze heeren voelden nl. meer voor de Duitsche wet, die volgens ben, toelaat, dat 70 leerlingen door één onderwijzer worden onderwezen. Dat komt nl. voordeeliger uit. 't Is maar goed, dat, deze heeren niet de vrije beschikking hebben over ons onderwijs. Militair vervoer. Door het legerbestuur zijn vernieuwde tarieven voor het gewoon militair vervoer over de lynen in Nederland uitgegeven, welke met ingang van 1 December a. s. zullen worden gevolgd. Appelen. De pluk van appeleo is io de Betuwe thans geheel afgeloopen. Het beschot is over het algemeen meegevallendoch men had betere prijzen verwacht. Over het geheel genomen zal de winst voor de koopers der boomgaarden op het hout zeer gering zijn. De verzendingen zijn zeer drok, vooral naar Duitschland, aangezien met ingang van 1 December op iederen wagon van 10,000 kilo f 120 belasting komt. Daarom wordt op speculatiën vóór dien datum zooveel mogelyk derwaarts verzonden. Zindelijke aflevering der melk 1 Te Aalteü is men aan de coöperatieve boterfabriek begonnen de melk uit te betalen niet alleen naar bet vetgehalte, maar ook naar den graad van zindelykheid Leveranciers, die zorgen dat de melk volkomen rein is, krijgen een beteren prijs dan zy, die hierop niet letten. Op deze wijze hoopt men de zindelijke aflevering der melk te bevorderen. Volkstelling. Naar men meldt, is in den Ministerraad besloten, dat geen rijksambtenaren aan de werkzaamheden der lOjaarlijksche volks telling zullen mogen deelnemen. Tramongel uk Men meldt Rhenen De 60-jarige arbeider Haalboom werkzaam op de zandsteenfabriek wilde Woensdag avond bij verlaten van het werk nabij de remise van de Oosterstoomtram de rails oversteken doch werd door de tram die uit de richting Arnhem kwam, gegrepen. De beide beenen werden hem afgereden. Hij overleed spoedig. De ongelukkige laat eene vrouw en zes kinderen na. De ma chinist moet geen schuld hebben. Stoomboot vergaan. 4r slachtoffers. Omtrent de vermiste stoomboot Handel en Nijverheid lezen wy in de Leeuw. Ct. de volgende berichteD uit Sneek Ik vernam zooeven uit officieuso broD, dat een der op onderzoek uitgezonden sleepoooten een wrak ontdekt heeft ter hoogte van Krabbersgat. Slechts een klein gedeelte van den schoorsteen zou boven den waterspiegel uitsteken. Indien dit bericht juist ia, zal het zeer zeker de bovengenoemde boot zyn, die daar gezonken is en waarbij de geheele bemanning is omgekomen, aangezien het stoomschip geen reddingsboot had. Per telefoon werd Woensdagmiddag 4 uur uit Amsterdam aan hei kantoor Koppe en Verschuure alhier bericht, dat de boot gevonden is lussohen Stavoren en Enk- huizen. Goederen dryven aan, De vermiiie stoomboot Handel en Nijverheid, 90 ton groot, eigenaar de heer C. de Jong te Warns, varende van Sneek op Amsterdam en de Zaanstreek, was Zaterdagavond 7 uur uit Amsterdam vertrokken, zwaar geladen o. a. met 35 last graan en 100 balen meel. De bemanniDg van de boot bestond uit 4 personen, nl. kapitein R. Kloosterman, pas een week getrouwd, de machinist K. Boer8ma, gehuwd en vader van 5 kinderen, den dekknecht Joh. v, d. Wal en diens zoon. Vreeselijk ongeluk. Dinsdaguamiddg had in de Kerkstraat te \s Bosch, ten huize van den heer K., goudsmid, een ontzettend ongeluk plaats. By den heer K. had boven op kamers ge woond luitenant v. M. die onlangs overge plaatst werd naar Venlo eu dus de kamers had verlaten. Bij een schoonmaak, dien de kamers thans ondergingen, werd o.m. in een hoek ook gevonden een scherp» patroon, waarin men eehter geen erg had. Een klein kind van den heer R. kreeg de patroon in handen en lijfde ze by zijn verder speelgoed. Op een gegeven oogenblik is het kind met een hamertje aan het kloppen gegaan met het alternoodlottigst gevolg dat de patroon ontplofte en uit elkaar barstte. Het kind kreeg de s'ukken in zijn handjes, dio deerlyk verminkt werden, zoodat er vingers uitgeslagen werden. Ook aan het hoofdje had de ongelukkige wonden gekregen. Een roovershol Te Hoogerheide (Noord Br.) is door een patrouille marechaussees van Ossen* dreeht in een bosch een hol ontdekt, dat bij onderzoek bleek bewoond te wordeo. Het was zoodanig van boven gedekt, dat het slechts een groot toeval was, dat het ontdekt werd. De ingang was nauw, maar van binnen was een flinke ruimte de zolder was van gevlochten hout gemaakt. zoodat instorten onmogelyk was. Overblijfselen van levensmiddelen en kleedingslukken werden erin gevondeu. Het vermoeden bestaat dat het hol door dieven wordt of was bewoond. .Lijkje gevonden. Aan den Waaldijk nabij het abattoir te Nymegen is Maandag het lykje van een pasgeboren kindje van het mannely k geslacht gevonden. Het lijkje was in eeo stuk perkamentpapier gewikkeld, De politie doet onderzoek. Pluvieren. In Friesland zijn in de laatste dagen zeer vele pluvieren (wilsters) aanwezig, die tengevolge van het vriezend weder of wel de lange nachten in de noordelijke streken, waardoor zij moeilijk hun voedsel kunnen vinden, Bin den trek" meêrend^els mét slagnetten in grooten getale Worden gevangen. Te Leeuwarden worden dagelijks ge middeld 1500 stuks aangevoerd en aan de poeliers aan 45 cent per stuk van de hand gedaan. De meeste dier vogels wor den verzonden naar Engeland België cn Frankrijk. Wet op liet onderzoek nnnr liet vaderschap. Bij Kon. besl. is bepaald, dat bovenge noemde wet in werking zal treden op 15 December 1909. Tegen de kermis. Met algemeene stemmen heeft de Utrechtsche Wmkeliersvereeniging besloten het adres van het comité tot afschaffing van de kermis te steunen. Politie in herbergen. Naar aanleiding van de klacht door de commissie van rapporteurs uit de Tweede kamer betreffende hoofdstuk V der Staats- begrooting voor 1910 geuit dat politiebeamb ten in ambtskleeding in de herbergen ster ken drank gebruiken' heeft naar het Hbl. verneemt de minister van binnenlandsche zaken ©en schrijven aan de burgemeesters der onderscheidene gemeenten doen richten waarin wordt betoogd, dat herbergbczöek door politiebeambten niet behoort plaats te hebben dat het op de weg van den burgemeester ligt tegen dergelijk bezoek zoo scherp mogelijk te waken. De minister heefi door tusschenkomst van de commissarissen der Koningin in de provinciën de burgemeester doen ver zoeken zooveel noodig aan de politiebe ambte te verbieden en zoo streng mogelijk op de naleving van dit gebod toe te zien. Een goedgeefsche automaat. Een slipt ambtenaar gaat toob bovtn een slecht werkende automaat. Zaterdag wilde iemand uit den automaat op den hoek van het Postkantoor te Amsterdam een stadsbriefkaart hebben. Daarvoor moest hij twee centen iu de gleuf werpen, maar bij den eersten cent reeds rolde de kaart uit de opening. Voor de aardigheid nam hy nog eeus de proef. Hetzelfde resattaat En dat ging nog eenige keeren zoo door. In een minimum van tijd had hij een handvol briefkaarten, voor de helft van de waarde, in zyn bezit. Aangezien deze ingezetene eeu eerlyk man was en hy wel begreep, dat een dergelyke royaliteit niet in de bedoeling lag, beproefde by zoo behendig mogelyk de ontbrekende centen naar binnen te werken, maar het eigenwijze ding bleef hem hardnekkig het dubbele teruggeven van wat hij erin stopte. Daar 't op die wyze op een staatsbank-

Peel en Maas | 1909 | | pagina 2